Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-05-09, 08:24
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη, σου βγάζω το καπέλο. Έτσι ακριβώς.

Μόνο και μόνο ότι υπάρχουν ψεκασμοί στο χώρο περιμετρικά, είναι σίγουρα ανασταλτικός παράγοντας στην τοποθέτηση ψαριών οποιουδήποτε είδους στη λίμνη. Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ευάλωτα στο καθεστός αυτό, ασχέτως αν καταφέρνουν και επιβιώνουν. Ο τόπος δράσης τους θα είναι κυρίως η επιφάνεια, άρα ο χώρος όπου θα κατακάθονται τα χημικά.

Παρόμοιες προσπάθειες με πολύ καλά αποτελέσματα έχουν γίνει και στο εξωτερικό κυρίως σε βιολογικές καλλιέργιες (άρα όχι χημικά). Είναι εφικτή η ανάπτυξη τέτοιας κατασκευής ώστε να δεκτεί ψάρια, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πάρω θέση λόγω της ευαισθησίας μου στο θέμα "ψάρια και ψεκασμοί". Τα ψάρια σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για την παραγωγή νιτρικών για το πότισμα και ειδικότερα για την ενίσχυση ενός τεχνιτού βιότοπου ώστε να κλείνει η πυραμίδα. Ένα παράδειγμα είναι η αυλή μου, που σίγουρα καμία σχέση δεν έχει με το παρόν ζήτημα, αλλά το φέρω ως απλό παράδειγμα. Έχω χρόνια τώρα να ψεκάσω, αν και έχω αρκετά φυτά που κανονικά θα γέμιζαν αφίδες και άλλα ζιζάνια. Η λίμνη απλά ενυσχύει την παρουσία κάποιων ζώων και εντόμων που περιορίζουν τα παράσιτα αυτά. Ένα ψέκασμα είναι αρκετό να καταστρέψει όλη την προσπάθεια και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι αφίδες θα επιστρέψουν σύντομα, μόνο που αυτή την φορά δεν θα έχουν φυσικούς εχθρούς να τις εξοντώνουν. Οι πασχαλίτσες και τα λοιπά έντομα που τρέφονται με αυτές, είναι εποχιακά ζώα, άρα δεν ξαναεπιστρέφουν.


Η τοποθέτηση οποιουδήποτε ψαριού προϋποθέτει σωστούς χειρισμούς κατά πρώτο κανόνα, αλλά σίγουρα και μέριμνα από τον κάτοχο, ασχέτος αν έχουμε ένα τόσο τεράστιο παράδειγμα. Πολύ εύστοχα έχω ρωτήσει τον φίλο 4 σημαντικές ερωτήσεις ώστε να είμαστε σε θέση να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.


Αυτή είναι η λογική σου? Είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή? Θα παρακαλούσα να αναλογιστούμε σε ποιο φόρουμ γράφουμε. Επίσης από που έχεις μάθει ότι τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα θα κάνουν τη λίμνη μπάχαλο από τις βρομιές τους?



Εύχομαι να μην σε απογοητεύσω, αλλά θα ήθελα να πω την γνώμη μου, ασχέτως με το τι θα ακολουθήσεις τελικά. Αν πω να βάλεις ψάρια, τότε θα είναι αντίθετο από αυτό που πιστεύω. Σίγουρα με αυτά τα δεδομένα που έχεις δώσει δεν θα συνιστούσα την τοποθέτηση ψαριών, έστω και αν τα gambusia affinis είναι σκληροτράχιλα και μπορούν να αντέξουν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Για να επιτραπεί η τοποθέτηση ψαριών πρέπει να γίνουν πολλά, που στην παρούσα περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι εφικτή μια τέτοια αλλαγή.

Επίσης, για να μην παραμείνουν λανθεσμένες εντυπώσεις, έχει λεκτεί για το μεγάλο βάθος ότι είναι πρόβλημα. Απλά απαντώ ότι είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολήσει εδώ. Δεν είναι πρόβλημα το βάθος βέβαια, γιατί θα υπάρχουν περιμετρικά της λίμνης δεκάδες τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας του λάινερ που θα χρησιμοποιήσουν οι άλγες σαν βάση της ανάπτυξης τους.



