Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-05, 12:34
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Question υποβρυχια κηπουρική..

Γειά σας. Είμαι vέο μέλος στο φόρουμ και σχετικά νέα στον κόσμο των ενυδρείων. Ασχολούμαι 6 μήνες τώρα. Έχω δύο ενυδρεία, ένα 80 lt και ένα 100 lt, στα οποία φιλοξενούνται κυρίως σκαλάρια. Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την «κηπουρική».. πχ, που βρίσκετε αυτά τα φυτά? Εγώ εχω βρεί 3-4 είδη και σε κάποια μαγαζιά μερικά ακόμα που δεν είναι όμως σε πολύ καλή κατάσταση και δεν έχω σκεφτεί καν να αγοράσω. Είναι απαραίτητη η χορήγηση CO2 για την ανάπτυξή τους? Με τι κριτήριο διαλέγει κανείς λιπάσματα? Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το flora pride της tetra.
Μία ακόμα ερώτηση... τις ρίζες που βγαίνουν ανάμεσα στα φύλλα-κλωνάρια τις κόβετε? ορισμένα φυτά μου έχουν περισσότερες ρίζες από φύλλα.... (όπως μάλλον καταλάβατε, απο φυτά... no idea..)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-05, 12:47
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Όσον αφορά τα φυτά, το CO2 δεν είναι απαραίτητο για τα περισσότερα φυτά, παρά μόνο για όσα χαρακτηρίζονται ως υψηλών απαιτήσεων (απαιτούν δηλαδή πολύ φώς και CO2 για να αναπτυχθούν).
Μπορείς να βρείς κλαδέματα απο αρκετά φυτά απο μέλη του forum για να φυτέψεις τα ενυδρεία σου. Μια πολύ καλή σελίδα πάνω σε φυτά, με αρκετές φωτογραφίες και συμβουλές για σωστό aquascaping είναι το www.plantgeek.com. Εκεί μπορείς να βρείς προτάσεις για φυτά σε ενυδρεία χαμηλών ή υψηλών απαιτήσεων ώστε να καταλήξεις καλύτερα σε αυτά που θα βάλεις στο δικό σου.
Τέλος ρίξε μια ματία στις 'Μικρές Αγγελίες' για κλαδέματα που χαρίζονται απο μέλη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-05, 15:15
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Πρώτα απ’όλα πρέπει να μας κάνεις μια περιγραφή του ενυδρείου σου ή των ενυδρείων σου που θα ήθελες να προσθέσεις φυτά, τι λάμπες, τι φυτά έχεις ήδη και πως θα ήθελες να γίνει πέρα από το πόσο ευκολο είναι.Οι πιο ειδικοί θα σε συμβουλέψουν τι είναι εφικτό και τι όχι για έναν αρχάριο.
Μπορείς να βάλεις μερικά φυτά απλώς ή μπορείς να το κάνεις ‘δάσος’ αν έχεις το κουράγιο να ασχοληθείς με αυτό.
Τα φυτά έχουν χωριστεί σε ‘ευκολα’ (χαμηλών απαιτήσεων) και ΄δύσκολα’ (υψηλών απαιτήσεων)
Υπάρχουν πάντως φυτά που μπορούν να διακοσμήσουν το ενυδρείο σου χωρίς να χρειάζοντε ιδιαίτερη φροντίδα (ευκολα). Δες αυτό http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537
Αν δεν σου αρκεί και θέλεις κάτι παραπάνω τότε θα πρέπει να μάθεις για το co2 και τα λιπάσματα.
Έχεις δίκιο τα φυτά σε κάποια μαγαζιά είναι χάλια. Υπάρχουν όμως και μερικά που έχουν φυτά από την tropica και είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα. (¨Εχουν κατρελάκι την εταιρείας)
Εδώ είναι και το site της tropica που μπορείς να τα δεις και υπάρχει και μια περιγραφή του κάθε φυτού. http://www.tropica.com/plant_print.asp

Δες και σκέψου τι θα ‘θελες και είμαστε εδώ για να σου πούμε πως.
Σαν αρχή η πρόταση του torm (κλαδέματα μελών) είναι αρκετά καλή.
Καλή επιτυχία
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-05, 17:42
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/show...1370#post81370
Δες αυτη την δημοσιευση απο πανω .
Μαλλον κατι θα εχει εκει και για σενα , πηγαινε νωρις και οποιον βλεπεις με σακουλα αρπαζε την πρωτη
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-05, 18:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

δυο πραγματακια επιπλεον.
το καλοκαιρι γενικα τα μαγαζια δεν φερνουν φυτά, οποτε εχουν μονο οτι εχει ξεμεινει. και επειδη τα περισσοτερα μαγαζια δεν εχουν συνθηκες για να κρατησουν φυτα πανω απο 15 μερες, ειναι ολα κακόμοιρα..

