Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-05, 11:55
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Συμβουλές για Tanganyika Setup.

Καλημέρα σε όλους,

Βρίσκομαι στην φάση όπου σχεδιάζω ένα ενυδρείο για Αφρικάνες και συγκεκριμένα για ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα.
Χρειάζομαι λοιπόν τις συμβουλές εκείνων που έχουν εμπειρία με Αφρικάνες και ακόμα περισσότερο με τα συγκεκριμένα ψάρια.
Από θεωρία τα πάω καλά και έχω διαβάσει αρκετά αλλά δυστυχώς στην πράξη ακόμα τίποτα, γι'αυτό θα παρακαλούσα όσοι γνωρίζουν μόνο θεωρητικά το αντικείμενο να είναι προσεκτικοί σ'αυτά που θα γράψουν (αν γράψουν).

Λοιπόν το ενυδρείο θα είναι περίπου 400 λίτρα καθαρά (120*60*60) και λέω να το κατασκευάσω μόνος μου (with a little help from my friends ).
Αρχικά θα είναι κοινωνικό φιλοξενώντας 2 έως 3 το πολύ είδη σε μικρά νούμερα καθώς θέλω να υπάρχει χώρος για τις γέννες που αναπόφευκτα (ελπίζω) θα έχω.

Η πρώτη μου απορία είναι σχετική με την φίλτρανση και το μοντέλο του/των φίλτρου/ων που θα επιλέξω.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς κατέληξα ότι στην περίπτωση μου έχω τρεις επιλογές:

1. Ένα εξωτερικό φίλτρο (EHEIM PRO II 202 που θα λειτουργεί σαν μηχανικό και βιολογικό και θα μπορούσε να περιλαμβάνει και θερμαντικό σώμα (212.

2. Δυο εξωτερικά φίλτρα (EHEIM PRO II 2026) για μηχανικό/χημικό και βιολογικό φιλτράρισμα που θα λειτουργούν ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.

3. Ένα εξωτερικό (EHEIM Classic 2215) και ένα φίλτρο ρευστοποιημένου υποστρώματος (fluidized) όπως αυτό της Red Sea, τα οποία θα λειτουργούν σε σειρά με το 2215 να είναι πρώτο και να λειτουργεί σαν μηχανικό/χημικό και προφίλτρο για το fluidized. (Σαν αυτό που έφτιαξε ο γαύρος για το θαλασσινό του )

Αρχικά να σας παραθέσω τις αμφιβολίες μου.

Στην πρώτη περίπτωση μήπως είναι χαμηλή η κυκλοφορία του φίλτρου (κατά EHEIM 900 lph) και θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα του νερού?
Ακόμη πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη σε ένα τέτοιο ενυδρείο για μηχανικό φιλτράρισμα λαμβάνοντας υπ'όψην ότι δεν θα υπάρχουν πολλά φυτά?

Στην δεύτερη περίπτωση μήπως είναι πολύ δυνατή η κυκλοφορία του νερού (κατά ΕΗΕΙΜ 780 lph *2= 1560 lph) και αυτό θα δημιουργήσει stress στα ψάρια. Βέβαια έχω το πλεονέκτημα της ανεξάρτητης φίλτρανσης και το ότι θα μπορώ να καθαρίζω το μηχανικό/χημικό μου φίλτρο χωρίς να ενοχλώ τα βακτηρίδια του άλλου.

Και στην τρίτη και τελευταία περίπτωση μήπως είναι απελπιστικά χαμηλή η κυκλοφορία του νερού (κατά ΕΗΕΙΜ 510 lph) και αντί να εκμεταλλευτώ το τρομερό πλεονέκτημα που δίνει το FB φίλτρο εισπράξω το αντίθετο αποτέλεσμα.
Μήπως θα μπορούσα να βάλω έναν κυκλοφοριτή για να έχω μεγαλύτερη κυκλοφορία νερού μέσα στο ενυδρείο (ανεξάρτητα από την κυκλοφορία του φίλτρου?).

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Ελπίζω να μην σας κούρασα και να γραφτούν αρκετά πράγματα που θα βοηθήσουν στο μέλλον και άλλους να φτιάξουν ένα ενυδρείο για τα υπέροχα αυτά ψάρια.

