Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-13, 22:20
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ

ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ
Μετά από 6 χρόνια συνεχούς λειτουργίας της λίμνης αποφάσισα να την ανακατασκευάσω και συγχρόνως να την μεγαλώσω και λίγο. . Η παλιά λίμνη ήταν 260 Χ 210 και βάθος 80 πόντους με περίπου 4400 λίτρα
Το αποτέλεσμα τελικά είναι να δημιουργηθεί μια λίμνη διαστάσεων 4.50 επί 5.50 μέτρα περίπου με το βάθος στο κέντρο της λίμνης να είναι πλέον στο 1,40 μέτρα και λίγο περισσότερο από 10000 λίτρα νερού
Στην προσπάθεια αυτή είχα αρκετή βοήθεια από τον φίλο και συνεργάτη Δημήτρη και φυσικά την επί 25 χρονιά σύζυγο μου Μάγδα
Έτσι άρχισαν οι δυσκολίες, αδειάσαμε την λίμνη , πιάσαμε τα ψαριά τα όποια στα 6 χρόνια λειτουργίας της λίμνης γεννήθηκαν και αλλά από τα αρχικά. Βγάλαμε τα νούφαρα που έγιναν τεράστια στα χρονιά που πέρασαν, χρειάστηκαν αρκετά βαρέλια για τα ψάρια και τα φυτά. Μετά σκάψαμε τον περίγυρο της λίμνης δημιουργήσαμε χώρο, απλώσαμε ένα πανί που προστατεύει το liner και φυσικά κάναμε τσιμέντα για να υψωθεί γύρω – γύρω από την λίμνη ώστε να αυξηθεί το βάθος και τα λίτρα
Η λίμνη υποστηρίζετε από ένα φίλτρο ιδιοκατασκεύης ικανό να φιλτράρει περισσότερα από 10.000 λίτρα νερού την ώρα. Μια αντλία 8000 λίτρων (1 Φώτο)τοποθετημένη στον βυθό τροφοδοτεί ασταμάτητα το φίλτρο Η προσπάθεια μου ήταν να βρω ένα φίλτρο που να καθαρίζετε εύκολα, να μην μπουκώνει σχεδόν καθόλου και να μην κόβει τα λίτρα νερού που φιλτράρει. Και έτσι μετά από ώρες αναζήτησης στο διαδίκτυο κατέληξα στο φίλτρο που ήθελα, το οποίο όμως ήταν απαγορευτικό σαν αγορά ( περίπου 900¤). Το φίλτρο αυτό λοιπόν ανταποκρινόταν στις προδιαγραφές και έτσι αφού το μελέτησα, προχώρησα στην συγκεκριμένη ιδιοκατασκευή ,επειδή πληροί όλους τους παραπάνω όρους τους οποίους είχα θέσει από την αρχή (το φίλτρο που υπήρχε προηγουμένως στην λίμνη με ταλαιπωρούσε αφάνταστα γι αυτό και αποφάσισα να το αλλάξω). Η ιδιοκατασκευή αποτελείται από κόντρα πλακέ θαλάσσης 18mm και διαθέτει τρία ανεξάρτητα διαμερίσματα 40Χ 40Χ65cm καταλήγοντας σε ένα συμπαγές φίλτρο 120cm χ 40cm X65 cm. Στο πρώτο διαμέρισμα έχουν τοποθετηθεί 24 brushes για να φιλτράρουν τα μεγάλα σκουπίδια που περνούν από την αντλία. Στο δεύτερο διαμέρισμα σφουγγάρια για βιολογία και μερικά brushes για να κατακρατούν ότι έχει φύγει από το πρώτο διαμέρισμα. Στο τρίτο διαμέρισμα έχουν τοποθετηθεί ελαφρόπετρες για να υπάρχει ακόμη καλύτερη βιολογία και κατακράτηση των μικρότερων σωματιδίων. Σε κάθε διαμέρισμα και τελείως χαμηλά, σχεδόν στο έδαφος, υπάρχει βάνα αποστράγγισης των βρώμικων νερών.
