Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-09-09, 21:40
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Επειδη ο καθενας θα πει την αποψη του μπορει να μπερδευτεις.
Και η εξωτερικη αντλια ειναι καλη και η βυθυζομενη........

Οι εξωτερικες καινε ρευμα ενω οι βυθυζομενες πολυ πιο οικονομικες και με την ιδια αποδοση......
Αποφασισε τι θες και μετα συζηταμε για τα λιτρα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-09-09, 07:38
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

παμε για υποβρυχια, που θα μπει μαλλον μετα την υπερχυληση....
-------------------------
Βρικα αυτη την αντλια ακαθαρτων στο λιντλ: http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages...90907.p.antlia
μηπως ξερει κανενας αν βολευει για καθαρισμο του βυθου της λιμνης ή αν μπορει με πατεντα να γινει κατι σαν σκουπα βυθου;.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 07-09-09 στις 07:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-09-09, 08:32
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Η κατανάλωση της είναι πάρα πολύ. Είναι 1100 βατ!
Κάνει και για βρόμικα νερά. Δεν την χρειάζεσαι όμως.
Αν σκέπτεσαι για να καθαρίζεις τον βυθό πιστεύω ότι είναι λάθος..
Αυτό που θα μαζευτεί στον βυθό της λίμνης θα είναι ένα μέρος του φίλτρου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-09-09, 10:17
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

δεν σκοπευουμε να αφαιρουμε την λασπη αλλα οταν φτασει στο σημειο να εχει γινει αρκετη να αφαιρεσουμε λιγο, αλλα μαλλον δεν βλεπω να την παιρνουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-09-09, 14:38
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ηλία βάση του προγράμματός μου θα είμαι Λέσβο από 17 μέχρι 26 Ιουνίου (τώρα στα κοντά....., αεροπορικά εισητήρια και καταλύματα έχουν ήδη κλείσει!). Κάνε ότι είναι να κάνεις μέχρι τότε, γιατί την επίσκεψη δεν τη γλιτώνεις. Βάλε το μπρίκι στη φωτιά λοιπόν και έρχομαι να τη χαζεύουμε παρέα.....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-09-09, 14:47
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool Σημερα εγινε το σιδερωμα της κατασκευής

Σημερα τελειωσε το σιδερωμα του κατω τμηματος της λιμνη πριν πεσει το μπετο...
Μπηκε ενα απλο νάιλον απο κατω για να κραταει τα "σαθρα"(ασπρα) χωματα σταθερα να μην πεσουν στο μπετο....
επεσε χαλικι για να κατσει το νάιλον και για το μπετο που θα πεσει φυσικα απο πανω(χωμα-χαλικι-μπετο=καλο κρατημα)
μπηκαν σιδερα ορθια και μπορει να μπουν και οριζοντια...
πανω κατω και καθετα μπηκε πλεγμα οπου λυγιστηκε στις γωνιες...
πεταχτηκαν καποια παλια σιδερα μεσα για καλητερο κρατημα
το απογευμα η αυριο θα πεσει το μπετο του πατου, και το υπολοιπω θα μπει σε δυο σταδια
Θα προτιμουσα το μπετο να γινει μια και εξω για ολη την λιμνη αλλα λογου του σχηματος της(δυσκολια στο καλουπομα) θα γινει ξεχωριστα, γι αυτο θα μπει αναμεσα σε παλιο και νεο μπετο ειδικη κολλα καθος και επιπλεον λουκι στο τελος...
Θα μπει μονωτικο απο πανω απο το μπετο...
...εχει χρωμα γκρι σκουρο(καλυτερη αισθητικη) και θα περαστει με βουρτσα 3-4 χερια για ασφαλεια


Υ.γ. 1)το μπετο θα το ριξουμε εμεις και ισως με βοηθεια στο δευτερο-τριτο σταδιο που θα ειναι μεγαλη η ποσοτητα του
2)ολες οι γνωμες και τα σχολια ευπροσδεκτα
3)παραθετω ενα βιντεο(πατηστε για να δειτε)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-09-09, 09:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

άντε άντε να προχωρήσει να κάνουμε οφθαλμόλουτρα!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-09-09, 10:39
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά μπράβο!
Μόνος σου το φτιάχνεις?

Θέλουμε και μια πανοραμική φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-09-09, 16:55
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Ευχαριστω!...
Εγω και ο πατερας μου

Υ.γ. καποια στιγμη θα βγαλω μια πανοραμικη αν και ειναι δυσκολο
-------------------------
Εβγαλα καποιες...
http://i685.photobucket.com/albums/v...Theo/001-8.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...heo/0022-1.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...-Theo/0032.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...-Theo/0042.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...Theo/005-5.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...Theo/006-5.jpg
http://i685.photobucket.com/albums/v...Theo/007-5.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 09-09-09 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-09-09, 18:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ηλια, νομιζω ειναι ωρα να ξηλωνεις σιγα, σιγα τα ενυδρεια

Θα γινει μια ομορφια!!!!!!!!!!!!!!!
Αποφασισες τι ψαρια θα βαλεις μεσα???? Μονο κοι??? Η και χρυσοψαρα???

Ειναι νωρις ακομα βεβαια, αλλα πρεπει να λυφθη υποψη οτι τα κοι χρειαζονται περισσοτερο οξυγονο απο τα χρυσοψαρα οπως και καλυτερο και πιο αποτελεσματικο τροπο φιλτρανσης.

Επομενως, προσωπικη μου αποψη σε 15000 λιτρα θα ηταν καλυτερα (αν θα βαλεις αντλια βυθου) να βαλεις δυο αντλιες αντι μια των 20000 λιτρων.

Δηλαδη θα μπορουσες π.χ να βαλεις μια των 15000 και μια των 5000 λιτρων.
Η καταναλωση ρευματος πανω κατω θα ειναι η ιδια με την διαφορα οτι με δυο αντλιες θα μπορεις παιξεις οπως θες μεσα στην λιμνη.......

Θα μπορουσε ας πουμε η μια (η πιο μεγαλη) να περνα μεσα απο τα φιλτρα και η πιο μικρη απο καταρακτη για καλυτερη οξυγονωση του νερου

Ασε που με δυο αντλιες θα εχεις και την ψυχικη ηρεμια......αν παθει κατι η μια θα εχεις την αλλη

Προσωπικα την επαθα και ετρεχα.....με μονο μια.....

Τωρα για το νερο της γεωτρησης.......την αποψη μου την ξερεις

Λοιπον, ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη ετσι??

Αυτα και τα λεμε μικρε.........
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-09-09, 19:25
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αφού το φτιάχνεις με τον πατέρα σου 2 φορές μπράβο!
Με προβλημάτισε πάντως το θέμα ενώσεις του τσιμέντου και του υλικού που θα μπει από πάνω. Στην προέκταση που κάνω τώρα σκέπτομαι από πάνω από το τσιμέντο να βάλω λάινερ……

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-09-09, 23:35
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλια, νομιζω ειναι ωρα να ξηλωνεις σιγα, σιγα τα ενυδρεια

Θα γινει μια ομορφια!!!!!!!!!!!!!!!
Αποφασισες τι ψαρια θα βαλεις μεσα???? Μονο κοι??? Η και χρυσοψαρα???

Ειναι νωρις ακομα βεβαια, αλλα πρεπει να λυφθη υποψη οτι τα κοι χρειαζονται περισσοτερο οξυγονο απο τα χρυσοψαρα οπως και καλυτερο και πιο αποτελεσματικο τροπο φιλτρανσης.

Επομενως, προσωπικη μου αποψη σε 15000 λιτρα θα ηταν καλυτερα (αν θα βαλεις αντλια βυθου) να βαλεις δυο αντλιες αντι μια των 20000 λιτρων.

Δηλαδη θα μπορουσες π.χ να βαλεις μια των 15000 και μια των 5000 λιτρων.
Η καταναλωση ρευματος πανω κατω θα ειναι η ιδια με την διαφορα οτι με δυο αντλιες θα μπορεις παιξεις οπως θες μεσα στην λιμνη.......

Θα μπορουσε ας πουμε η μια (η πιο μεγαλη) να περνα μεσα απο τα φιλτρα και η πιο μικρη απο καταρακτη για καλυτερη οξυγονωση του νερου

Ασε που με δυο αντλιες θα εχεις και την ψυχικη ηρεμια......αν παθει κατι η μια θα εχεις την αλλη

Προσωπικα την επαθα και ετρεχα.....με μονο μια.....

Τωρα για το νερο της γεωτρησης.......την αποψη μου την ξερεις

Λοιπον, ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη ετσι??

Αυτα και τα λεμε μικρε.........


Ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες,σαν πρωταρηδες που ειμαστε ,μας ειναι απαραιτητες για μια καλη συνεχεια...
Παμε για κοι και χρυσοψαρα μαζι...
...εξαλου τους το χρωσταμε(στα χρυσοψαρα) να μπουν στην λιμνη...
Συμφωνω επισης για τις 2 αντλιες με τα μεχρι στιγμης δεδομενα,μια (10.000-12.000 l/h ) μετα την υπερχειλιση μεσα στο διπλανο φρεατειο με το DIY φιλτρο και μια δευτερη αντλια( 6000-8000 l/h ) συνδεδεμενη με ενα δευτερο φιλτρο εξωτερικο με ενσωματωμενο UV και τοποθετηση σε πρωτη φαση (στο αλλο τμημα απο αυτο της υπερχειλισης ) πανω σε ακαλοπατι...
Δηλαδη 2 αντλιες + 2 φιλτρα για καλυτερη φιλτρανση και (οπως ειπες και εσυ) ασφαλεια.Μεχρι το τελος της κατασκευης παντως πολλα μπορουν να αλαξουν...
...οπως επισης και διορθωσεις μετα την λειτουργεια (ευχομαι και ελπιζω)της λιμνης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού το φτιάχνεις με τον πατέρα σου 2 φορές μπράβο!
Με προβλημάτισε πάντως το θέμα ενώσεις του τσιμέντου και του υλικού που θα μπει από πάνω. Στην προέκταση που κάνω τώρα σκέπτομαι από πάνω από το τσιμέντο να βάλω λάινερ……

Καλή συνέχεια

Ευχαριστω και εσενα γιαννο για τις συμβουλες σου,ελπιζω με την εμπειρια σου να συνεχισεις να μας βοηθας και στο μελλον.
Και εμενα με προβληματιζουν οι ενωσεις παλαιου με νεο μπετον...
...παντως θα τις ανοιξουμε σε βαθος 2-3 εκατοστα και θα γεμιστουν με ειδικο, για αυτη ακριβως τη δουλεια ,σφραγιστικο υλικο.
Οσο για τη λυση λαινερ πανω απο το μπετον προς το παρον την αποκλειουμε για καθαρα λογους κοστους...
Το budget του εργου ειναι πολυ σφικτο και δεν επιτρεπει τετοια ανοιγματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 09-09-09 στις 23:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-09-09, 06:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες,σαν πρωταρηδες που ειμαστε ,μας ειναι απαραιτητες για μια καλη συνεχεια...........
Παμε για κοι και χρυσοψαρα μαζι.................
Συμφωνω επισης για τις 2 αντλιες με τα μεχρι στιγμης δεδομενα,μια (10.000-12.000 l/h ) μετα την υπερχειλιση μεσα στο διπλανο φρεατειο με το DIY φιλτρο και μια δευτερη αντλια( 6000-8000 l/h ) συνδεδεμενη με ενα δευτερο φιλτρο εξωτερικο με ενσωματωμενο UV και τοποθετηση σε πρωτη φαση (στο αλλο τμημα απο αυτο της υπερχειλισης ) πανω σε ακαλοπατι . Δηλαδη 2 αντλιες + 2 φιλτρα για καλυτερη φιλτρανση και (οπως ειπες και εσυ) ασφαλεια.Μεχρι το τελος της κατασκευης παντως πολλα μπορουν να αλαξουν....................οπως επισης και διορθωσεις μετα την λειτουργεια (ευχομαι και ελπιζω)της λιμνης
-------------------------



Ευχαριστω και εσενα yiannossavva για τις συμβουλες σου,ελπιζω με την εμπειρια σου να συνεχισεις να μας βοηθας και στο μελλον.
Και εμενα με προβληματιζουν οι ενωσεις παλαιου με νεο μπετον.παντως θα τις ανοιξουμε σε βαθος 2-3 εκατοστα και θα γεμιστουν με ειδικο, για αυτη ακριβως τη δουλεια ,σφραγιστικο υλικο.
Οσο για τη λυση λαινερ πανω απο το μπετον προς το παρον την αποκλειουμε για καθαρα λογους κοστους.Το budget του εργου ειναι πολυ σφικτο και δεν επιτρεπει τετοια ανοιγματα...................

Μια έρευνα που έχω κάνει για το υλικό που μπαίνει πάνω από το μπετόν στοιχίζει περίπου το ίδιο με το λάινερ. Σιγουρέψου ότι το υλικό που θα αγοράσεις είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό. Αν δεν είναι ίσος έχεις πρόβλημα με τα ψάρια σου.
Τη υλικό είναι αυτό? Έχεις περισσότερες πληροφορίες?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-09-09, 13:19
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια έρευνα που έχω κάνει για το υλικό που μπαίνει πάνω από το μπετόν στοιχίζει περίπου το ίδιο με το λάινερ. Σιγουρέψου ότι το υλικό που θα αγοράσεις είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό. Αν δεν είναι ίσος έχεις πρόβλημα με τα ψάρια σου.
Τη υλικό είναι αυτό? Έχεις περισσότερες πληροφορίες?
...ενα απο τα πιθανα υλικα ειναι το ceresit cr65 της renovat που ειναι καταληλο και για την στεγανοποιηση δεξαμενων ποσιμου νερου
http://www.renovat.gr/products.aspx?PR_ID=7

----------------------
Σημερα πρωι πρωι ριξαμε στον πατο το μπετο...
...ισιο, λειο και μονοκοματο(υψομετρικη διαφορα)
οριστε μερικες φοτο και απο το απογευμα κιολας μαζι με τα φυτα θα ποτιζουμε και το μπετο τουαχιστον 3-4 φορες την ημερα για 1 βδομαδα και μετα λιγοτερο

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-09-09, 07:36
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ι.Μ.Ο
Γύρο από την λίμνη στο σκαλοπάτι που έχεις φτιάξει να κάνεις ανθώνες για τα φυτά.
Γλάστρες να βάλεις μόνο για τα νούφαρα
Κάτι τέτοιο.

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-09-09, 09:10
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

το εχω φροντισει,
αυτο το σκαλοπατι ειναι πολυ βαθυ, και εσκαψα ενα χαντακι γυρο γυρο απο μια πλευρα οπου θα γινουν ανθωνες(ζαρτινιερες) ...θα σκαψω και απο την αλλη πλευρα
μονο που η σταθμη του νερου θα αναιβαινει 3 ποντους απο πανω ωστε να ποτιζετε απο το νερο της λιμνης και να λειτουργει και σαν κρυψωνα σε πιθανες γεννες
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-09-09, 11:08
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω φροντισει,
αυτο το σκαλοπατι ειναι πολυ βαθυ, και εσκαψα ενα χαντακι γυρο γυρο απο μια πλευρα οπου θα γινουν ανθωνες(ζαρτινιερες) ...θα σκαψω και απο την αλλη πλευρα
μονο που η σταθμη του νερου θα αναιβαινει 3 ποντους απο πανω ωστε να ποτιζετε απο το νερο της λιμνης και να λειτουργει και σαν κρυψωνα σε πιθανες γεννες
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-09-09, 13:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συγνώμη παιδιά για την υπερβολική καθηστέρηση της απάντησης μου, αλλά δυστυχώς τις τελευταίες μέρες δεν είμαι και στα καλύτερα μου, όσον αφορά την τεχνολογία/διαδίκτυο. Ακόμα και τώρα, έχω έναν υπολογιστή που υπολειτουργεί και περιμένω αισίως μέχρι την Τετάρτη όπου θα έχω έναν καινούριο.

Bottom drainage aeration είναι ότι καλύτερο, ειδικά για λίμνες με βάθος μεγαλύτερο των 120εκ. Είναι ένα εύκολο στην κατανόηση και τοποθέτηση και κύριες του ευεργεσίες είναι η συνεχόμενη τροφοδότηδη φρέσκου οξυγόνου στα βαθύτερα σημεία, σε συνδιασμό με την εξαιρετικά επιτυχεμένη απορρόφηση της στεραιάς οργανικής που πέφτει στον πυθμένα της λίμνης. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα με την κατασκευή δύο ή και 3 ξεχωριστών λιμνών ενωμένες σαν συγκοινωνούντα δοχεία, ώστε να επιτυγχάνεται η απορρόφηση του νερού από την κυρίως λίμνη προς το προφίλτρο, ή και τον χώρο του φίλτρου και αντλίας, εξωτερικής ή και εσσωτερικής. Εύκολα επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιπλέον ντεπόζιτο νερού ώστε να πραγματοποιείται αυτόματη αναπλήρωση ώστε να μην πέφτει η στάθμη του νερού. Αυτό ενδεικνείεται στην περίπτωση όπου θα γίνεται χρήση αντιχλωρίου στο νερό της υδατοπρομήθειας.

