Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-13, 18:59
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Φόντο

Με αφορμή αυτό το θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70068
θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όλων σχετικά με τους οπτικούς περιορισμούς που τίθενται στα ψάρια που ζουν στα ενυδρεία. Επειδή τυχαίνει να σπουδάζω σε ένα τμήμα που σχετίζεται με την ειδική αγωγή και κάποια μαθήματα που διδάσκομαι σχετίζονται με τον εγκέφαλο θέλω να αναφέρω πως σε ένα παράδειγμα που έδωσε ο καθηγητής (θα το πω χονδρικά) από τους νευρώνες ψαριών ενυδρείου είπε και έδειξε με επιστημονικές έρευνες πως το ψάρι που είχε πολλούς περιορισμούς οπτικούς είχε εξασθενισμένους νευρώνες με επιπτώσεις στην γενικότερη υγεία του οργανισμού. Το ίδιο ψάρι πάλι όταν το τοποθέτησαν σε λίμνη και το παρακολουθούσαν υπήρξε αύξηση ερεθισμάτων με αποτέλεσμα την υπέρμετρη δημιουργία νευρώνων. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στις διαφάνειες του καθηγητή και δεν μπορώ να σας δείξω τη φωτογραφία με τους νευρώνες του ψαριού.

Υ.Γ1: Δεν ήξερα σε ποιόν τομέα να ανοίξω το θέμα και το τοποθέτησα εδώ καθώς έχει πολλές επισκέψεις.
Υ.Γ2: Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να αφήσετε τα ψάρια ελεύθερα
απλώς φροντίστε -αν είναι εφικτό και εύκολο- να αφαιρέσετε τα φόντα ή να τα απομακρύνεται από τους τοίχους.
Υ.Γ3: Πληροφοριακά αναφέρω για όσους θέλουν να μάθουν σπουδάζω στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-13, 00:52
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

χρησημες οι πληροφοριες σου
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-13, 10:43
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή αυτό το θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70068
θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όλων σχετικά με τους οπτικούς περιορισμούς που τίθενται στα ψάρια που ζουν στα ενυδρεία. Επειδή τυχαίνει να σπουδάζω σε ένα τμήμα που σχετίζεται με την ειδική αγωγή και κάποια μαθήματα που διδάσκομαι σχετίζονται με τον εγκέφαλο θέλω να αναφέρω πως σε ένα παράδειγμα που έδωσε ο καθηγητής (θα το πω χονδρικά) από τους νευρώνες ψαριών ενυδρείου είπε και έδειξε με επιστημονικές έρευνες πως το ψάρι που είχε πολλούς περιορισμούς οπτικούς είχε εξασθενισμένους νευρώνες με επιπτώσεις στην γενικότερη υγεία του οργανισμού. Το ίδιο ψάρι πάλι όταν το τοποθέτησαν σε λίμνη και το παρακολουθούσαν υπήρξε αύξηση ερεθισμάτων με αποτέλεσμα την υπέρμετρη δημιουργία νευρώνων. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στις διαφάνειες του καθηγητή και δεν μπορώ να σας δείξω τη φωτογραφία με τους νευρώνες του ψαριού.

Υ.Γ1: Δεν ήξερα σε ποιόν τομέα να ανοίξω το θέμα και το τοποθέτησα εδώ καθώς έχει πολλές επισκέψεις.
Υ.Γ2: Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να αφήσετε τα ψάρια ελεύθερα
απλώς φροντίστε -αν είναι εφικτό και εύκολο- να αφαιρέσετε τα φόντα ή να τα απομακρύνεται από τους τοίχους.
Υ.Γ3: Πληροφοριακά αναφέρω για όσους θέλουν να μάθουν σπουδάζω στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής.
διαβάζοντας αυτα που γράφεις κατάλαβα οτι πρεπει να εχουμε περιπλοκα backround, και μπολικο διακοσμο με φυτα και πετρες-ξυλα, διαβάζοντας το ΥΓ2 απλα με μπέρδεψες.

τελικα τι θελεις να πεις?

τα δικα μου πανως βλέπουν και N.G.wild!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-13, 13:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβάζοντας αυτα που γράφεις κατάλαβα οτι πρεπει να εχουμε περιπλοκα backround, και μπολικο διακοσμο με φυτα και πετρες-ξυλα, διαβάζοντας το ΥΓ2 απλα με μπέρδεψες.

τελικα τι θελεις να πεις?

