Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-03, 15:13
Peter Ο χρήστης Peter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2003
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή discus with????

tha ithela na me enimerosete gia to poia psarakia tha mporesona sindiaso me disko.
pros to paron exo 1 disko me 10 black neon tetra kai 1 gliftako
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-03, 20:50
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καλησπέρα Πέτρο και καλωσόρισες στο forum.
Διάβασε όσα μπορείς περισσότερα για τους δίσκους. Είναι ένα αρκετά απαιτητικό είδος όπως θα κατάλαβες.
Κατ' αρχήν θα ήθελα να σου πω ότι πρέπει τους δίσκους να τους έχεις σε κοπάδι 3-4 και άνω. Εγώ προσωπικάέχω 2 και περιμένω να δω αν όλα πάνε καλά με το καινούργιο ενυδρείο για να βάλω ακόμα 2. Βέβαια το ενυδρέιο σου είναι πολύ μικρό για δίσκους. 80Χ30Χ40 μας δίνουν καθαρά λιγότερα από 90 λίτρα οπότε πρέπει να σκέφτείς τι θα κάνεις. Ή το δίσκο να δώσεις πίσω ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Λυπάμαι που στα λέω έτσι ωμά αλλά καλύτερα είναι πάρεις κάποιες αποφάσεις όσο ακόμα είναι νωρίς.
Μαζί με τους δίσκους μπορείς να βάλεις μικρά και φιλήσυχα ψαράκια που ζουν σε μαλακό και όξινο νερό (νέον, καρδινάλιους, ροδόστομους, ραμιρεζι κ.α.)
Πες μας και τι συνθήκες έχεις για να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-03, 00:09
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Μπορεί να κρατήσει το δίσκο και να μην του βάλει συντροφιά(γα άλλο δίσκο μιλάω)!Ούτε και να υπερβάλει με τους συγκάτοικους....90 λίτρα είναι αρκετά για έναν δίσκο.Το πρόβλημα του Peter είναι οτι το ενυδρείο είναι αρκετά ΚΟΝΤΟ για δίσκο,όσο και ΛΕΠΤΟ .Δεν το λέω για να σε θίξω,μπορεί να γίνει τέλειο ενυδρείο,αλλά όχι με δίσκους!!! .200-250 λίτρα ενυδρείο είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με αυτό το ψάρι που θέλει χώρο,υψηλή θερμοκρασία και ΚΑΘΑΡΟ νερό.Επειδή με τα ψάρια όμως ποτέ δεν είσαι σίγουρος για αυτά που λές,μπορεί να μου γράψεις ποστ μετά από 6 μήνες και να μου πείς οτι έλεγα μ......κιές και οτι ο δίσκος σου ζεί ακόμα!Τίποτα δεν αποκλείεται,αλλά το οτι θα ζεί δεν σημαίνει οτι περνάει και καλά(οτι μεγάλωσε όσο πρέπει,οτι θα είναι ακόμα στρογγυλός=δίσκος,και οτι τα χρώματα του θα είναι έντονα )Αν σου αρέσει να έχεις τέτοιο ψάρι,το αφήνω σε σένα το θέμα!Ελπίζω να μη σε κούρασα ή σε νευρίασα,αλλά να σε έβαλα σε σκέψεις .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-03, 11:32
Peter Ο χρήστης Peter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2003
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

συμφωνώ μαζί σας για τα όσα μου λέτε.
βέβαια μην ξεχνάτε ότι είναι το πρώτο μου ενυδρείο και δεν ήθελα να πέσω στα βεθειά με ένα μεγαλύτερων διαστάσεων απο την αρχή.
αργότερα σίγουρα θα το μεγαλώσω αν δω και ότι όλα πάνε καλά.
έλεγα το Σάββατο να παω να παρω άλλον ένα δίσκο πιο πολύ για να μην είναι μόνος του ο άλλος που έχω. δεν σκέφτομαι να δώσω πολλά λεφτά για ένα πολύ καλό είδος (πχ Red Sun), υπολογίζω με γύρω στα 30-35 ευρώ να βρώ κάτι καλό.
θα πάω στον Βιότοπο.
σίγουρα θα έχω πρόβλημα με 2 δίσκους σε 90 λίτρα νερό?
ένα ςγνωστός μου που με κόλλησε το βικρόβιο του ενυδρείου έχει 6 δίσκους σε περίπου 150 λίτρα ενυδρείο!!!
και τα πάνε καλά!!!
τα έχει περίπου 1 χρόνο.
οι συνθήκες που έχω είναι
30 βαθμοί κελσίου, σκληρότητα μεταξύ 6-8, νιτρικά κλπ κοντά στο μηδέν, για βιολογικό καθαρισμό έχω βάλει στο φίλτο μέσα αστεράκια, και pH περίπου στο 6.9-7.1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-03, 12:06
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

30 βαθμοι .......

