Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 31-01-09, 12:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανα φωτοβολταικο ρε παιδια.... Μηπως πεσανε οι τιμες?

ενας ξαδερφος μου ειναι τχνικος φωτοβολταικων στην γερμανια και τον ειχα ρωτησει να μου πει ποσο θα πηγαινε να βαλω φωτοβολταικα για το φισρουμ

το κοστος με τιμες χονδρικης στην γερμανια ηταν γυρω στα 4 χιλιαρικα για ολο το φισρουμ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λυπαμαι τον καημμενο το διευθυντη της ΔΕΗ. Ο καημμενος πηρε μια πενιχρη αυξηση και εφτασε τα μολις 400.000 ευρω (καπου εκει). Μιλαμε για τα φανερα παντα ετσι μην μπερδευομαστε....
εγω αρχισει να πιστευω πως τα κανει επιτηδες να αποληθει και παρει την αποζημιωση , θα ειναι κανα 1.000.000 ευρω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fishme1 : 31-01-09 στις 12:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 31-01-09, 12:54
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας ξαδερφος μου ειναι τχνικος φωτοβολταικων στην γερμανια και τον ειχα ρωτησει να μου πει ποσο θα πηγαινε να βαλω φωτοβολταικα για το φισρουμ

το κοστος με τιμες χονδρικης στην γερμανια ηταν γυρω στα 4 χιλιαρικα για ολο το φισρουμ
ποσες λαμπες και ποσα ενυδρεια. μπορεις χονδρικα να υπολογισεις την καταναλωση?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-01-09, 12:57
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Niko μπορει να ερθει ελλαδα να τα βαλει? Σοβαρα μιλαω... Για ποσα KW σου ειπε 4 χιλιαρικα?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 31-01-09, 12:58
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

να τα βρω γιατι τα ειχαμε γραψει και ηταν υπολογισμενα με εναν τελικο αριθμο ενυδρειων
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 31-01-09, 13:00
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Niko μπορει να ερθει ελλαδα να τα βαλει? Σοβαρα μιλαω... Για ποσα KW σου ειπε 4 χιλιαρικα?
ρε θα στα βαλω εγω σου λεω. τα λεφτα ειανι λιγα πιστευω τηρουμενου των αναλογιων.πιστευω συμφερει. ε θελω λεφταα θα τα βρουμε με κατι τρομπετα που θελω
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-01-09, 13:01
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εγω θελω ομως να βαλω και για το σπιτι αν βαλω + ενυδρεια..... Η δεν λεει?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-01-09, 13:03
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θελω ομως να βαλω και για το σπιτι αν βαλω + ενυδρεια..... Η δεν λεει?
ανεβαινεις πολυ μετα θεοφιλε. θελεις αλλα κολπα πολυ πιο ακριβα...εχει τεραστια διαφορα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-01-09, 22:46
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, εμένα μου πήγε απο 100-110¤ στα 300¤ χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή στα ενυδρεία.

Δεν παίζει λοιπόν μόνο η επιπλέον κατανάλωση αλλά και οι επιπλέον χρεώσεις.

Εξ'άλλου, η ΔΕΗ είναι πιστεύω η μοναδική εταιρία στον κόσμο που, ως γνωστόν, όσο περισσότερο "καις" τόσο περισσότερο χρεώνεσαι!!
και νόμιζα ότι είμαι μονο εγώ!!!!
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-01-09, 23:17
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Όποιος (τυχερός) έχει fish room βάζει νυχτερινό και ανάβει φώτα τις νύχτες. Έχει τρελή διαφορά...

