Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-18, 17:47
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Παρουσίαση νέου ενυδρείου και σκέψεις για Δίσκους - Συμβουλές

Καλησπέρα στην παρέα ξανά μετά από πολλά χρονια αποχής από το γράψιμο(περιορίζομαι στο διάβασμα πλέον). Μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ(60λ με cory και cardinals), ήρθε ο καιρός να μεταπήδήσω σε ένα μεγαλύτερο που έχω αγοράσει. Παρακάτω θα δείτε τις μέχρι τώρα πληροφορίες του νέου ενυδρείου, και περιμένω συμβουλές απο ειδικούς πάνω στην σκέψη να φιλοξενώ πια δίσκους που μου αρεσουν εδώ και χρόνια!

Πληροφορίες


Διαστάσεις: Juwel Trigon 350
Όγκος: 350 μεικτά, με άμμους κλπ κλπ καθαρά πρεπεί να είναι 310
Κατηγορία: Μελλοντικό δισκάδικο (ελπιζω)
Φυτά: 2 echinodorus bleheri, 2 echinodorus amazonikus, 2 echinodorus quadricostatus, 4 anubia barteri και 2 nanas πανω στις πετρες.
Ψάρια / ¶λλα είδη: Προς το παρόν δεν έχει ψάρια. Σκέφτομαι 10-12 μικρούς δίσκους για αρχή 5cm, καμιά 20 sterbai, και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω καρδινάλιους(θα με λιθοβολίσουν μερικοι)
Διακοσμητικά υλικά: 40κιλά χαλαζιακή άμμος ερμής(κλασσικά εικονογραφημένα), ρίζες, πέτρες
Φόντο:backround της juwel clay
Φωτισμός: 24h τα led helialux της juwel με τα dimmer τους κάνοντας προσομοίωση(όσο μπορείς να το πείς) ολόκληρης της μέρας.
Διάρκεια φωτισμού:24Η
Φιλτράρισμα:Eheim 2080 γεμάτο με βιολογικό υλικό και μισό μπόλι από το ήδη εν λειτουργία
Θερμοστάτης: schego 600w με controler
Λίπανση: κατι ταμπλετες για τους echinodorus οταν εβαζα την αμμο, αλλιως τπτ άλλο
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6
Γενική σκληρότητα (GH):δεν έχω μετρήση ακόμα λόγω του οτι δεν έχω τεστάκι.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):εν έχω μετρήση ακόμα λόγω του οτι δεν έχω τεστάκι.
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:την ρουτίνα μου σκέφτομαι 150λ 2 φορές την βδόμαδα.το νερό μου είναι καθαρό και μόνο από όσμωση 4 σταδίων.
Θερμοκρασία: τώρα 27
¶λλες πληροφορίες: έχω και μία αεραντλία, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να την βάλω.
Φωτογραφία:

Αυτές είναι οι πληροφορίες που έχω προ το παρόν. Οι μετρήσεις είναι όλες μηδενικές αφού δεν υπάρχει παραγωγή αμμωνίας στο ενυδρείο ακόμα. Γενικά όπως καταλαβαίνετε είμαι έτοιμοσ να βάλω τους κατοίκους μέσα. Ανησυχώ λίγο με την ιχθυοφόρτωση και το φίλτρο. Έχω πάρα πολύ μπόλι απο το ενυδρείο που έχω τώρα και μπορώ να το μπουκώσω, όμως δεν ξέρω αν θα μπορέσει αμέσως να σηκώσει την αμμωνία των ακαθαρσιών των δίσκων, οπότε σκέφτηκα να βάλω πρώτα τα άλλα τα ψαράκια να λειτουργήσει λίγο το οικοσύστημα και μετά τους δίσκους. Επίσης θα ήθελα συμβουλές όσον αφορά την αγορά των δίσκων(απο που δλδ μαγαζι ή παραγωγή συχομπίστα, αν απο μαγαζί απο ποιόν εκτροφέα κλπ κλπ).





