Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 09-03-14, 10:15
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ωραια χρειαζοταν αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-03-14, 15:37
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα σε όλους σας φίλοι μου,ναι πράγματι όλα τα τεστ εκτός του Ph που κάνω με ηλεκτρονικό Phμετρο της HM γίνονται με υγρά τεστ της ΑΡΙ.Επειδή δεν έχω την πείρα - είναι οι 2 πρώτες μετρήσεις που κάνω - τα κάνω έχοντας μπροστά μου τις οδηγίες χρήσεως μεταφρασμένες από τον φίλο μας Τάκη ( takis_gt ) και τα κουνάω με τις ώρες για ν' ανακατευτούν πάρα πολύ καλά.Θα κάνω τώρα στο νερό της βρύσης το Ph,NO3 & PO4 και θα σας πω τ' αποτελέσματα.
-------------------------
Στις 14:00 έριξα στο 550άρι 35ml Prime καλού-κακού.Πόση ώρα πρέπει να τ' αφήσω να επιδράσει για να ξανά κάνω τεστ NO3 & PO4; Έκανα τεστ στο νερό της βρύσης και τ' αποτελέσματα ήταν αποκαρδιοτικά γιατί:

Θερμοκρασία:
17,5 C
Ph:8,3
ΝΟ3:0
ΠΟ4:0

Τι λέτε να κάνω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 09-03-14 στις 15:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 09-03-14, 17:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

μην κάνεις τίποτα εκτός από το να καθαρίσεις κάποια στιγμή το φίλτρο σου με νερό του ενυδρείου
μια χαρά είσαι
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 09-03-14, 19:49
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα φίλοι μου,αφού πέρασαν 4 ώρες από την στιγμή που έριξα στο 550άρι Prime σκέφτηκα να κάνω μια μέτρηση μήπως κι άλλαξε κάτι.Η μέτρηση λοιπόν με την ΑΡΙ έδειξε:

Ημερ/νια Μέτρησης:
9/3/2014
Θερμοκρασία: 26,3 C
Ph: 8,1
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 0,5

Επειδή μου φάνηκε περίεργο το αμετακίνητο 40άρι κοίταξα τις ημερομηνίες λήξεως σε όλα τα τεστ και ανακάλυψα ότι τα τεστ για PO4,Gh & Kh δεν έχουν ημερομηνία λήξης ούτε στο μπουκαλάκι ούτε στο κουτί.Είπα να κάνω και μια φορά με stick της JBL κι έδειξαν:


Ph: 8
NO2: 0
NO3: 15
Gh:7
Kh: 15
Cl2: 0

Δηλαδή εκτός από το 40άρι που έγινε 15άρι κι ευχάριστο είναι δείχνει ανάποδα τις τιμές στις Gh & Kh ενώ δεν μπέρδεξα καμιά φορά τα μπουκαλάκια ούτε μπερδεύτηκα στην ανάγνωση του stick.
Κάθε παρατήρηση ή υπόδειξη καλοδεχούμενη είναι καθώς και κάθε φίλος που θέλει να έρθει να πιούμε το καφεδάκι μας και να διαπυστώσει τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 09-03-14, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλοι μου,αφού πέρασαν 4 ώρες από την στιγμή που έριξα στο 550άρι Prime σκέφτηκα να κάνω μια μέτρηση μήπως κι άλλαξε κάτι.Η μέτρηση λοιπόν με την ΑΡΙ έδειξε:

Ημερ/νια Μέτρησης:
9/3/2014
Θερμοκρασία: 26,3 C
Ph: 8,1
NO2: 0
NO3: 40
NH3/NH4: 0
Gh:
15
Kh: 7
PO4: 0,5

Επειδή μου φάνηκε περίεργο το αμετακίνητο 40άρι κοίταξα τις ημερομηνίες λήξεως σε όλα τα τεστ και ανακάλυψα ότι τα τεστ για PO4,Gh & Kh δεν έχουν ημερομηνία λήξης ούτε στο μπουκαλάκι ούτε στο κουτί.Είπα να κάνω και μια φορά με stick της JBL κι έδειξαν:


