Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-12, 05:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ερωτηση για neon tetra, ψαροσυνθεση και περιβαλλον...

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-12, 13:02
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλυτερα να μαλακωσεις το νερο και να βαλεις μεσα μονο ενα ζευγαρι απιστογραμμα, τα λιτρα ειναι μια χαρα για αυτα τα ψαρακια. υπαρχουν τροποι να αναπαραγεις τα περισσοτερα τετρα, ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολλες γνωσεις, αλλα πιστευω οτι τα πετσοπ φερνουν wild caught τετρα. καλα το πας απο αποψη διακοσμησης, βαλε και μερικα ξερα φυλλα στο βυθο και καμμια ριζα παραπανω και θα γινει σουπερ βιοτοπικο. αφου δεν θα το φυτεψεις γιατι εβαλες υποστρωμα? αν βαλεις απιστογραμμα δεν θελει καπακι το ενυδρειο, γιατι ειναι ψαρακια που δεν πηδανε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Τα 50 λιτρα (και καλα φυτμενο με κρυψωνες) δεν εφτασαν ουτε για ενα ζευγαρι ενηλικα ευμεγεθη ραμιρεζι στη δικη μου περιπτωση. Πολυ ταλαιπωρια για το θηλυκο.

Ενα κοπαδακι (μινιμουμ 8-12 ατομα) καρδιναλιοι ή νεον μπορουν να μπουν.
Το εχω δοκιμασει. (52χ27χ38 καθαρα, blackwater bare bottom με φυλλα κατω κ 20 cardinal)
Φυσικα δεν θα δεις τιποτα ιδιαιτερο θεαμα απο συμπεριφορες σε αυτον το αριθμο κοπαδιου και λιτρων. (το ενυδρειο ωστοσο μπορει να γινει στολιδι)
Εχω δοκιμασει διαφορα με τους καρδιναλιους.
Απο κοπαδακι 6 ατομων σε 45 λιτρα μεχρι κοπαδακι 100 ατομων σε 400.
Με και χωρις κιχλιδα μαζι τους.

Αν πας σε Νοτια αμερικη, σε αυτο το ενυδρειο θα ελεγα 12 neon 6 cory (μικρο ειδος) και 4 oto, και με σταδιακη εισαγωγη, πρωτα τα neon μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος (ακομα και με μπολιασμα, ασε πρωτα το ενυδρειο να τρεξει ενα μηνα αδειο, αν θελεις να ειναι πιο safe) με τελευταια τα cory και τα oto (μετα απο 3-4 μηνες).

Αλλιως ενα ζευγαρι οσο πιο ειρηνικου ειδους apisto γινεται και μονο αυτα για αρχη.

Τα tetras αυτα βρισκονται κατα εκατομμυρια στα ποταμια της Ν Αμερικης (φυσικα λογος για εξαφανιση τους με το ψαρεμα δεν γινεται).
Η αναπαραγωγη τους, ειναι καπως δυσκολη σε ενυδρειο.
Αυτα τα δυο εκαναν μεχρι το προσφατο περελθον να συμφερει περισσοτερο η πωληση ψαρεμενων ψαριων.
Ομως πλεον οι αναπαραγωγες εχοιυν γινει ρουτινα και τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.
Δεν εχει λογο να σου πει ψεμματα το καταστημα οτι ειναι εκτροφης ενω ειναι αγρια, αφου αυτο θα εριχνε την τιμη τους (υποτιθεται ενας αγρια πιασμενο ψαρι ειναι πιο ακριβο).

Εκτος αυτου να ξερεις ομως, οτι ενα αγρια πιασμενο cardinal ή neon, οταν μπει σε ενα ενυδρειο με σωστο νερο που συντηρειται σωστα, θα ζησει μεσο ορο 3-5 φορες πολλαπλασια απο οτι στη φυση.
Αυτο κατι λεει.
Οσο για την "ελευθερια", ειναι μια συζητηση που εχει ξαναγινει πολλες φορες.
Η επιστημονικη πειραματικη ερευνα με ψαρια, εδειξε οτι ενα ψαρι προτιμαει την ασφαλη επιβιωση, απο οτιδηποτε αλλο, ακομα και απο την αρχηγια του κοπαδιου και οτι οφελη συνεπαγεται αυτη, πχ στην προτεραιότητα στη διατροφη και αναπαραγωγη.

Δεν κακοπερνανε ολα τα ψαρια στα ενυδρεια.

υγ πρωτα επιλογη ιχθυοφορτωσης και μετα βλεπουμε για το στησιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-12, 14:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@Xρηστος Ζ.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Υποστρωμα εβαλα γιατι το ειχα απο το προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου που ειχα φυτα μεσα. Τωρα λεω να το κανω ολο μοςς αλλα δεν αποκλειεται να βαλω και κανενα αλλο φυτακι στην πορεια.

