Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-13, 11:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή 360 λιτρα στησιμο για γαριδες....

καλημερα!!!!
οπως ειχα πει το 360αρι θα γινει με γαριδες και ισως καποιο μεγαλο κοπαδι απο μικροψαρα...
για την ωρα ειμαι στο στησιμο....
ηρθαν πριν λιγες μερες λιγα κλαδεματα και περιμενω και καποια φυτα κανονικα...
το ενυδρειο εχω ξεκινησει και το στηνω απο δεξια και προχωραω.
ακομη δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο δεν ξερω πως θα βγει...
το diy φιλτρο το βλεπετε στις φωτο. για την ωρα δεν εχει βιολογικα υλικα γιατι δεν εχει τιποτα ζωντανο το ενυδρειο και η βιολογια θα χαθει...

και λιγες φωτο απο το ξεκινημα....







__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-13, 12:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

καλη αρχη!
Για να μην φενετε ετσι το φιλτρο θα μπορουσες να βαλεις ενα πλεγμα με Moss και με τον καιρο να χαθει τελειως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-13, 12:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη αρχη!
Για να μην φενετε ετσι το φιλτρο θα μπορουσες να βαλεις ενα πλεγμα με Moss και με τον καιρο να χαθει τελειως!
ναι δεν εχεις αδικο. αλλα πιστευω με τα φυτα που εβαλα εκει μετα απο λιγο καιρο να μην φενετε... θα φουντωσουν και θα το κρυψουν... αλλα μπορει να βαλω και καμια moss οπως λες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-13, 13:16
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Χαίρομαι να βλέπω όλο και πιο συχνά μεγάλα γαριδάδικα

Για δώσε πληροφορίες... τι υπόστρωμα; ποιες γαρίδες σκέφτεσαι; κ.λ.π

Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-13, 10:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι να βλέπω όλο και πιο συχνά μεγάλα γαριδάδικα

Για δώσε πληροφορίες... τι υπόστρωμα; ποιες γαρίδες σκέφτεσαι; κ.λ.π

Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.
καλα εκανες και το μετεφερες!!!! απλα θα εκανα αλλη παρουσιαση οταν τελειωνα...
οι πληροφοριες ειναι ευκολες....
για αρχη....
360 λιτρα ενυδρειο. καθαρο νερο γυρο στα 300.
υποστρωμα τιποτα. παω για ευκολα φυτα.
φωτισμος για την ωρα 2 Τ8 1.50εκατ. δεν θυμαμαι watt αλλα θα το δουμε κι αυτο.
για γαριδες θα ξεκινησω με red cherry που βρισκω ευκολα και μετα θα δουμε.... θα ηθελα κατι δυσκολο και σπανιο... και να προσπαθησω για καλες αναπαραγωγες...
και σκεφτομαι και κανα κοπαδοψαρο για να εχει λιγο κινηση στο επανω μερος...
αν εχετε να προτεινετε κατι ειμαι ολος αυτια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-13, 15:11
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
360 λιτρα ενυδρειο. καθαρο νερο γυρο στα 300.
υποστρωμα τιποτα. παω για ευκολα φυτα.
φωτισμος για την ωρα 2 Τ8 1.50εκατ. δεν θυμαμαι watt αλλα θα το δουμε κι αυτο.
για γαριδες θα ξεκινησω με red cherry που βρισκω ευκολα και μετα θα δουμε.... θα ηθελα κατι δυσκολο και σπανιο... και να προσπαθησω για καλες αναπαραγωγες...
και σκεφτομαι και κανα κοπαδοψαρο για να εχει λιγο κινηση στο επανω μερος...
αν εχετε να προτεινετε κατι ειμαι ολος αυτια...
Θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι ανάλογα τις γαρίδες που θα βάλεις θα πρέπει να στήσεις και ανάλογα το ενυδρείο σου. Αν αποφασίσεις για red cherry δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλά στρωμένο ενυδρείο και σταθερές παράμετροι που στα 300 λίτρα δε θα τίθεται τέτοιο ζήτημα αλλά...
αν αργότερα θα θελήσεις να βάλεις κάποιο πιο "εξωτικό" είδος θα πρέπει στην ουσία να ξεστήσεις και να στήσεις το ενυδρείο από την αρχή με συγκεκριμένο υπόστρωμα, συγκεκριμένη διακόσμιση-φυτά-πέτρες-ξύλα αλλά και εξοπλισμό.

Σκέψου λοιπόν καλά ποιο είδος γαρίδας θέλεις και στήσε ανάλογα το ενυδρείο σου από την αρχή.

