Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-12, 20:59
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή CO2 SYSTEM

καλησπερα σε ολους.Το σαββατοκυριακο θα ανεβω αθηνα να αγορασω ενα ενυδρειο που πουλαει ενας φιλος.(400 λιτρα)επιτελους θα ξαναγυρισω στο αγαπημενο μου χομπι.βεβαια το ενυδρειο δεν θα στησει αμεσως αλλα σιγα,σιγα.Ετσι κατεβασα μερικα πραγματα απο το παταρι και ενα απο αυτα ειναι το co2.Η 2κιλη μπουκαλα,μανομετρα και ειδική βαλβίδα ρύθμισης τα ειχα παρει απο καποια αγγελια στο φορουμ.Την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα την ειχα παρει εγω και με την βοηθεια ενος φιλου μου ψυκτικου την βαλαμε.Τωρα θα ηθελα την βοηθεια σας για την λειτουργεια αυτης καθως και καποιες συμβουλες.αρχιζω και με διορθωνετε.Ανοιγουμε την κοκκινη βανα της φιαλης(τερμα?)Η ενδειξη του επανω μανομετρου(0-250bar)μας δειχνει ποσο εχει μεσα η φιαλη(σωστα?)Στην συνεχειαανοιγουμε την μαυρη βανα.(ποσο πρεπει να την ανοιξουμε?ποσα bar πρεπει να δειξει το κατω μανομετρο?(0-6 bar)τελος την ειδικη βαλβιδα την ανοιγουμε αναλογα με τις φυσσαλιδες που χρειαζομαστε(σωστα?)
Δεν υπαρχει αντεπιστροφη βαλβιδα(χρειαζεται στην περιπτωση που τελειωσει η μπουκαλα για να μην κανει αναροφηση νερου απο το ενυδρειο μας?χρειαζεται η αντεπιστροφη? γιατι εχω ακουσει διαφορα)
Δεν υπαρχει Bubble counter(χρειαζεται?)
Η μπουκαλα καθε ποτε θελει αναγομοση?εγω την ειχα χρησιμοποιησει μερικους μηνες,αλλα δεν γνωριζω ποσο ο πρωην κατοχος της.οι φυαλες αυτες σε ποια περιπτωση μπορει να σκασουν?Γιατι το co2 απο οσο ξερω δεν ειναι ευλεκτο?Αρα εχει σχεση με την πιεση?
Η ηλεκτοβανα δουλευε με χρονοδιακοπτη και ο τροπος διαχυσης ηταν με ελαφροπετρα(εαν λεγετε ετσι)της tetratec(ειναι ο σωστος τροπος?)
μετα απο της 8.000 ερωτησεις παραθετω και τις φωτογραφιες
Μην βριζετε,μην βαρατε






Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-12, 22:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη.
  1. Η διάχυση να γίνεται με τη βοήθεια ενός εσωτερικού μικρού (όσο πιο μικρού μπορείς να βρεις) φίλτρου.
  2. Βαλβίδα ανεπίστροφη χρειάζεται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  3. Μετρητής φυσαλίδων χρειάζεται για να μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή ειδικά αν η διάχυση γίνεται με εσωτερικό φίλτρο όπου δεν θα μπορείς να δεις πουθενά πόσο ρίχνεις μέσα.
Τέλος με τη σειρά μου θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά. Η ειδική βαλβίδα που λες (αυτή που ρυθμίζεις την ποσότητα του CO2) που ακριβώς είναι στο δικό σου σύστημα;
-------------------------
Μια διευκρίνιση για το εσωτερικό φίλτρο. Να κοιτάξεις το φίλτρο να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται. Όσο πιο χαμηλά γίνεται η διάχυση (οι φυσαλίδες να έχουν περισσότερο δρόμο μέχρι την επιφάνεια) τόσο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση η διάχυση με το εσωτερικό φίλτρο να αγγίζει το απόλυτο. Σε αυτή την περίπτωση οι φυσαλίδες που θα βλέπεις θα είναι ελάχιστες και πάρα μα πάρα πολύ μικρές (ίσα που θα τις βλέπεις - θα αναρωτιέσαι μάλιστα αν είναι φυσαλίδες ή πολύ μικρά σκουπιδάκια).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 23-10-12 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-12, 22:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