Θάνο μου, διαφωνώ! Και τα σκυλιά μπορούν να ζήσουν μόνο με ψωμί, αλλά δεν σημαίνει ότι πραγματικά αξίζεις να έχεις σκύλο. Για να έχεις χρυσόψαρα ή ΚΟΙ, θα πει ότι είσαι και σε θέση να τα διατηρείς σε καλή κατάσταση, όπως και τα δικά σου ψάρια που έχουμε δει χθες. Θα ρίσκαρες απ' εδώ και μπρός να τα τάιζες ψωμί?
Μην σας παινει πανικος γιαυτο ρωταω για ναξερω τι θα κανω,βιολογικη καλιεργια γινεται στην περιοχη αλλα το νερο δεν ειναι ποσιμο απο τα παλαια χρονια με την τρελα τον σταφιλιων,τωρα τα πραγματα εχουν ηρεμησει καπως,εχει αρχησει και θεριζει ο καρκινος βλεπεις και ολοι οι αγροτες εχουν μαζευτει.και φιλτρο θα μπει σιγα σιγα γιατι εχουμε μεινει ταπικαι η λιμνη θα εχει νερο παντα γιατι οπως ειπα ειναι βοηθητικη των δεξαμενων που υπαρχουν.απλα η λιμνη εγεινε για να μην μεινει το δυκτυο χωρις νερο ποτε οπως κοντεψε περσι.οταν λεμε δυκτυο εναι 24χλμ.να απντησω οτι παντα ειμαστε πανω απο ολα φιλοζωοι και τα σκυλια μας παντα ειχαν τροφη και φροντιδα ολη μερα και εμεις να λειπαμε παει αλλος μονο για τροφη.δεν βαζουμε τα ψαρια για κερδος αλλα για να διατηρησουμε την λιμνη σε καποια ποιοτητα αν γινεται αυτο.αν ηθελα λεφτα εχω ηδη προταση απο φιλο που εχει για pet αλιγατορα και πυθωνα και ρωταει συνεχεια ποτε να τα φερει να ξεμουδιασουν....
απλα και με λιγα λογια θα περιμενω να δω τι θα γινει με τα 4 χρυσοψαρα που εβαλε μια κοπελα στην λιμνη και θα κανουμε μετα τα δεοντα.ευχαριστω γιατις συμβουλες παντως ολες οι κουβεντες βοηθανε γιατι απο ψαρια ειμαστε ασχετοι,ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-05-09, 08:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην σας παινει πανικος γιαυτο ρωταω για ναξερω τι θα κανω,βιολογικη καλιεργια γινεται στην περιοχη αλλα το νερο δεν ειναι ποσιμο απο τα παλαια χρονια με την τρελα τον σταφιλιων,τωρα τα πραγματα εχουν ηρεμησει καπως,εχει αρχησει και θεριζει ο καρκινος βλεπεις και ολοι οι αγροτες εχουν μαζευτει.και φιλτρο θα μπει σιγα σιγα γιατι εχουμε μεινει ταπικαι η λιμνη θα εχει νερο παντα γιατι οπως ειπα ειναι βοηθητικη των δεξαμενων που υπαρχουν.απλα η λιμνη εγεινε για να μην μεινει το δυκτυο χωρις νερο ποτε οπως κοντεψε περσι.οταν λεμε δυκτυο εναι 24χλμ.να απντησω οτι παντα ειμαστε πανω απο ολα φιλοζωοι και τα σκυλια μας παντα ειχαν τροφη και φροντιδα ολη μερα και εμεις να λειπαμε παει αλλος μονο για τροφη.δεν βαζουμε τα ψαρια για κερδος αλλα για να διατηρησουμε την λιμνη σε καποια ποιοτητα αν γινεται αυτο.αν ηθελα λεφτα εχω ηδη προταση απο φιλο που εχει για pet αλιγατορα και πυθωνα και ρωταει συνεχεια ποτε να τα φερει να ξεμουδιασουν....
απλα και με λιγα λογια θα περιμενω να δω τι θα γινει με τα 4 χρυσοψαρα που εβαλε μια κοπελα στην λιμνη και θα κανουμε μετα τα δεοντα.ευχαριστω γιατις συμβουλες παντως ολες οι κουβεντες βοηθανε γιατι απο ψαρια ειμαστε ασχετοι,ευχαριστω
Έλα φίλε, δεν μας πιάνει πανικός ...και βεβαίως δεν υπάρχει και ένταση στο θέμα σου. Ειπώθηκαν κάποιες γνώμες και κάποια παραδείγματα. Την περίπτωση με τον σκύλο, την έχω αναφέρει σαν παράδειγμα που μπορέι να διαδραματίσει μια λανθασμένη διατροφή οποιουδήποτε ζώου.