Ph: 8
NO2: 0
NO3: 15
Gh:7
Kh: 15
Cl2: 0

Δηλαδή εκτός από το 40άρι που έγινε 15άρι κι ευχάριστο είναι δείχνει ανάποδα τις τιμές στις Gh & Kh ενώ δεν μπέρδεξα καμιά φορά τα μπουκαλάκια ούτε μπερδεύτηκα στην ανάγνωση του stick.
Κάθε παρατήρηση ή υπόδειξη καλοδεχούμενη είναι καθώς και κάθε φίλος που θέλει να έρθει να πιούμε το καφεδάκι μας και να διαπυστώσει τι γίνεται.
Πέτρο κάνε μια δοκιμή σε παρακαλώ και πες μας, πάρε 1 ποτήρι νερό απο το ενυδρείο και βάλτο σε ένα κουβαδάκι, το ίδιο ποτήρι γέμισέ το από τη βρύση με την ίδια ποσότητα που έβαλες από το ενυδρείο και βάλτο και αυτό στο κουβαδάκι, ανακάτεψε καλά και κάνε μέτρηση ΝΟ3 με τo test API και πες μας
-------------------------
Ωπα, τώρα κάτι είδα , με ποια κάρτα συγκρίνεις τα τεστ με αυτή που λέει FRESHWATER NITRATE ή με αυτή που λέει SALTWATER NITRATE, γιατί το 40 του saltwater μοιάζει λίγο με το 20 του freshwater, μήπως κοιτάς λάθος κάρτες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-03-14 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 09-03-14, 22:13
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Συγκρίνω με την κάρτα FRESHWATER NITRATE.
-------------------------
Τάκη κατεβαίνω τώρα να το κάνω και θ' ανεβάσω τη μέτρηση στο θέμα.Αν είσαι αργότερα μέσα θα τη δεις.
-------------------------
Λοιπόν φίλε Τάκη το έκανα όπως μου είπες,επειδή όμως το 10 με το 20 έχουν ανεπαίσθητη διαφορά σαν χρώματα δεν ξέρω αν πρέπει να το πω 15 ή 20.
-------------------------
Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι αυτό το ενυδρείο έχει λίγες ρίζες valisneria και τα ψάρια τις κατατρώνε.Κάποια στιγμή κάτι είχα ακούσει για τα φυτά αλλά δεν θυμάμαι......ελευθερώνουν νιτρικά ή απορροφούν τα νιτρικά; Έχει καμιά σχέση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 09-03-14 στις 22:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-03-14, 01:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκρίνω με την κάρτα FRESHWATER NITRATE.
Αρα μετράς με τη σωστή κάρτα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη κατεβαίνω τώρα να το κάνω και θ' ανεβάσω τη μέτρηση στο θέμα.Αν είσαι αργότερα μέσα θα τη δεις.
Αρα τα τεστ μετρανε σωστά, 40 στο ενυδρείο 20 στο μισό μισό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι αυτό το ενυδρείο έχει λίγες ρίζες valisneria και τα ψάρια τις κατατρώνε.Κάποια στιγμή κάτι είχα ακούσει για τα φυτά αλλά δεν θυμάμαι......ελευθερώνουν νιτρικά ή απορροφούν τα νιτρικά; Έχει καμιά σχέση;
Πέτρο τα ζωντανά φυτά απορροφούν, τα σάπια φυτά ελευθερώνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-03-14, 09:39
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Το νερό σου είναι ΟΚ (νιτρικά μηδέν)
Τα test μετράνε σωστά.