Με τις RCS για ψάρια shrimp safe θα σου πρότεινα iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae ή/και otos.

Για CRS καλύτερα μόνες τους.

Σκέψου και τα λέμε
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-13, 15:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι ανάλογα τις γαρίδες που θα βάλεις θα πρέπει να στήσεις και ανάλογα το ενυδρείο σου. Αν αποφασίσεις για red cherry δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλά στρωμένο ενυδρείο και σταθερές παράμετροι που στα 300 λίτρα δε θα τίθεται τέτοιο ζήτημα αλλά...
αν αργότερα θα θελήσεις να βάλεις κάποιο πιο "εξωτικό" είδος θα πρέπει στην ουσία να ξεστήσεις και να στήσεις το ενυδρείο από την αρχή με συγκεκριμένο υπόστρωμα, συγκεκριμένη διακόσμιση-φυτά-πέτρες-ξύλα αλλά και εξοπλισμό.

Σκέψου λοιπόν καλά ποιο είδος γαρίδας θέλεις και στήσε ανάλογα το ενυδρείο σου από την αρχή.

Με τις RCS για ψάρια shrimp safe θα σου πρότεινα iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae ή/και otos.

Για CRS καλύτερα μόνες τους.

Σκέψου και τα λέμε
κατσε γιατι με μπερδεψες.... red cherry σκεφτηκα να βαλω σαν αρχη γιατι ειναι ευκολες και τις βρισκω με το τσουβαλι...
μετα απο καιρο που θα εχει στρωσει το ενυδρειο ελεγα να ψαχτω για κατι πιο πιο δυσκολο, πιο σπανιο... μπας βγαλουμε στην Ελλαδα καμια καλη αναπαραγωγη.
γιατι ομως θα πρεπει να αλλαξω ολο το ενυδρειο... ?? ειπες, για φυτα, εξοπλισμο, υποστρωμα.... μπορεις να μου εξηγισεις...??? η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να φτιαξω το ενυδρειο και να το χαλασω ξανα μετα... ετσι δεν εχει κανενα νοημα να στρωσει καλα ο βυθος αν πρεπει να το αλλαξω ολο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε γιατι με μπερδεψες.... red cherry σκεφτηκα να βαλω σαν αρχη γιατι ειναι ευκολες και τις βρισκω με το τσουβαλι...
μετα απο καιρο που θα εχει στρωσει το ενυδρειο ελεγα να ψαχτω για κατι πιο πιο δυσκολο, πιο σπανιο... μπας βγαλουμε στην Ελλαδα καμια καλη αναπαραγωγη.
γιατι ομως θα πρεπει να αλλαξω ολο το ενυδρειο... ?? ειπες, για φυτα, εξοπλισμο, υποστρωμα.... μπορεις να μου εξηγισεις...??? η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να φτιαξω το ενυδρειο και να το χαλασω ξανα μετα... ετσι δεν εχει κανενα νοημα να στρωσει καλα ο βυθος αν πρεπει να το αλλαξω ολο....
Ας πούμε ότι ξεκινάς με ότι έχεις και βάζεις τις red cherry και όλα καλά, αρχίζουν να γεννάνε κ.λ.π. αφού δεν είναι και κάτι δύσκολο.
Φτάνεις λοιπόν στο σημείο και πες ότι αποφασίζεις να βάλεις crystal red. οπότε έχουμε..

σε πρώτη φάση ο συνδυασμός CRS με RCS δεν είναι ότι καλύτερο αφού οι δεύτερες είναι πιο ανθεκτικές, πιο δραστήριες στην εύρεση τροφής και γεννάνε ευκολότερα με αποτέλεσμα πάντα να υπερφαλαγγίζουν τις CRS χωρίς να καταφέρνουν να ανακάμψουν τον πληθυσμό τους. Το να απομακρύνεις δε τις red cherry ειδικά σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βασικότερο όμως είναι οι παράμετροι του νερού που θα πρέπει να αλλάξουν. Από νερό βρύσης λογικά που θα είσαι θα πρέπει να πας σε όξυνο μαλακό νερό που σημαίνει χρήση Α/Ο και να μην υπάρχει τίποτα το ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο με κυριότερο το υπόστρωμα. Αν έχουμε ένα απλό χαλίκι έστω και χαλαζιακό με τον καιρό λειτουργίας του και τις σκληρότητες του νερού θα έχει μετατραπεί σε ένα τεράστιο buffer σκληρότητας. Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να δούμε το PH στο 6,2 με 6,8.

