Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 24-05-14, 17:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Λέντζο δε ρωτήσατε?
Λάμπες Sylvania φέρνουνε και μάλιστα έχουνε και ετοιμοπαράδοτες (τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα Ομόνοια και Πειραιά)
Πάνο σιγουρα καπου θα βρεθουν λάμπες
Εγώ απλά αναφέρθηκα στο γεγονός πως στον συγκεκριμένο Καυκά, έπεσα σε άσχετους

Οπως έγραψε πιο πάνω ο stanisalus18, όλα είναι θέμα υπαλλήλου και καταστήματος, γι αυτό και δεν δικαιούμαι να το γενικεύσω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 24-05-14, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Λέντζο δε ρωτήσατε?
Λάμπες Sylvania φέρνουνε και μάλιστα έχουνε και ετοιμοπαράδοτες (τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα Ομόνοια και Πειραιά)
Δεν ετυχε.
Θενξ για την πληροφορια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 24-05-14, 17:45
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ετυχε.
Θενξ για την πληροφορια.
Εγώ όταν είχα πάρει τις Grolux για το δικό μου (πάνε πολλοί μήνες βέβαια..) μου είπανε ότι έχουνε ετοιμοπαράδοτες σχεδόν όλες τις διαστάσεις της Sylvania και μάλιστα μου το τονίσανε, ενυδρειακές! Τότε έμαθα για πρώτη φορά και την Aquastar. Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις για να μην πηγαίνεις τζάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 24-05-14, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όταν είχα πάρει τις Grolux για το δικό μου (πάνε πολλοί μήνες βέβαια..) μου είπανε ότι έχουνε ετοιμοπαράδοτες σχεδόν όλες τις διαστάσεις της Sylvania και μάλιστα μου το τονίσανε, ενυδρειακές! Τότε έμαθα για πρώτη φορά και την Aquastar. Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις για να μην πηγαίνεις τζάμπα.
Ενυδρειακες τις λενε ετσι κι αλλιως τις aquastar, αλλα και τις grolux ενιοτε ("για φυτα" συνηθως την ονομαζουν).
Δεν παιζει ρολο στην ονομασια τους, το μηκος, το ποιο συζηταω εν μερει (λογω juwel ιδιαιτερου μηκους εν προκειμενω).
Ρωτησες πχ αν ειχαν 120 εκ, 105 εκ, 89εκ κλπ (juwel μηκη), grolux και aquastar?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 24-05-14, 18:29
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ρίξτε μια ματιά και εδώ.
Έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση και μπορείς να πάρει και μια λάμπα μόνο... το λέω γιατί έχω βαρεθεί και εγώ να μου λένε για 10άδες και 20άδες παραγγελίες.

ΥΓ. Σπύρο το ενυδρείο είναι κουκλί ότι λάμπες και να βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 24-05-14, 18:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξτε μια ματιά και εδώ.
Έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση και μπορείς να πάρει και μια λάμπα μόνο... το λέω γιατί έχω βαρεθεί και εγώ να μου λένε για 10άδες και 20άδες παραγγελίες.

ΥΓ. Σπύρο το ενυδρείο είναι κουκλί ότι λάμπες και να βάλεις.
Εδώ σε θέλω
Τις 24watt τις απλές τις έχει σε δυο διαστασεις 55 & 56 cm
Ενώ για την ενυδρειακή GroLux αναφέρει 56 cm

Ενώ η ακριβής διάσταση των περισσοτέρων 24watt - απ όσο ξερω - ειναι 54,9 δλδ 55 cm
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 24-05-14, 18:46
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν 2 λάμπες στα 24 watt με μόνο 1cm διαφορά.
Εγώ πριν 1 μήνα πήρα Τ5 24 watt (56cm) και έχει άλλη μια στα ίδια watt στα 45cm.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 24-05-14, 18:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν 2 λάμπες στα 24 watt με μόνο 1cm διαφορά.
Εγώ πριν 1 μήνα πήρα Τ5 24 watt (56cm) και έχει άλλη μια στα ίδια watt στα 45cm.
Μαζί σου
Αλλά το 45 απο το 55 το ξεχωρίζεις ευκολα
Ενώ στο 55 & 56, δεν ξερω αν κάνει λαθος σε κάποια απ τις δυο καταχωρήσεις
Αρα χρειάζεται επικοινωνία...με το κατάστημα

Ευχαριστώ πάντως. Δεν το ηξερα το site
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 24-05-14, 19:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ σε θέλω
Τις 24watt τις απλές τις έχει σε δυο διαστασεις 55 & 56 cm
Ενώ για την ενυδρειακή GroLux αναφέρει 56 cm

