Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-02-04, 15:14
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Ωραιος ο επειβητωρας
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-03-04, 17:09
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Για οποιον ενδιαφερεται ανακαλυξα τυχαια οτι το pet shop αεροδρομιο κοντα στο μουσειο εχει μια παρτιδα απο brevis μικρα αλλα 4,5 ευρω.Εχει και αλλα οπως tetracanthus και διαφορα με το γενικο τιτλο αφρικανες (οπως ρωσιδες).Εαν καποιος παει και αναγνωρισει κανενα ας το αναφερει ετσι εγκυκλοπεδικα γιατι εγω ειμαι ακομα πισω σε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-03-04, 16:26
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... Δεν αγοραζουμε ΠΟΤΕ απο ενυδρειο που εχει μεσα περισσοτερα ειδη και τα αναφερει ολα απλα με καποια γενικη ονομασια
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... Τηρουμε ΠΑΝΤΑ τον πρωτο κανονα ειτε μας αρεσει πολυ καποιο ψαρι μεσα σε αυτο το ενυδρειο, ειτε νομιζουμε πως ειμαστε βεβαιοι για την ονομασια και την προελευση του συγκεκριμενου ειδους

Ακολουθωντας τους πιο πανω κανονες εμποδιζουμε τους πονηρους ιδιοκτητες καταστηματων να εμπορευονται ψαρια τα οποια στις λιστες των εξαγωγεων αναφερονται απλα ως African Mix σε εξευτελιστικες τιμες αλλα με καλο κερδος, τα οποια συνηθως μοιαζουν να ειναι κατι γνωστο, αλλα συνηθως ειναι οτι πιο απλο... ΥΒΡΙΔΙΑ
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-03-04, 16:56
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ta Brevis τα αναγνωρισα μονος μου γιατι εχω κιολας .Αναφερονταν απλα σαν Λαμπρολογοι.Τα υπολοιπα δεν ηξερα να τα ξεχωρισω (αυτο μου ελειπε).Γιαυτο και ερωτηση μου σε αλλο μηνυμα πριν.Γιατι δεν μου κολαγε καλα το ονομα που μου ειπαν.Οπως και καποια αλλα που τα εψαξα αλλα δεν καταφερα να βρω 100% σιγουρα ποια ειναι.Επισης σε παλιοτερες συζητησεις εδω αλλα και μαζι σου ειχες πει για τον κινδυνο των υβριδιων οταν αναφερονται γενικα ως αφρικανες.Γι αυτο ρωτησα εαν καποιος αλλος αναγνωρισει τα συγκεκριμενα ψαρακια.
Με την ευκαιρια να πω οτι ειναι πολυ εκνευριστικο για καποιον σαν εμενα που δεν εχω την πειρα ακομα να ξεχωριζω το καθε ψαρι με την μια αλλα πρεπει να το ρωτησω και μετα ενδεχομενος να ψαξω και σε βιβλια η site αν μου κανει ,στα μαγαζια τα ονοματα να μην ειναι γραμμενα μπροστα απο τα ενυδρεια σωστα και ευδιακριτα.Ειναι σπαστικο και κουραστικο να ρωτας συνεχεια "αυτο ποιο ειναι?"
Προσφατα πηγα σε γνωστο μαγαζι νοτια και ο ανθρωπος ειχε πανω στην ετικετα του καθε ψαριου εκτος απο το ονομα και το μεγεθος που γινεται το καθενα αλλα και τις παραμετρους του νερου που χρειαζεται.Το χαρικα πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-03-04, 17:37
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Πες και το ονομα του καταστηματος .
Μη λεμε μονο τα κακα για τα μαγαζια .
Εμενα με ενδιαφερει να ξερω ποιο καταστημα εχει τετοια εξυπηρετηση και τετοιο μερακι , και ας μενω Μαρουσι στην αλλη ακρη του λεκανοπεδιου .
Το περασμενο Σαββατο εφτασα μεχρι Γλυφαδα με εναν φιλο για να βρουμε καλα φυτα και ψαρια που θελαμε .
Δεν μας πειραζει η αποσταση οταν ειναι να βρουμε ενα μαγαζι με μερακι , γνωση , καλη εξυπηρετηση και καλη ποικιλια σε φυτα και ψαρια .
Εαν εχει και καλες τιμες τοτε μονο απο εκει θα ψωνιζω τα παντα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-03-04, 11:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

99% αναφερεσε στον Παρασχο. Οντως ετσι ειναι. Εχω παρει απο εκει καποια καλα κοματια σε ψαρακια. Δεν εχει μεγαλο χωρο αλλα απο μερακι τα παιδια τα πανε πολυ καλα.

Οσο για τα αφρικανακια χυμα (οσα παρετε 100 ), ο Στεφανος με καλυπτη απολυτα. Εαν δειτε τιμοκαταλογο με τα "καθαρα" και με τα
mix που ερχονται απο εξωτερικο τοτε θα καταλαβετε ποσο "εξυπνοι" ειναι καποιοι μαγαζατορες. Η διαφορα ειναι χαοδης.

Αλλα ποιος ο βασικος λογος να πουλανε καποια ψαρια mix σε εξευτελιστικες τιμες οταν μπορουνε να τα δωσουνε ανα ειδος στην κανονικη τους τιμη? Ο λογος "υβριδιο" ειναι μια αρκετα πιθανη και σοβαρη αιτια
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-03-04, 14:07
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Happy pet.
Ναι αν και μικρο ειναι πολυ καθαρο και συμαζεμενο μαγαζι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03948 seconds with 12 queries