Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-12, 18:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή oscar με προβλημα!!!!!

καλησπερα!!!
θα σας πω για ενα μεγαλο oscar, μηπος το σωσουμε!!!
πριν το καλοκαιρι στο πετ σοπ εδω στην Συρο υπηρχε ενα oscar γυρο στα 40 εκατ. πραγματικο θηριο!!!!
το λειγουρευομουν αλλα το εδεινε 80 ευρω και δεν τα χαραμιζα για oscar...
σημερα ειχα παει στο πετ σοπ και ειδα το ψαρι σε αθλια κατασταση!!
δεν εχει αισθηση πλευσης ειναι με το πλαι και το σωμα του καμπυλοτο, βαριανασενει και γενικα δειχνει ετοιμοθανατο!!!
σε ερωτηση στο παιδι τι επαθε το ψαρι μου ειπε οτι παρα τις συμβουλες του στον αγοραστη το ειχε ολο το καλοκαιρι σε εξωτερικο ενυδρειο ( ταβερνα ) η θερμοκρασιες μια ηταν 40 και μια 25... οταν τον φωναξε ο μαγαζατορα να δει το ψαρι γιατι κατι εχει το νερο ειχε 10 βαθμους θερμοκρασια και το ψαρι ηταν στο ενυδρειο οπως σας το περιγραφω πιο πανω!!!
το ψαρι ειναι ετσι κανα μηνα τωρα αλλα δεν πεθαινει, το περιεργο ειναι οτι οταν του ριχνει φαγητο με τα χιλια ζορια τρωει!!!!
γραφω αυτα που ειδα και αυτα που μου ειπε το παιδι και τα γραφω ολα εδω μηπος μπορεσω και κανω κατι να σωσω το ψαρι!!!!! περιμενω τις αποψεις σας και αν μπορω να κανω κατι!!!!!!!
ευχαριστω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-12, 19:01
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το ειδα και γω σημερα και τις προηγουμενες φορες που πηγα.......
και γω εχω απορησει με την αντοχη του.
το παλευει ομως. το θεμα ειναι ποσο θα αντεξει στα 30 λιτρα του μαγαζιου;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-12, 19:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

απο αντοχες πραγματικα μου εχει κανει εντυπωση!!!! το ψαρι δειχνει οτι θελει να ζησει!!!!!!!! πανω απο ενα μηνα ειναι ετσι και το παλευει!!!!
για τα λιτρα δεν μπορω να πω κατι και που προσπαθει το παλικαρι παλι καλα... σκεφτομουν να το παρω σπιτι μου αλλα φοβαμαι μην παθει κατι στα χερια μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-12, 19:09
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το ειχα δει και τελη αυγουστου στη συγκεκριμενη ταβερνα και μαλιστα ειχα ρωτησει τη γυναικα μου πως ειναι δυνατο να ζει τετοιο ψαρι σε στρογγυλο ενυδρειο που δεν ειναι πανω απο 150 λιτρα και νταλα στον ηλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-12, 19:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειχα δει και τελη αυγουστου στη συγκεκριμενη ταβερνα και μαλιστα ειχα ρωτησει τη γυναικα μου πως ειναι δυνατο να ζει τετοιο ψαρι δε στρογγυλο ενυδρειο που δεν ειναι πανω απο 150 λιτρα και νταλα στον ηλιο.
ναι αστα!!! το ειχα κραξει το ενυδρειο οταν το ειχα δει σε φωτο!!!! φαντασου οτι η θερμοκρασια ηταν μεταβλητη αναλογα την ωρα της μερας και οταν πηγε να το παρει το πετ σοπ το ενυδρειο ειχε λιγο κατω απο 10 βαθμους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-12, 19:14
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ετσι οπως τα λες δεν μπορεις να κανεις κατι.αν ειναι σε τοσο αθλια κατασταση και δεν τρωει κιολας δεν του μενει πολυ καιρος ακομα.
το μονο που μενει ειναι η ευθανασια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-12, 19:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι οπως τα λες δεν μπορεις να κανεις κατι.αν ειναι σε τοσο αθλια κατασταση και δεν τρωει κιολας δεν του μενει πολυ καιρος ακομα.
το μονο που μενει ειναι η ευθανασια.
κατι διαβασες λαθο!!!!!!!! το ψαρι ειπα, οτι οταν το ταιζει, τρωει!!!! που σημαινει οτι δειχνει να παλευει και θελει να ζησει!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-12, 19:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις στο νησι με την καταληλη καραντινα για ενα τετοιο ψαρι........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-12, 19:21
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!!!
θα σας πω για ενα μεγαλο oscar, μηπος το σωσουμε!!!
πριν το καλοκαιρι στο πετ σοπ εδω στην Συρο υπηρχε ενα oscar γυρο στα 40 εκατ. πραγματικο θηριο!!!!
το λειγουρευομουν αλλα το εδεινε 80 ευρω και δεν τα χαραμιζα για oscar...
σημερα ειχα παει στο πετ σοπ και ειδα το ψαρι σε αθλια κατασταση!!
δεν εχει αισθηση πλευσης ειναι με το πλαι και το σωμα του καμπυλοτο, βαριανασενει και γενικα δειχνει ετοιμοθανατο!!!
σε ερωτηση στο παιδι τι επαθε το ψαρι μου ειπε οτι παρα τις συμβουλες του στον αγοραστη το ειχε ολο το καλοκαιρι σε εξωτερικο ενυδρειο ( ταβερνα ) η θερμοκρασιες μια ηταν 40 και μια 25... οταν τον φωναξε ο μαγαζατορα να δει το ψαρι γιατι κατι εχει το νερο ειχε 10 βαθμους θερμοκρασια και το ψαρι ηταν στο ενυδρειο οπως σας το περιγραφω πιο πανω!!!
το ψαρι ειναι ετσι κανα μηνα τωρα αλλα δεν πεθαινει, το περιεργο ειναι οτι οταν του ριχνει φαγητο με τα χιλια ζορια τρωει!!!!
γραφω αυτα που ειδα και αυτα που μου ειπε το παιδι και τα γραφω ολα εδω μηπος μπορεσω και κανω κατι να σωσω το ψαρι!!!!! περιμενω τις αποψεις σας και αν μπορω να κανω κατι!!!!!!!
ευχαριστω!!!!

