Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-18, 21:59
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή Η λίμνη μου...

Η συγκεκριμένη λίμνη κατασκευάστηκε και αποτελούσε όνειρο πολλών χρόνων. Ξεκίνησε μετά το Πάσχα περίπου, προέκυψαν κάποια θέματα στην πορεία αλλά προχωρούσα ακάθεκτος. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο ακολουθεί φωτογραφικό υλικό (αν θέλει κάποιος administrator ας τροποποιήσει μέγεθος ). Ευχαριστώ δημόσια τον alliens - Παναγιώτη που πραγματικά είχαμε καθημερινή ομιλία κάποιες μέρες και χωρίς την βοήθειά του δεν θα τελείωνα ποτέ..
Διαστάσεις λίμνης 3,5 *1,10*1.20 (περίπου) + προλίμνη

Ο κήπος από ψηλά

[/URL]

Το σκάψιμο ξεκίνησε διστακτικά, είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο περίμενα αλλά ο επιμένων...

[/URL]

[/URL]
[/URL]
[/URL]
Τα μπάζα μαζευόταν σε σακούλες και ευτυχώς τα μετέφερα κοντά
[/URL]
Προχωρούσε αρκετά καλά..κ μια φωτογραφία μακρινή
[/URL]
Σκεφτόμουν να την κάνω 0.70m
[/URL]
[/URL]
Αριστερά σκέφτηκα να φτιάξω το scimmer
[/URL]
Παράλληλα παρήγγειλα το Bottom Drain, 4 ίντσες διατομή, φ110 σωληνώσεις
[/URL]
-------------------------
Παραγγέλθηκαν και οι τσιμεντόλιθοι, οι μεσαίου μεγέθους

Τα μπάζα ντανιάζοταν..



Παράλληλα και για αλλαγή..έκανα κ άλλες εργασίες στον κήπο..

Το scimmer σκέφτηκα να το κάνω να πατάει πάνω σε πλάκα-τσιμέντο, τελικά χρησιμοποίησα ένα κομμάτι μάρμαρο και ξεκίνησε το χτίσιμο. Με την βοήθεια πιο ειδικών γιατί...Κάτω από το scimmer σκεφτόμουν για μια μικρή σπηλιά, περισσότερο για ομορφιά εξού και η τρύπα

Για να φαίνεται μέσα η λίμνη έβαλα υαλότουβλα αφού για τζάμι που μου άρεσε πολύ ξέφευγε η τιμή

Δεξιά θα γινόταν η προλίμνη και δίπλα της το φίλτρο

Από το φίλτρο θα πήγαινε το νερό στον καταρράκτη,προλίμνη, λίμνη...

Αυτή ήταν η τελική εικόνα

Εδώ φαίνεται ο φ32 από το scimmer και ο φ110 από το BD που καταλήγουν στο φίλτρο


Μέσα στην λίμνη αποφάσισα να βάλω και φώς

Εδώ ξεκίνησε το σκάψιμο για το φίλτρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpampis81 : 19-11-18 στις 21:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-18, 22:11
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραια ειναι να την χαίρεσαι με το καλο να την τελειώσεις!
Αφου ειχες τοσο χώρο στον κήπο γιατι την έκανες τόσο στενή?
Τι ψαρια θα βάλεις?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-18, 22:39
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Μια ακόμα εικόνα αφ' υψηλού

Για να δείξει πιο ωραία η κατασκευή πήρα πλάκες



Το φίλτρο με δύο σωλήνες προκειμένου από εκεί να αδειάζω το κάθε διαμέρισμα (μηχανικό, βιολογικό)



Το φίλτρο και οτιδήποτε από εδώ κ πέρα πέρασε από τα χεράκια μου..

Παράλληλα πέρασα την λίμνη με έτοιμο σοφά για αρχή...

Σε BD και σωλήνα από scimmer έβαλα διακόπτες




Κάτω προκειμένου να γίνουν σε σχήμα χωνί έβαλα, κόντρα πλακέ



Πίσω αποφάσισα να το σηκώσω ένα τσιμεντόλιθο για να αποφύγω απώλειες προς εκείνη την πλευρά και για ομορφιά



Αφού πέρασα 3 χέρια έτοιμο σοφά, ξεκίνησα με το μονωτικό (γκρι)







Τελικά τον καταρράκτη σκέφτηκα να τον κάνω σαν σπηλιά (από πέτρες) τις οποίες πέρασα με μονωτικό


Στο φίλτρο χώρισα τα διαμερίσματα με τζάμι (σαν sump)


Ήρθε ιαπωνική ψάθα και τουβλάκια (bacteria house)

Η φωτογραφία είναι αριστερά στο scimmer, έβγαλα και έναν εξαερισμό..