[/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-18, 18:03
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλησπερα και καλη αρχη πολυ ομορφο το εχεις κανει το ενυδρειο σου μπραβο!!! το ενυδρειο ειναι μικρο για δισκους διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562 .δευτερον δεν βαζουμε ποτε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο για να στρωσει με τα ψαρια μεσα,διαβασε για τον κυκλο του αζωτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293 . οι δισκοι ειναι δυσκολα και απαιτητηκα ψαρια χρειαζετε να εχεις εμπειρια αρκετη και να εχεις βεβαια και τα καταλληλα λιτρα.. σε παρακαλω διαβασε τα αυτα που σου εστειλα για να μην εχεις στεναχωριες στο μελλον.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-18, 18:54
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και καλη αρχη πολυ ομορφο το εχεις κανει το ενυδρειο σου μπραβο!!! το ενυδρειο ειναι μικρο για δισκους διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562 .δευτερον δεν βαζουμε ποτε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο για να στρωσει με τα ψαρια μεσα,διαβασε για τον κυκλο του αζωτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293 . οι δισκοι ειναι δυσκολα και απαιτητηκα ψαρια χρειαζετε να εχεις εμπειρια αρκετη και να εχεις βεβαια και τα καταλληλα λιτρα.. σε παρακαλω διαβασε τα αυτα που σου εστειλα για να μην εχεις στεναχωριες στο μελλον.
φίλε μιας κ επικαλείσαι το κείμενο για τα ποσά λίτρα θέλει ο δίσκος,Μήπως ξέρεις 2 3 ενυδρεία να παω κ εγώ να δω 20 πόντους ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-18, 19:15
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και καλη αρχη πολυ ομορφο το εχεις κανει το ενυδρειο σου μπραβο!!! το ενυδρειο ειναι μικρο για δισκους διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562 .δευτερον δεν βαζουμε ποτε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο για να στρωσει με τα ψαρια μεσα,διαβασε για τον κυκλο του αζωτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293 . οι δισκοι ειναι δυσκολα και απαιτητηκα ψαρια χρειαζετε να εχεις εμπειρια αρκετη και να εχεις βεβαια και τα καταλληλα λιτρα.. σε παρακαλω διαβασε τα αυτα που σου εστειλα για να μην εχεις στεναχωριες στο μελλον.
Όπως προείπα, δεν θα πάω να βάλω ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο, δεν είμαι πρωτάρης σε τέτοιο σημείο. Είπα πως ότα βάλω τα ψάρια θα βάλω όλο το βιολογικό υλικό που τρέχει εδώ και χρόνια μέσα στο καινούριο φίλτρο. Για τον κύκλο του αζώτου το έχω διαβάσει χίλιες φόρες τα ξέρω αυτά!Ευχαριστώ πάντως για τα καλά λόγια όσον αφορά το στήσιμο, είχα ένα αγχος αν θα βγεί καλό στο τέλος!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-18, 19:33
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μιας κ επικαλείσαι το κείμενο για τα ποσά λίτρα θέλει ο δίσκος,Μήπως ξέρεις 2 3 ενυδρεία να παω κ εγώ να δω 20 πόντους ψάρια.
εσυ θεωρεις οτι ειναι οκ τα λιτρα και το σχημα του ενυδρειου για δισκους?Το θεμα δεν ειναι τι ξερω εγω αλλα τι θελουν τα ψαρια και ποιο ειναι το τελικο τους μεγεθος.αλλοι εχουν χρυσοψαρα σε γυαλα 50 λιτρα και δεν μεγαλωνει αλλα ``ζει`` εγω τα εχω σε λιμνη και ειναι 20 ποντους σε 2 χρονια. αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια και σταματω εδω μιας και δεν μου αρεσουν οι διαπληκτισμοι.Το αρθρο το θεωρω ευαγγελιο εγω προσωπικα και αυτον που το εγραψε εναν χομπιστα που δεν μασαει τα λογια του και δεν κανει εκπτωσεις
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-18, 19:52
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Α οκ δεν είχες ποτέ κατάλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-18, 19:58
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν θελω να κανιβαλισω το θρεντ του παιδιου αλλα ενα σου αναγνωριζω εχεις αντιληψη... KappaKeepo
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-18, 01:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μιας κ επικαλείσαι το κείμενο για τα ποσά λίτρα θέλει ο δίσκος,Μήπως ξέρεις 2 3 ενυδρεία να παω κ εγώ να δω 20 πόντους ψάρια.
Επειδή Δημήτρη αυτό το λες συνέχεια... στο μαγαζί που πηγαίνεις, ΔΕΝ έχει δει;
Στο πρωτάθλημα δίσκων που επισκέφθηκες... ΔΕΝ είδες;
Έχεις γνωρίσει όλους τους δισκάδες της χώρας... και σου είπαν ότι ΔΕΝ έχουν;
Τα δικά μου ψάρια... τα έχεις δει;
Το ότι εσύ ΔΕΝ το κατάφερες ακόμα... είναι κανόνας;


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως προείπα, δεν θα πάω να βάλω ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο, δεν είμαι πρωτάρης σε τέτοιο σημείο. Είπα πως ότα βάλω τα ψάρια θα βάλω όλο το βιολογικό υλικό που τρέχει εδώ και χρόνια μέσα στο καινούριο φίλτρο. Για τον κύκλο του αζώτου το έχω διαβάσει χίλιες φόρες τα ξέρω αυτά!Ευχαριστώ πάντως για τα καλά λόγια όσον αφορά το στήσιμο, είχα ένα αγχος αν θα βγεί καλό στο τέλος!