τελικα τρωει η δεν τρωει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-12, 19:22
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τρωει αλλα οχι με τρελη ορεξη.
υπολογισε ομως οτι μιλαμε για 40 ποντους περιπου ψαρι σε 40 ποντους ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-12, 19:23
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ειναι προφανες οτι δεν ειναι καλα.εξωτερικα πως δειχνει εχει βγαλμενα λεπια τρυπες στο κεφαλι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-12, 19:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

οχι δεν εχει.απλα δεν ξερω αν ο τροπος πλευσης εχει να κανει με τα πολυ λιγα λιτρα ως προς τον ογκο του ψαριου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-12, 19:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι προφανες οτι δεν ειναι καλα.εξωτερικα πως δειχνει εχει βγαλμενα λεπια τρυπες στο κεφαλι?
οχι δεν εχει κατι, το ψαρι απλα ειναι ζαρωμενο απο την ταλαιπωρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-12, 19:28
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

ο ταβερνιαρης ηταν περηφανος δηλαδη που ειχε ενα τετοιο ψαρι?η μηπως ηθελε να εντυπωσιασει τους πελατες?η μηπως λεω εγω ηθελε κλωτσιες.Γενικα το κακο αρχιζει απο τα πετ,οταν μιλαμε για εμποριο...εδω δεν σεβονται σε αλλους κλαδους τους ανθρωπους θα σεβαστουνε τα ψαρια.Τεσπα αυτα υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν δυστηχως
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-12, 19:32
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εχει περασει μεγαλη ταλαιπωρια οπως λες το καλοκαιρι, απο 40 βαθμους στους 25 και μετα στους 10.Αν ειναι ζαρωμενο, τρωει με το ζορι και δειχνει ετοιμοθανατο εδω και καιρο δεν υπαρχει αλλη λυση παρα μονο η ευθανασια.
Ειναι ανθεκτικα ψαρια το παλευουν αλλα αργα η γρηγορα θα υποκειψει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-12, 19:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