-------------------------
Κάποιες τελευταίες φωτογραφίες..



Το scimmer γεμάτο..

Μπήκαν και κάποια φυτά στην προλίμνη



Αυτό το βολβό δεν ήξερα αν ήθελε φύτεμα ή όχι σε γλάστρα...Τα υλικά τα έβαλα στην προλίμνη γιατί στο φίλτρο είχα απώλειες, δεν είχε πέσει αρκετό τσιμέντο κ δεν άντεχε το βάρος..



Το σωλήνα που ανέβαινε από το φίλτρο, στον καταρράκτη τον έσπασα σε δύο προκειμένου ο ένας να ρίχνει νερό στην προλίμνη και στο άλλο να χρησιμοποιήσω σύστημα venturi για να απέφευγα την αεραντλία


-------------------------
Αν μπορεί κάποιος να μικρύνει τις φωτογραφίες (όταν πατάς πάνω να μεγαλώνουν) γιατί έτσι κουράζουν...Τελικά πήρα και 8 ψαράκια και από τον Αύγουστο περίπου ξεκίνησε η λίμνη να τρέχει, εκτός από το scimmmer που έχανε νερό. Στη λίμνη συμπλήρωνα νερό καθημερινά καθώς έπεφτε περίπου 3-4 εκατοστά. Μετά από τη βοήθεια του υδραυλικού μου εξήγησε ότι ο σωλήνας που κατέληγε το scimmer ήταν πιο ψηλά, υψομετρικά από εκεί που θα έδινε μέσα στο φίλτρο και για αυτό δεν τραβούσε ιδιαίτερα το scimmer και θα χρειαζόμουν αντλία κ εκεί..
Δυστυχώς αρχές Νοεμβρίου ξέχασα το λάστιχο στο φίλτρο πολλές ώρες ανοιχτό και η βιολογία χάλασε...Το νερό της λίμνης πρέπει να άλλαξε 3,4 φορές και από τα 8 ψαράκια, έμεινε 1. ¶φησα την λίμνη να κατέβει μήπως και βρω που χάνει και κατέβηκε περί τους 40 πόντους Την άδειασα, έβαλα το ψαράκι σε ενυδρείο και σκέφτομαι να παραγγείλω τελικά liner...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpampis81 : 19-11-18 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-18, 23:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ωραιο το φωτορεπορταζ σου και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας. Μπραβο και στον φιλο Παναγιωτη για την βοηθεια του. Ελπιζω ολα τα προβληματα να λυθουν συντομα και να το φτιαξεις οπως το επιθυμεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-18, 01:12
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Είπα μήπως καταφέρω να μην έχω απώλειες αλλά απέτυχα Τώρα μου προτείνουν για καλύτερο το ελαστομερες μονωτικο ενώ εγώ χρησιμοποίησα τσιμεντοειδες για δεξαμενές, για πόσιμο νερό
Τελικά πήγε τόσος κόπος χαμένος οπότε θα πάω για liner. Τι πάχος προτείνετε; βρίσκω 0.5 mm, 1 mm κ 1,12 με παραπλήσια τιμή από Κίνα. Θα χρειαστεί άμμο κάτω κ από πάνω στρωνω το liner? Στο BD να το κόψω κ να βιδωσω το δαχτυλίδι? Το ίδιο να κάνω κ στο προβολακι; Σκέφτομαι να χαλάσω και το skimmer για να μεγαλώσει σε μήκος....αν κ έχω θέμα με τα φύλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-18, 10:40
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για σου μπάμπη και από εδώ μέσα

Καλά έκανες και την κατάργησες την σπηλιά που είχες φτιάξει.

Το ίδιο σου προτείνω και με τα περιβολάκια.

Δυστυχώς δεν το κατέχω με τα τσιμέντα και τα μονωτικά. Ελπίζω να μπορέσουν οι υπόλοιποι εδώ μέσα να σε βοηθήσουν σε αυτό το θέμα. Υπάρχει κόσμος που έχει φτιάξει παρόμοια λίμνη. Έχεις κάνει τόσο κόπο και σχεδόν έχεις τελειώσει. Είναι κρίμα να έχεις φτάσει μέχρι εδώ και να το γυρίσεις σε liner.