Αν με ρωτάτε για Bottom drainage aeration VS υπερχύλιση, απλά από τις γνώσεις μου και μόνο θα πώ ότι το πρώτο είναι μακράν ότι καλύτερο ειδικότερα για λίμνες με ΚΟΙ όπου απαιτούν "τόνους" οξυγόνου για την σωστή τους ανάπτυξη και υγεία.

Οξυγόνο μπορείς να παράσχεις μέσω κάποιας αεραντλίας για λίμνες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-09-09, 14:41
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειπες τωρα...
παλι καλα θα εχω ετοιμο το ενυδρειο μου μεχρι τοτε
και εγω! αυριο-μευαυριο τα παιρνω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω φροντισει,
αυτο το σκαλοπατι ειναι πολυ βαθυ, και εσκαψα ενα χαντακι γυρο γυρο απο μια πλευρα οπου θα γινουν ανθωνες(ζαρτινιερες) ...θα σκαψω και απο την αλλη πλευρα
μονο που η σταθμη του νερου θα αναιβαινει 3 ποντους απο πανω ωστε να ποτιζετε απο το νερο της λιμνης και να λειτουργει και σαν κρυψωνα σε πιθανες γεννες
καταπληκτικη δουλεια!!!!!! συγχαριτηρια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gangster95 : 14-09-09 στις 14:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-09-09, 19:23
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Συγνώμη παιδιά για την υπερβολική καθηστέρηση της απάντησης μου, αλλά δυστυχώς τις τελευταίες μέρες δεν είμαι και στα καλύτερα μου, όσον αφορά την τεχνολογία/διαδίκτυο. Ακόμα και τώρα, έχω έναν υπολογιστή που υπολειτουργεί και περιμένω αισίως μέχρι την Τετάρτη όπου θα έχω έναν καινούριο. δεν πηραζει...(καλιο αργα παρα ποτε)

Bottom drainage aeration είναι ότι καλύτερο, ειδικά για λίμνες με βάθος μεγαλύτερο των 120εκ. Είναι ένα εύκολο στην κατανόηση και τοποθέτηση και κύριες του ευεργεσίες είναι η συνεχόμενη τροφοδότηδη φρέσκου οξυγόνου στα βαθύτερα σημεία, σε συνδιασμό με την εξαιρετικά επιτυχεμένη απορρόφηση της στεραιάς οργανικής που πέφτει στον πυθμένα της λίμνης. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα με την κατασκευή δύο ή και 3 ξεχωριστών λιμνών ενωμένες σαν συγκοινωνούντα δοχεία, ώστε να επιτυγχάνεται η απορρόφηση του νερού από την κυρίως λίμνη προς το προφίλτρο, ή και τον χώρο του φίλτρου και αντλίας, εξωτερικής ή και εσσωτερικής.

Εύκολα επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιπλέον ντεπόζιτο νερού ώστε να πραγματοποιείται αυτόματη αναπλήρωση ώστε να μην πέφτει η στάθμη του νερού. Αυτό ενδεικνείεται στην περίπτωση όπου θα γίνεται χρήση αντιχλωρίου στο νερό της υδατοπρομήθειας.
δεξαμενη υπαρχει, σκαμενη , γυρο 2 Χ 1 Χ 1,5 , και εχει προορισμο την αποθηκευση νερου οσμοσης και ταυτοχρονα με ενα φλοτερακι στο σκιμμερ αναπληρωση του νερου της...
Αν με ρωτάτε για Bottom drainage aeration VS υπερχύλιση, απλά από τις γνώσεις μου και μόνο θα πώ ότι το πρώτο είναι μακράν ότι καλύτερο ειδικότερα για λίμνες με ΚΟΙ όπου απαιτούν "τόνους" οξυγόνου για την σωστή τους ανάπτυξη και υγεία. εχεις καποιο λινκ και τιμες

Οξυγόνο μπορείς να παράσχεις μέσω κάποιας αεραντλίας για λίμνες
αεροαντλια κατα πασα πιθανοτητα θα μπει


----------------------------
Ααα.. βρηκα παπυρο....
απο οτι ακουσα κανει καλο στην λιμνη

υ.γ. τα μπετα πεφτουν σιγα σιγα....
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-09-09, 10:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη είναι γνωστό από όλους εδώ ότι είμαι υποστηρικτής του συστήματος υπερχείλισης και όχι του Bottom drainage aeration.
Και οι λόγοι είναι οι εξής.
  • Δεν έχω δει ποτέ φυσική λίμνη να δουλεύει με αυτό το σύστημα.
  • Οξυγόνο δημιουργείτε άφθονο και από τον καταρράκτη και από την υπερχείλιση στην περίπτωση του συστήματος υπερχείλισης.
  • Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα που κατά καιρούς έχουμε όλοι στης λίμνες μας.
  • Σε περίπτωση που μπουκώσει θα πρέπει οι συντήρηση να γίνει με βατραχοπέδιλα και μάσκα.
  • Ακαθαρσίες εκτός από λάσπη θα καταλήγουν στην αντλία με αποτέλεσμα να μπουκώνει πολύ συχνά και με τον κίνδυνο καταστροφής της φτερωτής.
  • Ας μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες ψάχνουν 1002 τρόπους πώς θα μας τα πάρουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-09-09, 11:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη είναι γνωστό από όλους εδώ ότι είμαι υποστηρικτής του συστήματος υπερχείλισης και όχι του Bottom drainage aeration.




Και οι λόγοι είναι οι εξής.
  • Δεν έχω δει ποτέ φυσική λίμνη να δουλεύει με αυτό το σύστημα.
  • Οξυγόνο δημιουργείτε άφθονο και από τον καταρράκτη και από την υπερχείλιση στην περίπτωση του συστήματος υπερχείλισης.
  • Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα που κατά καιρούς έχουμε όλοι στης λίμνες μας.
  • Σε περίπτωση που μπουκώσει θα πρέπει οι συντήρηση να γίνει με βατραχοπέδιλα και μάσκα.
  • Ακαθαρσίες εκτός από λάσπη θα καταλήγουν στην αντλία με αποτέλεσμα να μπουκώνει πολύ συχνά και με τον κίνδυνο καταστροφής της φτερωτής.
  • Ας μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες ψάχνουν 1002 τρόπους πώς θα μας τα πάρουν!!!
Γιάννο, δεν μίλησα καθόλου για τη δική σου λίμνη, γιατί το βάθος της είναι σαφώς πολύ μικρό για να μιλήσουμε για αυτό το σύστημα. Όταν όμως μιλούμε για λίμνες βάθους 120 και 150εκ. τότε μιλάμε στα σίγουρα για γκρίζες ζώνες του νερού όπου η κατανομή του οξυγώνου δεν θα είναι επαρκής και συνάμα η κυκλοφορία (έστω μεγάλη) δεν μπορεί να περιορίσει καν τα επικίνδυνα αέρια, συμπεριλαμβανομένου του διοξειδίου το άνθρακα. Η στέρηση έστω κάτι τοις εκατόν από το οξυγόνο, έχει άμεσες επιπτώσεις στην κίνηση, αλλά και την ομαλή ανάπτυξη των ΚΟΙ. Αυτά, δεν τα λέω εγώ, αλλά πρέπει να κατανοήσετε πρώτα ότι ο τομέας της λίμνης έχει και τις ιδιομορφίες του, αλλά και ότι υπάρχουν διάφορα είδη λίμνης που μπορούμε να δημιουργήσουμε. π.χ. η δική σου λίμνη, δεν έχει να κάνει τίποτε με μια λίμνη ΚΟΙ, αλλά μοιάζει περισσότερο με μια wildlife pond. Οι δύο έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις.

Από τον καταρράκτη συμφωνώ ότι παράγεται αρκετή ποσότητα οξυγόνου. Είναι αδύνατον όμως αυτό το νερό να το διοχετεύσεις στα βαθύτερα σημεία της λίμνης, όπου βασικά χρειάζεται πιο συχνή αναζωογώνηση.

Και για τα φύλλα υπάρχουν τρόποι να μαζευτούν όπως τα σκίμερς για λίμνες και πιστέψετε με, κάνουν δουλειά!

Το μοναδικό που δίγουρα δεν θα πάθει αυτό το σύστημα είναι να μπουκώσει. Εύκολα μπορείς να εισχωρήσεις ένα λάστιχο στον σωλήνα και με την πίεση του νερού το καθαρίζεις άμεσα.


Καμία περίπτωση μπουκώματος της αντλίας. Αυτή, μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και μετά το προφίλτρο, ώστε το νερό που εισέρχεται στο χώρο της (εσωτερικής ή εξωτερικής) αντλίας θα είναι εξαιρετικά καθαρό, κάνοντας ακόμα ευκολότερο το έργο της UV.