κοιτα το συγκεκριμενο πετ ειχε παλια 35 ενυδρεια τωρα μετακομισε και μεσα χωρανε 9 και μαλιστα μικρα.ο ανθρωπος ποτε δεν παροτρυνε κανενα σε σχεση με αλλους να βαλουν ψαρια σε αστρωτα ενυδρεια.αντιθετα αποτρεπει τα στρωσιματα με τα λεγομενα ζουμια.το θεμα ειναι οτι βρεθηκε με το ψαρι χωρις να εχει χωρο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-10-12, 19:39
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Μπραβο του ειναι ενας απο τους λιγους που κανουν καλη δουλεια.Οσο για το ψαρι στην κατασταση που ειναι, αδυνατο να το παρει καποιος ειναι και σε μικρο ενυδρειο, δεν του μενει πολυ χρονος.Ακομα και φαρμακα να δοκιμασει δυσκολα να επανελθει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-12, 12:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια πηγα στο πετ σοπ πριν λιγο και τραβιξα βιντεακι και ηρθα με πιο σωστες πληροφοριες!!!
το ενυδρειο ηταν παραγγελια απο την αθηνα. το νερο περνουσε απο ενα βιολογικο φιλτρο μετα απο UV και τελος περνουσε απο ενα ψυγειο και με βαλβιδα το ενυδρειο επαιζε γυρο απο τους 27βαθμους!!!
οταν φωναξαν το παλικαρι για να μαζεψουν το ενυδρειο βρηκε το ψαρι στην κατασταση που βλεπετε στο βιντεο!!!! εβαλε θερμομετρο και βρηκε το νερο στους 8 βαθμους!!!! καποιος ειχε πειραξει το συστημα ψυξης η σε καποια διακοπη χαλασε-ξερυθμιστηκε και εγινε οτι εγινε!!!
το ψαρι ειναι οπως το βλεπετε γυρο στις 40 μερες, καθετε στο βυθο οπως στο βιντεο ΑΛΛΑ.... οταν του ριχνει τροφη, ισιωνει κανονικα πλανιαρει και ανεβαινει στην επιφανεια και τρωει!!!! μολις φαει ξαναγυρναει στην κατασταση που ειναι στο βιντεο...
το ψαρι δεν εχει κατι εξωτερικα, ουτε τα λεπια του εχουν κατι, ουτε τρυπες εχει στο κεφαλι...
εμενα μου κανει σαν ενα ειδος ψυξης θα ελεγα οπως παθαινουμε κι εμεις καμια φορα απο το κρυο!!!
περιμενω την γνωμη σας μηπος και το σωσουμε το ζωντανο!!!!
στο τελος στο βιντεο υπαρχει ενα πανεμορφο ψαρι και το τραβιξα....

τα χρωματα δεν ειναι καλα λογο οτι το βιντεο ειναι απο φωτογραφικη!!!

