Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-09, 17:18
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Exclamation Περιεργη συμπεριφορα.Μηπως ειναι αρρωστια?

Καλησπερα σε ολους.Στο ενυδρειο μου εχω 2 oscar tigger και 2 αλλα ψαρια δεν θυμαμε τι ειναι γιατι τα πηρα πριν δυο χρονια.Πριν καμια εβδομαδα που τους αλλαξα το νερο εριξα κανονικα χλορια,αντιβακτιριδιακα κλπ εβαλα μεσα τα ψαρια και ενω πριν τα αλλαξω κολυμπουσαν κανονικα στα μεσονερα του ενυδρειου μολις τα εβαλα παλι στο ενυδρειο κολυμπουσαν με το στομα στην επιφανια του νερου και ανοιγοκλειναν γρηγορα το στομα τους.Αυτο το κανουν εδω και μια εβδομαδα και δεν τρωνε με μανια ετσι οπως ετρωγαν ουτε ειναι τοσο υπερκινητικα,δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο περιεργο στην συμπεριφορα τους.Ειναι καπια αρρωστια,θεραπευεται?Με τι φαρμακο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 14-05-09 στις 09:25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-09, 17:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλωσόρισες στο GAB,

Όσο για το ερώτημά σου, θα σε παρακαλούσα να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως λίτρα, χημεία του νερού, αν υπάρχει αεραντλία, φίλτρο και τί είδος, θερμοκρασία.

Επίσης βάλε και φωτογραφία των ψαριών που δεν γνωρίζεις τι είναι ώστε να γίνει εύκολο το έργο της αναγνώρισης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-09, 18:24
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα,θερμοκρασια 26 βαθμους,φιλτρο εχει,αεροαντλια δεν εχει και την χημεια του νερου δεν την γνωριζω.Φωτο δεν ξερω πως να ανεβασω.:confused:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-09, 18:36
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Αααα ωραια το βρηκα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sg.JPG
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  149,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sg1.JPG
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  156,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-09, 18:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Tinfoil Barb

-υ.γ. ....για την συνθεση σου θα τα "ακουσεις"..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-09, 19:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά, Βγάζεις τα ψάρια απότο ενυδρείο όταν αλλάζεις νερό ;
Και πόσο νερό αλλάζεις και κάθε πότε ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-09, 19:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Tinfoil Barb

-υ.γ. ....για την συνθεση σου θα τα "ακουσεις"..

...ή κοκκινόπτερος ή Barbonymus schwanenfeldii (μπορεί να ζήσει και σε λίμνη).

Από εμένα προσωπικά δε θα τα ακούσεις βέβαια. Απλά πρέπει να ανοίξεις καλά τα αφτιά σου και να κρατήσεις με υπομονή όσα θα σου πω ή θα παραπέμψω με λίνκς.

Από πού ν' αρχίσω?

Μάλιστα! και τα δύο είδη ψαριών που έχεις, θα έπρεπε να ζουν σε πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία από το δικό σου και λέω ενυδρεία, γιατί τα δύο είδη ανοίκουν σε διαφορετικούς κόσμους με διαφορετικές συνθήκες και τρόπο δράσης.

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε την χημεία του νερού μας και τα αναφέρω αναλητικά:
1. Αμμωνία, 2. Νιτρώδη, 3. Νιτρικά, 4. ΡΗ, 5. ΚΗ, GH.

Επίσης ιδιαίτερα σημαντικό είναι να τους περέχουμε τις ιδανικές θερμοκρασίες, όπως και κάποιο τρόπο να τους οξυγονώνουμε το νερό καθότι είναι και αυτά ζωντανά του Θεού που αναπνέουν(γι' αυτό είναι στην επιφάνεια, απαιτούν οξυγόνο).

