Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-05-12, 15:58
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονωσεις που κανει μαλλον θα ειναι με πολυουρεθανη που ψεκαζεται με τον ιδιο τροπο.

Το θεμα ομως με την πολυουρια θα πρεπει να εχει και τον εξοπλισμο για να την ζεστανει στους 80 βαθμους κελσιου διαφορετικα δεν μπορει να γινει τιποτα.

Αν εχει τον εξοπλισμο τοτε κανε την λιμνη σου με πολυουρια χωρις δευτερη σκεψη
καλησπερα κ παλι!

Η λιμνη εχει μεινει στασιμη μεχρι στιγμης μιας κ προεκυψαν διαφορα, ποιο σημαντικα προβληματα, που επρεπε να τακτοποιηθουν. Βρεθηκε ομως μαστορας οπου κανει μονωσεις,οπως πολυ σωστα ομως ειπατε, με πολυουρεθανη....τον βρηκα σημερα κ μιλησαμε λιγο.....μου ειπε οτι το μηχανημα του μπορει να ξεκασει την υβριδικη πολυουρια η οποια αν καταλαβα καλα ειναι μηξη της πολυουρεθανης με πολυουρια.Το προβλημα ειναι το δικο του μηχανημα δεν μπορει να ψεκασει με την πιεση που απαιτει η πολυουρια(160 κ βαλε..bar)...Με την θερμοκρασια ειπε οτι δεν εχει προβλημα...πηρε τηλεφωνο εναν αντιπροσωπο στην θεσσαλονικη μιας κ θα αναβαθμισει τον εξοπλισμο του αμεσα οπως λεει κ ρωτησε αν θα μπορουσε να την εφαρμοσει χωρις πιστολι - με ρολο πχ κ του ειπαν οτι θα μπορουσε να γινει αν μπορεσει να διατηρησει το μιγμα της πολυουριας ζεστο (80 βαθμους οπως ειπατε)-βεβαια επισημανε πως ολο αυτο θα ηταν πειραμα κ φυσικα δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το αποτελεσμα. Δεν βιαζομαι οποτε περιμενω να το ψαξει οπως ειπε λιγο περισσοτερο κ να δουμε τι μπορει να γινει.


Το μονο σιγουρο, προς το παρων ειναι οτι μπορω να περιμενω μεχρι κ τελος καλοκαιριου να δω αν θα αναβαθμιστει οπως λεει κ να γινει η δουλεια οπως πρεπει για να εχουμε κ το κεφαλι μας ησυχο....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-05-12, 19:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

συμφωνώ μαζί σου, γιατί η υπομονή είναι η λέξη κλειδί για το χόμπυ αυτό!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-05-12, 20:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ παλι!

Η λιμνη εχει μεινει στασιμη μεχρι στιγμης μιας κ προεκυψαν διαφορα, ποιο σημαντικα προβληματα, που επρεπε να τακτοποιηθουν. Βρεθηκε ομως μαστορας οπου κανει μονωσεις,οπως πολυ σωστα ομως ειπατε, με πολυουρεθανη....τον βρηκα σημερα κ μιλησαμε λιγο.....μου ειπε οτι το μηχανημα του μπορει να ξεκασει την υβριδικη πολυουρια η οποια αν καταλαβα καλα ειναι μηξη της πολυουρεθανης με πολυουρια.Το προβλημα ειναι το δικο του μηχανημα δεν μπορει να ψεκασει με την πιεση που απαιτει η πολυουρια(160 κ βαλε..bar)...Με την θερμοκρασια ειπε οτι δεν εχει προβλημα...πηρε τηλεφωνο εναν αντιπροσωπο στην θεσσαλονικη μιας κ θα αναβαθμισει τον εξοπλισμο του αμεσα οπως λεει κ ρωτησε αν θα μπορουσε να την εφαρμοσει χωρις πιστολι - με ρολο πχ κ του ειπαν οτι θα μπορουσε να γινει αν μπορεσει να διατηρησει το μιγμα της πολυουριας ζεστο (80 βαθμους οπως ειπατε)-βεβαια επισημανε πως ολο αυτο θα ηταν πειραμα κ φυσικα δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το αποτελεσμα. Δεν βιαζομαι οποτε περιμενω να το ψαξει οπως ειπε λιγο περισσοτερο κ να δουμε τι μπορει να γινει.


