Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-04, 01:03
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή Betta σε ενυδρείο 10 λίτρων

Γεια σας.
Εδω και 2,5 μήνες είχα ενα αρσενικό betta στο κοινωνικό μου ενυδρείο των 100 lt και τα πήγαινε μια χαρά , ήταν αρκετά ήρεμος με τα υπόλοιπα ψάρια άκομη και με μια θηλυκιά betta στην οποία , πέρα απ'το περιστασιακό flare, δεν την ενοχλούσε σχεδόν καθόλου.

Τον τελευταίο καιρό όμως άρχισε να ζωηρεύει, κυνηγητό στην μονομαχίνα αψιμαχίες με το Paradise κ.τ.λ. Είπα λοιπόν να βάλω άλλη μια θηλυκιά betta στο ενυδρείο μήπως και ησυχάσει λίγο και η άλλη . Το αποτέλεσμα :
Πανικός! Τα πήρε λοίπον στο κρανίο ο δικός μου και άρχισε τρελό κυνηγητο και με τις δυο θηλύκες , δεν τις άφηνε καθόλου σε ησυχία.

Έτσι πήρα την απόφαση να τον βγάλω απ΄το ΄κοινωνικό και να τον βάλω σ'ενα 10αλιτρο που είχα στην άκρη . Δεν μ'άρεσε καθόλου αυτό αλλά δεν είχα άλλη επιλογή

Αυτό που θέλω να ρωτίσω είναι αν πιστεύτετε ότι αυτό το μικρούλι ενυδρείο μπορεί να γίνει το μόνιμο σπίτι του. Έχω ένα θερμοστάτη των 100 watt στην άκρη μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν ή θα πρέπει να προμηθευτώ ένα 25άρη? Θα πρέπει να προσέξω την βιολογία αυτού του μικρού συστήματος ή να κάνω συχνές και μεγάλες (50%+) αλλάγες νερού?

Σκέφτομαι βέβαια να τον αφήσω λίγο καιρό εκεί και μέτα να του ξαναδώσω μια ευκαιρία στο κοινωνικό μήπως και άλλαξει κάτι

Θα 'θελα ν'ακουσω τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-04, 11:21
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Αν τον ξαναβάλεις μέσα μάλλον θα έχεις το ίδιο σκηνικό. Ίσως όχι από την αρχή, αλλά μετά από λίγο μάλλον θα ξαναρχίσει το έντονο καμάκι. Στο μικρό ενυδρείο τώρα δεν νομίζψ να έχει πρόβλημα. Κι εγώ σε ένα 10ράκι έχω βάλει τον δικό μου μόνο του και δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Μια χαρά ζωηρός είναι και έχει και πολύ όρεξη. Τρώει μία χαρά. Του κάνω μεγάλες αλλαγ'ες νερού κάθε 3η μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-04, 11:40
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ο μονομάχος σου ήταν μια χαρά ήσυχος στο 100 lt όσο ήταν 1 η θηλυκιά (άρα είχε εξασφαλίσει ταίρι) και επειδή εκείνη την περίοδο δεν ήθελε να ζευγαρώσει.

Οταν το αποφάσισε, έγινε πιο επιθετικός και προς τα άλλα ψάρια, αλλά και προς τη θηλυκιά του (φυσιολογικό). Πάω στοίχημα ότι θα είχε ξεχωρίσει και κάποιο σημείο στην επιφάνει του ενυδρείου σου το οποίο θα προτιμούσε και θα υπερασπιζόταν απο άλλα ψάρια...

Με την προσθήκη επιπλέον θηλυκού η κατάσταση μπερδεύεται, καθότι οι ισσοροπίες δεν υφίστανται πια.
α) Το νέο θηλυκό μπορεί να διεκδικίσει εκείνο το ζευγάρωμα αν είναι πιο ισχυρό απο το υπάρχον,
β) Ο αρσενικός να το δεί απειλιτικά καθότι διαταράσσει τη σχέση που είχε ηδη αναπτύξει με τό θηλυκό του, οπότε και να του επιτίθεται.


Αν θες ζευγάρωμα ασε τον αρσενικό μέσα στο 10άλιτρο και μετά βάλτου τη θηλυκιά.
Αν θες απλά να τον κρατήσεις εκεί τότε κράτα νερό καθαρό (κάθε τρεις μέρες αλλαγή είναι καλά όπως λεέι και ο galant) και έχε του θερμοκρασία το χειμώνα. Θα έλεγα να μην βάλεις τον 100άρι είναι πολύ μεγάλος και αν γίνει καμιά στραβή θα φας μονομαχόσουπα....