Αυτά τα 2 που έχεις γράψει... δείχνουν ότι ΔΕΝ έχεις κατανοήσει πλήρως το θέμα "στρωμένο" φίλτρο"... παρόλα αυτά σίγουρα αρχίζεις καλύτερα, από το να ξεκινήσεις τον κύκλο του αζώτου από το 0.... εφ' όσον όμως αφορά και ενυδρείο για δίσκους... είναι ελλειματικό καθώς τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις, αναφέρονται στο κείμενο του link και καλό θα ήταν... να το λάβεις υπ' όψιν σου.
ΑΝ έχεις κατά νου να αλλάξεις ενυδρείο όταν απαιτηθεί (σύντομα θα το δεις, να "έρχεται")... τότε... καλώς κινείσαι.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 11-04-18 στις 01:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-18, 08:41
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις σύστημα με αυτόματες αλλαγές νερου (είσοδος -έξοδος )
Θα σου πρότεινα να δώσεις την προσοχή σου στο μεγάλωμα των δισκων , χωρίς αλλα ψαρια μεςα
Νερο κρύσταλλο με 0-0,5 νιτρικά
Αλλαγές νερου κάθε μέρα με χρήση σκουπας εως 80% Σε κανα 8μηνο αγορά ενυδρειου τουλάχιστον 500 λιτρα , χωρίς αλλα ψαρια μεςα , η μόνο τα κορυ μια και εχεις εμπειρία σε αυτά
Επιςης μην βάλεις ούτε άμμους ούτε φυτά σε αυτό το ενυδρειο , καλύτερα γυμνό ενυδρειο για να σε βοηθήσει στο καθαριςμα(σκουπα ) (καθημερινό )


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-18, 09:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι υπερβολή η καθημερινή αλλαγή νερού 80%.
Ανάλογα βέβαια και με τα ψάρια που θα έχει ο φίλος μας (και τις μετρήσεις), δυο φορές την εβδομάδα 50% αρκούν. Όχι μονο από όσμωση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-18, 09:52
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως ενώ ακούγομαι ως αρχάριος, δεν είμαι και τόσο!έχω τόσα χρόνια ψαράκια, δεν εχω αντιμετοπήσει προβλήματα σχεδόν καθόλου, έχω χαρεί τα cory μου πάρα πολύ με πάρα πολλές γένες και μεγάλωμα αρκετών μικρών. Αυτό που θέλω να πώ είναι πως θέλω να ανέβω ένα σκαλοπάτι παρα πάνω, μου αρέσουν πάρα πολύ οι δίσκοι, θέλω να τους έχω να ζούν και όχι απλά να επιβιώνουν, αν έρθουν γέννες καλώς να έρθουν, θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ(υπάρχει εξοπλισμός και για γεννήστρα αν χρειαστεί). Μεγαλυτερο ενυδρείο δεν μπορώ να βάλω σπίτι μου, λόγω του οτι είμαι σε όροφο(και μια κ είμαι μηχανικός καλα θα κανουμε να αποφεύγουμε τα καουμποιλικια του 1τόνου σε ορόφους), όμως έχω χώρο που είναι ακόμα υπό διαμόρφωση στον οποίο υπάρχει πλάνο για πολύ μεγάλο(μπορεί και 2 τόνους αναλόγως τις διαστάσεις που θα μου βγεί),αλλά θα είναι σε χρονικό ορίζοντα του 1-1,5 χρόνου από τώρα! Εχω διαβάσει πάρα πολύ για τα ψάρακια αυτά, και είμαι αρκετά καταρτησμένος στη θεωρία, η πράξη βέβαια είναι πολύ διαφορετική, γιαυτό άλλωστε και ζητάω σύμβουλές από ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό το είδος χρόνια! Με το χαζό μυαλό μου πιστευώ πως μπορώ να κάνω μια δειλή αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-18, 09:58
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Οι δίσκοι 5cc θελουν πολύ φαΐ , τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα , και κατεψυγμένη τροφή στο φουλ, διότι ειναι στην ανάπτυξη τους , άρα πολύ φαΐ σημαίνει οτι έχουν και πολλες ακαθαρσίες , σαν ζωντανοί οργανισμοί , το αποτέλεσμα ειναι οτι το νερο λερώνετε , και οι δίσκοι ειναι ευαίσθητα ψαρια και δεν συγχωρούν αμέλεια στις αλλαγές
Δεν υπάρχει κανόνας για κάθε ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι αρκετά για αλλαγη νερου καθημερινά ηΆ σε εβδομαδιαία βάση


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-18, 10:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σωστά όλα αυτά και συμφωνώ.


Αλλά προσωπικά 80% κάθε μέρα, δηλαδή στην περίπτωση του φίλου μας 250 λίτρα είναι καταναγκαστικά έργα, όχι χόμπι. Το έχω κάνει (για 100 λίτρα) και μιλάω πάντα προσωπικά.