Γενικά..
είναι πολύ πιο εύκολο να πάρουμε ένα καινούριο ενυδρείο ή να αδειάσουμε τελείως αυτό που έχουμε, να βάλουμε κάποιο καινούριο ουδέτερο υπόστρωμα ανάμεικτο με ένα παθητικό υπόστρωμα για τα φυτά μας, να το γεμίσουμε με 100% Α/Ο και με την προσθήκη του ανάλογου trace να πάρουμε το νερό που επιθυμούμε.
Έως ότου στρώσει το ενυδρείο μας θα είμαστε και σίγουροι ότι έχει σταθεροποιηθεί και το νερό μας στις παραμέτρους που θέλουμε και θα μπορέσουμε να βάλουμε τις γαρίδες μας με πολύ λιγότερες πιθανότητες να τις κλάψουμε αργότερα ..μαζί με τα λεφτά μας.

Ειδικά για CRS θα πρέπει να έχουμε φροντίσει και για την ψύξη του ενυδρείου τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αποφάσισε λοιπόν ποιες γαρίδες θέλεις να έχεις και ξεκινάμε βήμα βήμα για το τι θα χρειαστείς και πως θα γίνει
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-13, 19:31
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν έχουμε ένα απλό χαλίκι έστω και χαλαζιακό με τον καιρό λειτουργίας του και τις σκληρότητες του νερού θα έχει μετατραπεί σε ένα τεράστιο buffer σκληρότητας
Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο ??? Δεν νομιζω οτι ισχυει......Σε χαλαζιακο χαλικι γιατι να γινει buffer ??
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-13, 19:59
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο ??? Δεν νομιζω οτι ισχυει......Σε χαλαζιακο χαλικι γιατι να γινει buffer ??
Γιατί τα σακιά από μάντρες που παίρνουμε πάντα έχουν προσμίξεις και τείνει να απορροφάει σκληρότητες, εκτός κι αν αγοράσουμε καθαρό σφραγισμένο για ενυδρειακή χρήση αλλά είναι ακριβό.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-13, 20:37
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Μιλουσες για χαλαζιακα γι' αυτο και η ενσταση μου.....Ακομα και τα χαλαζιακα απο τις μαντρες ειναι μια χαρα. Επειδη φυσικα απο μαντρα δεν μπορουμε να ειμαστε ποτε σιγουροι για το αν αγοραζουμε αυτο που μας πουλαν καλο ειναι να κανουμε το τεστ με ακουαφορτε. Διαφορετικα απλα χαλικια, ασβεστολιθικα, προφανως θα μας δημιουργησουν προβλημα στο μελλον....
Παντως ενυδρεια που λειτουργουν χρονια εχει παρατηρηθει ότει τεινουν να ριχνουν της σκληροτητες αρκετα απο μόνα τους (ακομα και αν εχουν ενα μικρο ποσοστο ασβεστολιθικων πετρων μεσα-φυσικα σε αυτη την περιπτωση σε πολυ μικρο βαθμο) λόγω της συγκεντρωσης χουμικων οξεων......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-13, 08:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε ότι ξεκινάς με ότι έχεις και βάζεις τις red cherry και όλα καλά, αρχίζουν να γεννάνε κ.λ.π. αφού δεν είναι και κάτι δύσκολο.
Φτάνεις λοιπόν στο σημείο και πες ότι αποφασίζεις να βάλεις crystal red. οπότε έχουμε..

σε πρώτη φάση ο συνδυασμός CRS με RCS δεν είναι ότι καλύτερο αφού οι δεύτερες είναι πιο ανθεκτικές, πιο δραστήριες στην εύρεση τροφής και γεννάνε ευκολότερα με αποτέλεσμα πάντα να υπερφαλαγγίζουν τις CRS χωρίς να καταφέρνουν να ανακάμψουν τον πληθυσμό τους. Το να απομακρύνεις δε τις red cherry ειδικά σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βασικότερο όμως είναι οι παράμετροι του νερού που θα πρέπει να αλλάξουν. Από νερό βρύσης λογικά που θα είσαι θα πρέπει να πας σε όξυνο μαλακό νερό που σημαίνει χρήση Α/Ο και να μην υπάρχει τίποτα το ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο με κυριότερο το υπόστρωμα. Αν έχουμε ένα απλό χαλίκι έστω και χαλαζιακό με τον καιρό λειτουργίας του και τις σκληρότητες του νερού θα έχει μετατραπεί σε ένα τεράστιο buffer σκληρότητας. Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να δούμε το PH στο 6,2 με 6,8.

