Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-06-10, 09:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η ιδεα παιρνει σαρκα και οστα!! καλη συνεχεια!!
Όντως αγαπητέ Πάνο, σήμερα που βλέπω τη λίμνη σχεδόν έτοιμη με κυριεύει ολοένα και περισσότερη ανυπομονησία. Η αλήθεια όμως είναι ότι έχει πολλή δουλειά ακόμα για να γεμίσει νερό...είπαμε...υπομονή. Πάντως πάω ακριβώς με το πρόγραμμα. Μέσα-τέλη Ιουλίου θα υπάρχουν κοι...και δεν συμμαζεύεται...

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές.

Σήμερα όπως είχα ανακοινώσει αργά ψες, είχαμε σχεδιάσει την αφαίρεση των καλουπιών ώστε να μπορούμε να ραντίζουμε τις φρέσκες επιφάνειες. Η ώρα 6:30π.μ. με μάτια γουρλωτά ακόμα από τον ύπνο, σκάει πρόσωπο ο καλουψιής. 3 ώρες, μετά από εύκολη σχετικά διαδικασία τελειώσαμε.

Ρωτώντας τον κύριο αυτό (κατασκευάζει μεταξύ άλλων και πισίνες) σχετικά με τα λίτρα της συγκεκριμένης λίμνης, μου έχει αναφέρει με σιγουριά ότι πρόκειται για λίμνη μεγαλύτερη των 14,000 λίτρων. Δεν ξέρω παιδιά, το σίγουρο είναι ότι την μέρα που θα την γεμίσω θα συνδέσω μετρητή για να είμαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό. Έχει πολύ παράξενο σχήμα που πολύ δύσκολα μπορείς να πεις κάτι με σιγουριά.





Είναι βέβαια γεγονός ότι κάποιες επιφάνειες δεν είναι απολύτως επίπεδες και ίσιες. Θα χρειαστεί ένα ελαφρύ σοβάτισμα και αμέσως μετά θα ακολουθήσει η στρογγυλοποίηση όλων των γωνιών στο εσσωτερικό της λίμνης για να μπορέσει να εφαρμωστεί με επιτυχία το fiber glass χωρίς να μένουν νεκρά σημεία με εγγλωβισμένο αέρα από κάτω. Μια τέτοια περίπτωση είναι πρόβλημα μακροπρόθεσμα, καθώς ο αέρας αυτός θα δημιουργήσει όσμωση με αποτέλεσμα τη φθορά του fiber glass. Είναι μια εξαιρετικά σοβαρή περίπτωση που απεύχεται να συναντήσει κανένας λιμνόφιλος με ανάλογου τύπου λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 12-06-10 στις 10:04
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-06-10, 09:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Απιθανη ειναι .Καλη συνεχεια(ηδη φαινεται πως θα γινει μια οαση)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-06-10, 11:50
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εύχομαι να μην δει αυτό το θέμα κάποιος αρχάριος που δεν βασίζεται στις "δυνάμεις" του για κάτι τόσο... τόσο .... κάτι τέτοιο!

Θα παραιτηθεί σίγουρα από την ιδέα! .... οικοδομή "σηκώνεις";;;;;;

Φυσικά η έκπληξη είναι έκπληξη θαυμασμού (και ζήλιας αλλά μην το πεις σε κανένα )

Καλή συνέχεια και καλή ευκολία!!!!!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-06-10, 12:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπραβο Βασιλη!!