Οποιαδήποτε παρατήρηση-συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη και καλοδεχούμενη.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-05, 21:25
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας συγνωμη για την καπως γενικη απαντηση μου, στις τοσο συγκεκριμενες ερωτησεις σου Αλλα πιστευω πως με τα οσα θα σου πω θα παρεις μια γευση του τι ειναι σωστο και τι εσφαλμενο και θα κανεις μονος σου την τελικη επιλογη Κανονας 1ος) Δυο φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα και τρια καλυτερα απο δυο εφοσον ετσι ελαχιστοποιουμε την πιθανοτητα να μεινει απο φιλτραρισμα εφοσον αποκλειεται να χαλασουν ολα μαζι αρκει βεβαια τα φιλτρα μας να καλυπτουν τον καπως γενικο κανονα που σχετιζεται με τα λιτρα που ειναι αναγκαια να φιλτραρονται ανα ωρα και εδω φτανουμε στον 2ο) κανονα ο οποιος λεει οτι ενυδρεια εως και 400 λιτ. ειναι καλο να δουλευουν με φιλτρο ικανο να περασει και να καθαρισει το νερο του ενυδρειου τουλαχιστον 3 φορες την ωρα (περιπου 1200 λιτ/ ανα ωρα δηλαδη) ενυδρεια απο 450 εως και 1000 λιτρα μπορουν να καλυφτουν ανετα απο φιλτρο που να περνα το νερο εως και δυο φορες την ωρα Τωρα αν εχεις την δυνατοτητα να προσφερεις στο ενυδρειο σου μεγαλυτερο ογκο φιλτρανσης ανα ωρα... τοσο το καλυτερο αρκει το ρευμα που θα δημιουργηθει στο ενυδρειο να ειναι ανεκτο απο τα ψαρια και να μην τα κανει να αισθανονται λες και ειναι μεσα σε καδο απο πλυντηριο Ελπιζω να σου ελυσα καποιες απορειες...

Υ.Γ Για να παρεις μια εικονα απο το δικο μου, εγω φιλτραρω ενυδρειο με καθαρο ογκο νερου 700 περιπου λιτρων με ενα Eheim 2260 καταλληλο για ενυδρεια εως 1500 λιτρων
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-05, 11:59
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Αυτά που μου είπες τα ήξερα μεν αλλά το ότι τα ξαναδιάβασα μόνο καλό μου κάνει. Από τα γραφόμενα σου μάλλον καταλήγω στην λύση των 3 φίλτρων.

Αυτό για το οποίο περίμενα απάντηση αλλά δεν πήρα είναι --το ποσό μεγάλη ανάγκη υπάρχει για μηχανικό φιλτράρισμα σε ένα ενυδρείο με Αφρικάνες--.

Επίσης αν υποθέσουμε ότι έχουμε μια ροή νερού της τάξης των 1200 lph είναι καλύτερα (για να μην στρεσάρονται τα ψάρια) να την διοχετεύουμε στο ενυδρείο μέσω spray bar ή κανονικά από την έξοδο του σωλήνα δίνοντας μια κατεύθυνση προς την επιφάνεια για να έχουμε και ανατάραξη?

Και κάτι που μόνο ο γαύρος μπορεί να απαντήσει...στο άρθρο που έγραψες για την χρήση του FB φίλτρου η φωτογραφία δείχνει ότι το δουλεύεις με ένα φίλτρο από την σειρά ecco της Eheim. Δεν με απασχολεί πιο μοντέλο είναι μιας και όλα τα ecco δεν σηκώνουν το νερό πάνω από 1 μέτρο.
Αυτό δεν σου δημιουργεί πρόβλημα στο Merlin? Δουλεύει κανονικά το φίλτρο?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-05, 20:59
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Γιατι να μην αναταρασεις την επιφανεια του νερου του ενυδρειου σου χρησιμοποιοντας το spray-bar για αυτον το λογο Ποιος ειπε οτι το ενα ακυρωνει το αλλο Εγω στο δικο μου εχω τοποθετησει το spray-bar οριζοντια και 3-4εκ. πιο κατω απο την επιφανεια του νερου και το εχω γυρισει ετσι ωστε το νερο που βγαινει να αναταρασει ελαφρα την επιφανεια του νερου συμβαλοντας ετσι στην επιπλεον οξυγωνωση του νερου Γραφω ''επιπλεον'' επειδη για τον ιδιο λογο χρησιμοποιω και μια αεραντλια (Rena 300) Για την ερωτηση σου περι μηχανικης φιλτρανσης καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-05, 11:27
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν εννοούσα πως δεν είναι καλό το spray bar ούτε είπα ότι το ένα ακυρώνει το άλλο. Απλά σκέφτηκα μήπως η αρκετά δυνατή ροή των 1200 lph όταν διοχετεύετε συγκεντρωμένα (από την έξοδο ενός σωλήνα) δημιουργήσει stress στα συγκεκριμένα ψάρια που μάλλον δεν πρέπει να είναι συνηθισμένα σε δυνατά ρεύματα νερού (η μήπως είναι?).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Για την ερωτηση σου περι μηχανικης φιλτρανσης καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος
Ok πάσο, αν και δεν βλέπω και πολλούς να συμμετέχουν στην συζήτηση.