Ενώ η ακριβής διάσταση των περισσοτέρων 24watt - απ όσο ξερω - ειναι 54,9 δλδ 55 cm
Οι ιδιες λαμπες ειναι.
Απλα υπολογιζουν στο ενα και τα ποδαρακια.
Στα αναλυτικα specs της λαμπας, κανονικα αναγραφονται και οι δυο διαστασεις, με και χωρις.
-------------------------
Το "εχω" το λαμπομαγαζο. Καλες τιμες. Απλα ειναι στην Κρητη και οτι αυτο συνεπαγεται, με μεταφορικα, μερες παραδοσης, κλπ.
Ο σκοπος ειναι να βρουμε και φυσικο καταστημα κοντα μας, με διαθεσιμοτητα και καλες τιμες για επιτοπου αγορα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-05-14 στις 19:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 24-05-14, 19:29
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Όχι Σπύρο, στην Αθήνα είναι, κοντά στην ¶βυσσο... Παρασίου 21, μεταξύ Λιοσίων και Αχαρνών.
Εγώ τα παραγγέλνω τηλεφωνικά και πάω και τα παίρνω όταν τα έχουν. Μικρό μαγαζί αλλά πολύ εξυπηρετικοί άνθρωποι.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 24-05-14, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Σπύρο, στην Αθήνα είναι, κοντά στην ¶βυσσο... Παρασίου 21, μεταξύ Λιοσίων και Αχαρνών.
Εγώ τα παραγγέλνω τηλεφωνικά και πάω και τα παίρνω όταν τα έχουν. Μικρό μαγαζί αλλά πολύ εξυπηρετικοί άνθρωποι.
Οπα!!!! πως ειχα κολλησει οτι ειναι Κρητη? Καποιο αλλο θα ειδα.
Να'σαι καλα.
Να με την κουβεντα μια ακομα επιλογη.

Εχουμε και λεμε λοιπον
- Λαμπομαγαζο Παρασίου 21 Αθήνα αναμεσα σταθμων Βικτωρια-Αττικη.
- Τσουκατος Σφακτηριας 5 λιμανι Πειραια
- Λεντζος Εμ Μπενακη 3 Ομόνοια και Τσαμαδου 37 Πειραιά,
- και να συμπληρωσω και τον baibakis Γρ. Λαμπράκη 372 στην Νικαια.

Μπορει να γινει και αποκοπη η νεα συζητηση περι "Ενυδρειακες λαμπες Sylvania Grolux και Aquastar στην Αττκη" σε αλλο θεμα για να μη χαθει εδω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 24-05-14, 20:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

απο το λέντζο στην ομονοια ειχα αγοράσει και τη δικη μου grolux για rio125 28w 59cm

γνωρίζετε αν βγαίνει και η aquastar τόσο..ή καποια αλλη που να μας κάνει
κ αν κανενα απο τα παραπάνω μαγαζιά που αναφέρετε φαίρνει σε αυτη τη διασταση (28w 59cm) για να παρω κανα 2 να υπάρχουν ?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-05-14, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαινει και σε aquastar οπως και σε grolux.
Απλα παρε τηλ να δεις ποιος την εχει ή μπορει να στη φερει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 24-05-14, 21:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
απο το λέντζο στην ομονοια ειχα αγοράσει και τη δικη μου grolux για rio125 28w 59cm