Όσο για την κακοδιαχείρηση που κάναμε σαν άνθρωποι σε τούτο τον πλανίτη, καλά κάνεις και αναφέρεις και τις συνέπειες. Οι βιολογικές καλλιέργιες είναι σίγουρα το μέλλον μας.

Είμαστε εδώ φιλικοί και έτοιμοι για οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-05-09, 13:52
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι η λογική σου? Είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή? Θα παρακαλούσα να αναλογιστούμε σε ποιο φόρουμ γράφουμε. Επίσης από που έχεις μάθει ότι τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα θα κάνουν τη λίμνη μπάχαλο από τις βρομιές τους?
Αυτο δεν το καταλαβα καλα και νομιζω πως εχω και τα λογικα μου και σοβαρος ειμαι. Οποτε αν θες εξηγησε το μου σε παρακαλω πολυ.

(Αν πιασει κανενας χιονιας και τα ψαρακια θα πεθανουν και τα πορτοκαλια θα χαλασουν και γενικα θα υπαρχει ενα θεμα σε ολα. Που το κακο σε αυτο που ειπα? Φυσικο φαινομενο ειναι απο τι ενοχληθηκες?)

Τελος φιλε pouritanos τα γκαπυ και οχι μονο αυτα δεν ειναι ανθεκτικοτερα γιατι συνηθιζουν το ενυδρειο μας αλλα γιατι εχουν κανονικο ανοσοποιητικο συστημα που αντεχει σε αντιθεση με το 90% που πουλανε στα πετ και εχουν φαει του κοσμου τα αντιβιοτικα για να εχουν πολυ χαμηλα ποσοστα θνησιμοτητας
και με το που μπουν σε ενα ενυδρειο με παθογονους μικροοργανισμους μας αφηνουν χρονους τη ιδια ή επομενη μερα. Επισης τρωνε οτι χωραει το στομα τους απο εντομα ολων των ειδων και οχι μονο κουνουπια απλα τα κουνουπια καθονται στην επιφανεια της λιμνης ενω τα αλλα πρεπει να πνιγουν και να τα παρασυρει το νερο για να ειναι διαθεσιμα για φαγητο.Οποτε κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τρεφονται με αυτα και τους εχει δωθει το ονομα κουνοποψαρα.
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-05-09, 14:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν το καταλαβα καλα και νομιζω πως εχω και τα λογικα μου και σοβαρος ειμαι. Οποτε αν θες εξηγησε το μου σε παρακαλω πολυ.(Αν πιασει κανενας χιονιας και τα ψαρακια θα πεθανουν και τα πορτοκαλια θα χαλασουν και γενικα θα υπαρχει ενα θεμα σε ολα. Που το κακο σε αυτο που ειπα? Φυσικο φαινομενο ειναι απο τι ενοχληθηκες?)
Στο εξηγάω τώρα αμέσως ασχέτως ότι το αναφέρω καθημερινά. Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας λίμνης και οποιουδήποτε τέτοιου βιότοπου, είναι η σωστή διατήρηση της ζωής και όχι μόνο. Δεν δημιουργώ λίμνη αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω προνοήσει για όλα τα σημαντικά, μεταξύ άλλων και τις καιρικές συνθήκες. Τα πορτοκάλια τώρα, τί σχέση έχουν με τα ψάρια?

Συνεχίζω λέγοντας ότι τα γκάπυς ΔΕΝ είναι ψάρια λίμνης. Και οι κιχλίδες της Μαλάουι μπορούν να ζήσουν σε λίμνη κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού της Μεσογείου, αλλα τον χειμώνα θα πεθάνουν. Αφού το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί να υποβάλω τα ζωντανά σε τέτοια δοκιμασία?