Στη δική σου περίπτωση πως καθαρίζεις τον πυθμένα της λίμνης σου από τα στεραιά και το χώμα?

Το πρώτο θέμα που προσέγγισες είναι πολύ μεγάλο ώστε να καλυφθεί με μια δυο κουβέντες. Τα χρυσόψαρα και τα ΚΟΙ, είναι ανθρώπινες δημιουργίες όπως ακριβώς και οι σκύλοι. Σίγουρα διατηρούν κάποια γονίδια των προγόνων τους Carassius auratus και Cyprinus carpio, αλλά πέρα από αυτό, για πολλές εκατοντάδες χρόνια έχουν ξεφύγει εντελώς από τους πραγματικούς τους βιότοπους (συνήθως πολύ κρύα περιβάλλοντα), αλλάζοντας ταυτόχρονα σχήματα, μεγέθη αλλά το κυριότερο χρώματα που θα έκανε αδύνατη την επιβίωση τους στα πραγματικά τους περιβάλλοντα. Όπως μπορούμε να φανταστούμε ένα σκύλο σε ένα σπίτι, μακριά από τις βρομιές και τις αγέλες των λύκων, έτσι, σήμερα, είμαστε σε θέση να έχουμε ένα καθαρό χώρο για τα κόι μας, έστω και αν μιλάμε για εντελώς μοντέρνα κατασκευή ή και τεχνολογία υποστήριξη.

Ειδικά τα ΚΟΙ, είναι αδύνατον να ζήσουν σωστά στη δική σου λίμνη ή ακόμα περισσότερο στη δική μου (για την ώρα...), όπου για εμένα οι ελλείψεις είναι πάρα πολλές.

Εδώ να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα στην πρόθεση του ¶ντρου να τοποθετήσει ακόμα ένα μέσο φίλτρανσης, αλλά το κυριότερο ακόμα μια μεγάλη αντλία. Η λίμνη του είναι υπερπλήρης, ώστε να τα βλέπει με όλη τη μεγαλοπρέπεια της κίνησής τους, αλλά να βλέπει ταυτόχρονα την καλύτερη και γρηγορότερη τους ανάπτυξη.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι δεν θα ήθελα να ξαναεισέλθω σε έναν διάλογο όπου δε νομίζω να καταλίξει κάπου και στο τέλος να ζημιώνουμε περισσότερο το φόρουμ και τους καινούριους φίλους. Εγώ εκφράζω προσωπικές απόψεις, μετά από μεγάλη μελέτη επί του θέματος για αρκετά χρόνια λόγο της δικής μου λίμνης, χωρίς να λέω ότι οι δικές σου απόψεις είναι λανθασμένες για τη δική σου λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-09-09, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη παιδιά για την υπερβολική καθηστέρηση της απάντησης μου, αλλά δυστυχώς τις τελευταίες μέρες δεν είμαι και στα καλύτερα μου, όσον αφορά την τεχνολογία/διαδίκτυο. Ακόμα και τώρα, έχω έναν υπολογιστή που υπολειτουργεί και περιμένω αισίως μέχρι την Τετάρτη όπου θα έχω έναν καινούριο. δεν πηραζει...(καλιο αργα παρα ποτε)

Bottom drainage aeration είναι ότι καλύτερο, ειδικά για λίμνες με βάθος μεγαλύτερο των 120εκ. Είναι ένα εύκολο στην κατανόηση και τοποθέτηση και κύριες του ευεργεσίες είναι η συνεχόμενη τροφοδότηδη φρέσκου οξυγόνου στα βαθύτερα σημεία, σε συνδιασμό με την εξαιρετικά επιτυχεμένη απορρόφηση της στεραιάς οργανικής που πέφτει στον πυθμένα της λίμνης. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα με την κατασκευή δύο ή και 3 ξεχωριστών λιμνών ενωμένες σαν συγκοινωνούντα δοχεία, ώστε να επιτυγχάνεται η απορρόφηση του νερού από την κυρίως λίμνη προς το προφίλτρο, ή και τον χώρο του φίλτρου και αντλίας, εξωτερικής ή και εσσωτερικής.

Εύκολα επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιπλέον ντεπόζιτο νερού ώστε να πραγματοποιείται αυτόματη αναπλήρωση ώστε να μην πέφτει η στάθμη του νερού. Αυτό ενδεικνείεται στην περίπτωση όπου θα γίνεται χρήση αντιχλωρίου στο νερό της υδατοπρομήθειας.
δεξαμενη υπαρχει, σκαμενη , γυρο 2 Χ 1 Χ 1,5 , και εχει προορισμο την αποθηκευση νερου οσμοσης και ταυτοχρονα με ενα φλοτερακι στο σκιμμερ αναπληρωση του νερου της...
Αν με ρωτάτε για Bottom drainage aeration VS υπερχύλιση, απλά από τις γνώσεις μου και μόνο θα πώ ότι το πρώτο είναι μακράν ότι καλύτερο ειδικότερα για λίμνες με ΚΟΙ όπου απαιτούν "τόνους" οξυγόνου για την σωστή τους ανάπτυξη και υγεία. εχεις καποιο λινκ και τιμες

Οξυγόνο μπορείς να παράσχεις μέσω κάποιας αεραντλίας για λίμνες
αεροαντλια κατα πασα πιθανοτητα θα μπει


----------------------------
Ααα.. βρηκα παπυρο....
απο οτι ακουσα κανει καλο στην λιμνη

υ.γ. τα μπετα πεφτουν σιγα σιγα....
Φίλε Ηλία, από τις ερωτήσεις σου και τα λεγόμενα σου, είμαι στην ευχάριστη θέση να σου πω ότι προορίζεσαι για μιαν επαγγελματική λίμνη για ΚΟΙ, όπως αυτές που ονειρεύονται οι κάθε φίλοι των ΚΟΙ, συμπεριλαμβανομένου και εμένα.
Πριν ξεκινήσω να σου απαντώ, θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοράσεις μόνο καλές πικοιλίες, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάς ότι θα είναι περιουσία των εγγονιών σου όπου θα τα αναγκάσεις να ενδιαφερθούν και αυτά!

Όσων αφορά το πλαστικό απλό κομμάτι του bottom aeration drainage, δεν είναι πολύ ακριβό. Μέχρι πρότεινως υπήρχε στο e-bay για σωλίνα 62μμ για κάπου 25 ευρώ. Ο τύπος εκεί ήθελε και 40 ευρώ να το στείλει. Να υπολογίσεις ότι το μέγεθος του είναι κάπου στα 25-35εκ. Και σε αυτόν τον τομέα όμως υπάρχουν ονόματα ποιότητες και περεταίρω ενσωματωμένες λειτουργίες, πράγμα που μπορεί να εκτοξεύσει την τιμή στα 200 ευρώ ή και περισσότερο.

Για την τοποθέτηση του, μπορείς να τραβάς το νερό απευθείας (δεν το συστήνω) ή και να δημιουργήσεις προφίλτρο και να αφισεις την πίεση να δουλεύει για εσένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-09-09, 15:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, δεν μίλησα καθόλου για τη δική σου λίμνη, γιατί το βάθος της είναι σαφώς πολύ μικρό για να μιλήσουμε για αυτό το σύστημα. Όταν όμως μιλούμε για λίμνες βάθους 120 και 150εκ. τότε μιλάμε στα σίγουρα για γκρίζες ζώνες του νερού όπου η κατανομή του οξυγώνου δεν θα είναι επαρκής και συνάμα η κυκλοφορία (έστω μεγάλη) δεν μπορεί να περιορίσει καν τα επικίνδυνα αέρια, συμπεριλαμβανομένου του διοξειδίου το άνθρακα. Η στέρηση έστω κάτι τοις εκατόν από το οξυγόνο, έχει άμεσες επιπτώσεις στην κίνηση, αλλά και την ομαλή ανάπτυξη των ΚΟΙ. Αυτά, δεν τα λέω εγώ, αλλά πρέπει να κατανοήσετε πρώτα ότι ο τομέας της λίμνης έχει και τις ιδιομορφίες του, αλλά και ότι υπάρχουν διάφορα είδη λίμνης που μπορούμε να δημιουργήσουμε. π.χ. η δική σου λίμνη, δεν έχει να κάνει τίποτε με μια λίμνη ΚΟΙ, αλλά μοιάζει περισσότερο με μια wildlife pond. Οι δύο έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις.


Από τον καταρράκτη συμφωνώ ότι παράγεται αρκετή ποσότητα οξυγόνου. Είναι αδύνατον όμως αυτό το νερό να το διοχετεύσεις στα βαθύτερα σημεία της λίμνης, όπου βασικά χρειάζεται πιο συχνή αναζωογώνηση.

