Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-04, 18:21
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Επιθετικος Μονομαχος ? ? ?

Καραρχην να δωσω τα συνχαριτηρια μου στους δημιουργους της σελιδας.
Ειμαι σχετικα καινοργιος σε οτι αφορα τα ενυδρεια και μπορεσα και βρηκα αρκετες πληροφηριες που ηθελα στο Site. Εχω εδω και κανενα μηνα ενα κοινωβιακο ενυδρειο (1 μονομαχο, 1 Τιγρακι, 1 Δισκο, 2 Γατοψαρα, 1 Γλυφτη??, 1 Αγγελοψαρο, 1 Γκουραμι, 1 Κλοουν, 1 Φαντασμα, 2 Νεον και ενα καρχαριακι) 125 λιτρων. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον μονομαχο μου! Επειδη μου αρεσουν πολυ, θελω να βαλω ακομα ενα μεσα. Το κακο ειναι οτι μολις αγοραζω καποιον και τον τοποθετω στο ενυδρειο την επομενη μερα το βρισκω νεκρο . Ο μονομαχος που εχω ειναι θυληκος ( Μου φαινεται τουλαχιστον αλλα απο οσες φωτο εχω δει αυτο βγαζω).
Μηπως αυτος επιτηθετε στους καινουργιους μονομαχους? Δεν ξερω τι να σκεφτω. Πηγα και αγορασα και ενα δευτερο ενυδρειο 30 λιτρων για να κραταω τα καινουργια ψαρια για μια εβδομαδα απο οτι διαβασα, αλλα με τους μονομαχους δεν εβγαλα ακρη. Μηπως επιτηθετε και καποιο αλλο ψαρακι απο αυτα που εχω? Αν καποιος εχει καμια ιδεα τι γινεται θα με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω εκ τον προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-04, 18:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι μονομαχοι γενικα δεν πανε μαζι γενικά ΑΛΛΑ εδω βλεπω αλλα τεράστια προβληματα.... Ενα απο αυτά το black ghost που ειναι νυκτοβιος θηρευτής..
Μπορει να σου την κανει αυτός
Επετρεψε μου να σου πω χωρις παρεξηγηση οτι οι επιλογες που εχεις κανει ειναι λες και εφτιαξες δειγματολογιο ψαριων...
Διαβασε λιγο το forum, δες τα ενυδρεια των μελων, παρε μια ιδεα και αποφασισε τι ειδους ενυδρειο θες.
Με αυτους τους συνδιασμους τα προβληματα θα ειναι συνεχομενα και θα απογοητευθείς...

Περα απο ολα αυτά, μετρησεις του νερού σου εχεις κανει?
Τι λενε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-04, 19:33
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Απαντηση

Μετρησεις δεν εχω κανει εγω ο ιδιος αλλα ενασ φιλος που ασχολειται χρονια και απο οτι μου εχει πει ολα ειναι φυσιολογικα. αυτη τι στιγμη δεν βρισκω και το χαρτι που μου της εχει σημιωσει (Την προηγουμενη Τεταρτη εγιναν παντως). Δυστηχως οταν αγορασα το ενυδρειο δεν ειχα ιδεα πηρα οτι μου προτεινε ο μαγαζατορας. Παντως δεν εχει πεθανει κανενα ψαρακι και ολα δειχνουν φυσιολογικα. Τι θα μπορουσα να κανω αυτη την στιγμη δηλαδη? ( Δεν υπαρχει λογως παραιξηγισεις, αλλωστε για να μαθω βρισκομαι εδω, καθε συμβουλη-παρατηρηση ειναι καλοδεχουμενη )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-04, 20:54
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αυτά τα ψάρια δεν πάνε με το δίσκο ο οποίος καλύτερα να κρατείται σε κπάδι.το τιγράκι θα σκίσει την ουρά των μονομάχων και τα αγγελόψαρα όταν μεγαλώσουν θα φάνε τα νέον που χωράνε στο στόμα τους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-04, 23:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι νεκροι μονομαχοι ΔΕΝ μετρανε?


Τα περισσοτερα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.
Φαντασμα και καρχαριακι πρεπει να φυγουν γιατι γινονται πολυ μεγαλα..
Επισης το τιγρακι δεν ειναι συμβατο με οσα εχουν μακρια πτερυγια και
πρεπει να φυγει επισης.
Εαν επιλεξεις ΕΝΑΝ μονο μονομαχο, κρατας επισης αγγελοψαρο, γκουραμι,
γατοψαρα (corydoras?) Γλυφτη? (τι ειδους? κανενα τερας?)
Τα νεον μεχρι να τα φαει το αγγελοψαρο..... παντως πρεπει να ειναι σε κοπαδι των 10..
και τα σκαλαρια 2-3 θα ειναι πιο ομορφα...(αν ειναι μικρα υπαρχει μια μιρκη ελπιδα να μην φανε τα νεον)....
και τα γατοψαρα πρεπει να γινουν 5-6
Ο δισκος ειναι αλλο κεφαλαιο απο μονος του.. και μαλλον περισσευει.

Και καλο ειναι να αρχισεις να μετρας... Οι συνθηκες του νερου αλλαζουν και μονο με συχνες μετρησεις ξερεις που βαδιζεις.

Αυτα τα ολιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-04, 16:22
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας. Και βεβαια μετρανε οι μονομαχοι, αλλωστε για αυτους ζητησα βοηθεια .
Πηγα το πρωι και αγορασα αλλα 3 Corydoras, καθως και 1 ακομα αγγελοψαρο (μικρο). Θα μεταφερω το απογευμα τονΜονομαχο, το τιγρακι και το φαντασμα στο 30 λιτρο ενυδρειο που εχω. Μηπως θα τους πεσει ομως μικρο?
Μονομαχο αφου δεν μπορω να παρω αλλο δεν θα αγορασω κανενα και θα αρκεστω στον ειδη υπαρχον.
Οσο για το Δισκο απο οτι εχω διαβασει εκ τον υστερων δυστηχως, ειναι για πιο προχωρημενους. Ειχε ομως και 40 Ευρο οποτε μαλλον δεν με συμβουλεψε καλα ο μαγαζατορας . Ελπιζω να επιζησει.
Ο Γλυφτης μου δεν ξερω ακριβως τι ειναι, αλλα ειναι μικρουλης (6-7 εκ)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-04, 16:29
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μονομάχος και τιγράκι μαζί δεν είναι καλός συνδυασμός.το τιγράκι είναι επιθετικό με ψάρια με μακρυά πτερύγια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-05, 00:18
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
μονομάχος και τιγράκι μαζί δεν είναι καλός συνδυασμός.το τιγράκι είναι επιθετικό με ψάρια με μακρυά πτερύγια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-05, 15:01
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Επίσης θα μπορούσες να πετάξεις μέσα στο ενυδρείο σου ένα clarias γατόψαρο και θα σου κάνει αυτό την απαραίτητη εκκαθάρηση....


Απλά αστειεύομαι...
(μην τολμήσεις και κάνεις αυτό το λάθος!!!)

Πάντως να ξέρεις ότι πολλές φορές πουλιούνται στα pet shop αρσενικοί μονομάχοι με κοντά φτερά για θηλυκοι . Και μάλιστα είναι πιο επιθετικοί από αυτούς με τα μακριά φτερά. Οπότε μπορεί αυτός να σκοτώνει τους καινούριους....
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04261 seconds with 14 queries