Έχεις και εσύ πει ότι τα κουνουπόψαρα και τα γκάπυς είναι ψάρια επιφανείας. Η επιφάνεια του νερού μιας λίμνης είναι και το δεκτικότερο τμήμα της από τυχόν μόλυνση από ψεκασμούς φυτοφαρμάκων. Δυστυχώς, ο αέρας μπορεί να μεταφέρει τα φάρμακα στο νερό όπως υπάρχει και ενδεχόμενο μολυσμένων (από κοντινούς ψεκασμούς) εντόμων που έχουν πέσει στη λίμνη, κ.λ.π.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-05-09, 15:46
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εξηγάω τώρα αμέσως ασχέτως ότι το αναφέρω καθημερινά. Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας λίμνης και οποιουδήποτε τέτοιου βιότοπου, είναι η σωστή διατήρηση της ζωής και όχι μόνο. Δεν δημιουργώ λίμνη αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω προνοήσει για όλα τα σημαντικά, μεταξύ άλλων και τις καιρικές συνθήκες. Τα πορτοκάλια τώρα, τί σχέση έχουν με τα ψάρια?

Συνεχίζω λέγοντας ότι τα γκάπυς ΔΕΝ είναι ψάρια λίμνης. Και οι κιχλίδες της Μαλάουι μπορούν να ζήσουν σε λίμνη κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού της Μεσογείου, αλλα τον χειμώνα θα πεθάνουν. Αφού το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί να υποβάλω τα ζωντανά σε τέτοια δοκιμασία?

Έχεις και εσύ πει ότι τα κουνουπόψαρα και τα γκάπυς είναι ψάρια επιφανείας. Η επιφάνεια του νερού μιας λίμνης είναι και το δεκτικότερο τμήμα της από τυχόν μόλυνση από ψεκασμούς φυτοφαρμάκων. Δυστυχώς, ο αέρας μπορεί να μεταφέρει τα φάρμακα στο νερό όπως υπάρχει και ενδεχόμενο μολυσμένων (από κοντινούς ψεκασμούς) εντόμων που έχουν πέσει στη λίμνη, κ.λ.π.

Οτι εχει να κανει με φαρμακα συμφωνω απολυτως και δεν τιθεται θεμα αν πρεπει να μπουν ψαρια ή οχι.
Αν θεωρησουμε οτι δεν υπαρχουν φαρμακα θελω πολυ να μου εξηγησεις αν τα γκαπυ δεν ειναι ψαρια λιμνης τι ειναι? ποταμου? θαλασσης?
Μαλλον κατι αλλο θες να πεις και δεν το διατυπωνεις σωστα γιατι αν οντως εννοεις οτι δεν ειναι λιμνης και οτι δεν ειναι αυτη ο βιοτοπος τους τοτε ειμαστε για . Επισης τα γκαπυ καμια σχεση με τα μαλαουι, αλλες θερμοκασιες και αλλη χημεια νερου.Επισης οπως καλα ειπες, νομιζεις οτι θα πεθανουν το χειμωνα δεν εισαι και πολυ σιγουρος γιαυτο. Δες μερικα λινκ εδω και εδω . Επισης θα σε παραπεμψω στο 2ο αν θυμαμαι καλα τευχος του περιοδικου ενυδρειο που εκδιδει ο GAB και αναφερει για Μολλυ που καποιος "εξυπνος" αφησε και ζουν στην λιμνη της βουλιαγμενης σε υφαλυρο νερο και θερμοκασιες αναλογα το καιρο! Μη εισαι τοσο απολυτος για τα ψαρια αυτα και το κατα ποσο θα ζησουν. Σαφως θα υπαρχουν απωλειες αλλα παντα θα επιζουν καποια στο βαθμο που η δεξαμενη θα καθορισει βαση διαθεσιμης τροφης, θερμοκασιας στο βυθο, κλπ και μολις ο καιρος ζεσταινει παλι θα γινονται πολλα! Επισης ειπα οτι καλο ειναι να δοκιμασει και θα δει. Τωρα αν αυτο που λεω δεν ειναι τοσο φιλοζωικο και ενοχλει καποιους ισως δεν ειμαι τοσο σοβαρος τελικα. Το παιδι επισης ανεφερε οτι δεν δημιουργησε λιμνη για να διατηρει ψαρια οποτε απορω με το ξεκινημα της απαντησης σου. Για τα πορτοκαλια αν δεν καταλαβες που αναφερομουν μπορουσες να ρωτησεις αν και πιστευω ειναι κατανοητο. Δεν χρειαζεται να το πετας στο ξεκαρφωτο για εντυπωσιασμο.