γνωρίζετε αν βγαίνει και η aquastar τόσο..ή καποια αλλη που να μας κάνει
κ αν κανενα απο τα παραπάνω μαγαζιά που αναφέρετε φαίρνει σε αυτη τη διασταση (28w 59cm) για να παρω κανα 2 να υπάρχουν ?
http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-E...l#.U4DuxCjb5Jc
http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-F...l#.U4Du2yjb5Jc
http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-F...l#.U4Du3yjb5Jc
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Ακυρο : Αυτες ειναι 56αρες (cm) και 24watt
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 24-05-14, 21:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά....
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-05-14, 22:34
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Αν κάποιος επιλέγει λάμπα με βάση την ανάπτυξη των φυτών τότε είναι λογικό να επιλέξει κάποια λάμπα ειδική για φυτά γιατί είναι σαν να πολλαπλασιάζει την ισχύ της σε watt, χωρίς το επιπλέον κόστος κατανάλωσης και ψύξης. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου, οι ειδικές λάμπες είναι μάλλον οικονομικότερες.
Επειδή στα περισσότερα ενυδρεία με 'μαμίσιο' φωτιστικό τα watt/λίτρα είναι σχετικά χαμηλά, η επιλογή ειδικής λάμπας με πολλά par/lt είναι μονόδρομος αν θέλεις φυτεμένο με όχι μόνο εύκολα φυτά.
Αν κάποιος επιλέγει με βάση το χρώμα (όπως, νομίζω, ο delta66, που δεν έχει απαιτητικά φυτά) τότε ναι, του εμπορίου είναι μάλλον καλύτερες, αλλά από την άλλη, δύσκολα θα βρεις τις περίεργες διαστάσεις (μήκη) που απαιτούν τα jewel.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-05-14, 22:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος επιλέγει λάμπα με βάση την ανάπτυξη των φυτών τότε είναι λογικό να επιλέξει κάποια λάμπα ειδική για φυτά γιατί είναι σαν να πολλαπλασιάζει την ισχύ της σε watt, χωρίς το επιπλέον κόστος κατανάλωσης και ψύξης. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου, οι ειδικές λάμπες είναι μάλλον οικονομικότερες.
Επειδή στα περισσότερα ενυδρεία με 'μαμίσιο' φωτιστικό τα watt/λίτρα είναι σχετικά χαμηλά, η επιλογή ειδικής λάμπας με πολλά par/lt είναι μονόδρομος αν θέλεις φυτεμένο με όχι μόνο εύκολα φυτά.
Αν κάποιος επιλέγει με βάση το χρώμα (όπως, νομίζω, ο delta66, που δεν έχει απαιτητικά φυτά) τότε ναι, του εμπορίου είναι μάλλον καλύτερες, αλλά από την άλλη, δύσκολα θα βρεις τις περίεργες διαστάσεις (μήκη) που απαιτούν τα jewel.
Ρε συ εισαι μέτοχος σε καποια ενυδρειακή λάμπα?
Μου κινεις την περιεργια με τις απαντησεις σου,απο θεωρια ειμαι πληρες....
Οποτε πάμε σε πραγματικά στοιχεια, δεν θέλω να χαλασω το θέμα του Σπυρου...
Μου λες για par / lit αλλα δυστηχως χωρίς αριθμους χωρις στοιχεια δεν γινεται... να το αναπτυξουμε...
Δεν εχω μετρησει , ποτέ μου par σε ενυδρειο , αλλα καποια στιγμη θα το κάνω.
Πως ξερεις σιγουρα οτι οι ¨ενυδρειακες " εχουν υψηλοτερα par απο τις απλές λαμπες αν δεν το εχεις μετρήσει ??
Οπως σου ειπα και παραπανω απο θεωρια εχω διαβασει αρκετα, στην πραξη ειναι το θέμα...
Ας ανοιξουμε ενα θέμα... για να μην χαλάμε το θέμα του Σπυρου.
Sorry Σπυρο, αν θελει καποιος συντονιστης να το διαγραψει το παραπάων δεν εχω προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-05-14, 23:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά....
στις διαστάσεις που θέλω εγω (28w 59cm )βγαίνει?...αν τις ειχα αντιληφθει θα ειχα αλλαξει οχι 2 φορες λαμπες αλλα 10
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 25-05-14, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά....
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τις λαμπες εμποριου και για αυτο εφτιαξα και την πατεντα, να μπορει το juwel να παιρνει λαμπες με κοινα μηκη.
Απο εκει και μετα, μπορω πλεον και δοκιμαζω διαφορες, χωρις περιορισμο juwel μηκους.
Εβαλα 840 (4000Κ) + 865 (6500Κ).
Θερμο φως, πολυ καλο για αμαζωνιο κλπ
(ρωτησα και για 9 σειρα αντι 8, αλλα δεν βρηκα - θα βρω και θα τις δοκιμασω κι αυτες).

Πιο πολλα απο 6500Κ δεν βρηκα σε κοινες λαμπες.
Δοκιμασα aquastar (10000Κ) με 840 για να "ασπρισω" το φωτισμο λιγο. Δεν.
Εβαλα aquastar με 865, πολυ ασπριλα.
Τωρα εβαλα aquastar με grolux. Ροζ το φως κλασσικα.

Καμια σχεση η Τ8 aquastar που φαινεται εδω http://saurama.aqua-web.org/pages/11...iaAquastar.htm με την Τ5 που πηρα.
Mου το εκανε πολυ ψυχρο το φως. Λευκο-μπλε

Στο αλλο ενυδρειο εχω Τ8 grolux (ροζ) με Τ8 arcadia freshwater (λευκοπρασινη) και ειναι σουπερ.
Δεν ροζιζει.
Η Gro απλα γλυκαινει το λευκοπρασινο της freshwater χωρις να την παταει kai ισσοροπει το χρωμα του φωτισμου.
Ειναι πολυ κοντα στον καλυτερο συνδυασμο που εχω δοκιμασει, Τ8 original tropical (ροζ κι αυτη) + freshewater της Arcadia.

