Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-10, 17:18
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή API και παλι API

Γεια σε ολους

Διαβαστε την εμπειρια μου σχετικα με τα τεστ νιτρικων της API και της SALIFERT.

Την περασμενη Δευτερα αγορασα τεστ νιτρικων της SALIFERT, κανω λοιπον δοκιμη του νερου μου και μου δινει 100ppm.

Ωπα λεω... να βαλω κανενα φυτο να παρω και κανενα αλλο τεστ αλλης εταιριας και να τσεκαρω ξανα.

Την Τριτη λοιπον βαζω ενα Elodea (καλος καταναλωτης νιτρικων).

Τεταρτη κανω ενα τεστ με API αυτη την φορα και βρισκω 5ppm. Αμεσως μετα κανω και δοκιμη με SALIFERT και μου δινει 50ppm !!!

Σημερα Παρασκευη ξαναεκανα το τεστ και πηρα τις εξης μετρησεις:
API: 0ppm
SALIFERT: 50ppm

Συμπερασμα (μου): Με βαση την λογικη (προσθηκη φυτου - καλου καταναλωτη νιτρικων) εχει δικιο η API και οχι η SALIFERT. Επισης η ολη συσκευασια και μεθοδος της SALIFERT μου φαινονται πολυ μπακαλικες και τα περιθωρια λαθους ειναι μεγαλα γιατι πρεπει να προσθεσεις αντιδραστηρια σκονες. Ενω της API αντιθετα μου φανηκαν πολυ πολυ πρακτικα, ευκολοχρηστα και επαγγελματικα.

Αυτα για να μη πετατε τα χρηματα σας ασκοπα και να μη μπαινετε σε περιπετειες και εξοδα προσπαθωντας να διορθωσετε καταστασεις που δεν υφιστανται.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-10, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ημερομηνια ληξης ειδες?
Μετρανε με την ιδια κλιμακα και τα δυο? (ppm)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-10, 18:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, γιατί τα τεστ της SALIFERT έχουν πολύ καλή φήμη, παρόμοια με αυτών της ΑΡΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-10, 18:05
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παντως οτι φενονται μπακαλιστηκα ισχυει, εχω παρει τεστ αμμωνιας Salifert και ειναι λες και πηρα ενα μπουκαλακι αμμωνιας με 2 εννεσεις απο φαρμακειο σε κουτακι!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-10, 18:21
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Ημερομηνιες ληξης

SALIFERT: 09/2012
API: Δεν βρηκα που το γραφει

Επανελαβα για 3η φορα τα τεστ πριν απο λιγα λεπτα και πηρα ξανα τις ιδες μετρησεις

SALIFERT: 50 ppm (η 50 mg/L)
API: 0 ppm (η 0 mg/L)

Παντως της API το σετ ειναι με διαφορα πιο ποιοτικο: συσκευασια, οδηγιες, μεθοδος, μπουκαλακια, χρωματικη ακριβεια....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο που κοιτας το χρωμα?? απο πανω η απο το πλαι?? γιατι μπορει εσυ να μετρας λαθος.
θεωρω και τα 2 καλα τεστ αλλα απο τη σαλιφερτ ειμαι πιο ευχαριστημενος καθως ειναι περισσοτερο ακριβειας...καθε αλλο παρα μπακαλικα δηλαδη...εχουν 2 κλιμακες μετρησεις νιτρικων υψηλη και χαμηλη και μετρας kH με δεκαδικα ψηφια ....εχω αντικαταστησει ολα της απι με σαλιφερτ....
ειδικα στα νιτρικα ειναι πολυ μικρη η διαφορα στο χρωμα αναμεσα στην κλιμακα της απι και με δυσκολευει να διευκρινησω τιμη. με της σαλιφερτ ειμαι πιο σιγουρος με τα νιτρικα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-10, 23:05
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα. Και επανελαβα το τεστ 2 φορες σημερα με τα ιδια αποτελεσματα.

Της SALIFERT το ελεγξα απο πανω οπως λενε οι οδηγιες.
Της API απο πλαγια οπως λεει στις αναλυτικοτατες οδηγιες.

Δεν μπορει... καποιο απο τα δυο ειναι λαθος. Δεν μπορει το ενα να δινει 0 και το αλλο 50 ppm. Συμφωνω, της SALIFERT εχει στα νιτρικα και μικρη κλιμακα αλλα αυτο ειναι καλο ΜΟΝΟ ΑΝ μετραει πραγματι σωστα.

Και πως δεν ειναι μπακαλικη η μεθοδος οταν σου λεει γεμισε το κουταλακι (scoop) με αντιδραστηριο/σκονη και πιεσε το στα τοιχωματα του δοχειου !! Και αν δεν παιρνω την σωστη ποσοτητα και παιρνω 10-20% παραπανω η παρακατω ??? Ποιος μου εγγυαται οτι παιρνω τα σωστα mg ??? Απο δω και μονο εγω καταλαβαινω πως η αξιοπιστια της ειναι μικρη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-10, 00:56
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Όπως λένε και οι άλλοι ποιο πάνω λέω και εγώ ότι η API και η SALIFERT έχουν κορυφαία υγρά τεστ, απλώς τα τεστ της SALIFERT κλείνουν περισσότερο προς το θαλασσινό.
Μήπως το τεστ της API, σου έχει λήξει;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-10, 01:15
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Τι να πω, δεν ξερω απο που να ελεγξω την ημερομηνια ληξης του τεστ της API. Αλλα το τεστ αυτο (οπως και το SALIFERT) το πηρα μεσα στη βδομαδα απο γνωστοτατο μαγαζι της Θεσσαλονικης.

