Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-05, 13:14
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Exclamation tropheus species

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους ...
θα ηθελα να παρω καποιες γνωμες για το ακολουθο
"project"

σκεφτομαι να ξεκινησω σε ενα ενυδρειο
(80Χ40χ45 = περιπου 140 λιτρα ) μια μικρη ομαδα απο tropheus γυρω στα 5-6 ατομα. ξερω οτι πρεπει να γινει πολυ βραχωδεις ...

εχω διαβασει οτι γιαυτο το ειδος καλο να κρατηθουν
σε ενυδρεια απο 350 λιτρα και πανω με μεγαλο αριθμο ατομων (10-15 ατομα) .

καλα διαβαζωντας στο ιντερνετ εβλεπα καποια τανκ
ως προτυπα και ειχαν μεσα σε 200-250 λιτρα δεν ξερω ποσα tropheus και labido και εγω δεν ξερω τι .

αλλα θα ηθελα την αποψη σας για το αν πιστευετε οτι αξιζει να προχωρησω ή οχι ....

και κατι αλλο

ποια ειδη απο tropheus εχετε δει στα μαγαζια και γενικα
αν ειναι ενα ειδος που οι μαγαζατορες το εχουν ή πρεπει να γινει μεσω παραγκελιας .

ευχαριστω πολυ
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-05, 10:59
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

παρα πολυ ομορφα ψαρακια και καλα κανεις που τα ξεκινας...εκανα και γω ενα ενυδρειο και εχω μεσα ηδη 2 απο αυτα τα ψαρακια σε πολυ μικρη ηλικια...θελει συνεχως ψαξιμο για να πετυχεις κομματια ομορφα με χρωματα...τα περισσοτερα που υπαρχουν στην αγορα μας αυτη την εποχη ειναι σκουρα με ασπρη λωριδα (οχι και τοσο εντυπωσιακα) και ειναι και ακριβουτσικα...ειδα καπου τιμη οσο και των δισκων...ψαχνω συνεχως τα μαγαζια για μικρα και με χρωμα μιας και αυτα ερχονται ανα παρτιδες και οχι παραγγελια...εκτος αν ζητησεις να σου τα κρατησουν για να διαλεξεις πρωτος...ευκολα ψαρια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις απιστευτα γρηγορα στις κινησεις τους και καλοφαγαδες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-05, 13:12
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele
.ευκολα ψαρια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις απιστευτα γρηγορα στις κινησεις τους και καλοφαγαδες...
τα ψαρια γενικα δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολα και φυσικα λογω διατροφης
(τρεφονται μονο με αλγες/σπιρουλινα κτλ κτλ) ειναι πολυ ευαισθητα
σε αρρωστιες (bloat) ...

εμενα κυριως με απασχολει το θεμα του ενυδρειου και κατα ποσο
θα και αν μπορεσω να κρατησω ενα μικρο γκρουπ των 5-6 ατομων ( 1 αρσενικο) και αν εχει κανεις καποια αναλογη εμπειρια . φυσικα το ενυδρειο θα ειναι με πολλες κρυψωνες και πολλη πετρα .

