Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-11, 17:12
evaggelos Ο χρήστης evaggelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Γέννα Duboisi?

Εδώ και 1 μήνα έχω 2 θυληκά Duboisi με φουσκωμένο το στόμα τους. Σήμερα παρατήρησα το 1 από τα δύο ότι το στόμα του ξεφούσκωσε. Δεν παρατηρώ κοντά του κάποιο μικρό και αναρωτιέμαι τι έχει γίνει.
Είναι εφικτό ένα θυληκό να μεγαλώσει τα μικρά του μέσα στο ενυδρείο ή είναι δύσκολο?
Σκέφτομαι για την 2η θυληκιά μήπως να έβαζα μέσα στο ενυδρείο ένα διαχωριστικό πλαστικό με τρύπες και να την απομόνωνα έτσι ώστε να μην είναι μαζί με άλλα ψάρια.
Το ενυδρείο μου είναι 700 λίτρα και έχω 11 Duboisi και 9 Ikola. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία έχει κάποιος στην αναπαραγωγή μέσα σε ενυδρείο. Εννοείται ότι τεχνικές όπως το striping δεν θέλω με τίποτα να χρησιμοποιήσω στα ψάρια μου. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 17:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η εμπειρια μου απο τα μολιρος λεει πως τα τροφεους δεν πειραζουν τα μικρα τους....δε ξερω ομως τι γινεται αν εχεις και αλλο ειδος μεσα....
αν εχεις αρκετες πετρες νομιζω πως απλα πρεπει να εισαι παρατηρητικος και υπομονετικος...τα μικρουλια κρυβονται πολυ. και ΔΕΝ θα τα βλεπεις κοντα στη μανα. κι εγω τα δικα μου τα βλεπω περισσοτερο μετα απο καμια βδομαδα που εχουν παρει λιγο τα πανω τους.
την πρωτη θηλυκια την ειχα απομονωσει σε αλλο ενυδρειακι....αλλα μετα ειδα οτι απλως δεν υπαρχει κανενα λογος για κατι τετοιο....εχω ηδη 4 γεννες και μπουκωμενες αλλες 2 που θα τα απελευθερωσουν απο μερα σε μερα.
οσα μικρα εβλεπα εξαρχης τοσα εχω (19) ..δεν ειχα καμια απωλεια.
επισης να ξερεις οτι μεγαλωνουν γρηγορα σε σωστες συνθηκες.
τα πρωτα μου 4 ειναι περιπου 3 μηνων και σε μηκος τα 2/5 του ενηλικου ψαριου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-11, 09:43
Το avatar του χρήστη domresvanis
domresvanis Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: TASMANIA
Μηνύματα: 126
Smile

Eαν δεν θελεις να της παρεις τα μωρα απο το στομα θα εχεις τελικα λιγοτερα πιτσιρικια αλλα θα ειναι πιο υγειη,θα μεγαλωσουν πιο γρηγορα και θα σου δωσουνε μωρα απο την πρωτη ισως φορα που θα παρουνε αυγα στο στομα.
Αυτο ειναι το φυσιολογικο και το καλυτερο ισως που θα μπορουσες να κανεις απο την στιγμη που δεν σε νοιαζει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα.
ΑΛΛΑ δεν θα πρεπει κατα την γνωμη μου να χωρισεις τισ θυλικες απο την ομαδα γιατι αρκετα συχνα αν τις απομακρυνεις παραπανω απο μερικες ωρες μετα δεν τις αποδεχονται στην ομαδα με αποτελεσμα να αρχισουν τα προβληματα..
Επειδη τα 11 Duboisi που εχεις ειναι οριακα δεν πρεπει για κανενα λογω να ρισκαρεις να μειωθουν ουτε κατα 1 γιατι μετα θα τα χανεις το ενα μετα το αλλο και δυσκολα μπορεις να ανατρεψεις την κατασταση.
Απλα βαλε πολλες πετρες και κρυψωνες ωστε να κρυφτουν τα μικρα για 2-3 εβδομαδες..
Μετα δεν θαχεις κανενα προβλημα.....
Επισης θα ηταν καλο να βαλεις 5-6 Duboisi και Ikola ακομα αν εχεις την δυνατοτητα.Θα πρεπει ομως να ειναι μικροτερα απο αυτα που εχεις για να μην σου τα σκοτωσουν αυτα που ηδη εχεις..
Συγχαρητηρια για τις γενες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tropheus duboisi Maswa Krisos Tanganyika 3 23-01-11 18:15
Mizi duboisi MiziGr Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 56 14-04-08 11:42
tropheus duboisi odin79 Tanganyika 11 29-03-08 21:27
tropheus duboisi (white spotted cichlids)-juvenille prodigy Tanganyika 6 12-09-06 20:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03133 seconds with 15 queries