http://www.youtube.com/watch?v=XlDH5...ature=youtu.be
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-12, 17:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θαναση κοιτα, οτι επαθε θερμικο σοκ ειναι σιγουρο.
Το οτι εχει θεληση για ζωη ειναι θετικο, τωρα αυτο που προσωπικα θα εκανα (τωρα ποσο γινεται σε ενα οσκαρ 40 ποντων ειναι αλλο θεμα) θα του εδινα χωρο και οσο γινεται βιοτοπικες συνθηκες και οσο γινεται απολυτα σταθερες, αυτες που γνωριζει το dna του ως ασφαλεις και σωστες.
Με αυτο τον τροπο εχω θεραπευσει ψαρι πραγματικα καμμενο απο αμμωνια και εχω θεραπευσει ψαρακι με λεμφοκυστη (νταξει δεν ειναι καποια θανατηφορα επικινδυνη παθηση, αλλα συνηθως το ψαρι μενει με το κουσουρι και σπανια θεραπευεται).
Δε θελει νομιζω χημικουρες και "αλαξοκολιες" η ολη ιστορια (εκτος το πολυ καμια βιταμινη), απλα μια σταδιακη προσαρμογη σε συνθηκες που θα το βοηθησουν να αντιμετωπισει μονο του το προβλημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-10-12, 00:11
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαναση κοιτα, οτι επαθε θερμικο σοκ ειναι σιγουρο.
Το οτι εχει θεληση για ζωη ειναι θετικο, τωρα αυτο που προσωπικα θα εκανα (τωρα ποσο γινεται σε ενα οσκαρ 40 ποντων ειναι αλλο θεμα) θα του εδινα χωρο και οσο γινεται βιοτοπικες συνθηκες και οσο γινεται απολυτα σταθερες, αυτες που γνωριζει το dna του ως ασφαλεις και σωστες.
Με αυτο τον τροπο εχω θεραπευσει ψαρι πραγματικα καμμενο απο αμμωνια και εχω θεραπευσει ψαρακι με λεμφοκυστη (νταξει δεν ειναι καποια θανατηφορα επικινδυνη παθηση, αλλα συνηθως το ψαρι μενει με το κουσουρι και σπανια θεραπευεται).
Δε θελει νομιζω χημικουρες και "αλαξοκολιες" η ολη ιστορια (εκτος το πολυ καμια βιταμινη), απλα μια σταδιακη προσαρμογη σε συνθηκες που θα το βοηθησουν να αντιμετωπισει μονο του το προβλημα.
+1000 να συμπληρωσω οτι απο το να παιθανει ο μαγαζατορας προτημαει να το χαρισει και οτι το συγκεκριμενω ζωντανο ακομα και σε ενυδρειο 200λτ με συνθηκες οπως ειπε ο νικος θα ειναι βασηλιας σε σχεση με το που ηταν.η γνωμη μου να το παρει καποιος που εχει να 180-200αρι ενυδρειο να το βαλει μεσα με σωστες συνθηκε και διατροφη εχει πολλες ελπιδες αλλωστε οσκαρ=ραμπο εχω δει οσκαρ 6ωρες εκτος νερου και ζει και βασηλευει....τι ναλεμε τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-12, 00:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο οσο φαινεται στο βιντεο δεν εχει πολυ μελλον το κακομοιρο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μαλλον, αλλα με μια προσπαθεια δεν εχει κανεις να χασει τιποτα, αντιθετα ακομα και αν δε γινει τιποτα τουλαχιστο να ζησει πιο ανετα οσο γινεται εστω και στα τελευταια του.
Ειναι κριμα να βλεπουμε ενα ψαρι σε τετοια κατασταση γιατι καποιος ανευθυηνος το ειχε οπως να ναι...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-12, 07:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια θα δω τι μπορω να κανω!!! παντος το ψαρι ειναι ετσι πανω απο μηνα και αυτο που μου κανει τρελη εντυπωση ειναι που οταν του ριξει φαγητο ανεβαινει κανονικα και τρωει και μετα γυριζει παλι στην ιδια κατασταση!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-12, 08:18
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Μπορείς να τραβίξεις ένα βίντεο στο τάισμα??? Εμένα από πλευράς φυσιολογίας ανθρώπου μου φαίνετε ότι έχει περάσει εγκεφαλικό από το στρες της χαμηλής θερμοκρασίας. Αυτό μπορεί να συμβεί στα θυλαστικά, αλλά δεν ξέρω από ψάρια. Αν το δω να κινείτε κατά το τάισμα μπορώ να σου πω αν έχει περάσει εγκεφαλικό ή όχι. Το ψάρι είναι σα να έχει σπαστικότητα στη μία μεριά, π.χ. από εγκεφαλικό ή ότι αντίστοιχο παθαίνουν τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-12, 11:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να τραβίξεις ένα βίντεο στο τάισμα??? Εμένα από πλευράς φυσιολογίας ανθρώπου μου φαίνετε ότι έχει περάσει εγκεφαλικό από το στρες της χαμηλής θερμοκρασίας. Αυτό μπορεί να συμβεί στα θυλαστικά, αλλά δεν ξέρω από ψάρια. Αν το δω να κινείτε κατά το τάισμα μπορώ να σου πω αν έχει περάσει εγκεφαλικό ή όχι. Το ψάρι είναι σα να έχει σπαστικότητα στη μία μεριά, π.χ. από εγκεφαλικό ή ότι αντίστοιχο παθαίνουν τα ψάρια.
ναι κι εμενα κατι τετοιο μου κανει. το μαγαζι δεν ειναι κοντα για να πηγαινω συνεχεια για να καναπαω!!! εχω και ενα μαγαζι...
αν μπορεσω παντος γιατι οχι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-12, 18:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

