Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-12, 09:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Καλημέρα σε όλους
Χθες συζητούσα με έναν φίλο, ο οποίος ξεκινά την προσπάθεια του να στήσει ένα κοινωνικό ενυδρείο με γκαπις και ρεντ τσερις και κάποια στιγμή αναρωτηθήκαμε ποιο είδος σαλιγκαριού θεωρείται πιο "χρήσιμο" σε ένα τέτοιο ενυδρείο?

Διαβάζοντας το παράρτημα του Αλεξ, έγραφε τα παρακάτω :

"Αντί επιλόγου
τα είδη σαλιγκαριών που αναφέρθηκαν θα πρέπει να υπάρχουν σε όλα τα ενυδρεία και τουλάχιστον από ένα είδος ανάλογα το βιότοπο.
Ειδικά σε κοινωνικά ενυδρεία ή σε μη αυστηρά βιοτοπικά τα είδη Physa Fontinalis, Apple snails, Melanoides Turbeculata και Neritina Natalensis θεωρώ ότι είναι απαραίτητη προσθήκη αφού είναι εξαιρετικοί καθαριστές καταναλώνοντας όλα τα ανεπιθύμητα στοιχεία στο ενυδρείο μας όπως άλγη, περιττή τροφή, σάπια φύλλα και φυτά και επιπλέον λειτουργούν και ως “συναγερμός” σε περίπτωση υπέρβασης των παραμέτρων του ενυδρείου μας.
"

Θα ήθελα τη γνώμη σας, ποιο είδος σαλιγκαριού θεωρεί ο καθένας σας, από την εμπειρία που έχει, πιο χρήσιμο σε ένα κοινωνικό ενυδρείο?
Να ρυπαίνει λίγο, να είναι καθαριστής, να ενοχλεί ελάχιστα τους άλλους συγκατοίκους...κλπ
Επίσης, υπάρχουν είδη σαλιγκαριών τα οποία μπορούν να συνδυαστούν σε ένα κοινωνικό ενυδρείο, ώστε να αυξηθούν τα οφέλη?

Και μια παράλληλη ερώτηση : Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φύλλα των υγιών φυτών?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-12, 09:31
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τα physa και τα melanoides είναι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες, έχω και από τα 2, δεν λερώνουν πολύ και δεν τρώνε υγιή φυτά. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και χρειάζεσαι κάποιον θηρευτή τους να κρατάει την ισορροπία. Στα melanoides δίνω ένα συν, γιατί χώνονται στο βυθό. Έτσι σου ανακατεύουν το βυθό, αποτρέποντας τη δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορεί να δημιουργηθούν τοξικά για τα ψάρια αέρια και καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής που χώνονται ανάμεσα στο υπόστρωμα, και επιπλέον δραστηριοποιούνται κυρίως νυχτερινές ώρες, οπότε δε σε επηρεάζουν αισθητικά. Τα apple τα προσθέτεις κατ'επιλογή, λερώνουν πολύ αλλά κι αυτά δεν τρώνε φυτά. Είναι όμως όμορφα. Neritina δεν έτυχε ποτέ να πετύχω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-12, 09:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα physa και τα melanoides είναι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες, έχω και από τα 2, δεν λερώνουν πολύ και δεν τρώνε υγιή φυτά. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και χρειάζεσαι κάποιον θηρευτή τους να κρατάει την ισορροπία. Στα melanoides δίνω ένα συν, γιατί χώνονται στο βυθό. Έτσι σου ανακατεύουν το βυθό, αποτρέποντας τη δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορεί να δημιουργηθούν τοξικά για τα ψάρια αέρια και καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής που χώνονται ανάμεσα στο υπόστρωμα, και επιπλέον δραστηριοποιούνται κυρίως νυχτερινές ώρες, οπότε δε σε επηρεάζουν αισθητικά. Τα apple τα προσθέτεις κατ'επιλογή, λερώνουν πολύ αλλά κι αυτά δεν τρώνε φυτά. Είναι όμως όμορφα. Neritina δεν έτυχε ποτέ να πετύχω.
Ξεκινάω τις απορίες
1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???