Το μονο σιγουρο, προς το παρων ειναι οτι μπορω να περιμενω μεχρι κ τελος καλοκαιριου να δω αν θα αναβαθμιστει οπως λεει κ να γινει η δουλεια οπως πρεπει για να εχουμε κ το κεφαλι μας ησυχο....

Φιλε μου, η υβριδικη πολυουρια θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για το σκοπο που θελεις ομως θα πρεπει να γινει περισσοτερες στρωσεις απο οτι η κανονικη πολυουρια.

Ο λογος ειναι οτι η υβριδικη πολυουρια δεν περιεχει αμινες οπως στην κανονικη πολυουρια, με αποτελεσμα να μην ειναι συμπαγες και να περιεχει αερα αναμεσα στο παχος την οποια την καθιστα πιο ευαλωτη π.χ να τρυπα πιο ευκολα.

Ομως εαν γινει αρκετες στρωσεις (με το πιστολι πολυ ευκολα) και μετα της κανεις μια στρωση αλοιφατικη πολυουρεθανη με βουρτσα λογικα θα εισαι οκ.

Αν το πιστολι ψεκασμου κτυπα μεχρι και 130 bar μπορει να κτυπησει και κανονικη πολυουρια που παρεπιμπτοντως υπαρχει στην Ελλαδα απο οτι εμαθα και μαλιστα υπαρχουν αρκετοι που ψεκαζουν.

Αν η υβριδικη πολυουρια ειναι της βιοπολ (αν το λεω καλα) τοτε ειναι πολυ καλη.

Σχετικα τωρα για το αν γινεται να στρωθει το υλικο με ρολο ουτε με σφαιρες γιατι σε θερμοκρασια 80 βαθμους δεν θα προλαβεις να κανεις δυο κινησεις και θα στεγνωση

Στις φωτο ενα κομματι πολυουρια που κραταω για ενθυμιο οταν το κοψαμε απο το skimmer που δειχνει το ποσο συμπαγες ειναι.......







Παντως, αν θελεις μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο του δικου μου μαστορα με πμ για να σου πει περισσοτερα.....του εχω μιλησει
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 08-06-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους !!

Το θεμα εχει παγωσει λιγο αλλα εγω ειμαι ακομα ζεστος.....κ πολυ μαλιστα! Η λιμνη θα συνεχιστει μετα το 15αυγουστο μιας κ μεχρι τοτε θα τρεχουμε ολιγον....(λογο δουλειας)

Στο μαγαζι (καφετερια) οπου δουλευω ειχαν φτιαξει καποτε μια πανεμορφη λιμνουλα την οποια Ποτε δεν λειτουργησαν ως λιμνη φυσικα(πλαστικα νουφαρα,χλωρινη για να μην μυριζει το νερο κ ενα καρο αλλα..."αστο..").Ειχαν κ μια τεραστια αντλια(900w-για πισινα!!) να στελνει στον καταρακτη το νερο κ ηταν ενα -πολυ ωραιο κ μεγαλο πλυντηριο για εμενα-κ γιαυτο δεν ασχολιθηκα κ ποτε μου....Οποτε βεβαια με επιανε το παραπονο κ ελεγα στους δικους μου να με αφησουν να την κανω -λιμνη- φυσικα μου ελεγαν πως θα με πνιξουν μεσα σε αυτη!!! Ελα ομως που απο την στιγμη που μετακομισα τα ενυδρεια μου σπιτι κ τα ειδαν κ απο κοντα-καλυτερα πως ειναι ,αρχησαν να ψηνονται!!!