Πάντως στο 10άρι μια χαρά ζευγάρωμα κάνεις, και μεγαλώνεις και τα μικρά για κανα τρίμηνο τουλάχιστον....

(Εγω χρησιμοποιώ μικρότερα να φανταστείς)
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-04, 20:20
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Όταν λέτε αλλαγή νερού κάθε 3 μέρες τι ποσοστό προτίνετε εσείς? Galant του έχεις θερμοστάτη στο 10αρι εσύ? Αν ναι πόσα watt?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-04, 23:38
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

50% δεν είναι άσχημα, απλά κράτα το σταθερό (το ποσοστό) για να έχει παρόμοιες συνθήκες σε κάθε αλλαγή.

Εξαρτάται και αν του έχεις φίλτρο μέσα ή αεραντλία κλπ
Αν δεν έχεις, καλό θα έιναι το ποσοστό να είναι μεγάλο.
Αν έχεις καποιο είδος φιλτραρίσματος και τίποτα φυτά κλπ τότε μπορείς να κάνες μικρότερες αλλαγές.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-04, 11:23
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Εγώ φίλε Alucard του έχω βάλει έναν μικρό θερμοστάτη που είχα από ένα παλιό μικρό ενυδρειάκι. Δεν θυμάμαι πόσα watt είναι αυτή τη στιγμή, αλλά επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω. Οι αλλαγές που του κάνω εγώ είναι μεγαλύτερες από 50%. Γύρω στο 75%. Σκεφτόμουνα κι εγώ για ζευγάρωμα, αλλα με κόλλαγε το γεγονός ότι είναι μικρός ο χώρος. Απ' ότι βλέπω όμως το έχουν αποτολμήσει και άλλοι, οπότε δεν ξέρω...
Αλήθεια, εσύ τι τον ταϊζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-04, 20:07
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από galant
Αλήθεια, εσύ τι τον ταϊζεις;
Tetramin flakes + bloodworms πλέον , πριν που ήταν στο μεγάλο ενυδρείο έτρωγε ότι και τ'αλλα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-04, 21:13
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

μονο 10 λιτρα εσυ πωσ θα ενιωθεσ αν σε κλεινανε σε ενα χωρο 10 τετραγωνικων θα σου αρεσε μαλλον οχι.αν ο μονομαχος σου δεν ηρεμησει να τον γυρισεις πισω και να παρεις καποιον αλλο γιατι τι σοι χομπιστες ημαστε συν του οτι ασχολουμαστε με ζωντανα αν δεν παρεχουμε τις καταλληλες συνθηκες στα ψαρια μας ειναι απανθρωπο αυτο που κανουν γενικως και στα pet shop και οπουδηποτε αλλου να κλινουν αυτα τα ψαρια λογω της ανεκτικοτητας τους σε ενα ποτηρι η σε ενα ενυδρειο που δεν μπορουν καλα καλα να κολυμπυσουν.σκεψου το
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-04, 01:05
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme
μονο 10 λιτρα εσυ πωσ θα ενιωθεσ αν σε κλεινανε σε ενα χωρο 10 τετραγωνικων θα σου αρεσε μαλλον οχι.αν ο μονομαχος σου δεν ηρεμησει να τον γυρισεις πισω και να παρεις καποιον αλλο γιατι τι σοι χομπιστες ημαστε συν του οτι ασχολουμαστε με ζωντανα αν δεν παρεχουμε τις καταλληλες συνθηκες στα ψαρια μας ειναι απανθρωπο αυτο που κανουν γενικως και στα pet shop και οπουδηποτε αλλου να κλινουν αυτα τα ψαρια λογω της ανεκτικοτητας τους σε ενα ποτηρι η σε ενα ενυδρειο που δεν μπορουν καλα καλα να κολυμπυσουν.σκεψου το
Να τον γυρίσω πίσω και να ζει σ'ενα πλαστικό ποτηράκι? Δεν νομίζω . Δεν είμαι ο μόνος χομπίστας που έχει betta σε μικρό ενυδρείο, δεν απαιτούν και τόσο χώρο . Αφού δεν κάνει στο κοινωνικό τι να κάνω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04153 seconds with 14 queries