Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-08, 15:54
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο...

καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-08, 16:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...
ο συνδυασμος των ψαριων μου αρεσει...τα λιτρα σου ειναι οριακα κι αυτο γιατι τα σκαλαρια θελουν πολλα λιτρα....και υψος στο ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-08, 16:10
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

οι διαστασεις φιλε ειναι 1,01χ41χ50 ειμαι οριακα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

"Είναι εύκολο να συμβιώσουν με άλλα ειρηνικά ψάρια σε ένα ενυδρείο που πρέπει να έχει ύψος τουλάχιστον 50 cm, "
πηγη.... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm
απο υψος καλα εισαι....κατα τη γνωμη μου για τα ψαρια που ειπες εισαι οκ αλλα μην βαλεις αλλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-08, 16:32
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Eπιτελους!!! μπορω να ξεκινησω ναι δε θα βαλω αλλα ισως να μη βαλω και τα corydoras αν υπαρχει θεμα χωρου , να εχω μονο τα 3 ζευγαρια , οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο; για το περιβαλον ; ξυλα πετρες και αρκετα ψιλο καφε χαλικακι ειναι καλα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα και 4-5 κορυντορας...ειναι ψαρια της κατω ζωνης οπου θα κυκλοφορουν και τα ramirezi αλλα οχι τα σκαλαρια....
δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη εξωτερικο φιλτρο (θα το κανω συντομα) αλλα γενικα βλεπω πως εδω τα προτιμανε.....(πιο εμπειροι ας μιλησουν)
ξυλα και φυτα ειναι πολυ καλα...για πετρες αν σου αρεσουν και τελικα βαλεις να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολιθικες (το γνωστο τεστ με το ακουαφορτε) γιατι ολα αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο και ελαφρα οξινο νερακι....και το καφε χαλικιμου αρεσει...κατα προτιμηση βαλε 1-3 χιλιοστα ωστε να ειναι καλα και για ζωντανα φυτα που καλο θα ηταν να σκεφτεις να βαλεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-08, 16:48
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Ωραια , 1 ζευγαρι σκαλαρια , 2 ζευγαρια ramirezi και 6 corydoras και ειμαι οκ. θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλο και για κακο... τωρα μενουν τα φυτα για να ολοκληροθει το πλανο και να το στησω μια και καλη χωρις προβληματα,αλλο διαβασμα τωρα.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-08, 16:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο διαβασμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-08, 19:59
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τη βοηθεια
-------------------------
μαλλον θα χρειαστω κι εδω βοηθεια.. καμια ιδεα για φυτα για τα συγκεκριμενα ψαρια; και οποιαδηποτε αλλη συμβουλη για το θεμα δεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodwros : 24-03-08 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-08, 21:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα σκαλαρια στο θεμα των φυτων εγω τα αντιπετωπιζω οπως και με τους δισκους απο την αποψη οτι ειναι ψαρια κατακορυφα και πλακουτσωτα ...εννοω επιπεδα... ετσι θελουν μακρια και ψηλα φυτα για να μπορουν να περνανε αναμεσα...οπως για παραδειγμα οι βελισνεριες.....ανουμπιες και νυμφαιες και παρομοια δεν ειναι βολικα αν εχεις πολλα απο αυτα...βεβαια ολα εξαρτωνται απο το πως θα διαμορφωσεις το ακουασκειπ και αν θα αφησεις ζωνες ελευθερης κολυμβησης που εγω το θεωρω αναγκαιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-03-08, 21:38
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια , 1 ζευγαρι σκαλαρια , 2 ζευγαρια ramirezi και 6 corydoras και ειμαι οκ. θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλο και για κακο... τωρα μενουν τα φυτα για να ολοκληροθει το πλανο και να το στησω μια και καλη χωρις προβληματα,αλλο διαβασμα τωρα.....
Αγαπητέ Θεόδωρε καλή επιλογή μόνο που θα έχεις να σκεφτείς και το εξής
Πώς βρίσκεις ένα ζευγάρι σκαλάρια και ένα ζευγάρι ramirezi??
