Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-13, 18:22
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσπαθώντας για αναπαραγωγή Tropheus Kasanga

- Σκοπός κάθε χομπίστα όταν ξεκινά ένα ενυδρείο νομίζω ότι είναι να παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ζωντανά που φιλοξενεί και αυτά σε <<αντάλλαγμα>> να του προσφέρουν ώρες χαλάρωσης , παρατηρητικότητας και αν όλα πάνε καλά τότε έρχεται σαν επιβράβευση και η αναπαραγωγή.
- Μ' αυτό το σκεπτικό κι εγώ πριν ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να φιλοξενήσω μια ομάδα από άγρια ενήλικα Tropheus Kasanga.Κι επειδή εδώ κι ένα χρόνο πήρα μόνο μία γέννα κι εχασα τρία ψάρια θα ήθελα να επισημάνω τις παραμέτρους που χρειάζονται τουλάχιστον αυτά τα υπέροχα ψάρια και να συγκρίνουμε με τα δεδομένα του δικού μου ενυδρείου.
- ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Έγιναν πολλές κουβέντες για το είδος της τροφής που πρέπει να δίνουμε στα τροφέους.Πολλοί λένε σπιρουλίνα κάθε μέρα(ιδίως οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι).Εδώ στην Ελλάδα την προτείνουμε μια-δυο φορές την εβδομάδα.Ένα άλλο θέμα σχετικά με την διατροφή είναι και η ποσότητα.Πολλά και μικρά καθημερινά γεύματα ή 2 και όσο το δυνατόν πιο λίγο?Τι κάνω εγώ?Ταίζω μέχρι τώρα 3 γεύματα πρωί super forte spiroulina 36%,μεσημέρι ocean nutrition vegi flakes και απόγευμα Nls όσο γίνεται την ίδια ώρα.
-ΙΣΧΥΡΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ-ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΝΕΡΟΥ
Στα 500 λίτρα που πρόσφατα τα μετέφερα έχω δύο φίλτρα 2080 Eheim με ονομαστική κυκλοφορία από 1700 λίτρα κι ένα κυκλοφορητή tunze 4500 λίτρα την ώρα.Πιστεύω ότι είμαι αρκετά καλά.
- ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ
Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το καλοκαίρι δεν μου ανεβαίνει πάνω από 27-28 βαθμούς.
- ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ - ΘΗΛΥΚΩΝ
Από τα 11 πλέον ενήλικα που έχω πιστεύω ότι τα 3-4 είναι αρσενικά.Δεν είναι και ότι καλυτερο βέβαια.
- ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΝΕΡΟΥ-ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑΓΗΣ
Μετρήσεις που έχω κάνει στο ενυδρείο αλλά και στο δίκτυο (με κόκκινο)μετά από ένα μήνα έχουν δείξει:

ph 8,2 7,2
NH3+NH4 0 0
N02 0 0
NO3 20-25 10
GH - 17
KH - 13
P04 - -

Όπως βλέπεται έχω δύο προβλήματα που ξεκινούν από το νερό δικτύου.
Το ph έχει μεγάλη διαφορά.Στο ενυδρείο πριν την αλλαγή έχω ph 8,2 και αφού κάνω αλλαγή νερού το 15% πέφτει στο 8 και λίγο πιο κάτω.Δεν είναι μεγάλη διακύμανση αλλά αν κάνω αλλαγή 30-35 % φοβάμαι ότι θα πάει πολύ πιο κάτω.
Και το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι τα ψηλά νιτρικά.Ούτε μεγάλη ιχθυοφόρτιση έχω ούτε ταίζω πολύ.Παίρνοντας όμως και το νερό της βρύσης με 10 νιτρικά θεωρώ ότι δεν έχω και πολλά περιθώρια διόρθωσης.
Συνοψίζοντας.Μπορώ ν 'αυξήσω το ph στο βαρέλι προετοιμασίας με μαγειρική σόδα ή με κάποιον άλλο τρόπο? και δεύτερο τί μπορώ να κάνω για να μειώσω τα νιτρικά?Ένα φίλτρο ειδικό θα βοηθούσε?Να βάλω κάποιο φυτό mangrovia αν λέγεται σωστά
να τραβάει τα νιτρικά?


Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-13, 21:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Γιώργο το νερό του δικτύου το πίνετε? (έχεις καμμιά ανάλυση της Ύδρευσης?)
Νομίζω ότι θέλεις ένα φίλτρο για τα νιτρικά.
Φυτά δεν έχεις καθόλου? (μαγκρόβια, πόθος, φυλλόδεντρο, βοηθάνε πολύ).
Για την διαφορά του ph, το σωστό είναι να προετοιμάζεις το νερό όσο το δυνατό κοντά στις τιμές του ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881 ) γιατί η διαφορά 1 βαθμού δεν είναι μικρή.
Ένα tip για να τα "σπρώξεις" για ζευγάρωμα είναι η αλλαγή να γίνεται με λίγο δροσερότερο νερό.
Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-13, 14:25
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν μέτρησα το νερό της ύδρευσης για νιτρικά.Κάπου έχω μια ανάλυση, θα τη βρω αύριο.Για πόσιμο νερό έχω ένα φίλτρο κάτω του πάγκου με ενεργό άνθρακα.Φυτά έχω λίγες βαλισνέριες ,τίποτα σπουδαίο, καμιά 10 ριζούλες.
Αλλαγή νερού κάνω κάθε εβδομάδα 70 λίτρα 15% περίπου γιατί πριν δυο βδομάδες που μέτρησα νιτρικά είχα 10 το πολύ 15.Αλλά είχα και άνθρακα μέσα στο φίλτρο αφού ήταν νεοσύστατο το ενυδρείο.