Αλήθεια την αεραντλία την έχεις και δουλεύει συνεχώς ή είναι πάνω σε timer?
Είναι τόσο αθόρυβη όσο ισχυρίζεται ο κατασκευαστής?

Και κάτι ακόμη που πρέπει να είναι αρκετά σημαντικό. Έχω δει πολλούς να γραφούν πόσο σταθερές συνθήκες χρειάζονται τα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα και ότι δεν πρέπει να γίνονται συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού (>25%). Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι τότε αλλαγές κάθε 15 μέρες 20% του νερού είναι οκ? Ή μήπως είναι καλύτερα κάθε 7-10 μέρες 5-10% αλλαγή? Υπ’όψην δεν περιμένω να μου πείτε τι αλλαγές και πότε να κάνω (κάτι τέτοιο είναι αδύνατο το ξέρω), απλά στο περίπου και αν ισχύει αυτό με τις συχνές και μεγάλες αλλαγές.

Αυτό που πρέπει να ισχύει 100% είναι ότι η χημεία του νερού που εισάγουμε κατά την αλλαγή πρέπει να είναι όσο γίνετε πιο κοντά σ'αυτήν του ενυδρείου, και ειδικά η θερμοκρασία. Σωστά?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-05, 19:52
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Να μαι και παλιιιιιιιι... Απαντω στις ερωτησεις σου...

Αλήθεια την αεραντλία την έχεις και δουλεύει συνεχώς ή είναι πάνω σε timer?
Ναι συνεχως αν και δεν ειναι αναγκαιο

Είναι τόσο αθόρυβη όσο ισχυρίζεται ο κατασκευαστής?
Ναι αρκει να μην συντονιζεται ή ακουμπαει κατι επανω της (οπως π.χ και το ιδιο το καλωδιο της) οταν δουλευει

Έχω δει πολλούς να γραφούν πόσο σταθερές συνθήκες χρειάζονται τα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα και ότι δεν πρέπει να γίνονται συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού (>25%). Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι τότε αλλαγές κάθε 15 μέρες 20% του νερού είναι οκ? Ή μήπως είναι καλύτερα κάθε 7-10 μέρες 5-10% αλλαγή?
Ναι οντως χρειαζονται σταθερες συνθηκες αλλα μπορουμε να πραγματοποιησουμε και μεγαλυτερες αλλαγες νερου εαν φροντισουμε το ''φρεσκο'' νερο που θα προσθεσουμε να πλησιαζει τις τιμες του νερου στο ενυδρειο... ιδιαιτερα απο αποψη θερμοκρασιας Κατ αυτον τον τροπο κανω αλλαγες του 30-35% καθε 15 ημερες εδω και χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-05, 11:49
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όσον αφορά για τις αλλαγές αυτό που λες μου φαίνεται πολύ σωστό και συμβαδίζει με τα γραφόμενα ενός άλλου χομπίστα που διάβασα στο "The Krib" ο οποίος λέει ότι "...Όσο για την ευαισθησία των ψαριών στις αλλαγές νερού, δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως ένα ψάρι θα το ενοχλούσε το φρέσκο καθαρό νερό της ίδιας σκληρότητας, ph, αλατότητας και θερμοκρασίας όπως αυτό στο οποίο κολυμπάει ήδη..."
Νομίζω πως έχω καλυφθεί αρκετά όσον αφορά την φίλτρανση και τις αλλαγές νερού, αν προκύψει κάτι ακόμα θα επανέλθω.