Αν πας σε λινερ, μην βάλεις άμμο. Προστασία μονο στον πυθμένα θα έχεις και εκεί η λίμνη σου είναι είδη επίπεδη λόγο του τσιμέντου. Το πολύ πολύ να βάλεις ενά γεωύφασμα πρώτα για έξτρα προστασία. 0.60Ε το τετραγωνικό έχει.

To skimmer πρέπει να το αλλάξεις. Όπως είναι τώρα δεν θα σου δουλέψει. Η είσοδος του είναι πολύ μικρή και δεν χωράνε να περάσουν τα φύλλα. Η φτιάχνεις ένα no niche skimmer ή το κλασικό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-18, 11:13
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

σας ζηλευω εσας με τις λιμνες! (με την καλή εννοια πάντα)


ποσο κοστισε η ολη κατασκευή?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-18, 11:58
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Κάτω από 1000¤, αλλά με πολύ προσωπική εργασία.
Η αντλία είναι μέχρι 20.000λιτρα/ώρα αλλά την δούλευα στο 40%.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-18, 22:01
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Για έτοιμο σοφά πέρασα 3 χέρια D32 της Durostick, κ μετά για μονωτικο 3 χέρια isomat aquamat. Λέτε να περάσω ένα χέρι μονωτικο ακόμα με βούρτσα ή να παραγγείλω το λαινερ; Τώρα που είναι άδεια η λίμνη κ γεμισα το σωλήνα του BD δεν το είδα να αδειάσει, λογικά δεν χάνει από εκεί...Όταν σταμάτησα το Σεπτέμβριο να συμπληρώνω νερό σταμάτησε η λίμνη να κατεβαίνει σε ένα σημείο(περίπου κατέβηκε 35 εκατοστά) όταν την άδειασα όμως κ κοίταξα γύρω γύρω δεν βρήκα κάποια ρωγμή
Τουλάχιστον το φίλτρο δεν χάνει καθώς έχω αφήσει μέσα ψάθα κ Crystal bio κ με μια αντλία γυρίζω το νερό εκεί μέσα για να συντηρω βιολογία...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-18, 22:54
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μπάμπη να σου πω την αλήθεια, μην επενδύεις άλλα χρήματα σε μονωτικά , είναι λάθος η κατασκευή δεν θα σου κρατήσει νερό αξιόπιστα .
Έπρεπε στα τσιμέντα σου να χρησιμοποιήσεις υγρό πλαστικοποιητη, επίσης έπρεπε να δέσεις τούς τσιμεντόλιθους με πλέγμα ή σίδερα . Κάπου έχουν ανοίξει και δεν το βλέπεις .... θα είναι σαν γραμμή από μολύβι στην αρχή .
Ξέρεις να χρησιμοποιεις πολυεστέρα ?? μόνο έτσι βλέπω να την γλυτώνεις ....
αλλά αν πας σε liner, άντε να τα ασφαλίσεις όλα αυτά ώστε να μην έχεις διαρροές ...
Καουτσούκ υγρό δεν προτείνω , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην στεγνώσει και να μην κολλήσει ποτέ πάνω στα μονωτικά .... το εχω δει να συμβαίνει πάνω στο ίδιο υλικό της ισοματ για αυτό σου το λέω .
Αν βρεις την διαρροή έχω μια κόλλα να σου προτείνω που την έχω χρησιμοποιήσει και σου εγγυώμαι θα κάνει δουλειά .

Πραγματικά κρίμα , 1000 ευρώ για μια άδεια λίμνη τέτοιου μεγέθους κρίμα και ο κόπος σου ! Με 1000 ευρώ έκανα λίμνη 10 κυβικά και δεν λερώνω ούτε τα νύχια μου .

Παρεπιπτόντως τα ψάρια σου δεν πέθαναν από το νερό της βρύσης ! Μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα ..... γιατί έχω ξεχάσει την αλλαγή 3-4 φορές στα χρυσόψαρα μου , δεν έπαθαν ποτέ τίποτα .
Επίσης το φίλτρο σου που το χώρισες σαν σαμπ με γυαλί , θα έχει πρόβλημα με την συστολή διαστολή θα σπάσει . Δουλεύει τελικά αυτό ? δεν κατάλαβα .... Το βιολογικό σου είναι ανεπαρκές .

Είδα τα τσιμεντόλιθα από μέσα , πώς άφησε τέτοια κενά στο δούλεμα του σοβά ?? Πραγματικά εξωτερικά με τις πέτρες φαίνεται τα χέρια σου να παραπιάνουν !!! Αλλά προσπαθώ να σκεφτώ πως θα την γλυτώσεις την όλη κατασκευή για να λειτουργήσει ......