Σαφώς και υπάρχουν χομπίστες που θα το κάνουν με ευχαρίστηση, καθώς θα βλέπουν τους δίσκους τους να αναπτύσσονται. Αλλά εγώ δεν θα το ξαναέκανα με τπτ… Την τελευταία φορά αγόρασα μεγαλύτερους δίσκους.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-18, 10:52
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δίσκοι 5cc θελουν πολύ φαΐ , τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα , και κατεψυγμένη τροφή στο φουλ, διότι ειναι στην ανάπτυξη τους , άρα πολύ φαΐ σημαίνει οτι έχουν και πολλες ακαθαρσίες , σαν ζωντανοί οργανισμοί , το αποτέλεσμα ειναι οτι το νερο λερώνετε , και οι δίσκοι ειναι ευαίσθητα ψαρια και δεν συγχωρούν αμέλεια στις αλλαγές
Δεν υπάρχει κανόνας για κάθε ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι αρκετά για αλλαγη νερου καθημερινά ηΆ σε εβδομαδιαία βάση


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Αυτό το ξέρω πως θα είμαι με ένα κουβά σρο χέρι όλη την ώρα, γιαυτό άλλωστε έχω προνοήσει να μπορώ να το καλύψω ακόμα και κάθε μέρα αν χρειαστεί. Ξέρω που πάω να μπλέξω!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-18, 13:13
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