μην ξεχναμε οτι to ιδανικο ειναι μια ομαδα 10-15 ατομα (2-3 αρσενικα)
και ενυδρειο 350 λιτρα και πανω....
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-05, 23:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μη μασας φιλε μου ολα τελικα ειναι μπλα μπλα απο οτι καταλαβα...μη τα φοβασαι ειναι παρα πολυ ευκολα ψαρια και ανθεκτικα..οσο για το φαι??? ταιζω τα παντα εναλλαξ και εχει μεγαλη επιτυχια...ταιζω καρδια με τα σχετικα απο τους δισκους, σπιρουλινα και αλγη πρασινη, σκουλικακια νωπα και τυποποιημενα καθως και tetra prima μπιλακια... τα ψαρακια τα σκιζουν ολα χωρις καμια διακριση και αναστολη..σε σωστες αναλογιες και εναλλαξ μερες και βδομαδα αναλογα τι ταιζω....εχω διαμορφωσει το βυθο με ασπρη ψιλη αμμο και χαλικακια στη αλλη πλευρα, στογγυλες πετρες ,πλακες χωρις γωνιες καθως και ξυλο μεσα... ναι ξυλο... ολα ειναι καλα και ψαχνω τωρα για καλα κομματια να μεγαλωσω την οικογενεια....και αν θελεις και μια εμπειρια φιλου οχι και τοσο μερακλη θα παθεις πλακα...εβαλε περσυ ενα κομματι στο ενυδρειο του μεσα σε τερατα(απο αποψη μεγεθους) κιχλιδες κλοουν λαμπεο συνοδοντη οσκαρ τι αλλο δε θυμαμαι...σε ενα ενυδρειο με αλλαγες καθε 4/5/6μηνο ουτε εγω ξερω, φωτισμο οτι να ειναι και ομως εζησε μεγαλωσε και ειναι τωρα καμια 7/8 εκατοστα και ολα τα αλλα ψαρια ζουνε κανονικα και βασιλευουν.....απιστευτο... αφου τον παρακαλαω να το περιποιηθουμε λιγο αλλα τιποτα αυτος...αα εχει και ενα τεξας καμια 400 γραμμαρια ψαρι....ολα αυτα σε 100 λιτρα....βγαλε ακρη..αα και ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο για αυτο οπου και να διαβασεις μιλανε για group 30 ατομων σε μεγαλο ενυδρειο...μη βασιζεσαι σε αυτο που ειπες για 5 ατομα με 1 αρσενικο...φιλικα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-05, 09:10
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Thumbs down

Ουδέν σχόλιο, μέρες που'ναι.....
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-05, 11:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele
μη μασας φιλε μου ολα τελικα ειναι μπλα μπλα απο οτι καταλαβα......εβαλε περσυ ενα κομματι στο ενυδρειο του μεσα σε τερατα(απο αποψη μεγεθους) κιχλιδες κλοουν λαμπεο συνοδοντη οσκαρ τι αλλο δε θυμαμαι...σε ενα ενυδρειο με αλλαγες καθε 4/5/6μηνο ουτε εγω ξερω, φωτισμο οτι να ειναι και ομως εζησε μεγαλωσε και ειναι τωρα καμια 7/8 εκατοστα και ολα τα αλλα ψαρια ζουνε κανονικα και βασιλευουν.....απιστευτο... αφου τον παρακαλαω να το περιποιηθουμε λιγο αλλα τιποτα αυτος...αα εχει και ενα τεξας καμια 400 γραμμαρια ψαρι....ολα αυτα σε 100 λιτρα....βγαλε ακρη..
Τωρα τι θελει να πει ο ποιητης? Ειναι συνθηκες αυτές για να ζουν ψαρια?
Ακομα κιαν καποιος το κανει και εχει σταθει τυχερος σημαινει οτι το επικροτουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-05, 11:54
Το avatar του χρήστη AngleV
AngleV Ο χρήστης AngleV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: Αμπελοκήπους
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Φυσικά και όχι.. Αλλά τις περισσότερες φορές, διυλίζουμε τον κώνωπα και λέμε, θέλουν και αυτό θέλουν και κείνο, βάλε αυτό βάλε το άλλο και αυτό δε ζει έτσι και θα χεις προβλήματα και κλπ κλπ κλπ..Ατελείωτο....

Είπαμε αλλά όχι και έτσι ! Στην φύση διατρέχουν χιλιάδες κινδύνους και μολύνσεις και τρέχα γύρευε.
Δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι στην αιχμαλώσια περνάνε καλύτερα αλλά σιγά μην υπερβάλουμε κιόλας.
__________________
Βαγγέλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-05, 13:14
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Τι λέτε ρε μαστόρια???

Είπα να μη μιλήσω Χριστουγεννιάτικα, αλλά...

Δηλ. θα συγκρίνετε τα 200 λίτρα με τη λίμνη Malawi? Η μήπως θέλετε να το παίξετε "Θεοί" ρίχνοντας τα πάντα (ψάρια, κροκόδειλους και εγώ δεν ξέρω τί άλλο) μέσα σε μια γυάλα και ότι γίνει???

Σοβαρευτείτε και να σκέφτεστε λίγο πριν να γράψεται ότι σας κατέβει...
Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει όποι πείραμα θέλει στο σπίτι του. Πρέπει να έχει όμως στο μυαλό του ότι αυτά που γράφει τα διαβάζουν και άνθρωποι με ελάχιστη ή μηδενική εμπειρία, με αποτέλεσμα τη δυνατότητα παρασυρμού σε καταστροφή...