Το μονωτικό ήταν 2 συστατικών με υγρό της εταιρείας ? ή νερού ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-18, 23:03
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Μονωτικο χρησιμοποίησα 2 σακιά 25κιλά, σύνολο 50¤. Νερού ήταν. Γύρω στα 600Ε στοιχισε η όλη κατασκευή μαζί με αντλία, υλικά. Δεν νομίζω με 1000¤ να φτιάχνεις 10 κυβικά λίμνη!!
¶δεια την έχω γιατί δεν έχω ψάρια κ ήταν κρίμα να τρέχει για ένα ψάριπου απέμεινε. Την αδειασα για να την εξετάσω και για να αποφασίσω τι θα κάνω, κάθε εμπόδιο για καλό
Υπάρχει ενδεχόμενο με liner να ανοίξει; Γιατί να μην επαρκεί το βιολογικό, 30 Crystal bio έχω κ 2 τμ παρά ιαπωνική ψάθα. Παίρνει κ άλλο υλικό το φίλτρο, 400 λίτρα νερό χωράει περίπου..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-18, 23:14
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έχει το ίδιο μονωτικό με υγρό της ισοματ να ρωτήσεις , είναι η τελευταία σου ελπίδα .
Όταν σου λέω ότι η Λίμνη μου έκανε 1000 ευρώ μην πω και λιγότερα το εννοώ και είναι 10 κυβικά ! Η μία από τις 4 .
Αφού έχεις 30 crystal bio και θεωρείς ότι σου φτάνουν, όταν με το καλό θα βάλεις χρυσόψαρα να μου το θυμίσεις αυτό . Γιατί είχα 100 biochem star και 50 λίτρα σιποραξ ..... δεν έφταναν ούτε για ζήτω !!!

Καλή συνέχεια και αν χρειαστείς κάτι ρώτα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-18, 23:38
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Είχα οχτώ κοι κ επιβίωσε ένα ...
Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τριάντα bacteria house
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...&s=ci&mail=sys
Και τριάντα λίτρα Crystal bio
https://www.ebay.com/itm/12328867139...edirect=mobile
Η λίμνη έτρεχε ένα μήνα, χρησιμοποίησα μπολι, έκανα μετρήσεις κ πήγαινε καλά. Αν άλλαξε 3,4 φορές μπορεί κ παραπάνω το νερό της λίμνης δεν χάλασε η βιολογία κ για αυτό τα έχασα;
Καλύτερα να την ξαναπερασω μονωτικο κ όχι να πάω σε liner? Δεν το σκέφτηκα να την ενισχύσω με μπετοβεργες
Στο σκιμμερ πως μπορώ να υπολογίσω τι διατομή σωλήνα χρειάζομαι να τραβάει, για να βάλω την αντίστοιχη αντλία ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-18, 23:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία για τα βιολογικά . Αν σου φτάνουν εσένα, εμένα μου περισσεύουν

Πώς ήξερα λοιπόν ότι πέρασες μονωτικό isomat και όχι στεγανοποιητικο ? Γιατί όταν έβλεπα αυτά τα λάθη, έχουν περάσει χρόνια ! Πίστεψέ με δεν υπάρχει μονωτικό ή στεγανοποιητικό να μην το ξέρω . Επειδή χρησιμοποιήσες νερού και όχι τον πλαστικοποιητη της ισοματ έκανες μόνωση και όχι στεγανοποιήση .

Κατάλαβες που είναι το πρόβλημα ?

Το σκίμμερ έτσι όπως είναι , δεν είναι χρηστικό .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-18, 23:51
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Έκανα την ανάρτηση για να ζητήσω βοήθεια κ συμβουλές. Δεν νομίζω με το ύφος μου να προσεβαλα κανέναν ...
Αν υπάρχει διάθεση για βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Είναι η πρώτη λίμνη που φτιάχνω κ λογικό είναι να έχουν γίνει κ λάθη. Ρώτησα σε πολλά καταστήματα κ μου πρότειναν αυτό. Δεν μπορώ να βάλω liner τώρα;
Δεν έχω σκοπό ούτε να ταλαιπωρησω τα ψάρια ούτε να χρησιμοποιήσω λιγότερο βιολογικό ή μηχανικό υλικό...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-11-18, 00:05
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τελικά έχεις μόνο bacteria house στο φίλτρο? Έχω μπερδευτεί λίγο με τον φίλτρο σου.... Αν θυμάμαι καλά τα τζάμια στα φίλτρα τα έβγαλες, αλλά ο καινούργιος σχεδιασμός που έχεις κάνει στο φίλτρο πάλι δεν είναι ότι το καλύτερο

Μετρήσεις έκανες όταν έχασες τα ψάρια? Φοβάμαι μήπως έφταιγε κάτι στο μονοτικο που έχασες τα ψάρια και όχι η βρύση που ήταν ανοιχτή.