Έχεις κάτι άλλο μέσα στο ενυδρείο εκτός από άμμο/πέτρες;
πχ πλαστικά φυτά/διακοσμητικά;
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-03-14, 10:05
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Το ενυδρείο έχει χαλαζιακή άμμο,πέτρες φυσικές,λίγες ρίζες valisneria και τα ψάρια.Τα νιτρικά δεν είναι 0,είναι 40 γι'αυτό συζητάμε.Θα σας ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να το δείτε. Τάκη εκτός από το Prime και τα βακτήρια υπάρχει κάτι άλλο που ρίχνει τα νιτρικά;Λέω να κατέβω να βάλω μια δόση βακτήρια και το μεσημέρι να ξανακάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού μετρήσω πρώτα,εσύ τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-03-14, 11:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο έχει χαλαζιακή άμμο,πέτρες φυσικές,λίγες ρίζες valisneria και τα ψάρια.Τα νιτρικά δεν είναι 0,είναι 40 γι'αυτό συζητάμε.Θα σας ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να το δείτε. Τάκη εκτός από το Prime και τα βακτήρια υπάρχει κάτι άλλο που ρίχνει τα νιτρικά;Λέω να κατέβω να βάλω μια δόση βακτήρια και το μεσημέρι να ξανακάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού μετρήσω πρώτα,εσύ τι λες;
Πετρο τα νιτρικά δεν τα ρίχνει τίποτα, τα φυτά καταναλώνουν κάποια αλλά πρέπει να έχεις ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ φυτά, μόνο με αλλάγες νερού. Κάνε 50% αλλαγή νερού και για 2-3 ημέρες μετά, καθημερινά από 30% μέχρι να τα φτάσεις περίπου στο 10. Πέτρο για να έχεις τόσα πολλά νιτρικά , ή ταίζεις πάρα πολύ, ή έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση, ή σου έχει ψοφίσει κάποιο ψάρι ή έχεις σάπια φυτά ή το φίλτρο σου έχει μαζέψει πολλά οργανικά απόβλητα ή το νερό του δικτύου της ΕΥΔΑΠ έχει αμμωνία ή νιτρικά ή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα, άρχισε να ψάχνεις όλα αυτά, το νερό της ΕΥΔΑΠ είπες πως το μέτρησες, άρα αυτό αποκλείεται, συνέχισε με τα υπόλοιπα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-03-14, 12:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πετρο κανε μια παλικαρια και τραβα ενα μικρο βιντεακι οταν ταιζεις να δουμε λιγο τι ποσοτητα ριχνεις.αν δεν μπορεις βιντεακι,βγαλε την ποσοτητα που θα εριχνες μια φωτογραφια και βαλτη να δουμε.

επισης,αυτο που μπορεις να κοιταξεις,ειναι το στρωμενο φιλτρο που εχεις.
αφου ειναι στρωμενο,αν λειτουργει πολυ καιρο ακαθαριστο μπορει να σου ανεβαζει νιτρικα.
το ποσο συχνα πρεπει να καθαριζεται εξαρταται και απτο ποση τροφη πεφτει.
αν το καθαρισεις,κανε ενα ελαφρυ ξεπλυμα του βιολογικου υλικου μονο με νερο ενυδρειου,(να φυγουν μονο τα χοντρα) και τα σφουγγαρια του ξεπλυνε τα καλα στη βρυση να φυγει οσο περισσοτερη βρωμια μπορεις.
αν εχει και ενυδρειακη βατα,αλλαξε τη με καινουρια.
οταν λεω ελαφρυ ξεπλυμα,εννοω οτι θα βαλεις σε ενα καθαρο κουβα η δοχειο νερο απτο ενυδρειο(αν ειναι κουβας,να μην εχουν μπει ποτε απορυπαντικα κλπ μεσα του),θα βγαλεις τα καλαθια με το βιολογικο υλικο και θα τα κουνησεις ελαφρα μεσα στο νερο.να ανακινηθουνε λιγο και να φυγουν τα χοντρα.

κανονικα,με 300 λιτρα αλλαγη που εκανες προχτες θα επρεπε να εχουνε πεσει αισθητα τα νιτρικα.αρα πρεπει να κοιταξεις και αλλου.
κανε και μια σκουπα στο βυθο,με αποσταση της σωληνας απτην αμμο για να μη την ρουφαει.
αν εχει μαζεψει βρωμια η αμμος θα βοηθησει αν καθαριστει.

βαλε και καμια φωτο απτο ενυδρειο γιατι μονο με τις περιγραφες δε βγαινει ακρη.μπορει κατι να σου ξεφευγει να το γραψεις και να φανει στη φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-03-14, 14:12
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Δεν ξέρω ν'ανεβάζω βιντεάκια αλλά θα δείτε κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα.Θα παρατηρήσετε μέσα στο ενυδρείο 2 δίσκους με μακαρόνια ( κεραμικό βιολογικό υλικό ) που έχω βάλει μέσα εδώ και πάνω από 1,5 μήνα.Από τότε δηλαδή που ξέστησα το 700άρι,ανήκουν στα φίλτρα του που έπλυνα πρώτα καλά .Σκέφτηκα μήπως αποκτήσουν βιολογία,σας παρακαλώ σχολιάστε το και πείτε μου αν έκανα καλά.Επίσης θα δείτε τις χιλιοφαγωμένες valisneria στις 2 μπροστινές γωνίες.
Παιδιά σκέφτομαι μήπως επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μπόλι και δεν ξέρω σε τι αναφέρεται οπότε δεν έπλυνα τα φίλτρα όπως τους έκανα συντήρηση παλιότερα να είναι ο λόγος της παράτασης του προβλήματος αυτού.Θα κάνω αλλαγή νερού 50-60% και θα καθαρίσω τα φίλτρα,ν'αφήσω όμως το ενυδρειακό βαμβάκι που έχει ο 1ος δίσκος του φίλτρου;





Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-03-14, 14:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

περιμενε,μην κανεις βιαστικες κινησεις και καθαρισεις τα φιλτρα ακομα,να παρεις κιαλλες γνωμες.
μπορει τα νιτρικα να μην προερχονται απο εκει.

