Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 09:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Μεσογειακό 250 λίτρων!

Μετά από πολλές ταλαιπωρίες το 200 άρι μου diy ενυδρείο κατέληξε πάλι σε μένα. Δυστυχώς με μερικές γρατσουνιές και ταλαιπωρίες αλλά ετοιμοπόλεμο.
Αφαίρεσα το πλαϊνό sump (γιατί ήταν μέσα στην μπίχλα από τις ξεραμένες άλγες) το καθάρισα καλά καλά και είναι έτοιμο να τοποθετηθεί στην βάση του.
Οι διαστάσεις του είναι 100Χ50Χ50 ήτοι 250 λίτρα.
Ο skimmer είναι το red sea prizm pro delux το οποίο είναι υπέρ-αρκετό για τα συγκεκριμένα λίτρα.
Από φωτισμό προσανατολίζομαι σε Τ5 αλλά παίζει και ΜΗ!
Για την βιολογία (δεν εμπιστεύομαι τον εγχώριο βράχο και άμμο για να την αναλάβουν εξ΄ολοκλήρου) έχω ένα 2215, ένα 2217 και ένα 2028 και ένα φίλτρο άμμου! Θα δω τι συνδυασμό θα βάλω. Το σίγουρο είναι ότι θα μπει bypass το φίλτρο άμμου.
Για κυκλοφορία έχω μερικές maxijet.
Σκέφτομαι και για ένα νέο sump πλαϊνό εξωτερικό που θα τροφοδοτείται με αντλία και θα έχει επιστροφή με την βαρύτητα, για την εγκατάσταση εκεί των μηχανημάτων και για μακροάλγη. Αλλά δεν ξέρω αν θα το προχωρήσω.
Αυτά προς το παρόν. Πολλά σχέδια τα οποία θα ξεκαθαρίσουν σιγά σιγά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 11:19
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

να δούμε τί άλλο θα δούμε απο 'σενα βρε παλλικάρι... ¶ντε! με το καλό και σύντομα ΦΩΤΟ!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-06, 16:49
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Εύχομαι καλή συνέχεια στη Μεσογειακή σου προσπάθεια.

Κατά τη γνώμη μου η κατηγορία αυτή είναι αρκετά απαξιωμένη από την ενυδρειακή οικογένεια της χώρας μας.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, τη στιγμή που η θάλασσά μας, μας προσφέρει τον πλούτο της απλόχερα.

Ίσως είναι λίγο άσχημη περίοδος για βουτιές, αλλά όταν υπάρχει θέληση, όλα αντιμετωπίζονται.

Για το Μεσογειακό βράχο και την αντίστοιχη άμμο, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς, όσον αφορά την βιολογική τους ικανότητα.
Η διαφορά με τον αντίστοιχο τροπικό, εστιάζεται στο βάρος και την ποσότητα, που απαιτείται για να έχεις το ίδιο βιολογικό αποτέλεσμα.
Είναι λίγο δύσκολο να επιλέξεις καλά κομμάτια πορώδους βράχου, λόγω του ότι δεν υπάρχει αφθονία και απαιτείται πολύς καιρός, κόπος και κάποια χιλιόμετρα, για να συλλέξεις την ποσότητα, που απαιτεί ένα τέτοιο σύστημα.

Τι οργανισμούς σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις?
Σκέφτεσαι κάτι σε fish only ή κάτι σαν ύφαλος με αντίστοιχα ψάρια, μικρού μεγέθους, ασπόνδυλα, κοράλλια, σπόγγους κλπ

Θα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη και πιστεύω οι όποιες δυσκολίες, να μην σε αναγκάσουν να αλλάξεις γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-06, 00:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συμφωνώ σχετικά με την απαξίωση που έχει το Μεσογειακό στην χώρα μας. Αλλά έτσι και αλλιώς γενικότερα οι θαλασσινοί είμαστε λίγοι….
Τώρα με τα κρύα ε??? Δεν πρόλαβα τόσο καιρό στο καλοκαίρι! Αλλά δεν θα μασήσω, θα βάλω τη στολή (δεν έχω ξεχάσει την τέχνη) και βουρ!

