Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-13, 01:52
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Νέος! (Δεν εχω ιδεα απο τιποτε)@

Καλησπερα, Παιδια κανουργιος εδω , δεν εχω ιδεα απο τιποτεεεε

Ελπιζω και προτίθεμαι να μαθω τα βασικα (δεν πεφτω στα βαθεια λογο ελειψεις χρονου )πως να μπορω να κουμανταρω ενα μικρο μικρο ενυδρειο .. ωστε να μεινουν ευχαριστημενοι οι κατοικοι του και εγω ο ιδιος



Μου αρεσει το design και εχω παραγγειλει το παρακατω ενυδρειο (30λιτρων ) δεν ξερω εναν εκανα καλα η όχι .(θα ερθει οπως το βλεπετε στην φωτο ) τα φυτα ειναι ψευτικα αν και δεν μου αρεσει το ψευτικο για αρχη θα τα αφησω και αργοτερα θα αφαιρεσω πραγματα.

τι χωραει μεσα σε αυτο ενυδρείο ?
Που μπορω να δω τι επιλογες εχω για ψαρακια ?
Μπορω να το βάλω στο δωματιο μου , δεν με πειραζει ο θορυβος (κοιμαμαι σαν ζωο !)?

Οπως Παντα
Να ευχαριστησω εκ το προτερων οποιος με βοηθησει
Περιμενω σχολια (Αρνητικα-Θετικά)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  429403147622945765_1d31c1be8085.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  52,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-13, 03:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες (αν και βλεπω εισαι γραμμενος απο 15-04-09 και εχεις ξαναρωτησει παρομοια πραγματα)
Με αυτο το ενυδρειο θα εχεις ελαχιστες επιλογες (κανα-δυο).
Αν μπορεις να αναβαλεις την παραγγελια μεχρι να διαβασεις λιγο το φορουμ και ιδιως τα υπομνηματα για τους νεους, ισως σου εδινε λιγο χρονο για καλυτερες επιλογες.
Χωρις να θελω να σε φρεναρω, θα γραψω ομως ευθεως οτι πρεπει να καταλαβεις οτι χωρις διαβασμα και μετα συζητηση των αποριων σου εδω, δεν εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις κατι που θα διαρκεσει.
Αν δεν υπαρχει χρονος, καλυτερα μην ασχοληθεις γιατι στην υποθεση υπαρχουν και ζωες και τα μικρα ενυδρεια ειναι πιο δυσκολα απο τα μεγαλα.
Υπαρχουν χομπιστες εδω, που ειχαν χρονια ενυδρειο πριν διαβασουν εδω και μια ζωη εκαναν λαθη και εχαναν ψαρια και ενυδρεια, και που τα καταλαβαν και τα ελυσαν γρηγορα πλεον.
Ψαχνωντας λοιπον στα τυφλα δεν ειναι λυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-13, 06:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως (ή ευτυχως για αυτους που τους αρεσουν τα δυσκολα) το χομπι του ενυδρειου δεν ειναι τοσο ευκολο και απαιτει πολυ διαβασμα, οπως αναφερει και ο Σπυρος πιο πανω. Αλλιως, βαζεις οτι σου κολλαει καλα στο ματι απο διακοσμιση, γεμιζεις νερο, ριχνεις κανενα ατυχο ψαρακι και το αποτελεσμα ειναι να ζησει απο μερικες μερες, μεχρι ελαχιστους μηνες, ωσπου να τελειωσει η ταλαιπωρια του.

Υπαρχει και η αλλη λυση, βεβαια, να μελετησεις ολους τους μηχανισμους λειτουργιας αυτου του μικρου οικοσυστηματος, να διαμορφωσεις ενα σωστα στημενο τοσο σε λιτρα, οσο και σε διακοσμιση σπιτι για τα ψαρια και να τα χαιρεσαι υγιη και χαρουμενα. Αυτο, ομως, απαιτει διαβασμα και πολυ ορεξη για να φροντισεις τα ψαρακια σου, γνωριζοντας τις αναγκες του πριν καν τα αγορασεις.