με ενα κεραμικό διαχυτήρα τοποθετημένο στην κοντα στην εξοδο του φίλτρου θα πετύχεις καλη διάχυση..γνωμη μου ..μην βάλλεις φιλτράκι...εγω ετσι εκανα οταν ειχα...τωρα για τα υπόλοιπα..περίμενε οδηγίες απο καποιον ''μπουκαλάτο''
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-12, 22:33
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση η διάχυση με το εσωτερικό φίλτρο να αγγίζει το απόλυτο. Σε αυτή την περίπτωση οι φυσαλίδες που θα βλέπεις θα είναι ελάχιστες και πάρα μα πάρα πολύ μικρές (ίσα που θα τις βλέπεις - θα αναρωτιέσαι μάλιστα αν είναι φυσαλίδες ή πολύ μικρά σκουπιδάκια).
θα πρεπει να ξεχασεις ομως με αυτον τον τροπο διαχυσης, το πεντακαθαρο κρυσταλινο νερο του ενυδρειου σου. Περισσοτερο γκαζοζα θα σου θυμιζει.

Οσο για την διαχυση συμφωνω οτι ειναι ότι καλυτερο μπορεις να καταφερεις.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-12, 22:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για μένα δεν χρειάζεσαι ούτε μετρητή φυσαλιδων.Βάλε το σωληνάκι μέσα στο νερό,και ρυθμίσε πόσες φυσαλίδες θέλεις.Μετά μπορείς να το βάλεις όπου θες για να κανείς διάχυση(το φίλτρο είναι η καλύτερη λύση από πλευράς διάχυσης και περνει και βελτίωση,αλλά άλλη στιγμή αυτό γιατί γράφω από κινητό).Τα μανομετρα είναι από τα καλύτερα(έχω τα ίδια χρόνια τώρα).Στα δικά μου το ένα λέει από 60-70(ανάλογα την θερμοκρασία του περιβάλλοντος)και το άλλο μέχρι 1.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί βγάλατε την βελονοειδη βαλβίδα από την θέση της και την βάλατε μετά την ηλεκτρομαγνητική;Την ιδια δουλειά θα έκανε και δεν θα είχες πειράξει τα μανομετρα.Πάντως αν έχεις σκοπό για φουλ φυτεμένο,καλύτερα να προμηθευτείς μεγαλύτερη μπουκάλα γιατί θα αδειάζει σχετικά γρήγορα.Όπως και να έχει καλή συνέχεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-12, 22:45
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπική μου άποψη.
  1. Η διάχυση να γίνεται με τη βοήθεια ενός εσωτερικού μικρού (όσο πιο μικρού μπορείς να βρεις) φίλτρου.
  2. Βαλβίδα ανεπίστροφη χρειάζεται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  3. Μετρητής φυσαλίδων χρειάζεται για να μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή ειδικά αν η διάχυση γίνεται με εσωτερικό φίλτρο όπου δεν θα μπορείς να δεις πουθενά πόσο ρίχνεις μέσα.
Τέλος με τη σειρά μου θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά. Η ειδική βαλβίδα που λες (αυτή που ρυθμίζεις την ποσότητα του CO2) που ακριβώς είναι στο δικό σου σύστημα;
-------------------------
Μια διευκρίνιση για το εσωτερικό φίλτρο. Να κοιτάξεις το φίλτρο να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται. Όσο πιο χαμηλά γίνεται η διάχυση (οι φυσαλίδες να έχουν περισσότερο δρόμο μέχρι την επιφάνεια) τόσο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση η διάχυση με το εσωτερικό φίλτρο να αγγίζει το απόλυτο. Σε αυτή την περίπτωση οι φυσαλίδες που θα βλέπεις θα είναι ελάχιστες και πάρα μα πάρα πολύ μικρές (ίσα που θα τις βλέπεις - θα αναρωτιέσαι μάλιστα αν είναι φυσαλίδες ή πολύ μικρά σκουπιδάκια).
η ειδικη βαλβιδα ειναι η νικελ που φενετε.δεν ξερω αν λεγετε ετσι απλα αυτη εννοω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα δεν χρειάζεσαι ούτε μετρητή φυσαλιδων.Βάλε το σωληνάκι μέσα στο νερό,και ρυθμίσε πόσες φυσαλίδες θέλεις.Μετά μπορείς να το βάλεις όπου θες για να κανείς διάχυση(το φίλτρο είναι η καλύτερη λύση από πλευράς διάχυσης και περνει και βελτίωση,αλλά άλλη στιγμή αυτό γιατί γράφω από κινητό).Τα μανομετρα είναι από τα καλύτερα(έχω τα ίδια χρόνια τώρα).Στα δικά μου το ένα λέει από 60-70(ανάλογα την θερμοκρασία του περιβάλλοντος)και το άλλο μέχρι 1.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί βγάλατε την βελονοειδη βαλβίδα από την θέση της και την βάλατε μετά την ηλεκτρομαγνητική;Την ιδια δουλειά θα έκανε και δεν θα είχες πειράξει τα μανομετρα.Πάντως αν έχεις σκοπό για φουλ φυτεμένο,καλύτερα να προμηθευτείς μεγαλύτερη μπουκάλα γιατί θα αδειάζει σχετικά γρήγορα.Όπως και να έχει καλή συνέχεια.
Οσο για την βελονοειδη Γιαννη ειναι γιατι πολυ απλα δεν ξεραμε,θες να πεις οτι το σωστο ειναι να την τοποθετησω πανω στα μανομετρα?αν ναι δεν υπαρχει προβλημα θα γινει,τωρα οσο αναφορα αυτα με τις ενδειξεις που γραφω στο αρχικο ποστ με εχετε αφησει με ερωτηματικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joe : 23-10-12 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagod Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να ξεχασεις ομως με αυτον τον τροπο διαχυσης, το πεντακαθαρο κρυσταλινο νερο του ενυδρειου σου. Περισσοτερο γκαζοζα θα σου θυμιζει.