Γενικά..
είναι πολύ πιο εύκολο να πάρουμε ένα καινούριο ενυδρείο ή να αδειάσουμε τελείως αυτό που έχουμε, να βάλουμε κάποιο καινούριο ουδέτερο υπόστρωμα ανάμεικτο με ένα παθητικό υπόστρωμα για τα φυτά μας, να το γεμίσουμε με 100% Α/Ο και με την προσθήκη του ανάλογου trace να πάρουμε το νερό που επιθυμούμε.
Έως ότου στρώσει το ενυδρείο μας θα είμαστε και σίγουροι ότι έχει σταθεροποιηθεί και το νερό μας στις παραμέτρους που θέλουμε και θα μπορέσουμε να βάλουμε τις γαρίδες μας με πολύ λιγότερες πιθανότητες να τις κλάψουμε αργότερα ..μαζί με τα λεφτά μας.

Ειδικά για CRS θα πρέπει να έχουμε φροντίσει και για την ψύξη του ενυδρείου τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αποφάσισε λοιπόν ποιες γαρίδες θέλεις να έχεις και ξεκινάμε βήμα βήμα για το τι θα χρειαστείς και πως θα γίνει
να τα παρουμε σιγα σιγα για να βγαλουμε μια ακρη και να φτιαχτει κατι σωστο!!!!
θα σου πω τα δεδομενα του ενυδρειου μου και τι γαριδες μου αρεσουν ( αν και το βρικες... )

εχουμε και λεμε

το ενυδρειο 360 λιτρα ( 300 καθαρα )
υποστρωμα... χαλαζιακη αμμο ενυδρειακη , χοντρο χαλικι λαβας και στο τελειωμα επιφανεια ψιλο χαλικι μαυρο χαλαζιακο ενυδρειακο.
φιλτρο diy ( δες φωτο ) χωρις να υπαρχει ο φοβος να ρουφιξει γαριδες
φυτα διαφορα ( φανταζομαι δεν εχω προβλημα )
νερο ενυδρειου όξυνο ( γυρο στο 5 ph ) δεν ξερω πως αλλα αυτο εχω... μετρησεις με στικ
για την ψυξη που γραφεις το σπιτι ειναι καινουργιας αναπαλαιωσης με διπλα τζαμια, ξυλινα πατωματα μονωση ταρατσας, και 60εκατ. πετρινα τοιχια.
δυσκολα πιανει μεσα στο σπιτι πανω απο 28 βαθμους.
αλλα και αν χρειαστει βαζω κανα ανεμηστηρακι....
και τελος απο γαριδες μου αρεσουν οι crystal red...
αυτα ειναι τα δεδομενα και αναμενω τις συμβουλες σας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ενυδρεια που λειτουργουν χρονια εχει παρατηρηθει ότει τεινουν να ριχνουν της σκληροτητες αρκετα απο μόνα τους (ακομα και αν εχουν ενα μικρο ποσοστο ασβεστολιθικων πετρων μεσα-φυσικα σε αυτη την περιπτωση σε πολυ μικρο βαθμο) λόγω της συγκεντρωσης χουμικων οξεων......
αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω.
σε ενυδρειο με διακοσμιση πετρες με χαλικι ασβεστολιθικα το ph ειναι γυρο στο 5 και μετραω καθε τοσο μην δω καμια αποτομη βουτια...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-03-13 στις 08:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-13, 08:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα Θανάση, απο γαρίδες δεν ξέρω πάντως αυτές μ αρέσουν και μένα.
ήθελα να σου πω για τα στικάκια, κι εμένα το ΡΗ μου το βγάζουν χαμηλότερο από το υγρό, γύρω στο 1 βαθμό. τσέκαρέ το.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-13, 09:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα Θανάση, απο γαρίδες δεν ξέρω πάντως αυτές μ αρέσουν και μένα.
ήθελα να σου πω για τα στικάκια, κι εμένα το ΡΗ μου το βγάζουν χαμηλότερο από το υγρό, γύρω στο 1 βαθμό. τσέκαρέ το.
καλημερα Μαρια. ναι ειναι πολυ ομορφες....
ειχα παντα μπουκαλακια, αλλα τον τελευταιο καιρο πηρα στικακια μιας και θελω να βλεπω στο περιπου οτι παμε καλα...
παντος το ph στο στικακι ειναι πιο ανοικτοχρωμο και απο το τελευταια κιτρινη βαθμιδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-13, 10:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδρειο με διακοσμιση πετρες με χαλικι ασβεστολιθικα το ph ειναι γυρο στο 5 και μετραω καθε τοσο μην δω καμια αποτομη βουτια...
δοκιμασε με υγρα τεστ τα στικ ειναι αναξιοπιστα.το πιθανοτερο ειναι ενα ph γυρω στο 7.οσο για τις σκληρωτητες το νερο μας ειναι μαλακο.και μην σε εκπλησει.
η αφαλατωση στη Συρο γινεται με αντιστρωφη οσμωση.ιδιως οταν τυχει να εχουν αλλαξει μεμβαρανες εχω μετρησει kh 2,gh 5.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-13, 11:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκιμασε με υγρα τεστ τα στικ ειναι αναξιοπιστα.το πιθανοτερο ειναι ενα ph γυρω στο 7.οσο για τις σκληρωτητες το νερο μας ειναι μαλακο.και μην σε εκπλησει.
η αφαλατωση στη Συρο γινεται με αντιστρωφη οσμωση.ιδιως οταν τυχει να εχουν αλλαξει μεμβαρανες εχω μετρησει kh 2,gh 5.
φιλε μου συριανε το ξερω οτι εχουμε πολυ καλη αφαλατωση και δεν με εκπλησει!!! και με τους δισκους πιο παλια με νερο βρυσης τους ειχα με πολυ χαμηλο ph.
7ph δεν εχω με τιποτα στο σπιτι... δεν παιζει. παντα ειμουν 5-6 ... δεν εχει ανεβει ποτε πιο πανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-13, 11:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

