Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-03, 22:26
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :-)

Λοιπόν παιδιά να ξεκινήσω με κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το ενυδρείο. Είναι ένα ιταλικό μάρκας sicce 30 λίτρων. Έχει θερμοστάτη και θερμόμετρο, λάμπα και ένα σύστημα που φιλτράρει το νερό λειτουργώντας ως εξής: Φέρνει νερό από κάτω και το περνάει από ένα σφουγγαράκι, στη συνέχεια από ένα μικ΄ροτερο σφουγγαράκι κι ένα διχτάκι που έχει μέσα ενεργό άνθρακα και το ρίχνει πάνω σε έναν μύλο που έχει εσωτερικά σφουγγαράκι. Με τυ δύναμη που έρχεται πάνω στον μύλο το νερό, τον περιστρέφει και αυτός το ρίχνι πάλι μέσα δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες μπουρμπουλίθρες. Αυτή η διαδικάσία φαντάζομαι ότι φιλτράρει το νερό (έστω και με αυτόν τον απλό τρόπο) και ο μύλος προσφέρει κάποια οξυγόνωση στο νερό. Είναι έτσι (ή τουλάχιστον έτσι?). Αν ναι, τι είδους φίλτρο υποτίθεται πως είναι αυτό; Πρέπει να ρίχνω κάτι μέσα στα σφουγγαράκια; Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι μικρό, αρκεί η "δουλειά" του μύλου για να προσφέρει οξυγόνωση; Το μόνο που χρησιμοποίησα μέχρι τώρα είναι κα΄ποιο υγρό που έριξα στο νερό που περιείχε βακτήρια. Τι άλλο χρειάζομαι; Γνωρίζει κανείς αυτόν τον τύπο εσωτερικά φίλτρα του ενυδρειοπυ αυτού;
Όσον αφορά τη διακόσμηση, από το μαγαζί μου δώσανε 2 ψεύτικα φυτά (μου φαίνεται θα σαπίζουν με τον καιρό), χαλίκι μπορντώ, 2 πήλινα διακοσμητικά και δύο κοκκινο-καφέ ξύλα.
Για τα ψαράκια, ξέρω πως δεν έχω και πολλές επιλογές όσον αφορά τον αριθμό τους. Μάλλον πάνω από 7-8 ψάρια, δε μπορώ να βάλω μέσα. Μου αρέσουν πολύ οι αρσενικοί μονομάχοι. Θέλω έναν τέτοιον και όσο για τα υπόλοιπα, περιμ΄νω προτάσεις....
Ευχαριστώ πολύ για όλα
Περιμένω νέα σας.
Φιλικά
Νάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-03, 22:47
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Γεια χαρά, είμαι και εγώ νέος στο χόμπυ οπότε οι παλαιότεροι, αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με.

Η οξυγόνωση του νερού γίνεται με την ελαφρά ανατάραξη της επιφάνειας του νερού κατά την οποία 'ανταλλάσονται αέρια', οξυγόνο εντός και διοξείδιο του άνθρακα εκτός. Το φίλτρο σου είανι εσωτερικό; Δηλαδή όλο το σύστημα βρίσκεται εντός του νερού ή εκτός ή φίφτυ-φίφτυ;

Τα ψεύτικα φυτά δεν σαπίζουν

7-8 ψαράκια μου φαίνονται υπερβολικός αριθμός εκτός και αν είναι μικρούλια. Ο χονδρικός κανόνας που κυκλοφορεί είναι 1 εκ. ψαριού ανά λίτρο νερού πάνω κάτω. Πολλοί θα διαφωνήσουν εδώ και καλά θα κάνουν καθώς παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες αλλά σαν αρχή νομίζω ότι είναι καλός κανόνας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-03, 23:10
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Το φίτρο μου είναι ένα σύστημα παράλληλο με τη βάση του ενυδρειου και βρίσκεται ελάχιστα πάνω από την επιφάνεια του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-03, 00:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το ενυδρειο το εχεις γεμισει με νερο ;;
Ειναι σε λειτουργια ή οχι ;;
Ειπες :
Όσον αφορά τη διακόσμηση, από το μαγαζί μου δώσανε 2 ψεύτικα φυτά (μου φαίνεται θα σαπίζουν με τον καιρό), χαλίκι μπορντώ, 2 πήλινα διακοσμητικά και δύο κοκκινο-καφέ ξύλα