Πάντως τώρα που δεν έχεις ψάρια μήπως είναι ευκαιρία να κάνεις κάποιον επανασχεδιασμό στην λίμνη σου? Σου έχω πει την γνώμη μου και για το φίλτρο σου και για το σκιμμερ. Αν θες άκου και κάποια άλλη γνώμη γιατί όπως τα έχεις τώρα θεωρώ ότι θα σου δημιουργούν προβλήματα.

Λινερ μπορείς να βάλεις τώρα... αλλά όπως σου ειπα μην βάλεις τα προβολακια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-11-18, 00:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Το πρόβλημα μου Μπάμπη είναι πώς θα διασφαλίσεις στεγανοποιήση με το liner με τόσα κομμάτια.....
Μπορείς να πάρεις liner (να σου βρω κιόλας) αν αυτό σε βοηθάει, αλλά θα πρέπει να κάνεις πολλές συγκολλησεις με ανάλογη κόλλα (δηλαδή κόβε - κόλλα -πίεζε με ένα ρολό ) και έχεις την μόνωση του σκιμμερ , την μόνωση του bottom drain και δεν ξέρω τα υαλοτουβλα θέλεις να φαίνονται ??

Να σε βοηθήσω θέλω , μάλλον δεν έχεις καταλάβει αλλά δεν μπορώ να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για άτομα που θα το διαβάσουν αργότερα .... και θα μπούνε σε διαδικασία να κάνουν λίμνη .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-11-18, 00:22
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Οκ ξέρω ότι τα υαλοτουβλα αναγκαστικά θα τα καλύψω. Liner μονοκομματο βρίσκω 1mm πάχους 10#4 γύρω στα 80¤ από eBay. Θα ξεκινάει από τον καταρράκτη μέχρι σκιμμερ. Ο τρόπος που το στεγανοποιησα η τουλάχιστον προσπάθησα είναι μετά από προτροπή φίλου που έτσι έφτιαξε μια λιμνούλα παρόμοιων διαστάσεων κ δεν είχε θέμα
Αν βάλω σιλικόνη κ από πάνω το δαχτυλίδι του BD υπάρχει ενδεχόμενο να χάνει εκεί;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-11-18, 18:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μπάμπη , θα πρέπει να βάλεις σιλικόνη μεταξύ liner και bottom drain που δέχεται το δαχτυλίδι του bd , σιλικόνη από πάνω από το liner σε ενιαίο κύκλο πάντα και θα βάλεις το δαχτυλίδι , σιλικόνη γύρω από κάθε βίδα μεταξύ δαχτυλιδιού και liner . Mετά εκεί που θα κουμπώσει η βίδα (το κεφάλι) να έχει σιλικόνη .
Έτσι έβαλα τα bulkhead μου μέσα στο liner που πήρα για πισίνα καμία διαρροή !!
Πρώτα τα βάζεις όλα, τα ταιριάζεις τρυπάς, και μετά σιλικόνη και βίδωμα στην θέση τους το liner το κόβεις τελευταίο στην τρύπα του bottom drain .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-18, 18:10
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ωραία, πια σιλικόνη να πάρω κ είναι δοκιμασμένη ;
Σε λίγες μέρες θα παραγγείλω και το liner...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-11-18, 19:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mια bison 100% silicon είναι μια χαρά !!!
Το liner είναι απο Κίνα ??? τον νου σου ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-11-18, 22:14
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ενυδρειακη σιλικόνη δηλαδή;
Από liner είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο
https://www.ebay.com/itm/20232202171...&ul_noapp=true
Πάχος 1,36 mm και η δεύτερη
https://www.ebay.com/itm/14274406242...&ul_noapp=true
1 mm
Θα πάρω μεγαλύτερο μέγεθος και το κόβω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-11-18, 10:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρα Μπάμπη , και τα δύο Hong Kong
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα ..... ρίξε μια ματιά μόνο Ευρώπη .
Σίγουρα να πάρεις περισσότερα μέτρα γιατί όπως λένε και στο χωριό μου "Αν δεν περισσέψει δεν θα φτάσει "
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-11-18, 10:40
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Στείλε κάνα site από Ευρώπη να δω διαφορά
Λες να είναι μάπα; Υποτίθεται δίνει κ εγγύηση....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-11-18, 10:54
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν ξέρω καθόλου να σου πω , απλά εμφανίστηκαν στην αγορά του ebay πριν ένα χρόνο .....
Στην μηχανή αναζήτησης του ebay (αριστερά στις επιλογές ) εκεί που λέει
Item Location
on eBay.com
US Only
North America
Europe
Asia
τσέκαρε μόνο την επιλογή Europe . Είναι (τα liner ) από εταιρείες που υπάρχουν 10 ετίες στο χώρο .... και είναι γνωστά Βέβαια το κακό είναι ότι αν είναι γερμανικό δεν θα είναι στα αγγλικά η μηχανή αναζήτησης . Θα πρέπει να πας στο ebay.de και να γράψεις teich folie . To ίδιο και για Γαλλία και Ιταλία , Ισπανία .....