Υ.Γ. Ειπα και πριν οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για αυτα που κανει αλλα και λεει. Οποτε ολοι κρινομαστε απο αυτα
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-05-09, 16:49
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε μου τα γκαπι μπορούν να φανέ και μεγαλύτερα έντομα από ότι χωράει το στόμα τους αλλά … τα έντομα θα πρέπει να έχουν πέραση σε στάδιο αποσύνθεσης ώστε να μαλακώσει το “κρέας” αν μπορούμε να το πούμε κρέας.
Να πω ότι έχω ταΐσει στα γκαπι μου πολλών ειδών εντομών και όχι μονό μέχρι και σαύρα φάγανε. Το θέμα είναι σε τι φάση το φάγανε.
Όλοι αυτή η διαδικασία ρυπαίνει το νερό.
Θα μου πεις αυτό το νερό τόσα θα έχει μέσα αυτό του μάρανε.

Όλα τα ψαριά ζούνε σε λίμνες ποταμιά θάλασσες κτλ. Αλλά όχι σε Eλληνικές λίμνες.Tα είδη που μπορούν να ζήσουν (χειμωνα - καλοκαιρι)στης Eλληνικές λίμνες είναι αλλά..

Φίλε μου εγώ τουλάχιστον δεν είμαι αυτό που αποκαλείς φιλόζωος.
Απλά δεν είμαι και δολοφόνος όταν ακούω για φυτοφάρμακα ψεκασμούς κτλ δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτή την μαζική δολοφονία.
Λόγω το ότι μένω σε μια περιοχή που έχει πολλά αρδευτικά κανάλια και ποταμάκια με ψαριά και επειδή ξερώ το τι φάρμακο πέφτει από τους αγρότες δεν πρόκειται να πάρω από εκεί ούτε καν πέτρες για την λίμνη μου.
Υπάρχει και κόσμος που τα ψαρεύει πάλι και τα τρώει.!!!

Φιλε μου να κάτσουμε όλοι μαζί να το συζητήσουμε αλλά να δώσουμε και στα ψαριά μια σωστή ζωή. Και όχι να αρρωσταίνουν και ψοφάνε.
Είναι κρίμα και άδικο το να γέννιουνται και να ψοφάνε σε μικρό χρονικό διάστημα λόγω κακών συνθηκών νερού.
Το ότι θα επιβιώσουν κάποια ψαρια μπορεί και να γίνει μπορεί και όχι όμως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-05-09, 16:54
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
...περιοδικου ενυδρειο που εκδιδει ο GAB
Το περιοδικο το εκδιδει ο ΠΣΦΕ (Πανελληνιος Συλλογος Φιλων Ενυδρειου)
και οχι το GAB (Greek Aquarists Board)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-05-09, 16:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι εχει να κανει με φαρμακα συμφωνω απολυτως και δεν τιθεται θεμα αν πρεπει να μπουν ψαρια ή οχι.
Αν θεωρησουμε οτι δεν υπαρχουν φαρμακα θελω πολυ να μου εξηγησεις αν τα γκαπυ δεν ειναι ψαρια λιμνης τι ειναι? ποταμου? θαλασσης?
Μαλλον κατι αλλο θες να πεις και δεν το διατυπωνεις σωστα γιατι αν οντως εννοεις οτι δεν ειναι λιμνης και οτι δεν ειναι αυτη ο βιοτοπος τους τοτε ειμαστε για . Επισης τα γκαπυ καμια σχεση με τα μαλαουι, αλλες θερμοκασιες και αλλη χημεια νερου.Επισης οπως καλα ειπες, νομιζεις οτι θα πεθανουν το χειμωνα δεν εισαι και πολυ σιγουρος γιαυτο. Δες μερικα λινκ εδω και εδω . Επισης θα σε παραπεμψω στο 2ο αν θυμαμαι καλα τευχος του περιοδικου ενυδρειο που εκδιδει ο GAB και αναφερει για Μολλυ που καποιος "εξυπνος" αφησε και ζουν στην λιμνη της βουλιαγμενης σε υφαλυρο νερο και θερμοκασιες αναλογα το καιρο! Μη εισαι τοσο απολυτος για τα ψαρια αυτα και το κατα ποσο θα ζησουν. Σαφως θα υπαρχουν απωλειες αλλα παντα θα επιζουν καποια στο βαθμο που η δεξαμενη θα καθορισει βαση διαθεσιμης τροφης, θερμοκασιας στο βυθο, κλπ και μολις ο καιρος ζεσταινει παλι θα γινονται πολλα! Επισης ειπα οτι καλο ειναι να δοκιμασει και θα δει. Τωρα αν αυτο που λεω δεν ειναι τοσο φιλοζωικο και ενοχλει καποιους ισως δεν ειμαι τοσο σοβαρος τελικα. Το παιδι επισης ανεφερε οτι δεν δημιουργησε λιμνη για να διατηρει ψαρια οποτε απορω με το ξεκινημα της απαντησης σου. Για τα πορτοκαλια αν δεν καταλαβες που αναφερομουν μπορουσες να ρωτησεις αν και πιστευω ειναι κατανοητο. Δεν χρειαζεται να το πετας στο ξεκαρφωτο για εντυπωσιασμο.