Οσο για την διαχυση συμφωνω οτι ειναι ότι καλυτερο μπορεις να καταφερεις.
Σε αυτό περί γκαζόζας αναφέρομαι με την βελτίωση.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-12, 22:47
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αν έχεις σκοπό για φουλ φυτεμένο,καλύτερα να προμηθευτείς μεγαλύτερη μπουκάλα γιατί θα αδειάζει σχετικά γρήγορα.Όπως και να έχει καλή συνέχεια.
'Oταν λές σχετικά γρήγορα κάθε πόσο θελει αλλαγή η 2κιλη μπουκάλα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-12, 22:47
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

ελα οσοι πηγαν ταμειο σημερα απο το C.L ασ απαντησουν γρηγορα στις ερωτησεις μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joe Εμφάνιση μηνυμάτων
η ειδικη βαλβιδα ειναι η νικελ που φενετε.δεν ξερω αν λεγετε ετσι απλα αυτη εννοω.
-------------------------

Οσο για την βελονοειδη Γιαννη ειναι γιατι πολυ απλα δεν ξεραμε,θες να πεις οτι το σωστο ειναι να την τοποθετησω πανω στα μανομετρα?αν ναι δεν υπαρχει προβλημα θα γινει,τωρα οσο αναφορα αυτα με τις ενδειξεις που γραφω στο αρχικο ποστ με εχετε αφησει με ερωτηματικα
Αφού σου έγραψα τι δείχνουν τα δικά μου ίδια με τα δικά σου μανομετρα.Κάτι τέτοιο θα δείχνουν και εσενα.Ξαναδιαβάσει το μήπως δεν το πρόσεξες.Το μανόμετρο μετά 250 δείχνει την πίεση της μπουκάλας.Όταν αρχίσει και πέφτει σημαίνει ότι αδειάζει.Το άλλο με το 6 δειχνειποση πίεση περνάει στο όργανο από την ρύθμιση της μαύρης στροφιγγας.Εγώ πάντως την στρόφιγγα της μπουκάλας δεν την έχω τέρμα ανοιχτή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
'Oταν λές σχετικά γρήγορα κάθε πόσο θελει αλλαγή η 2κιλη μπουκάλα?
Στο δικό μου με 7,5κιλη μπουκάλα σε 240 λίτρα φουλ φυτεμένο βγάζει 4 μηνες.
-------------------------
Και κάτι τελευταίο.Για μένα εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσεις ph controller,μην χρησιμοποιήσεις την ηλεκτροβανά.¶σε το διοξείδιο 24/24ωρο ανοιχτό.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 23-10-12 στις 23:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-12, 23:06
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