(thanks για τις απαντήσεις!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-12, 10:03
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???
1. Για θηρευτή με κλειστά μάτια Anentome Helena σαλιγκάρι. Στο μεγάλο ενυδρείο έχω και botia locahata αλλά είναι υπερκινητικά και δεν είναι για φυτεμένο αφού σκάβουν και στρεσάρουν και τα υπόλοιπα είδη
2.Είναι σαν σφήνες. Αν έχεις ψηλό βυθό παίζει να μην τα δεις καθόλου μέχρι να γίνουν εκατοντάδες. Αλλά αν παραταϊζεις ή έχεις προβλήματα νερού τότε παίζει να βγουν διαδήλωση στα τζάμια σου...
3. Τα apple εκτός του ότι είναι όμορφα και βγάζουν το σώμα τους έξω από το κέλυφος (σε σχέση ας πούμε με τα nerita) δε μου κάνουν και μένα δουλειά... Αντίθετα τα nerita καταβροχθίζουν και την καφέ και την πράσινη άλγη και αισθητικά είναι πολύ όμορφα αλλά και μικρότερα από τα apple... Το μόνο αρνητικό είναι ότι άμα σου κάτσει θηλυκό τότε θα σου γεμίσει κάθε σκληρή επιφάνεια του ενυδρείου με αυγουλάκια τα οποία δε σκάνε (μην περιμένεις μωράκια, θέλουν υφάλμυρο) και αφαιρούνται πάρα πολύ δύσκολα...

Τέλος αν έχεις άλγη μπορείς να ρίξεις και Ramshorn αλλά αν τη φάνε όλη τότε παίζει να την πέσουν και στα φυτάκια σου... Physa έχω στο γαριδάδικο και είναι πανέμορφα αλλά ακόμα δεν έχω δει να καθαρίζουν τίποτα... Επίσης έχω και ένα Lymnaea το οποίο είναι πανέμορφο αλλά επικίνδυνο για την πρασινάδα σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-12, 10:07
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

τα apple είναι χομπιστικα σαλιγκάρια
πάντως ότι τροφή μένει κάτω την τρώνε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-12, 10:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
τα apple είναι χομπιστικα σαλιγκάρια
πάντως ότι τροφή μένει κάτω την τρώνε
Όταν λες "χομπίστικα"..τι εννοείς?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Για θηρευτή με κλειστά μάτια Anentome Helena σαλιγκάρι. Στο μεγάλο ενυδρείο έχω και botia locahata αλλά είναι υπερκινητικά και δεν είναι για φυτεμένο αφού σκάβουν και στρεσάρουν και τα υπόλοιπα είδη
Το ερώτημα ενός άσχετου είναι : Πότε (χρονικά) πρέπει να προστεθεί το Anentome Helena? Και τι γίνεται αν τελειώσουν τα "θηράματα"?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 05-10-12 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-12, 10:12
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

εννοώ τα βάζεις επειδή σου αρέσουν όχι για τη δουλειά που κάνουν. (λογικά περισσότερο βρωμίζουν παρά καθαρίζουν)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-12, 10:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοώ τα βάζεις επειδή σου αρέσουν όχι για τη δουλειά που κάνουν. (λογικά περισσότερο βρωμίζουν παρά καθαρίζουν)
Η αλήθεια είναι πως στο υπόμνημα του Αλεξ, αναφέρονται αρκετά θετικά για τα apple snail
Απλά το θέμα είναι, πως τελικά υπάρχουν και πιο χρήσιμα είδη από τα apple snail

Επίσης δεν ξέρω, αν υπάρχουν συνδυασμοί ειδών, που αυξάνουν τα οφέλη.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-12, 10:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πότε (χρονικά) πρέπει να προστεθεί το Anentome Helena? Και τι γίνεται αν τελειώσουν τα "θηράματα"?
Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι για αυτό αλλά νομίζω όλοι έχουν βάλει τα Helena όταν άρχισαν να έχουν πρόβλημα υπερπληθυσμού, όχι όταν είχαν πέντε σαλιγκάρια... Τώρα για το όταν τελειώνουν τα θηράματα, τα helena θέλουν πρωτεϊνική διατροφή που σημαίνει ότι ή θα πρέπει να τα ταΐζεις εσύ ή θα πρέπει να τα βγάλεις. Πάντως υπερπληθυσμό στα helena μην περιμένεις, γεννάνε ένα αυγό μια στο τόσο και το μικρό είναι αυτόνομο εξ'αρχής αλλά δύσκολα θα ξεφύγουν τα νούμερα... Εγώ είχα έξι σε φυτεμένο εδώ και οκτώ μήνες και προχθές βρήκα 5 μικρά σε διάφορα μεγέθη. Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-12, 10:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία...
Και πως διατηρείς τα φυτά σε εξωτερικό χώρο?
Τα σαλιγκάρια εκεί, πολλαπλασιάζονται με τους ίδιους ρυθμούς?
Οι θερμοκρασίες δεν παίζουν ρόλο?