Βασίλη
Από την στιγμή που το νερό θα ανακυκλώνετε κανονικά με μια σωστή ροΐ νερού δεν υπάρχει περίπτωση έλλειψης οξυγόνου στα κατώτερα στρώματα. Αυτό που λες ισχύει μόνο σε περιπτώσεις που η ροή του νερού είναι ελάχιστη. Ο φίλος μας εδώ είναι διαθέσιμος να δημιουργήσει σωστή ροή στην λίμνη του.


Και για τα φύλλα υπάρχουν τρόποι να μαζευτούν όπως τα σκίμερς για λίμνες και πιστέψετε με, κάνουν δουλειά!

Εμένα μου λες ρε συ?
Τόσο καιρό αυτό το σύστημα δεν έχω?


Το μοναδικό που δίγουρα δεν θα πάθει αυτό το σύστημα είναι να μπουκώσει. Εύκολα μπορείς να εισχωρήσεις ένα λάστιχο στον σωλήνα και με την πίεση του νερού το καθαρίζεις άμεσα.

Αλίμονο αν κάθε φορά να εισχωρεί λάστιχο με πίεση νερού για να το καθαρίζει. Προσπαθούμε να φτιάξουμε την λίμνη μας έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν αυτοσυντήρητη και όχι να παιδευόμαστε με τέτοιες διαδικασίες.
Μέχρι και ψάρια μπορεί να τραβήξει από εκεί!
Για σκέτου και τη γίνετε με τους γόνους……….ενώ με το σύστημα υπερχείλισης εγώ τοποθέτησα κάτι σαν τούλι που στην περίτρομη που κάποιος γόνος εισέρθει στον χώρο αυτό δεν θα το πάθει απολύτως τίποτα!

Καμία περίπτωση μπουκώματος της αντλίας. Αυτή, μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και μετά το προφίλτρο, ώστε το νερό που εισέρχεται στο χώρο της (εσωτερικής ή εξωτερικής) αντλίας θα είναι εξαιρετικά καθαρό, κάνοντας ακόμα ευκολότερο το έργο της UV.

Βασίλη έχω πει πολλές φορές ότι μιλάω πάντα για κάτι που έχω δοκιμάσει.
Αυτό που λες το δοκίμασες?????????????
Εγώ πάντως το δοκίμασα και το αποτέλεσμα είναι αυτό εδώ.



Η υποπέσει που δημιουργείτε είναι τεράστια. Έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικά βαρέλια με διαφορετικό πάχος και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
¶ρα αυτό που λες καταρρίπτετε!


Στη δική σου περίπτωση πως καθαρίζεις τον πυθμένα της λίμνης σου από τα στεραιά και το χώμα?

Δεν καθαρίζω τον πάτο της λίμνης μου. Αλίμονο να το έκανα και αυτό!
Δεν υπάρχει κάτι για να καθαρίσω.


Το πρώτο θέμα που προσέγγισες είναι πολύ μεγάλο ώστε να καλυφθεί με μια δυο κουβέντες. Τα χρυσόψαρα και τα ΚΟΙ, είναι ανθρώπινες δημιουργίες όπως ακριβώς και οι σκύλοι. Σίγουρα διατηρούν κάποια γονίδια των προγόνων τους Carassius auratus και Cyprinus carpio, αλλά πέρα από αυτό, για πολλές εκατοντάδες χρόνια έχουν ξεφύγει εντελώς από τους πραγματικούς τους βιότοπους (συνήθως πολύ κρύα περιβάλλοντα), αλλάζοντας ταυτόχρονα σχήματα, μεγέθη αλλά το κυριότερο χρώματα που θα έκανε αδύνατη την επιβίωση τους στα πραγματικά τους περιβάλλοντα. Όπως μπορούμε να φανταστούμε ένα σκύλο σε ένα σπίτι, μακριά από τις βρομιές και τις αγέλες των λύκων, έτσι, σήμερα, είμαστε σε θέση να έχουμε ένα καθαρό χώρο για τα κόι μας, έστω και αν μιλάμε για εντελώς μοντέρνα κατασκευή ή και τεχνολογία υποστήριξη.

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα φυσικό περιβάλλον?


Ειδικά τα ΚΟΙ, είναι αδύνατον να ζήσουν σωστά στη δική σου λίμνη ή ακόμα περισσότερο στη δική μου (για την ώρα...), όπου για εμένα οι ελλείψεις είναι πάρα πολλές.
Για το όνομα του θεού!
Πλάκα κανεις?????????

Εδώ να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα στην πρόθεση του ¶ντρου να τοποθετήσει ακόμα ένα μέσο φίλτρανσης, αλλά το κυριότερο ακόμα μια μεγάλη αντλία. Η λίμνη του είναι υπερπλήρης, ώστε να τα βλέπει με όλη τη μεγαλοπρέπεια της κίνησής τους, αλλά να βλέπει ταυτόχρονα την καλύτερη και γρηγορότερη τους ανάπτυξη.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι δεν θα ήθελα να ξαναεισέλθω σε έναν διάλογο όπου δε νομίζω να καταλίξει κάπου και στο τέλος να ζημιώνουμε περισσότερο το φόρουμ και τους καινούριους φίλους. Εγώ εκφράζω προσωπικές απόψεις, μετά από μεγάλη μελέτη επί του θέματος για αρκετά χρόνια λόγο της δικής μου λίμνης, χωρίς να λέω ότι οι δικές σου απόψεις είναι λανθασμένες για τη δική σου λίμνη.


Βασίλη για αυτό υπάρχον τα φόρα. Ο κάθε ένας λέει την γνώμη του (που για εμένα είναι πάντοτε σεβαστή) και αυτός που τα διαβάζει κρίνει το τη πρέπει να κάνει!
Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης ο ότι δίποτε άλλο.
Το ότι διαφωνούμε και γράφουμε της απόψεις μας είναι αυτό που βοηθά του υπολοίπους να κρίνουν και να πράξουν.
Για να μην παρεξηγηθώ στο παραπάνω μου κείμενο δεν υπάρχει καθόλου ηρωνία απλά σε κάποια σημεία είμαι έντονα αντίθετος. Ιδικά σε κάποια πράγματα που έχω δοκιμάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-09-09, 19:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καταρχας δεν ειναι κακο να τοποθετησει καποιος το bottom drainage μεσα στη λιμνη του. Αντιθετως καλο κανει κακο δεν κανει.

Το ερωτημα ομως ειναι το εξης: σε μια λιμνη των 6000 λιτρων π.χ ή αν θελετε ακομα στην λιμνη που προκειται να φτιαξει ο Ηλιας των 15000 λιτρων ειναι απαραιτητο να μπει το bottom drainage??

Θα συμφωνησω με τον Γιαννο οχι πως διαφωνω με τον Βασιλη αλλα τετοιου ειδους συστηματα (αποψη μου παντα) μονο σε λιμνες τεραστιων διαστασεων.

Ειναι δηλ μια νεα τεχνολογια που βοηθα τον καθε λιμνοφιλο ειδικα σε αυτους που φιλοξενουν κοϊ με μεγαλα οντως βαθη για την καλυτερη λειτουργια σε γενικες γραμμες του ολου συστηματος.

Δηλαδη ρε παιδια πριν 20 ή 30 χρονια που δεν υπηρχε το bottom drainage πως οι λατρες των κοϊ φιλοξενουσαν και αναπαρηγαγαν κοϊ χωρις κανενα προβλημα??? Ή αν θελετε ακομα πως καταφερναν να φιλοξενουν κοϊ πριν εμφανιστει ολη αυτη η τεχνολογια που εχουμε σημερα στα χερια μας????

Οπως ειπε και ο Γιαννος η καθε εταιρια κατα καιρους βγαζει νεα προϊοντα οχι πως ειναι κακο βεβαια για να διευκολυνουν τη ζωη του εκαστοτε χομπιστα.

Το θεμα ομως ειναι αυτα τα νεα προϊοντα θα πρεπει να τα χρησιμοποιουμε εκει που χρειαζονται και οχι επειδη το εβαλε ο Κωστας, ο Γιαννος και ο Παπαφλεσας!!

Τελειωνοντας να πω οτι σε μια λιμνη με κοϊ (και εδω θα συμφωνησω και με τους δυο) θα πρεπει η ροη του νερου να ειναι βαρβατη μιας και τα κοϊ εχουν μεγαλες απαιτησεις σε οξυγονο.

Και κατι ακομα........

Το 533π.χ οι κινεζοι παροτρυναν τον κοσμο να ασχοληθουν και να αναπαραγουν κοι....και τα καταφεραν μια χαρα!!!