Πρέπει να δείξεις υπομονή και γρήγορα-γρήγορα να εννοήσεις καλά τα παρακάτω λίνκς που θα σου στείλω:
1. Κλικ, 2. Κλικ, 3. Κλικ, 4. Κλικ
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-09, 19:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά, Βγάζεις τα ψάρια απότο ενυδρείο όταν αλλάζεις νερό ;
Και πόσο νερό αλλάζεις και κάθε πότε ;
Μάλλον Γιώργο. Πάμε χρόνια πίσω, όταν είχαμε ακόμα τα χρυσόψαρα στις γυάλες και δεν υπήρχαν ακόμα betta.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-09, 19:19
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Μεσα στο φιλτρο εχει καρβουνο οπου οξυγωνωνει το νερο οποτε τα ψαρια εχουν οξυγωνο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-09, 19:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ο άνθρακας μπαίνει για να δεσμεύσει δίαφορα πράγματα πχ χρωματισμό νερού, φάρμακα κλπ.
Δεν παρέχει οξυγόνο, αυτό γίνεται με την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-09, 20:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
δωσε βαση στα λινκ που σου δωσανε τα παιδια...
σε περιπτωση που τους λειπει το οξυγονο πρεπει να γυρισεις το φιλτρο ετσι ωστε να αναταρασσει την επιφανεια του νερου για να γινεται η ανταλλαγη των αεριων..
σιγουρα χρειαζομαστε μετρησεις απο υγρα τεστ...

φιλε μου υπαρχουν 2 τροποι να εχεις ενα ενυδρειο...
1. να μη ξερεις και πολλα , να μην εχεις τα απαραιτητα...να βαλεις απλα θερμοστατη φιλτρο και να κανεις και καμια αλλαγη νερου οταν θυμασαι....
να εχεις ακαταλληλα ψαρια (οπως αυτα που εχεις και δε κανουν για τα λιτρα σου). τα προβληματα ετσι δε θα σταματουν.....ισως για καποιο διαστημα η τυχη να τα φερνει ετσι που να φαινεται οτι ολα πανε καλα...ενω στην ουσια τα ψαρια υποφερουν...
2. να ενημερωθεις για το χομπυ..να ξερεις ποια ψαρια κρατας και γιατι...σε σωστο ενυδρειο...δινοντας αυτο που τους αρεσει...(και γιατι οχι να προχωρησεις και σε αναπαραγωγη)....τοτε γινεσαι πραγματικος χομπιστας και ξερεις οτι τα ψαρακια εχουν οτι καλυτερο μπορουν να εχουν μεσα σε ενα ενυδρειο....

ευχομαι να θελεις να κανεις τη στροφη και να ασχοληθεις πραγματικα με το χομπυ που λεγεται ενυδρειο.
αν το θελεις...με λιγο διαβασμα και υπομονη μπορεις να κανεις θαυματα...δεν ειναι τιποτα δυσκολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-09, 21:04
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Unhappy

Δηλαδη τωρα πρεπει να ξανα στρωσω το νερο του ενυδρειου,να ρυθμισω το φυλτρο να αναταραζει το νερο ωστε να το οξυγωνονει και τα ψαρια μου μετα θα ειναι μια χαρα?Ξεχασα να πω πως μεσα στο ενυδρειο εχω και 2 φυτα ζωντανα μηπως παιζουν ρολο και τα φυτα δηλ. μεσα στο ενυδρειο να υπαρχει πολυ αμονια για αυτο να συμπεριφερονται ετσι τα ψαρια?Μεχρι να ξαναστρωσω το νερο τωρα τα ψαρια που εχω μεσα στο ενυδρειο τι θα τα κανω?Πρεπει καπου να μετακομισουνε ετσι δεν ειναι?Μου φαινεται ειναι καλητερα να τα δωσω να πανε σε ενα καλητερο σπιτι να γινουν καλα και να αγορασω καποια καινουρια αφου ξαναστησω το ενυδρειο παλι απο την αρχη με Π-Ρ-Ο-Σ-Ο-Χ-Η!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-09, 21:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενδεχομενως να εχεις αμμωνια....θα μας το πουν οι μετρησεις αυτο...εφοσον για να κανεις μια καλη αρχη θα πρεπει να εχεις τα τεστ...εφοδιασου τα και κανε μετρησεις...αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο....τοτε δε χρειαζεται να το στρωσεις παλι απο την αρχη...απλα θα δωσεις τα ψαρακια σου και θα παρεις αλλα που να κανουν για τις μετρησεις που εχεις.....
οπως και να εχει τα ψαρακια πρεπει να φυγουν γιατι μεγαλωνουν πολυ και θελουν εκατονταδες λιτρα...το 80αρι ειναι παρα πολυ μικρο για τετοια ψαρια....
οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-09, 11:47
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Talking