Aκόμη στην λίμνη υπάρχει σύστημα UV που ακτινοβολεί 3000 λίτρα την ώρα και ενός skimmer 6000 λίτρων. Η λίμνη ξεκίνησε 15 Ιούλιου σήμερα μετά από 120 ημέρες η διαύγεια του νερού είναι απίστευτη η άλγη ανύπαρκτη και το βασικότερο το φίλτρο λειτουργεί άψογα χωρίς να χρειάζεται συχνό καθάρισμα.
Ταυτόχρονα δημιουργήθηκε ένα σιντριβάνι που οξυγονώνει το νερό που πέφτει από το φίλτρο πριν καταλήξει στην λίμνη. Τα ψαράκια μου για να με ευχαριστήσουν λίγες ημέρες μετά από την επανατοποθέτηση τους στην λίμνη γέννησαν. Τώρα πια με τα νέα ψάρια η λίμνη έχει komet, koi και χρυσόψαρα. Τα koi τώρα ούτε ξέρω ποσά είναι
Τέλος τοποθετηθήκαν κάποια φώτα και ένα παγκάκι τραπέζι ώστε να απολαμβάνουμε την λίμνη μας εμείς και οι φίλοι μας
Φυσικά ο ΒΟ βρήκε το αγαπημένο του σημείο για να ξεδιψά. Ακόμη όλα τα πετεινά του ουρανού είναι ευπρόσδεκτα να ξεδιψάσουν και να κάνουν το μπάνιο τους
Από φυτά υπάρχουν Ποντεδέριες μοβ ,λευκή
Νούφαρα κόκκινα. λευκά .ροζ . ιρις Ιρις κίτρινα και γαλάζια Νερόκρινα Πάπυρος άκανθος κάλαμος και κάποια που δεν ξέρω το όνομα τους Δείτε και video
http://youtu.be/8wlWIXpgZaI *http://youtu.be/yjE087kY70g *http://youtu.be/Cc6RqkDb70I
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  571
Μέγεθος:  200,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  palia limnh.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  200,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Νεα λιμνη.jpg
Εμφανίσεις:  664
Μέγεθος:  84,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-13, 23:14
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΛΙΜΝΗ 10.000ΛΙΤΡΑ;;;;!!!!!!!!!!!!

Συγχαρητήρια φίλε Στέλιο!!! Πολύ όμορφη η λίμνη σου με τα λουλούδια αλλά και αξιοπερίεργη η καθαρότητα του νερού που φαίνεται στη 3η φωτογραφία για 10.000 λίτρα σε εξωτερικό χώρο ασκέπαστα! Αυτό αποδεικνύει τη δύναμη του αυτοσχέδιου φίλτρου σου αλλά και να μου το έλεγαν δεν θα μπορούσαν να με πείσουν γι'αυτό το αποτέλεσμα.Αν μου επιτρέπεις γράψε για να μάθουμε πόσο συχνές αλλαγές νερού έκανες και σε ποιο ποσοστό.Για να γίνω και λίγο αδιάκριτος τι σου στοίχιζε περίπου η λίμνη στην ΕΥΔΑΠ και στη ΔΕΗ γιατί μάλλον τους είχες συνέταιρους.Έτσι για να ξέρουν οι φίλοι με εξοχικό ή αυτοί που ζουν μακρυά απ'το κέντρο αν μπορούν ν'απλώσουν τόσο τα χέρια τους και να σε μιμηθούν!!! ΕΥΓΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΓΕ! ΑΝΤΕ ΚΑΙ Σ'ΑΝΩΤΕΡΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-13, 23:43
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια φίλε Στέλιο!!! Πολύ όμορφη η λίμνη σου με τα λουλούδια αλλά και αξιοπερίεργη η καθαρότητα του νερού που φαίνεται στη 3η φωτογραφία για 10.000 λίτρα σε εξωτερικό χώρο ασκέπαστα! Αυτό αποδεικνύει τη δύναμη του αυτοσχέδιου φίλτρου σου αλλά και να μου το έλεγαν δεν θα μπορούσαν να με πείσουν γι'αυτό το αποτέλεσμα.Αν μου επιτρέπεις γράψε για να μάθουμε πόσο συχνές αλλαγές νερού έκανες και σε ποιο ποσοστό.Για να γίνω και λίγο αδιάκριτος τι σου στοίχιζε περίπου η λίμνη στην ΕΥΔΑΠ και στη ΔΕΗ γιατί μάλλον τους είχες συνέταιρους.Έτσι για να ξέρουν οι φίλοι με εξοχικό ή αυτοί που ζουν μακρυά απ'το κέντρο αν μπορούν ν'απλώσουν τόσο τα χέρια τους και να σε μιμηθούν!!! ΕΥΓΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΓΕ! ΑΝΤΕ ΚΑΙ Σ'ΑΝΩΤΕΡΑ!