Προσοχή όποιος έχει fish room σε υπόγειο και παίρνει ρεύμα από το κοινόχρηστο. Πληρώνει τα διπλά ακόμη και από αυτούς που δεν έχουν νυχτερινό. Το κοινόχρηστο είναι πανάκριβο. Καλλίτερα να κατεβαίνεις τις σκάλες με λυχνοφάναρο...!!!
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-02-09, 08:37
Το avatar του χρήστη faxkosit
faxkosit Ο χρήστης faxkosit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Αγαπημένοι χομπιστες κουλαρετε λίγο
1)η δεη πουλάει – ακόμα και με τις τελευταίες αυξήσεις- το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη ενώ έχουμε την ακριβότερη βενζίνη προ φόρων στην Ευρώπη με 4 εταιρίες στην εμπορεία- σκεφτείτε τι έχει να γίνει αν παρουσιαστούν και άλλες εταιρίες ρεύματος
2)αλλάξατε όλες τις λάμπες του σπιτιού με ηλεκτρονικές – και όλες τις άλλες με τ5
3)τα φωτοβολταικα είναι η ποιο μεγάλη απατή της οικολογίας, γιατί για ένα σπίτι πχ θέλεις 15.000 ε και όταν σε 15 χρόνια έχεις κάνει εξόφληση , έχουν περάσει ήδη 5 που έχεις αντικαταστήσει τα συστήματα σου – στην ποιο καλή των περιπτώσεων--- η δεη είναι χαζή και δεν τοποθετεί χιλιάδες στην Ελλάδα?
4)Στον λογαριασμό του ρεύματος πληρώνεις 7 πράγματα με ποιο ακριβό αυτό των τελών των δήμων – ψέξτε τοοοοοο
5) Το νυχτερινό είναι και αυτό απάτη γιατί έχει πάγιο και αξίζει μόνο για πολύ μεγάλες καταναλώσεις πάνω από 3000 kvh το τετράμηνο
6)Αγοράστε αντλίες χαμηλής κατανάλωσης όχι κινεζικές γιατί άλλα γράφουν και άλλα κάνουν
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 09-02-09, 11:30
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπημένοι χομπιστες κουλαρετε λίγο
1)η δεη πουλάει – ακόμα και με τις τελευταίες αυξήσεις- το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη ενώ έχουμε την ακριβότερη βενζίνη προ φόρων στην Ευρώπη με 4 εταιρίες στην εμπορεία- σκεφτείτε τι έχει να γίνει αν παρουσιαστούν και άλλες εταιρίες ρεύματος
2)αλλάξατε όλες τις λάμπες του σπιτιού με ηλεκτρονικές – και όλες τις άλλες με τ5
3)τα φωτοβολταικα είναι η ποιο μεγάλη απατή της οικολογίας, γιατί για ένα σπίτι πχ θέλεις 15.000 ε και όταν σε 15 χρόνια έχεις κάνει εξόφληση , έχουν περάσει ήδη 5 που έχεις αντικαταστήσει τα συστήματα σου – στην ποιο καλή των περιπτώσεων--- η δεη είναι χαζή και δεν τοποθετεί χιλιάδες στην Ελλάδα?
4)Στον λογαριασμό του ρεύματος πληρώνεις 7 πράγματα με ποιο ακριβό αυτό των τελών των δήμων – ψέξτε τοοοοοο
5) Το νυχτερινό είναι και αυτό απάτη γιατί έχει πάγιο και αξίζει μόνο για πολύ μεγάλες καταναλώσεις πάνω από 3000 kvh το τετράμηνο
6)Αγοράστε αντλίες χαμηλής κατανάλωσης όχι κινεζικές γιατί άλλα γράφουν και άλλα κάνουν
1) μου εκανε εντυπωση αυτο που λες και το εψαξα λιγο... ειναι λιγο αληθεια... για τις πρωτες , λιγες κιλοβατωρες καθε τετραμηνου, η δεη ειναι αρκετα πιο φτινη, αν παμε ομως για πανω απο 1500 κιλοβατορες ανα τετραμηνο, το οποιο ειανι απολυτως σιγουρο (εκτος αν εχεισ μονο οικονομικεσ λαμπες και μαγειρευεισ-θεμενεσε με αεριο) τοτε οι τιμες στην ευρωπη ειναι περιπου οι μισες!!! στην αμερικη εναι πολυ πιο φτινα
2)ηλεκτρονικες δεν καταλαβενω τι ενοεις, αλλα οικονομικες φθορισμου κτλ ειναι προχειρη λυση αναγκης, σε λιγο δεν θα υπαρχουν στην αγορα... δεν ανακυκλωνωντε και εχουν τροποντινα απαγορευτει... η τεχνολογια λεντ θα μασ σωσει (μεγαλο αυτο το ΘΑ)
3)τα φωτοβολταικα δεν ειναι απλα φτινη πηγη ενεργειας, ειναι εναλλακτικη. μπορει να ειναι πιο φτινη, ειδικα αν το μισο απο το κοστοσ των 15.000 το καλυπτε η επιδοτιση της ΕΕ, που ισχυει σε ολα τα κρατη εκτος απο την ελλαδα... (εναλλακτικη λυση, βιοσιμη στο διινεκες, και ανεξαρτιτη απο διακημασεις τιμων λόγω πολεμων κτλ)
4)οντος, εχεισ απολυτο δικιο
5)οντος εχεις δικιο, ο μονος τροπος να συμφαιρει ειναι να κανεισ συνηδιτη χρηση του... πραγμα δυσκολο
6)και εδω εχεισ δικιο, οι μεγαλες καταναλωσεις ειναι στον φωτισμο και στις αντλειες... βεβαια και οι ευροπαικες αντλιες δεν ειναι κατα πολυ καλυτερες στην καταναλωση...απο οτι διαβαζω απο ανθρωπους που κανουν μετρισεις... αλλα 10-20% φτινοτερα δεν ειναι και λιγο... παντος ολοι εχουν ανακτιβιες στις δηλωμενες καταναλωσεις...