[QUOTE=Diskus fan;1039379]Επειδή Δημήτρη αυτό το λες συνέχεια... στο μαγαζί που πηγαίνεις, ΔΕΝ έχει δει;
Στο πρωτάθλημα δίσκων που επισκέφθηκες... ΔΕΝ είδες;
Έχεις γνωρίσει όλους τους δισκάδες της χώρας... και σου είπαν ότι ΔΕΝ έχουν;
Τα δικά μου ψάρια... τα έχεις δει;
Το ότι εσύ ΔΕΝ το κατάφερες ακόμα... είναι .Νικόλα το μαγαζί που λες οχι δεν έχει.στο προταθλημα που λες είδα κάποιους για Τον λογο που είπες...είναι πρωτάθλημα.Δεν ξέρω ολους τους δισκαδες της χώρας ,αυτους που ξερω δεν έχουν ψάρια 20 πόντους.τους δικούς σου δεν τους έχω δει γιατι δεν τους δείχνεις για κάποιο λόγο (κάτι για ματιασμα είχες γράψει δεν θυμάμαι καλα)βασικά ούτε αν έχεις ενυδρείο ξέρω.Απο μια γεννά σου μόνο είδα κάτι φωτο που αν κρίνω Καλά 20 πόντους δεν είναι.ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του ,δεν σ αμφισβητώ γι'αυτά που γράφεις,γιατι για να τα λες κ θα έχουν φτάσει τα ψάρια σου 20 πόντους κ οι δισκαδες που ξέρεις θα έχουν δίσκους 20 πόντους.θα ήθελα αν γίνεται λοιπόν,να μην αμφισβητείς κ εσύ εμένα που δεν έχω δει κ ζητάω χωρίς ειρωνεία κάποιον να μ δείξει.Εχω δει μόνο σ εκθέσεις,σ ενυδρεία που τα αγόρασαν 20 πόντους κ 400 ευρω το ψάρι.κ σ ενυδρεία με ένα Η δυο το πολύ στα 15 ψαρια κ βέβαια αυτό δεν σημαίνει οι δίσκοι ΣΥΝΉΘΩΣ γίνονται 20 πόντοι.επίσης υπάρχει θέμα ,που χαριζα 20 ..30 δισκάκια με τα έξοδα δικά μου (τροφές ρεύματα νερα)Αν μπορεί κάποιο παιδί να τα φτάσει τόσο,αποτέλεσμα......σιγη δισκου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-18, 00:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως ενώ ακούγομαι ως αρχάριος, δεν είμαι και τόσο!
Θα ήθελα να γνωρίζεις ότι... ΔΕΝ έχω καμία πρόθεση να σε μειώσω... για πάμε όμως να δούμε κι ΑΝ ισχύει αυτό που περιγράφεις.
έχω τόσα χρόνια ψαράκια, δεν εχω αντιμετοπήσει προβλήματα σχεδόν καθόλου, έχω χαρεί τα cory μου πάρα πολύ με πάρα πολλές γένες και μεγάλωμα αρκετών μικρών. Αυτό που θέλω να πώ είναι πως θέλω να ανέβω ένα σκαλοπάτι παρα πάνω, μου αρέσουν πάρα πολύ οι δίσκοι, θέλω να τους έχω να ζούν και όχι απλά να επιβιώνουν,
Στον χώρο που έχεις επιλέξει να τους βάλεις... αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Φυσικά απλά θα επιβιώνουν... το γιατί... στο κείμενο που έχει μπει πιο πάνω και τα περιγράφω αναλυτικά.
αν έρθουν γέννες καλώς να έρθουν,
Σου απάντησα και σε αυτό... πιο πάνω.
θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ(υπάρχει εξοπλισμός και για γεννήστρα αν χρειαστεί). Μεγαλυτερο ενυδρείο δεν μπορώ να βάλω σπίτι μου, λόγω του οτι είμαι σε όροφο(και μια κ είμαι μηχανικός καλα θα κανουμε να αποφεύγουμε τα καουμποιλικια του 1τόνου σε ορόφους),
Μου τα μπερδεύεις και μάλιστα αρκετά για μηχανικός... υπάρχουν τόσα ενυδρεία σε ορόφους (εγώ μένω στον 2ο... και όταν ρώτησα μηχανικό, μου είπε... άφοβα) και ΔΕΝ έχουν προβλήματα... εσύ γιατί θα έχεις; Για παράδειγμα... με ένα τυποποιημένο ορθογώνιο ενυδρείο μήκους 1,5 μ. θα έχεις τους δίσκους πολύ καλύτερα από το τριγωνικό και θα είσαι στο μισό βάρος, από αυτό που έγραψες.
όμως έχω χώρο που είναι ακόμα υπό διαμόρφωση στον οποίο υπάρχει πλάνο για πολύ μεγάλο(μπορεί και 2 τόνους αναλόγως τις διαστάσεις που θα μου βγεί),αλλά θα είναι σε χρονικό ορίζοντα του 1-1,5 χρόνου από τώρα!
ΔΕΝ θέλω να σε αποτρέψω αλλά ο χρονικός σου ορίζοντας είναι έξω από το όριο για την ανάπτυξη των ψαριών... ΙΣΩΣ θα ήταν καλύτερα να καθυστερήσεις λίγο το εγχείρημα σου και να σου "βγει" καλύτερο το αποτέλεσμα. Σε τέτοιο χώρο που θα μπορείς να φτιάξεις... θα κάνεις "παπάδες".
Εχω διαβάσει πάρα πολύ για τα ψάρακια αυτά, και είμαι αρκετά καταρτησμένος στη θεωρία, η πράξη βέβαια είναι πολύ διαφορετική, γιαυτό άλλωστε και ζητάω σύμβουλές από ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό το είδος χρόνια! Με το χαζό μυαλό μου πιστευώ πως μπορώ να κάνω μια δειλή αρχή...
ΔΕΝ βλέπω να τίθεται θέμα "χαζού μυαλού"... ξεπερνάς τις βασικές αρχές, από τον ενθουσιασμό.
ΑΝ όμως ανατρέξεις σε παλιότερα θέματα που είχαν το ίδιο σκεπτικό οι επίδοξοι χομπίστες... θα διαπιστώσεις ότι η αποτυχία "ήρθε" στους περισσότερους. Είναι κρίμα να πικραθείς ενώ μπορείς να το αποφύγεις (αφού ειπώθηκε και το γνώριζες) και να ταλαιπωρήσεις και τα ψάρια... όταν αρχίσεις να ζητάς λύσεις με φάρμακα.
Ξεκίνα σωστά... για να το ευχαριστηθείς.-
-------------------------
[QUOTE=ΔημήτρηςΤ;1039421]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή Δημήτρη αυτό το λες συνέχεια... στο μαγαζί που πηγαίνεις, ΔΕΝ έχει δει;
Στο πρωτάθλημα δίσκων που επισκέφθηκες... ΔΕΝ είδες;
Έχεις γνωρίσει όλους τους δισκάδες της χώρας... και σου είπαν ότι ΔΕΝ έχουν;
Τα δικά μου ψάρια... τα έχεις δει;
Το ότι εσύ ΔΕΝ το κατάφερες ακόμα... είναι .

