Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-05, 16:19
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή DIY CO2 - Υλικά...

Επειδή θα προσπαθήσω να φτιάξω το DIY CO2 μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ βαλβίδες αντεπιστροφής ; Φαντάζομαι στα υδραυλικά είδη θα είναι πολύ μεγάλες για τα σωληνάκια που συνήθως χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-05, 16:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εχουν ολα τα πετ σοπς.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-05, 16:28
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Klaz ήταν το μόνο που μου έλειπε για να ξεκινήσω τις δοκιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-14, 13:31
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα σε ενα αγγλικο φορουμ διαβασα οτι για να κανεις co2 χρησημοποιεις


1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda

εμεις χρησιμοποιουμαι αλλα,τι εχετε να πειτε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-14, 13:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα σε ενα αγγλικο φορουμ διαβασα οτι για να κανεις co2 χρησημοποιεις


1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda

εμεις χρησιμοποιουμαι αλλα,τι εχετε να πειτε?
Στα Αγγλικα ειχα τγια(3)
Μαγια και ζαχαρη χρειαζεσαι!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-14, 13:52
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα Αγγλικα ειχα τγια(3)
Τι εννοείς;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-14, 13:54
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Οτι οι κανονες του φορουμ ειναι να γραφουμε στα ελληνικα.
Οταν λοιπον καποιος γραφει
1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda
Και μπαινω να διαβασω και δεν καταλαβαινω, σου απαντω οτι στα Αγγλικα ειχα παρει 3!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-14, 13:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι οι κανονες του φορουμ ειναι να γραφουμε στα ελληνικα.
Οταν λοιπον καποιος γραφει
1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda
Και μπαινω να διαβασω και δεν καταλαβαινω, σου απαντω οτι στα Αγγλικα ειχα παρει 3!
200γραμμαρια κιτρικό οξυ ή 200ml ξύδι
200 μαγειρική σόδα...

δεν ξέρω που το διαβασες αυτο..αλλα εγω δεν θα το δοκίμαζα για κανενα λογο...οι περισσότεροι κανουν το κλασσικό με μαγιά..(ακομα και στα βιντεο στο youtube)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-14, 14:03
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
200γραμμαρια κιτρικό οξυ ή 200ml ξύδι
200 μαγειρική σόδα...

δεν ξέρω που το διαβασες αυτο..αλλα εγω δεν θα το δοκίμαζα για κανενα λογο...οι περισσότεροι κανουν το κλασσικό με μαγιά..(ακομα και στα βιντεο στο youtube)
Και καλά θα έκανες που δεν θα το δοκίμαζες. Καμμία σταθερότητα στην παραγωγή CO2. Χρήσιμο μόνο για να πετάς τους φελούς από από μπουκάλια όπως κάναμε μικροί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-14, 14:14
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Στο youtube το ειδα σε ενα βιντεο και παραξενευτικα,τι δοσολογια απο ζαχαρη-μαγια και νερο παρακαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-14, 14:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχει μια χαρα αποτελεσμα αλλα θελει ολοκληρο συστημα με βαλβιδες υπερπιεσης για νασαι σιγουρος και ναναι σταθερο. Μαγια και ζαχαρη κ αγιος ο θεος. Εγω ειχα 3 1,5 λιτρα απο ανθρακουχο ποτο (αντεχει σε πιεση μεγαλη) με 300γρ και μισο κουταλακι (και παραπανω) ξερη μαγια μεσα λογω κρυου καιρου. Στο καθε ενα.Το καλοκαιρι 1\4 κουταλακι. Αλλαζα το ενα μπουκαλι καθε βδομαδα(το πιο παλιο). Σταθεροτατο ακομα και στην αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-14, 15:38
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο youtube το ειδα σε ενα βιντεο και παραξενευτικα,τι δοσολογια απο ζαχαρη-μαγια και νερο παρακαλω?
αυτό εδώ θα εννοείς..

http://www.ebay.co.uk/itm/Complete-D...item3cb89034ab
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-14, 16:11
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ναι μπραβο,εγω βεβαια το ειδα στο youtube oχι στο e-bay..Για πεσμου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε
+1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-14, 16:34
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε
δεν κάνει κακό να διαβάσουμε λιγάκι πριν μιλήσουμε.