Το οτι ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη τους το γνωριζω και ουτε νομιζω θα μπω στην διαδικασια για κατι τετοιο.

Οσον αφορα τωρα το βιοτοπικο που λες, δεν με ενδιαφερει να το κανω ''τοσο'' βιοτοπικο, με φυλλα καταπα, black water κλπ.

Και τα απιστογραμμα μου αρεσουν δεν λεω αλλα λιγο πιο πολυ μαρεσουν τα German blue ram.

@Delta66

Γεια. Καιρο εχουμε να τα πουμε.

Εχω διαβασει ολα τα θεματα που εχουν γραψει και τα δικα σου μεσα για τα τετρα και συμπεριφορες οπως λες σε 50λιτρο, 100λιτρο κλπ. Ξερω οτι δεν θα δω το ιδιο πραγμα απο θεμα συμπεριφορας που θα δω σε μεγαλυτερο - μακρυτερο ενυδρειο με μεγαλυτερο κοπαδι αλλα θα ηθελα να βαλω ενα ψαρι που μαρεσει αρκετα εμφανισιακα οπως ειναι τα τετρα. Δεν λεω, θα μπορουσα να βαλω cpd, guppy, endler, κλπ. που θα ηταν ισως προτιμοτερο αλλα δεν τρελαινομαι. Φυσικα διαλεγω τον λιγο πιο δυσκολο δρομο με νερο που θα πρεπει να επεξεργαστει για να εχει σωστες τιμες αλλα ενταξει, χαλαρα και ολα θα γινουν. Το στρωσιμο το κανω με τροφη και microbe lift balancer - nite out 2 οπως τοτε και δεν ξερω αν θα παρω μπολι. Μαλλον οχι.

Στο θεμα της ψαροσυνθεσης τωρα, θυμαμαι οτι ειναι δυσκολα ψαρια τα ramirezi. Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα? H τυρφη κιτρινιζει το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-12, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα?
Οχι στο 400αρι ηταν μια χαρα. Αυτο ελειπε.
Μολις μπηκαν στο 5αρι για αναπαραγωγη χωρις την παρουσια των καρδιναλιων αρχισαν τα προβληματα.
Γεννησε 3 φορες αλλα δεν γονιμοποιοντουσταν τα αυγα επειδη η φωλια τα διπλα στο φιλτρο ή γιατι απλα ηταν τζουφια τα ψαρια (απο ορμονες συνθηως που δινουν οι εκτροφεις για χρωματα)
Απο το κυνηγι για συνεχεις αναπαραγωγες "επεσε" η θηλυκια.
Την εβαλα στο μεγαλο και ησηχασε αλλα δεν εζησε για πολυ ακομα.
Ηταν και μεγαλουτσικη στην ηλικα (2.5 ετων). Ο αρσενικος εζησε ακομα ενα χρονο (3.5 εφτασε)

Σταθερες συνθηκες θελουν ολα τα ψαρια. Αυτο θελει και τελειως πεντακαθαρο νερο και σωστων παραμετρων (πολυ μαλακο και πολυ οξινο). Απλα τη "βγαζει" και σε οχι τοσο μαλακο και οξινο. Οχι σκληρο και αλκαλικο ομως.
Το ιδιο και οι αρλεκινοι.
Blackwater ψαρια ειναι κι αυτα.

Καποια apisto ειναι πιο ειρηνικα απο αλλα. Ανοιξε θεμα να σου απαντησουν κι αυτοι που τα διατηρησαν.
Τα cory ομως απεφυγε τα με Apisto ετσι κι αλλιως.

Δεν ειπα οτι προτιμαει και να ειναι φυλακισμενο.
Αν δεν μπορει να κινηθει και να συμπεριφερθει σωστα ναι ειναι φυλακισμενο.
Ενα κοπαδι καρδιναλιοι σε 400 λιτρα ειναι περιορισμενοι θα ελεγα, οχι φυλακισμενοι.
Το πειραμα που ανεφερα ειχε να κανει με αφρικανες που τους δωθηκε η επιλογη σε ελεγχομενο χωρο να μπουν σε κοπαδι μικροτερων ή μεγαλυτερων ψαριων.
Στο κοπαδι με τα μικροτερα ψαρια θα ειχα την αρχηγια.
Προτιμησαν να πανε στο κοπαδι με τα μεγαλυτερα ψαρια κι ας ετρωγαν ξυλο και ήταν πισω στην ιεραρχια, με αναταλλαγμα τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης που δινει ενα κοπαδι με μεγαλα ψαρια και ετσι θα ειχα στη συνεχεια την ευκαιρια τους οταν δυναμωσουν και μεγαλωσουν πολυ να παρουν και την αρχηγια.
Συμπερασμα "η επιβιωση πανω απο ολα".