Τα φιλοξενουσαν και τα αναπαρηγαγαν μεσα σε τεχνιτες λιμνες. Πως ομως?????????? Με φιλτρα και αντλιες???

Αυτα..........



Εντελως μα εντελως και παλι εντελως φιλικα,
Andros.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-09-09, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με τον Γιαννο οχι πως διαφωνω με τον Βασιλη αλλα τετοιου ειδους συστηματα (αποψη μου παντα) μονο σε λιμνες τεραστιων διαστασεων.
Mα εγώ παιδιά, δεν διαφωνώ καθόλου με τον Γιάννο, όσον αφορά την χρήση του δικού του συστήματος για τη δική του λίμνη. Ούτε ποτέ εκφράστηκα αρνητικά για τη λειτουργία της. ¶ντρο, το σύστημα αυτό, δεν συστήνεται μόνο για λίμνες τεραστίων διαστάσεων, αλλά περισσότερο για τις μικρότερες λίμνες (επιφάνεια) με πολύ μεγάλο βάθος, όπως ακριβώς και αυτή που θα φτιάξει ο Ηλίας. Δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ ένα τέτοιο σύστημα να δουλεύει, αλλά μην λέτε από τώρα μεγάλες κουβέντες που μπορεί μελλοντικά να το χρησιμοποιήσετε και να εκτεθείτε.... Εγώ προσωπικά το λέω "Ή ανακάλυψη" για τις λίμνες.

Εγώ το έχω δει, έχω μιλήσει με κόσμο, έχω δει ζωντανή εγκατάσταση και είναι κάτι περισσότερο από φανταστικό, πρακτικό, λειτουργικό και προσφέρει πολύπλευρες ευεργεσίες.
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να βουλώσει! (σκεφτείτε ένα κάδο 25εκ. περίμετρο και 4 εκ. ύψος γύρω γύρω να εισέρχεται το νερό).
Η χορήγηση του αέρα, οξυγωνώνει το νερό και παράλληλα λειτουργεί κάπως σαν το σκίμερ των θαλασσινών, ελευθερώνοντας το νερό από τις ακαθαρσίες.
Μπορεί να ενωθεί με το σκίμερ της επιφάνειας ώστε να γίνεται οικονομία ηλεκτρισμού.
Μπορεί να ενωθεί με προφίλτρο (όχι αυτό που παρουσιάζει ο Γιάννος, μιλάω για τσιμεντένια κατασκευή. Δύο χώροι βιολογικού υλικού (μόνο βιομπάλες) ο πρώτος με ακίνητοποιημένο υλικό και ο δεύτερος με ελεύθερο. Έπειτα εξωτερική αντλία με UV και ακολούθως εξωτερικό πιεστικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλοξενουσαν και τα αναπαρηγαγαν μεσα σε τεχνιτες λιμνες. Πως ομως?????????? Με φιλτρα και αντλιες???.
Όχι ¶ντρο, εκεί το νερό με τα ποταμάκια τρέχει από τα παντζάκια τους. Όταν το έκαναν αυτό, έφτιαχναν λίμνες με φυσική ροή, μεταφέροντας νερό από κοντινά ποτάμια. Να σας παραπέμψω καλύτερα στους Ιαπωνικούς κήπους με τις λίμνες και τα ΚΟΙ όπου πολλοί μέχρι σήμερα τους δημιουργούν. Ποτέ δεν δημιουργούσαν λίμνες με σταθερό νερό. Ακόμα και τότε υπήρχε συνείδηση και πολυτισμός σε αυτούς τους λαούς. Αν μιλήσεις με κάποιο Ιάπωνα για τα ΚΟΙ του, θα νομίσεις ότι μιλάει για τα παιδιά του. Σήμερα, αυτό το πράγμα είναι εξαιρετικά δύσκολο, γιατί η μόλυνση των νερών έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Ακόμα και στην Ιαπωνία, η χρήση του drainage είναι εξαιρετικά δεδομένη στους κύκλους των ΚΟΙ. Για αυτές τις λίμνες τώρα πια δεν είναι λύση, αλλά MUST!

Δεν είναι βέβαια θέμα αν το έχει βάλει ο Κωστας, ο Γιαννος και ο Παπαφλεσας! Το σύστημα αυτό, χρησιμοποιείται χρόνια τώρα, έχει αλλάξει αρκετά, αφού ξεκίνησε όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στις πισίνες. Είναι δεδομένο ότι κάτι καινούριο θα σκεφτούν να προσαρμώσουν πάνω του στο μέλλον, αλλά αυτό θα είναι σίγουρα για την ευκολία του λιμνόφιλου. Η γενική λειτουργία του όμως δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί αν ασχοληθείτε πολύ, θα διαπιστώσετε ότι το ποσοστό των λιμνόφιλων που το χρησιμοποιούν είναι συντριπτικό για να μην πω απόλυτο. Αν είναι να πάμε μπροστά, είναι καλό να σκεφτόμαστε όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιούμε ανάλογα συστήματα για να έχουμε και το ανάλογο αντίκρισμα. Πρώτα το χόμπυ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-09-09, 12:15
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα εγώ παιδιά, δεν διαφωνώ καθόλου με τον Γιάννο, όσον αφορά την χρήση του δικού του συστήματος για τη δική του λίμνη. Ούτε ποτέ εκφράστηκα αρνητικά για τη λειτουργία της. ¶ντρο, το σύστημα αυτό, δεν συστήνεται μόνο για λίμνες τεραστίων διαστάσεων, αλλά περισσότερο για τις μικρότερες λίμνες (επιφάνεια) με πολύ μεγάλο βάθος, όπως ακριβώς και αυτή που θα φτιάξει ο Ηλίας. Δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ ένα τέτοιο σύστημα να δουλεύει, αλλά μην λέτε από τώρα μεγάλες κουβέντες που μπορεί μελλοντικά να το χρησιμοποιήσετε και να εκτεθείτε.... Εγώ προσωπικά το λέω "Ή ανακάλυψη" για τις λίμνες.

Εγώ το έχω δει, έχω μιλήσει με κόσμο, έχω δει ζωντανή εγκατάσταση και είναι κάτι περισσότερο από φανταστικό, πρακτικό, λειτουργικό και προσφέρει πολύπλευρες ευεργεσίες.
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να βουλώσει! (σκεφτείτε ένα κάδο 25εκ. περίμετρο και 4 εκ. ύψος γύρω γύρω να εισέρχεται το νερό).
Η χορήγηση του αέρα, οξυγωνώνει το νερό και παράλληλα λειτουργεί κάπως σαν το σκίμερ των θαλασσινών, ελευθερώνοντας το νερό από τις ακαθαρσίες.
Μπορεί να ενωθεί με το σκίμερ της επιφάνειας ώστε να γίνεται οικονομία ηλεκτρισμού.
Μπορεί να ενωθεί με προφίλτρο (όχι αυτό που παρουσιάζει ο Γιάννος, μιλάω για τσιμεντένια κατασκευή. Δύο χώροι βιολογικού υλικού (μόνο βιομπάλες) ο πρώτος με ακίνητοποιημένο υλικό και ο δεύτερος με ελεύθερο. Έπειτα εξωτερική αντλία με UV και ακολούθως εξωτερικό πιεστικό.


Όχι ¶ντρο, εκεί το νερό με τα ποταμάκια τρέχει από τα παντζάκια τους. Όταν το έκαναν αυτό, έφτιαχναν λίμνες με φυσική ροή, μεταφέροντας νερό από κοντινά ποτάμια. Να σας παραπέμψω καλύτερα στους Ιαπωνικούς κήπους με τις λίμνες και τα ΚΟΙ όπου πολλοί μέχρι σήμερα τους δημιουργούν. Ποτέ δεν δημιουργούσαν λίμνες με σταθερό νερό. Ακόμα και τότε υπήρχε συνείδηση και πολυτισμός σε αυτούς τους λαούς. Αν μιλήσεις με κάποιο Ιάπωνα για τα ΚΟΙ του, θα νομίσεις ότι μιλάει για τα παιδιά του. Σήμερα, αυτό το πράγμα είναι εξαιρετικά δύσκολο, γιατί η μόλυνση των νερών έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Ακόμα και στην Ιαπωνία, η χρήση του drainage είναι εξαιρετικά δεδομένη στους κύκλους των ΚΟΙ. Για αυτές τις λίμνες τώρα πια δεν είναι λύση, αλλά MUST!