καλα αυτο εχει να κανει με το οτι δεν παιρνουμε νερο πιθανοτατα απο το ιδιο εργοστασιο αφαλατωσης.το καλο ειναι οτι και μενα που κυμαινεται μεταξυ 7~7,4,επειδη ειναι μαλακο με λιγη τυρφη πεφτει για πλακα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-13, 11:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα αυτο εχει να κανει με το οτι δεν παιρνουμε νερο πιθανοτατα απο το ιδιο εργοστασιο αφαλατωσης.το καλο ειναι οτι και μενα που κυμαινεται μεταξυ 7~7,4,επειδη ειναι μαλακο με λιγη τυρφη πεφτει για πλακα.
εγω ειμαι μεσα στην πολη και περνω και πιο γρηγορα απο το εργοστασιο και λογικα ειναι πιο καθαρες και νεες οι σωληνωσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-13, 12:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειμαι μεσα στην πολη και περνω και πιο γρηγορα απο το εργοστασιο και λογικα ειναι πιο καθαρες και νεες οι σωληνωσεις...
Όπως και να χει θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τέστ και εκτός του PH και για σκληρότητες καθώς και αμμωνία και νιτρικά. Αν όντως το KH είναι <4 υπάρχει κίνδυνος για PH crash οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο mineral ώστε να σου ανεβάσει και το GH.
Επίσης σημαντικό να μετρήσεις και TDS
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-13, 12:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και να χει θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τέστ και εκτός του PH και για σκληρότητες καθώς και αμμωνία και νιτρικά. Αν όντως το KH είναι <4 υπάρχει κίνδυνος για PH crash οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο mineral ώστε να σου ανεβάσει και το GH.
Επίσης σημαντικό να μετρήσεις και TDS
καλημερα alex. υγρα θα προμηθευτω αφου θα ασχοληθω με καλες γαριδες.
οσο για τις σκληροτητες δεν ειναι τοσο χαμηλα το kh & gh...
αν θυμαμαι καλα στην τελευταια μετρηση που εκανα ηταν gh γυρο στο 8 και kh γυρο στο 6.
για τα υπολοιπα που σου απαντησα πιο πανω... ???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-03-13, 13:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
να τα παρουμε σιγα σιγα για να βγαλουμε μια ακρη και να φτιαχτει κατι σωστο!!!!
θα σου πω τα δεδομενα του ενυδρειου μου και τι γαριδες μου αρεσουν ( αν και το βρικες... )