Η φιλοσοφια παντως που αφησες να εννοηθει (εστω υπερβολικα παραφρασμενη) "δεν ειναι αγριο" - βαλτο οπου ναι", δεν ειναι σωστη.
Και τα εκτροφης σε βιοτοπικα και σωστα ενυδρεια με σωστο νερο πρεπει να τα βαζουμε.
Αλλιως φυλακισμενα ειναι κι αυτα.

ΥΓ η αμμος για cory και ραμιρεζι ειναι must, για apisto δεν ειμαι σιγουρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-12, 15:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Η φιλοσοφια παντως που αφησες να εννοηθει (εστω υπερβολικα παραφρασμενη) "δεν ειναι αγριο" - βαλτο οπου ναι", δεν ειναι σωστη.
Και τα εκτροφης σε βιοτοπικα και σωστα ενυδρεια με σωστο νερο πρεπει να τα βαζουμε.
Αλλιως φυλακισμενα ειναι κι αυτα.

ΥΓ η αμμος για cory και ραμιρεζι ειναι must, για apisto δεν ειμαι σιγουρος.
Εχεις απολυτο δικιο που το επισημαινεις. Ναι, αυτο αφησα να εννοηθει και σιγουρα δεν ειμαι της αποψης, βαλτο οπου να ναι επειδη δεν ειναι αγριο, σε καμια περιπτωση, απλα προτιμω ενα ψαρι που δεν εμαθε στη φυση να μπει στο μικρο μου 50λιτρο παρα ενα απο τη φυση.

Αμμος για τα τετρα?

Σε καμια περιπτωση ramirezi με αυτο το βυθο? Το βαζουν και το βγαζουν στο στομα τους μηπως?

Η τυρφη κιτρινιζει το νερο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κοπαδι με τα μικροτερα ψαρια θα ειχα την αρχηγια.
Προτιμησαν να πανε στο κοπαδι με τα μεγαλυτερα ψαρια κι ας ετρωγαν ξυλο και ήταν πισω στην ιεραρχια, με αναταλλαγμα τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης που δινει ενα κοπαδι με μεγαλα ψαρια και ετσι θα ειχα στη συνεχεια την ευκαιρια τους οταν δυναμωσουν και μεγαλωσουν πολυ να παρουν και την αρχηγια.
Συμπερασμα "η επιβιωση πανω απο ολα".
Πολυ ενδιαφερον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-03-12 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-12, 17:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμος για τα τετρα?

Σε καμια περιπτωση ramirezi με αυτο το βυθο? Το βαζουν και το βγαζουν στο στομα τους μηπως?

Η τυρφη κιτρινιζει το νερο?
Γιατι οχι και για τα τετρα?
Οχι απαραιτητα.
Μονο για βιοτοπικα σωστο ενυδρειο.

Κοιτα απο το ονομα και μονο καταλαβαινεις Mikrogeophagus ramirezi.
Σκαβουν (ιδιως οταν γεννησουν και μεταφερουν στις λακουβες τα μωρα).
Τρωνε και αμμο για να ξεδιακεξουν τροφη.
Ομως πιστευω δεν θα παθουν τιποτα και σε μη μη αιχμηρο χαλικι (δεν εχω δοκιμασει να πω την αληθεια με χαλικι).

Ναι το σκουραινει.
Αναλογα το φωτισμο ομως δεν κιτρινιζει απαραιτητα.
Μπορει να παρει διαφορες σκουρες αποχρωσεις απο το χρωμα του φωτισμου φως.
Κιτρινο θα φανει με καποιες λαμπες που βγαζουν κιτρινης αποχρωσης φως.
Το κανονικο χρωμα ειναι αποχρωσεις του καφε απο πολυ ανοιχτο εως πολυ σκουρο αναλογα την ποσοτητα της τυρφης.
(Κιτρινο και εμενα δεν μου αρεσει. Προτιμω σχεδον μαυρο )
(που'σαι kgf12345??? σου εκανα το χατηρι, εβαλα παλι τυρφη και φυλλα ... καφε οποτε θες )

Το κανονικο Blackwater ειναι αυτο:
(οχθη του rio negro - μαυρο νερο με ασπρη αμμο) (θελει προσπαθεια για να το κανεις τοσο μαυρο, εκτος κι αν βαλεις εκτος απο τυρφη-φυλα και βοηθητικα κανενα microbe-lift bio colorant - οταν δεησουν και το ξαναφερουν τα μαγαζια ή κανενα diy leaf extract)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-12, 16:12
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση. Σιγουρα και για τα τετρα ειναι καλυτερα η αμμος μιας και ετσι ειναι και το περιβαλλον τους απλα ρωτησα ''και για τα τετρα?'' απο την αποψη οτι και εκεινα εχουν τοσο προβλημα οσο τα ραμιρεζι? Τελικα μου απαντησες και καταλαβα. Μπορουν τα τετρα και χωρις αμμο αλλα γιατι να μην τους την προσφερεις αν μπορεις. Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.