για κατεβασε λιγο την θερμοκρασια 2-3 βαθμους .....
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-03, 12:39
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί να κρατήσει το δίσκο και να μην του βάλει συντροφιά(γα άλλο δίσκο μιλάω)!
Φιλαρακο τασο αναγκαζομαι να διαφωνήσω μαζι σου. ΜΟΝΟΣ δισκος? Απαπα. Ποτε φιλε μου. Θα στρεσσαριστει ο φουκαρας.


Παράθεση:
Ή το δίσκο να δώσεις πίσω ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο.
Εγω παντως συντασομαι με αυτή την άποψη.

Κατι άλλο τώρα:

Παράθεση:
Μαζί με τους δίσκους μπορείς να βάλεις μικρά και φιλήσυχα ψαράκια που ζουν σε μαλακό και όξινο νερό (νέον, καρδινάλιους, ροδόστομους, ραμιρεζι κ.α.)
Τα νεον ειναι ψαρια πιο κρύου νερου. Δεν τα προτείνω 100%
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-03, 17:59
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι είναι τα νέον γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι ήταν τα Cardinal ???
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-03, 18:50
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

http://article.dphnet.com/cat-01/community.shtml

Ρίξτε μια ματιά εδω για τα ψάρια που ειναι συμβατά με δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-03, 18:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις 2 δισκους μεσα σε ενα 90αρι χωρις ομως κανεναν αλλο συγκατοικο.
Δισκο μονο του σε ενα ενυδρειο,μονο σε περιπτωση καραντινας και οχι σε συνθηκες διαβιωσης.

Αυτο ομως απαιτει καποιες προυποθεσεις.Να εχεις καποια εμπειρια ωστε την καταλληλη στιγμη να μπορεις να χωρισεις τα ψαρια αν δεν σου βγει ζευγαρι που το πιο πιθανον ειναι να μην σου βγει.Αυτο συνεπως απαιτει κι αλλα ενυδρεια κτλ...
Αν μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα ειναι καλυτερα, ωστε να μπορεις να βαλεις εναν μεγαλυτερο αριθμο ψαριων.

Η θερμοκρασια δεν ειναι ειναι απαραιτητο να ειναι στους 30βαθμους.Κατεβασε την στους 28.

Τα neon δεν αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες που αντεχει ο δισκος οποτε δεν ειναι και τοσο καταλληλα για συγκατοικοι.Γι'αυτο τον λογο προτιμουμε τα cardinal.
Εαν υπαρχει τροπος να μπορουμε να κρατησουμε το ενυδρειο σε μια σταθερη θερμοκρασια τοτε δεν υπαρχει προβλημα(εννοω τους καλοκαιρινους μηνες).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-03, 15:20
Peter Ο χρήστης Peter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2003
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή στρεσσαρισμένοι δίσκοι

παιδια καλημέρα!
πηρα τελικά ένα δισκο ακόμα (Red sun) στο ίδιο μέγεθος με τον αλλο.
αρχική αντίδραση ήταν με το που μπήκε στο νερό ο καινούργιος, ο άλλος α΄ρχισε να αναπνέει πολύ γρήγορα, σε βαθμό που έιπα, παέι, τον έχασα.μετά από λίγο αγρίεψε και άρχισε να κυνηγάει σε όλο το ενυδρείο τον καινούργιο.δεν τον άφηνε σε ησηχεία, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πάνω αριστερά όλη την όρα ο καινούργιος και ο άλλος να κυκλοφορά λεσ και δεν συμβαίνει τίποτα.
με το που κάνει κίνηση να κατέωει κάτω ή να μετακίνηθεί, ο παλιός κατευθείαν τ΄ρχει να τον κυνηγήσει.
τα πράγμτα έχουν ηρεμήσει λίγο τώρα, αλλά.......δύσκολά τα βλέπω!
αααααααα, μου έχοθν ανέβει λιγό και τα NO3 kai NO2.
προσπαθώ να μην τα ταιίζω πολύ για να κατέβουν λίγο.
είμαι σε αρκετά δύσκολη θέση.περιμένω να δω αντιδράσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-03, 16:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειπανε αρκετοι ανθρωποι πιο πανω, οτι 2 δισκοι στα 90 μονο με καποιες προυποθεσεις. Εγω προσωπικα σε τοσο μικρο χωρο διαφωνω, ακριβως για αυτο που μολις σου συνεβη.