Η επιλογη, φυσικα ειναι δικη σου.
Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-13, 11:20
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτο το ενυδρειο θα εχεις ελαχιστες επιλογες (κανα-δυο).
δηλαδη ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως (ή ευτυχως για αυτους που τους αρεσουν τα δυσκολα) το χομπι του ενυδρειου δεν ειναι τοσο ευκολο και απαιτει πολυ διαβασμα, οπως αναφερει και ο Σπυρος πιο πανω. Αλλιως, βαζεις οτι σου κολλαει καλα στο ματι απο διακοσμιση, γεμιζεις νερο, ριχνεις κανενα ατυχο ψαρακι και το αποτελεσμα ειναι να ζησει απο μερικες μερες, μεχρι ελαχιστους μηνες, ωσπου να τελειωσει η ταλαιπωρια του.
Ρε παιδια ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε , σε κανενα μηνα θα μου ερθει , οσο αναφορα το χρονο ισως εκει με παρεξειγεισατε . δεν ενωουσα τα ριχνω μεσα και αντε γεια , απλα λεω δεν θα μπορω να ασχολουμαι οχι με την φροντιδα αλλα στο να μπω βαθια στο πραγμα , μα εννοειτε πως καποιος πρεπει να μαθει τα βασικα ,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
γεμιζεις νερο, ριχνεις κανενα ατυχο ψαρακι και το αποτελεσμα ειναι να ζησει απο μερικες μερες, μεχρι ελαχιστους μηνες, ωσπου να τελειωσει η ταλαιπωρια του.
Ενταξει με αυτα τα λογια δεν ενθαρινεται κανεναν , συγνωμη και που ρωτισα, γιατι εσεις οταν ξεκινησατρε δεν ειχατε ατυχες στιγμές?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 31-08-13 στις 11:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-13, 11:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν προσπαθει κανεις να σε αποθαρρυνει,το αντιθετο.

αλλα,απτη στιγμη που εισαι μελος απτο '09,θα περιμενε καποιος οτι τα εντελως βασικα στα οποια αναφερεσαι,θα τα ηξερες ηδη.τεσπα δεν εχει σημασια αυτο τοσο πολυ,απλα το αναφερω γιατι μπορει καποιος να βγαλει (εστω και λανθασμενο)συμπερασμα.

αφου λοιπον χρειαζεσαι τα βασικα,θα σου πω οτι λεω σε ολους,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους και οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω (σου εδωσε και το λινκ ο delta παραπανω)ειναι παρα πολλα για να τα γραψουμε εδω ξανα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-13, 11:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι εσεις οταν ξεκινησατρε δεν ειχατε ατυχες στιγμές?
Είχαμε! Διάβασε λοιπόν καλά ώστε να μην κάνεις και εσύ τα ίδια λάθη.

Ο σοφός μαθαίνει από τα λάθη των άλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-13, 11:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino
Ενταξει με αυτα τα λογια δεν ενθαρινεται κανεναν , συγνωμη και που ρωτισα, γιατι εσεις οταν ξεκινησατρε δεν ειχατε ατυχες στιγμές?
Και βεβαια ειχαμε! Ελαχιστοι ηταν αυτοι που ειχαν καποιον να τους βοηθησει στην αρχη.
Προσωπικα ειχα ακουσει τι να κανω με το καινουργιο ενυδρειο τον πετσοπα και μολις μπηκε εδω μεσα, εφριξα με τα λαθη που τελικα προτεινε. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι εμεινα εκει, αλλα τα διορθωσα βγαζοντας τα ματια μου στο διαβασμα.

Δεν σε πηρε κανενας απο τα μουτρα και σε καμια περιπτωση κανενας δεν θελει να σε αποθαρρυνει. Αντιθετως, να σου δωσουμε να καταλαβεις οτι καποια πραγματα δεν γινονται ετσι απλα και να σε ενθαρρυνουμε να το ριξεις στο διαβασμα, ωστε να μην εχεις προβληματα στο μελλον. Γιατι δυστυχως, αυτη ειναι η κατα μαθηματικη ακριβεια πορεια ολων οσων δεν πηραν σοβαρα οτι εχουν να κανουν με ζωντανους οργανισμους. Δυστυχως, αυτοι οι ζωντανοι οργανισμοι, δεν συγχωρουν λαθη.