Υ.Γ. Ειπα και πριν οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για αυτα που κανει αλλα και λεει. Οποτε ολοι κρινομαστε απο αυτα
Ναι, αλλά αυτά τα λινκς που έχεις κάνει αναφορά δεν μιλάνε για τα γνωστά μας γκάπυς, αλλά για τα gambusia affinis, δηλαδή τα γνωστά μας κουνοπόψαρα, τα οποία δεν προέρχονται βέβαια από λίμνη, αλλά από τον ποταμό Μισισσιπή. Τα guppies (Poecilia reticulata) αν και πολύ συγγενικά είδη, προέρχονται από μέρη νοτιότερα, πιο κοντινά στον ισημερινό.

Επίσης θα ήθελα να μου πεις τις λίμνες όπου προέρχονται τα guppies, αφού είσαι τόσο σίγουρος.

Μόνο αυτά για την ώρα...και καλό διάβασμα.

Επίσης, το ότι έχουν ρίξει "ξένα" ψάρια σε οποιονδήποτε βιότοπο, δε θα πει ότι βρίσκει οποιονδήποτε ακουαρίστα και σύμφωνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-05-09, 18:10
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία στην λίμνη βουλιαγμένης είναι σχεδόν σταθερή τον χειμώνα αρκετά ψηλότερα ακόμα και με 0 βαθμούς
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-05-09, 18:51
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά αυτά τα λινκς που έχεις κάνει αναφορά δεν μιλάνε για τα γνωστά μας γκάπυς, αλλά για τα gambusia affinis, δηλαδή τα γνωστά μας κουνοπόψαρα, τα οποία δεν προέρχονται βέβαια από λίμνη, αλλά από τον ποταμό Μισισσιπή. Τα guppies (Poecilia reticulata) αν και πολύ συγγενικά είδη, προέρχονται από μέρη νοτιότερα, πιο κοντινά στον ισημερινό.

Επίσης θα ήθελα να μου πεις τις λίμνες όπου προέρχονται τα guppies, αφού είσαι τόσο σίγουρος.

Μόνο αυτά για την ώρα...και καλό διάβασμα.

Επίσης, το ότι έχουν ρίξει "ξένα" ψάρια σε οποιονδήποτε βιότοπο, δε θα πει ότι βρίσκει οποιονδήποτε ακουαρίστα και σύμφωνο.