ευδαπ δεν έχουμε στα Μουδανία αλλά δεν πληρώνω νούμερα παλαβά
Αλλαγές νερού καμία μόνο συμπληρώνω λόγω της εξάτμισης
δεη συνολικά πολύ λίγα μιας κα δεν καταναλώνει ολη η λ\ίιμνη περισσότερα απο 200 vat την ώρα
το αυτοσχέδιο φίλτρο μου έλυσε τα χέρια
παρουσίαση γιαύτο ετοιμάζω σε λίγες ημέρες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-13, 00:15
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή φωτογραφίες

μερικες φωτογραφίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0160.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  83,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0157.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  94,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-13, 00:21
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή και μερικές ακόμη

σε διάφορα στάδια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02615.JPG
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  136,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0210.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  101,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0205.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  96,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-13, 09:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΛΙΜΝΗ 10.000ΛΙΤΡΑ;;;;!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα και συγχαρητήρια και πάλι Στέλιο για το μέγεθοςτης λίμνης σου,την ιδιοκατασκευή του φίλτρου αλλά και της αξιοσημείωτης οικονομίας λειτουργείας του συνόλου.Περιμένω να δω την παρουσίαση που θα κάνεις.Σε παρακάλω να είναι λεπτομερής και στην περιγραφή και από φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-13, 11:10
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και συγχαρητήρια και πάλι Στέλιο για το μέγεθοςτης λίμνης σου,την ιδιοκατασκευή του φίλτρου αλλά και της αξιοσημείωτης οικονομίας λειτουργείας του συνόλου.Περιμένω να δω την παρουσίαση που θα κάνεις.Σε παρακάλω να είναι λεπτομερής και στην περιγραφή και από φωτογραφίες.
+1 από εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-13, 21:20
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΦΊΛΤΡΟ
Το φίλτρο κατασκευάστηκε από εμένα μετά από ώρες ψάξιμο σε ίντερνετ για να καταλήξω σε αυτό που βλέπετε χρειάστηκαν 2 φύλα νοβοπαν θαλάσσης {μου είπαν ότι το ρώσικο είναι η καλύτερη
ποιότητα που υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα}, σιλικόνη για τα ενσωματώμα και ανοξείδωτες βίδες
3 βάνες αποστράγγισης μια σε κάθε διαμέρισμα .
Για μεγαλύτερη ασφάλεια από διαροές περάστηκε μετά από το μοντάρισμα και μερικά χεριά βερνίκι πέτρας .
Τώρα γιατί κατέληξα σε αυτό τον τρόπο φιλτραρισματος
πρώτον ήθελα ενα φίλτρο που να μην μπουκώνει και να μην κόβει τα λίτρα από την αντλία
{όσοι έχουν βαρέλια για φίλτρο καταλαβαίνουν τι εννοώ}
να καθαρίζεται εύκολα και όταν καθαρίζεται να μην πέφτουν υπολείμματα στην λίμνη
να έχει χωρητικότητα μεγάλη
Εύκολη πρόσβαση για οπτικό έλεγχο
να είναι ψηλότερα από την λίμνη για να δημιουργήσω ένα κατακτητή ώστε να οξυγονώνεται το νερό από τον καταρράκτη {παρεπιπτοντως στον ένα σωλήνα δημιούργησα το σύστημα ventoyri για μεγαλύτερη οξυγόνωση και πραγματικά βλέπεις τις φυσαλίδες}
να υπάρχει χώρος για ακτινοβολία με uv σύστημα σε μια άλλη παρουσίαση όταν το ολοκληρώσω
μερικες φωτογραφιες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FILTRO 1.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  197,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FILTRO 2.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  132,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro 3.jpg
Εμφανίσεις:  557
Μέγεθος:  191,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-13, 22:51
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nendosstelios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΦΊΛΤΡΟ
Το φίλτρο κατασκευάστηκε από εμένα μετά από ώρες ψάξιμο σε ίντερνετ για να καταλήξω σε αυτό που βλέπετε χρειάστηκαν 2 φύλα νοβοπαν θαλάσσης {μου είπαν ότι το ρώσικο είναι η καλύτερη
ποιότητα που υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα}, σιλικόνη για τα ενσωματώμα και ανοξείδωτες βίδες
3 βάνες αποστράγγισης μια σε κάθε διαμέρισμα .