Σιγουρα θα γινει πολυ ομορφη!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-06-10, 20:14
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Πάαααααααρα πολύ καλή δουλειά
Μπράβο Βασίλη!
Μου άρεσε και το σχήμα που έδωσες. ¶ντε πιάσε δουλεία με το φάιπερ κλάς και σύντομα να την δούμε και με νερό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι βέβαια γεγονός ότι κάποιες επιφάνειες δεν είναι απολύτως επίπεδες και ίσιες. Θα χρειαστεί ένα ελαφρύ σοβάτισμα και αμέσως μετά θα ακολουθήσει η στρογγυλοποίηση όλων των γωνιών στο εσσωτερικό της λίμνης για να μπορέσει να εφαρμωστεί με επιτυχία το fiber glass χωρίς να μένουν νεκρά σημεία με εγγλωβισμένο αέρα από κάτω. Μια τέτοια περίπτωση είναι πρόβλημα μακροπρόθεσμα, καθώς ο αέρας αυτός θα δημιουργήσει όσμωση με αποτέλεσμα τη φθορά του fiber glass. Είναι μια εξαιρετικά σοβαρή περίπτωση που απεύχεται να συναντήσει κανένας λιμνόφιλος με ανάλογου τύπου λίμνη.

Μην μπεις στην διαδικασία σουβά. Υπάρχει πέτρα που εφαρμόζει σε σμιρίλιο που θα πετύχεις μια τέλεια επιφάνεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 12-06-10 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-06-10, 20:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λοιπον παρακολουθω με πολυ μεγαλο ενδιαφερων!!
Τα συγχαριτηρια ειναι λιγα, φοβερη δουλεια...
Οσες περισσοτερες φωτογραφιες, θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα...ξερω ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε σε παρακαλω!

Ανυπομωνω να φτασουμε στη φιλτρανση........

Μπραβο, πολυ καλη συνεχεια ολοκαρδα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-06-10, 18:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπράβο Βασίλη πολύ καλό το αποτέλεσμα.
Πιστεύω όταν με το καλό τελειώσεις και την εξωτερική διακομίσει θα γίνει μια ομορφιά.

Πάντως το σχήμα που έχεις δώσει στην λίμνη το λίγο αφηρημενο σπάει πολύ την μονοτονία .

Σοβά να μην βάλεις σε καμιά περίπτωση.
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα δέσει με το είδη υπάρχον τσιμέντο.
Μη το βάλεις γιατί κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει.

Περιμένουμε της εξελίξεις.
και πάλι συγχαρητήρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-06-10, 21:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτό το Σαββατοκυρίακο ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, μιας και οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές στην Κύπρο. Όπως και να έχει, οι εργασίες έχουν προχωρήσει αρκετά.

Το Σάββατο εργάστηκα στο χώρο του φίλτρου. Έσκαψα ακόμα λιγάκι τον χώρο αυτό:
1. καθάρισα τις σωληνώσεις
2. έσκαψα το χώρο του sump (όπου θα καταλήγουν όλα τα λερωμένα νερά από τον καθαρισμό των φίλτρων και παράλληλα μικρή ροή ομβρίων υδάτων από τις βροχοπτώσεις).
3. Ορειοθέτησα των χώρο του sump και έκτισα τiς δύο πρώτες σειρές τουβλάκια.
Θα προστεθούν ακόμα δύο σειρές τουβλάκια και αμέσως μετά θα ακολουθήσει η κάλυψη της βάσης με μπετόν, το οποίο θα καλύψει όλους τους σωλήνες της χαμηλής σειράς. Εννοείται ότι πιο πριν, θα τοποθετηθούν/κολληθούν οι ανάλογες γωνιές προς τα πάνω σε όλους τους σωλήνες.



Στη φώτο, φαίνεται καθαρά ο χώρος του sump και ξεκινώντας από κάτω αριστερά, διακρίνονται το λάστιχο του skimmer, ο μικρός σωλήνας από τον οποίο θα περάσει το λάστιχο παροχής αέρα προς στο bottom drain, ο χοντρός σωλήνας από τον οποίο θα περνάει το ακάθαρτο νερό προς τα φίλτρα και αμέσως μετά, οι δύο πρόνοιες ηλεκτρισμού που θα υποστηρίξει το σύστημα. Πιο ψηλά, φαίνονται οι σωλήνες που θα διοχετεύεται το καθαρό νερό πίσω στη λίμνη και η πρόνοια αποφυγής υπερχείλισης της λίμνης την περίοδο του χειμώνα και όχι μόνο.