Χαλικι μπορντω και κοκκινοκαφε ξυλα ;;;
Ουτε θελω να φανταστω τι ειναι τα πηλινα διακοσμητικα
Δεν νομιζω τα ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον να εχουν μπορτνω χαλικι και κοκκινα ξυλα....αλλα αν εσενα σου αρεσουν...περι ορεξεως...κολοκυθοπιττα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-03, 00:34
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι αδειο προκειμενου να το ξαναστησω απο την αρχη πιο σωστα.
την διακοσμηση μου τη "πασαρε" το καταστημα. αν φανταστεις οτι ειμαι απολυτα ασχετος και οτι πρωτη μου φορα εμπαινα σε τετοιου ειδος καταστημα... ειναι ευκολο να καταλαβεις τα υπολοιπα.
γι'αυτο ειμαι εδω... να ακουσω πραγματα και να μαθω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-03, 00:39
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή [b]ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ! ! ! ! ! HELP ME[/b]

απο αυριο σκεφτομαι να ξεκινησω το στησιμο του ενυδρειου με διακοσμηση και χαλικι (οχι αληθινα φυτα) αλλα και το στησιμο του νερου του. θα ακολουθησω τον απανθρωπο τροπο (δηλαδη με καποια ψαρακια μεσα - κανα δυο).
Το μόνο που εχω μεχρι τωρα ειναι ενα παρασκευασμα NUTRAFIN Biological Aquarium supplement - cycle - (contains 500billion live bacteria per 5ml dose)
Τι αλλα πραγματα θα χρειαστω? παρασκευασματα κτλ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-03, 00:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Διαβασε οσο ποιο πολυ μπορεις !
Αν σου αρεσει η διακοσμηση .. κρατησε την.
Καλυτερα ομως να παρεις κατι πιο φυσικο.
Ενα κομματι αληθινο ξυλο..ενα μικρο βραχακι..και χαλικι με "κανονικο" χρωμα.
Μπορεις να βαλεις και κανενα αληθινο φυτο.
Οσο για αυτα που σου πασαρε...να τα γυρισεις πισω !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-03, 12:54
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Νάσο καλημέρα.
Πριν βρω αυτή την κοινότητα είχα κάποια στάνταρ πράγματα στο μυαλό μου ότι πρέπει να γίνονται σε ένα ενυδρείο και πάντα σκεφτόμουν ότι όλα πρέπει να γίνονται για την δική μου ευκολία και όχι για τα πλασματάκια τα οποία εν τέλη θα φιλοξενήσω.
Ακόμα μαθαίνω και σε αυτό συμβάλλουν κυρίως τα καταπληκτικά μέλη αυτού του 'συλλόγου'.
Ως αρχάριος και εγώ δεν σκεφτόμουν να βάλω φυσικά φυτά αλλά εκτός του ότι υπάρχουν αρκετά φυτά εύκολα σε συντήρηση, το φυσικό είναι άλλο πράγμα ... για φαντάσου να βάλεις για παράδειγμα πλαστικά ψάρια ... το ίδιο πράγμα είναι;
Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι. Εκτός του ότι ομορφαίνουν το ενυδρείο, συμβάλλουν στην καταπολέμηση βλαβερών βακτηριδίων, παράγουν οξυγόνο και κάνουν τα ψαράκια να νοιώθουν περισσότερο στο σπίτι τους.
Επίσης, παλαιότερα νόμιζα ότι όλα τα ενυδρεία θα πρέπει να έχουν αυτό το περίεργο χρωματισμένο πετραδάκι που βάζαμε στις γυάλες με τα χρυσόψαρα ... σε πληροφορώ λοιπόν ότι το απλό χαλικάκι (χαλαζίας) είναι υπέροχο, είναι φτηνότερο, είναι καλό για τα φυτά, και δεν περιέχει περίεργα χρωστικά και άλλα χημικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-03, 13:13
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

παιδια, το χαλικακι που εχω ειναι καφε-ασπρο-μαυρο και το εχω δει σε πολλα καταστηματα του ειδους.
τα καφε-κοκκινα ξυλα, ειναι αλη8ινα. επειδη ομως μου εβγαλαν αρκετη κοκκινιλα κατα το πρωτο στησιμο του ενυδρειου, καποιος μου προτεινε να τα βρασω σε μια μεγαλη κατσαρολα και αυτο θα βοηθησει να φυγει μεγαλη ποσοτητα απο την κοκκινη αυτη λασπη που βγζουν. (μερικα πραγματα ισως να σας "φοβιζουν" επειδη τα περιγραφω εντελως απλοικα και με τα ματια ενος ς ασχετου.