Για μεγαλύτερη ασφάλεια από διαροές περάστηκε μετά από το μοντάρισμα και μερικά χεριά βερνίκι πέτρας .
Τώρα γιατί κατέληξα σε αυτό τον τρόπο φιλτραρισματος
πρώτον ήθελα ενα φίλτρο που να μην μπουκώνει και να μην κόβει τα λίτρα από την αντλία
{όσοι έχουν βαρέλια για φίλτρο καταλαβαίνουν τι εννοώ}
να καθαρίζεται εύκολα και όταν καθαρίζεται να μην πέφτουν υπολείμματα στην λίμνη
να έχει χωρητικότητα μεγάλη
Εύκολη πρόσβαση για οπτικό έλεγχο
να είναι ψηλότερα από την λίμνη για να δημιουργήσω ένα κατακτητή ώστε να οξυγονώνεται το νερό από τον καταρράκτη {παρεπιπτοντως στον ένα σωλήνα δημιούργησα το σύστημα ventoyri για μεγαλύτερη οξυγόνωση και πραγματικά βλέπεις τις φυσαλίδες}
να υπάρχει χώρος για ακτινοβολία με uv σύστημα σε μια άλλη παρουσίαση όταν το ολοκληρώσω
μερικες φωτογραφιες
φιλε μου θα σε στεναχωρησω αλλα το ρωσικο κοντρα πλακε θαλασης ειναι για πεταμα!ψαξε να βρεις "Μουρικης".το εχουν ολοι!ειναι το καλυτερο αλλα και αρκετα ακριβοτερο!ξερω απο κοντρα πλακε καθως ο πατερας μου κατασκευαζε καικια και ενας καλος μου φιλος ειναι ναυπηγος και τα εχει φαει με το κουταλι!προσφατα αντικατεστισα τα ρωσικα που ειχα βαλει και εγω και ειχαν σαπισει τελειως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-13, 22:57
Το avatar του χρήστη nendosstelios
nendosstelios Ο χρήστης nendosstelios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2005
Περιοχή: xalkidikh moydania
Μηνύματα: 39
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην nendosstelios Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nendosstelios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου θα σε στεναχωρησω αλλα το ρωσικο κοντρα πλακε θαλασης ειναι για πεταμα!ψαξε να βρεις "Μουρικης".το εχουν ολοι!ειναι το καλυτερο αλλα και αρκετα ακριβοτερο!ξερω απο κοντρα πλακε καθως ο πατερας μου κατασκευαζε καικια και ενας καλος μου φιλος ειναι ναυπηγος και τα εχει φαει με το κουταλι!προσφατα αντικατεστισα τα ρωσικα που ειχα βαλει και εγω και ειχαν σαπισει τελειως!!!
Ότι μου είπαν λέω θα το δείξει η νεκροψία
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-11-13, 23:18
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

μακαρι να σου πανε ολα καλα! απλα εχε το στο νου σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα λιμνης GIORGOSKARA Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 01-06-18 07:32
Ανακατασκευή-Επέκταση Νο2,Κατστροφή & Ανακατασκευη-Επιδιόρθωση Νο3 mariand7 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 24-11-13 22:45
Sump 400 lt - Ανακατασκευη fotis80 Φίλτρανση 6 17-10-13 01:50
Δημιουργια λιμνης. kokos125 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 26-03-10 07:19
Ανακατασκευη ενυδρειου shadow Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-05-05 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05866 seconds with 14 queries