Η ΔΕΗ δουλευει μεσα στα ελληνικα προτυπα λειτουργιας... δεν περιμενει κανεις μας να προτοπορισει η ΔΕΗ στον τροπο αντιμετωπισης του πελατη, εδω απλα γκρινιαζουμε χωρις αναμονη για κατι καλυτερο.
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 09-02-09, 15:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπημένοι χομπιστες κουλαρετε λίγο
1)η δεη πουλάει – ακόμα και με τις τελευταίες αυξήσεις- το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη ενώ έχουμε την ακριβότερη βενζίνη προ φόρων στην Ευρώπη με 4 εταιρίες στην εμπορεία- σκεφτείτε τι έχει να γίνει αν παρουσιαστούν και άλλες εταιρίες ρεύματος
Το προβλημα ειναι η κλιμακωτη χρεωση....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
2)αλλάξατε όλες τις λάμπες του σπιτιού με ηλεκτρονικές – και όλες τις άλλες με τ5
Αυτο ειναι παλια ιστορια. Εδω και μια δεκαετια ειναι εφικτο, (και πολλοι το εχουν κανει ηδη εδω και καιρο)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
3)τα φωτοβολταικα είναι η ποιο μεγάλη απατή της οικολογίας, γιατί για ένα σπίτι πχ θέλεις 15.000 ε και όταν σε 15 χρόνια έχεις κάνει εξόφληση , έχουν περάσει ήδη 5 που έχεις αντικαταστήσει τα συστήματα σου – στην ποιο καλή των περιπτώσεων--- η δεη είναι χαζή και δεν τοποθετεί χιλιάδες στην Ελλάδα?
Τα φωλτοβολταικα δεν ειναι λυση για ολες τις περιπτωσεις...
Απλως υπο συνθηκες βολευουν. Ειδικα για ενυδρεια, που τα φορτια ειναι λιγο πολυ 24ωρα ειναι μαλλον ασκοπα τα φωτοβολταικα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
4)Στον λογαριασμό του ρεύματος πληρώνεις 7 πράγματα με ποιο ακριβό αυτό των τελών των δήμων – ψέξτε τοοοοοο
Αυτο ειναι γνωστο. Την αναλυση κοιταμε, οχι το συνολικο ποσο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Το νυχτερινό είναι και αυτό απάτη γιατί έχει πάγιο και αξίζει μόνο για πολύ μεγάλες καταναλώσεις πάνω από 3000 kvh το τετράμηνο
Εδω θα διαφωνισω. Με λιγη καλη θεληση μπορουμε να μετατοπισουμε
φορτια στις ωρες του νυχτερινου, ωστε να ερθει η καταναλωση 50-50%
νυχτερινο- ημερησιο.
Και επειδη οι 2000kw το τετραμηνο για ενα φυσιολογικο σπιτι με ενυδρειο και υπολογιστη ερχονται ευκολα, το νυχτερινο σωζει την κατασταση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
6)Αγοράστε αντλίες χαμηλής κατανάλωσης όχι κινεζικές γιατί άλλα γράφουν και άλλα κάνουν
Να προσθεσω το ποσο αντιοικονομικα ειναι τα sump. Και χωρις προθεση να κανω διαφημιση, τα τελευταια φιλτρα της eheim, για μεγαλα ενυδρεια καταναλωνουν μολις 16watt. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο στην συνολικη καταναλωση.