(¶μα σε ζάλισα...με ενημερώνεις!!!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-12, 17:29
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δεν πέφτουν και σα λιμασμένα τα helena.. αν τα υπόλοιπα είναι σε μεγάλους αριθμούς, φαντάσου ότι θες κάνα δίμηνο για να δεις διαφορά! Αν τελειώσει η τροφή τους (πράγμα απίθανο αν έχεις τα υπόλοιπα σαλιγκάρια λίγο καιρό, όχι με το που θα βάλεις 2-3 να ρίξεις τα helena) μπορείς να ρίχνεις που και που καμιά ταμπλέτα βυθού για σαρκοβόρα.

Αλλιώς αν θες άλλους θηρευτές (με πρόσθετες δυσκολίες όμως ο καθένας)
πας σε dwarf puffer ή botia.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-10-12, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαρια τα θεωρω παρεξηγημενα. Προσωπικα ποτε δεν προσπαθησα να ελενξω τον πλυθισμο τους, οσα θελουν ας ειναι, να γινουν εκατομμυρια αποκλειεται γιατι δεν υπαρχει τροφη για τοσα οποτε υπαρχει ετσι κι αλλιως ελεγχος. Αν παλι πολλαπλασιαστουν τοσο σημαινει πως υπαρχει αρκετη τροφη, οποτε απο το να μεταβληθει σε αμμωνια καλυτερα να τη φανε αυτα.

H προσφορα των σαλιγκαριων στο να κρατανε το βυθο υγειη και οξυγωνομενο ειναι ανεκτιμητη.
Σε ενυδρειο γεματο σαλιγκαρια δε χρειαζονται σκουπες βυθου κτλ που αφαιρουν πολυτιμη βιολογια.

Τα apple snail τα βαζουμε για τον ιδιο λογο που βαζουμε ψαρια, επειδη μας αρεσουν. Οσον αφορα την "προσφορα" τους ειναι ακριβως ιδια με των ψαριων (απλα βρωμιζουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-10-12, 19:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκαρια τα θεωρω παρεξηγημενα. Προσωπικα ποτε δεν προσπαθησα να ελενξω τον πλυθισμο τους, οσα θελουν ας ειναι, να γινουν εκατομμυρια αποκλειεται γιατι δεν υπαρχει τροφη για τοσα οποτε υπαρχει ετσι κι αλλιως ελεγχος. Αν παλι πολλαπλασιαστουν τοσο σημαινει πως υπαρχει αρκετη τροφη, οποτε απο το να μεταβληθει σε αμμωνια καλυτερα να τη φανε αυτα.

H προσφορα των σαλιγκαριων στο να κρατανε το βυθο υγειη και οξυγωνομενο ειναι ανεκτιμητη.
Σε ενυδρειο γεματο σαλιγκαρια δε χρειαζονται σκουπες βυθου κτλ που αφαιρουν πολυτιμη βιολογια.

Τα apple snail τα βαζουμε για τον ιδιο λογο που βαζουμε ψαρια, επειδη μας αρεσουν. Οσον αφορα την "προσφορα" τους ειναι ακριβως ιδια με των ψαριων (απλα βρωμιζουν)
¶ρα Νίκο...να υποθέσω πως δεν "συμπαθεις" τα helena?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-10-12, 06:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα Νίκο...να υποθέσω πως δεν "συμπαθεις" τα helena?