Στην τελική ανάλυση εδώ προσπαθούμε να βρούμε τις βέλτιστες λύσεις για να προαχθεί το χόμπυ της διατήρησης ενυδρείων στα σπίτια μας, αλλά προς Θεού, όχι εις βάρος των κατοικιδίων μας.

Αυτά και Καλή Χρονιά.

Αρκετά εκνευρισμένος,

Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-05, 13:44
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Angry

κυριοι να πεσουνε λιγο οι τονοι και να χαλαρωσουμε λιγο μετα νευρα μας

απλα να ανεφερθω οτι προσπαθουμε να λεμε το ιδανικο για τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων μας . απο κει και περα ο καθενας κρινει μονος
και πρατει αναλογος ...

σας παρακαλω να σταματησουμε εδω....

κανεις περι tropheus εχει να πει κατι........
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-05, 14:12
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αγαπητέ Κυριάκο,

Καλό θα ήταν οι moderators να μην ασχολούντε αποκλειστικά και μόνο με τους "τόνουs" και την "ένταση", αλλά και με την ποιότητα αυτών που γράφονται στο site.

Για να μη δημιουργούνται λοιπόν εντάσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να έχει ήδη κάνει παρέμβαση ένας moderator σχετικά με αυτά που γράφτηκαν στο συγκεκριμένο post.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την αναστάτωση.
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-05, 14:56
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

δεν ειπαμε να κανουμε οτι να ειναι ...ειδικα εγω αν και ειναι φιλος μου του την εχω πει πολλες φορες...απλα ειπα οτι πολλες φορες το παρακανουμε και εμεις (οχι αυτο και ναι το αλλο και ετσι και αλλιως) μονο ο angelV καταλαβε τι ηθελα να πω..εγω τα εχω σε νορμαλ συνθηκες φυσικα...για να χαλαρωσουμε λιγο κουβεντουλα κανουμε αποψεις και εμπειριες ανταλλασουμε και μεσα απο αυτα βελτιωνομαστε ολοι πιστευω...και κατι αλλο εχετε υποψη οτι με αυτες τις χαζες αντιλογιες χανουμε την εμπιστοσυνη του κοσμου γιατι μη ξεχνατε οτι παρα πολλα ατομα μπαινουν σαν επισκεπτες για να συμβουλευτουν εμας τους "ειδικους" μη τους μπερδευουμε λοιπον....
αντε ριξτε πληροφοριες περισσοτερες για τα tropheus ...panta filika
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-12-05, 15:08
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

αγαπητε φιλλιπε νομιζω παρεμβαση εκανε ο σωτηρης αν διαβαζω καλα ....
απο κει και περα μπορουμε με ΗΠΙΟ τονο να δωσουμε να καταλαβουμε και στο καθε μελος αυτου το φορουμ τι ειναι λαθος και τι οχι ....

το αν καποιος γραφει καποια πραγματα για τα οποια εχουμε αντιρρηση μπορουμε να επιχειρηματολογησουμε αντιστοιχα.

η επισημανση μου να "πεσουν λιγο οι τονοι " αφορα ολους μας για να μην μπουνε σε μια "εμπολεμη" αλληλογραφια τι μου ειπες εσυ και τι σου ειπα εγω
διοτι με το μυνημα σου θα ξεκινησουσε κατι τετοιο.

το ποστ του mikele και του angle v με βρισκουν αντιθετο τελειως .

θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου στο πρωτο ποστ αλλα οχι με τον υφος οπως σου ανεφερα παραπανω

αυτα . θα μπορουσα να ειχα και την αποψη περι tropheus για να παμε παρακατω
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θανατοι σε species tank w/multifasciatus neolamprologus mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 04-05-05 16:58
TROPHEUS tropheus Tanganyika 8 05-08-04 19:55
Tropheus species HZULL Tanganyika 4 18-01-04 15:59
"Μπουκωμένα" Αylonacara και Tropheus moorii HZULL Malawi 6 09-04-03 22:29
Anyone interested in breeding difficult species newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 15:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06063 seconds with 13 queries