εχουμε και λεμε

το ενυδρειο 360 λιτρα ( 300 καθαρα )
υποστρωμα... χαλαζιακη αμμο ενυδρειακη , χοντρο χαλικι λαβας και στο τελειωμα επιφανεια ψιλο χαλικι μαυρο χαλαζιακο ενυδρειακο.
φιλτρο diy ( δες φωτο ) χωρις να υπαρχει ο φοβος να ρουφιξει γαριδες
φυτα διαφορα ( φανταζομαι δεν εχω προβλημα )
νερο ενυδρειου όξυνο ( γυρο στο 5 ph ) δεν ξερω πως αλλα αυτο εχω... μετρησεις με στικ
για την ψυξη που γραφεις το σπιτι ειναι καινουργιας αναπαλαιωσης με διπλα τζαμια, ξυλινα πατωματα μονωση ταρατσας, και 60εκατ. πετρινα τοιχια.
δυσκολα πιανει μεσα στο σπιτι πανω απο 28 βαθμους.
αλλα και αν χρειαστει βαζω κανα ανεμηστηρακι....
και τελος απο γαριδες μου αρεσουν οι crystal red...
αυτα ειναι τα δεδομενα και αναμενω τις συμβουλες σας.
-------------------------


αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω.
σε ενυδρειο με διακοσμιση πετρες με χαλικι ασβεστολιθικα το ph ειναι γυρο στο 5 και μετραω καθε τοσο μην δω καμια αποτομη βουτια...
Καταρχάς είστε από τους τυχερούς εκεί στην πανέμορφη Σύρο αφού έχετε τέτοιο νερό! Πρέπει όμως να το παρακολουθείς αφού είναι απο αφαλάτωση και χρήση Α/Ο αν είναι σταθερές οι παράμετροι.
Καλό θα είναι να μετρήσεις το TDS του νερού της ύδρευσης γιατί υποψιάζομαι ότι θα είναι φτωχό από ιχνοστοιχεία αφού περνάει από Α/Ο και μάλλον θα χρειαστείς κάποιο trace.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν..

Το υπόστρωμα αναφέρεις ότι είναι χαλαζιακό ενυδρειακό αλλά και να μην ήταν απ ότι φαίνεται δε τίθεται θέμα με τις σκληρότητες με τέτοιο νερό παροχής. Αυτό που θα έκανα εγώ -αφού το ενυδρείο τρέχει χρόνια- θα ήταν να βγάλω και να ξεπλύνω καλά σχεδόν όλο το υπόστρωμα με νερό βρύσης και το υπόλοιπο μικρό ποσοστό με νερό από το ενυδρείο.

Μόνο το φίλτρο που αναφέρεις δεν φτάνει. Χρειάζεσαι ισχυρή βιολογία, εγώ θα έβαζα 2 εξωτερικά φίλτρα φτάνοντας τα 10 λίτρα βιολογικό υλικό.

Φυτά εύκολα χωρίς χρήση CO2 και οπωσδήποτε moss. Τα νιτρικά θα πρέπει να είναι πάντα χαμηλά με ιδανικό <10ppm

Για το νερό σου ανέφερα, αφού μετρήσεις μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο mineral-trace.

Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και ο κύριος λόγος που χάνουν οι περισσότεροι τις crs τους.
Αν μέσα στο σπίτι φτάνει τους 28C αυτό σημαίνει ότι στο ενυδρείο θα έχεις 1 με 2 βαθμούς περισσότερο δηλαδή 29C-30C άρα η χρήση κάποιου τρόπου για ψύξη είναι απαραίτητη. Αν αποκλείσουμε την σωστότερη λύση του ψυκτικού λόγω κόστους τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τη λύση με ανεμιστηράκια και αυτόματη αναπλήρωση.
Η μέγιστη επιθυμητή θερμοκρασία που θα πρέπει να έχει το ενυδρείο είναι 25C

Καλή αρχή!
έχω πίστη σε σένα!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-13, 12:53
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς είστε από τους τυχερούς εκεί στην πανέμορφη Σύρο αφού έχετε τέτοιο νερό! Πρέπει όμως να το παρακολουθείς αφού είναι απο αφαλάτωση και χρήση Α/Ο αν είναι σταθερές οι παράμετροι.
Καλό θα είναι να μετρήσεις το TDS του νερού της ύδρευσης γιατί υποψιάζομαι ότι θα είναι φτωχό από ιχνοστοιχεία αφού περνάει από Α/Ο και μάλλον θα χρειαστείς κάποιο trace.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν..

Το υπόστρωμα αναφέρεις ότι είναι χαλαζιακό ενυδρειακό αλλά και να μην ήταν απ ότι φαίνεται δε τίθεται θέμα με τις σκληρότητες με τέτοιο νερό παροχής. Αυτό που θα έκανα εγώ -αφού το ενυδρείο τρέχει χρόνια- θα ήταν να βγάλω και να ξεπλύνω καλά σχεδόν όλο το υπόστρωμα με νερό βρύσης και το υπόλοιπο μικρό ποσοστό με νερό από το ενυδρείο.