Νικόλα το μαγαζί που λες οχι δεν έχει.
Κάποτε είχε... που πήγαν; Μήπως μιλάμε... για διαφορετικό μαγαζί;
στο προταθλημα που λες είδα κάποιους για Τον λογο που είπες...είναι πρωτάθλημα.
Στο πρωτάθλημα είδες και δίσκους 22-24 εκ.
Δεν ξέρω ολους τους δισκαδες της χώρας ,αυτους που ξερω δεν έχουν ψάρια 20 πόντους.
Αυτό φαντάζομαι ΔΕΝ σημαίνει ότι... ΔΕΝ γίνονται τόσο. άλλωστε όπως είπαμε παραπάνω... το είδες στο πρωτάθλημα. Αυτό λοιπόν εξαρτάται από το... ΑΝ γνωρίζεις τον τρόπο, να τους φτάσεις εκεί.
τους δικούς σου δεν τους έχω δει γιατι δεν τους δείχνεις για κάποιο λόγο (κάτι για ματιασμα είχες γράψει δεν θυμάμαι καλα)βασικά ούτε αν έχεις ενυδρείο ξέρω.Απο μια γεννά σου μόνο είδα κάτι φωτο που αν κρίνω Καλά 20 πόντους δεν είναι.
Όχι ΔΕΝ είναι 20 εκ... είναι 17-18 αν σε καλύπτω (το έγραψα κι εκεί που ρωτήθηκα). Κι επειδή η φωτογραφία είναι από ζευγάρι σε αναπαραγωγή... πιθανολογώ ότι θα έχεις ακούσει ότι... όταν τα βάζεις για γέννες "κόβουν" την ανάπτυξη τους (τους λόγους ΔΕΝ απαιτείται να τους αναπτύξω εδώ). Υπάρχουν κάποιοι λίγοι πάντως, που έχουν δει ψάρια μου και ξέρουν.
ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του ,δεν σ αμφισβητώ γι'αυτά που γράφεις,γιατι για να τα λες κ θα έχουν φτάσει τα ψάρια σου 20 πόντους κ οι δισκαδες που ξέρεις θα έχουν δίσκους 20 πόντους.θα ήθελα αν γίνεται λοιπόν,να μην αμφισβητείς κ εσύ εμένα που δεν έχω δει κ ζητάω χωρίς ειρωνεία κάποιον να μ δείξει.
Προσπερνάω τα περί ειρωνείας... Λίγο πιο πάνω είπες μόνος σου πως έχεις δει. Το ότι ήταν σε πρωτάθλημα, ΔΕΝ αλλάζει το γεγονός. ΑΝ ΔΕΝ μπορούσαν να φτάσουν σε αυτό το μέγεθος... λάστιχο ΔΕΝ θα μπορούσαν να γίνουν.
Εχω δει μόνο σ εκθέσεις,σ ενυδρεία που τα αγόρασαν 20 πόντους κ 400 ευρω το ψάρι.κ σ ενυδρεία με ένα Η δυο το πολύ στα 15 ψαρια κ βέβαια αυτό δεν σημαίνει οι δίσκοι ΣΥΝΉΘΩΣ γίνονται 20 πόντοι.επίσης υπάρχει θέμα ,που χαριζα 20 ..30 δισκάκια με τα έξοδα δικά μου (τροφές ρεύματα νερα)Αν μπορεί κάποιο παιδί να τα φτάσει τόσο,αποτέλεσμα......σιγη δισκου.
Επαναλαμβάνεσαι αλλά και αυτοαναιρείσαι... με αυτά που γράφεις.
Υπάρχει κάποιος γι' αυτό που ζητάς όμως... είναι "λίγο" μακριά και στοιχίζει πάρα πολλά χρήματα (είναι σίγουρο πως ΔΕΝ μπορείς να τα δώσεις... ΑΝ τα καταφέρεις να συναντηθείς μαζί του)... και μετά είσαι έτοιμος, να "σαρώσεις" κύπελλα.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 12-04-18 στις 00:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-18, 11:48
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Απότι καταλαβαίνω μάλλον καλύτερα να το αφήσω προς το παρόν!Ειλικρινά δεν θέλω να ταλαιπωρώ κανένα ψαράκι, ουτε να σκοτώνω ζωντανούς οργανισμούς για πλάκα.Υπάρχουν πολλά ψαράκια που μπορώ να βάλω σε τέτοια λίτρα και θα ευχαριστηθούν και αυτά και εγώ(πχ σκαλαρια και κοπαδόψαρα). Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο και για τα πόστ σας, ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να φιλοξενίσω αυτούς τους όμορφους οργανισμούς!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-18, 13:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι... σκέφτηκες και πράττεις σωστά. Μελέτησε το πράγμα και κινήσου... όταν θα είσαι έτοιμος για το καλύτερο.
Να θυμάσαι ότι τα σκαλάρια... είναι παρόμοια με τους δίσκους.
Και... ΑΝ παραμείνεις στο τριγωνικό ενυδρείο... προτίμησε κάποιο είδος κοπαδόψαρου, που ΔΕΝ κάνει μεγάλες αποστάσεις (πχ. ροδόστομοι... που τρέχουν συνεχώς).
Ψάρια όμορφα υπάρχουν πάρα πολλά... στα καταστήματα έρχονται ελάχιστα γιατί... ο κόσμος κάνοντας μιμήσεις (κατά την άποψη μου)... ΔΕΝ τα ζητάει.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-18, 13:32
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι... σκέφτηκες και πράττεις σωστά. Μελέτησε το πράγμα και κινήσου... όταν θα είσαι έτοιμος για το καλύτερο.
Να θυμάσαι ότι τα σκαλάρια... είναι παρόμοια με τους δίσκους.
Και... ΑΝ παραμείνεις στο τριγωνικό ενυδρείο... προτίμησε κάποιο είδος κοπαδόψαρου, που ΔΕΝ κάνει μεγάλες αποστάσεις (πχ. ροδόστομοι... που τρέχουν συνεχώς).
Ψάρια όμορφα υπάρχουν πάρα πολλά... στα καταστήματα έρχονται ελάχιστα γιατί... ο κόσμος κάνοντας μιμήσεις (κατά την άποψη μου)... ΔΕΝ τα ζητάει.-
Ας μου επιτραπει να προσθεσω και τα silvertip tetra στη κουβεντα. Πανεμορφο τετρα με φοβερη συμπεριφορα και τρομερη κινητικότητα.