Το φως μου ειναι wave solaris tropical 18w και φανταζομαι απο αυτο που βλεπω, οτι βγαζει λευκο αλλα οχι ψυχρο χρωμα (τωρα τι φασμα φωτος εχει και το τι χρωμα θα κανει το νερο με την τυρφη δεν ξερω) και ειναι στα 6700k.

Εχω πολυ ψαξιμο ακομα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.
Πηγα στο εν λογω πετ σοπ σημερα και αυτη η αμμος με τα 15 ευρω τα 5 κιλα ειναι μια carat 6. Ποια η διαφορα με μια ασπρη αμμο απο οικοδομικα υλικα (απο οτι ακουσα 6 ευρω τα 25 κιλα) περαν απο το πολυ καλο ξεβγαλμα που θα θελει?

Εψαξα κατι θεματα και βλεπω η αμμος να βρωμιζει ευκολα, ακουσα οτι δεν πιανει τοσο ευκολα βιολογια μιας και δεν κινειται ευκολα το νερο μεσα της οπως στο χαλικι, λογω του οτι ειναι πιο συμπαγης. Με εχουν αγχωσει λιγο αυτα. Μηπως να επελεγα ενα πολυ λεπτοκοκο χαλικι καλυτερα? Στην περιπτωση που επελεγα χαλικι, αν αποφασιζα για οτο θα ειχαν προβλημα?

Ειδα ακομα κατι στο μαγαζι αυτο. Ειχε τυρφη της Sera (καλη?) και του λεω οτι κιτρινιζει το νερο και μου εδειξε ενα σκευασμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ουτε ονομα και μου ειπε πως αυτο το εφεραν μιας και το ζητησαν πολλοι δισκαδες, οτι αυτο αφαιρει απο το νερο ολες τις χρωστικες κλπ χωρις ομως να αφαιρει και τα καλα στοιχεια που χρειαζονται. Τιμη γυρω στα 25 ευρω και λεει το αλλαζεις καθε 6 μηνες. Δεν ξερω τωρα πως χρησιμοποιειται, αν το χρησιμοποιεις ολο ή αυτο φτανει να σου κρατησει για 1 χρονο κλπ. Ξερει κανεις κατι?

Και κατι για το τελος για το θεμα ph. Μπορω με το tetra optimat να ρυθμισω το ph στο 7 και λιγο πιο κατω (να το κατεβασω απο 7,5)? Αξιζει? Ειναι οικονομικο? Δεν με απασχολει να εχω το διοξειδιο για τα φυτα, απλα το λεω για να μην χρησιμοποιησω τυρφη ή α/ο για να ριξω το ph.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 07-03-12 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-12, 16:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν εχεις μεγαλες σκληροτητες οτι και να κανεις δεν θα πεφτει το πεχα. γνωμη μου ειναι να παρεις μια α.ο. το τετρα οπτιματ το ειχα και εγω, κανει δουλεια (με μαλακο νερο) αλλα δεν συμφερει, γιατι η μπουκαλιτσα κραταει περιπου ενα μηνα (κανει και 25 ευρω) και ανταλλακτικα δεν ξερω αν θα ξαναβρεις γιατι η τετρα εχει κανα εξαμηνο να φερει πραγματα ελλαδα. υπαρχει ενα παρομοιο συστημα για διοξειδιο που χρησιμοποιει μαγια και ζαχαρη, εχω παρει και εγω δεν ηθελα να φτιαξω diy συστημα.
οταν λες ασπρη αμμο απο οικοδομικα υλικα ποια εννοεις? αν λες αυτη που βαζουν για το μπετο τοτε εννοειται δεν κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-12, 16:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οχι, εννοω οτι ακουσα για αμμο απο οικοδομικα υλικα οτι παιρνουν και κανει αλλα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα. Κατι παραπανω δεν ξερω. Οσον αφορα τωρα τις σκληροτητες το kh στο νερο βρυσης μου ειναι 6 και το gh 7 αντιστοιχα. Με αυτες πεφτει τις τιμες πεφτει δυσκολα?

Για το τετρα οπτιματ δεν ξερω αν εχουν ελλειψη αλλα αφου μου λες και 25 ευρω το μηνα τοτε δεν προκειται να το κανω. Δεν συμφερει πιστευω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-12, 16:59
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, εννοω οτι ακουσα για αμμο απο οικοδομικα υλικα οτι παιρνουν και κανει αλλα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα. Κατι παραπανω δεν ξερω.
¶μμο άμα θες μπορείς να βρεις εδώ... έχει λευκή και εγώ από εκεί έχω πάρει και είναι πολύ καλή (μπορείς να δεις την παρουσίαση που έκανα και θα καταλάβεις). Απλά την έπλυνα πολλές φορές
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-12, 17:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

