Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-08-08, 19:39   #1
Νέο ενυδρείο - επιλογές ψαριών - βοήθεια!
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 24-08-08, 19:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω καταλήξει σε μερικά χαρακτηριστικά για το νέο (και πρώτο ενυδρείο) μου, και θα εκτιμούσα πολύ τα "φώτα" σας σε σχέση με τη συμβατότητα των όσων σχεδιάζω.

Θα είναι 180λτ, φυτεμένο. Σε αυτή τη φάση προτιμώ να έχω ψάρια τα οποία αντέχουν καλύτερα στο νερό της βρύσης μου χωρίς πολλές παρεμβάσεις (Θεσσαλονίκη - ίσως και γύρω στους 20 βαθμούς σκληρότητας) και να είναι καταληλότερα για αρχάριους. Τα είδη στα οποία προσανατολίζομαι μετά από αρκετό διάβασμα, είναι:

Guppies, Ξιφοφόροι, Sailfin molly, Sturisoma festivum (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a_festivum.htm),
Μelanotaenia,
(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...rifasciata.htm)
ίσως SAE, και κανένα Zebra snail.

Ερωτήσεις:
1. Μπορούν να συνυπάρξουν τα παραπάνω ή είναι ασύμβατα; (Προτάσεις για προσθήκες/αφαιρέσεις ευπρόσδεκτες).

2. τα παραπάνω είδη υπάρχει φόβος να φάνε τα φυτά του ενυδρείου;

3. Σε τί είδους υλικό να προσανατολιστώ για το βυθό; Χαλίκι/χαλαζιακή άμμο; 1-2mm ή πιό ψιλή; Μου αρέσει και η ηφαιστιακή (4mm περίπου) αλλά το Sturisoma είναι γατόψαρο και φαντάζομαι ότι θα έχει πρόβλημα.

4. Θα ήθελα να βάλω και πέτρες από θάλασσσα (πέρασαν το τεστ του ακουα-φόρτε, και 1 μέρα στη χλωρίνη). Σκεφτόμουν να τις τοποθετήσω πάνω από την άμμο/υπόστρωμα. Χρειάζομαι φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου; (Μπορεί με τη ροή του νερού η τις κινήσεις των ψαριών να "χωθούν" οι πέτρες βαθύτερα και να φτάσουν στο γυαλί; )

5. Οι πέτρες θαλάσσης είναι ΟΚ με μπάνιο σε χλωρίνη για 1 μέρα (και μετά αντιχλώριο) ή πρέπει οπωσδήποτε να τις βράσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 25-08-08 στις 09:55. Αιτία: Διευκρίνηση τίτλου
Εμφανίσεις: 2744
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-08, 23:04
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω καταλήξει σε μερικά χαρακτηριστικά για το νέο (και πρώτο ενυδρείο) μου, και θα εκτιμούσα πολύ τα "φώτα" σας σε σχέση με τη συμβατότητα των όσων σχεδιάζω.

Θα είναι 180λτ, φυτεμένο. Σε αυτή τη φάση προτιμώ να έχω ψάρια τα οποία αντέχουν καλύτερα στο νερό της βρύσης μου χωρίς πολλές παρεμβάσεις (Θεσσαλονίκη - ίσως και γύρω στους 20 βαθμούς σκληρότητας) και να είναι καταληλότερα για αρχάριους. Τα είδη στα οποία προσανατολίζομαι μετά από αρκετό διάβασμα, είναι:

Guppies, Ξιφοφόροι, Sailfin molly, Sturisoma festivum (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a_festivum.htm),
Μelanotaenia,
(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...rifasciata.htm)
ίσως SAE, και κανένα Zebra snail.

Ερωτήσεις:
1. Μπορούν να συνυπάρξουν τα παραπάνω ή είναι ασύμβατα; (Προτάσεις για προσθήκες/αφαιρέσεις ευπρόσδεκτες).

2. τα παραπάνω είδη υπάρχει φόβος να φάνε τα φυτά του ενυδρείου;

3. Σε τί είδους υλικό να προσανατολιστώ για το βυθό; Χαλίκι/χαλαζιακή άμμο; 1-2mm ή πιό ψιλή; Μου αρέσει και η ηφαιστιακή (4mm περίπου) αλλά το Sturisoma είναι γατόψαρο και φαντάζομαι ότι θα έχει πρόβλημα.

4. Θα ήθελα να βάλω και πέτρες από θάλασσσα (πέρασαν το τεστ του ακουα-φόρτε, και 1 μέρα στη χλωρίνη). Σκεφτόμουν να τις τοποθετήσω πάνω από την άμμο/υπόστρωμα. Χρειάζομαι φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου; (Μπορεί με τη ροή του νερού η τις κινήσεις των ψαριών να "χωθούν" οι πέτρες βαθύτερα και να φτάσουν στο γυαλί; )

5. Οι πέτρες θαλάσσης είναι ΟΚ με μπάνιο σε χλωρίνη για 1 μέρα (και μετά αντιχλώριο) ή πρέπει οπωσδήποτε να τις βράσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γειά σου φίλε...
Καθότι και εγώ αρχάριος δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ..
αλλά θέλω να πώ 2 ιδέες-απόψεις.
επειδή τα ψαράκια που σκέφτεσαι να βάλεις είναι κοπαδόψαρα τα περισσότερα αν οχι όλα ισώς είναι καλύτερα να βάλεις 2 ή 3 είδη με περισσότερα μέλη για να δείχνουν περισσότερο κοπάδι..εγώ θα έβαζα 1 είδος από ψάρια που συνηθιζουν να κολυμπούν κοντάστην επιφάνεια ένα στη μέση του ενυδρείου και ένα κοντά στο πάτο.Απο σαλιγγαρια πιστεύω μπορείς να βάλεις 3.Εγω στο 90αρι εχώ 2 και βοηθάνε πολυ με την άλγη..
Αν το φυτέψεις(που καλά θα κάνεις) καλύτερα να βάλεις χαλικάκι να αναπνέουν οι ρίζες των φυτών..
Πίστεύω να βοήθησα λίγο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξανά νέο θαλάσσινο!! Βοήθεια για νέο στήσιμο 60λιτρου! g4x4 Fish Only 26 18-07-08 19:35
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα - Βοήθεια Sakura Χρυσόψαρα 19 20-10-07 13:19
Επιλογές φόντου Celda Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 17 16-12-05 20:59
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04067 seconds with 13 queries