Για γράψε λίγο πόσα μέτρα χρειάζεσαι ? Ξεκίνα το ψάξιμο και μου λες
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-11-18, 22:17
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε Μπαμπη ωραια η λιμνουλα σου,και κριμα η διαροη που εχεις.Εγω στην πρωτη λιμνη μου που ειχα διαροη απο ρογμες ,την περασα ενα στεγανωτικο ελαστομερες με προδιαγραφες για δεξαμενες ποσιμου νερου και ηρεμησα.Το στεγανωτικο που εβαλα ηταν τησ alchimica το hyperdesmo 2k-w. Η αποφαση δικια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-11-18, 22:13
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Το hyperdesmo 2k-w το βρίσκω σε αυτήν την τιμή
http://balamoti.gr/xromata/monotika-...9kg-alchimica/
Σκέφτομαι και για ελαστικό πολυεστερα (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι)
https://www.koigarten-mueller.de/Imp...rgruen-RAL5018
που έχει χρησιμοποιηθεί από άλλο συμφορουμιτη, αλλά δεν ξέρω ποιος πουλάει Ελλάδα. Σαν επιφάνεια λίμνης είναι περίπου 9τμ περίπου. Δεν ξέρω κ ποιό θα μου πεις είναι πιο εύκολο να το δουλέψω...
Πάντως το σκέφτομαι να επιλέξω κάποιο από τα παραπάνω Κ να μην πάω σε liner, τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-18, 09:00
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Φιλε Μπαμπη μου αρεσε πολυ η ιδεα σου με τα ιαλοτουβλα.Αν βαλεις λαινερ θα χαθουν.Εγω στην λιμνη που ειχα διαροες απο κακο χτισιμο. την περασα πολυεστερα,μετα απο 2χρονια περιπου ο πολυεστερας εσκασε και αραχνιασε γεμισε μικρεσ ρωγμεσ παντου.Το λαθος ηταν οτι επρεπε να τον περασω gel coat που δεν το εκανα.Μετα το περασα το ελαστομερεσ της alchimica και τωρα στα 6 χρονια ειναι οκ.Αυτο της alchimica που περασα εγω με δυσκολεψε λιγο γιατι στεγνωνει παρα παρα πολυ γρηγορα. Το καλυτερο παντως για στεγανωση ειναι ο ψεκασμος πολυουριας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-12-18, 00:42
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρειακη σιλικόνη δηλαδή;
Από liner είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο
https://www.ebay.com/itm/20232202171...&ul_noapp=true
Πάχος 1,36 mm και η δεύτερη
https://www.ebay.com/itm/14274406242...&ul_noapp=true
1 mm
Θα πάρω μεγαλύτερο μέγεθος και το κόβω
Ήμουν έτοιμος επιτέλους να παραγγείλω αλλά πρόσεξα ότι είναι liner HDPE κ όχι το πιο ελαστικό EDPM. Πιο καλό σαν υλικό είναι το δεύτερο αλλά εκτός το ότι έχει σχεδόν διπλάσια τιμή , δεν βρίσκω κ στο μέγεθος που θέλω...
Να παραγγείλω το HDPE κ ότι βγει ;;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-01-19, 23:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Προχωράει το project σου? Χρονιά πολλά κιόλας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίμνη για τα Koi μου ! Artemisia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 203 07-05-20 14:54
Νέα λίμνη υπο κατασκευή. di.pil Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 25-11-18 02:08
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11662 seconds with 15 queries