Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-04, 05:47
el00140 Ο χρήστης el00140 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πόσες frontosa

Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι να αγοράσω ή να φτιάξω ένα δίμετρο(ενυδρείο) γύρω στα 700 με 800 λίτρα ανάλογα πως θα κάτσει. Μου καρφώθηκε να το κάνω specie's και να βάλω μέσα αποκλειστικα φροντόζες άντε στη χειρότερη και ένα γλύφτη. ΄
Το ερώτημα είναι το εξής:
Είδα σε ένα site που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά τα συμπαθέστατα ψαράκια(ψαράκια τρόπος του λέγειν) και ισχυρίζεται ότι μπορέις άνετα να βάλεις πάνω από δέκα σε ενυδρείο μεγαλύτερο από 750 λίτρα, πραγμά το το βρίσκω λίγο υπερβολίκο.
Δίαβασα σε κάποιες συζητήσεις ότι ορισμένα μέλη συντηρούν φροντόζες και θα ήθελα την άποψή τους πάνω στο θέμα.
Επιπλέον έχει κανείς καμιά υποψία σε ποια μαγαζιά μπορεί να τις πουλάνε και σε τί τιμή. Αν έχετε και διεύθυνση ή τελέφωνα θα με υποχρεώνατε γιατί απο αύριο ξεκινάω έρευνα αγοράς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-04, 12:26
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Εγώ σε ένα 2m ενυδρείο περίπου (700 lt) έχω 5 frontoses που θεωρώ ότι είναι και το όριο - δεν χωράνε περισσότερες αν σκεφτείς ότι δύο από αυτά τα ψάρια είναι ήδη 30 cm και το μικρότερο είναι πάνω από 15 cm.

Eάν ενδιαφέρεσαι σοβαρά μπορείς να τα δεις από κοντά στο σπίτι μου - ενημερώσου μόνο για τις τιμές σε αυτά τα μεγέθη.

Από τα παραπάνω ψάρια που δίνω οι δύο θηλυκιές έχουν ήδη γεννήσει εάν σε ενδιαφέρουν και οι αναπαραγωγές (εμένα με ενδιέφεραν πολύ σοβαρά )

Βασίλης
κιν : 693 20 33 888
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-04, 17:20
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κωστα εγω σε ενα ενυδρειο 840 λιτρων εχω 7 Cyph. frontosa με σκοπο μεγαλωνοντας να κρατησω τον κυριαρχο αρσενικο μαζι με 3-4 θηλυκα... αναλογα βεβαια με το ποσο τυχερος θα σταθω τελικα Ουτε που θα το σκεφτομουν να βαλω εστω και ενα παραπανω σε ενα τετοιο ενυδρειο! Για 10 ψαρια αυτου του ειδους θα συνιστουσα ενυδρειο γυρω στα 1200 λιτρα τουλαχιστον... και παλι ομως οριακα Μην ξεχνας οτι και εγω θα μεγαλωσω πληρως το πολυ 5 ατομα στο δικο μου ενυδρειο. Οσο για τιμες... γυρω γυρω που κοιταω οταν εχω χρονο εχω δει καποια κομματια που κυμαινονται απο 25€ εως και 45€ για Cyph.frontosa γυρω στα 5-6 εκ. σε μεγεθος Πριν απο περιπου δυο εβδομαδες ειχα βρει καποια στον Καλουδη στον Πειραια, στον Ωκεανο στη Δαφνη αλλα και στο Pet (φαρμακειο) City της Γλυφαδας Ισως να εχει ακομη καποια κομματια και ο Βιοτοπος...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-04, 11:24
el00140 Ο χρήστης el00140 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση

@stefanos.f
Υπάρχει πιθανότητα να βρώ καποια άλλλη ποικιλία εκτός της Burundi ή κάνω όνειρα; Μήπως ξέρεις σε ποιο δρόμο είναι ο Ωκεανός;Ο βιότοπος δεν έχει πια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-04, 02:03
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δυστυχως το ειδος που κυριως κυκλοφορει στην χωρα μας ειναι αυτο απο Burundi Μονο μια φορα ειδα το Zaire Blue πριν απο μηνες στον Παρασχο στην Γλυφαδα (Happy Pet) αλλα και αυτο σε τρελες τιμες! Δυσκολα να βρεις κατι διαφορετικο...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03731 seconds with 12 queries