Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-07, 17:32
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Τα φώτα σας

Έκανα κάποιες μετρήσεις σήμερα γενικά να δω πως βρίσκεται το νερό στο ενυδρείο και πως το νερο της βρύσης και μου βγήκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:
ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ (Test Tetra Υγρά)
PH: 9
KH:12
GH: 25
NO3:50mg/lt

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Test Tetra Υγρα)
PH: 7.5
GH: 25
KH: 9
NH4: 0
NO2: >1mg/lt (Έχει ξεπεράσει την κλίμακα που έχει μέσα) (To συγκεκριμένο τέστ έγινε με της JBL υγρό και όχι Tetra)
ΝΟ3: 50mg/lt

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Test Sera Υγρα)
ΝΗ4: 0,5mg/lt
NO2: 2mg/lt
NO3: 50mg/lt

Εδώ τώρα χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς τα νιτρόδη γιατί ανεβήκαν ενώ όταν πρωτοέκανα το τεστ με τα υγρά της Tetra ήταν 0,05mg/lt και αυτό ήταν την Κυριακή που τα πήρα. Μέχρι τότε είχα της Sera αλλά μου είπαν ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστα όποτε πήρα της tetra. Δεν θα έπρεπε τώρα να κατεβαίνουν αφού το ενυδρείο είναι σε λειτουργεία 1 μήνα; Τώρα όσο αφορά το PH. Ήταν γύρω στο 8,5 έβαλα ένα ξύλο και έπεσε στο 8 τώρα έβαλα δεύτερο και φυτά και έπεσε στο 7,5. Το ξύλο το δεύτερο το έβαλα την Κυριακή. Το PH όμως θα παραμένει στο 7,5 ή θα μεταβάλεται, λόγω του ότι το νερό της βρύσης έχει PH 9, κατα την διάρκεια αλλαγής του νερού; Και τέλος όσο αφορά την σκληρότητα επείδη απ' όσο ξέρω είναι αρκετά υψηλή σκέφτομαι να πάρω αντίστροφη όσμοση. Αυτό θα επηρεάζει αρκετά το PH; Σκέφτομαι να πάρω ένα της RO-MAN που είδα στο ίντερνετ όπου είναι 4 σταδίων και βγάζει κάπου 285lt την ημέρα και το βρήκα γύρω στα 110-120 ευρώ. Είναι καλό; Να το παραγγείλω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-07, 17:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ (Test Tetra Υγρά)

NO3:50mg/lt
τι άλλο θα δούμε! θα έχεις πρόβλημα με αυτή την μέτρηση και άρχισε να αγοράζεις εμφιαλωμένα για πόσιμο...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros
Καταρχάς τα νιτρόδη γιατί ανεβήκαν ενώ όταν πρωτοέκανα το τεστ με τα υγρά της Tetra ήταν 0,05mg/lt και αυτό ήταν την Κυριακή που τα πήρα.
τα ΝΟ2 ανεβαίνουν πάρα πολύ και μιά μέρα μετράς και είναι 0. Τότε αυτό σημαίνει κι ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο από στρώσιμο. Οπότε είσαι στο τέλος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros

Τώρα όσο αφορά το PH. Ήταν γύρω στο 8,5 έβαλα ένα ξύλο και έπεσε στο 8 τώρα έβαλα δεύτερο και φυτά και έπεσε στο 7,5. Το ξύλο το δεύτερο το έβαλα την Κυριακή. Το PH όμως θα παραμένει στο 7,5 ή θα μεταβάλεται, λόγω του ότι το νερό της βρύσης έχει PH 9, κατα την διάρκεια αλλαγής του νερού; Και τέλος όσο αφορά την σκληρότητα επείδη απ' όσο ξέρω είναι αρκετά υψηλή σκέφτομαι να πάρω αντίστροφη όσμοση. Αυτό θα επηρεάζει αρκετά το PH;
το ph δεν μπορούν τα ξύλα να το κρατάν συνεχώς και σταθερά χαμηλά και αυτή η ιδιότητα τους μετά από λίγο καιρό χάνεται. Αφού θα πάρεις R.O θα μπορείς να ρυθμίζεις εσύ πόσο ph, GH, KH θέλεις

για την μάρκα της R.O περίμενε να σου πουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 15-03-07 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-07, 18:01
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ τώρα ηρέμησα λίγο. Όσο αφορά για το νερό της βρύσης ούτως ή αλλιώς πίνω εμφιαλομένο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-07, 18:43
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Μου κάνουν εντύπωση τα ΝΟ3. 50mg/lt και στη βρύση και στο ενυδρείο!!! Τέτοια σύμπτωση; Τέτοια ομοιομορφία;
Μήπως μετράς κάτι λάθος;
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-07, 20:58
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Δε νομιζώ γιατί και το τεστ της Sera και της Tetra μου βγάζει το ίδιο. Λες να είναι χαλασμένα και τα δύο; Τι να σου πω δεν ξέρω. Πάντως πιο παλιά στο νερό του ενυδρείου είχα ΝΟ3 100mg/lt και μου έχει δείξει και 250mg/lt το τέστ της sera. Μήπως τα φυτά μειώνουν τα νιτρικά και έχει φτάσει εκεί; Τι να πω δεν ξέρω. Και μένα μου έκανε εντύπωση αλλά λέω και τα 2 τέστ να μετράνε λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αφού δεν έχει ψάρια και ακόμα δεν έχει δημιουργηθεί σημαντική αποικία βακτηριδίων που διασπάει τα ΝΟ2 σε ΝΟ3 τότε φυσικό είναι να μην βλέπεις επιπλέον νιτρικά στο ενυδρείο σου. Κάτι θα παίρνουν και τα φυτά. Σε λίγο καιρό θα αυξάνονται όμως και ίσως έχεις πρόβλημα. Θα πρέπει αργότερα να προσθέσεις πολλά γρήγορα φυτά και co2 που με σωστή λίπανση και φωτισμό θα μειώνουν σημαντικά τα ΝΟ3. Δες λίγο πως εξελίσεται το στρώσιμο ενός ενυδρείου στον παρακάτω πίνακα και θα σου λυθούν κάποιες απορίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kyklos.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας για φώτα!!! tsikis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-02-07 15:01
Τα φώτα σας... guppies_2 Ζωοτόκα 6 30-01-07 03:26
τα φώτα σας παρακαλώ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Malawi 6 10-02-06 23:41
Θα σας αλλάξω τα φώτα !!! halvas69 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 06-10-04 09:47
Τα Φώτα σας παρακαλώ!!! ababapanos Γλυκό νερό - Γενικά 30 14-03-04 01:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04279 seconds with 14 queries