τωρα για το διοξειδιο, ναι μεν γινεται και χωρίς, αλλα αν καποιος το βαλει, τα πραγματα ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικά, και κατα την άποψή μου, ευκολότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-05, 14:31
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Smile

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το πρώτο πράγμα που έκανα (αφού πήγα μια βόλτα απ τα προτεινόμενα sites..) ήταν να συμπυκνώσω λίγο τα φυτά στην μία γωνία του ευνδρείου.. (hygrophila difformis +polysperma ) γενικά θα ήθελα να υπάρχει πυκνή βλάστηση, τουλάχιστον στο 80ρι, γιατι το ένα σκαλάρι είναι λίγο νευρικό και πειράζει συχνά το άλλο.

Από φυτά έχω hygrophila difformis + polysperma, elodea, νομίζω amazon swords ???? δεν είμαι σίγουρη και άλλα δύο είδη που δεν ξέρω καθόλου το όνομα. (Αν δεν έχει πάνω καρτελάκι ή στοιχεία , είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις, ειδικά αν είσαι αρχάριος….)
Λάμπα, arcadia fresh water lamp, 15w (είναι αυτή που είχα στο προηγούμενο ενυδρείο, τώρα από σεπτέμβρη σκέφτομαι να πάρω άλλη μία λίγο μεγαλύτερη). Στο 100 lt δεν έχω ακόμα τίποτα ιδιαίτερο, μία ρίζα hygrophila polysperma που έκοψα απ το άλλο ενυδρείο και 2 φυτά που πάλι δεν ξέρω πως λέγονται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παρατηρείται η ίδια ανάπτυξη που έχω στο 80ρι (και πριν στο μικρότερο που είχα). Αυτό μπορεί να οφείλεται στο φωτισμό? Η λάμπα είναι αυτή που πήρα με το ενυδρείο (18w Sylvania).
Όσο για την συνάντηση αυτό το Σάββατο, αν και θα ήθελα πολύ να έρθω για να μάθω και για το σύλλογο πληροφορίες, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-05, 14:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει ενας κανονας για ενυδρεια απο 50 λιτρα και πάνω.
Διαιρεις τα συνολικα watt με τα λιτρα του ενυδρειου.
Για την δικη σου περίπτωση 18/100=0,18.
Ενα κάτω οριο ειναι τα 0,3watt/liter.
Απο κει και περα, 0,5 -0,6 ειναι μια καλή κατάσταση, ενώ μπορουμε υπο συνθήκες να φτάσουμε μέχρι και 1w/liter..
Φυσικά παίζουν ρόλο και το ειδος των λαμπτήρων, αλλά και οι διαστάσεις του ενυδρείου. (Ενα κοντό και μακρύ ενυδρείο χρειαζεται λιγότερο φως απο ενα ψηλό και οχι πολυ πλατυ...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-05, 13:32
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Μάλιστα... Προσθήκη φωτός λοιπόν, τουλάχιστον για αρχή. Θα ήταν καλή ιδέα να βάλω μία δεύτερη λάμπα που είναι για φυτά (δεν ξέρω ακριβώς τι διαφορετικό έχει, αλλά όταν πήγα να πάρω μία φορά, με ρωτήσανε τι θέλω-για φυτά ή για γενικό φωτισμό και μου παν οτι καλύτερο έιναι αν έχω μόνο μια λάμπα να μην είναι μόνο για φυτά);
το ενυδρείο από διαστάσεις είναι 80χ40χ30 (96λτ) και το μικρό 70χ40χ30 (84λτ)
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04338 seconds with 12 queries