θαναση μην ξεχναμε οτι εκτος απο τη θερμοκρασια αυτο το ψαρι καθως και η συγκατοικοι του ηταν σε αυτη την στρογλυλη κρεμαστη φυλακη με ανωτερο μηκος για κολυμβηση 80 εκ. και ολη μερα να τα χτυπαει ο ηλιος.
θελω να πω οτι ζημια δεν του εχει προκαλεσει μονο η μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας,γιατι και καποιες φορες που ειχα περασει απο τη συγκεκριμενη ταβερνα το ψαρι ηταν συνεχεια ακινητο στο βυθο.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-12, 18:49
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πάντως αν είναι όντως εγκεφαλικό, θέλει λίγο χρόνο για να αποκατασταθεί η ζημιά (αρχικά μπλοκάρει όλο το ημισφαίριο, και μετά αρχίζει η αποκατάσταση) Σίγουρα θέλει κάτι σε αντι στρες και ηρεμία. Ισως και να σβηστεί εντελώς το φως (για να ηρεμήσει ο εγκέφαλος).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-12, 19:02
Mikevet1984 Ο χρήστης Mikevet1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Smile

g81gr δεν ξερω αν εισαι γιατρός αλλά μαρέσει πολύ που πας να εφαρμόσεις ιατρικές γνώσεις που αφορούν τον άνθρωπο σε ψάρι....Μ'αρέσεις φίλε!

Και για να συμπληρώσω στον βαθμό που ξέρω και μπορώ.....Η διαγνωση των ιχθυοπαθολογων σε νοσήματα ιχθύων ανά τον κόσμο γίνεται εκτός ελαχίστων εξαιρέσων με Παθολοανατομική εξέταση από ψάρι που είναι ετοιμοθανατο - ποτέ νεκρά από ώρας (γιατί αναπτύσσονται διάφορα μικρόβια που αλλαζουν την εικόνα) και παρατήρηση ιστών στο μικροσκόπιο για παρατήρηση μικροβίων παρασίτων ή λοιπών παθολογοανατομικών βλαβών. Γενικά όπως και όλοι θα ξερετε στο ενυδρείο μεσα υπαρχει πληθώρα μικροοργανισμών που με την παραμικρή διαταραχή της ομοιοστασίας του περιβάλλοντας π.χ. stress στο ενυδρειο, αλλαγή θερμοκρασίας σε μια ανεκτά όρια, από ευκαιριακά μικρόβια μετατρεπονται σε παθογόνα γιατί εξασθενεί η άμυνα του οργανισμού του ψαριου απέναντι σε αυτους τους νοσογόνους παράγοντες. Δεν ειναι το ψάρι ανθρωπος να βήχει και να λες έχει ίωση. Αν δεν τσεκάρεις στο μικροσκόπιο και να έχεις επιστημονικές γνώσεις για το τι βλέπεις, δεν μπορεις να είσαι σίγουρος για τίποτα.....

Παρακαλώ, να μη θεωρηθεί το σχόλιο μου προσβολή για κάποιον....απλά την άποψη μου εξέφρασα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-12, 19:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αν είναι όντως εγκεφαλικό, θέλει λίγο χρόνο για να αποκατασταθεί η ζημιά (αρχικά μπλοκάρει όλο το ημισφαίριο, και μετά αρχίζει η αποκατάσταση) Σίγουρα θέλει κάτι σε αντι στρες και ηρεμία. Ισως και να σβηστεί εντελώς το φως (για να ηρεμήσει ο εγκέφαλος).
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας αλλα θελω να μεινω λιγο εδω!!!
οταν λες λιγο χρονο ??? ειναι πανω απο μηνα ετσι?? χρειαζεται παραπανω λες???
το ρωταω για να δω μηπος μπορεσω και κανω κατι!!! αν ειναι οντως εγκεφαλικο να φανταστω οτι εκτως απο καλη τροφη και βιταμηνες δεν χρειαζονται αλλα φαρμακα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-12, 19:50
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, το ίδιο ισχύει γενικά με τα ζώα... Πας στην τύχη βασικά και κρίνοντας από τη συμπεριφορά. Στα ψάρια, θές και μικροσκόπιο, ίσως να πάρω ένα... Πλάκα θα έχει!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με oscar!!!!sos tsarky Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 24-07-11 16:49
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ OSCAR? aris2 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-02-09 17:00
oscar neki1986 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-02-08 15:29
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ OSCAR angelos7577 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 10-11-07 10:57
Προβλημα με Oscar yamas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 16 13-03-06 09:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08720 seconds with 13 queries