Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-10, 13:23
mikeepidio Ο χρήστης mikeepidio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Χαριλάου
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Θέλω να φυτεύσω φυτά χαμηλών απαιτήσεων

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 100αρι ενυδρείο για να φιλοξενίσω γκάππυ και
μόλλυ... Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να φυτεύσω φυτά χαμηλών απαιτήσεων (π.χ. anubias, Cryptocorynes κ.α.) και δεν έχω ιδέα τι θα χρειαστεί.. Τι λέτε;;


ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-10, 15:00
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Χαλίκι και πέτρες μη ασβεστολιθικές (ρίχνεις κεζαπ και αν αφρίσουν είναι ασβ/κές) , ρίζες ειδικές για ενυδρεία , θερμοστάτη,εξωτερικό καλύτερα φίλτρο με υλικό το οποίο θα αποικίσουν τα βακτηρίδια που θα τρέφονται με τα κακάκια των ψαριών που είναι πολύ τοξικά για τα ίδια. Τα βακτηρίδια κάνουν και αυτά κακάκια τα οποία ευτυχώς είναι πολύ λιγώτερο τοξικά για τα ψαράκια και τα κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού. Επίσης θα χρειαστείς δύο λάμπες φθορίου Τ8 για φυτά , θερμόμετρο , αντιχλώριο , τεστ για να μετράς ph , kh , αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά (τα τρία τελευταία είναι για τα κακάκια που λέγαμε ), βιβλία και ψάξιμο στο διαδίκτυο.

Τα ψαράκια που αναφέρεις μπορεί να μην έχουν πρόβλημα με ασβ/κές πέτρες-χαλίκι (ας μας πουν τα παιδιά που έχουν ζωοτόκα) αλλά αν αργότερα θελήσεις να αλλάξεις την σύνθεση των ψαριών σου μπορεί να χρειαστεί να τα βγάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-10, 15:43
alex_s Ο χρήστης alex_s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Προσφατα τελειωσα το ενυδρειο, είμαι στο τελος του στρωσιματος και σε καμμια βδομαδα θα βάλω τα πρώτα μου ψαρακια(γκαπυ) . Έχω βάλει και ευκολα φυτα.

Εκτός από το βασικό εξοπλισμο (φιλτρο, θερμοστατη, θερμομετρο, φωτισμο) αν βαλεις φυτα πρέπει να δωσεις προσοχη σε μερικα πραγματακια.

- το υλικό του βυθου (θα προτεινα χοντρη αμμο ή ψιλό χαλίκι), υποστρωμα δε θα χρειαστεις, ίσως ένα γενικό υγρό λίπασμα ή καμμια ταμπλετα κοντα στις ριζες των φυτων

- το φωτισμό, να προσεξεις τι επιλογές σου δίνει το ενυδρειο που θα παρεις, αν μπορείς να βάλεις άλλες λάμπες. Αν είναι πιο λίγος ο φωτισμός θα έχεις πρόβλημα με τα φυτά, και αν είναι πιο πολύ μπορεί να εχεις πρόβλημα με αλγες

- σε ποιο φασμα φωτος εκπεμπουν οι λαμπες. (π.χ. στο δικό μου ενυδρειο εχω δύο λαμπες της Sylvania μία grolux και μια aquastar, 54w η κάθε μία σε καθαρά λίτρα ενυδρείου 200)


- χρονοδιακόπτη για να αναβουν οι λαμπες σε σταθερη περιοδο καθε μερα

Επίσης πριν βάλεις ψαρακια, το ενυδρείο πρέπει να έχει στρωσει πρώτα(όπως αναφέρθηκε με τα βακτηριδια και τα κακακια )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-10, 15:46
mikeepidio Ο χρήστης mikeepidio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Χαριλάου
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλίκι και πέτρες μη ασβεστολιθικές (ρίχνεις κεζαπ και αν αφρίσουν είναι ασβ/κές) , ρίζες ειδικές για ενυδρεία , θερμοστάτη,εξωτερικό καλύτερα φίλτρο με υλικό το οποίο θα αποικίσουν τα βακτηρίδια που θα τρέφονται με τα κακάκια των ψαριών που είναι πολύ τοξικά για τα ίδια. Τα βακτηρίδια κάνουν και αυτά κακάκια τα οποία ευτυχώς είναι πολύ λιγώτερο τοξικά για τα ψαράκια και τα κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού. Επίσης θα χρειαστείς δύο λάμπες φθορίου Τ8 για φυτά , θερμόμετρο , αντιχλώριο , τεστ για να μετράς ph , kh , αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά (τα τρία τελευταία είναι για τα κακάκια που λέγαμε ), βιβλία και ψάξιμο στο διαδίκτυο.

Τα ψαράκια που αναφέρεις μπορεί να μην έχουν πρόβλημα με ασβ/κές πέτρες-χαλίκι (ας μας πουν τα παιδιά που έχουν ζωοτόκα) αλλά αν αργότερα θελήσεις να αλλάξεις την σύνθεση των ψαριών σου μπορεί να χρειαστεί να τα βγάλεις.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφιρίες

Μια ερώτηση... Χθες στο πετ σοπ μου είπαν ότι θα πρέπει να βάλω πέτρες λάβας (απ' ότι θυμάμαι) και από πάνω χαλίκι για να οξυγωνονεται καλύτερα είναι καλή λύση ή δεν χρειάζεται;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-10, 15:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται για φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τσάμπα κόπος κι έξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-10, 15:55
mikeepidio Ο χρήστης mikeepidio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Χαριλάου
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται για φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τσάμπα κόπος κι έξοδα.

ευχαριστώ πολύ!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-10, 02:08
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Στο βυθό καλά είναι να βάζουμε ένα είδος, να μην τα μπερδεύουμε όπως σου είπαν από το Pet shop και λάβα και χαλίκι. Εκτός αν βάλεις υπόστρωμα για τα φυτά σου, τότε θα χρειαστείς από πάνω και χαλίκι, αλλά για τα εύκολα φυτά το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλών απαιτήσεων χωρίς CO2? N4505 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 13-02-09 00:46
Υγρό λίπασμα για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 21-07-08 23:19
Θέλω να βάλω και φυτά! bessy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 10-01-08 10:33
Κατάλληλο ενυδρείο για υψηλών απαιτήσεων Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-09-07 14:55
Ξεκίνημα φυτεμένου χαμηλών απαιτήσεων... John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 22-03-05 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03809 seconds with 13 queries