Αν είναι ν'αλλάξω το φίλτρο , βάζω μια όσμωση και το γυρνάω σε δίσκους(μιας και ήταν συμφωνία με τη γυναίκα μου για να κάνω το νέο ενυδρείο)
Βέβαια το πόσιμο νερό αν έχει νιτρικά είναι ένα θέμα πλάκα πλάκα.
Τώρα για φυτό μαγκρόβια σκέφτομαι να πάρω(αν ξέρετε και από που)
Το ph στο βαρέλι προετοιμασίας το ανεβάζω με μαγειρική σόδα?
-------------------------
Τι ηθελα και εξησα πληγες?Λοιπον ακουσον ακουσον , νιτρικα στο δικτυο της πολης του Κιλκις η αναλυση απο το Α.Π.Θ. δινει 17,5mg/lt.Με ανωτατο αποδεκτο τα 50 mg.
Αρα ουτε τα τεστ χαλασανε αλλα και τοσο καιρο πινουμε λιπασματα-δηλητηριο.
Οποτε Κλεοβουλε αν ειναι να παρω οσμωση και να φτιαχνω το νερο για τροφεους κιολας θα μας παρουν με τις πετρες.
Θα προσπαθησω με καποιο ειδος φυτου π.χ. μαγκροβια που αναφερες.Ποσα τετοια να παρω για 500 λιτρα?Χοντρα-πυκνα , στο περιπου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη komori : 10-06-13 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-13, 17:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εκτός από τα νιτρικά, τα υπόλοιπα πως είναι? (και για την δική σας την υγεία όχι μόνο των ψαριών ).
Βάλε ένα φυλλόδεντρο. Θα σου βγει ποιό φτηνά και δεν χαλάει εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-13, 20:29
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

εχε υποψη σου οτι τα diy buffers(σοδα,epsom salt....)εξασθαινουν γρηγορα, αν θες να παρεχεις στα ψαρακια σου σταθερες συνθηκες κι ενα σωρο αλλα ιχνοστοιχεια θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα http://www.seachem.com/Products/prod...ikaBuffer.html
μαζι με
http://www.seachem.com/Products/prod...dLakeSalt.html
χωρις buffer μονο με αραγωνιτη και πετρες αντε να πας στο 8,1-8,2
με χρηση αυτων αναιβαινεις αναλογα....
προσοχη κατα τις πρωτες φορες που θα βαλεις να ριξεις το 1/4 της συνηστωμενης ποσοτητας για δυο αλλαγες(2 βδομαδες)τις αλλες δυο το 1/2 κοκ...μην τους ερθει νταμπλας
σε κανενα διμηνο θα εχεις σταθεροποιηθει,δεν χρειαζεται να πιασεις ph τα 9-9.2,μια τιμη γυρω στα 8,6-8,7 ειναι μια χαρα

εχε υποψη σου οτι μετα απο 15-20 μερες εξασθαινουν κι αυτα...
για τα νιτρικα νομιζω οτι ενα ακομη φιλτρο ειναι μονοδρομος...
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-13, 22:25
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Θέλοντας λοιπόν να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στις παραμέτρους του νερού της Τανγκανίκα ξεκίνησα να παίζω με τις σόδες.Έτσι λοιπόν στα 70 λίτρα του νερού αλλαγής έβαλα 3 κουτ. γλυκού σόδα,1 μιση epsom salt κι 1 κουταλάκι αλάτι της api.Μετρήσεις νερού μετά από 12 ώρες με ανατάραξη.
Ph από 7.2 πήγε κοντά στο 8
Κh από 13 πήγε χάθηκε στο 25 και
Gh από 17-18 πήγε στο 21.
Και ρωτώ τώρα , την σόδα μπορούμε να τη βάζουμε ανεξέλεγκτα?
Η επόμενη λύση είναι να καταφύγω στα έτοιμα buffer της Seachem λόγου χάρη για να φέρω καλύτερες τιμές.Είναι πράγματι αποτελεσματικά αυτά φίλε Aλφόνσο ή τζάμπα θα τα πάρω?
Και το δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα ακούει στα νιτρικά.Με τα υγρά τεστ της api πώς συγκρίνουμε το φιαλίδιο με το χρωματικό δείκτη?Το κολλάμε ή το αφήνουμε κανένα εκατοστό πιο μπροστά , γιατί αν το κολλάμε τότε ανεβαίνουν πολύ τα νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tropheus Moorii Kasanga......500 Λίτρα komori Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 15-03-14 15:54
Tropheus Duboisi απο εκει που ξεκινησε το γεννος Tropheus Zair Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 2 14-05-13 20:23
Tropheus moorii ...Kasanga komori Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 48 12-04-13 13:35
nkonde με kasanga.... alphonse Tanganyika 2 22-01-12 22:14
Tropheus Red Rainbow Kasanga fotos domresvanis Tanganyika 5 23-01-11 12:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04975 seconds with 15 queries