τα δικα μου πανως βλέπουν και N.G.wild!
προσυπογράφω. τελικα τι πρέπει να κάνουμε για να ζουν καλύτερα τα ψάρια μας? στον τοίχο τα βάζουμε γιατί θεωρείται σωστό να έχουν κάποιο σημείο κάλυψης για να νοιώθουν ασφαλή. ποια φόντα θεωρούνται ωφέλιμα για την υγεία τους?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-13, 21:25
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

ωραίο το θέμα που ανοιξες αν και δεν βλέπω ιδιαιτερη συμετοχη αλλα δέν το κατάλαβα ....εκτός απο το φόντο που κι εγώ πιστέυω οτι δίνει στα ψαράκια μας το αίσθημα της ασφάλειας,οι υπόλοιπες τρείς πλευρές του ενυδρείου είναι γυάλινες...!Οπότε,αφού ειναι γυάλινες πώς περιοριζετε το οπτικο πεδίο τους?τα δικά μου βλέπουν ολόκληρο το δωμάτιο και αν τραβήξω την κουρτίνα βλέπουν και ολόκληρη την δυτική θεσσαλονίκη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-13, 22:05
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αναλογα με τα ψαρια πρεπει να υπαρχή και το αναλογο φοντο,περα απο το γουστο του καθενος μας.
Ας πουμε για το βυθο πρεπει να ειναι λιγο σκουρόχρωμο για ορισμενα ψαρια για να μην στρεσάρονται,ετσι ειναι και το φοντο.
Στους Δισκους ΠΧ δεν μπορεις να βαλεις σκουρόχρωμο βυθο και φοντο ,.
Αναλογα μετον βιοτοπο τους βαζεις κατι αναλογο σε χρωμα.
Εγω πρωσοπικα εχω σε ολα μου τα ενυδρεια σχετικα σκουρόχρωμο βυθο και μαυρο φοντο.

Το προβλημα ειναι οταν τα ψαρια ειναι σε γυαλα ,γιαυτο λεμε βγαλτε τους μονομαχους απο της γυάλες τις στρογγυλες .
Δεν μπορουν να προσανατολιστούν,ενω σε ενα ενυδρειο με φυτα, και βιοτοπικα κοντα δεν νομιζω να υπαρχη τετοιο προβλημα

Πεσμας περισοτερα μιας και το εχετε θεμα με τον καθηγητή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβάζοντας αυτα που γράφεις κατάλαβα οτι πρεπει να εχουμε περιπλοκα backround, και μπολικο διακοσμο με φυτα και πετρες-ξυλα, διαβάζοντας το ΥΓ2 απλα με μπέρδεψες.

τελικα τι θελεις να πεις?

τα δικα μου πανως βλέπουν και N.G.wild!
Στο 2ο υστερογραφο ηθελα να προλαβω αντιδρασεις του τυπου: "Και τι θελεις να κανουμε ρε φιλαρακι για να ειναι τα ψαρια σε καλη κατασταση, να τα αφησουμε ελευθερα;"
Οσον αφορα το φοντο, εγω δεν εχω τιποτα και το ενυδρειο ειναι τοποθετημενο περιπου στο κεντρο του σπιτιου για να εχει 360 μοιρες εποπτεια. Με το φοντο μειωνεται το οπτικο πεδιο του ψαριου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλογα με τα ψαρια πρεπει να υπαρχή και το αναλογο φοντο,περα απο το γουστο του καθενος μας.
Ας πουμε για το βυθο πρεπει να ειναι λιγο σκουρόχρωμο για ορισμενα ψαρια για να μην στρεσάρονται,ετσι ειναι και το φοντο.
Στους Δισκους ΠΧ δεν μπορεις να βαλεις σκουρόχρωμο βυθο και φοντο ,.
Αναλογα μετον βιοτοπο τους βαζεις κατι αναλογο σε χρωμα.
Εγω πρωσοπικα εχω σε ολα μου τα ενυδρεια σχετικα σκουρόχρωμο βυθο και μαυρο φοντο.

Το προβλημα ειναι οταν τα ψαρια ειναι σε γυαλα ,γιαυτο λεμε βγαλτε τους μονομαχους απο της γυάλες τις στρογγυλες .
Δεν μπορουν να προσανατολιστούν,ενω σε ενα ενυδρειο με φυτα, και βιοτοπικα κοντα δεν νομιζω να υπαρχη τετοιο προβλημα

Πεσμας περισοτερα μιας και το εχετε θεμα με τον καθηγητή σου.
Τα υπολοιπα που ειπωθηκαν απο τον καθηγητη σχετιζονται μονο με το μαθημα που διδασκει. Το παραδειγμα με τα ψαρια απλα το ανεφερε στην προσπαθεια να εξηγησει πως τα ατομα με ειδικες αναγκες χρειαζονται ποικιλα ερεθισματα για να διαγουν αξιοπρεπη βιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βασίλης Κ : 15-03-13 στις 22:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σχετικά με φόντο mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-04-11 16:40
Φόντο;;;;; krispie Γλυκό νερό - Γενικά 25 14-03-11 16:40
Μαύρο φόντο.Αξίζει? pavlos1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 18-11-10 18:31
φόντο απαραίτητο? exetlaios Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 05-12-07 12:44
Μονομάχος και φόντο καθρέπτης spirosta Bettas 5 28-08-05 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04576 seconds with 13 queries