Εκτός κι αν σου δώσει κάποιος συνχομπίστας αποδεδειγμένα ζεύγη, θα πρέπει:
1. για τα σκαλάρια να πάρεις μία πεντάδα μικρά σκαλαράκια ώστε να ξεχωρίσει ένα ζευγάρι καθώς θα ενηλικιώνονται (θα φανεί εύκολα όταν θα αρχίσουν να τσακώνονται με τα υπόλοιπα και θα οριοθετούν περιοχή) και να δώσεις πίσω ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα.
2. Για τα ramirezi να καταφέρεις να εντοπίσεις θηλυκό σε ενυδρειοκατάστημα από τα χαρακτηριστικά του, κάτι που μερικές φορές είναι αρκετά δύσκολο γιατί συχνά οι εισαγωγείς φέρνουν τα περισσότερα αρσενικά. Εκτός να έχει κάποιος φίλος να σου δώσει ζευγάρι.
Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με το κοπαδάκι σκαλαριών, να εντοπιστεί το ζευγάρι, να έχεις βάλει kαι τα corydoras και μετά βλέπεις για τα ramirezi.
Ή εναλλακτικά να ψάξεις για μία εξάδα ramirezi που κατά τη γνώμη σου αν έχεις κάποια σχετική εμπειρία στην επιλογή τους και με τη βοήθεια του πωλητή ή κάποιου φίλου συνχομπίστα να είναι πιθανώς 2 αρσενικά και 4 θηλυκά ώστε στο τέλος να σου προκύψουν πράγματι τα δύο ζευγάρια γιατί πίστεψέ με δεν είναι και τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσεις -ειδικά όταν είναι μικρά- και στρεσαρισμένα μέσα στο ενυδρείο του καταστήματος.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-08, 23:17
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Panos φυσικα και θα εχω ελευθερες ζωνες , απο φυτα οι επιλογες μου θα ειναι , phyllanthus fluitans red root floater , echinodorus , sagittaria και για τα μεσαια τμηματα hydrocotyle leucocephala. Αυτα μου αρεσουν και νομιζω ταιριαζουν και με τις αναγκες των συγκεκριμενων ψαριων. Η γνωμη σου; δεν ειναι και σχετικα ευκολα; Aνδρεα εχεις δικιο σε οτι εγραψες , καπως ετσι λεω να κανω κι εγω , ξεκινοντας απο μικρα σκαλαρακια και οταν θα εχω το ζευγαρι με τιν ιδια διαδικασια και τα ραμιρεζι. Ελπιζω με ολα αυτα να καταφερω να φτιαξω ενα ομορφο συνολο και συντομα να μπορω να παρουσιασω με φωτο αυτα που τωρα περιγραφω με λεξεις. οσο για εξωτερικο φιλτρο θα το χρειαστω τελικα . για C02; τι λετε; Δυσκολη τελικα η προεπιλογη αλλα αναγκαια!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου το πρωτο δε το ξερω...τα αλλα θεωρουνται σχετικα ευκολα φυτα αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο...ειναι και πως θα ¨κατσουν¨στο ενυδρειο σου.....οσο για φιλτρο ποτε δεν ειχα προβλημα με τα εσωτερικα αλλα δε ξερω να συγκρινω με εξωτερικο που δεν ειχα ποτε οποτε ας μιλησουν αλλοι σε αυτο......
προσφατα μπηκα κι εγω σε πιο υψηλων απαιτησεων φυτα και μπορω να σου πω οτι τωρα πια θεωρω το co2 απαραιτητο....για λιγο καιρο ετρεξα diy διοξειδιο και ολα πηγαν καλα αλλα τωρα το γυρισα σε μπουκαλα....αν ομως μεινεις σε χαμηλων απαιτησεων φυτα τοτε μπορεις να το παρακαμψεις η να πας με diy παρα την ανομοιομορφια παραγωγης αεριου...
και θεωρω πολυπιο ευκολο να βρεις ζευγαρι ραμιρεζι -εννοω αρσενικο θηλυκο κι οχι σχηματισμενο- στηναλεξ-πολη εβλεπα παντα και θηλυκα και αρσενικα...ποσο μαλλον σε μεγαλα αστικα κεντρα.....στα σκαλαρια ειναι πιο δυσκολο και εγω που ειχα καποτε 3 ηταν ολα μαλλον του ιδιου φυλου...μεγαλωσαν και μαλωνανε συνεχεια μεταξυ τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-08, 11:47
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Kαλημερα. κι ομως το χτεσινο τηλεφωνημα δεν ηταν πρωταπριλιατικη φαρσα... επιτελους!!! το απογευμα παρελαβα το ενυδρειο που περιμενα τοσες μερες . Αν και ξαγρυπνος ολη νυχτα για τo στησιμο , ο ενθουσιασμος ειναι στα υψη γιατι απο το πρωι το χερομαι και μαλιστα τα φυτα ( 4 echinodorus Tornado και 2 Anubias nana Bonsai ) πηρανε τα πανω τους και δειχνουν πανεμορφα! Ειμαι ακομη στην αρχη αλλα ολα πανε καλα η ετσι τουλαχιστον δειχνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-08, 18:08
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

φωτο φωτο

αντε καλορίζικο...
με ποιον τροπο το στρώνεις?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-08, 20:58
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

