Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-09, 23:03
*claire* Ο χρήστης *claire* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Άρρωστο pearlscale?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 30 λ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 μήνα

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 2 εβδομάδες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 pearlscale

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50% ανα 20 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 31/1/09
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε μέρα ενα φυλλαρακι Tetra Fin


Η αλήθεια είναι οτι πριν το ενυδρείο,τα ψαράκια ζούσαν σε γυάλα για τρεις μήνες.Το αρρωστο μου ψαράκι απο τότε που το πήρα δεν κολυμπάει κανονικά.Καθόταν στην επιφανεια του νερού ανάποδα σαν να κάνει κατακόρυφο αλλα πάντα ήταν προθυμό να φάει το φαγητό του.Όταν ρωτησα στο μαγαζι που το πήρα μου είπαν οτι ίσως έχει πρόβλημα πλέυσης ή ότι είναι έτσι ο χαρακτήρας του.Άπο τότε που πήρα το ενυδρείο ,για να μην ζουν μέσα σε μια γύαλα, το ένα είναι πόλυ χαρούμενο και ζωηρό και το άρρωστο ειναι μονίμως σε μια γωνία ακίνητο και όταν φεύγει απο εκεί τον παρασέρνει το ρεύμα του νερού μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να κάνει χορευτικές φιγούρες χωρίς να θέλει.
Τις τελευταίες 3 μέρες έχει σταματήσει να τρώει, και καθεται μονίμως ακίνητο στη γωνία του .Παρατήρησα οτι πίσω απο την κοιλιά του ,του λέιπουν λέπια και έχει κόκκινα σημαδάκια.H αναπνοή του είναι φυσιολογική προς αργή.

Μετρήσεις δεν κάνω καθόλου στο νερό διότι ειμαι ακόμα νέα στο θέμα και δεν εχω τα σύνεργα.Επίσης μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να κάνω μετρήσεις γιατί είναι χρυσόψαρα αλλά απο οτι διαβάζω θα ήταν σωστό να προσέχω το νερό τους.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα?
Μπόρω να κανω κάτι για να σώσω το ψαράκι μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-09, 12:31
*claire* Ο χρήστης *claire* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Μετά απο μία εβδομάδα ,χωρίς κάμια απάντηση στο post μου, το ψαράκι μου πέθανε.
Θέλω να πιστεύω οτι απλά δεν είχατε κάτι να μου πείτε και οτί δεν είναι ένα θύμα "κοινωνικού ρατσισμού" επειδή είναι χρυσόψαρο.
Συγνώμη για τα λόγια μου αλλά είμαι στεναχωρεμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-09, 13:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λυπαμαι για το ψαρακι σου....
να διευκρινισω πρωτα απο ολα πως δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...να μην ασχοληθηκε δηλαδη κανεις με το ψαρακι σου επειδη ειναι χρυσοψαρο...στο φορουμ υπαρχει ολοκληρη κατηγορια για τα ψαρια αυτα...
διαβαζοντας το ποστ σου οντως αρχικα σου δινει την εντυπωση προβληματος νηκτικης κυστης....αλλα τα επομενα συμπτωματα που αναφερεις εδειχναν πως το ψαρακι ηταν στα τελευταια του δυστυχως...προφανως δεν ειχε καποιος να σου δωσει συμβουλη επαυτου...
αυτο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να προσεχεις τα αλλα ψαρακια που (θα) εχεις....διαβασε καλα στην κατηγορια κρυου νερου...
να εχεις ποικιλια τροφων και να κανεις αλλαγες τουλαχιστον 30% καθε βδομαδα....αυτο για καταλληλο ενυδρειο....αναφερομενη σε 30 λιτρα τα πραγματα ειναι δυσκολα μιας και τα ψαρια αυτα θελουν ευρυχωρια....
πρωτη μου συμβουλη αν θες να διατηρεις χρυσοψαρα ειναι ενα μεγαλυτερο ενυδρειο...
για την ωρα κανε μια αναλυτικη παρουσιαση για να ακουσεις γνωμες για το ενυδρειο και τη ρουτινα σου..
ευχομαι απο εδω και περα ολα να πηγαινουν καλυτερα...αυτο ομως εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο εσενα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-02-09 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-09, 15:15
*claire* Ο χρήστης *claire* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-12, 09:02
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Καλημερα
μου φερανε ενα pearlscale να προσεχω για το Πασχα σε ενα μπολακι και εκει που ημουν ετοιμος να το ριξω στο μεγαλο ενυδρειο παρατηρησα μεσα στο μπολακι με το νερο ενα διαφανο 'αυγο' να το πω?κατι τετοιο μοιαζει,αλλα δεν ειναι γιατι μπορειναι ειναι μεγαλο 3χ3χιλιοστα.Τωρα τι ειναι αυτο φοβαμαι μην ειναι καμια αρρωστια κ δεν ξερω κ απο που το εβγαλε,απο τα λεπια απο χεσιμο τι να πω....
Επισης σαν φουσκα που ειναι βλεπω να καθεται σε οποια ναναι θεση,δηλαδη αναποδογυριζει πχ κ καθεται ετσι ,αλλες φορες φυσιολογικα.Αν ξερει κανεις ας μου απαντησει να δω τι θα κανω με το ψαρακι.

Ευχαριστω
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστο ή όχι? paraskevi_gr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 15-05-08 12:27
Άρρωστο καναρίνι basillis Άλλα ζώα 13 14-05-08 18:03
Άρρωστο Guppy Δημήτρης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 30-07-07 15:57
Άρρωστο γκάπυ??? Neoklis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 29-04-07 22:03
S.O.S. ’ρρωστο Kribensis newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03667 seconds with 15 queries