οσο για τα ψαρακια που θα αρχιζω να βαζω σε λιγο καιρο, θα ηθελα αποψεις.
θελω λοιπον ο καθενας απο σας να μου προτεινει εναν συγκκριμενο συνδυασμο (και αριθμο απο το καθενα). "ευκολα" ψαρακια για αρχη και οσο γινεται "μικρα"...
περιμενω λοιπον τις προτασεις σας. θελω να ακουσω αρκετες διαφορετικες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-03, 13:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Mε το βρασιμο του ξυλου φευγουν οι τανιννες που βγαζουν την κοκκινιλα αργοτερα μεσα στο νερο.
Οσο για τα ψαρια που θα ηθελες να βαλεις...ριξε μια ματια σε site στο ιντερνετ...να δεις τι σου αρεσει...και μετα το συζηταμε.
http://www.aquahobby.com/gallery.html
http://www.badmanstropicalfish.com/2ndpage.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-03, 14:25
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Καλωσόρισες Νάσο,
Το χαλίκι κατά πάσα πιθανότητα είναι λάβα, πιστεύω ότι και οι υπόλοιποι θα σε συμβουλέψουν να χρησιμοποιήσεις πιο φυσικά υλικά π.χ από την θάλασσα (αφού πρώτα ελέγξεις να μην είναι ασβεστολιθικά)

Κατά την γνώμη μου η συγκεκριμένη λάβα μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει να γίνεται ένα συμπαγές κομμάτι, εμποδίζοντας τις αποικίες των βακτηριδίων που έχουν δημιουργηθεί στον βυθό να κάνουν την δουλειά τους.

Και πάλι καλώς ήρθες και ελπίζω το 2004 να μην ευχηθούμε μόνο σε εσένα καλή χρονιά αλλά και στο ΝΕΟ σου ενυδρείο 1000 λίτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-03, 16:57
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

και γω χαιρομαι πολυ που σας βρηκα
η "παρεα" ειναι πλυ ομορφη... και χρησιμη εκτος των αλλων!
οσο για το 2004 και το 1000-αρι... ποτε δε ξερεις.
δεν απογοητευομαι τοσο ευκολα... αρα δεν ειναι και τοσο απιθανο. που θα μου παει.
ηδη μεσα σε τοσο λιγες μερες, εχω μαθει τοσα πραγματακια, κι ολα ειναι τοσο ενδιαφεροντα.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΨΑΡΙΩΝ. (ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΜΕΣΑ! )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-03, 17:50
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Λαβε υπ’ όψιν ότι οι μονομάχοι δεν είναι ψάρια κοινοβιακά οπότε καλό είναι να κοιτάξεις σε κάτι άλλο.

Εγώ θα σου πρότεινα μονομάχους (είναι τουλάχιστον κοντά στην ονομασία, έτσι για παρηγοριά ) δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, ότι καλύτερο για κάποιον που ξεκινά τώρα και το σπουδαιότερο γεννούν ΖΩΝΤΑΝΟ γόνο (αργότερα όταν θα εξοικειωθείς)

:P :P
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-03, 18:02
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: NEW KID IN TOWN

Φίλε Νάσο, εγώ στο δικό μου μικρό έχω

Ψάρια:
1 Siamese Fighting Fish
4 Hemigrammus Rhodostomus
2 Otocinclus affinis
Φυτά:
3 Anubias barteri var. nana
1 Aponogeton Crispus
6-8 Ceratophyllum Demersum
4-5 Hydrocotyle leucocephala
Vesicularia Bogywwod

Εδώ και 3 μήνες και όλα είναι μια χαρά. Στο δικό σου που είναι 30 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις και 2-3 Corydoras πιστεύω ακόμα.ΙΜΟ


ΥΓ Η διαδικασία στρωσίματος ότι ενυδρείου χωρίς ψάρια, θα γίνει πιο γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία στα ψαράκια.