Μόνο το φίλτρο που αναφέρεις δεν φτάνει. Χρειάζεσαι ισχυρή βιολογία, εγώ θα έβαζα 2 εξωτερικά φίλτρα φτάνοντας τα 10 λίτρα βιολογικό υλικό.

Φυτά εύκολα χωρίς χρήση CO2 και οπωσδήποτε moss. Τα νιτρικά θα πρέπει να είναι πάντα χαμηλά με ιδανικό <10ppm

Για το νερό σου ανέφερα, αφού μετρήσεις μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο mineral-trace.

Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και ο κύριος λόγος που χάνουν οι περισσότεροι τις crs τους.
Αν μέσα στο σπίτι φτάνει τους 28C αυτό σημαίνει ότι στο ενυδρείο θα έχεις 1 με 2 βαθμούς περισσότερο δηλαδή 29C-30C άρα η χρήση κάποιου τρόπου για ψύξη είναι απαραίτητη. Αν αποκλείσουμε την σωστότερη λύση του ψυκτικού λόγω κόστους τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τη λύση με ανεμιστηράκια και αυτόματη αναπλήρωση.
Η μέγιστη επιθυμητή θερμοκρασία που θα πρέπει να έχει το ενυδρείο είναι 25C

Καλή αρχή!
έχω πίστη σε σένα!
για tds θα ρωτησω τον φιλο μου τον υδραυλικο, νομιζω το μετραει καθε τοσο και ξερει...
στα υπολοιπα ειμαστε σχεδον οκ.
εξωτερικα φιλτρα εχουν καταργηθει για εμενα...
παιζω χρονια με εσωτερικα diy και δεν εχω προβλημα ποτε.
το φιλτρο που εχω τωρα χωραει πολυ βιολογικο υλικο, αλλα και παλι θα προσεχω της μετρησεις και θα δουμε...
οσο για την θερμοκρασια θα το κοιταξω μιας και μου μιλας για βαθμους γυρο στο 25...
οποτε προχωραω και βλεπουμε.
φυτα καθε τοσο παραλαμβανω και στηνω.
παρελαβα λιγη moss και ανουμπιες, κρυπτοκορινες και αναμενω κι αλλα...
-------------------------
παιδια επιδη εχω αρχισει και ψαχνω....
εχω στο μυαλο μου αυτες τις γαριδες...
προσπαθω να κανω επιλογη για το ειδος που θα κατοικισει κυριος το ενυδρειο....

Red Sakura garnele
Yellow fire garnele
Orange SakuraRed bee mosura
Black bee mosurablue tiger
Zebra garnele

θα ηθελα την γνωμη σας και αν καποια ειδη μπορουν να συνηρπαξουν....

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 09-03-13 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-13, 21:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Για Θανάση

Ο Αλέξανδρος καλά τα έχει γράψει και συμφωνώ μαζί του. Σου γράφω τι θα έκαμνα με το ενυδρείο σου για CRS.
Πρώτα θα το χώριζα με εσωτερικά μεταφερόμενα χωρίσματα σε 3 τμήματα όπου από ειδικές τρύπες μόνο το νερό να μπορεί να περνάει και έτσι οι παράμετροι νερού να είναι παντού ίδιοι.
Κάθε χώρισμα δικό του φίλτρο τύπου Αμβούργου από πίσω με χρήση καλής αντλίας και γιατί όχι και φίλτρο βυθού. Ουδέτερη άμμο, ξύλα και διάφορες μος, από αυτές που δεν βρίσκουμε εύκολα Ελλάδα, όχι φυτά και σου συνιστώ να μην βάλεις ανούμπιες. Για ψύξη… νομίζω μονόδρομος είναι τα ψυκτικά, οπότε ένα ψυκτικό. Γαρίδες εισαγόμενες χωρίς τσιγκουνιές

Στο πρακτικό κομμάτι από τα 3 χωρίσματα πάντα ένα θα είναι χωρίς γαρίδες για δύο μήνες, έτοιμο να υποδεχτεί ζωντανά από δίπλα ώστε να “ανακαινίζεται” ανά 10 μήνες και ένα διαμέρισμα.