A, φαινεται μια χαρα και ασπρη ασπρη. Η μονη διαφορα τελικα ειναι το καλο ξεπλυμα? Απο τον ερμη εκει μια ασπρη εχει μονο ή διαφορες και θα πρεπει να προσεξω τι να διαλεξω? Τιμη θυμασαι εστω και περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-12, 18:14
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
A, φαινεται μια χαρα και ασπρη ασπρη. Η μονη διαφορα τελικα ειναι το καλο ξεπλυμα? Απο τον ερμη εκει μια ασπρη εχει μονο ή διαφορες και θα πρεπει να προσεξω τι να διαλεξω? Τιμη θυμασαι εστω και περιπου?
Έχει και μπεζ, η τιμή εάν θυμάμαι καλά ήταν περίπου στα 6e / 25kg
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-12, 14:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Α οκ, σε ευχαριστω.

Να ευχαριστησω τον χρηστη genediver, που αφιλοκερδως μου εδωσε μοςς και αμμο (περι τα 10+ κιλα μπεζ). Πραγματικα ευχαριστω πολυ. Τωρα παω να την πλυνω.
-------------------------
Τελικα με τη βοηθεια του tzane και ενος ακομα φιλου χθες το βραδυ, ξεστησα το ενυδρειο (το οποιο ετρεχε μολις 2 μερες και θα ξεκιναγα το στρωσιμο) για να αλλαξουμε διακοσμηση βγαζοντας το υποστρωμα της seachem και βαζοντας αμμο ωστε να το φερουμε πιο κοντα στα ψαρια που προς εκεινα θα κινηθω.

Eιναι ακομα λιγο θολωμενο αλλα καπως φαινεται. (το φιλτρακι δεξια θα φυγει, απλα ειναι με λιγο ανθρακα για τις πρωτες μερες)

Ολα τα φυτα ειναι christmas moss περαν της μπροστα πετρας που εχει riccia.

Τωρα το θεμα που με απασχολει ειναι η τυρφη ωστε να ριξω λιγο το ph μου (απο το 7,5 στο 7). Συμφωνα με ενα πετ σοπ η 500g τυρφη της sera θα μου κραταει περιπου ενα μηνα. Αυτο ειναι αληθεια? Το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα, υπολογιζω πως η αλλαγες νερου θα ειναι 15 -20 λιτρα εβδομαδιαιος. Δεν εχω διαβασει πολλα ακομα για την τυρφη αν και θα το κανω αμεσα, εχει απειρα θεματα εδω στο φορουμ απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα. Πιστευω πως θα χρησιμοποιησω τον τροπο με την τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας και οχι μεσα στο ενυδρειο.

Οτι ενστασεις εχετε, ελευθερα...

Απο ψαρια λεω τετρα και ενα ζευγαρι απιστο ή ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ισως μαζι και 3-4 οτο. Δηλαδη την συνθεση που προτινε πιο πανω ο delta66. Απο εκει και περα, εχετε καποια αλλη να προτινετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 08-03-12 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-12, 20:48
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι η τύρφη θα ρίξει την τιμή του ph κατά την επιθυμητή 1/2 μονάδα.
Χρειάζεσαι λίγη ακόμα άμμο στήν πλάτη για να δημιουργήσεις μια ψευδαίσθηση βάθους (πάρε τηλ.).
Βάλε τώρα στην αρχή και ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο, να ξεθολώσει το νερό.
Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να βάλεις την ρίζα ανάποδα, προσωπικά γύρισα ανάποδα την φωτό και το αποτέλεσμα μου άρεσε (ΙΜΟ).
Μάλλον να σου έδινα και άλλη μος, λίγη μου κάθεται βρε παιδί μου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-12, 01:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Γεια.

Οταν λες ενυδρειακο βαμβακι εννοεις ενυδρειακη βατα? Παντως εχει ξεθολωσει ακομα πιο πολυ τωρα σε σχεση με την προηγουμενη φωτογραφια που ανεβασα το πρωι.

Εχει μεινει λιγη αμμος ακομα (κανα κιλο πιστευω) που μπορει οπως λες να την βαλω πισω. Και εγω καπως ετσι ηθελα να παει και αλλη αμμος πισω και ετσι στη δεξια πισω γωνια εχουμε βαλει αρκετη. Ισως δεν φαινεται στη φωτογραφια.

Τη ριζα τη μεγαλη την ειχα απο το πρηγουμενο setup του ενυδρειου (τωρα μπηκαν μαζι και αλλες μικροτερες ριζουλες για να βγει το αποτελεσμα αυτο) και την ειχα αναποδα σε σχεση με το πως ειναι τωρα. Να σου πω την αληθεια πιο καλα μαρεσει ετσι τωρα μιας και αμα γυρισει απο την αλλη μπορει να μπει μονο σε μια θεση (αριστερα αριστερα) μιας και βρισκει αλλιως στο τζαμι και δεν μπαινει.