Ρίξε μια ματιά στο 15λιτρό μου. http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=296
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-03, 20:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Εγώ θα σου πρότεινα μονομάχους (είναι τουλάχιστον κοντά στην ονομασία, έτσι για παρηγοριά ) δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, ότι καλύτερο για κάποιον που ξεκινά τώρα και το σπουδαιότερο γεννούν ΖΩΝΤΑΝΟ γόνο (αργότερα όταν θα εξοικειωθείς)

:P :P
Νίκο μάλλον εννοείς guppies ή κάποιο άλλο ζωοτόκο.

Η σύνθεση του newfish είναι πολύ καλή. Όντως μπορείς να βάλεις και τρία corydoras catfish της αρεσκειας σου. Επίσης στην θέση των τεσσάρων Hemigrammus rhodostomus μπορείς να βάλεις μια πεντάδα άλλων tetra, όπως neon, cardinal, H. erythrozonus και πολλά πολλά άλλα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-03, 23:25
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

δυστυχως ή ευτυχως θα πρεπει να συμφωνησω με τους προηγουμενους σε οτι εχει να κανει με το μονομαχο. εχω και εγω τρελα με τους μονομαχους αλλα για το καλο του ενυδρειου και των φιλοξενουμενων μου , τον εχω σε ξεχωριστο χωρο (γυαλα).
τωρα σε οτι ειχα να κανει με τα ψαρια μπορεις να βαλεις...
2-3 corydoras (η οικογενεια ειναι μεγαλη και μπορεις να διαλεξεις ) για να εχεις καθαριστες
ή
2 Otocinclus affinis που θα καθαριζουν και την αλγη απο τα φυτα.
και τωρα σχετικα με σμηνοψαρα μπορεις να βαλεις..
6 Rasbora heteromorpha (Harlequin Rasbora)
ή
6 Paracheirodon axelrodi (Cardinal Tetra)
ή
6 Hemigrammus rhodostomus (Rummy-NoseTetra)
ή
6 Megalamphodus sweglesi (Red phantom)
ή
6 Nannostomus Beckfordi (Pencifish)
και ο καταλογος μπορει να συνεχισει για πολυ ακομα. το θεμα ειναι τι θες και αν εχεις αποφασισει. η ιδεα με το ξυλο μου αρεσει πολυ διοτι στο δικο μου ενυδρειο ουσιαστικα η διακοσμηση ειναι περιπου 80% απο ξυλο. μη ξεχναμε οτι αυτο εξαρταται απο σενα. ιδεες μπορουμε να συνεχισουμε να σου δινουμε πολλες. εδω θα γινω κακουλης και θα πω...ΒΑΛΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ!!!! διοτι τα αληθινα φυτα βοηθουν σε πολλα πραγματα πχ, ισορροπια οικοσυστηματος, υγεια των ψαριων κλπ κλπ. ο καταλογος με τα υπερ συνεχιζει πολυ ακομα. Πιστεψε με δεν μπορεις να φανταστεις πως ειναι να βλεπεις μεσα στο ενυδρειο σου να μεγαλωνουν τα φυτα που φυτεψες με τα χερακια σου και καθε τοσο να βλεπεις και ενα νεο φυλο να ξεπροβαλει. τουλαχιστον για μενα, δεν ηταν η ιδια εμπειρια με τα φυτα που εχουμε με τα φυτα στο μπαλκονι ή στη βεραντα μας. οτι και αν σου πουμε οι αλλοι ολα εξαρτωνται απο σενα. αλλα να θυμασαι παντα πως θα ειμαστε εδω για να βοηθησουμε και καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη. πρεπει να εχεις πολυ διαθεση και να διαβασεις πολυ, τοσο στο φορουμ παλιοτερα ποστς, οσο και στο διαδυκτιο αλλα και απο βιβλια.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-03, 23:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σχετικά με το ξύλο, μπορείς να το βράσεις αλλά δεν χρειάζεται. Μπορείς επίσης να το βάλεις σε έναν κουβά με νερό (σε περίπτωση που δεν χωράει σε κατσαρόλα) για μερικές μέρες αλλάζοντας το νερό κανα-δυο φορές την ημέρα. Μην ξεχάσεις το ξύλο να μην έχει αιχμηρές ακμές κι αν έχει... να το λειάνεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-03, 01:37
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