Δεν ειναι λαθος η κακη κριτικη, μην το παιρνεις ετσι, προταση για βελτιωση ειναι. Αλλωστε, κανενας δεν σου μιλησε ασχημα ή αποτομα και δεν εχει κανενας δικαιωμα να το κανει.

Καλο διαβασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-13, 11:57
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλως ηρθες! Δυστυχως οι ατυχες στιγμες παντα θα υπαρχουν.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-13, 12:05
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Το ενυδρείο που περιμένεις το βλέπω πολύ ωραίο!Είναι αρκετά designάτο!Πες μας λίγο από εξοπλισμό τι θα έχει;Έρχεται μαζί;Τι μάρκα είναι; Τώρα τα λίτρα είναι λίγα για ψαράκια...Δεν θα ζούν άνετα!Σκέψου ότι με τη διακόσμηση κλπ θα μειωθούν τα ωφέλιμα λίτρα...Πιστεύω οτι πρέπει να διαβάσεις πολύ για να το κάνεις γαριδάδικο!Θα βρείς πολλές επιλογές που θα το γεμίσουν κίνηση!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-13, 14:57
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Σορρυ που το λέω αλλά ένα γαριδαδικο είναι πολύ πιο απαιτητικό και δύσκολο ενυδρείο , ειδικά για αρχάριο!!! Ας ξεκινήσει με αυτό που πήρε και ας βάλει μέσα έναν Μονομάχο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-13, 15:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

30 λιτρα για μονομαχο, αν σκεφτεις οτι με διακοσμιση κλπ τα καθαρα λιτρα θα ειναι 20-25, δεν θα τα ελεγες και πολλα για να ειναι ευτυχισμενο το ψαρακι. Ασε που θα πρεπει να μαλακωσει και το νερο λογικα.

Μια μικρη ομαδα red cherries που ειναι ανθεκτικες γενικως, οταν στρωσει και ο βυθος βεβαια, ισως να ηταν μια χαρα για μερικους μηνες, μεχρι να το γεμισουν με τις αναπαραγωγες τους και μετα να μεταφερθουν σε αλλο. Αλλα γενικως αυτα τα 30ρια για ξεκινημα δεν τα θεωρω και την καλυτερη λυση. Και περιορισμο σε κατοικους εχουν, αλλα και κανενα λαθος δε συγχωρουν, εφοσον οι συνθηκες μεταβαλλονται τοσο ευκολα σε τοσα λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-13, 17:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

(Γυρισα!)

Στο θέμα μας :
1. Ξεκίνα διαβάζοντας κάθετι που αφορά σε αρχαρίους
2. Αν μπορείς να ξεκίνησεις με 60λιτρο (+) ενυδρείο, νομίζω πως είναι καλύτερα
3. Αν παραμείνεις στο 30λιτρο για μένα οι επιλογές σου είναι Α. Είτε μονομάχος Β. Γαρίδες (με στρωμένο βυθο)
4.Πέτα κάθετι ψεύτικο ή καλύτερα μην το αγοράζεις καν

Γενικότερα (εφόσον υπάρχει διάθεση) : ρώτα κάθετι που αφορά στο χόμπι έχοντας πρώτα διαβάσει τα βασικά

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-13, 17:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Γυρισα!)

Στο θέμα μας :
1. Ξεκίνα διαβάζοντας κάθετι που αφορά σε αρχαρίους
2. Αν μπορείς να ξεκίνησεις με 60λιτρο (+) ενυδρείο, νομίζω πως είναι καλύτερα
3. Αν παραμείνεις στο 30λιτρο για μένα οι επιλογές σου είναι Α. Είτε μονομάχος Β. Γαρίδες (με στρωμένο βυθο)
4.Πέτα κάθετι ψεύτικο ή καλύτερα μην το αγοράζεις καν

Γενικότερα (εφόσον υπάρχει διάθεση) : ρώτα κάθετι που αφορά στο χόμπι έχοντας πρώτα διαβάσει τα βασικά