οκ καταλαβα το σωστο δηλαδη ειναι να μην ανοιγουμε την κοκκινη στροφιγγα τερμα.ποια ειναι η καταλληλη ενδειξη οταν αδειαδει η μπουκαλα να την βγαζουμε εκτος και να ξανα πηγαινει για γεμισμα?πχ 2bar η πρεπει να φτασει στο 0? απλα δεν καταλαβα ποσο πρεπει να δειχνει το οργανο της μαυρης στροφιγγας.σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου παντως και ολων των φιλων.δεν βιαζομαι ετσι και αλλιως εχουμε χρονο στην διαθεση μας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοίτα σε μένα όταν πέσει κάτω από το 60,την επόμενη μέρα αδειάζει και είναι για γεμισμα.Θα δεις στην δικιά σου μπουκάλα πως πάει αν και πιστεύω ότι και σε εσένα τα ίδια θα κάνει.Την στρόφιγγα της μπουκάλας εγώ δεν την ανοίγω τέρμα γιατί κάποια στιγμή έπεσα σε ελαττωματικη φλαντζα(η φλάντζα που μπαίνει ανάμεσα στην μπουκάλα και τα μανομετρα και άδειαζε η μπουκάλα σε μια εβδομάδα διοχετεύοντας το διοξείδιο μέσα στο σπιτι.Οπότε καλό είναι να μην την έχεις τέρμα,δεν χρειάζεται άλλωστε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-12, 01:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Μισό λεπτό παιδιά γιατί μπερδεύτηκα λίγο . Ίσως να είμαι λιγάκι χαζός . Στην περίπτωση που είναι γεμάτη η μπουκάλα, πόσο πρέπει να ανοίγουμε την κάθε στρόφιγγα. Εννοώ πόσο πρέπει να δείχνει το επάνω μανόμετρο και πόσο το κάτω ; Τέλος όταν κοντεύει ο καιρός για γέμισμα από ποιό μανόμετρο θα το καταλάβουμε και τι θα πρέπει να δείχνει αυτό ;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται χαζές απλά δεν το κατάλαβα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό περί γκαζόζας αναφέρομαι με την βελτίωση.
Όταν βρείς χρόνο και όρεξη, εξύγησέ μου αυτό για την βελτίωση . Με ενδιαφέρει πολύ .
Σ' ευχαριστώ!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 24-10-12 στις 01:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-12, 07:42
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό περί γκαζόζας αναφέρομαι με την βελτίωση.
Γιαννη δεν θα μας αφησεις με την απορία ομως!

Θα περιμενω την βελτιωση. (και ελπιζω να μην χρειαστει να βαλω, μπιμπερο, πλαστικα μπουκαλια, ποτιστρες πουλιων κλπ, στον ενυδρειο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισό λεπτό παιδιά γιατί μπερδεύτηκα λίγο . Ίσως να είμαι λιγάκι χαζός . Στην περίπτωση που είναι γεμάτη η μπουκάλα, πόσο πρέπει να ανοίγουμε την κάθε στρόφιγγα. Εννοώ πόσο πρέπει να δείχνει το επάνω μανόμετρο και πόσο το κάτω ; Τέλος όταν κοντεύει ο καιρός για γέμισμα από ποιό μανόμετρο θα το καταλάβουμε και τι θα πρέπει να δείχνει αυτό ;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται χαζές απλά δεν το κατάλαβα .
-------------------------


