Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-16, 11:46   #1
Αλλαγή παραμετρων στο ενυδρείο και επίπτωση στα ζωντανά.
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-16, 11:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Με αφορμή την περίεργη συμπεφορά ενός ψαριού μου (οτόκυκλου), ξαναέκανα όλες τις μετρήσεις, μερικές με δύο διαφορετικά test, για σιγουριά. Προς ,έκπληξή μου, διαπιστώνω κάποιες, πάγιες επί δώδεκα μέρες αλλαγές στις μετρήσεις, που είναι οι εξής
ΡΗ 7.4 (χωρίς co2 8 ωρες) 7,2-7,3 όταν λειτουργεί το
co2. Εδώ θεωρητικά τουλάχιστον, έχω πρόβλημα καθώς το ΡΗ ''κατσικώθηκε'' σε αυτές τις τιμές από τότε που έκανα μεγάλες αλλαγες νερού για να διώξω τα ''τρελά'' επίπεδα νιτρικών και να βάλω ψαρια, καθώς όλα έδειχναν ότι το ένυδρείο ''έστρωσε'' στην 20η περίπου μέρα. Μέχρι τότε είχα ΡΗ μεταξύ 6.8 και 6.9 με δύο φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο co2. H απάντηση που έλαβα από (εξειδεικευμένο ενυδρειακό) pet shop, ήταν ότι αυτό οφείλεται, στο ότι μαζί με τα νιτρικά, έδιωξα και το co2 που ήταν η αιτία του χαμηλού ΡΗ. Δεν έπρεπε να ανησυχώ γιατί 1ον) Οι τιμές του ΡΗ σύντομα θα ξαναέφθαναν σε αυτές τις τιμές και χαμηλώτερα, ενώ μπορούσα άνετα να ανεβάσω τις φυσαλίδες στις 4-5 ανά sec στα 450λτ καλά φυτεμένου ενυδρείου που διαθέτω, χωρίς πρόβλημα για τα ψάρια! 2ον) Όλα τα ψάρια που επέλεξα, είναι εκτροφής και οι περισσότεροι, τα κρατούν σε νερό βρύσης, χωρίς κανένα πρόβλημα , όπως άλλωστε κάνει και ό ίδιος.( Το ίδιο σημειωτέον μου είπαν σε 4 διαφορετικά Pet shop, 2 εκ των οποίων, εξειδικευμένα ενυδρεικά, με τη φήμη των καλύτερων στην Αθήνα).
Τέλος πάντων, το πρώτο μου φάνηκε λογικό, τα υπόλοιπα κάπως αμφισβητήσιμα. Ανέβασα τις φυσαλίδες στις 2,5 ανά δευτερόλεπτο, (γιατί φοβήθηκα για παραπάνω) και αγόρασα τα ψάρια που τα πρόσθεσα σταδιακά σε δώδεκα μέρες. 8 zebra danio, 8 neon tetra, 10 Columbian Tetra, 8 white cloud tetra, 10 ροδόστομους, 8 οτόκυκλους, 12 γαρίδες Amano, 17 red cherry, 3 zebra snails και φυσικά τα σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες, που συνεχώς, αυξάνονται και πληθύνονται!
Θερμοκρασία ρυθμίστηκε στους 24 βαθμούς C με με ενδείξεις 24-24.2 στο ψηφιακό θερμόμετρο που έχει τον αισθητήρα στα 50 cm βάθος, το πρωί ( χωρίς φωτισμό) και περίπου έως 24.6 το βράδυ , με τα φώτα ανοικτά!
Αντίστοιχα, το ψηφιακό θερμόμετρο του Πεχάμετρου, βυθισμένου στα 6cm περίπου βάθος και αντιδιαμετρικά του άλλου ψηφιακού θερμομέτρου δείχνει στα αντίστοιχα χρονικά διαστήματα 23,7 και 24.3. Για το φτηνό αναλογικό θερμόμετρο, στα 20cm βάθος τα αντίστοιχα νούμερα είναι... τρείς λαλούν και δυό χορεύουν, πάντως πάντα μέσα στη ''πράσινη περιοχή'' , που είναι κατά αυτό, μεταξύ 23 και 26 βαθμούς.
Η θερμοκρασία κατέβηκε σταδιακά από μία μέση τιμή 27 βαθμούς, που κρατούσα στο στρώσιμο, καθώς είχα διαβάσει ,ότι αυτή η θερμοκρασία βοηθά περισσότερο το σχηματισμό βιολογίας και ταυτόχρονα δεν σκοτώνει τα φυτά που έχω.
Οι υπόλοιπες χημικές μετρήσεις επί δώδεκα μέρες, δείχνουν ιδανικές πλην των νιτρικών, που ίσως είναι υπερβολικά χαμηλές για φυτεμένο!
ΝΗ4 πολύ κάτω από 0.05, πρακτικά 0 κατά jbl
No2 0.03 κατά jbl ( που δεν πολυεμπιστεύομαι καθώς δείχνει σχεδόν το ίδιο και για το νερό βρύσης ακόμη και αν το περάσω από φίλτρο άνθρακα μία ή και δύο φορές από το φίλτρο και της κανάτας brita, που πίνουμε νερό! Το ΑΡΙ δείνει για το ίδιο δείγμα... μηδέν!
ΝΟ3 απλώς ανιχνεύσιμα κάτω της κλίμακας που έχει ως ελάχιστη ένδειξη < 0,5 ρρm κατά jbl, 0 κατά ΑΡΙ!
Ο δείκτης co2 της Sera δείχνει φυσιολογικότατα επίπεδα (βαθύ πράσινο).