Σήμερα, Κυριακή 20 Ιουνίου, προστέθηκε ο σοβάς εσσωτερικά της λίμνης, ο οποίος κάλυψε όλες τις ατέλειες και μετέτρεψε όλες τις επιφάνειες εντελώς επίπεδες, ώστε να είναι σε θέση να προστεθεί το fiberglass χωρίς πρόβλημα.



Ακολουθεί μια φωτογραφία που παρουσιάζει την εσσωτερική εικόνα των σωλήνων εισόδου του νερού στη λίμνη.



και μια κοντινή με το skimmer.



Με τη βοήθεια του Θεού, αυτή την εβδομάδα θα στρογγυλοποιηθούν όλες οι γωνιές και το Σαββατοκυρίακο θα "τραβήξουμε πανί" με το περιβόητο fiberglass. Μεσοβδόμαδα θα προσπαθήσω να εργαστώ ακόμα λιγάκι στο χώρο φίλτρανσης, ή τουλάχιστον να καλυφθεί η βάση με μπετόν.

Εννοείται ότι με κάθε βήμα θα ανεβάζονται φωτογραφίες....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-06-10, 19:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτό το Παρασκευο-Σαββατοκυρίακο ήταν ολόκληρο αφιερωμένο στη λίμνη, μιας και τώρα έχουν ανοίξει πολλά μέτωπα όπου μπορώ να εργαστώ.

Παρασκευή 25 Ιουνίου ευθυγράμμισα το χείλος της λίμνης χρησιμοποιόντας νερόφαδο. Τοποθέτησα βοηθήματα με το τσιμέντο και μετά πρόσθετα όσο χρειαζόταν. Εν τω μεταξύ, έχω ξεχάσει να σας αναφέρω ότι από το μασημέρι μέχρι και η ώρα 3:00 παραδόξως έβρεχε Ιούνιο μήνα. Πολλές βροχές, δείτε τα αποτελέσματα...




Χαράματα Σαββάτου 26 ιουνίου 2010 Καταπιάστηκα με το χώρο του φίλτρου ώστε να ετοιμάσω τη βάση με τσιμεντοκονίαμα.

Χαλίκι και μερικά σίδερα που μου έχουν περισσέψει...


Μέχρι τις 9:00 έχει τελειώσει κρατώντας όλα τα απαραίτητα κατάτροχα προς το sump. Από τις 2:00 και μετά, ράντιζα κάθε 1 ώρα ώστε να αποφύγω τυχόν ραγίσματα.

Από τις 9:00 μέχρι και το βράδυ, δούλεψα με βοήθεια μέσα στη δεξαμένη, τοποθετώντας το τρίτο χέρι εξωτερικού χώρου. Αυτό είναι και το τελευταίο πριν το fiberglass. Δεν τελείωσε εντελώς, οπότε αύριο...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-06-10, 19:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Κυριακή, 27 ιουνίου 2010
Μετά την εκκλησία ξεκίνησα εσσωτερικά της λίμνης και πάλι το τρίτο χέρι και πάλι με βοήθεια φίλου για να προλάβω. Τελείωσαν όλοι οι τοίχοι και το μεγαλύτερο μέρος της βάσης. Αυτή την εβδομάδα θα το τελειώσω εντελώς, όπως και θα στρογγυλέψω όλες τις γωνιές.


Όλη την υπόλοιπη μέρα ασχολήθηκα και πάλι με το χώρο των φίλτρων, κτίζοντας με τουβλάκι τους τοίχους. Αισίως έχω φτάσει μέχρι τη μέση...