Το λινκ το έστειλα για τη διαδικασία που ακολουθείται για τη συγκεκριμένη συνταγή. Δεν είναι το ίδιο με τη μαγιά και τη ζάχαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-14, 16:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χαχα δικιο εχεις. Να διαβαζεις λοιπον πριν μιλησεις. Ομως απεναντιας, ειναι κακο να βγαζουμε και γρηγορα συμπερασματα, μιας και απαντησα και πιο πανω με ολη μου τη διαδικασια που εκανα παλια, και οτι και η αλλη συνταγη δουλευει οντως αλλα με βαλβιδες κλπ. Και εσυ να διαβαζεις καλο κανει. Δεν αναφερθηκα καν σε εσενα αλλα ειπα μια γενικη αποψη μου πανω στο θεμα. Οποια συνταγη και να ακολουθησει, ειναι φτιαχτο, συνταγες και ειτε χημικη (κιτρικο οξυ και σοδα) ειτε βιολογικη (μαγια ζαχαρη) αντιδραση. Και τα δυο ειναι ημιμετρα, αν ειναι να μπλεξει με ρυθμισεις, παει σε μπουκαλα. Και για 6 μηνες δεν ασχολητε βγαλε μπουκαλι φτιαξε μιγμα, σιροπια, οχι δεν δουλεψε η μαγια, οχι ζεστανα πολυ το νερο. Τελος να προσθεσω οτι αν σκοπευει να το βαλεις στον 200λιτρο κυβο....μπα. Για σοβαρη δουλεια (το τονιζω) οντως μεχρι 120λιτρα ισως και να την παλεψει η παροχη του diy. Απο εκει και πανω ειναι παιδεμα πολυ, αλλιως αν το θελεις για χαμηλοτερες συγκεντρωσεις (σε καμια περιπτωση 30-35ppm δηλαδη high tech με 1+ w/l), επικουρικα ισα ισα να βοηθηθουν ευκολα και μετρια φυτα, οκ πασο.
-------------------------
Επισης, παρε και ισως το καλυτερο κιτ για κιτρικο οξυ και σοδα. Μονο 28 λιρες
http://item.mobileweb.ebay.co.uk/vie...349&cmd=VIDESC

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 13-01-14 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-14, 16:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzetzos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κάνει κακό να διαβάσουμε λιγάκι πριν μιλήσουμε.

Το λινκ το έστειλα για τη διαδικασία που ακολουθείται για τη συγκεκριμένη συνταγή. Δεν είναι το ίδιο με τη μαγιά και τη ζάχαρη.
Δεν είναι ίδια, δημιουργεί γρήγορα μεγάλη ποσότητα CO2 με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση και να μη θεωρείται ασφαλής μέθοδο, θες ειδικά καπάκια που πρέπει να αγοράσεις όπως αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10029 , βελονοειδή βαλβίδα για να ελέγχεις τη ροή και τη πίεση και γενικά θες ένα εξοπλισμό που δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου και θα σου κοστίσει, αντίθετα η ζάχαρη με τη μαγιά , από εξοπλισμό δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα, η παραγωγή CO2 είναι πιο ομαλή και πιο ακίνδυνη.
Συμφωνώ με το φίλο Κουραμπιέ πως για χρησιμοποιήσεις αύτη τη μέθοδο θα πρέπει να αγοράσεις κάτι, γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πας σε μπουκάλα και μανόμετρα που είναι ο καλύτερος , ασφαλέστερος και μακροχρόνια ο οικονομικότερος τρόπος ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-14, 16:59
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ίδια, δημιουργεί γρήγορα μεγάλη ποσότητα CO2 με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση και να μη θεωρείται ασφαλής μέθοδο, θες ειδικά καπάκια που πρέπει να αγοράσεις όπως αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10029 , βελονοειδή βαλβίδα για να ελέγχεις τη ροή και τη πίεση και γενικά θες ένα εξοπλισμό που δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου και θα σου κοστίσει, αντίθετα η ζάχαρη με τη μαγιά , από εξοπλισμό δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα, η παραγωγή CO2 είναι πιο ομαλή και πιο ακίνδυνη.
Συμφωνώ με το φίλο Κουραμπιέ πως για χρησιμοποιήσεις αύτη τη μέθοδο θα πρέπει να αγοράσεις κάτι, γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πας σε μπουκάλα και μανόμετρα που είναι ο καλύτερος , ασφαλέστερος και μακροχρόνια ο οικονομικότερος τρόπος ?
φίλοι μου,

δεν υποστήριξα τη συγκεκριμένη μέθοδο.
απλά υπέδειξα τον τρόπο παρασκευής.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-14, 17:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τακη να ξερεις, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, αλλος ξεκινησε το τοπικ, αλλος ρωτησε για τα κιτρικο, αλλος εδωσε ενα λινκ, εγω σε αλλον απαντησα(σαυτον που ρωτησε για κιτρικο), αλλος "παρεξηγηθηκε"(τροπος του λεγειν)(αυτος με το λινκ).χαχαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-14, 17:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzetzos Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλοι μου,