Με φοβίζουν τα ντουβάρια που έχουμε εδώ. Και παρότι τα χρόνια που βουτάω, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο μέρος με πορώδης βυθό, από όπου θα ήθελα να επιλέξω τον βράχο. Έχω βρει κάποια κομμάτια τραγάνας που ίσως θα τα χρησιμοποιήσω σαν βάση. Έχω την εντύπωση ότι με τον καιρό θα γίνουν καλή ποιότητας ζωντανός βράχος (όπως με τον βράχο που ζωντανεύει σε reef ενυδρεία). Αλλά επειδή δεν έχω και το τεράστιο ενυδρείο δεν ξέρω αν και σε πόση ποσότητα να βάλω. Επίσης προσανατολίζομαι ο βράχος να είναι το πολύ από βάθος 8-10 μέτρων, έτσι για να μην χρειάζεται υπερβολικό φωτισμό αλλά και να διατηρείται σε θερμοκρασία max 28 Cτο καλοκαίρι.
Με φαντάζομαι να βουτάω με κοπίδι και βαριοπούλα, για να σπάσω κάνα καλό κομμάτι βράχου με μπόλικη ζωή και με πιάνουν τα γέλια. Ευτυχώς από την άλλη που δεν είναι καλοκαίρι να γίνω και ρεζίλι….

Τώρα σχετικά με την άμμο… Σκέφτομαι να ψάξω να βρω σχετικά μεγάλης διαμέτρου (όσο μπορώ) γιατί φοβάμαι ότι η τελείως ψιλή θα μου πετρώσει σιγά σιγά. Θα μου πεις να βάλω κάνα φαραώ να την ανακατεύει αλλά ξέρω γω….

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα γίνει. Και δεν έχουμε και όμορφα κοράλλια. Δεν έχω δει τουλάχιστον.

Ξέρεις όταν το 99,9 % που το πέρναγα στην θάλασσα έκανα ψαροντούφεκο, δεν είχα την πολυτέλεια να «χαζεύω» δεξιά και αριστερά. Τον τελευταίο χρόνο όμως που μου μπήκε η ιδέα τα έχω παίξει με τα είδη ζωής που υπάρχουν. Και έτσι πήρα τελικά την απόφαση. Και βέβαια δεν θα τα παρατήσω έτσι εύκολα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-06, 07:37
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η επιλογή της τραγάνας σαν βάση είναι μια πολύ καλή λύση, αρκεί να τοποθετηθεί σωστά, με αρκετά κενά, ώστε να επιτρέπεται η καλή κυκλοφορία του νερού.
Ζωντανή τραγάνα, μπορείς να προμηθευτείς από επαγγελματίες ψαράδες, που ανασύρεται με τα δίχτυα τους. Αρκεί βέβαια να έχεις κάποιον γνωστό, που να σε εξυπηρετήσει και να βάλει κάποια κομμάτια σε ένα κουβά, για να διατηρηθούν και να μην ξεραθούν.
Και εγώ προσωπικά, δεν έχω βρει κάποια περιοχή με μεγάλη ποσότητα πορώδους βράχου. Πάντως με προσεκτική εξερεύνηση, όλο και κάποιο κομμάτι βρίσκεται.
Πολύ καλά κομμάτια είναι αυτά που σχηματίζονται από οστρακόδερμα, τα οποία κατόπιν πεθαίνουν και εγκαταλείπουν έναν ασβεστιακό σχηματισμό, πανάλαφρο. Στην περίπτωση αυτή ανήκουν οι πετροσωλήνες.
Επίσης νεκρά σκληρά κοράλλια, που έχουν παραμείνει μεγάλο διάστημα στο βυθό, είναι μια πολύ καλή περίπτωση.
Αλλά ψάχνοντας, όλο και κάτι καλό μπορείς να βρεις.
Κατά τη γνώμη μου, εφόσον το ενυδρείο σου είναι μικρό, καλό θα ήταν να προτιμήσεις, σχετικά μικρά κομμάτια. Έτσι θα αυξήσεις σημαντικά την ενεργή επιφάνεια του βράχου , θα δημιουργήσεις περισσότερες αναερόβιες ζώνες, ενώ ταυτόχρονα θα υπάρχει και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, λόγω της σωστής κλίμακας.