Μοςς φαντασου εμεινε και λιγη και εδωσα και στο φιλο tzane (αυτος που ειχαμε ερθει μαζι στη συναντηση). Τι να μου δωσεις και αλλη? Χαχα. Ηταν ηδη μεγαλη ποσοτητα.
-------------------------
Eδω και μια φωτογραφια που τραβηξα πριν απο λιγο, μιας και εχει ξεθολωσει οπως λεω περισσοτερο.
-------------------------
Διαβαζοντας τα θεματα για την τυρφη κατεληξα να το κανω με τον τροπο της τυρφης στο βαρελι προετοιμασιας.

To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα και εχω 2 βαρελια προετοιμασιας των 20 λιτρων. Το ενα για να αδειαζω το νερο απο το ενυδρειο και το αλλο για να εχω ετοιμο το νερο της αλλαγης που θα κανω. Υπολογιζω πως θα κανω αλλαγη καθε 7-10 μερες απο 15 λιτρα περιπου. Εχω δευτερο θερμοστατη για το βαρελι που προετοιμαζω το νερο και εχω και 2 εσωτερικα φιλτρα που καθονται. Το ενα ειναι της Juwel το bioflow mini filter το οποιο λεει πως εχει ροη 280 λιτρα ανα ωρα και χωρητικοτητα μισο λιτρο. Το αλλο ειναι της Sicce το micron το οποιο λεει πως εχει ροη 200 λιτρα ανα ωρα αλλα εχει μικροτερη χωρητικοτητα απο αυτο της Juwel (βεβαια δεν νομιζω να εχει προβλημα να χωρεσει την ποσοτητα τυρφης που χρειαζονται αυτα τα λιτρα). Πιο θα ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησω στο βαρελι? Μαλλον αυτο της Juwel λογω μεγαλυτερης ροης σωστα? Στο βαρελι το νερο που θα φτιαχνεται θα ειναι 20 λιτρα σωστα? Και ας χρησιμοποιησω εγω μονο τα 10-15 για αλλαγη. Για τα 20 λιτρα θα χρησιμοποιησω για αρχη, συμφωνα με λεγομενα του delta66 που διαβασα 20-25g τυρφης ανα 10 λιτρα αρα στο 20λιτρο βαρελι 50g ας πουμε και βλεπω πως θα παει, ετσι δεν ειναι? Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-03-12 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-12, 03:33
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Προσάρμοσε σε έναν κυκλοφορητή (άν έχεις) ένα μισομπούκαλο νερού, και βάλε την τύρφη εφαρμοστά μαζί με το σακο/καλτσόν, έτσι ώστε να κυκλοφορεί με ευχέρεια το νερό (μέσα από την τύρφη), γιατι δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-12, 09:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα.....
....Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?
Δεν υπαρχει μαθηματικος τυπος.
Στο περιπου υπολογιζουμε γιατι ο καθενας κανει λιγο διαφορετικα τη διαδικασια και εχει διαφορετικο νερο, τυρφη κλπ.
Ωστοσο για να εχουμε ενα μπουσουλα, απο τις δικες μου παρατηρησεις εγραψα τα παραπανω για να γινει μια αρχη χωρις να πεσει αποτομα το πεχα και στη συνεχεια να ανεβασουμε τη δοσολογια εκει που θελουμε.

Ουτε καν μπορεις να προ-υπολογισεις ακριβως το πεχα στο ενυδρειο, μετα την αλλαγη με νερο που εχει μετρησεις το πεχα.
Δλδ δεν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι: εχω πεχα στο βαρελι 6, εχω πεχα στο ενυδρειο 8, αν κανω αλλαγη 50%, θα εχω στο ενυδρειο πεχα 7.

Το απιονισμενο δυστυχως δεν ειναι ασφαλες, και θα ηταν ισως* καλη λυση για αναπληρωση εξατμισης, σε μικρα (μεχρι 50 λτ) ενυδρεια, που δεν συμφερει να παρει καποιος ΑΟ.