Κάτι σαν αυτό:


http://www.youtube.com/watch?feature...v=kHcIRlnZ2ds#
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-13, 23:41
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

αυτα ειναι το πολυ 40λιτρα το καθενα!Ο Θανασης εχει και βαθος αλλα και υψος δεν θα ηταν λιγο αχαρο να το χωριζε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-03-13, 00:37
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Το σύστημα στο βίντεο είναι 500λίτρα. Είναι μια πολύ καλή πρακτική για όσους διατηρούν ακριβές CRS με αναπαραγωγές και είναι πολύ διαδεδομένη. Για CRS τα 100 λίτρα ανα χώρισμα του Θανάση νομίζω είναι σπέσιαλ. Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο αν δεν θα έβαζα χωρίσματα δεν θα έβαζα CRS, αλλά κάποια Neocaridina heteropoda όπως κόκκινες ή κίτρινες Sakura ή Rili με φυτά σαλιγκάρια και ψαράκια iriatherina werneri και otos.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-03-13, 08:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!!! ευχαριστω για τις συμβουλες σου lingistis.
για να χωρισω το ενυδρειο και να μπω στην διαδικασια που λες δεν νομιζω.
δεν ειναι πρωταρχικος σκοπος να κανω αναπαραγωγες να μαζευω τα μωρα για να τα πουλαω.
αυτο που μου λες να κανω ειναι με σκοπο παρω ακριβες γαριδες, και να περνω καθαρες γεννες και να της πουλαω....
αυτο χρειαζεται παρα πολλα και κυριο χρονο.... κατι που δεν υπαρχει τοσο απλετο...
το ενυδρειο θα μπει στο σαλονι και θελω να το κανω φυτεμενο και 1-2-3 ειδη γαριδες.
αν κανουν τωρα γεννες βλεπουμε...

πειτε μου και κατι ακομη. ακουω διαφορα για τις ανουμπιες....
αλλοι λενε μακρυα και αλλοι δεν υπαρχει λογος.... τι γινετε??
γιατι μου εστειλε ενας φιλος 3 ανουμπιες με χοντρο κορμο και με μελλον....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-03-13, 11:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αν δε βαλεις τις ανουμπιες παντως τις ανταλασω με κλαδεματα Hygrophila (Difformis, Siamensis,Polysperma sunset),java moss,sagitaria.bacopa caroliana, Rotala rotundifolia,pelia.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-03-13, 15:38
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Αν βάλεις τις ανούμπιες δεν κάνει να τις κλαδεύσεις. Αν κλαδευτούν από τις πληγές τους για αρκετό διάστημα αφίνουν ΅΅τοξικά΅΅ στο νερό που επιρεάζουν αρνητικά τις γαρίδες έως και θανατο τους.

Θανάση δεν είπα για το χώρισμα για αναπαραγωγές... για την επιβίωση δύσκολων γαρίδων στο έγραψα όπως είναι οι CRS.

Εκτός από τις Neocaridina heteropoda που νομίζω must για το ενυδρείο σου

δες τι μπορείς να βρεις από...
Caridina cf. babaulti
Caridina cf. cantonensis 'Tiger'
Caridina cf. breviata "bumblebee"
Caridina multidentata ΅΅Amano΅΅
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-03-13, 22:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σορυ για την επέμβαση ...
Γιαννη στο βιντεο που αναφέρεις επειδη ετυχε να το ψαξω ....
Το 500 λιτρο δεν ειναι ενωμένο , χρησιμοποιει αεροφιλτρο και ταυτοχρονα τραβάει απο τον βυθό ...
Δες το βίντεο εδώ που τα εχει στησει...

http://www.youtube.com/watch?v=MwubZ3bdG7c

Κατι τετοιο ψαχνομαι να φτιάξω με crs μονο λιγη μοςς, αεροφιλτρο μόνο να τραβάει απο τον βυθό ....κια σαν υποστρωμα το akadama .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-13, 23:30
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νίκο απλά έβαλα το βιντεο του Fabio (Πορτογάλος) γιατί πλησίαζε αρκετά σε αυτό που ήθελα να δείξω με CRS... Ίσως έπρεπε να παραθέσω και τα ενυδρεία του Grzegorz (Πολωνός)... αλλά θέλεις 3 ώρες για να τα δεις, άσε που τρως ξενέρωμα
http://www.shrimpnow.com/forums/show...ks-and-shrimps

p.s. sorry Θανάση, που βγήκαμε λίγο εκτός θέματος.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Νανο για γαριδες με φυτα!20 λιτρα :) @@nikos@@ Γλυκό νερό - Γενικά 13 07-12-09 11:44
54 λιτρα φυτεμενο για γαριδες!!!! thanasis76 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 33 23-10-08 17:56
Στησιμο μικρου ενυδρειου (50 λιτρα) για ζωοτοκα Please Help!!! MiziGr Ζωοτόκα 0 23-09-06 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11165 seconds with 13 queries