Βρες πολλα μεγαλα φυτα και ψηλα ξυλα, και φτιαξε με αυτα χωρισματα και κρυψωνες. Αν και σε τοσο μικρο χωρο, το βλεπω δυσκολο να μην βρισκει ο ενας τον αλλον.

Για τα NO2 , μην ταιζεις καθολου, και κανε μικρες συχνες αλλαγες νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-03, 17:20
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

απο την προσωπικη μου πειρα οταν αποφασισεις να ασχοληθεις με δισκους και ιδιαιτερα σε μικρο ενυδρειο μεχρι και 300-400 λιτρα.πρεπει να βαζεις τους δισκους ολους μαζι κια οχι σταδιακα γιατι δημιουργουν κοινωνια και δυσκολα δεχονται καινουργια μελη .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-03, 17:57
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ηταν επομενο να σου συμβει αυτο.Για να επιβιωσουν 2 δισκοι μεταξυ τους πρεπει να ειναι ζευγαρι, σε καθε αλλη περιπτωση οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες.
Οτι και να κανεις αυτη την στιγμη ο τσακωμος θα υπαρχει.Ο ενας θα ειναι κρυμενος και ο αλλος θα αρμενιζει.Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα ερθουν και τα θλιβερα μαντατα.

Κανε αυτα που λεει ο τολης και εαν δεν αλλαξει τιποτα μεσα σε 1-2 εβδομαδες πηγαινε πισω τα ψαρια ή παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και βαλε περισσοτερους δισκους.

Τα νιτρωδη γιατι ανεβηκαν?Πριν 2 μερες ειπες οτι ηταν ολα μηδεν και νιτρικα και νιτρωδη.
Τι τα ταιζεις τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-03, 23:22
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
αααααααα, μου έχοθν ανέβει λιγό και τα NO3 kai NO2.
Κοιτα αν δουλευει το φίλτρο σου. Το NO2 δεν επρεπε να υπάρχει στο νερό σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-03, 10:57
Peter Ο χρήστης Peter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2003
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σήμερα λοιπόν τα πάνε ΄πολύ καλύτερα.Αρμενίζουν και οι δυο, χωρίς να λοίπουν τα μικροτσιμπίματα.Ελπίζω να καλυτερεύσουν ακόμα τα πράγματα.
μεγαλύτερο ενυδρείο ξεκίνησα ήδη!ελπίζω μέχρι τέλος φεβρουαρίου...
έβαλα και ξύλα και φυτά μέσα.
όσον αφορά τα νιτρώδη, η τροφή είναι κανονική για δίσκους και το φίτρο δουλεύει μια χαρά.
δεν ξέρω βέβαια αν τα υλικά είναι σωστά τοποθετημένα!
για βιολογικό καθαρισμό έχω βάλει αστεράκια.πειράζει?
για καλύτερα μου τα δώσανε.
η σειρά είναι η εξής

το μπλέ σφουγγαράκι, μετά τα αστεράκια, μετά το άσπρο σφουγγαράκι και μετά το μαύρο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-03, 20:35
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γεια,
Παράθεση:
για βιολογικό καθαρισμό έχω βάλει αστεράκια.πειράζει?
για καλύτερα μου τα δώσανε.
Σωστα σου εδωσαν τα αστερακια.Ειναι πολυ καλυτερα απο τα αλλα βιολογικα υλικα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-03, 23:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το μαύρο σφουγγαράκι δεν το χρειάζεσαι καθόλου (παρά μόνο μετά από κάποια θεραπεία για να απορροφήσει το φάρμακο) αφού περιέχει άνθρακα.
Εφόσον οι δίσκοι σου είναι ακόμα μικροί, λογικά δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα. Ας τους λίγο και θα συνηθίσουν ο ένας τον άλλον. Το καλύτερο όμως θα ήταν να τους μεταφέρεις σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο όσο πιο γρήγορα γίνεται.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06420 seconds with 12 queries