* Αν σκεφτει κανεις οτι το 4 λιτρο εχει φτασει περιπου 0.80 ευρω (δλδ 0.20 το λιτρο - 20 λεπτα) αν θελει για ενα 50 λιτρο ενυδρειο, μινιμουμ 0.3 του λιτρου την ημερα περιπου (μεσο ορο ολο το ετος - χειμωνα ελαχιστη - καλοκαιρη μεγαλη, ιδως με ψυξη) για αναπληρωση, ειναι 2-3 μπετονακια το μηνα, ισον 1.5.2 ευρω το μηνα.
Ενω το λιτρο απο μια οικονομικη ΑΟ κοστιζει περιπου 0.02-0.03 (2-3λεπτα).
(υπολογισμος βαση του κοστους αγορας της ΑΟ - το νερο που καταναλωνεται εχει σχεδον μηδενικο κοστος στην υποθεση "κοστος ανα λιτρο")
Σε ενα χρονο θα εχει δωσει 20-25 ευρω με τα μπετονακια ή 3 ευρω με την ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-12, 12:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το απιονισμενο δυστυχως δεν ειναι ασφαλες, και θα ηταν ισως* καλη λυση για αναπληρωση εξατμισης, σε μικρα (μεχρι 50 λτ) ενυδρεια, που δεν συμφερει να παρει καποιος ΑΟ.
Μιας και εχω 50 λιτρα λοιπον, συμπληρωνω την εξατμιση με απιονισμενο. Τωρα πρεπει να κανω πειραματα με την τυρφη να δω. Αν ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο θα πηγαινει το ph μηπως ειναι καλυτερο να εχουμε σταθερο ph για τα ψαρια μας παρα ενα λιγο πιο σωστο ph για εκεινα αλλα οχι σταθερο? Δηλαδη ειναι προτιμοτερο για παραδειγμα να εχω τα tetra στο 7,5 standart χωρις να παιζει καθολου ή ειναι προτιμοτερο να τα εχω σε 6,8 και την αλλη 6,9 και την αλλη 7,1 κλπ?
-------------------------
@genediver


Δεν εχω κυκλοφοριτη αλλα θα εχω υπ'οψην και τον τροπο που λες μηπως το κανω ετσι αν δεν βγαλω ακρη με το φιλτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-03-12 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-12, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μιας και εχω 50 λιτρα λοιπον, συμπληρωνω την εξατμιση με απιονισμενο.

2. Τωρα πρεπει να κανω πειραματα με την τυρφη να δω. Αν ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο θα πηγαινει το ph μηπως ειναι καλυτερο να εχουμε σταθερο ph για τα ψαρια μας παρα ενα λιγο πιο σωστο ph για εκεινα αλλα οχι σταθερο? Δηλαδη ειναι προτιμοτερο για παραδειγμα να εχω τα tetra στο 7,5 standart χωρις να παιζει καθολου ή ειναι προτιμοτερο να τα εχω σε 6,8 και την αλλη 6,9 και την αλλη 7,1 κλπ?
1. Το "δεν ειναι ασφαλες" δεν το προσεξες μαλλον. Σε τυχων ασθενεις ή απωλειες, να το εχεις ως πιθανη αιτα στο μυαλο σου, αντι να ψαχνεις για θεραπειες κλπ.

2. Το πεχα θα ειναι σταθερο απο τη στιγμη που δεν εχεις μεγαλη ποσοτητα διοξειδιου (ή/και φωσφορικων) με ταυτοχρονη χαμηλη KH (κατω απο 2-3) στο νερο.
Αυτο που δεν θελεις ειναι κατα τις αλλαγες να μην αλλαζει το πεχα δραματικα και προπαντως προς τα κατω δραματικα. (η ανοδος δεν επηρεαζει σημαντικα - εχω κανει αλλαγη με ανοδο 1 μοναδας).

Αυτο το "καλυτερα λαθος πεχα, παρα ασταθες" που λεγεται συνηθως, ειναι μεγαλη πατατα κατα την αποψη μου.
Και τα δυο ειναι λαθος.
Αν δεν μπορει καποιος να εχει σωστο πεχα (και σταθερο, ακομα και μετα την επεξεργασια και την αλλαγη νερου) στα ψαρια του, τοτε ας εχει ψαρια που δεν χρειαζεται επεξεργασια το νερο τους.

Ακομα ομως και χωρις τυρφη ή απιονισμενο ή ΑΟ, καποιος μπορει να εχει ασταθες πεχα, αν κανει λαθη σε αλλες διαδικασιες.
Δεν ειναι η τυρφη το μονο θεμα που πρεπει να "προσεξουμε".
πχ ακομα και με αλλαγη με νερο απευθειας απο τη βρυση, μπορει να εχει ph swing. (το νερο της βρυσης μπορει απο τις σωληνωσεις να εχει περισσοτερο co2, που καθως μπαινει στο ενυδρειο ριχνει το πεχα, και με την αναταραξη μετα απελευθερωνεται, και το πεχα ανεβαινει).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-12, 13:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι το διαβασα το ''δεν ειναι ασφαλες'' αλλα νομιζα οτι πηγαινε για μεγαλυτερα ενυδρεια μιας και ειδα πιο κατω οτι για μεχρι 50 λιτρα συμφερει (δεν λες ομως καπου οτι για 50 λιτρα ειναι ασφαλες ).

Αυτο για το σταθερο ph αλλα οχι το σωστοτερο για τα ψαρια επειδη το εχω ακουσει το ρωτησα να ξερω αν ισχυει ή οχι.

Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?