Δεν είναι βέβαια θέμα αν το έχει βάλει ο Κωστας, ο Γιαννος και ο Παπαφλεσας! Το σύστημα αυτό, χρησιμοποιείται χρόνια τώρα, έχει αλλάξει αρκετά, αφού ξεκίνησε όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στις πισίνες. Είναι δεδομένο ότι κάτι καινούριο θα σκεφτούν να προσαρμώσουν πάνω του στο μέλλον, αλλά αυτό θα είναι σίγουρα για την ευκολία του λιμνόφιλου. Η γενική λειτουργία του όμως δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί αν ασχοληθείτε πολύ, θα διαπιστώσετε ότι το ποσοστό των λιμνόφιλων που το χρησιμοποιούν είναι συντριπτικό για να μην πω απόλυτο. Αν είναι να πάμε μπροστά, είναι καλό να σκεφτόμαστε όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιούμε ανάλογα συστήματα για να έχουμε και το ανάλογο αντίκρισμα. Πρώτα το χόμπυ!

Βασίλη.
Θα ήταν καλό κάτω από κάθε παράγραφο μου να έκανες της παρατηρήσεις σου όπως έκανα και εγώ. Με αυτό τον τρόπω θα δώσουμε στον χομπήστα μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα. Ο χομπήστας είναι αυτός που θα αποφασίσει τη θα κάνει. Εμείς απλά λέμε αυτό πού ξέρουμε, που διαβάσαμε, και προπάντων αυτό που δοκιμάσαμε. Προσωπικά δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν στο τη θα κάνει με την λίμνη του. Να λες όμως ότι το σύστημα είναι Must πιστεύω ότι επηρεάζει τον αναγνώστη. Το να λες ότι η λίμνη μου δεν κάνει για ΚΟΙ……………..ε τη να πώ???
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα συμφωνήσουμε τελικά…………όμως ο αναγνώστης θα έχει περισσότερα δεδομένα και με αυτό τον τρόπο θα τον βοηθήσουμε να επιλέξει.
Όσο αντίθετες και να είναι οι απόψεις μας πάλι φιλαράκια θα είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-09-09, 17:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισηγούμαι τα εξής.
Η αντλία να είναι 20,000 λίτρα.
Η σειρά να είναι αντλία εξωτερική, φίλτρο,U.V.
Να αρχίζει από το ένα τμήμα και να πηγαίνει στα υπόλοιπα.
bottomaerationdrainageδεν σου το προτείνω
Προτείνω σύστημα υπερχείλισης
Γιάννο, μιλάω πάντα πολύ καθαρά, στηριζόμενος ΠΑΝΤΑ στο τι υπάρχει διαθέσημο ανά τον κόσμο στους κύκλους των λιμνών και των ΚΟΙ. Παραπάνω λόγια δε λέω ποτέ, γιατί χρόνο για πέταμα δεν έχω καθόλου.

Δεν προσπάθησα εγώ να επηρεάσω κανέναν. Εσύ το έχεις πράξει (κόκκινο σημείο στην παράθεση) χωρίς μάλιστα να γνωρίζεις καν το αντικείμενο ή χωρίς να δώσεις το λόγο γιατί όχι. Μίλησα με παραδείγματα και μπορώ να σε παραπέμψω σε πάμπολλες σελίδες ειδικών για λίμνες, και όχι πωλητές ή εταιρείες που τα κατασκευάζουν, που δεν μπορούν να σκεφτούν λίμνη χωρίς αυτή την μικρή λεπτομέρεια. ΔΕΝ είναι τα 50, 100 ή 200 ευρώ που κοστίζει.

Αφού όμως το θέτεις έτσι το θέμα, θα θέλαμε να βρεις κάποιους που χρησιμοποιούν σήμερα τη δική σου μέθοδο και να μας τους παρουσιάσεις. Δεν είναι λανθασμένος τρόπος, απλά πεπαλαιωμένος. Είναι σαν να λέμε τώρα να πετάξουμε όλοι τα εξωτερικά φίλτρα από τα ενυδρεία μας και να τα αντικαταστήσουμε με φίλτρα Αμβούργου, χωρίς να λέω ότι τα φίλτρα αυτά δεν είναι καλά. Τόσο απλό είναι το θέμα.

Γιάννο μεταξύ μας τώρα, μην μπεις στον κόπο να ψάξεις περισσότερο για τις ενδεδειγμένες λίμνες για τα ΚΟΙ. Ειλικρινά θα απογοητευτείς. Και φυσικά υποστηρίζω ότι τα 5,000 είναι λίγα, ακόμα και για 3-4 ΚΟΙ. Μπορεί να φαίνομαι λίγο απόλυτος σε αυτό το θέμα, αλλά είμαι υποχραιωμένος να βασιστώ και πάλι στις έρευνες και υποδείξεις των ειδικών. Ακόμα και τα 11,000 λίτρα που θα φτιάξω εγώ είναι βασικά λίγα. Απλά λέμε ότι βάζουμε ΚΟΙ "κατ' οικονομία", χωρίς να είναι το απόλυτα σωστό.

Τί είναι προτιμότερο, να λέμε είναι εντάξει τα 400 λίτρα για κάθε ψάρι και να παραπληροφορήσουμε τον νέο λιμνόφιλο ή καλύτερα να λέμε 1000 λίτρα εξ' αρχής ανά ψάρι ώστε να κινηθεί εκ των προτέρων στα μέτρα του για μεγαλύτερη λίμνη? Έτσι και αλιώς, ο νέος, μπαίνοντας στον κόσμο των λιμνών, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα συνεχίσει να το ψάχνει το θέμα και μια μέρα θα έρθει να μας πει στη μάπα "μα τί λετε βρε σεις?" Βρήκα αυτό, αυτό και αυτό και είναι εντελώς διαφορετικά από τη δική σας προσέγγιση. Γι' αυτόν τον λόγο και μόνο έπαψα να πειραματίζομαι και βασίζομαι απ΄εδώ και μπρος πάντα στην "UP TO DATE" προσέγγιση.

Δεν απαιτώ να ακολουθήσει κανένας, απλά πρέπει να ακουστεί και αυτή η φωνή.

Γιάννο, μιλάω και εγώ με φιλική διάθεση. Μην σε μπερδέψει ο γραπτός λόγος, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-09-09, 18:30
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, μιλάω πάντα πολύ καθαρά, στηριζόμενος ΠΑΝΤΑ στο τι υπάρχει διαθέσημο ανά τον κόσμο στους κύκλους των λιμνών και των ΚΟΙ. Παραπάνω λόγια δε λέω ποτέ, γιατί χρόνο για πέταμα δεν έχω καθόλου.

Δεν προσπάθησα εγώ να επηρεάσω κανέναν. Εσύ το έχεις πράξει (κόκκινο σημείο στην παράθεση) χωρίς μάλιστα να γνωρίζεις καν το αντικείμενο ή χωρίς να δώσεις το λόγο γιατί όχι. Μίλησα με παραδείγματα και μπορώ να σε παραπέμψω σε πάμπολλες σελίδες ειδικών για λίμνες, και όχι πωλητές ή εταιρείες που τα κατασκευάζουν, που δεν μπορούν να σκεφτούν λίμνη χωρίς αυτή την μικρή λεπτομέρεια. ΔΕΝ είναι τα 50, 100 ή 200 ευρώ που κοστίζει.

Αφού όμως το θέτεις έτσι το θέμα, θα θέλαμε να βρεις κάποιους που χρησιμοποιούν σήμερα τη δική σου μέθοδο και να μας τους παρουσιάσεις. Δεν είναι λανθασμένος τρόπος, απλά πεπαλαιωμένος. Είναι σαν να λέμε τώρα να πετάξουμε όλοι τα εξωτερικά φίλτρα από τα ενυδρεία μας και να τα αντικαταστήσουμε με φίλτρα Αμβούργου, χωρίς να λέω ότι τα φίλτρα αυτά δεν είναι καλά. Τόσο απλό είναι το θέμα.

Γιάννο μεταξύ μας τώρα, μην μπεις στον κόπο να ψάξεις περισσότερο για τις ενδεδειγμένες λίμνες για τα ΚΟΙ. Ειλικρινά θα απογοητευτείς. Και φυσικά υποστηρίζω ότι τα 5,000 είναι λίγα, ακόμα και για 3-4 ΚΟΙ. Μπορεί να φαίνομαι λίγο απόλυτος σε αυτό το θέμα, αλλά είμαι υποχραιωμένος να βασιστώ και πάλι στις έρευνες και υποδείξεις των ειδικών. Ακόμα και τα 11,000 λίτρα που θα φτιάξω εγώ είναι βασικά λίγα. Απλά λέμε ότι βάζουμε ΚΟΙ "κατ' οικονομία", χωρίς να είναι το απόλυτα σωστό.