Δυστυχως ο γραπτος λογος δεν βοηθαει καμια φορα οπως τωρα.
Τεσπα εγραψα οτι εγραψα αν καποιος θελει περισσοτερες διευκρινησεις ας με ρωτησει με πμ δεν εχω σκοπο να αντιδικησω με καποιον. Ξαναλεω ομως οτι αν πουμε πως δεν υπαρχουν φαρμακα προτιμω να βαλω ενα ψαρι που ζει 1 χρονο παρα καποιο που ζει 40 αλλα μετα απο 4-5 χρονια λογω μιας πιθανης ξηρασιας(που ειναι πολυ πιθανη) να αδειαζει η δεξαμενη για να ποτιστουν τα χωραφια και πεθανουν τα ψαρια.(Προσπαθω τοση ωρα να σας αναδειξω το τροπο λειτουργιας της δεξαμενης απο την πλευρα του αγροτη. Το τελευταιο που θα κοιταξει ειναι τα ψαρια, επισης στην χειροτερη βαζει ψαρια οτι ναναι ασχετα απο τι λεμε εμεις εδω. Οποτε στην περιπτωση που ο φιλος βαλει τελικα αν και εγω θεωρω πως δεν πρεπει ,προτεινω να βαλει καποια ψαρια που ταιριαζουν βαση των "ιδιαιτερων" συνθηκων της δεξαμενης)
Ξαναλεω οτι το ιδανικο για εμενα ειναι αυτο αλλιως τα γκαπυ λογω του οτι ειναι πιο δυσκολη η ευρεση του πρωτου.
Επισης ανεφερα "εξυπνο" τον φιλο που εριξε τα ψαρια στην βουλιαγμενη αλλα για ακομα μια φορα δεν με πιανεις ή επιτηδες κανεις οτι δεν με καταλαβαινεις.
Σαφως ειναι εγκληματικη πραξη αυτο. Σαφως επισης και το περιοδικο το εκδιδει ο ΠΣΦΕ και ζητω συγνωμη που ανεφερα παραπανω το GAB.


Τελος ευχαριστω για την συμβουλη για το διαβασμα. Το εκανα το κανω και θα συνεχιζω να το κανω μονο αλλη φορα αν θες να δειξεις οτι ξερεις περισσοτερα καντο πιο ευγενικα δεν χρειαζεται να το "δειχνεις".
Οτιδηποτε αντιθετο απο την γνωμη σου δεν ειναι αναγκαστικα λαθος.

Αυτα και απο εμενα για την ωρα, μηνα, χρονο. Οτιδηποτε αλλο με πμ
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-05-09, 00:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
στο 2ο αν θυμαμαι καλα τευχος του περιοδικου ενυδρειο που εκδιδει ο GAB και αναφερει για Μολλυ που καποιος "εξυπνος" αφησε και ζουν στην λιμνη της βουλιαγμενης σε υφαλυρο νερο και θερμοκασιες αναλογα το καιρο!
Aν διαβασεις καλυτερα, οι θερμοκρασιες ειναι σταθερες χεμωνα καλοκαιρι λογω θερμων πηγων που εχει η λιμνη, και γιαυτο επιζουν και το χειμωνα τα μολλυ.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-05-09, 06:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν διαβασεις καλυτερα, οι θερμοκρασιες ειναι σταθερες χεμωνα καλοκαιρι λογω θερμων πηγων που εχει η λιμνη, και γιαυτο επιζουν και το χειμωνα τα μολλυ.
Ναι και η λύση. Αυτό δεν το γνώριζα ούτε εγώ Τόλη, ευχαριστώ. Για να είμαι και ειλικρινής έμεινα με το στόμα ανοικτό ακούοντας για τα μόλλυς στην λίμνη Βουλιαγμένης. Αν και δεν είναι τα δυσκολότερα ψάρια, εντούτοις δε σηκώνουν και μεγάλες αποκλήσεις της θερμοκρασίας ειδικά τις πολύ χαμηλές του χειμώνα. Ώστε οι θερμές πηγές είναι το κλειδί!

Έπρεπε να δωθεί απάντηση στο θέμα αυτό, γιατί θα παρέμεναν λανθασμένες εντυπώσεις όσων αφορά την διατήρηση τέτοιων ψαριών σε λίμνες. Τα μόλλυς, πλατυς, γκάπυς, ΔΕΝ είναι ψάρια κρύου νερού και δεν έχουν καμία θέση σε μια τεχνιτή λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07590 seconds with 13 queries