Αυτο που λες, οτι καποιος μπορει να κανει λαθη και χωρις τη χρηση τυρφης, α/ο κλπ ισχυει, οπως και εγω μια χαρα ειχα 7,5 μονιμο ph με τα zebra danio μου που ειχα αλλα το καλοκαιρι με τις συμπληρωσεις νερου βρυσης για την εξατμιση εφτασε στο 8 γιαυτο και σκεφτομαι τωρα μονο για τις συμπληρωσεις το απιονισμενο αλλα με φοβιζει και αυτο που λες περι ασθενιων κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-12, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?
Τα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) που οριζονται ως σκληροτητα του νερου, μενουν στο ενυδρειο μετα την εξατμιση.
Δεν λυνεις το "προβλημα" αυτο με την αναπληρωση με νερο επεξεργασμενο με τυρφη, αφου ουτε αυτο το νερο θα εχει μηδενικες σκληροτητες (οπως εχει το νερο που εξατμιζεται).
Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο την αναπληρωση με νερο βρυσης.
Ωστοσο σε συνδιασμο με μερικες μεγαλες (πχ 60-70%) αλλαγες νερου ενδιαμεσα στις αλλαγες το καλοκαιρι, θα εκαναν ενα ειδος reset στις σκληροτητες.
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.

Εγω αν δεν ειχα ΑΟ, θα προτιμουσα την παραπανω "μεθοδο" απο τη χρηση απιονισμενου.

ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο ).
(ο ελεγχος της ποιοτητας του γινεται με tds meter, η ενδειξη οσο πιο κοντα στο 0, μας δειχνει καθαροτερο και χωρις αλατα νερο - η βρυση στην αθηνα εχει tds 120-150ppm περιπου).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-12, 13:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.
Aυτο φανταζομαι ειναι σχετικα ευκολο μιας και μονο οταν δεις οτι το νερο του βαρελιου εχει ιδιο ph gh θερμοκρασια, τοτε το ριχνεις στο ενυδρειο και ειναι δυσκολο να κανεις λαθος. Κατι ακομα που σκεφτομαι με ολη αυτη τη διαδικασια της τυρφης ειναι το εξοδο των τεστ μιας και θα χρειαζονται πολυ περισσοτερα τεστ για ph kh gh απο ενα κουτακι για το καθε ενα που εχω για το ενυδρειο και κραταει πολυ περισσοτερο καιρο. Τωρα θα πρεπει να παρω και αλλο ενα για ph kh gh και βλεπω ποσο θα κρατανε. Ετσι δεν ειναι?

Θα κοιταξω και το νερο α/ο αν μπορω να βρω να το πουλανε αλλα πρεπει να δουμε και αν με την τιμη που εχει, αξιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-12, 14:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν βρεις τις ρουτινες σου και αποκτησεις εμπειρια ισως δεν θα ειναι αναγκαιες οι τοσες μετρησεις.

Με ηλεκτρονικα φορητα pH meter και tds metrer, εγω βγαζω τα συμπερασματα μου γρηγορα και χωρις μεγαλα εξοδα.

Επισης τα υγρα τεστ (αγορασμενα μαλιστα σε master kit + gh/kh) ειναι πιο οικονομικα απο τα χαρτακια γιατι βγαζουν παρα πολλα τεστ, για χρονια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-03-12, 14:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγω σε υγρα τα εχω τα τεστ ολα (ph, αμμωνια, kh, gh της Sera και no2, no3 Api). Αυτα τα ph meter - tds meter φθηνα τα βρισκω οποτε μπορει να προβω σε αγορα τους. Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-12, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?
Το μονο που θελουν τα ph meter ειναι συχνο καλιμπραρισμα (καποια τα πουλανε μαζι με υγρα ή σκονες καλιπραρισματος) για να δειχνουν σωστα (αφου σιγα σιγα απορυθμιζονται) και πρεπει να φυλάσσονται σωστα συμφωνα με τις οδηγιες του καθενος για να μη χαλασει γρηγορα το probe τους.
Τα tds meter δεν ειναι τοσο ευαισθητα. Ουτε απορυθμιζονται ευκολα και συχνα ουτε θελουν καποια ιδιαιτερη μεταχειριση στη φυλαξη παρα μονο ξεπλυμα του probe τους με απιονισμενο ή ΑΟ για να μη μενει με αλατα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-12, 14:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Για να δουμε τι θα κανουμε λοιπον....

Οτι αλλη απορια ξαναρωταω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-12, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OK
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-03-12, 19:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Κιτρινο και εμενα δεν μου αρεσει. Προτιμω σχεδον μαυρο )
(που'σαι kgf12345??? σου εκανα το χατηρι, εβαλα παλι τυρφη και φυλλα ... καφε οποτε θες )

αυτα ειναι!!! θα σου στειλω πμ να κανονισουμε!και ψηνομουνα να σου πω την αληθεια,το σκεφτομουνα να σε ρωταγα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-03-12, 14:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1050078.jpg
Εμφανίσεις:  2378
Μέγεθος:  70,2 KB
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14047 seconds with 16 queries