για βακτηριδια σε υγρη μορφη ποια ειναι η γνωμη σου; μου το προτειναν στο καταστημα και αγορασα για χρηση απο αυριο , επισης για φωτισμο σε ριο 180 καμια προταση;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-04-08, 21:43
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο;
Εγω στο ιδιο ενυδρειο εχω χρυσοψαρα 1 1/2 χρονο περιπου τωρα ,τα οποια επιβαρυνουν πολυ το νερο,και το φιλτρακι τα καταφερνει μια χαρα!!βαζοντας μακαρονι αντι για τα δυο κατω μπλε σφουγγαρακια πιστευω ειναι μια χαρα!!!Αν δεν υπαρχει βεβαια οικονομικο προβλημα ενα εκομα εξωτερικο φιλτρο μονο καλο μπορει να κανει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-08, 22:42
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

strinzis εχεις αφησει τον ιδιο φωτισμο
-------------------------
ναι και ενα εξωτερικο φιλτρακι μονο καλο θα κανει , αυτο αρχιζω να πιστευω κι εγω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodwros : 02-04-08 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-04-08, 23:18
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
για βακτηριδια σε υγρη μορφη ποια ειναι η γνωμη σου; μου το προτειναν στο καταστημα και αγορασα για χρηση απο αυριο , επισης για φωτισμο σε ριο 180 καμια προταση;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23989
εδω ειναι μια συζητηση για τα βακτιρια... η γνομη μου ειναι, προσωπικη παντα, οτι δεν κανουν και πολλα...
για το στρωσιμο δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
kai edv
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-08, 09:03
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Τα λιτρα ειναι οκ για 2 ζευγαρια ραμιρεζι η τα αρσενικα θα μαλωσουν καποια στιγμη αφου καπου θα συναντηθουν??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-04-08, 10:07
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα ένα ζεύγος από ΡΑΜ . Εγώ που έχω 2 ζευγάρια σε 630 λίτρα σκοτώνονται .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-04-08, 11:52
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

ενα ζευγαρι εστω , αλλα θα υπαρχει προβλημα με το ενα η δυο ζευγαρια σκαλαρια; σκαλαρια και ραμ ειναι συμβατα;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-04-08, 12:09
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Δεν έχουν πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-08, 19:19
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
strinzis εχεις αφησει τον ιδιο φωτισμο
Εχω αφησει τον ιδιο φωτισμο,απλα προσθεσα τους ανακλαστηρες της juwel. Βεβαια τα φυτα μου ειναι χαμηλων απαιτησεων και φωτισμου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ζευγαρι εστω , αλλα θα υπαρχει προβλημα με το ενα η δυο ζευγαρια σκαλαρια; σκαλαρια και ραμ ειναι συμβατα;
τα σκαλάρια κολυμπούν στα ανώτερα στρώματα τα ramirezi συνήθως στα μεσαία έως πιο χαμηλά. κατά κανόνα δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να μην το παρακάνεις με το πλήθος.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-04-08, 23:23
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια. Το ενυδρειο στρωθηκε με ζωντανα βακτηρια.Σημερα μπικαν τα πρωτα τα πρωτα ψαρια , 3 corydoras julli. Οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0 , Ν02 0 , Νο3 0 , ph 7,2 GH 8 , KH 8. Καμια γνωμη;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-04-08, 23:35
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Καλή αρχή και από εμένα!
Τα julii καλό είναι να βρίσκονται σε ομάδα τουλ. 6-8 ατόμων, οπότε αν μπορείς βάλε και μερικά ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-04-08, 23:41
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Eυχαριστω christoB. Nαι κοπαδακι θα το κανω αλλα θεωρησα καλυτερα να τα βαλω λιγα λιγα , 3 σημερα και 3 σε λιγες μερες αν και ειμαι σε πειρασμο να τα βαλω και αυριο για να εχω μια εξαδα , παντως δειχνουν χαρουμενα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-04-08, 23:49
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Σωστός! Καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες πριν βαλεις και τα υπόλοιπα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-04-08, 23:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
το απογευμα παρελαβα το ενυδρειο που περιμενα τοσες μερες . .
αυτο εγινε 2 απριλη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια. Το ενυδρειο στρωθηκε με ζωντανα βακτηρια.Σημερα μπικαν τα πρωτα τα πρωτα ψαρια , 3 corydoras julli. Οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0 , Ν02 0 , Νο3 0 , ph 7,2 GH 8 , KH 8. Καμια γνωμη;

και αυτες οι μετρησεις 5 μερες μετα...σιγουρα εχει στρωσει το φιλτρο σου????..καλυτερα να περιμενεις πριν βαλεις αλλα ψαρια....να δεις νιτρικα πρωτα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 07-04-08 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28
ενυδρειο απο carrefour popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 02-10-07 23:32
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46
Μολυνση απο ενυδρειο !!!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-05-03 18:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08259 seconds with 13 queries