Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-05-09, 21:37   #1
Επιτέλους θα γίνει η αρχή!
stud1296
Junior Member
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Hmathia
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stud1296 Ο χρήστης stud1296 δεν είναι συνδεδεμένος 22-05-09, 21:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από πολύ διάβασμα σχετικά με το θέμα του ενυδρείου και με οδήγο την αγάπη για τα ψάρια που εχω απο μικρός την δευτερα 25/5 θα προχωρήσω στην αγορά του πρωτου μου ενυδρίου..
Επειτα απο έρευνα αγοράς κατελληξα στο Juwel Rio 125 Aquarium (200€) απο το τοπικο pet shop. Ο ιδιοκτήτης μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει εμπειρία πανω στο αντικειμενο ( πολλα που ρωτησα απαντηθηκαν με παρομοιο τροπο ιδιων ερωτησεων με το παρων forum). Αυτο το θεωρω καλο γιατι ανα πασα στιγμη μπορω να εχω μια αμεση γνωμη σε καποιο προβλημα που θα αντιμετωπισω. Οποτε και αποφασισα να ξεκινησω με ενα ενυδριο επιστρωσης αμμου, χωρις ζωντανα φυτα, και με αρκετα αξεσουαρ (πέτρα και ξυλο κυριως) ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες για τα επερχομενα ψαρια.
Τα ψαρια που τελικα θα μπουνε στο νεοσυστατο οικοσυστημα θα ειναι 1
Betta splendens (Μονομάχος), 3-4 Corydoras aeneus και 8 Paracheirodon innesi (Neon). O μονομάχος ειναι ηδη στο ιδιο ενυδρειο με τα neon στο καταστημα που τα προμυθευει και θεωρησα οτι θα εχουν εξοικιωθει μεταξυ τους και δεν θα προκαλούσαν κανενα προβλημα στο ενυδρείο μου κατα την μετακινηση τους. Τα ψαρια θα μπουνε στο νεο τους σπιτι σταδιακα..Πρωτα τα neon με το μονομαχο και μετα τα γατοψαρα. Να σημειωσω οτι το μεγεθος των ψαριων ειναι το ιδιο, δηλαδη και ο μονομαχος και τα γατοψαρα ειναι πολυ νεαρης ηλικιας.
Εχοντας λοιπον διαβασει τα παραπανω και σιγουρα εχοντας πολυ περισσοτερη εμπειρια απο εμενα στο θεμα του ενυδριου θα ηταν προνομοιο για μενα να μου πειτε τη γνωμη σας και να μου αντιπροτεινεται κατι. Μεχρι να στρωσω το ενυδρειο υπαρχουν 20 μερες το λιγοτερο μπροστα μου ωστε να αναθεωρησω τα πλανα και τις σκέψεις μου, μεσω των απαντησεών σας, και τα ψαρια που θα υοθετησω να εχουν το καλυτερο δυνατο περιβαλλον για να ζησουν.
Συγγνωμη αν σας κουρασα με το κειμενο μου ομως θελω να πιστευω οτι ειμαι στο καταλληλο μερος γιαυτο που αγαπαω και ηθελα να ειμαι οσο το δυνατον πιο αναλυτικος. Συγχατήρια για το forum ( απτα καλυτερα που εχω διαβασει ) και μπραβο για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις. Ευχαριστω προκαταβολικα


Εμφανίσεις: 3739
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-09, 22:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
φαινεται πως εχεις ψαξει λιγο τα πραγματα και χαιρομαι γιαυτο....δε θελεις να υπερφορτωσεις το ενυδρειο και η επιλογη σου ειναι σωστη οσον αφορα τις συνθηκες νερου που θελουν...
μερικες συμβουλες.
1.τα κορυ να αργησεις οσο γινεται να τα βαλεις καθως προτιμουν "ωριμο πυθμενα"..σωστα θα ειναι τα τελευταια ψαρια που θα βαλεις αλλα φροντισε να αργησεις λιγο...(και καλυτερα να τα κανεις 5αδα)
2.ο μονομαχος δε ξερω πως θα φερθει με τα νεον....ειναι θεμα χαρακτηρα ...πολυ πιθανον να μην υπαρχει κανενα προβλημα..μιας και τα λιτρα θα ειναι αφθονα...δε ξερω ομως αν τον πρκαλεσει το χρωμα των νεον....
3. μιας και μιλας για ειδη που θελουν μαλακο νερο φανταζομαι θα εχεις σκεφτει να επενδυσεις σε μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης..θα σου λυσει τα χερια...χωρις το μαλακο νερακι δε θα νιωθουν καλα και ειδικα τα νεον πιστευω πως θα εκδηλωσουν αμεσα προβληματα..
4. κατανοησε καλα τη διαδικασια στρωσιματος...μην αδιαφορησεις για τα υγρα τεστ καθως τα θεωρουμε απαραιτητα για ενα σωστο στρωσιμο..
για οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε! καλη επιτυχια!!!