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι
+1

λολ! καλο χειμωνα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-13, 18:13
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αλλα,απτη στιγμη που εισαι μελος απτο '09,
οποιος ειναι μελος ενος forum δεν σημαινει οτι εχει ασχοληθει κιολας, στην περιπτωση μου απλα εγινε μελος και ειπα να ξεκινησω ,αλλα το ανεβαλα λογω προβληματος υγειας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο που περιμένεις το βλέπω πολύ ωραίο!Είναι αρκετά designάτο!Πες μας λίγο από εξοπλισμό τι θα έχει;Έρχεται μαζί;Τι μάρκα είναι; Τώρα τα λίτρα είναι λίγα για ψαράκια...Δεν θα ζούν άνετα!Σκέψου ότι με τη διακόσμηση κλπ θα μειωθούν τα ωφέλιμα λίτρα...Πιστεύω οτι πρέπει να διαβάσεις πολύ για να το κάνεις γαριδάδικο!Θα βρείς πολλές επιλογές που θα το γεμίσουν κίνηση!

Παιδια οταν ερθει θα ανεβασω φωτο να μου πειτε γνωμες και τα λοιπα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Γυρισα!)

Στο θέμα μας :
1. Ξεκίνα διαβάζοντας κάθετι που αφορά σε αρχαρίους
Εχω ξεκινησει και διαβαζω αρκετα πραγματα ,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 31-08-13 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-13, 18:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ξεκινήσει με αυτό που πήρε και ας βάλει μέσα έναν Μονομάχο !!!


ναι το κλασσικο θυμα...

30 λιτρα στα χερια ενος εμπειρου μπορει να γινει γαριδαδικο (και παλι θα τραβαει ζορι). Για ψαρια ο χωρος ειναι πολυ λιγος και τα λιτρα ελαχιστα.
Προσωπικα προτεινω ως ελαχιστα τα 60 λιτρα που ειναι μια καλη ποσοτητα νερου και με μια μικρη προσοχη ουτε σκαμπανευασματα θερμοκρασιας εχει ουτε αλλων συνθηκων... Βεβαια σο περισσοτερα τοσο το καλυτερο παντα...
-------------------------
edit> αν μπορεις να το αλλαξεις με μεγαλυτερο θα ηταν πολυ πιο ανετα τα πραγματα και για σενα και για τα ψαρια που θα μπουν.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 31-08-13 στις 18:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-13, 21:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Γυρισα!)

Στο θέμα μας :
1. Ξεκίνα διαβάζοντας κάθετι που αφορά σε αρχαρίους
2. Αν μπορείς να ξεκίνησεις με 60λιτρο (+) ενυδρείο, νομίζω πως είναι καλύτερα
3. Αν παραμείνεις στο 30λιτρο για μένα οι επιλογές σου είναι Α. Είτε μονομάχος Β. Γαρίδες (με στρωμένο βυθο)
4.Πέτα κάθετι ψεύτικο ή καλύτερα μην το αγοράζεις καν

Γενικότερα (εφόσον υπάρχει διάθεση) : ρώτα κάθετι που αφορά στο χόμπι έχοντας πρώτα διαβάσει τα βασικά

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι
Αυτα
Μπραβο puma, τα ειπες ολα και συνοπτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-09-13, 09:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ας σου ερθει πρωτα το ενυδρειο, ανεβασε καμια φωτο με τον εξοπλισμο κλπ και το σημαντικοτερο, μη βαλεις ψαρια ή οτιδηποτε ακομα πριν ρωτησεις γνωμες. Σιγα-σιγα, θα γινουν ολα μια χαρα αν εχεις ορεξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-13, 23:15
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας σου ερθει πρωτα το ενυδρειο, ανεβασε καμια φωτο με τον εξοπλισμο κλπ και το σημαντικοτερο, μη βαλεις ψαρια ή οτιδηποτε ακομα πριν ρωτησεις γνωμες. Σιγα-σιγα, θα γινουν ολα μια χαρα αν εχεις ορεξη.
αυτο θα κανω σας ευχαριστω ολους !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-13, 17:07
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

περιμενουμε με ανυπομονησια
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-13, 10:25
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

παιδια ηρθε το ενυδρειο μου σημερα τι κανω απ οεδω και περα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-13, 10:31
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

σας στελνω και τις πρωτες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0432.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  49,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0429.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  53,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-13, 10:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλογεμιστο!ποσα λιτρα ειναι αυτο τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-13, 16:29
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλογεμιστο!ποσα λιτρα ειναι αυτο τελικα?