οσον αφορα τους corydoras, μπορω να βαλω μονο ενα η χρειαζεται "παρεα"?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-03, 03:40
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Τα corydoras στο φυσικό τους περιβάλλον σχηματίζουν σμήνη με αρκετά μεγάλο αριθμό ατόμων.
Καλό θα ήταν να μπαίνουν τουλάχιστον 4 μαζί.
Αυτο που με ανησυχεί και δεν έχω καταλάβει μεχρι τώρα, είναι γιατί πολύς κόσμος έχει πρόβλημα, δηλαδή χάνει αρκετά ψάρια, και μάλιστα σε ενυδρεία με πολυ καλές συνθήκες.

Ο μονομάχος θα τα πηγαίνει μια χαρά με οποιαδήποτε απο τις 6άδες που αναφέρθηκαν παραπάνω. Το μόνο που πιθανόν να τον ταλαιπωρούσε είναι ίσως η δυνατή ροή νερού μεσα σε ένα ενυδρείο. Εννοείται όμως οτι δεν θα πήγαινες για αναπαραγωγές κλπ γιατί εκεί είναι άλλη ιστορία.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-03, 03:42
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Χρειάζεται παρέα και μάλιστα όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο. Στην φύση ζει σε κοπάδια που πολλές φορές αποτελούνται από χιλιάδες άτομα σε ελάχιστο μάλιστα χώρο. Δεν ισχύει δηλαδή ότι αν βάλεις 5-6 άτομα στο 30άρι σου είναι "πάρα πολλά", ΑΡΚΕΙ να ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ βέβαια και λέγοντας χώρο εννοώ περιοχή με άμμο. Αν βάλεις βράχους και ξύλα καλύπτοντας ένα μεγάλο μέρος του πυθμένα σου τότε ελαττώνεις τον χώρο που θα έχουνε στην διάθεσή τους.

Αν πάρεις 3-4 άτομα, πάρε τα τουλάχιστον από το ίδιο είδος. Εχε υπόψη σου ότι οι τιμές παίζουνε..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-01-03, 10:08
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Γιώργο καλημέρα, όχι δεν εννοώ Guppies, αναφέρομαι στους Xifoforus Helleri και Maculatus, όσο για τα Guppies είναι πάρα πολύ ωραίο ψάρι. Νάσο στο προτείνω και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-01-03, 17:52
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

δηλαδη αν εχω ψιλο χαλικακι στον πυθμενα, δεν κανει το corydoras? και κατι αλλο που δεν καταλαβα. οσα corys κι αν βαλω, δεν παιζει ρολο πειδη κινουνται στον πυθμενα? (σε λογικα πλαισια παντα εννοω). ειναι σωστο ή λαθος αυτο?
οσο για το fancy guppy, μου αρεσει και μενα παρα πολυ. ειδικα τα αρσενικα που εχουν πιο φουντωτη ουρα ειδατε? κατι αρχιζω και μαθαινω σιγα-σιγα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-01-03, 17:54
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γιώργο καλημέρα, όχι δεν εννοώ Guppies, αναφέρομαι στους Xifoforus Helleri και Maculatus, όσο για τα Guppies είναι πάρα πολύ ωραίο ψάρι. Νάσο στο προτείνω και εγώ.
υπαρχει καποιο link για να παρω μια ιδεα για τα συγκεκριμενα ψαρια, φωτος, απαιτησεις και χαρακτηριστικα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-01-03, 18:01
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n1sarris
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γιώργο καλημέρα, όχι δεν εννοώ Guppies, αναφέρομαι στους Xifoforus Helleri και Maculatus, όσο για τα Guppies είναι πάρα πολύ ωραίο ψάρι. Νάσο στο προτείνω και εγώ.
υπαρχει καποιο link για να παρω μια ιδεα για τα συγκεκριμενα ψαρια, φωτος, απαιτησεις και χαρακτηριστικα?
βιαστηκα να ρωτησω, πριν ακομα το ψαξω. το βρηκα στο

