Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-05, 15:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Παραγγελία από Ταϋλάνδη --> πρόβλημα!!!

Παιδιά, τη δεύτερη φορά που παρήγγειλα ψάρια από την Ταϋλάνδη, συνάντησα και εγώ πρόβλημα με το τελωνείο... Τώρα τρέχω και δε φτάνω καθώς πρέπει να γίνουν όλες οι διαδικασίες πολύ γρήγορα γιατί δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξουν τα ψάρια... #@μω τη γραφειοκρατεία μου............................................... ........... Όσοι ετοιμάζατε παραγγελία ξανασκεφτείτε το................................................ ........ (ή ετοιμαστείτε για τρέξιμα στο αεροδρόμιο, κτηνιάτρους εκτελωνιστές κλπ)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-05, 16:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τελικά, μόλις σημερα κατάφερε ο εκτελωνιστής (οικογενειακός φίλος) να πάρει τα ψάρια από το τελωνείο στα Σπάτα... Και μόλις τα άνοιξε ειδε ότι είχαν πεθάνει όλα.................................................. ..


Τι να πω..., μάλλον η χώρα μας δεν ενδείκνυται για φιλόζωους και χομπίστες...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-05, 17:42
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: Παραγγελία από Ταϋλάνδη --> πρόβλημα!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
#@μω τη γραφειοκρατεία μου............................................... ........... Όσοι ετοιμάζατε παραγγελία ξανασκεφτείτε το................................................ ........ (ή ετοιμαστείτε για τρέξιμα στο αεροδρόμιο, κτηνιάτρους εκτελωνιστές κλπ)
exτra money είχες μαζί σου ο εκτελωνιστής , οι γιατροί .... κλέφτες θα γίγουν

το 3ο εξοχικό πως θα γίνει ?? αρα την επόμενη φορά ρώτα πόσα πρέπει να δώσεις για να είσαι ΟΚ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-05, 18:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Το ωραίο είναι ότι οι γιατροί μάλλον δε θα καταλάβαιναν ούτε τι ψάρι είναι... ας μη μιλήσω για ασθένειες...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-05, 19:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

κριμα!!τελικα τι χαρτια χρειαζονταν?τον κτηνιατρο εσεις τον πηγατε?αυτα τα χαλια συμβαινουν μονο στην ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-05, 20:49
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Ζωη σε μας.Κατι πρεπει να γηνει για αλλαγη της νομοθεσιας στην Ελλαδα ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-05, 20:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μεγαλε εκλογες εχουμε σε τρια χρονια...
Θα σε δουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-05, 01:47
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Μια που μιλάτε όλοι για Ελλάδα μπορεί να μας πεί κάποιος τι γίνετε έξω?? μήπως είναι μια απο τα ίδια και εκεί? είστε σίγουροι ότι έξω δεν υπάρχουν νόμοι σαν της Ελλάδας για ζωντανούς οργανισμούς? εγω έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ίδια πολιτική στην Ε.Ε. είτε Ελλάδα είναι αυτή είτε Ιταλία είτε Γαλλία.
Δεν λέω στην γραφειοκρατία μάλλον πέρνουμε μετάλλιο αλλα οι νόμοι δεν νομίζω να διαφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-05, 12:16
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick

Τι να πω..., μάλλον η χώρα μας δεν ενδείκνυται για φιλόζωους και χομπίστες...
Μάλλον Μάβερικ είσαι άδικος με αυτά που λές.Άν ο οπιοσδήποτε έφερνε ότι ήθελε απο το εξωτερικό τότε........

Όταν τα έλεγα στα άλλα παιδιά ότι ΔΕΝ γίνετε και ότι αυτό που έγινε την πρώτη φορά με εσένα ήταν ΚΑΘΑΡΑ τυχαίο με έλεγαν Μαλ......

Γιατί δέν κοιτάτε να φέρετε κάτι από Ευρώπη?Εκεί ισχύουν οι νόμοι της Ε.Ε. και δέν έχεις μπλεξίματα με τελωνείο.

