Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:28
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Καθαρισμα βυθου

Title: Καθαρισμα βυθου
Post by: tomeye on 10/17/02 at 16:05:20
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω 1 βδομαδα που αναδιαρθωσα το ενυδρειο μου και εχω μια μικρη απορια:
Το χαλικι μου ειναι πολυ ψιλο (ρυζακι) και εχω βαλει ηδη αρκετα φυτα το βλεπω δυσκολο να κανω καθαρισμο με σκουπα, τι κανουμε λοιπον ;
Δεν νομιζω ουτε οτι ειμαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που εχει συναντησει τετοια κατασταση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Καθαρισμα βυθου
Post by: sijohn on 10/18/02 at 10:18:27
--------------------------------------------------------------------------------
Προσπάθησε να προσαρμόσεις στή σκούπα σου, το ακροφύσιο που μοιάζει με χωνί, και το χρησιμοποιούμε για καθάρισμα του βυθού, όταν κάνουμε αλλαγές νερού


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Καθαρισμα βυθου
Post by: tomeye on 10/18/02 at 18:17:02
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν το καταλαβα αυτο που ειπες. Εγω μια σκουπα που αποτελειται απο ενα σωληνα και στο τελος ενα μεγαλυτερο σε διαμετρο κομματι πλαστικο σωληνα που αυτο ειναι που μπαινει στο βυθο. Αυτο που λες τι ειναι και μπορω να το αγορασω εξτρα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Καθαρισμα βυθου
Post by: sijohn on 10/19/02 at 04:19:52
--------------------------------------------------------------------------------
Γειά σου Θανάση, θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τα εξαρτήματα.
Το εξάρτημα γιά καθάρισμα του βυθού όταν κάνω αλλαγές νερού, αποτελείται από ένα τριγωνικό χωνί με πλευρά 6cm, και ύψος μέχρι το σημείο που καταλήγει στο σωλήνα 13cm.
Άν θέλω να καθαρίσω το βυθό Χωρίς να αντλήσω νερό, προσαρμόζω το χωνί στή σκούπα, που είναι όπως την περιέγραψες, και έχει στο πάνω μέρος ένα πάνινο σακουλάκι (φίλτρο) που κρατάει τα σκουπίδια και ξαναρίχνει το νερό μέσα στο ενυδρείο, στο κατω μέρος έχει τήν υποδοχή γιά σύνδεση με τήν αεραντλία
Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Καθαρισμα βυθου
Post by: Giorgos on 10/19/02 at 07:53:51
--------------------------------------------------------------------------------
tomeye, υποθέτω ότι έχεις μικρά ψάρια στο ενυδρείο σου... οπότε δεν γίνεται και Ο χαμός από "σκουπιδάκια". Με ένα απλό σιφώνιο (σωλήνας) μπορείς να καθαρίζεις τον βυθό εύκολα και χωρίς μπελάδες για τα φυτά σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02792 seconds with 14 queries