Τί είναι προτιμότερο, να λέμε είναι εντάξει τα 400 λίτρα για κάθε ψάρι και να παραπληροφορήσουμε τον νέο λιμνόφιλο ή καλύτερα να λέμε 1000 λίτρα εξ' αρχής ανά ψάρι ώστε να κινηθεί εκ των προτέρων στα μέτρα του για μεγαλύτερη λίμνη? Έτσι και αλιώς, ο νέος, μπαίνοντας στον κόσμο των λιμνών, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα συνεχίσει να το ψάχνει το θέμα και μια μέρα θα έρθει να μας πει στη μάπα "μα τί λετε βρε σεις?" Βρήκα αυτό, αυτό και αυτό και είναι εντελώς διαφορετικά από τη δική σας προσέγγιση. Γι' αυτόν τον λόγο και μόνο έπαψα να πειραματίζομαι και βασίζομαι απ΄εδώ και μπρος πάντα στην "UP TO DATE" προσέγγιση.

Δεν απαιτώ να ακολουθήσει κανένας, απλά πρέπει να ακουστεί και αυτή η φωνή.

Γιάννο, μιλάω και εγώ με φιλική διάθεση. Μην σε μπερδέψει ο γραπτός λόγος, έτσι?

Βασίλη πάλι αποφεύγεις να απαντήσεις σε κάθε σημείο που αναφέρθηκα.
Αφού δεν θες οκ….

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva
Εισηγούμαι τα εξής.
Η αντλία να είναι 20,000 λίτρα.
Η σειρά να είναι αντλία εξωτερική, φίλτρο,U.V.
Να αρχίζει από το ένα τμήμα και να πηγαίνει στα υπόλοιπα.
bottomaerationdrainageδεν σου το προτείνω
Προτείνω σύστημα υπερχείλισης


Όσο αφορά αυτό εδώ εγώ έγραψα δεν σου προτείνω
Ενώ εσύ έγραψες είναι must.

Αν εσύ το εκλαμβάνεις αλλιώς, ποιος προσπάθησε να επηρεάσει ας το κρίνουν αυτοί που διαβάζουν……

Για τα υπόλοιπα δεν γίνετε διάλογος………..

Πάντα φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-09-09, 19:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα εγώ παιδιά, δεν διαφωνώ καθόλου με τον Γιάννο, όσον αφορά την χρήση του δικού του συστήματος για τη δική του λίμνη. Ούτε ποτέ εκφράστηκα αρνητικά για τη λειτουργία της. ¶ντρο, το σύστημα αυτό, δεν συστήνεται μόνο για λίμνες τεραστίων διαστάσεων, αλλά περισσότερο για τις μικρότερες λίμνες (επιφάνεια) με πολύ μεγάλο βάθος, όπως ακριβώς και αυτή που θα φτιάξει ο Ηλίας. Δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ ένα τέτοιο σύστημα να δουλεύει, αλλά μην λέτε από τώρα μεγάλες κουβέντες που μπορεί μελλοντικά να το χρησιμοποιήσετε και να εκτεθείτε.... Εγώ προσωπικά το λέω "Ή ανακάλυψη" για τις λίμνες.

Εγώ το έχω δει, έχω μιλήσει με κόσμο, έχω δει ζωντανή εγκατάσταση και είναι κάτι περισσότερο από φανταστικό, πρακτικό, λειτουργικό και προσφέρει πολύπλευρες ευεργεσίες.
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να βουλώσει! (σκεφτείτε ένα κάδο 25εκ. περίμετρο και 4 εκ. ύψος γύρω γύρω να εισέρχεται το νερό).
Η χορήγηση του αέρα, οξυγωνώνει το νερό και παράλληλα λειτουργεί κάπως σαν το σκίμερ των θαλασσινών, ελευθερώνοντας το νερό από τις ακαθαρσίες.
Μπορεί να ενωθεί με το σκίμερ της επιφάνειας ώστε να γίνεται οικονομία ηλεκτρισμού.
Μπορεί να ενωθεί με προφίλτρο (όχι αυτό που παρουσιάζει ο Γιάννος, μιλάω για τσιμεντένια κατασκευή. Δύο χώροι βιολογικού υλικού (μόνο βιομπάλες) ο πρώτος με ακίνητοποιημένο υλικό και ο δεύτερος με ελεύθερο. Έπειτα εξωτερική αντλία με UV και ακολούθως εξωτερικό πιεστικό.


Όχι ¶ντρο, εκεί το νερό με τα ποταμάκια τρέχει από τα παντζάκια τους. Όταν το έκαναν αυτό, έφτιαχναν λίμνες με φυσική ροή, μεταφέροντας νερό από κοντινά ποτάμια. Να σας παραπέμψω καλύτερα στους Ιαπωνικούς κήπους με τις λίμνες και τα ΚΟΙ όπου πολλοί μέχρι σήμερα τους δημιουργούν. Ποτέ δεν δημιουργούσαν λίμνες με σταθερό νερό. Ακόμα και τότε υπήρχε συνείδηση και πολυτισμός σε αυτούς τους λαούς. Αν μιλήσεις με κάποιο Ιάπωνα για τα ΚΟΙ του, θα νομίσεις ότι μιλάει για τα παιδιά του. Σήμερα, αυτό το πράγμα είναι εξαιρετικά δύσκολο, γιατί η μόλυνση των νερών έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Ακόμα και στην Ιαπωνία, η χρήση του drainage είναι εξαιρετικά δεδομένη στους κύκλους των ΚΟΙ. Για αυτές τις λίμνες τώρα πια δεν είναι λύση, αλλά MUST!

Δεν είναι βέβαια θέμα αν το έχει βάλει ο Κωστας, ο Γιαννος και ο Παπαφλεσας! Το σύστημα αυτό, χρησιμοποιείται χρόνια τώρα, έχει αλλάξει αρκετά, αφού ξεκίνησε όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στις πισίνες. Είναι δεδομένο ότι κάτι καινούριο θα σκεφτούν να προσαρμώσουν πάνω του στο μέλλον, αλλά αυτό θα είναι σίγουρα για την ευκολία του λιμνόφιλου. Η γενική λειτουργία του όμως δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί αν ασχοληθείτε πολύ, θα διαπιστώσετε ότι το ποσοστό των λιμνόφιλων που το χρησιμοποιούν είναι συντριπτικό για να μην πω απόλυτο. Αν είναι να πάμε μπροστά, είναι καλό να σκεφτόμαστε όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιούμε ανάλογα συστήματα για να έχουμε και το ανάλογο αντίκρισμα. Πρώτα το χόμπυ!

Καταρχας δεν ειμαι εναντιον του εν λογω συστηματος προς Θεου!!

Οντως Βασιλη μπαινοντας σε ξενα φορουμ πολλοι χρησιμοποιουν το εν λογω συστημα. Ομως τα βαζουν αυτοι που εχουν μεγαλα βαθη, οπως και του Ηλια (λαθος δικο μου νομιζα οτι ηταν πιο ξεβαθη)

Οχι ομως σε λιμνες των 6000 λιτρων π.χ και με μεγιστο βαθος 1 μετρο.
Οταν εξεφρασα την απορια για τους Κινεζους επειδη γνωριζα πως τις διατηρουσαν εχεις διερωτηθει ποσο βαθος ειχαν αυτες οι λιμνες??

Μπορει να υπηρχε συνεχης ροη και ανανεωση του νερου αλλα τα ψαρια που υπηρχαν μεσα σε αυτες τις λιμνες και ετρωγαν και εχεζαν και οργανικη υλη υπηρχε στο βυθο και μην μου πεις οτι δεν υπηρχε ασχετως αν υπηρχε συνεχης ανανεωση του νερου.

Υπηρχαν δηλαδη νεκρες ζωνες στο βαθος ή δεν υπηρχαν??? Τι εκαναν για αυτο??
Εμεις δηλαδη που δεν εχουμε το εν λογω συστημα τι πρεπει να κανουμε να τις κλεισουμε????
Ολα εχουν να κανουν με το σχεδιασμο της λιμνης απο την αρχη και αναλογα πραττεις.
Για να μην υπαρξει συγχυση οπως ολοι συμφωνουμε αυτο το συστημα μπαινει σε μεγαλα βαθη περα του 1,20.

Σε μια λιμνη των 90cm βαθος π.χ τι να το κανω το εν λογω συστημα αφου πολυ ευκολα καθαριζεις το βυθο και αναλογα με το σχεδιασμο του βυθου και με τις αντλιες που μπαινουν σε αυτο δεν νομιζω να υπαρχουν νεκρες ζωνες αφου η αντληση του νερου θα γινεται κανονικα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι "ΒΙΟΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ" έρχονται στην Πάτρα! ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 45 17-06-09 23:28
"Φίλμ" στην επιφάνεια Dimopoulos_d Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-09-05 10:54
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16520 seconds with 14 queries