Μπορείτε να δείτε ξεκάθαρα όλες τις σωληνώσεις για ηλεκτρισμό, εισαγωγή, έξοδο νερού, σωλήνας λαστίχου αεραντλίας, εξαγωγή νερού από το sump, πρόνοια παροχής ηλεκτρισμού στην αντλία του sump.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-06-10, 20:01
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εξαιρετικη δουλεια Βασιλη!!!!!
Αντε να δουμε..θα φαμε σουβλα????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-06-10, 20:15
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Περιμενουμε με αγονία!..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-06-10, 20:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικη δουλεια Βασιλη!!!!!
Αντε να δουμε..θα φαμε σουβλα????
Εχω πορωθεί ¶ντρο, πάω δουλειά και σκέφτομαι τη λίμνη. Κακό αυτό...!

έχω όμως πάρα, μα πάρα πολλά τρεχάματα που συνέπεσαν όλα μαζί:
1. Ξυλεία και φτιάξημο γέφυρας.
2. Κτίσημο καταρράκτη
3. Ετοιμασία μικρού ρυακιού για τα φυτά που αφόρασα τελευταία
4. Να ετοιμάσω τα πανελς που θα μπουν τα 2 νούφαρα στην κυρίως δεξαμένη
4. Να ετοιμάσω το σκέπαστρο του χώρου φίλτρανσης
5. Να φτιάξω με ξύλο ντεκ τα γύρω-γύρω δρομάκια
6. Να μεταφέρω τα φίλτρα που έχω καιρό τώρα μέσα στο σπίτι
7. Το κυριότερο, το fiberglass

Βέβαια τα περισσότερα από αυτά θα πάρουν αρκετό καιρό να αποπερατωθούν, αφού εν τω μεταξύ η δεξαμένη μου θα έχει νερό και τα ψαράκια μου βέβαια.

Το δεύτερο που λες εννοείται...σε μερικές εβδομάδες, πρό Αυγούστου. Πρώτα ο Θεός έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμενουμε με αγονία!..
Εγώ να δεις Ηλία...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-06-10, 20:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μπραβο Βασιλη!!!

Βημα - βημα και με τα σχολια θα βοηθησει πολυ κοσμο που θα επιχειρησει να φτιαξει μια λιμνη!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-06-10, 20:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;460173]Εχω πορωθεί ¶ντρο, πάω δουλειά και σκέφτομαι τη λίμνη. Κακό αυτό...!

Και εγω το επαθα αυτο

Πολυ ωραια προχωραει η φαση! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-06-10, 20:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καταπληκτικη δουλεια.Μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-06-10, 00:57
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

πολυ ωραια δουλεια παρολο που δε τα καταλαβαινω τι λενε τα κομπιουτερ και οι αρυθμοι δειχνει πολυ μελετη! μπραβο!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-06-10, 06:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια δουλεια παρολο που δε τα καταλαβαινω τι λενε τα κομπιουτερ και οι αρυθμοι δειχνει πολυ μελετη! μπραβο!
Αποστόλη, αυτή ονομάζεται δεξαμένη για κοι. Είναι μια κλασική κατασκευή που θα συναντήσεις άπειρες φορές στον κυβερνοχώρο. Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο όσον αφορά τον εξοπλισμό της. Σίγουρα θα είμουν σε καλύτερη θέση αν τοποθετούσα το Nexus 210, αλλά ο χώρος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος. Η μόνη διαφορά είναι ότι η δική μου δεξαμένη έχει κάποιες κατασκευαστικές διαφορές (εξολοκλήρου φτιαγμένη με σιδεροσυνδέσεις και τσιμεντοκονίαμα). Στο εξωτερικό, δε συνηθίζεται αυτό. Ο λόγος που έχω πάρει αυτή την απόφαση είναι γιατί βρισκόμουν σε μονόδρομο, αυτό των δέντρων περιμετρικά και σε κοντινή απόσταση. Οι φοίνικες μπορεί να αναπτύσσουν πολυάριθμες ρίζες, αλλά παραμένουν σε κοντινή απόσταση και δεν έχουν ιδιαίτερη δύναμη να διεισδύσουν στο μπετόν. Σίγουρα θα παρατήρησες σε ξενοδοχειακές μονάδες, πισίνες που έχουν περιμετρικά φοίνικες, σχεδόν πάνω στο νερό.