Όταν βρείς χρόνο και όρεξη, εξύγησέ μου αυτό για την βελτίωση . Με ενδιαφέρει πολύ .
Σ' ευχαριστώ!!!
Την κεντρικη στροφιγκα να την ανοιξεις οσο θες, μια-δυο στροφες πριν το τερμα ειναι οκ. Το πανω μανομετρο θα σου δειχνει μεταξυ 60-70. Οταν αδειασει η μπουκαλα σου θα πεσει λιγο αυτη η ενδηξη αλλα δεν θα φτασει ποτε στο μηδεν. Θα το καταλαβεις και απο τις φυσσαλιδες σου.
Το δευτερο μανομετρο δειχνει την πιεση που διοχετευεται το αεριο μεσα στο ενυδρειο, μια ενδηξη κοντα στο 1 ειναι οκ. (καποιοι κεραμικοι διαχυτηρες χρειαζονται παραπανω απο 1 πιεση για λειτουργησουν).

Καλημερα...
__________________



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsagod : 24-10-12 στις 07:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-12, 08:18
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

φυλε joe δεν μας εχεις πει τι ακριβως θελεις να κανεις στο 400αρι που θα κανεις?
τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις αμα στο ενυδρειο θα εχεις της λαμπες που ειχε ή θα βαλεις καποιες επιπλεον.
αν θα εχεις καποιο ειδικο υποστρωμα για φυτα η οχι.
αν θα εχεις καποια λιπασματα γιανα ριχνεις
τα φυτα που θα βαλεις τι χρειζονται.
πρεπει να αποφασισεις εσυ και μετα να σου πουν μια ιδανικη λιση.
τεσπα ακου καταρχην σαν Σακης αμα ξεκινουσα κατι απο την αρχη θα τα κοιτουσα ολα.
1στην μπουκαλα και δες αμα εχει διαροες αλλαξε προλιπτικα φαντζες.
προσπαθησε να παρεις ενα ph controler αμα μπορεις που ειναι το ιδανικοτερο γιανα εχεις σταθερες ποσοτητες co2 αλλα και γιανα βλεπεις καθε λεπτο το ph σου(μπορει αμα μπερδευτης και βαλεις μεγαλητερη ποσοτητα co2 να μην εχεις οξυγονο και να δεις τα ψαρια κολημενα στην επιφανια η πεθαμενα χορις το κοντρολερ).
βρες εναν τροπο που θα βολευει για την διαχηση χορις να εχεις πολλες απολειες γιανα σου κρατησει η μπουκαλα αρκετο καιρο(αμα εχεις για παραδειγμα και μεγαλη αναταραξη νερου η μπουκαλα σου θα αδειασει πολι συντομα) !
εγω το ειχα στην εισοδο του νερου στο φιλτρο (fluval 305). και δεν εβγαζε σχεδον καθολου φισαλιδες στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-12, 12:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagod Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη δεν θα μας αφησεις με την απορία ομως!

Θα περιμενω την βελτιωση. (και ελπιζω να μην χρειαστει να βαλω, μπιμπερο, πλαστικα μπουκαλια, ποτιστρες πουλιων κλπ, στον ενυδρειο)
-------------------------




Καλημερα...
Δυστυχώς για κάτι τέτοιο πρόκειται,αλλά μην βιαστείς να το καταδικάσεις.Όταν επιστρέψω σπίτι θα ανεβάσω φωτο και λεπτομέρειες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-12, 12:24
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