Επιστημονικο ονομα: hasemania nana
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-04-18, 13:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σίγουρα άσχημο ΔΕΝ το λες το silver tip... αλλά υπάρχουν πάρα πολλά κι ακόμα πιο όμορφα.-
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-04-18, 13:59
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων

Επαναλαμβάνεσαι αλλά και αυτοαναιρείσαι... με αυτά που γράφεις.
Υπάρχει κάποιος γι' αυτό που ζητάς όμως... είναι "λίγο" μακριά και στοιχίζει πάρα πολλά χρήματα (είναι σίγουρο πως ΔΕΝ μπορείς να τα δώσεις... ΑΝ τα καταφέρεις να συναντηθείς μαζί του)... και μετά είσαι έτοιμος, να "σαρώσεις" κύπελλα.-
Είναι σαφές ότι δεν καταλαβενομαστε ,αν κ δεν ειναι κακο αυτο.εσυ πιστεύεις τα μεν εγώ τάδε.(Τα κύπελλα δεν μ ενδιαφέρουν)να δω ενυδρεία με 8 από τα 10 ψάρια στους 20 πόντους ζήτησα)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-04-18, 15:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βάλε μια αγγελία... κάποιος θα βρεθεί να σου φέρει.-



Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-04-18, 18:17
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα άσχημο ΔΕΝ το λες το silver tip... αλλά υπάρχουν πάρα πολλά κι ακόμα πιο όμορφα.-
Μπορείς να μου προτίνεις μερικά? Εγω σκέφτηκα, 20-25 sterbai, καμιά 40αρια cardinals και 6-7 ramirezi και να σταματήσω εκεί. Δεχτές προτάσεις από όλα τα παιδιά εδώ!!Μου αρέσουν τα χρωματιστά!

Υ.Γ. το τριγωνικό ενυδρείο δεν αλλάζει για την ώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-18, 19:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

συμφωνω και εγω με την αποφαση σου , ιδιαιτερα λογω μηκους του ενυδρειου....Αν θελεις μια ιδεα για κατι εντυπωσιακο και σχετικα βατο ειναι να βαλεις ενα τεραστιο κοπαδι καρδιναλιους (οχι νεον) να παιξεις και λιγο στο φωτισμο με blue light ωστε να τονισει ακομα περισσοτερο τα χρωματα ..... Το αποτελεσμα θα σε τρελανει.....Ειναι μια μαγικη σφαιρα που δινει ζωη και χρωμα στο ενυδρειο.....Το ειχα δει στο εξωτερικο και ειχα παθει και απο τοτε ολο λεω να το κανω αλλα δεν βρισκω χρονο.......

Επισης καλο θα ηταν να κανεις κατι και με τη κεντρικη ριχα που εχεις βαλει, το κοψιμο κανει το ενυδρειο να δειχνει αφυσικο..... Κρυψτο με καποιο τροπο......Βαλτο πισω στην γωνια και καλυψε το με τα υπολοιπα κλαδια που εχεις ή κατι τετοιο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-04-18, 23:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου προτίνεις μερικά? Εγω σκέφτηκα, 20-25 sterbai, καμιά 40αρια cardinals και 6-7 ramirezi και να σταματήσω εκεί. Δεχτές προτάσεις από όλα τα παιδιά εδώ!!Μου αρέσουν τα χρωματιστά!

Υ.Γ. το τριγωνικό ενυδρείο δεν αλλάζει για την ώρα!
Ούτε σαν σκέψη τα 6-7 ραμιρέζι εκεί μέσα... "Συρία" το βλέπω να γίνεται εκεί μέσα.

Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα (για να το ψάξεις και μόνος σου παραπάνω)... αν και ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ έχεις κάποια προτίμηση χρωματικά.

http://diszhal.info/english/characin...dovittatus.php

http://diszhal.info/english/characin...mania_nana.php

http://diszhal.info/english/characin...olumbianus.php

http://diszhal.info/english/characin...throstigma.php

http://diszhal.info/english/characin...chripinnis.php

http://diszhal.info/english/characin...con_roseus.php

http://diszhal.info/english/characin...ldschultzi.php

http://diszhal.info/english/characin...on_palmeri.php

http://diszhal.info/english/characin...ifasciatus.php

http://diszhal.info/english/characin...nterruptus.php

Αυτό είναι ένα ελάχιστο δείγμα... ψάξε και στα παρακάτω link (αλλά και γενικότερα στο site).

http://diszhal.info/english/characins.php?page=0

http://diszhal.info/english/cyprinds.php


-------------------------
Κι ένα από τα αγαπημένα μου μικρά σε μέγεθος ψάρια (όχι tetra)... to Barbus oligolepis.

https://www.google.gr/search?q=barbu...MHBGwQ_AUICigB

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-04-18 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-18, 11:27
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Πολύ ωραία όλα είναι και θα το ψάξω και μόνος μου!Μπορώ να βάλω 2 είδη tetras από μικρότερες σε πλήθος ομάδες ή δεν είναι καλό? Για τα ram να βάλω λετε 2 ζέυγαρια ή καλύτερα 1?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-04-18, 17:50
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

σκέψη να φιλοξενώ πια δίσκους που μου αρεσουν εδώ και χρόνια!

Φίλε εγώ κράτησα αυτό που είπες στο τέλος, να κάνεις αυτό που θέλεις , Έχεις 300 λίτρα καθαρά, άνετα 4 δισκάκια και ένα κοπάδι cardinals, θα είναι πανέμορφο είτε ζουν οι δίσκοι σε γκαρσονιέρα είτε σε 3αρι, πάλι δεν είναι ποτάμι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-04-18, 08:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

4 δίσκοι δεν θεωρούνται σωστό κοπάδι, παράλληλα είναι και το θέμα του σχήματος του ενυδρείου, που του λείπει μήκος .
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-04-18, 22:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέψη να φιλοξενώ πια δίσκους που μου αρεσουν εδώ και χρόνια!

Φίλε εγώ κράτησα αυτό που είπες στο τέλος, να κάνεις αυτό που θέλεις , Έχεις 300 λίτρα καθαρά, άνετα 4 δισκάκια και ένα κοπάδι cardinals, θα είναι πανέμορφο είτε ζουν οι δίσκοι σε γκαρσονιέρα είτε σε 3αρι, πάλι δεν είναι ποτάμι
Όλα αυτά τα έμαθες... στους 9 μήνες (που γράφεις στο προφίλ σου) ότι έχεις εμπειρία;
ΜΗΠΩΣ έχει τύχει να διαβάσεις ποτέ... για συνθήκες νερού και εύρος θερμοκρασίας ή σου είναι αρκετό, ότι έμαθες να βρίσκεις σε video φωτογραφίες του διαδικτύου... και δίνεις τέτοιες συμβουλές;

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία όλα είναι και θα το ψάξω και μόνος μου!Μπορώ να βάλω 2 είδη tetras από μικρότερες σε πλήθος ομάδες ή δεν είναι καλό? Για τα ram να βάλω λετε 2 ζέυγαρια ή καλύτερα 1?
Εγώ θα σου προτείνω ένα... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κιχλίδες που θα ζευγαρώνουν... στο ενυδρείο, θα γίνεται χαμός.
Δες πρώτα τι θα επιλέξεις από τέτρα... και το ξανασυζητάμε.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 16-04-18 στις 22:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-04-18, 11:44
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

να διαβασεις φιλε λιγο τι λεει o stendker , δεν λεω τιποτα αλλο,,,δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση ,,,εχει 300 λιτρα , μια χαρα ειναι για να χαρει τα ψαρακια που γουσταρει....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά τα έμαθες... στους 9 μήνες (που γράφεις στο προφίλ σου) ότι έχεις εμπειρία;
ΜΗΠΩΣ έχει τύχει να διαβάσεις ποτέ... για συνθήκες νερού και εύρος θερμοκρασίας ή σου είναι αρκετό, ότι έμαθες να βρίσκεις σε video φωτογραφίες του διαδικτύου... και δίνεις τέτοιες συμβουλές;

-------------------------


Εγώ θα σου προτείνω ένα... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κιχλίδες που θα ζευγαρώνουν... στο ενυδρείο, θα γίνεται χαμός.
Δες πρώτα τι θα επιλέξεις από τέτρα... και το ξανασυζητάμε.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στους δίσκους Giannis1987 Δίσκοι 7 18-12-15 15:34
Στήσιμο νέου μονομαχο-ενυδρείου, αναζητούνται προτάσεις & συμβουλές Iren66 Bettas 69 18-10-12 22:10
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Παρουσίαση & συμβουλές για 4 ενυδρεία... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 12-05-06 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14006 seconds with 15 queries