κατσε γιατι με μπερδεψες μαυτα που εγραψες.
το φιλτρο ειναι στρωμενο η οχι?
ποσο καιρο λειτουργει και ποτε καθαριστηκε τελευταια φορα?

παρεπιπτοντως,βρωμια δεν βλεπω στο βυθο οποτε μην κανεις σκουπα πιο πολυ ανακατωσουρα θα προκαλεσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-03-14, 15:16
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Το ενυδρείο τρέχει από τις 23/12/2013 περίπου και δεν έχω κάνει καμιά φορά καθάρισμα φίλτρων.Το μόνο που έκανα ήταν την μέρα που αναφέρω στο θέμα πως έκανα αλλαγή νερού 60% που αφαίρεσα τους άνθρακες και τον αντιφώσφορο,την γλίτσα όλη την άφησα μέσα και....μιλάμε για πολλή γλίτσα,λάσπη.Του βυθού δεν έκανα μια - δύο φορές σκούπα γιατί είδα φαγωμένα μικρά ψαράκια ( δεν ήταν πάρα πολλά ούτε έγινε άλλες φορές ) κι όποτε υπάρχουν αποφάγια από valisneria επιπλέουν και τα μαζεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-03-14, 15:49
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Πετρο αν ειχε τοσο πολυ βρωμια μεσα το βιολογικο υλικο(λασπη),μηπως δεν δουλευει σωστα πλεον αφου θα εχει φραξει!!!!ας περιμενουμε να απαντησουν και οι εμπειροτεροι πανω σε αυτο το θεμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-03-14, 17:11
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο τρέχει από τις 23/12/2013 περίπου και δεν έχω κάνει καμιά φορά καθάρισμα φίλτρων.Το μόνο που έκανα ήταν την μέρα που αναφέρω στο θέμα πως έκανα αλλαγή νερού 60% που αφαίρεσα τους άνθρακες και τον αντιφώσφορο,την γλίτσα όλη την άφησα μέσα και....μιλάμε για πολλή γλίτσα,λάσπη.Του βυθού δεν έκανα μια - δύο φορές σκούπα γιατί είδα φαγωμένα μικρά ψαράκια ( δεν ήταν πάρα πολλά ούτε έγινε άλλες φορές ) κι όποτε υπάρχουν αποφάγια από valisneria επιπλέουν και τα μαζεύω.
Πετρο καθαρισε τα φιλτρα σου, κι αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι πολυ καιρο μεσα πεταξε το και βαλε καινουργιο
Κανε κι ενα ξεπλυμα στα σφουγγαρια και αστο να δουλεψει
Μην ταισεις σημερα και μετρα Ν03 να μας πεις