__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-05, 12:26
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
Μια που μιλάτε όλοι για Ελλάδα μπορεί να μας πεί κάποιος τι γίνετε έξω?? μήπως είναι μια απο τα ίδια και εκεί? είστε σίγουροι ότι έξω δεν υπάρχουν νόμοι σαν της Ελλάδας για ζωντανούς οργανισμούς? εγω έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ίδια πολιτική στην Ε.Ε. είτε Ελλάδα είναι αυτή είτε Ιταλία είτε Γαλλία.
Δεν λέω στην γραφειοκρατία μάλλον πέρνουμε μετάλλιο αλλα οι νόμοι δεν νομίζω να διαφέρουν.
Ότι έχει να κάνει με εισαγωγή φυτών και ζώων από ξένη χώρα, περνούν από εξειδικευμένους ιατρούς σε όλο τον κόσμο (από τις πιο προηγμένες έως και τις τριτοκοσμικές χώρες). Είναι μεγάλος ο κίνδυνος για μετάδοση ασθενειών και γι' αυτό τον λόγο οι νόμοι είναι αυστηροί!

P.S. Το ως άνω δεν ισχύει, φυσικά για ενδοκοινωτικές εισαγωγές...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-05, 14:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λέτε. Και βέβαια θα πρέπει να γίνεται έλεγχος σε οτιδήποτε ζωντανό έρχεται από το εξωτερικό για τους λόγους που προαναφέρατε. Η ένστασή μου αφορά στην καθυστέρηση όλων αυτών των διαδικασιών, διότι απ' ότι κατάλαβα, τα ψάρια μου ήταν εκεί από την Πέμπτη, η ειδοποίηση μου ήρθε τη Δευτέρα το μεσημέρι (μισή ώρα πριν κλείσει το τελωνειακό γραφείο) και τελικά ξέμπλεξα από όλα αυτά (εξουσιοδότήσεις, αντίιγραφα των αποδείξεων, συνενόηση με εκτελωνιστές) την Πέμπτη και όταν ο εκτελωνιστής πήγε να πάρει τα ψάρια να τα πάει στους γεωπόνους (?) και κτηνιάτρους για τις εγκρίσεις τα βρήκε όλα νεκρά... Πόσο να αντέξουν και αυτά μέσα σε ένα σακκουλάκι (ήταν μέσα 2 εβδομάδες περίπου) και μάλιστα σε συνθήκες αποθήκης τελωνείου... Σε άλλες χώρες της Ε.Ε., είμαι σίγουρος ότι οι παραπάνω διαδικασίες θα γίνονται μέσα σε 1-2 μέρες και πολύ πιο εύκολα απ' ότι στη χώρα μας και χωρίς την ανάγκη λαδώματος (ίσως άμα τους λάδωνα να ζούσαν τώρα...)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-05, 16:35
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λέτε. Και βέβαια θα πρέπει να γίνεται έλεγχος σε οτιδήποτε ζωντανό έρχεται από το εξωτερικό για τους λόγους που προαναφέρατε. Η ένστασή μου αφορά στην καθυστέρηση όλων αυτών των διαδικασιών, διότι απ' ότι κατάλαβα, τα ψάρια μου ήταν εκεί από την Πέμπτη, η ειδοποίηση μου ήρθε τη Δευτέρα το μεσημέρι (μισή ώρα πριν κλείσει το τελωνειακό γραφείο) και τελικά ξέμπλεξα από όλα αυτά (εξουσιοδότήσεις, αντίιγραφα των αποδείξεων, συνενόηση με εκτελωνιστές) την Πέμπτη και όταν ο εκτελωνιστής πήγε να πάρει τα ψάρια να τα πάει στους γεωπόνους (?) και κτηνιάτρους για τις εγκρίσεις τα βρήκε όλα νεκρά... Πόσο να αντέξουν και αυτά μέσα σε ένα σακκουλάκι (ήταν μέσα 2 εβδομάδες περίπου) και μάλιστα σε συνθήκες αποθήκης τελωνείου... Σε άλλες χώρες της Ε.Ε., είμαι σίγουρος ότι οι παραπάνω διαδικασίες θα γίνονται μέσα σε 1-2 μέρες και πολύ πιο εύκολα απ' ότι στη χώρα μας και χωρίς την ανάγκη λαδώματος (ίσως άμα τους λάδωνα να ζούσαν τώρα...)
Σε αυτό φίλε μάβερικ φταίς εσύ και μόνο εσύ που αψίφησες τους νόμους και τις διαδικασίες καταδικάζοντας εσύ ο ίδιος τα ψάρια σε θάνατο όσο "κακό' και να σου ακούγεται αυτό.Άν είχες τιρήσει τις διαδικασίες θα έπρεπε με τον αριθμό της φορτωτικής να πάρεις τηλέφωνο στο τελωνείο/αεροδρόμιο να μάθεις πότε έρχονται και να πάς εσύ ο ίδιος για να τα παραλάβεις.Τό ότι την προηγούμενη φορά αυτό δούλεψε και τα ψάρια ήρθαν σπίτι σου ήταν καθαρά τυχαίο και αυτό νομίζω σου το είπαμε όλοι μας......