Οκ σας ευχαριστω για την βοηθεια!
-------------------------
Τα ψαρακια σταματησαν να κολυμπανε με το στομα κολημενο στην επιφανια του νερου.Τελικα χρειαζοντουσαν οξυγωνο,πηρα εναν οξυγωνοτη (απο αυτος που βγαζουν μπουρμπουλιθρες) εβγαλα και τα φυτα για την αμωνια και μετα απο τρεις ωρες τα ψαρια ηταν φυσιολογικα και τα barbus tinfoil εγιναν ζωηρα οπως παλια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @@nikos@@ : 14-05-09 στις 11:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-09, 12:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ σας ευχαριστω για την βοηθεια!
-------------------------
Τα ψαρακια σταματησαν να κολυμπανε με το στομα κολημενο στην επιφανια του νερου.Τελικα χρειαζοντουσαν οξυγωνο,πηρα εναν οξυγωνοτη (απο αυτος που βγαζουν μπουρμπουλιθρες) εβγαλα και τα φυτα για την αμωνια και μετα απο τρεις ωρες τα ψαρια ηταν φυσιολογικα και τα barbus tinfoil εγιναν ζωηρα οπως παλια!!!
Ναι, καλά έχεις πράξει, αλλά αυτό είναι εφήμερη λύση και κανένας δεν σου εγγυάται ότι όλα θα παραμείνουν σταθερά (αν είναι τώρα βέβαια).
Μετρήσεις έχεις κάνει του νερού σου? Αυτό είναι το επόμενο πιο σημαντικό. Μετά πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο αποφασίζοντας ποιο είδος από τα δύο ψάρια θα κρατήσεις.

Τώρα, για τα φυτά? Τί έχει αγοράσει? Υπάρχουν δύσκολα φυτά, αλλά και πάλι μην περιμένεις ότι θα κάνουν θαύματα. Η αμμωνία θα υποχωρήσει μόνο σε περίπτωση όπου ολοκληρώσει τον κύκλο της(όπως έχεις διαβάσει άλλωστε).
Τί θερμοκρασία τα έχεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-09, 12:18
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Οχι μετρηση δεν εχω κανει ακομα μολις βρω ευκαιρια θα παω στο water inn να κανω αν και δεν εχω καταλαβει ακριβως πως γινεται.Οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο και εστρωσα το νερο μου ειπαν να τους παω δειγμα να δουν αν ειναι οκ μαλλον αυτο θα κανω και τωρα.Θελω πολυ να κρατησω τα barbus tinfoil αλλα ειναι μεγαλα για το ενυδρειο που εχω αλλα θελω δεν θελω θα τα δωσω και θα κρατησω τα oskar tiger που ειναι ακομα μικρουλια 4cm.Τωρα που καθομουν και τα παρακολουθουσα ειδα οτι τα oskar εχουν γινει επιθετικα.Τα φυτα που εχω αγορασει δεν θυμαμε πως λεγονται αλλα παντως εκει που τα πηρα ηταν 2 μονο ειδη που μπορουσαν να ζησουν στην αμμο χωρις ιδικο υποστρωμα.Η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους.
-------------------------
Οποιος ενδιαφερεται για τα ψαρακια ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @@nikos@@ : 14-05-09 στις 12:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-09, 12:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι μετρηση δεν εχω κανει ακομα μολις βρω ευκαιρια θα παω στο water inn να κανω αν και δεν εχω καταλαβει ακριβως πως γινεται.Οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο και εστρωσα το νερο μου ειπαν να τους παω δειγμα να δουν αν ειναι οκ μαλλον αυτο θα κανω και τωρα.Θελω πολυ να κρατησω τα barbus tinfoil αλλα ειναι μεγαλα για το ενυδρειο που εχω αλλα θελω δεν θελω θα τα δωσω και θα κρατησω τα oskar tiger που ειναι ακομα μικρουλια 4cm.Τωρα που καθομουν και τα παρακολουθουσα ειδα οτι τα oskar εχουν γινει επιθετικα.Τα φυτα που εχω αγορασει δεν θυμαμε πως λεγονται αλλα παντως εκει που τα πηρα ηταν 2 μονο ειδη που μπορουσαν να ζησουν στην αμμο χωρις ιδικο υποστρωμα.Η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά το ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μικρό για τα όσκαρ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-09, 12:35
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Δηλαδη ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι το ελαχιστο για δυο oskar 4cm?
Εχω διαβασει σε ενα περιοδικο για το ενυδρειο πως ενα ψαρι γλυκου νερου 1cm το ελαχιστο που χρειαζεται για να μπορει να ζησει ανετα ειναι σε 1.5λιτρα+^,2cm σε 3λιτρα+^,3cm σε 4,5λιτρα+^ κ.ο.κ.
Καλα εγω δεν εχω καποιο προβλημα να τα δωσω αλλα θελω να καταλαβω σε ενα ενυδρειο 80 λιτρα τι ψαρια μπορω να βαλω?Αν βαλω μικροτερα θα τα ρουφιξει το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-09, 12:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι το ελαχιστο για δυο oskar 4cm?
Εχω διαβασει σε ενα περιοδικο για το ενυδρειο πως ενα ψαρι γλυκου νερου 1cm το ελαχιστο που χρειαζεται για να μπορει να ζησει ανετα ειναι σε 1.5λιτρα+^,2cm σε 3λιτρα+^,3cm σε 4,5λιτρα+^ κ.ο.κ.
Καλα εγω δεν εχω καποιο προβλημα να τα δωσω αλλα θελω να καταλαβω σε ενα ενυδρειο 80 λιτρα τι ψαρια μπορω να βαλω?Αν βαλω μικροτερα θα τα ρουφιξει το φιλτρο.
Ο κανόνας αυτός που αναφέρεις έχει καταριφθεί καιρό τώρα. Μπες στον κόπο και φαντάσου ένα ψάρι 60εκ. σε 60 λίτρα νερό. Το βλέπεις λογικό?
Το ενυδρείο πρέπει να είναι μια μικρογραφία του βιότοπου τους μια μικρή γωνία του ποταμού ή της λίμνης από όπου προέρχεται. Όπως και να έχει, όσο μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς, τόσο το καλύτερο για την περίπτωση.