30λιτρα ειναι
-------------------------
Κλησπερα παιδιά και πάλι, που ειναι οι ειδικοί να με βοηθήσουμε, θελω να βάλω αληθινά φυτά , για τόσο μικρα ενυδρεία , που θα μπορέσω να τα βρω ; , και κατι άλλο , οι "οδηγίες χρήσεως " του ενηδρειου λένε πως μπορω να βάλω μέσα 4-5 ψαράκια εώς 4-5εκ.


Θελω να βάλω και καμία γαριδουλα.,.. Οπότε να σύνοψησω . Ξέρω πως αυτό που έχω ειναι ενα μικρο μικρο μικρο ενυδρείο , οπότε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις . Απλα πως θα μπορούσα να συνδυάσω 2-3 ψαράκια , 1-2 γαρίδες και φυτά αληθινά που τόσο τα λατρεύω .


Ξέρω μιλάω πολύ αόριστα αλλα έτσι κάπως τα έχω στο μυαλό μου.
Μπορεί απο αυτα που λέω να μην μπορω να κανω και τίποτε, λόγω χώρου.

Θελω τα φώτα σας και τις σκέψεις σας παρακαλώ .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 09-10-13 στις 16:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-13, 17:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων

Θελω να βάλω και καμία γαριδουλα.,.. Οπότε να σύνοψησω . Ξέρω πως αυτό που έχω ειναι ενα μικρο μικρο μικρο ενυδρείο , οπότε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις . Απλα πως θα μπορούσα να συνδυάσω 2-3 ψαράκια , 1-2 γαρίδες και φυτά αληθινά που τόσο τα λατρεύω .

30 λιτρα χμμμ... λιγο δυσκολο ακομα και για ενα ψαρι...
Πολλοι θα σου πουν το κλασσικο "βαλε ενα μονομαχο" αλλα ευτυχως εχει αρχισει να εκλειπει (θα θελα να ειχε ενα 500ρικο ο περιφημος μονομαχος να εβλεπα αν θα εδινε κανεις τετοιες συμβουλες)


Για γαριδαδικο φυσικα και μπορεις να το κανεις, και οταν μεγαλωσει η αποικεια και δεις οτι κι εσυ δυσκολευεσαι να κρατησεις τις παραμετρους (γιατι κακα τα ψεματα, 30 λιτρα ενυδρειο ειναι 20 λιτρα νερο μετα βιας, και σε τετοιες ποσοτητες πρεπει να εισαι με τα τεστ στο χερι και με το ph-μετρο στην κολοτσεπη ) μπορεις να αναβαθμηστεις σε ενα πιο μεγαλο.
Για ψαρια κοιτα απο 60 λιτρα ΕΛΑΧΙΣΤΟ (λογο απειριας καλυτερα απο 80 και πανω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-13, 18:08
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
30 λιτρα χμμμ... λιγο δυσκολο ακομα και για ενα ψαρι...
Πολλοι θα σου πουν το κλασσικο "βαλε ενα μονομαχο" αλλα ευτυχως εχει αρχισει να εκλειπει (θα θελα να ειχε ενα 500ρικο ο περιφημος μονομαχος να εβλεπα αν θα εδινε κανεις τετοιες συμβουλες)