Το σκεφτομαι πολυ συχνα τελευταια να γυρισω σε Τ8.
Και λιγοτερα βατ και πιο γλυκος φωτισμος, για τα γουστα μου και τις απαιτησεις των ενυδρειων μου, στο ιδιο μηκος λαμπας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 25-05-14, 03:20
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρειακες τις λενε ετσι κι αλλιως τις aquastar, αλλα και τις grolux ενιοτε ("για φυτα" συνηθως την ονομαζουν).
Δεν παιζει ρολο στην ονομασια τους, το μηκος, το ποιο συζηταω εν μερει (λογω juwel ιδιαιτερου μηκους εν προκειμενω).
Ρωτησες πχ αν ειχαν 120 εκ, 105 εκ, 89εκ κλπ (juwel μηκη), grolux και aquastar?
Επειδή αν θυμάσαι συζητάγαμε και μαζί σε ένα θέμα που ρώταγα πληροφορίες καθώτι στα πρώτα μου βήματα στον ενυδρειοχώρο, εκείνη την περίοδο ψαχνόμουνα πολύ για να αλλάξω τις λάμπες της Juwel και με το που πήγα εκεί και βρήκα αυτή που ήθελα (Grolux 28 watt 59cm) είχαμε πιάσει την κουβέντα με έναν υπάλληλο και μαζί με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και τους είχα μεταφέρει το "παράπονο" των κατόχων Juwel ενυδρείων με τις συγκεκριμένες δυσεύρετες διαστάσεις και μου είχανε τονίσει ότι είναι γνώστες του θέματος και γι αυτό φέρνουν όλα τα watt που παίρνουν τα Juwel ενυδρεία της ελληνικής αγοράς 24, 28, 45 και 54 watt καθώς και αρκετές διαστάσεις και σε T8 λάμπες (δεν είχα T8 και δεν τους ρώτησα συγκεκριμένα πια watt φέρνουν).
Μάλιστα μου είπαν ότι έχουν σχεδόν όλους τους κωδικούς της Sylvania ετοιμοπαράδοτους (ενυδρειακές Grolux & Aquastar), αλλά ακόμα και να τους είχε τελειώσει το διαθέσιμο στοκ του καταστήματος παραγγέλνανε από τις αποθήκες τους και ο πελάτης θα την είχε σε 1-2 εργάσιμες τη λάμπα που επιθυμούσε.

Υ.Γ. το έχω ξαναναφέρει σε αρκετά άλλα ποστς ότι "μπακαλίστικες" πολιτικές τύπου Καύκα με τις 10άδες, τις 20άδες, τις 100άδες κλπ θα τους δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα και θα χάνουν μόνιμα πελατεία (όχι ότι αυτό δε συμβαίνει ήδη με τις διαστάσεις που έχουν πάρει οι συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα..)
Καταλαβαίνω και κατανοώ ότι υπάρχουν αδυναμίες και δυσκολίες για τις επιχειρήσεις τις εποχές που διανύουμε αλλά μετά μη μου κλαίγονται αν δεν έχουνε κόσμο εξ' αιτίας αφ' ενός μεν της "πολιτικής" τους αυτής και αφ' ετέρου επειδή προσλαμβάνουν το κάθε άσχετο και "ώχου βαριέμαι" προσωπικό...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να γινει και αποκοπη η νεα συζητηση περι "Ενυδρειακες λαμπες Sylvania Grolux και Aquastar στην Αττκη" σε αλλο θεμα για να μη χαθει εδω.
Συμφωνώ κι εγώ!
Το καλύτερο θα ήτανε να μεταφέρει κάποιος συντονιστής αυτούσιες τις δημοσιεύσεις μας σε νέο θέμα με τον τίτλο που έβαλε ο Σπύρος, για να "καθαρίσει" το παρών θέμα και για να μη χαθούν οι σημαντικότερες πληροφορίες που συζητάμε και για να μπορέσει να τις βρίσκει ο κάθε νέος χομπίστας που αντιμετωπίζει το ίδιο ζήτημα με τον φωτισμό των Juwel ενυδρείων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 25-05-14 στις 03:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 fancy gianni zym Ενυδρεία με χρυσόψαρα 63 17-07-14 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07635 seconds with 15 queries