υ.γ.τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων θα σε βοηθησουν πολυ ..και πολλες αποριες σου θα λυθουν στο www.tsamisaquarium.gr που ειναι στα ελληνικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-09, 12:24
stud1296 Ο χρήστης stud1296 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Hmathia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Πάνο σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου! Τα κορυ οντως θα γινουν 5 μιας και πρεπει να ειναι σε ομαδες και θα υπαρχει αρκετος χωρος γιαυτα. Για τη συσκευη αντιστροφης οσμωσης θα ηθελα να ξεκινησω για καποιο χρονικο διαστημα παρατηροντας τη συμπεριφορα των ψαριων και χρησιμοποιοντας νερο που θα περναει απο φιλτρο που υπαρχει στη βρυση. Έπειτα αν δω περιεργες συμπεριφορες ή ακομα κ απωλειες θα προχωρησω στην αγορα αντλιας 1:1. Δεν θελω να την αγορασω αμεσως οχι τοσο λογω χρηματων αλλα κυριως του οτι θελω να αποκτησω λιγο εμπειρια στο ολο θεμα. Ελπιζω να πανε ολα καλα και ευχαριστω και παλι
-------------------------
Σε περιπτωση που αποφασισω να προσθεσω μερικα φυτα στο ενυδρειο ποια θα μου προτεινατε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stud1296 : 24-05-09 στις 12:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα πρεπει να μετρησεις σκληροτητα και πεχα του νερου δικτυου...ο ανθρακας θα φιλτραρει απλως βλαβερες ουσιες και χλωριο....οι παραμετροι θα ειναι σχετικα σταθερες...οποτε αν εχεις σκληρο νερο....αδικα θα ταλαιπωρησεις τα ψαρακια σου που θελουν μαλακο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-09, 12:13
stud1296 Ο χρήστης stud1296 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Hmathia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Kαι επειδη αλλο θεωρια και αλλο πραξη πηρα το ενυδρειο μου επλυνα την αμμο και την τοποθετησα, εβαλα και το νερο, εβαλα σε λειτουργεια το φιλτρο και τον θερμοστατη και τωρα ερχεται η ερωτηση!! Μου εδωσαν το Aquasafe και μου ειπαν να βαλω μια 60ml ( πανω κατω τοσο βγαινει συμφωνα με τις οδηγιες ) και σε 7-10 μερες να κανω μετρησεις ( ολες θα τις κανω ) ωστε να δω αν ειναι ετοιμο το νερο και να βαλω τα πρωτα ψαρια. Ρωτησα αν ηταν καλο να το στρωσω με αμμωνια και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος, το παραπανω υγρο ειναι οκ. Επισης ρωτησα αν αφου το νερο ειναι ετοιμο αν θα ηταν καλο να κανω μια ποσοστιαια αλλαγη και μου ειπαν οχι. Επειδη εχω κυριολεκτικα πεθαινει στο διαβασμα και δεν εχω διαβασει ποτε τοσο συνολικα ( μονο για το card game magic the gathering για οσους γνωριζουν! ) εχω παθει data overflow. Οποτε τι απο τα παραπανω ειναι σωστο κ τι οχι ; Αν γινεται μεσα σε λιγες γραμμες να εχω το "ζουμι" των οσων γνωριζεται..Ευχαριστω εκ των προτερων και προσπαθω οσο γινεται να κανω κατι καλο γιαυτο κ ρωταω συνεχως!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στρωσιμο με αμμωνια οπως στο υπομνημα...διαφορετικα βαζεις μπολι και τα πρωτα ΛΙΓΑ ψαρακια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-09, 20:39
stud1296 Ο χρήστης stud1296 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Hmathia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Αυτη τη στιγμη οι μετρησεις στο ενυδριο ειναι οι εξης ( στρωσιμο αμμωνια)
Αμμωνία (ΝΗ3):7 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): 3 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 mg/l

Να προσθεσω αυριο 2 ανουμπιες,οι οποιες οπως διαβασα τρεφονται με αμμωνια και αμμωνιο κατα προτιμηση αν αυτο υπαρχει σε αφθονια;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-09, 16:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορεις να προσθεσεις φυτα...οχι οτι θα δεις διαφορα στην αμμωνια...οι ανουμπιες μεγαλωνουν πολυ αργα και απορροφουν οποιοδηποτε στοιχειο επισης με αργους ρυθμους...
επισης κανε μια αναζητηση για να διαβασεις ποτε και γιατι τα φυτα μπορει να στραφουν στην καταναλωση αμμωνιας και τι ενεργειακο κοστος εχει γιαυτα...δε σημαινει πως επειδη απλα θα βρουν αμμωνια θα την απορροφησουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-09, 22:23
stud1296 Ο χρήστης stud1296 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Hmathia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μεχρι τωρα ολα φαινονται να πηγαινουν πολυ καλα κ οι ανουμπιες μου φαινονται ηδη περισσοτερο "ζωντανες" αποτι οταν τις πηρα..Εαν καποιος γνωριζει απο που μπορω να αγορασω κερατοφυλλο (νομο Ημαθιας ή και Θεσσαλονικης) θα ημουν ευγνωμον! Εδω δεν βρηκα και για να μην ψαχνω θα ηθελα να με κατευθυνετε..Θα βαλω 4 γκαπις (1 αρσενικο 3 θηλυκα) και 5 κορυ οταν με το καλο στρωσει το ενυδρειο και αν γεννησουν θα ηθελα τα μικρα να εχουν κρυψωνες περα απο τα ξυλα και τις 2 ανουμπιες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-09, 03:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα corydoras δεν θα έλεγα πως πρέπει να τα συνδυάσεις με τα guppy και αυτό γιατί τα 1α θέλουν μαλακό σχετικά νερό ενώ τα 2α σκληρό.
Καλύτερα να βάλεις μόνο guppy και είσαι οκ!
...αργότερα βλέπεις πάλι.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-03-14, 20:43
Το avatar του χρήστη sacred
sacred Ο χρήστης sacred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

μπραβο στεργιο..................
respect.............
__________________
ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΈΣΕΙΣ ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΊΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους bakogiannisd Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 12 15-10-07 23:00
Εισηγήσεις για ενα ενυδρείο που θα γίνει δώρο pani Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-05-04 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05250 seconds with 13 queries