Υ.Γ.θα ερθω για καφε ενα απογευμα
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-03-14, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Θα κάνω αλλαγή νερού 50-60% και θα καθαρίσω τα φίλτρα,ν'αφήσω όμως το ενυδρειακό βαμβάκι που έχει ο 1ος δίσκος του φίλτρου;
Πέτρο,
ξέπλυνε με νερό ενυδρείου το βιολογικό υλικό (μακαρόνια κλπ) (απαλό ξέπλυμα, δεν θα τα κάνεις να λάμπουν γιατί θα καταστρέψεις τη βιολογία), πέταξε το filter wool (βαμβάκι) και βάλε καινούριο, πλύνε τα σφουγγάρια (εγώ τα δικά μου σφουγγάρια επειδή έχω πολύ βιολογικό υλικό τα πλένω πάρα πολύ καλά στη βρύση, αν νομίζεις πως το βιολογικό υλικό σου είναι αρκετό τα πλένεις στη βρύση, αν όχι τα πλένεις με νερό ενυδρείου) και κάνε τις αλλαγές νερού που σου είπα πριν. Όταν κατεβάσεις με τις αλλαγές τα νιτρικά στο 10, μέτρα κάθε ημέρα και δες σε πόσες ημέρες θα φτάσεις πάλι στο 20, όλες αυτές τις μετρήσεις να κρατήσεις σημειώσεις, έτσι θα καταλάβουμε πόσα νιτρικά βγάζει το ενυδρείο σου και σε πόσες ημέρες, τα νιτρικά είναι ανάλογα της ιχθυοφόρτισης και του ταΐσματος.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.Θα παρατηρήσετε μέσα στο ενυδρείο 2 δίσκους με μακαρόνια ( κεραμικό βιολογικό υλικό ) που έχω βάλει μέσα εδώ και πάνω από 1,5 μήνα.
Από τότε δηλαδή που ξέστησα το 700άρι,ανήκουν στα φίλτρα του που έπλυνα πρώτα καλά .Σκέφτηκα μήπως αποκτήσουν βιολογία,σας παρακαλώ σχολιάστε το και πείτε μου αν έκανα καλά.
Τα δισκάκια με το βιολογικό υλικό που έχεις αφήσει μέσα μη περιμένεις να έχουν και πολύ βιολογία, χωρίς ροή από μέσα μη περιμένεις και πολλά, από καθόλου έως πολύ λίγη βιολογία

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-03-14, 18:01
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Λοιπόν παιδιά πιστεύω πως βρήκα την πηγή των νιτρικών και τώρα οι επόμενες μετρήσεις να μην έχουν καμία σχέση με το 40άρι.Καθάρισα τα φίλτρα όπως ήξερα και η λάσπη και τι δεν είχε..........τ' απορύματα των ψαριών δεν λέρωσαν τον βυθό γιατί με 2 φίλτρα 1500άρια ήταν υπερκαλυμένο το ενυδρείο κι όλα αυτά 3 μηνών τα 'χαν μέσα τους.Μέσα στα φίλτρα βρήκα φύλλα valisneria 15cm περίπου και ξαφνιάστηκα πως κατάφερε και τα τράβηξε το φίλτρο και δεν ήταν πάνω πάνω και 2 ριζούλες βρήκα.Νομίζω πως αυτά όλα παρήγαγαν τα νιτρικά και τα διοχέτευαν στο ενυδρείο.Αν κάνω λάθος ή υπάρχει κι άλλη περίπτωση πείτε μου οι εμπειρότεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-03-14, 18:29
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Του βυθού δεν έκανα μια - δύο φορές σκούπα γιατί είδα φαγωμένα μικρά ψαράκια ( δεν ήταν πάρα πολλά ούτε έγινε άλλες φορές ) κι όποτε υπάρχουν αποφάγια από valisneria επιπλέουν και τα μαζεύω.
αν είχες νεκρά ψάρια τα νιτρικά είναι από εκεί
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-03-14, 19:38
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Τάκη εσύ μπορείς να δεις πόσο μοιάζουν τα χρώματα στο 10 & 20 του ΝΟ3.Έκανα μέτρηση χωρίς τάϊσμα και δεν θα ταϊσω σήμερα και μοιάζουν και τα 2 τόσο πολύ που δεν ξέρω αν πρέπει να πω 15 ή 20.Μην με παρεξηγήσεις αλλά επειδή ξέρεις καλά τα συγκεκριμένα τεστ έκανα τεστ σ' ένα 400άρι που 'χω και ξεκίνησε μαζί με το 550άρι και όπως κι αυτό δεν έχω κάνει καθάρισμα στα φίλτρα 3 μήνες.Αυτό είναι JUWEL μ΄ένα εσωτερικό κι ένα JBL CrystalProfi e1500.Έκανα NH3/NH4, NO2 & NO3 κι έδειξαν αμμωνία και νιτρώδη 0 αλλά νιτρικά ήταν τόσο κόκκινο που δεν υπάρχει στο μετρητή του τεστ πιο έντονο από το κόκκινο του Ολυμπιακού.Τι μέτρηση υποτείθεται έχει;
-------------------------
Αυτό το ενυδρείο είναι με χαλίκι και το νερό του πεντακάθαρο.Περίεργο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 10-03-14 στις 19:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-03-14, 19:41
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

κανε μια μεγαλη αλλαγη φιλε με νερο ιδιας θερμοκρασιας γιατι δεν τα βλεπω καλα τα ψαρακια!!και μη ταισεις σημερα καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 10-03-14, 20:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτο φιλτρο ειχες σιγουρα νιτρικα αν ειχε τοση βρωμα μεσα.
αν εκανες και αλλαγη νερου μην ταισεις αποψε.κανε μια
μετρηση να ξερεις που ειναι και ξανακανε αυριο το μεσημερι να δεις τι παιχτηκε στο ενδιαμεσο.