Τα όσκαρ σου βέβαια δεν θα παραμείνουν 4εκ. για πολύ, άρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-09, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι το ελαχιστο για δυο oskar 4cm?
λαθος ερωτηση...η σωστη ειναι:Δηλαδη ποσα λιτρα ενυδρειο ειναι το ελαχιστο για δυο oskar?
και η απαντηση..τουλαχιστον 400 λιτρα....
τα 4 εκ δεν υπαρχει λογος να τα αναφερεις καθως τα ψαρια δε μενουν στο μεγεθος αυτο...ειδικα τα οσκαρ τρωνε σαν τρελλα και μεγαλωνουν γρηγορα...
σε 80 λιτρα εχεις πολλες επιλογες....
δες εδω τα προφιλ μερικων ψαριων και πες μας ποια σου αρεσουν...
www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-09, 13:11
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Δεν το βλεπω λογικο ενα ψαρι 60εκ μεσα σε ενα ενυδρειο 60λιτρα εγω μιλαω για ενα ψαρι 4εκ μεσα σε ενυδρειο 80λιτρα,ασχετα το ποσο θα μεγαλωσει δεν νομιζω μεσα σε εναν χρονο να μου γινει 80εκ αμα γινει ετσι σε εναν χρονο τοτε να παω να το αμολισω στον Αμαζονιο.Στην φοτο το οσκαρ ειναι μεσα στον κοκκινο κυκλο.Φαινεται λιγο ο χορος του ενυδρειου μπροστα του.Ο κανονας που ανεφερα μπορει οντως να εχει καταριφθει γιατι δεν το εχω ψαξει και τοσο το θεμα για να ξερω αλλα κατα ποσο θα εχει αλλαξει η αναλογια για ενα ψαρι με την παλια αναλογια 4εκ σε 6λιτρα και πανω να εχει γινει η τριπλασια?4εκ σε 18λιτρα και πανω και εγω τα εχω σε 80λιτρα.(μιλαω παντα για τωρα ετσι οπως ειναι τα ψαρια τωρα οχι ετσι οπως θα γινουν σε 1 χρονο)Αληθεια η καινουρια αναλογια πως ειναι?(αν υπαρχει)

Φιλικα παντα
Νικος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio.JPG
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  68,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-09, 13:18
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
..........(μιλαω παντα για τωρα ετσι οπως ειναι τα ψαρια τωρα οχι ετσι οπως θα γινουν σε 1 χρονο)..........