Υπάρχουν όμως όπως λες τεχνολογίες με "κομπιούτερς και αριθμούς" που πολύ ορισμένα από αυτά τα έχω δει μπροστά μου, άρα δεν τα γνωρίζω καθόλου, μα καθόλου όμως. Σε αυτόν τον τομέα εύχομαι να έχουμε και την βοήθεια του Σοφρώνη, ο οποίος και τα γνωρίζει, αλλά το κυριότερο τα δουλεύει κιόλας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-06-10, 08:17
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
........Είναι μια κλασική κατασκευή ........ Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο όσον αφορά τον εξοπλισμό της. .......
σε καλό σου με λίγωσες στο γέλιο!!! Η δική μου να δεις τι εξοπλισμό έχει! Ένα ολόκληρο νάιλον για να μην φεύγει το νερό!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σοβαρά τώρα μια συμβουλή θα σου δώσω αν και σίγουρα την ξέρεις! Όσο και να παθιάζεσαι μην κάνεις βιαστικές κατασκευές!!!

Καλή συνέχεια!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-06-10, 08:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καλό σου με λίγωσες στο γέλιο!!! Η δική μου να δεις τι εξοπλισμό έχει! Ένα ολόκληρο νάιλον για να μην φεύγει το νερό!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιατί γελάς? Το εννοώ αυτό που είπα. Το λάινερ αν και χρησιμοποιείται στις λίμνες για κοι, εντούτοις το κόστος του δεν απέχει και πολύ από μια τσιμεντένια κατασκευή. Τα καλής ποιότητας λάινερ είναι ιδιαίτερα ακριβά. Αν υπολογίσουμε μάλιστα ότι και στο λάινερ θα χρησιμοποιήσουμε bottom drain και λοιπό εξοπλισμό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρά τώρα μια συμβουλή θα σου δώσω αν και σίγουρα την ξέρεις! Όσο και να παθιάζεσαι μην κάνεις βιαστικές κατασκευές!!!
Aυτό εννοείται Λούση μου. Είναι καθαρά ψυχολογικός πόλεμος που πρέπει να αντισταθείς. Οι βιασύνες πολύ σωστά μακροπρόθεσμα πληρώνονται πολύ ακριβά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τελείωσε ακόμα το τρίτο χέρι. Αφού με πόνεσε πολύ το χέρι μου (αριστερόχειρας κιόλας), το πονηρό μου μυαλουδάκι με ανάγκαζε να "κλέψω" λιγάκι στην ποιότητα εφαρμογής. Θεώρησα σωστό τότε να τερματίσω οποιανδήποτε δραστηριότητα εκεί και να καταπιαστώ με μιαν άλλη λιγότερο επίπονη και πιο δημιουργική...(κτιστό τουβλάκι). Εργασίες "Δόξα σοι ο Θεός" αμέτρητες και αριθμημένες πιο πάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια!!!
Ευχαριστώ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-06-10, 09:25
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

...DIY SHOWER?..
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-06-10, 09:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
...DIY SHOWER?..
Βρε Ηλία μου, νομίζεις πως σε ξέχασα? Εδώ είναι, μάλλον δεν το πρόσεξες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-06-10, 11:47
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί γελάς? Το εννοώ αυτό που είπα. .....
μα όταν βλέπω μια κατασκευή σε στυλ-θεμέλια για ουρανοξύστη, τίγκα στη σωλήνα, καλώδιο, ανλτίες, φίλτρα, και μου λες απλή κατασκευή κι από την άλλη βλέπω την δική μου λίμνη ... ε, να μην σκάω στο γέλιο;;;

Δηλαδή αν ήθελες να την φτιάξεις όπως ... πρέπει (ή όπως θέλεις) τι άλλο θα έβαζες; πόσο καιρό θα την έφτιαχνες; πόσο θα σου κόστιζε;

Το μόνο που θα έλειπε θα ήταν ένα γυάλινο δωμάτιο για να μπαίνεις μέσα και να ρεμβάζεις!!!