Ας πάμε σε κάτι πιο ενδιαφέρον. Το ποια και πόσα είδη ψαριών μπορώ να φιλοξενήσω.
Πρώτη και σίγουρη επιλογή μου είναι το είδος των Cyprichromis Leptosoma. Σκέφτομαι να αγοράσω μια ομάδα από 10-12 άτομα νεαρής ηλικίας (~5 εκ.). Ελπίζω μια τέτοια ομάδα να μου εξασφαλίσει μια ικανοποιητική αναλογία θηλ.-αρσ.
Εναλλακτικά θα μπορούσα να βάλω και μια αντίστοιχη ομάδα από Paracyprichromis nigripinnis αλλά έχω μπερδευτεί όσον αφορά το που θα συχνάζουν μέσα στο ενυδρείο. Ενώ για τα Cypr. Leptosoma όλες οι αναφορές που έχω δει λένε πως είναι ψάρια που κολυμπάνε στην επιφάνεια του ενυδρείου δεν συμβαίνει το ίδιο με τα Paracyprichromis όπου άλλοι λένε πως συχνάζουν σε βραχώδη σημεία και σπηλιές ενώ άλλοι λένε πως έχουν την ίδια συμπεριφορά με τα Cypr. Leptosoma .
Έχει κάποιος εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια ώστε να με διαφωτίσει σχετικά?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-05, 15:28
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Τα paracyprichromis μεχρι να προσαρμοστουν σε νεο περιβαλλον θελουν αρκετο καιρο και μεχρι τοτε θα τα βλεπεις απο την μεση του ενυδρειου και κατω αλλα μετα θα κολυμπανε σε ολο τον χωρο.
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-05, 16:07
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Γεια σου Inser, χάρηκα που μπήκες στην συζήτηση. Αυτό που είπες για τα Paracyps είναι και αυτό που φοβόμουνα. Τες πα μάλλον με βλέπω να καταλήγω στα Cyps.

Στην προσπάθεια μου να αυξήσω τα λίτρα στο μέγιστο δυνατό είδα πως είναι εφικτό να μεγαλώσω το μήκος κατά 10 εκ.
Οπότε τώρα οι διαστάσεις θα είναι 130*60*60 αυξάνοντας ελαφρός τον ωφέλιμο όγκο του νερού.

Με βάση αυτήν την αλλαγή πιστεύετε πως είμαι οκ με 12 Cyps. μήπως μπορώ να αυξήσω τον αριθμό σε 15-18 π.χ.
Ξερώ ότι αυτό έχει να κάνει και με το τι συγκατοίκους θα έχουν αλλά δεν έχω μπορέσει ακόμη να καταλέξω σε κάποιο συγκεκριμένο είδος ψαριού. Αυτά που σίγουρα έχω αποκλίσει είναι και οι αρχικές μου προτιμήσεις δλδ τα Neol. Leleupi, Brichardi και οι Frontoses.
Με βάση αυτά που έχω βρει στο net αλλά και στα βιβλία του Konnings έχω ξεχωρίσει κάποια είδη ψαριών όπως τα Julidochromis (Regani, Marlieri), Altolamprologus Compressiceps/Calvus και τα Lamprologus Ocellatus.
Τι συνδυασμούς θα μπορούσα να κάνω με τα παραπάνω είδη (+ τα Cyps) και σε τι αριθμούς και με πια σειρά εισαγωγής στο ενυδρείο.

Και κάτι ακόμη...είδα στην υπογραφή σου Inser πως στο ενυδρείο με τα Cyathopharynx furcifer έχεις και Cyprichromis Leptosoma. Αυτό μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον σαν συνδυασμός αλλά πως έχεις καταφέρει να τα κρατήσεις μαζί μιας και έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες?