μια καλη λιση για μενα θα ηταν να βαλεις αν θα εχεις φιλτρο εξωτερικο πρην απο την εισοδο του νερου τα κκεραμικα που αντι να μπαινει μεσα σαν φισαλιδα μεγαλη θα μπαινουν πολλες μικρες και ετσι θα διασπατε καλυτερα το co2.
αλλα υπαρχουν και ηλεκτρικοι διαχητηρες για το διοξιδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-12, 16:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον μιας και γραφω απο το λαπτοπ,θα σας δειξω τι εννοω.Καταρχην οσα χρονια εχω ενυδρειο,παντα ειχα την αρρωστια με τα φυτεμενα.Πριν καποια χρονια που αγορασα μπουκαλα και μανομετρα,αρχισα να ψαχνομαι για την διαχυση του αεριου.Θα σας πω οτι εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα(σκαλες,κεραμικα,μπιμπερο,με εξωτερικο φιλτρο κτλ).Λοιπον σκαλες,κεραμικα για μενα δεν δουλευουν.Καποια στιγμη εφαρμοσα την diy διαχυση του Γιωργου(halvas)που δειχνει εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
Σωστοτερη διαχυση απο αλλους τροπους,αλλα ειχε μειονεκτηματα.Το κυριοτερο ηταν οτι μαζευοταν αρκετο διοξειδιο μεσα στο μπιμπερο αφου η εισαγωγη του co2 γινοτανε μεσα στο μπιμπερο,το οποιο ουσιαστικα πηγαινε χαμενο.Αργοτερα δοκιμασα να βαλω το co2 την εισαγωγη του μικρου φιλτρου που χρησιμοποιουσα για την διαχυση καταργοντας το μπιμπερο.Η εικονα γνωστη για καποιους που το δοκιμασαν.Ενα ενυδρειο σαν γκαζοζα.Και ενω φαινομενικα εδειχνε οτι το διοξειδιο πηγαινε παντου,οι μετρησεις δεν επιβεβαιωναν οτι εκανε σωστη δουλεια(αφηστε που δεν μου αρεσε σαν θεαμα το ενυδρειο-γκαζοζα).Ετσι σκεφτηκα να χρησιμοποιησω το φιλτρακι με το διοξειδιο,προσθετωντας στην εξαγωγη του φιλτρου μια σκουπα βυθου της sera την οποια ειχα και δεν χρησιμοποιουσα,προκειμενου οι φυσαλιδες να συνεχισουν να διασπωνται μετα το φιλτρο.(παρακατω φωτο).Ανοιξα και μια μικρη τρυπα στην σκουπα και προσαρμοσα ενα σωληνακι ετσι ωστε οταν πεφτει η ροη του φιλτρου(γιατι αφου το εχω που το εχω να δουλευει του εχω και βιολογικο υλικο και σφουγγαρι) και μαζευει αεριο πανω να φευγει και να πηγαινει στην εισαγωγη του εξωτερικου φιλτρου και να διασπαται και αυτο(οσο μπορει).Το αποτελεσμα ηταν να μην εχω πλεον ενυδρειο γκαζοζα και το πιο σημαντικο ηταν οτι με την ιδια ποσοτητα διοξειδιου,το ph μου επεσε στο 6,5 απο το 7,5 γεγονος που πιστοποιει την αποτελεσματικοτητα αυτου του τροπου διαχυσης(περα απο την εμφανη επιδραση στα φυτα μου).Τωρα οσο για την εμφανιση της κουμουτσας ολα ειναι υποκειμενικα.Μπορει ευκολα να καλυφθει με μια ριζα ή φυτα ή να αντικαταστησετε την σκουπα(στην δικια μου περιπτωση)με γυαλινο χημικο δοκιμαστηριο το οποιο ειναι πιο ομορφο.Εδω ειναι το λινκ με τον γυαλινο διαχυτηρα του Δημητρη(aquaman)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44549
και παρακατω 2 φωτο απο το δικο μου(πως φαινεται απο μπροστα και πως απο το πλαι.)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0729.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0730.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  59,8 KB  
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-12, 16:51
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και μια με το ενυδρειο πριν κανα 6μηνο.Αποτελεσμα της καλης διαχυσης.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....2&d=1335203585
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαχυτήρας co2 atomizer system kospets Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-09-11 00:49
diy fog system 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-02-10 11:21
Betta dripping system cbr929 Bettas 21 26-02-07 12:41
DIY Dripping system για Betta cbr929 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-01-06 06:50
DIY Pressurized Co2 System Husky_Jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-10-04 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08812 seconds with 16 queries