.... τι είπα τώρα; ... γυάλινο δωμάτιο μέσα στη λίμνη!!! ωραία θα ήταν .... μου άρεσε αυτό που είπα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-06-10, 13:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν ήθελες να την φτιάξεις όπως ... πρέπει (ή όπως θέλεις) τι άλλο θα έβαζες; πόσο καιρό θα την έφτιαχνες; πόσο θα σου κόστιζε;
Ααααααα!!! Αν κέρδιζε το λαχείο μου, λέμε τώρα.... θα μετέτρεπα ολόκληρο τον χώρο της λίμνης μου + κιόσκι + δέντρα σε ένα μεγάλο θερμοκήπιο, όπως βλέπουμε συχνά στους τροπικούς βοτανικούς κήπους, πολύ ψηλό καταρράκτη να πέφτει νερό από ψηλά, πουλιά, πεταλλούδες, πολύ μεγάλη λίμνη, ριθμιζόμενη θερμοκρασία... τί με βάζεις τώρα και εκτείθεμαι Λούση...?

Όμως, για να είμαστε ρεαλιστές, υπάρχουν εξειδικευμένα συστήματα/μηχανήματα για συγκεκριμένες δουλειές μέσα στη λίμνη, π.χ. μια συσκευή όζον...ή καλύτερα ένα Nexus 310... ή αποχλωροποιητής νερού, που κάποιοι την έχουν για τη λίμνη τους, ενώ στο σπίτι τους έχουν κανονικό νερό υδατοπρομήθειας... ή ακόμα σύστημα θέρμανσης της λίμνης για να κρατούμε χειμώνα-καλοκαίρι σταθερές θερμοκρασίες... ή ακόμα και μια σκούπα βυθού για δεξαμένες... πράγματα δηλαδή που θα προκαλούν ακόμα περισσότερο το γέλιο σου....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που θα έλειπε θα ήταν ένα γυάλινο δωμάτιο για να μπαίνεις μέσα και να ρεμβάζεις!!!
Ποιός σου είπε πως δεν γίνεται? Την τελευταία στιγμή το ακύρωσα!!! Θα το έκανα και αυτό σε διαμορφωμένο μικροσκοπικό δωματιάκι κάτω από το κιόσκι μου... Μεγάλο το κόστος όμως...ποιος ξέρει...ίσως την άλλη φορά!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-06-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Με μια λεξη εισαι Πελλος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-06-10, 13:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια λεξη εισαι Πελλος
Όπως το λαλείς... Όλη μέρα αυτοσχεδιάζω και μελετώ την επόμενη μου τρελή κίνηση...έχω μετατρέψει την αυλή μου ένα τεράσιο εργοτάξιο...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-06-10, 23:18
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Bασιλη αυτο τον καιρο εργαζομαι 12 ωρες την ημερα 7 ημερες την εβδομαδα.Μενω σε ενα διαμερισμα στα Δυτικα προαστια Θεσ/νικης.
Τετοια ποστ με τετοιες φωτο πραγματικα μου δημιουργουν μια ευχαριστη αισθηση ζηλιας!
Μπραβο φιλε μου μακαρι ολοι εμεις να χαμε την πολυτελεια να κανουμε κατι παρομοιο.
Να το χαρεις τωρα που το ζεις!
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-06-10, 23:37
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως το λαλείς... Όλη μέρα αυτοσχεδιάζω και μελετώ την επόμενη μου τρελή κίνηση...έχω μετατρέψει την αυλή μου ένα τεράσιο εργοτάξιο...
Που ριαλια ηντα που γινετε ;; γιατι στο Ελλαντα καλληττερα να μεν συντηχω
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-06-10, 06:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που ριαλια ηντα που γινετε ;; γιατι στο Ελλαντα καλληττερα να μεν συντηχω
Αααα! Γιάννη μου, νομίζεις ότι στην Κύπρο είναι καλύτερα τα πράγματα στον Ιδιωτικό τομέα? Τα ίδια και χειρότερα, γιατί οι περισσότεροι από εμάς επενδύσαμε σε εργασίες που ένα μεγάλο κομμάτι τους έχει να κάνει με τον τουρισμό.

