Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-04, 00:17
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Συμπεριφορά Oscar

Τον Όσκαρ μου τον έχω περί τους 9 μήνες, όταν τον είχα αγοράσει ήταν λιγότερο από 5 εκατοστά, και τώρα έχει ξεπεράσει τα 20 όπως τον βλέπω..Εκτός όμως από την αναμενόμενη θεαματική αλλαγή στο μέγεθος, έχω παρατηρήσει εξίσου μεγάλη διαφορά και στην συμπεριφορά του ψαριού..

Όσο ήταν μικρός, ήταν πιο παιχνιδιάρης και φιλικός..Πηδούσε πάνω από το νερό όποτε άνοιγες το καπάκι και καταλάβαινε ότι θα τον ταίσεις και έτρωγε από το χέρι μου..

Όταν επέστρεψα από τις καλοκαιρινές διακοπές, και αφού είχε μέινει μια βδομάδα μόνος..διαπίστωσα αλλαγές στη συμπεριφορά του..Σοβάρεψε λες, δεν χοροπηδάει για το φαί του, έγινε πιο εκλεκτικός σ'αυτά που του δίνεις, ενώ παλιότερα ότι και να ήταν το έτρωγε, τώρα μπορεί να μην του αρέσει κάτι, και τότε, δεν το δίνει καθόλου σημασία..Τώρα με το που ανοίγεις το καπάκι, μερικές φορές περιμένει επάνω για το φαί του, άλλες φορές, κάθεται κάτω και δείχνει επιφυλακτικός και..φοβισμένος ίσως..


Εκτός από αυτό όμως, αν πλησιάσεις πολύ το πρόσωπό σου στο τζάμι του ενυδρείου, ανοίγει τη στοματάρα του, φουσκώνει απειλιτικά και ορμάει πάνω στο τζάμι με απειλιτικές διαθέσεις! Αφού λέω αν ήμουν κι εγώ μέσα στο ενυδρείο θα με κατασπάραζε..Είναι φυσιολογικό αυτό; Όπως χαρακτηριστικά λέμε με τη γυναίκα μου που τον παρατηρούμε, εκνευρίζεται, την ψωνίζει και ορμάει προς τις φάτσες μας, στο τζάμι..

Επίσης, κάνει κάτι άλλο που έχω προσέξει τελευταία...Κουνάει την ουρά του, πολύ γρήγορα, πάνω κάτω, σαν να τρέμει κάποιες φορές..Είναι επιδειξη δύναμης ίσως;

Κάποιος που να έχει περισσότερες γνώσεις με όσκαρ παρακαλώ ας δώσει τα φώτα του..Είναι φυσιολογικά τα παραπάνω;

Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-04, 21:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς καθόλου για την αλλαγή της συμπεριφοράς του. Είναι φυσιολογικό. Τα Oscar όσο μεγαλώνουν, τόσο "βαραίνουν". Πολλές φορές γίνονται και λιγότερο ανεκτικοί. Γι'αυτό και σου επιτίθεται όταν πλησιάζεις το πρόσωπό σου στο ενυδρείο του (τονίζω το <του> γιατί τα Oscar θεωρούν ότι τους ανήκει το ενυδρείο και ο χώρος που το περιβάλλει... το υπόλοιπο δωμάτιο δηλαδή!).
Διάβασε εδώ για να μάθεις περισσότερα για τα Oscar:
http://www.geocities.com/cichlidiot_2000/index3.html
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03027 seconds with 12 queries