αν δεν εκανες αλλαγη μετα το καθαρισμα,κανε μια αν εχεις νερο ετοιμο και αστα αποψε να χαλαρωσουνε τα ψαρια.

αν ολα πανε καλα με τις μετρησεις σου,ταισε αυριο το βραδι ελαφρα.
ριξε κ μια καλη ματια στο ενυδρειο μηπως υπαρχει τιποτα νεκρο.
αν ειναι μεσα στις πετρες δε θα το δεις,αλλα τεσπα...

παντως το καθαρισμα του φιλτρου θα βοηθησει,αν εγινε σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-03-14, 21:24
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα φίλε Γιώργο,έκανα αλλαγή νερού 300 lt και τα φίλτρα αφού τα καθάρισα πρώτα τα ένωσα στο ενυδρείο και μετά συμπλήρωσα το νερό.Έριξα 50ml Prime & 50ml NITE OUT (βακτήρια ) και μέτρησα μετά από 1-1,5 ώρα κι επειδή τα χρώματα στο 10 & στο 20 στα τεστ δεν διαφέρει πολυ΄δεν ξέρω αν πρέπει να πω 15 ή 20.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-03-14, 21:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καλα εισαι. μην ταισεις αποψε,αστο να δεις αυριο με νεα μετρηση αυριο στο φως της μερας.
κλεισε και φωτα και αστα να ηρεμησουνε.
το πολυ να ξανακανεις αλλη μια αλλαγη καποια στιγμη αυριο-μεθαυριο.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 10-03-14, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε Γιώργο,έκανα αλλαγή νερού 300 lt και τα φίλτρα αφού τα καθάρισα πρώτα τα ένωσα στο ενυδρείο και μετά συμπλήρωσα το νερό.Έριξα 50ml Prime & 50ml NITE OUT (βακτήρια ) και μέτρησα μετά από 1-1,5 ώρα κι επειδή τα χρώματα στο 10 & στο 20 στα τεστ δεν διαφέρει πολυ΄δεν ξέρω αν πρέπει να πω 15 ή 20.
Πέτρο,
Prime το βάζεις πριν την αλλαγή στο φρέσκο νερό που θα ρίξεις ή το βάζεις μετά στο ενυδρείο ;
Γιατί 50 ml ; 50 ml είναι για 2000 λίτρα, γιατί τόσο πολύ ;
Το Nit Out έχεις κάποιο λόγο που το βάζεις ; Θεωρώ πως σε ένα στρωμένο ενυδρείο που δεν έχει αμμωνία και νιτρώδη αλλά μόνο νιτρικά ειναι περιτό, τσάμπα λεφτά δηλαδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-03-14, 23:53
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα φίλε μου Τάκη,το Prime το βάζω την ώρα που γεμίζω το ενυδρείο,το NITE OUT που είναι βακτήρια καταπολεμά και αυτό αμμωνία & νιτρικά.Σε κάθε αλλαγή νερού εκτός από αντιχλώριο δεν πρέπει να βάζουμε και βακτήρια;Όσο για την ποσότητα Prime που χρησιμοποίησα ξέρω ότι σε περίπτωση ανάγκης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μέχρι την 5πλη δοσολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-03-14, 00:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου Τάκη,το Prime το βάζω την ώρα που γεμίζω το ενυδρείο,το NITE OUT που είναι βακτήρια καταπολεμά και αυτό αμμωνία & νιτρικά.Σε κάθε αλλαγή νερού εκτός από αντιχλώριο δεν πρέπει να βάζουμε και βακτήρια;Όσο για την ποσότητα Prime που χρησιμοποίησα ξέρω ότι σε περίπτωση ανάγκης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μέχρι την 5πλη δοσολογία.
Ναι, να βάζουμε ΕΩΣ τη 5πλη όταν έχουμε Αμμωνία ή Νιτρώδη, όχι όταν έχουμε Νιτρικά. Και αφού δεν έχεις Αμμωνία ή Νιτρώδη ούτε NITE OUT χρειάζεται (άσχετα ότι δεν χρειάζεται ποτέ, προσωπική άποψη)