Γιάννη, λεφτά μαζεύω για 5 χρόνια τώρα. Αν περίμενα όμως να μου τελειώσουν τη λίμνη τα μαστόρια, τότε αυτό το θέμα να το βλέπατε την επόμενη δεκαετία. Αυτό είναι το θέμα. Ειδικά στην αυλή μου δεν άγγιξε χέρι κανένας. Το μόνο που πληρώνω είναι ασταμάτητα σάκκους τσιμέντο, ξυλεία, φυτά κατά προτίμηση μικρά και κόλλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Bασιλη αυτο τον καιρο εργαζομαι 12 ωρες την ημερα 7 ημερες την εβδομαδα.Μενω σε ενα διαμερισμα στα Δυτικα προαστια Θεσ/νικης.
Τετοια ποστ με τετοιες φωτο πραγματικα μου δημιουργουν μια ευχαριστη αισθηση ζηλιας!
Μπραβο φιλε μου μακαρι ολοι εμεις να χαμε την πολυτελεια να κανουμε κατι παρομοιο.
Να το χαρεις τωρα που το ζεις!
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...η αλήθεια είναι ότι και εγώ ανάλογες ή και περισσότερες ώρες δουλεύω, οποτε σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το Σαββατοκυρίακο μου πάντως το θέλω αποκλειστικά για εμένα, την οικογένεια μου και τον κήπο μου (μεταξύ μας, το τελευταίο παίρνει πάντα τη μερίδα του λέωντος όσον αφορά το θέμα χρόνου).
Έχω υπολογίσει ότι ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου 600 λίτρων θα μου στοίχιζε περισσότερα απ' ότι η συγκεκριμένη λίμνη. Εννοείται ότι και η κατανάλωση ηλεκτρισμού που θα έχω τώρα θα είναι επίσης λιγότερη. Το θέμα διαμερισμάτων είναι όμως ομολογουμένως τεράστιο πρόβλημα που κάνει τη σκέψη μιας δεξαμένης απαγορευτική, λόγω χώρου και φυσικά βάρους...
...οι καλύτερες δεξαμένες κοι που ξέρω τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, είναι φτιαγμένες σε εσσωτερικούς χώρους του σπιτού τους (όχι διαμέρισμα).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-06-10 στις 06:54
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-06-10, 11:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
.... θα μετέτρεπα ολόκληρο τον χώρο της λίμνης μου........ τί με βάζεις τώρα και εκτείθεμαι Λούση...?
Μόνο εσύ εκτείθεσαι; Αααααααααααααααααχ! τι ωραία όνειρα! και μ' αρέσει που λέω "καλέ εγώ δεν ονειρεύομαι πολυτέλειες"! Μόνο έναν κήπο με αυτό που είπες και μια έξτρα λίμνη όπου θα κολυμπούν μαύροι κύκνοι και θα τριγυρίζουν λευκά παγώνια ...

... καλά ντε μη σκουντάτε ... ξύπνησα από το κουδούνισμα της τσέπης μου!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
....υπάρχουν εξειδικευμένα συστήματα.... σύστημα θέρμανσης της λίμνης .σκούπα βυθού για δεξαμένες...
Μετά από όλα αυτά που διάβασα ... εγώ τώρα πάω να γεμίσω την γούρνα μου χώμα και να φυτέψω γκαζόν!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός σου είπε πως δεν γίνεται? ...ίσως την άλλη φορά!!!
στο εύχομαι ολόψυχα!!!
(κάνε όνειρα-ετοίμαζε σχέδια, είμαι Σαββατογεννημένη και ηλιογέννητη, η ευχή μου και η κατάρα μου πιάνουν κι εγώ σου ευχήθηκα! )
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10818 seconds with 14 queries