τα παραπάνω τα είπα σε φιλικό τόνο και ελπίζω να το κατάλαβες....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-05, 18:26
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ναι ρε συ jim, αλλά δεν είναι λίγο παράλογο να δουλεύουν όλα ψιλοτυχαία στη χώρα μας? Άλλωστε ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβη κάτι τέτοιο και γι'αυτό ήμουν απροετοίμαστος, αν είχε ξανασυμβεί την πρώτη φορά να είσαι σίγουρος ότι θα ακολουθούσα όλες τις διαδικασίες και άμεσα, δε νομίζω να έδωσα την εντύπωση ότι χάρηκα που πέθαναν τα ψάρια ή ότι δεν με ενδιέφεραν και τόσο και γιαυτό τα άφησα στη μοίρα τους... Μόλις έμαθα με λεπτομέρειες τι έπρεπε να κάνω, το έκανα άλλά τελικά και πάλι δεν έφτασε... Όπως καταλαβαίνεις δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με τα λόγια σου, απλά σου εξηγώ ότι ως απειρος πάνω στο θέμα (και με μόνη εμπειρία την επιτυχημένη "τυχαία" προηγούμενη παραγγελία) έκανα ότι μπορούσα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-05, 18:51
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Ναι ρε συ jim, αλλά δεν είναι λίγο παράλογο να δουλεύουν όλα ψιλοτυχαία στη χώρα μας? Άλλωστε ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβη κάτι τέτοιο και γι'αυτό ήμουν απροετοίμαστος, αν είχε ξανασυμβεί την πρώτη φορά να είσαι σίγουρος ότι θα ακολουθούσα όλες τις διαδικασίες και άμεσα, δε νομίζω να έδωσα την εντύπωση ότι χάρηκα που πέθαναν τα ψάρια ή ότι δεν με ενδιέφεραν και τόσο και γιαυτό τα άφησα στη μοίρα τους... Μόλις έμαθα με λεπτομέρειες τι έπρεπε να κάνω, το έκανα άλλά τελικά και πάλι δεν έφτασε... Όπως καταλαβαίνεις δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με τα λόγια σου, απλά σου εξηγώ ότι ως απειρος πάνω στο θέμα (και με μόνη εμπειρία την επιτυχημένη "τυχαία" προηγούμενη παραγγελία) έκανα ότι μπορούσα...
Αυτά τα είπα περισσότερο για τους υπόλοιπους που σκέφτονται να κάνουν κάτι τέτοιο και όχι τόσο για εσένα που στην τελική το έμαθες από την 'άσχημη' πλευρά.....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-05, 01:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

παιδια μην τρελαθουμε,ολα αυτα γινονται για τα γνωστα λαδωματα.αν τους ενδιεφερε οντως ο ελεγχος του τι μπαινοβγαινει θα ειχαν κτηνιατρους εξειδικευμενους στο καθε ειδος ζωου.τουλαχιστον στο εξωτερικο,ακομα κι αν υπαρχουν τα ιδια μετρα-που αμφιβαλλω-υπαρχουν κτηνιατροι που ασχολουνται με ψαρια κι εξειδικευονται στις εγχειρησεις κι ευθανασιες ψαριων.εχω μιλησει με πολλα ατομα απο ευρωπη-γαλλια,γερμανια,ολλανδια,τουρκια,αγγλια-που εισηγαγαν ψαρια σαν ιδιωτες,χωρις αδεια εισαγωγης και δεν ειχαν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τελωνειο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05787 seconds with 14 queries