Για γαριδαδικο φυσικα και μπορεις να το κανεις, και οταν μεγαλωσει η αποικεια και δεις οτι κι εσυ δυσκολευεσαι να κρατησεις τις παραμετρους (γιατι κακα τα ψεματα, 30 λιτρα ενυδρειο ειναι 20 λιτρα νερο μετα βιας, και σε τετοιες ποσοτητες πρεπει να εισαι με τα τεστ στο χερι και με το ph-μετρο στην κολοτσεπη ) μπορεις να αναβαθμηστεις σε ενα πιο μεγαλο.
Για ψαρια κοιτα απο 60 λιτρα ΕΛΑΧΙΣΤΟ (λογο απειριας καλυτερα απο 80 και πανω)
να φανταστεις ο κατασκευαστησ του ενηδριου λεει μεχρι κα ι6 ψαρακια εωσ 4 cm χιχι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-13, 22:19
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Το τελικό μέγεθος του ψαριού δεν αντικατοπτρίζει απαραίτητα και το μέγεθος του ενυδρείου που είναι κατάλληλο για να ζήσει άνετα. Πρέπει να λάβει κανείς υπόψη και άλλους παράγοντες.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα μικρού ψαριού...έστω νέον, καρδινάλιοι, ροδόστομοι κτλ που έχουν το μέγεθος που προτείνει ο κατασκευαστής του ενυδρείου (4-5 cm)

Τα παραπάνω ψάρια είναι κοπαδόψαρα, που σημαίνει ότι για να νιώθουν άνετα πρέπει να μπουν σε ομάδα (προσωπικά θεωρώ 15-20 άτομα ως ελάχιστο αριθμό)..Άρα τα λίτρα δεν αρκούν.
Επιπλέον είναι ψάρια κινητικά, θέλουν δηλαδή χώρο για να κολυμπάνε, οπότε τα 30-40 cm ενός 30λιτρου πάλι δεν αρκούν.

Άρα κάπου το χάνει ο κατασκευαστής

Γενικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων για να πάρεις ιδέες..

Καλή αρχή!
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-13, 22:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελικό μέγεθος του ψαριού δεν αντικατοπτρίζει απαραίτητα και το μέγεθος του ενυδρείου που είναι κατάλληλο για να ζήσει άνετα. Πρέπει να λάβει κανείς υπόψη και άλλους παράγοντες.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα μικρού ψαριού...έστω νέον, καρδινάλιοι, ροδόστομοι κτλ που έχουν το μέγεθος που προτείνει ο κατασκευαστής του ενυδρείου (4-5 cm)

Τα παραπάνω ψάρια είναι κοπαδόψαρα, που σημαίνει ότι για να νιώθουν άνετα πρέπει να μπουν σε ομάδα (προσωπικά θεωρώ 15-20 άτομα ως ελάχιστο αριθμό)..Άρα τα λίτρα δεν αρκούν.
Επιπλέον είναι ψάρια κινητικά, θέλουν δηλαδή χώρο για να κολυμπάνε, οπότε τα 30-40 cm ενός 30λιτρου πάλι δεν αρκούν.

Άρα κάπου το χάνει ο κατασκευαστής

Γενικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων για να πάρεις ιδέες..

Καλή αρχή!
+10000

Οι ροδοστομοι ιδως (οπως κι αλλα πχ zebra danio, ξιφοφοροι κλπ), αν τους βαλεις σε 40 εκ, ειναι σαν να εχεις ενα turbo mini cooper και το εχεις βαλει στο παρκινγ στον ακαλυπτο, να κανει μπρος πισω και να νομιζεις οτι κατι βλεπεις τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-13, 19:05
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή!

σας ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα !@
-------------------------
ρε παιδια η θερμοκρασια ειναι στο κιτρινο τι να κανω ??

απο ph ειμαι ενταξει ολα οκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 10-10-13 στις 19:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-13, 19:28
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα !@
-------------------------
ρε παιδια η θερμοκρασια ειναι στο κιτρινο τι να κανω ??

απο ph ειμαι ενταξει ολα οκ
τι εννοείς η θερμοκρασία είναι στο κίτρινο;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-13, 19:42
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

εννουσα ειναι στουσ 22 βαθμους ειναι καλο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχει κανεις ιδεα? ignatios1993 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-07-12 22:35
Ιδεα μου ή οχι? elpar19 Ζωοτόκα 2 19-12-08 22:53
Τρελη ιδεα ! livel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 09-12-05 09:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09582 seconds with 14 queries