Οσο για τα περι απαγορευσης οικονομικων λαμπτηρων, που το ειδατε?
Υπαρχει αποφαση για καταργηση των λαμπτηρων ΠΥΡΑΚΤΩΣΕΩΣ απο 100watt και πανω απο το 2012...

Δειτε και αυτο το post εδω που τα λεει αναλυτικα...
http://www.cpusers.gr/showthread.php?p=13784
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 09-02-09, 19:16
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

http://www.pb-free.info/transposition.htm
αυτο ισχυει ιδι, περιμενουμε την δευτερη φαση...
στην ελλαδα βεβαια θα φαμε πολλα προστιμα μεχρι να συμμορφοθουμε
http://www.eubusiness.com/Environ/re...bstances-rohs/
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 24-03-09, 11:58
Το avatar του χρήστη DreamerZ1000
DreamerZ1000 Ο χρήστης DreamerZ1000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to DreamerZ1000
Προεπιλογή

Ισως να γίνεται δουλιά με inverter + μπαταρια + ηλιακό κάτοπτρο......

Έχει ψάξει κανένας για κάτι τέτοιο?

(για 1 ενυδρείο)
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 24-03-09, 12:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

το ινβερτερ τι το θελεις?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 24-03-09, 12:25
Το avatar του χρήστη DreamerZ1000
DreamerZ1000 Ο χρήστης DreamerZ1000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to DreamerZ1000
Προεπιλογή

για να βγάζεις 220 volt.... στη θεορία, γίνεται και αν καρφοσεις πανω σε ενα παλιο Ups ενα μικρο κατοπτρο, και βάλεις αναποδα τα καλώδια της μπαταρίας του ups δουλέβει και σαν inverter
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-03-09, 12:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ααα τους ανορθοτες...ναι οκ.εγω ειχα κατι αλλο στο μυαλο μουκοιτα ειναι το επομενο πραγμα που θα κανω.αυτη τη στιγμη εχω πολλα μετωπα ανοιχτα.φτιαχνω ενα μικρο fish room παραλληλα μελεταω και τη κατασκευη ενος chiller και θα κανω και τα φωτοβολταικα να τροφοδοτουν σε οποιο ποσοστο με συμφαιρει το fish room..αλλα αν θελεις καποια βοηθεια και μπορουμε να βοηθησουμε...εδω ειμαστε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DreamerZ1000 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να βγάζεις 220 volt.... στη θεορία, γίνεται και αν καρφοσεις πανω σε ενα παλιο Ups ενα μικρο κατοπτρο, και βάλεις αναποδα τα καλώδια της μπαταρίας του ups δουλέβει και σαν inverter
το εχουμε κανει στη σχολη προς μελετη(κατι παρομοιο)....εγω δεν θα το εκανα.ειναι βασικο κομματι μιας σωστης εγκαταστασεις και δεν κοστηζει και τρελα λεφτα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 24-03-09 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-03-09, 12:34
Το avatar του χρήστη DreamerZ1000
DreamerZ1000 Ο χρήστης DreamerZ1000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to DreamerZ1000
Προεπιλογή

βασικά πρέπει να ξέρουμε πόσα watt είναι π εξοπλισμός που έχουμε αθροιστικά στα ενυδρεία και να προχωρήσουμε με τα κατάλληλα υλικά...


απο ebay το όλο σύστημα δεν νομίζω να ξεφεύγει πολύ πάνω απο 90 ευρο
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-03-09, 13:33
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ολα εχουν απαντηθει πριν λιγο καιρο.αν κανεις μια αναζητηση θα βρεις ολες τις απαντησεις.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-03-09, 17:19
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DreamerZ1000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως να γίνεται δουλιά με inverter + μπαταρια + ηλιακό κάτοπτρο......

Έχει ψάξει κανένας για κάτι τέτοιο?

(για 1 ενυδρείο)
φανταζομε πως θα κανεισ και καλη δουλια και χωρις την μπαταρια... την ημερα εχεισ αναγκη απο chiller και φωτα... και την νυχτα η δεη θα αναλαμβανει τουσ κυκλοφοριτεσ και αντλιες...