Πάλι δεν κατάλαβα όμως, όταν λες την ώρα που γεμίζεις , το βάζεις στο φρέσκο νερό πριν το βάλεις στο ενυδρείο ή το βάζεις στο ενυδρείο αφού βάλεις το φρέσκο νερό ;
Και γιατί το ρωτάω, αν πρόκειται να βάλεις 300 λίτρα φρέσκο νερό, βάζεις 7,5 ml Prime στο φρέσκο νερό και το βάζεις στο ενυδρείο ή αφού βάλεις το φρέσκο νερό στο ενυδρείο βάζεις και 12,5 ml Prime (1 ml / 40 λίτρα νερό). Θα σου πρότεινα να το κάνεις με το 1ο τρόπο, δεν χρειάζεται να μπαίνουν τόσα πολλά χημικά στο νερό (προσωπική άποψη). Για να χρησιμοποιήσεις το 1ο τρόπο όμως θα πρέπει να έχεις κάποιο δοχείο που να βάζεις το νερό πριν το βάλεις στο ενυδρείο για να βάλεις και το Prime μέσα, έτσι χρειάζεσαι ένα βαρέλι τουλάχιστον 200 λίτρων για σένα που να βάζεις το νερό της αλλαγής. Γεμίζεις το βαρέλι νερό, βάζεις ένα θερμοστάτη να φέρεις το νερό στη θερμοκρασία του ενυδρείου και αν βάλεις και μια αεραντλία για λίγες ώρες δεν χρειάζεται ούτε Prime να βάλεις ή ακόμα και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα αν βάλεις μέσα στο βαρέλι , σε 1-2 ώρες δεν θα υπάρχει χλώριο. Και αφού έχεις 2 ενυδρεία (1 500αρι και 1 700αρι) για σένα είναι απαραίτητο 1 βαρέλι 200-250 λίτρα ή 2 150-200 λίτρα για τις αλλαγές σου, γιατί για το 500αρι θες 150-200 λίτρα αλλαγή εβδομαδιαία και για το 700αρι 250-300 λίτρα εβδομαδιαία. Βέβαια οι αλλαγές εξαρτώνται από τα Νιτρικά που θα έχεις πριν τις αλλαγές, αλλά θεωρητικά μια εβδομαδιαία αλλαγή 20-30% είναι απαραίτητη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-03-14, 13:25
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Τα ΝΟ3 σήμερα είναι 10 Δεν θα ταϊσω ούτε σήμερα,αν κανω μια αλλαγή αύριο 30% λογικά θα πέσουν κι άλλο έτσι δεν είναι;Πείτε μου ακόμη αν πρέπει να κάνω καθημερινές αλλαγές ή κάτι άλλο μέχρι να τα μηδενίσω.
Δεν θέλω να με παρεξηγήσετε ότι εκμεταλεύομαι τη φιλία σας αλλά θέλω τη βοήθεια σας και για ένα 400άρι ενυδρείο που χτες μου κοκκίνισε τα ΝΟ3 τόσο που ούτε ο μετρητής δεν έχει τόσο κόκκινο.Θα συνεχίσω τις αναφορές μου σε αυτό το θέμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-03-14, 13:28
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι στα 10 Πετρο, μην κανεις αλλη αλλαγη.......
Κανε το ιδιο και στο 400αρι
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-03-14, 13:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πέτρο μη κάνεις άλλη αλλαγή νερού, αλλά να μετράς καθημερινά αν είναι δυνατόν και να το καταγράφεις για να δούμε σε πόσες ημέρες θα γίνει πάλι 20.
Δεν είναι απαραίτητο να μηδενίσουν τα νιτρικά, και δεν μηδενίζουν με την αλλαγή , εκτός και αν κάνεις 100% αλλαγή , που δεν είναι απαραίτητο. Το ιδανικό είναι πριν την εβδομαδιαία αλλαγή να μη ξεπερνάνε το 20, αν το ξεπερνάν, τότε ίσως χρειάζεσαι και ενδιάμεση αλλαγή και αυτό οφείλεται συνήθως από υπερπληθυσμό ή υπερβολικό τάισμα ή κάτι από αυτά που σου ανέφερα χθες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου Αιμιλιανος Σεραφειμ Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-12-09 02:25
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13309 seconds with 13 queries