Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-06-09, 14:00
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

κοιτα το εχω κανα 2ωρο που δουλευει στα 3V κ η θερμοκρασια παραμενει στους 26 οπως ηταν κ πριν!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-06-09, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ace Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω βάλει και εγώ τα ίδια ανεμιστήρια με τον chris7 , και είναι όντως θορυβώδη ως προς την λειτουργία τους (ακούγετε το φύσημα του αέρα) , αλλά πιστέυω οτι είναι καθαρά θέμα στροφών (2500rpm).
Το θέμα είναι αν μειώσουμε τις στροφές τους με κάποιον controller (ώστε να μην ακούγονται τόσο) αν θα είχαμε καλή απόδοση.
Και μια ερώτηση για τον delta.Είχες προτείνει (αν θυμάμαι καλά) αυτόν τον controller http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806160
Μπορεί να δουλέψει με απλά ανεμιστηράκια απλά παρεμβάλοντας τον στις δύο φάσεις , ή θα πρέπει να πάρεις τα ανεμιστηράκια που βγάζουν τέσσερα καλώδια?
Εγω εχω ακομα πιο δυνατο (3000 στροφες zalman), ο θορυβος απο το φυσημα του αερα ειναι αναμενομενος αναλογα και τις στροφες του ανεμηστηρα αλλα και την ποιοτητα κατασκευης του, ο σκοπος ειναι να μην επιδεινωνουμε το προβλημα με λαθος εγκατασταση κλπ
Αν δοκιμασουμε τον ανεμηστηρακι πριν το εγκαταστησουμε θα δουμε οτι ο θορυβος ειναι απειροελαχιστος, οι υπολοιπο παραγοντες (εγκλωβισμος αερα, τοποθετηση-τριγμοι στο καπακι , ρυθμιση στροφων απο το τροφοδοτικο κλ) δημιουργουν το προβλημα.
(Αν ειναι στην κρεβατοκαμαρα το ενυδρειο ειναι ενα προβλημα ο θορυβος, αλλα παρουσιαζονται και τοσα αλλα προβληματα σε αυτη την περιπτωση, που εγω αποφευγω να εχω ενυδρειο στην κρεβατοκαμαρα.)
Οταν πρωτοειχα βαλει τα ανεμηστηρια ειχα ενα να βγαζει εξω αλλα απο τη στιγμη που ειχα τρυπες να βγαινει ο αερας, το γυρισα και αυτο μεσα και εχω καλυτερη ψυξη.
Ο θορυβος ομως ανεβηκε λογω εγλωβισμου του αερα παρολο που εχει τρυπες για σωληνες. Ειναι μικρες τρυπες γι'αυτο κανει σιφωνι.
Μια λυση ειναι να αφηνουμε χαραμαδα στο καπακι ή να ανοιξουμε την τρυπα της ταιστρας (αν δεν χρησιμοποιηται).
Επειδη ομως κανει μινι ανεμοστροβιλο απο κατω και πανω στο νερο, δοκιμαστε να ακουμπησετε το κουμπωμα της ταιστρας στη μεση της τρυπας της για να διακοψει τον κυκλο.

----------------------------------------------------------------
Το controller ειναι μια πολυτελεια και οπως ειπε και ο gmanes με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου εισαι καλυμενος.
Αν επιμενεις να βαλεις ομως, εδω φαινεται πως μπαινει. ποστ 4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα το εχω κανα 2ωρο που δουλευει στα 3V κ η θερμοκρασια παραμενει στους 26 οπως ηταν κ πριν!
Δυσκολο να γινει αυτο με 3V. Αυτο το ειχα πετυχει μονο σε 45λιτρο και με ενα 80mm 3000 στροφων.
Κατι δεν μου αρεσει.
Για κλειστα και τελειως.
ΥΓ πολυ καλη δουλεια εκανες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-06-09, 17:48
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω ακομα πιο δυνατο (3000 στροφες zalman), ο θορυβος απο το φυσημα του αερα ειναι αναμενομενος αναλογα και τις στροφες του ανεμηστηρα αλλα και την ποιοτητα κατασκευης του, ο σκοπος ειναι να μην επιδεινωνουμε το προβλημα με λαθος εγκατασταση κλπ
Αν δοκιμασουμε τον ανεμηστηρακι πριν το εγκαταστησουμε θα δουμε οτι ο θορυβος ειναι απειροελαχιστος, οι υπολοιπο παραγοντες (εγκλωβισμος αερα, τοποθετηση-τριγμοι στο καπακι , ρυθμιση στροφων απο το τροφοδοτικο κλ) δημιουργουν το προβλημα.
(Αν ειναι στην κρεβατοκαμαρα το ενυδρειο ειναι ενα προβλημα ο θορυβος, αλλα παρουσιαζονται και τοσα αλλα προβληματα σε αυτη την περιπτωση, που εγω αποφευγω να εχω ενυδρειο στην κρεβατοκαμαρα.)
Οταν πρωτοειχα βαλει τα ανεμηστηρια ειχα ενα να βγαζει εξω αλλα απο τη στιγμη που ειχα τρυπες να βγαινει ο αερας, το γυρισα και αυτο μεσα και εχω καλυτερη ψυξη.
Ο θορυβος ομως ανεβηκε λογω εγλωβισμου του αερα παρολο που εχει τρυπες για σωληνες. Ειναι μικρες τρυπες γι'αυτο κανει σιφωνι.
Μια λυση ειναι να αφηνουμε χαραμαδα στο καπακι ή να ανοιξουμε την τρυπα της ταιστρας (αν δεν χρησιμοποιηται).
Επειδη ομως κανει μινι ανεμοστροβιλο απο κατω και πανω στο νερο, δοκιμαστε να ακουμπησετε το κουμπωμα της ταιστρας στη μεση της τρυπας της για να διακοψει τον κυκλο.