το λεω επιδη η τεχνολογια της μπαταριας δεν ειναι ακομα up to speed
__________________
Οι ερωτήσεις μου, αναζητούν την άποψη σας, τις κάνω και σε άλλα φόρουμ, και μετά διαμορφώνω άποψη δική μου... εκφράστε ελεύθερα την άποψη σας, με όποιον τρόπο σας αρέσει-σας πάει, δεν θα σας θεωρήσω ποτέ υπεύθυνο για δική μου απόφαση που βασίστηκε ή όχι σε δική σας άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 25-03-09, 02:23
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faxkosit Εμφάνιση μηνυμάτων
.......τα φωτοβολταικα είναι η ποιο μεγάλη απατή της οικολογίας, γιατί για ένα σπίτι πχ θέλεις 15.000 ε και όταν σε 15 χρόνια έχεις κάνει εξόφληση , έχουν περάσει ήδη 5 που έχεις αντικαταστήσει τα συστήματα σου – στην ποιο καλή των περιπτώσεων--- η δεη είναι χαζή και δεν τοποθετεί χιλιάδες στην Ελλάδα?
Να κάποιοι ....πιο χαζοί από τη ΔΕΗ
"Η Γερμανία έχει εγκαταστήσει το φωτοβολταϊκό σύστημα στο Pocking με 10 MW και στο Arnstein με 12 MW, ενώ σχεδιάζεται ένα πάρκο συνολικής παραγόμενης ισχύος 40 MW στο Muldentalkreis. Η Πορτογαλία έχει ένα πάρκο στην περιοχή Serpa συνολικής ισχύος 11 MW και σχεδιάζει την κατασκευή ενός νέου ισχυρότερου στην περιοχή Moura με ισχύ 62 MW. Και η Ισπανία όμως σχεδιάζει την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συνολικής ισχύος 20 MW. Τέλος ένα πολύ μεγάλο φωτοβολταϊκό σύστημα έχει δρομολογηθεί στην Αυστραλία, συνολικής ισχύος 154 MW, που αναμένεται να ολοκληρωθεί το 2013
Επίσης η Κίνα έχει ανακοινώσει ότι κατασκευάζει ένα φωτοβολταϊκό πάρκο που θα παράγει 1,5 GWp ενέργειας "
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 25-03-09, 16:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ να ρωτήσω αν ξέρετε αν υπάρχει διαφορά στο κόστος και φυσικά στη χρέωση από τη ΔΕΗ, του τριφασικό με το μονοφασικό ρεύμα;

Πρόσφατα μετακόμισα σε διαμέρισμα με μονοφασικό ρεύμα. Θα χρεώνομαι λιγότερο στα ίδια kw και πόσο περίπου; Στο τελευταίο τετράμηνο που ήμουν στο προηγούμενο σπίτι και με τριφασικό ρεύμα είχα πληρώσει 400 ευρώ συνολικά, αρκετά χρήματα αν σκεφτείς ότι υπήρχε ηλιακός και μπόιλερ, ψυγείο με μικρή κατανάλωση, όχι καταψύκτες, περιορισμένη χρήση κουζίνας.