Φιλικα παντα
Νικος



ετοιμασου για Αμαζονιο σιγα σιγαΧωρις πλακα τα oscar θα γινουν τερατα..ασε που με την ποσοτητα τροφης που καταναλωνουν Η ΘΑ καταναλωνου σε λιγο αν θελεις...θα πρεπει να κανεις δυο αλλαγες νερου την ημερα για να εχεις σωστες συνθηκες!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-09, 13:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το βλεπω λογικο ενα ψαρι 60εκ μεσα σε ενα ενυδρειο 60λιτρα εγω μιλαω για ενα ψαρι 4εκ μεσα σε ενυδρειο 80λιτρα,ασχετα το ποσο θα μεγαλωσει δεν νομιζω μεσα σε εναν χρονο να μου γινει 80εκ αμα γινει ετσι σε εναν χρονο τοτε να παω να το αμολισω στον Αμαζονιο.Στην φοτο το οσκαρ ειναι μεσα στον κοκκινο κυκλο.Φαινεται λιγο ο χορος του ενυδρειου μπροστα του.Ο κανονας που ανεφερα μπορει οντως να εχει καταριφθει γιατι δεν το εχω ψαξει και τοσο το θεμα για να ξερω αλλα κατα ποσο θα εχει αλλαξει η αναλογια για ενα ψαρι με την παλια αναλογια 4εκ σε 6λιτρα και πανω να εχει γινει η τριπλασια?4εκ σε 18λιτρα και πανω και εγω τα εχω σε 80λιτρα.(μιλαω παντα για τωρα ετσι οπως ειναι τα ψαρια τωρα οχι ετσι οπως θα γινουν σε 1 χρονο)Αληθεια η καινουρια αναλογια πως ειναι?(αν υπαρχει)

Φιλικα παντα
Νικος
Πάλι θα διαφωνήσω φιλικά,

Το να υποχρεώνεις ένα ψάρι να ζει σε ένα πολύ μικρό χώρο, το αναγκάζεις να μετατραπεί σε δείγμα νανισμού. Έτσι απλά. Τα όσκαρ πάντως ΔΕΝ πρόκειται να αντέξουν ούτε και έτσι εκεί μέσα και θα τα χάσεις γρήγορα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-09, 14:37
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Οκ θα ακουσω τους ιδικους,πραγματικα αυτα δεν τα ηξερα.Θα τα δωσω και τα τεσσερα γιατι δεν με συμφερει να παω στον Αμαζονιο,ουτε να παρω 400λιτρα γυαλα.Μου περναγε και απο το μυαλο να αγορασω 2 πειρανχας αλλα μαλλον αυτα θα μεγαλωνουν περισσοτερο.Παω να παρω κανενα neon που δεν μεγαλωνουν και πολυ.Ακουω προτασεις για το τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-09, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι τοσα πολλα ειδη.......
εσενα ποια σου αρεσουν?? κανε μια λιστα και να σου πουμε ποια μπορεις να βαλεις σε 80 λιτρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-09, 08:07
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Εγω βασικα εχω τρελα με τα πειρανχας.Μπορω να βαλω μονο ενα? (γιατι αλλα δεν χωρανε)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-09, 08:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βασικα εχω τρελα με τα πειρανχας.Μπορω να βαλω μονο ενα? (γιατι αλλα δεν χωρανε)
Όχι! Μικρά ψάρια είπαμε. Είσης τα πιράνχας πρέπει να μπαίνουν σε ομάδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-09, 09:15
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Mπορει καποιος να μου βρει πληροφοριες για τα πειρανχας στα ελληνικα?(να λεει κατα ποσο μεγαλωνει τι τρωει κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-09, 09:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορει καποιος να μου βρει πληροφοριες για τα πειρανχας στα ελληνικα?(να λεει κατα ποσο μεγαλωνει τι τρωει κλπ)
Εδώ, εδώ
και Εδώ

..μπορεί να βοηθήσουν να αλλάξεις γνώμη. Απαιτούν λίτρα και ομαδούλα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-09, 12:24
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Κριμα που δεν μπορω να βαλω αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο μου!Θα φτιαξω ενα νεο θεμα γιατι νομιζω αυτα που γραφουμε ειναι εκτος θεματος!Παντως τα ψαρακια ειναι μια χαρα και μαλον δεν τεριαζουν καθολου ολη μερα τα οσκαρ κηνυγανε τα barbus tinfoil.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περιεργη συμπεριφορα.... sharky13 Γλυκό νερό - Γενικά 1 30-12-08 01:59
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΡΙΜΠ spiros1978 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 20-04-08 14:51
περιεργη συμπεριφορα octania246 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 30-07-07 16:13
περιεργη συμπεριφορα corydoras orck Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 25-01-07 13:09
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ KRIBENSIS NTABOS Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 32 03-01-04 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10455 seconds with 14 queries