Αλλα παιδια, δεν σας κανει εντυπωση αυτη η "προχειροτητα" της SALIFERT? Δηλαδη πως να δεχτω την αξιοπιστια της οταν μου λεει βαλε σκονη στο (μικροτατο) scoop και πιεσε στο εσωτερικο τοιχωμα? Οσο και να θελω να δεχτω την αξιοπιστια της απο μονο του αυτο το γεγονος μπορει να δημιουργησει μεγαλη διακυμανση. Εκανα σε αναλυτικο εργαστηριο και ακομα και τωρα λογω δουλειας ζυγιζω η ογκομετρω μικρα βαρη η ογκους, αλλα τετοιο πραγμα με μικροτατο scoop να παρεις σωστη ποσοτητα πρωτη φορα ειδα.

Να δεχτω οτι ειναι αξιοπιστη η SALIFERT σε αλλα τεστ αλλα σε αυτο δυσκολο να το δεχτω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-12-10, 01:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω, δεν ξερω απο που να ελεγξω την ημερομηνια ληξης του τεστ της API. Αλλα το τεστ αυτο (οπως και το SALIFERT) το πηρα μεσα στη βδομαδα απο γνωστοτατο μαγαζι της Θεσσαλονικης.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....031#post316031
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-12-10, 01:32
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Ευχαριστω delta66

Λοιπον το τεστ της API παρασκευαστηκε 03/2010 (bottle 1) και 12/2009 (bottle 2). Λογικα και εφοσον δισρκουν 3 χρονια απο την ημ. παραγωγης πρεπει να ειναι ενταξει.

Θα κανω μια δοκιμη και στο νερο της βρυσης αυριο. Ξερει κανεις τι νιτρικα εχει περιπου το νερο της Θεσσαλονικης ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-12-10, 12:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα εχω τσεκαρει τα τεστ της σαλιφερτ με αυτα της απι και δε διαφωνουσαν...
αυτο που λες με το κουταλακι...ειναι απλο..σου λεει να παρεις μια κοφτη κουταλια...και σε διευκολυνει λεγοντας σου οτι μπορεις να βγαλεις κοφτη αν συρεις το κουταλακι στο λαιμο του δοχειου...οχι οτι ειναι απαραιτητο...απλα σου δινει μια ευκολη λυση για να μη το κανεις με αλλους τροπους.
τελος παντων ειναι πως το βλεπει κανεις...αλλα εγω ειδικα στα νιτρικα και τα φωσφορικα της απι δυσκολευομαι γιατι η χρωματικη διαφορα δεν ειναι εντονη...και δε μπορω να πω αν εχω νιτρικα 20 η 50..και δε μου αρεσει να ερμηνευω οπως με βολευει...
απο εκει και περα...εφοσον εχεις διαφορετικες μετρησεις με τις 2 εταιριες σαφως και καποια παρτιδα ειναι ελαττωματικη..το ποια θα σου το πει μαλλον ενα τριτο τεστ που θα βγαζει το ιδιο αποτελεσμα με ενα απο τα 2.
προσωπικα παντως βολευτηκα πολυ καλυτερα με τη σαλιφερτ ιδιαιτερα οσον αφορα ακριβεια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-12-10, 15:24
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Καλημερα Panos
πηγα και πηρα νερο Ζαγορι. Στην ετικεττα του λεει 1.8 ppm νιτρικα. Οχι οτι θα ειναι και ακριβως τοσο αλλα περιπου εκει φανταζομαι.

Κανω ξανα τα τεστ και επανερχομαι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Panos
πηγα και πηρα νερο Ζαγορι. Στην ετικεττα του λεει 1.8 ppm νιτρικα. Οχι οτι θα ειναι και ακριβως τοσο αλλα περιπου εκει φανταζομαι.

Κανω ξανα τα τεστ και επανερχομαι.
Λοιπον παιδια, προς αποκατασταση της αληθειας και για μη παιρνω εταιριες και χρηστες στο λαιμο μου ....
Οπως ειπα πηρα νερο Ζαγορι με 1.8 ppm νιτρικα.
Εκανα οπως ειπε πιο πανω ο panos δηλαδη εβαλα κοφτες κουταλιες του SALIFERT. Επισης ανακατεψα παρα πολυ καλα το bottle 2 της API.

Αποτελεσματα:
SALIFERT: κοντα στο 2 ppm (μεταξυ 2 και 5 θα ελεγα) !!
API: κοντα στο 0 ppm (μεταξυ 0 και 5 θα ελεγα) !!

Αρρραααα ....: SALIFERT - API σημειωσατε Χ. Πραγματι ειναι και τα δυο αξιοπιστα.

Οσοι εχετε SALIFERT σιγουρευτειτε οτι βαζετε κοφτες κουταλιες !!! Οσοι εχετε API κουνειστε πολυ καλα το μπουλακι 2 πριν το χρησιμοποιησετε !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diaton101 : 04-12-10 στις 15:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-10, 17:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσοι εχετε API κουνειστε πολυ καλα το μπουλακι 2 πριν το χρησιμοποιησετε !!!
Αυτο ειναι βασικο και το γραφει στις οδηγιες.
Το μπουκαλακι ανακατεμα μισο λεπτο και το αντιδραστηριο ενα λεπτο ακριβως.

Τα μπουκαλακια απο ολα τα τεστ θελουν καλο κουνημα πριν τη χρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-10, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως λεει και ο Σπυρος ειναι πολυ βασικο να γινονται ολα οπως λενε οι οδηγιες....οτιδηποτε αλλο επηρρεαζει το αποτελεσμα...χαιρομαι γιατι θα περασει ο πονοκεφαλος σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παλι απο την αρχη... cherry Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-11-09 19:28
Ολα παλι απο την αρχη? john922 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 25-03-09 14:46
ΟΧΙ ΠΑΛΙ ... binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 28-12-06 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06166 seconds with 13 queries