ουτε για πλακα... να μου χαλασουν ολο το οικοσυστημα?
ενα ειδος υπαρχει οσο υπαρχει τροφη. (ακομα κι οι δεινοσαυροι οταν ξεμειναν εξαφανιστηκαν ως ειδη παρολο που βασιλευαν 200+ εκατομμυρια χρονια )
Οποτε αν τα σαλιγκαρια πολλαπλασιαζονται σημαινει πως καλα κανουν γιατι υπαρχει παραπανω τροφη, και με αυτο το δεδομενο το αφηνω να ελενχεται ο πλυθισμος τους με αυτο τον τροπο. (τους ριχνω και λιγες βυθοτροφες για να τα κραταω σε μεγαλο πλυθισμο, ξερεις τι καλη δουλεια κανουν στο βυθο? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-12, 13:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε για πλακα... να μου χαλασουν ολο το οικοσυστημα?
ενα ειδος υπαρχει οσο υπαρχει τροφη. (ακομα κι οι δεινοσαυροι οταν ξεμειναν εξαφανιστηκαν ως ειδη παρολο που βασιλευαν 200+ εκατομμυρια χρονια )
Οποτε αν τα σαλιγκαρια πολλαπλασιαζονται σημαινει πως καλα κανουν γιατι υπαρχει παραπανω τροφη, και με αυτο το δεδομενο το αφηνω να ελενχεται ο πλυθισμος τους με αυτο τον τροπο. (τους ριχνω και λιγες βυθοτροφες για να τα κραταω σε μεγαλο πλυθισμο, ξερεις τι καλη δουλεια κανουν στο βυθο? )
Το χασα λίγο στο τέλος
Γιατί τους ρίχνεις επιπλέον τροφή, αφού συντηρούνται με την τροφή που πλεονάζει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-12, 16:03
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ramshorn snails σου προτινω. ! οι καλυτεροι καθαριστες!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-12, 01:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω με τη σειρά μου θα προτείνω zebra snails ..αυτα διατηρώ εδω και πολύ καιρο....παρααα πολυ καλοι καθαριστες..ομορφο χρωμα το μονο μειονέκτημα...αν πέσεις σε θυληκο(ευτυχως εγω δεν εχω πεσει ακομα) γενναει κατι ασπρα αυγα τα οποια βγαινουν παρα πολυ δυσκολα απο τη διακοσμηση σου ή τα τζαμια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-12, 22:37
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

στο δικό μου ενυδρείο χωρητικότητας 126 λίτρα, έχω ήδη 2 apple snail.

σκέφτομαι να προσθέσω 1-2 ακόμα. τι προτείνετε να βάλω τα οποία να ταιριάζουν με τα άλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-12, 18:29
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Για εμενα μην βαλεις zebra nerite,ειχα καποτε ενα και εκανε αυγα τα οποια δεν εκκολαφθηκαν και οι ριζες(μοπανι)που ειχα μεσα στο ενυδρειο εγιναν πουτ....δεν φευγουν με τιποτα. apple snail ειχα και μου αρεσαν παρα πολυ απλα σε εμενα πρωσοπικα ειχαμε καθε λιγο και λιγακι τσαμπι...κατω απο το καπακι,μην πω τσαμπια!βεβαια εαν δεν τα προσεξεις απο δυο σαλιγγαρια μπορει να γινουν 100..
Παντως τα φυτα δεν τα ενοχλουσαν,αυτα απο εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-12, 21:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χασα λίγο στο τέλος
Γιατί τους ρίχνεις επιπλέον τροφή, αφού συντηρούνται με την τροφή που πλεονάζει?
δεν πλεοναζει τροφη, η τουλαχιστο αρκετη για να τα συντηρισει.
Απλα ειπα υποθετικα οτι ΑΝ ο αριθμος τους αυξανοταν κατα πολυ αυτο θα σημαινε πως υπαρχει πολυ τροφη.
Επι πλεον σε ενα υγειες ενυδρειο ζουν και πολλα χρονια οπως εχω διαπιστωσει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 54Λ CHRIS_APOEL Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 17-05-11 06:40
Αντιεμπορικο ενυδρειο (κοινωνικο) daimosth Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 12-05-11 13:06
Ερωτηση για κοινωνικο ενυδρειο Μαρια-Νικος Αρχάριοι γλυκού νερού 9 19-03-10 01:59
Oasis...Κοινωνικο ενυδρειο! Dimis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 14 06-03-09 13:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07127 seconds with 15 queries