----------------------------------------------------------------
Το controller ειναι μια πολυτελεια και οπως ειπε και ο gmanes με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου εισαι καλυμενος.
Αν επιμενεις να βαλεις ομως, εδω φαινεται πως μπαινει. ποστ 4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435



Δυσκολο να γινει αυτο με 3V. Αυτο το ειχα πετυχει μονο σε 45λιτρο και με ενα 80mm 3000 στροφων.
Κατι δεν μου αρεσει.
Για κλειστα και τελειως.
ΥΓ πολυ καλη δουλεια εκανες
delta καταρχην σε ευχαριστω!
θα δοκιμασω αυτο που λες!τι σου περναει απο το μυαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-06-09, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
delta καταρχην σε ευχαριστω!
θα δοκιμασω αυτο που λες!τι σου περναει απο το μυαλο?
Στην καλυτερη οτι δεν κανει ζεστη στο σπιτι σου, στη χειροτερη εχεις λαθος ενδειξη στο θερμομετρο κανε διασταυρωση και με αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-06-09, 17:53
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην καλυτερη οτι δεν κανει ζεστη στο σπιτι σου, στη χειροτερη εχεις λαθος ενδειξη στο θερμομετρο κανε διασταυρωση και με αλλο.
πιστεψε εχει ζεστη το σπιτι μου πριν βαλω τα ανεμιστηρακια χτυπουσε 30αρες το ενυδρειο!
αλλα οσο αφορα το θερμομετρο εχω 2 θερμομετρα στο ενυδρειο κ τα 2 μου δειχνουν την ιδια θερμοκρασια!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-06-09, 18:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεψε εχει ζεστη το σπιτι μου πριν βαλω τα ανεμιστηρακια χτυπουσε 30αρες το ενυδρειο!
αλλα οσο αφορα το θερμομετρο εχω 2 θερμομετρα στο ενυδρειο κ τα 2 μου δειχνουν την ιδια θερμοκρασια!
Τοτε ΟΚ γλυτωσες απο το θορυβο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-06-09, 19:06
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
30αρες το ενυδρειο!
!
μια χαρά για δίσκους
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-06-09, 09:14
ace Ο χρήστης ace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2009
Περιοχή: Καστέλλα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πιο απλό αν έχεις ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό είναι να δώσεις λιγότερη βολτ και να δοκιμάσεις... Μπορείς επίσης να αγοράσεις και ένα απλό αναλογικό ποτενσιόμετρο (στοιχίζει μερικά λεπτά από μαγαζί με ηλεκτρονικά) και να το παρεμβάλεις στον θετικό πόλο...
Παράθεση:
Το controller ειναι μια πολυτελεια και οπως ειπε και ο gmanes με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου εισαι καλυμενος.
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aνεμιστηρακια kalagio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 12-07-08 15:29
ανεμιστηρακια rpm jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 03-06-08 22:22
Ανεμιστηρακια BECRIS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 03-06-08 17:01
ανεμιστηρακια...... gohn1990 Γλυκό νερό - Γενικά 10 21-05-08 13:07
ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ ΑΝΤΩΝΗΣ1980 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 28-03-08 16:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04462 seconds with 15 queries