Όσον αφορά την άμμο, προσωπικά θα προτιμούσα λεπτόκοκκη, για να έχει όσο το δυνατό καλύτερα βιολογικά αποτελέσματα.
Καλό είναι ο βράχος να μην έρχεται σε επαφή με την άμμο, ώστε να αποφεύγεται η συλλογή οργανικών υπολειμμάτων, αλλά και η αποφυγή συσσωμάτωσης.
Πολύ καλοί αναδευτές της άμμου, είναι τα ολοθούρια. Ένας τέτοιος οργανισμός, μετρίου μεγέθους ή δυο μικροί, θα έχουν άριστα αποτελέσματα στην αεροβική ζώνη. Το ίδιο και ένας αστερίας άμμου και μερικοί ερημίτες, επίσης άμμου.

Ο έντονος φωτισμός, δεν είναι απαραίτητος για τα Μεσογειακά συστήματα, αφού όλου οι οργανισμοί είναι ετερότροφοι.
Η γνώμη μου είναι να καταφύγεις στη εύκολη και οικονομική λύση των Τ8. Έτσι και καλό αποτέλεσμα θα έχεις και θα αποφύγεις την υπερβολική έξαρση μικροάλγης.
Εκτός αν σκέφτεσαι να διατηρήσεις, κάποιο είδος μακροάλγης.

Μεσογειακά κοράλλια υπάρχουν, άφθονα, αλλά οι ποικιλίες που συναντάμε στα αβαθή δεν έχουν τα εντυπωσιακά χρώματα των αντίστοιχων, που προέρχονται από τα βαθιά.
Ο ψαροντουφεκάς ποτέ δεν παρατηρεί τις λεπτομέρειες του βυθού, γιατί αυτό που αναζητεί είναι εντελώς διαφορετικό. Αν βουτήξεις, όμως χωρίς ψαροντούφεκο, μόνο με τον φακό σου, θα παρατηρήσεις απίθανα πράγματα, που δεν τα φανταζόσουν ποτέ. Ειδικά σε εσοχές-σπηλιές και κάτω από τα βράχια.

Θα προτιμούσα, βέβαια, ένα τέτοιο σύστημα χωρητικότητας 400 λίτρων, το λιγότερο. Αλλά καταλαβαίνω, ίσως είναι πολυτέλεια. Από τίποτα όμως, καλό να βολευόμαστε, με ότι διαθέτουμε.
Αν και εκτός θέματος, σου αναφέρω, ότι διατήρησα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, για περισσότερο από τρία χρόνια, με άριστα αποτελέσματα.
Το ενυδρείο είχε σχήμα κύβου με χωρητικότητα περίπου 120 λίτρα. Δεν το κατασκεύασα για αυτό το σκοπό, αλλά αυτό είχα σε στοκ.
Τον βράχο τον είχα τοποθετήσει με διάταξη πλάτης-τοίχου, με κλήση προς την μπροστινή πλευρά, όπου και έσβηνε στην άμμο. Με τον τρόπο αυτό, είχα αφήσει ελεύθερο χώρο, μόνο στην μπροστινή περιοχή, γύρω στα 15-20cm. Μία, κατά το δυνατόν προσέγγιση Μεσογειακής αποχής σε μικρογραφία.

Περιμένω νεότερα.
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
JBL 250 Pan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-07 12:28
Σύνθεση ενυδρείου Malawi 250 lt Xotikouli Malawi 1 16-10-06 17:45
προταση για 230-250 λτ Giwrgos23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 21-03-06 13:26
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05131 seconds with 13 queries