Aκόμη και οι ΚΗ και GH έχουν βελτιωθεί χωρίς να μπορώ να καταλάβω το λόγο, αφού πάλι, φιλτραρισμένο με ενεργό άνθρακα, νερό βρύσης χρησιμοποιώ. Και τις δύο φορές που έκανα το test της ΑΡΙ βρήκα KH 7 , GH 10 καλύτερες αυτών που είχα στο στρώσιμο! Πως εξηγειται άραγε και αυτό;
Oι δε άλγες περιορίστηκαν πλέον σε πολύ ανεκτά επίπεδα, χωρίς πλέον αλλαγές νερού και ρούφηγμά τους με σιφωνάρισμα αλφαδολάστιχου, με την προσθήκη των γαρίδων σε μόλις δύο ημέρες!
Όλα φαίνονται να βαίνουν καλώς, πλήν του PH και ίσως της υψηλής σκληρότητας του νερού που... μόνη της πέφτει και της.... περίεργης συμπεριφοράς ενός οτόκυκλου που δε μπόρεσα να εξηγήσω! ( Το άλλο μου post). Tι να κάνω με το ΡΗ; Να αυξήσω το Co2 και πόσο; Aπλά να περιμένω; Nα χρησιμοποιήσω τύρφη και τα συναφή ή απλά, να πάψω ''να ψειρίζω τη μαιμού'' κατά τους πετσοπάδες;
Εμφανίσεις: 2137
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-16, 13:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτο που έχω διαβάσει αλλά και έχει συζητηθεί πολλές φορές , είναι πως οι οτοκυκλοι είναι πολύ δύσκολο να είναι εκτροφής γιατί δύσκολο έως αδύνατο να αναπαραχθούν σε ενυδρείο ή σε κλειστό περιβάλλον.
Επομένως αυτό περί οτοκυκλους εκτροφής και νερό βρύσης φοβάμαι πως είναι μύθος,
και αυτό που αναφέρεται πάντα σε αυτό το είδος ψαριών είναι πως συνήθως υπάρχουν απώλειες λόγω της δυσκολίας προσαρμογής τους ή μη ανθεκτικότητας σε νερό βρύσης.
Αυτός είναι και ένας λόγο που πολλοί χομπίστες αποφεύγουν αυτό το είδος , και για οικολογικούς λόγους οι περισσότεροι αλλά και δυσκολίας διατήρησης τους.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-16, 15:22
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Eιδικά για τους οτόκυκλους και το προφανές λάθος να κρατά κανείς , ιδιαίτερα σε μη βιοτοπικό ενυδρείο άγρια είδη, έχεις απόλυτο δίκιο. Ομολογώ μάλιστα, πως οι οτόκυκλοι ήταν από τα είδη, που πρώτα τα διάλεξα παρορμητικά, και τα αγόρασα με μόνα κριτήρια τις τυπικές παραμέτρους και μετά διάβασα για αυτά, πως πρόκειται για άγρια είδη που αιχμαλωτίζονται από το φυσικό τους περιβάλλον και ότι δεν είναι αλγοφάγο όπως εκ πρώτης όψεως φαίνεται αλλά παμφάγο!. Ηταν τα μόνα ψάρια τύπου ''γλύφτη'' που μου φάνηκαν χαριτωμένα, εμφανίσιμα και γοητευτικά. Αλλά θεωρητικά τουλάχιστον, οι παράμετροι θερμοκρασίας, ΡΗ και GH που δημοσιεύονται σε forums βρίσκονται εντός ορίων με αυτές του ενυδρείου μου. ( Συγκεκριμένα θερμοκρασία 20- 28 c PH 5.5-7.5, GH 4.4-1.
Kανείς δεν αποδίδει την κάπως αυξημένη θνησιμότητα και μη προσαρμοστικότητα των οτόκυκλων, στις μετρήσιμες τουλάχιστον παραμέτρους του ενυδρείου μας. Ο Τσάμης και πολλοί άλλοι ξένοι, την αποδίδουν σε ''αγνώστους λόγους'' και κυρίως στο sress που δικαιολογημένα νιώθει ένα ψάρι που έχει μάθει να ζει ελέυθερο, σε ποτάμια και λίμνες. Το ενυδρειακό τεχνητό περιβάλλον, ο τεχνητός φωτισμός και οι αφύσικες εναλλαγές του, τα ''ξένα'' είδη φυτών και ψαριών, πρέπει να κάνουν αυτά τα άγρια ψαράκια, να νιώθουν ξαφνικά, σαν να βρίσκονται σε άλλο πλανήτη ή σε έκθεση ''τεράτων'' του προηγούμενο αιώνα! Π.χ τα υπερκινητικά zebra danio ή οι γαρίδες Αμανο που έχουν μπόι ίσο ή και μεγαλύτερο από το δικό τους, είναι σίγουρο ότι τους φαίνονται εξωγήινα πλάσματα και στρεσάρουν ψάρια που έχουν μάθει να ζουν υπό τον συνεχή φόβο των θηρευτών και βρίσκονται ξαφνικά αντιμέτωπα με άγνωστα- ξένα είδη!
Αλλο επιπλέον πρόβλημά τους, που επισημαίνεται επίσης, είναι η δυσκολία τους να αναγνωρίζουν ως τροφή τους, τις συνθετικές πρωτεινούχες τροφές και να τις διεκδικούν, από τους ''εξωγήινους''. Αυτή είναι και η αιτία που υποπτεύομαι περισσότερο για την ''αδυναμία'' του οτόκυκλου και για αυτό ρώτησα για το τι είδους τροφή προτιμούν και ενδεχομένως με τι τεχνικές μπορεί να ταιστούν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
50 Λίτρα ενυδρείο ζωντανά φυτά-ποιά ψάρια manolis1976 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 06-01-09 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04138 seconds with 13 queries