http://www.aquahobby.com/gallery/gplaty.html

και

http://www.aquahobby.com/gallery/gsword.html

τελικα αρχιζω να με θαυμαζω... ολα αυτα βεβαια με τη δικη σας βοηθεια δεν μου ηρθε η επιφοιτηση του Αγ.Πνευματος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-01-03, 19:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ίσα ίσα που τα corydoras χρειάζονται αμμώδη (ή με ψιλό χαλίκι) βυθό. Είπαμε... δεν μπορείς να βάλεις και 15 cories στο 30άρι! Με 4-5 είσαι εντάξει, αναλόγως τι άλλα ψάρια θα υπάρχουν μαζί τους βέβαια και πως θα διαμορφώσεις τον χώρο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-01-03, 06:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Νομιζω εχω δει αυτα τα ενυδρειακια της Sicce με το φιλτρο στο πανω μερος - ενα μινι wet-dry κατα καποιο τροπο. Μια χαρα ειναι.

Προς τι η εκπληξη για τα καφε-κοκκινα ξυλα? Τα περισσοτερα αληθινα ξυλα ειναι καφε-κοκκινα. (Βλεπε σχολια του giorgos για την προετοιμασια τους)

Τα φυσικα υλικα απο τη θαλασσα καλο ειναι να αποφευγονται - ειδικα οταν ξεκιναμε. (Πετρες - αμμος ειναι κατα πασα πιθανοτητα ασβεστολιθικα).

Η λαβα ως υποστρωμα δεν γινεται συμπαγης. Ο λογος που την αποφευγουμε ειναι και γιατι συνηθως ερχεται σε χοντρη διαμετρο (κακο για τα φυτα), και γιατι οι ακρες της ειναι κοφτερες (βλαβες σε γατοψαρα), και γιατι λεγεται οτι σιγα σιγα βγαζουν και μια σκονη που μπορει να ερεισει τα βραγχια των ψαριων (το τελευταιο πιο πολυ αν την χρησιμοποιουμε σαν υλικο βιολογικου φιλτρου, παρα ως υποστρωμα).

Οι μονομαχοι (Betta splendens) δεν ειναι λιγοτερο κοινοβιακα ψαρια απο αλλα ειδη. Το προβλημα ειναι οτι επειδη ειναι αργοκινητοι και με "δελεαστικα" μακρυα πτερυγια και ουρά, αν συγκατοικουν με γρηγορα ειδη, δαγκωνονται συχνα.

Αν το χαλικι δεν εχει κοφτερες ακρες, δεν υπαρχει (εως ενος σημειου) προβλημα με τα corydoras - αν και το καλυτερο θα ηταν αμμος. Το οτι κινουνται στον πυθμενα δεν παιζει ρολο στο φορτιο των ψαριων - a fish is a fish..

Για ευκολοτατα φυτα χωρις απαιτησεις δες εδω: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397 ..αν δεν βρεις εχουμε ολοι μας να σου δωσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-01-03, 12:13
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο μενα Νασο
Φυτα μην πληρωσεις σε κανενα pet shop για αρχη .
Ολοι εμεις εχουμε κλαδεματα πολλα καθε εβδομαδα , περνας και σου δινει καποιος ολα τα απαραιτητα φυτα για να ξεκινησεις .
Εαν δεν σε προλαβει ο polleni που ειναι σκουπα σε αυτα
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-03, 23:54
jumpy Ο χρήστης jumpy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλώς όρισες Νασο
Απ ότι εχεις καταλάβει είσαι στο σωστό μέρος για το καινούργιο σου χομπύ.
Αντε και μέ ένα 300 λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-01-03, 04:49
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Κάτι άκουσα για κλαδέματα... Που ; Πότε ; Πόσα ;; Α ρε Σωτήρη, μου τόβγαλες το όνομα.. και καλά μου τόβγαλες, από κλαδέματα πως πας ;;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-01-03, 23:36
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή


παιδια οφειλω να ομολογησω, πως εκτος των τοσο αλλων χρησιμων πραγματων που μπορω να με διδαξετε απο εδω μεσα, χαιρομαι πανω απ'όλα την παρεα σας η οποια ειναι πολυ πολυ ομορφη...
εχετε δημιουργησει ολοι μαζι ενα υπεροχο κλιμα εδω μεσα, και χαιρομαι πολυ που βρισκομαι αναμεσα σας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09355 seconds with 12 queries