δεν υποστήριξα τη συγκεκριμένη μέθοδο.
απλά υπέδειξα τον τρόπο παρασκευής.
Δεν είπα πως υποστήριξες, συμφώνησα με τον Κουραμπιέ πως δεν αξίζει ο κόπος, και σου εξήγησα και το λόγο για να είναι πιο κατανοητό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη να ξερεις, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, αλλος ξεκινησε το τοπικ, αλλος ρωτησε για τα κιτρικο, αλλος εδωσε ενα λινκ, εγω σε αλλον απαντησα(σαυτον που ρωτησε για κιτρικο), αλλος "παρεξηγηθηκε"(τροπος του λεγειν)(αυτος με το λινκ).χαχαχαχαχαχαχα
Εχεις δίκιο, αλλά δεν είναι κακό να εξηγούμε τους λόγους γιατί θα μπουν σε τσάμπα κόπο και κόστος, και προσωπικά τα έχω κάνει αυτά και τελικα έγινα υπέρμαχος της μπουκάλας, έχω αγοράσει και το καπάκι, και τη βαλβιδα που χάλασε σε 1 εβδομάδα και ξαναγορασα και άλλη και είδα και αποείδα , πήρα μπουκαλα και μανόμετρα και κοιμάμε ήσυχος.
-------------------------
Και για να σε ενημερώσω λίγο παραπάνω, και στη μέθοδο με τη ζάχαρη και τη μαγιά, αν μετά το τέλος (μετά τη βδομάδα ή τις 10 μέρες) προσθέσεις 1 κουταλάκι σόδα θα έχεις περίπου το ίδιο αποτέλεσμα που έχεις με τη σόδα και το ξύδι, και αν το κάνεις πρόσεχε γιατί εγώ ακόμα καθαρίζω τοίχους που κολλάνε (άσε τις παντοφλιές που έφαγα από τη σύζηγο)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-01-14 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-14, 17:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???

Συμφωνω μαζι σου γιαυτο εγραψα και το σεντονι για να μην υπαρχουν μπερδεματα.

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???
χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.
Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-01-14 στις 17:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-14, 17:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------

Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα
Ωραια πραγματα. Χαχα. Και εγω στα μελομακαρονα με τιποτα μια απτα ιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-01-14, 18:13
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-01-14, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?
Εβαλα σόδα μετα από μια εβδομάδα, στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη υπάρχει ζήμωση, όπως περίπου γίνεται με το κρασί (αν όχι ακριβώς), δημιουργείται διοξείδιο του άνθρακα και οινόπνευμα (και άλλα πολλά) και προφανώς και άλλα οξέα όπως το ξύδι, τα οξέα αυτά αντιδρούν με τη σόδα και παράγουν πάλι διοξείδιο του άνθρακα και διάφορα άλλα, αλλά αυτή η αντίδραση είναι πολύ πιο γρήγορη από ότι η ζύμωση και αυξάνεται η πίεση. Για τον ίδιο λόγο η προσθήκη σόδας στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη έχει μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά εκεί η αντίδραση είναι πιο αργή γιατί είναι αργή η ζύμωση και άρα αργή παραγωγή οινοπνεύματος και των άλλων οξέων.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-14, 20:21
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο??
η αλήθεια είναι ότι σπάνια βρίσκω να μου αρέσει μελομακάρονο όσο κουραμπιέδες...

και ναι το παραδέχομαι...στους κουραμπιέδες δε φέρνω καμία αντίσταση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-14, 20:27
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-14, 21:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?
Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα

όπως αυτό,
βγάζω το κόκκινο καπάκι, του κάνω μια τρύπα για να χαλάσω τη βελονοειδή που έχει από μέσα, ανοίγω στο καπάκι του αναψυκτικού μια τρύπα όσο το μαύρο με τις βόλτες, και βιδώνω από μέσα από το καπάκι του αναψυκτικού το κόκκινο καπάκι του μπεκ, βάζω και ενυδριακή σιλικόνη για καλύτερη μόνωση να μην έχω διαρροές, έτσι στο καπάκι του αναψυκτικού είναι το καρφί που έχει το μπεκ, στο καρφί βάζω το σωληνάκι για το CO2, από εκεί έφυγε το σωληνάκι, μετά βέβαια έβαλα ταιραπ


αλλά το βαρέθηκα όλο αυτό με τα σορόπια και κάθε εβδομάδα να φτιάχνω μίγματα αλλά και να εχω το νου μου αν βγάζει φυσαλίδες ή όχι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-14, 17:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5¤ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα
Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 14-01-14 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλοιώδες υλικό πάνω σε ξύλα thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 50 11-02-08 23:08
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37
Υλικά φιλτραρίσματος ? Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-01-05 00:01
Καινούργιο υλικό φίλτρου neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-10-04 15:16
Υλικά Φιλτραρίσματος torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-05-04 02:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09164 seconds with 13 queries