Αυτά τα ολίγα, περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-07-05, 16:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πριν προχωρησεις σε επιλογη ειδων, μια ερωτηση. Θελεις απλως να βλεπεις καποια ειδη που αγαπας να κολυμπανε, ή σκοπευεις και σε αναπαραγωγη, κι αν ναι, οτι επιζησει μεσα στο ενυδρειο, ή κατι πιο παραγωγικο (που σημαινει κι αλλα ενυδρεια για μεγαλωμα μωρων κλπ)?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-05, 08:35
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Το ενυδρείο αυτό το σχεδιάζω με γνώμονα την δημιουργία ενός περιβάλλοντος στο οποίο θα μπορούν κάποια ψάρια να συνυπάρχουν όσο το δυνατόν φυσιολογικά.
Θεωρώ βασική προϋπόθεση το να έχουν το κατάλληλο περιβάλλον για αναπαραγωγή αλλά δεν με ενδιαφέρει αρχικά το να κρατώ τις γέννες καθώς υπάρχει έλλειψη χώρου για τα επιπλέον ενυδρεία που χρειάζομαι.
Τώρα εάν καταφέρω κάποια στιγμή να έχω 1-2 ακόμη ενυδρεία για βοηθητικά ναι θα προσπαθήσω να κρατώ τις γέννες και να τις μεγαλώνω ξεχωριστά, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με απασχολεί άμεσα.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-05, 19:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν καταφερεις να δημιουργησεις καταλληλο aquascaping με δυο μεγαλους σωρους απο πετρες στις δυο πισω ακρες του ενυδρειου, κι ενα "τειχος" καπου στη μεση ωστε να δωσεις και μια προστατευμενη περιοχη με αμμο, μπορεις να βαλεις ενα ειδος σαν τα L. ocellatus με τα σαλιγκαρια τους, 2 ειδη που ζουν κοντα-μεσα στις πετρες (Altolamprologus, Julidochromis) και τα Cyps. Tα ocellatus και τα cyps μπορουν να ειναι ομαδες των 5-6 ψαριων αρχικα, αλλά με τα άλλα δυο ειδη θελει περισσοτερη προσοχη - μπορεις να αρχισεις με 5-6 απο το καθενα μεχρι να σχηματιστουν ζευγαρια, αλλά μετα πρεπει να βγαλεις τα υπολοιπα (αν προλαβεις).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-05, 10:31
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει πως τα Cyps. νοιώθουν πιο άνετα όταν οι πέτρες που βάζουμε σαν aquascape ανεβαίνουν αρκετά σε ύψος. Οι σωροί που μου λες αν φτάνουν ψηλά θα εξυπηρετούν κάτι τέτοιο?

Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα το να βάλω μια ομάδα από Ocellatus καθώς τα θεωρώ πανέμορφα και, αν ότι έχω διαβάσει είναι σωστό, πολύ ενδιαφέροντα ψάρια. Ο αριθμός που μου προτείνεις είναι αυτός που είχα στο μυαλό μου.
Με τα Cyps. δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη ομάδα? Παντού λένε για ομάδες των 8 με 10 ατόμων τουλάχιστον. Αν βάλω 5-6 μπορώ να προσθέσω μετά κι άλλα? Αν καταλήξω σε κάποιο 'jumbo' είδος από τα Cyps. για τι αριθμούς μιλάμε?

Όσο για τα Julies και τα Altos γνωρίζω ότι έχουν μεγαλύτερο "βαθμό δυσκολίας" από τα αλλά. Γι'αυτό ακριβώς, αν καταλήξω σε αυτά, θα μπούνε αργότερα και με προσοχή. Θα προτιμούσα όμως να καταλήξω με ένα ζευγάρι από julies και ένα μοναδικό Altolamprologus. Νομίζεις πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό, και αν ναι μπορώ να εισάγω ένα Calvus/Compressiceps πριν από τα julies?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-05, 13:40
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Και στις δυο περιπτωσεις (Altolamprologus & Julidochromis) πρεπει να ξεκινησεις με ενα γκρουπακι απο 4-5 ψαρια και να αφησεις να σχηματιστει απο μονο του ενα ζευγαρι απο το καθε ειδος... αλλος τροπος δεν υπαρχει Με τα Julidochromis και ειδικοτερα τα dickfeldi και τα regani δεν εχω αντιμετωπισει καποιες ιδιαιτερες δυσκολιες στο παρελθον. Τα Altolamprologus ομως (ειτε για calvus μιλαμε, ειτε για comprecciceps) ειναι πιο απαιτητικα ως ειδη και ως εκ τουτου απαιτουν και περισσοτερα πραγματα απο το να βρουν απλα ενα ταιρι και να ξεκινησουν την παραγωγη μικρων... ειναι πιο ευαισθητα στις αλλαγες του νερου και στις διατροφικες τους αναγκες, στην επιλογη της σπηλιας ή κοχυλιου τους
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06457 seconds with 12 queries