Και κάτι άλλο αυτές οι υποτιθέμενες λάμπες οικονομίας είναι διάφορες ποιότητες; Κάθε πότε θέλουν άλλαγμα; Το ρωτάω γιατί όποτε πάω στου κουμπάρου μου που έχει από δαύτες φεύγω θεόγκαβος. Φέγγουν ίσα-ίσα για να μη πέσεις σε κανένα τραπεζάκι, για να διαβάσεις κάτι ούτε λόγος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 25-03-09, 18:37
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάποιοι ....πιο χαζοί από τη ΔΕΗ
"Η Γερμανία έχει εγκαταστήσει το φωτοβολταϊκό σύστημα στο Pocking με 10 MW και στο Arnstein με 12 MW, ενώ σχεδιάζεται ένα πάρκο συνολικής παραγόμενης ισχύος 40 MW στο Muldentalkreis. Η Πορτογαλία έχει ένα πάρκο στην περιοχή Serpa συνολικής ισχύος 11 MW και σχεδιάζει την κατασκευή ενός νέου ισχυρότερου στην περιοχή Moura με ισχύ 62 MW. Και η Ισπανία όμως σχεδιάζει την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συνολικής ισχύος 20 MW. Τέλος ένα πολύ μεγάλο φωτοβολταϊκό σύστημα έχει δρομολογηθεί στην Αυστραλία, συνολικής ισχύος 154 MW, που αναμένεται να ολοκληρωθεί το 2013
Επίσης η Κίνα έχει ανακοινώσει ότι κατασκευάζει ένα φωτοβολταϊκό πάρκο που θα παράγει 1,5 GWp ενέργειας "
και στην ελλαδα εχει πολλα...αλλα τι να πεις.αμα δεις το ποστ απο την αρχη μαλλον ανακαλυψα πρωτος τα φωτοβολταικααφου δεν θελει δεν πειραζει
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-04-09, 11:31
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas72 Εμφάνιση μηνυμάτων
....σας έχω ευχάριστα ΝΕΑ, θα πάρετε εξοπλισμό....σχεδόν τσάμπα..θα το γυρίσω σε γλυκό.
καμια σχέσει με την ΔΕΗ, αλλα την απόφαση την πήρα...είμαι λίγο ότι νάνε. !


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....295#post349295
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 13-10-11, 23:24
Γιαννης Ιωακειμιδης Ο χρήστης Γιαννης Ιωακειμιδης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κοστος ΔΕΗ π.χ. ας πουμε οτι το συνολο της καταναλωσης ολου του ενυδρειου ειναι 200W το πολαπλασιαζουμε χ 24 ωρες χ 365 ημερες =1752000 το διαιρουμε / 1000 = 1752 χ 0,12 τιμη κιλοβατορας = 210,24 ευρω τον χρονο. Αυτη ειναι η καταναλωση ενος ενυδρειου ολο τον χρονο / 12 = 21ευρω τον μηνα τελος.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-10-11, 07:36
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

0,12 η κιλοβατορα??
εγω γιατι ξερω 0,072..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 14-10-11, 08:08
Γιαννης Ιωακειμιδης Ο χρήστης Γιαννης Ιωακειμιδης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Μην μπερδευεστε αλλο W και αλλο KW δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα ρωτηστε εναν ηλεκτρολογο να σας πει ποσο ρευμα θα πληρωσετε!!!
-------------------------
Η KW στα σπιτια ειναι 0,12 σε καποια καταστηματα που εχουν μεγαλη καταναλωση ρευματος κανεις συμβολαιο με την ΔΕΗ και μπορει να γινει και 0,060

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Ιωακειμιδης : 14-10-11 στις 08:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-10-11, 12:50
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Σε εμενα 0,072 γραφει παντως
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 14-10-11, 14:43
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

και σε μενα 0,072 γραφει, και γιατι παρακαλω τη συνολικη καταναλωση να την πολ/με επι 24 ωρες ???? τις λαμπες 24 ωρες τις καίμε , ο θερμαντηρας αν εχουμε και elliwel 24 ωρες σερι δουλευει ???
ΠΧ εγω που χω θαλασσινο 24 ωρες δουλευουν μονο οι κυκλοφοριτες (4,5 + 4,5 watt) , η αντλια σκιμερ 34 watt και η αντλια επηστροφης του sump (64 watt) , oι 2 λαμπες αναβουν 7 και 6 ωρες αντε το χειμωνα που σκοτεινιαζει νωρητερα καπου 8 και 7 ωρες.
Σε γλυκος οντος ειναι καλύτερα τα πραγματα γιατι μονο ενα φιλτρο δουλευει 24 ορώ και υπαρχουν καλα και δυνατα φιλτρα μεχρι το πολυ 15 watt .

εδω υπαρχει αρχιακι για υπολογισμο.

(για τη ακριβια γραφει 0,07169 KW)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-10-11, 18:03
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω δεν αλλαξα τιποτα.... και μου ηρθε 300κβ παραπανω απο οτι ερχοταν τισ προηγουμενες χρονιες........ γυρω στα 50 ευρω πανω!!!!!! δεν ξερω μαλλον 8α το γυρισω σε ελλας!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
FOWLR & Soft Corals mad Reef 40 17-07-07 13:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10164 seconds with 16 queries