Βεβαια το μεγαλο "κολπο" ηταν οτι τους αλλαξα την ανλια με κατι ενυδρειακες μικροτερες που ειχα κ επεσε η καταναλωση στα 150w!! Αλλιως θα την εκαναν "γλαστρα" φετος!

Περιμενω ακομα μπαμπου κ νουφαρα απο ενα καταστημα κ μετα θα ανοιχτει κ νεο θεμα με περισσοτερες λεπτομεριες...προς το παρων φιλτρο Δεν εχει αλλα θα γινει κ αυτο .Τον καταρακτη τρεχουν 3 ανλιες απο 2500l/h μεχρι 3500l/h...Την ημερα μεχρι να κλεισει το μαγαζι ολες στελνουν το νερο στον καταρακτη κ το βραδυ κλεινω τις 2 κ αποσυνδεω τον σωλινα οπου στελνει το νερο στον καταρακτη απο την μια ετσι ωστε να υπαρχει καποια κυκλοφορια μεσα στην λιμνη...(συντομα θα αντικατασταθουν ολες με μια μιας κ αυτες παραειναι μικρες κ γιαυτο 'τρεχω' τον μισο καταρακτη μεχρι τωρα....) ειναι περιπου στα 2.000 λιτρα κ εχει μεσα 6 μικρα χρυσοψαρα τα οποια μου εφερε ενας ξαδερφακος μου για δωρο κ καλα προχθες.... (ειχα σκοπο να παρω κανα 2 μεγαλωμενα υβριδια κοϊ απο την λιμνη του θειου μου σε κανα μηνα που θα εχει τελειωσει αλλα με προλαβε ο μικρος)
Φιλτρο λεω να παρω ενα ετοιμο να τελειωνω γιατι δεν ειμαι για πατενες τωρα..







Παρομοιος θα γινει κ ο καταρακτης στο σπιτι στην μεγαλη που εχει μεινει στα σκαψιματα ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 08-06-12, 20:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι η λιμνουλα! Ποσα λιτρα ειναι περιπου?
Σε κλειστο χωρο ειναι ετσι?

Λοιπον φιλε μου, μονο χρυσοψαρα (οχι κοι) στη λιμνουλα και λιγα φυτα.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 09-06-12, 15:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η πρώτη λίμνη εσσωτερικού χώρου? Δεν το νομίζω ¶ντρο. Είναι λίγο έξω από την πόρτα της οικίας όμως...!
Μου άρεσε το αποτέλεσμα. Μπράβο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 09-06-12, 17:42
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ειναι η λιμνουλα! Ποσα λιτρα ειναι περιπου?
Σε κλειστο χωρο ειναι ετσι?

Λοιπον φιλε μου, μονο χρυσοψαρα (οχι κοι) στη λιμνουλα και λιγα φυτα.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρώτη λίμνη εσσωτερικού χώρου? Δεν το νομίζω ¶ντρο. Είναι λίγο έξω από την πόρτα της οικίας όμως...!
Μου άρεσε το αποτέλεσμα. Μπράβο.

Ευχαριστω κ τους 2! Η λιμνη οπως αναφερω παραπανω βρισκετε σε καφετερια κ ειναι σε εξωτερικο χωρο. Ελεγα να βαλω κοι(υβριδια) λογο μεγεθους αλλα εφοσον με προλαβε ο ξαδερφος θα μεινει ως εχει...Το κριμα ειναι οτι ειναι εποχιακη η λειτουργια της οπως κ του μαγαζιου δλδ! οποτε μετα θα πρεπει να μεταφερθουν ολα σε αυτη που ετοιμαζω σπιτι....κ επιδη στην μεγαλη δεν θελω να βαλω χρυσοψαρα μαλλον θα γινει κ μια παρομοιου μεγεθους σε αλλο καμματι του κηπου ,με λαινερ, ωστε να τα πηγαινω ολα εκει μετα το περας της σεζον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη apostolis veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 221 12-09-10 11:22
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05147 seconds with 14 queries