Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-06-04, 15:52
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ολα τα ψάρια τρώνε εκτός από το copperband butterfly το οποίο το έχω 1
μήνα και τσιμπάει μόνο τον βράχο.Τις γαρίδες μου τις τρώει το hawk.
Επειδή μου αρέσουν πολύ τα angels μπορώ να βάλω όταν στρώσει το
ενυδρείο Regal ή bicolor ή blueface angel;Επεδή έχω και ασπόνδυλα.Σας ακούω να γελάτε νομίζω. Σε ένα ενυδρείο 400 λίτρων πόσα ψάρια μετρίου μεγέθους μπορεί να μπούν όταν υπάρχουν περίπου 10 ασπόνδυλα;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-06-04, 22:11
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Ολα τα ψάρια τρώνε εκτός από το copperband butterfly το οποίο το έχω 1
μήνα και τσιμπάει μόνο τον βράχο.Τις γαρίδες μου τις τρώει το hawk.
Επειδή μου αρέσουν πολύ τα angels μπορώ να βάλω όταν στρώσει το
ενυδρείο Regal ή bicolor ή blueface angel;Επεδή έχω και ασπόνδυλα.Σας ακούω να γελάτε νομίζω. Σε ένα ενυδρείο 400 λίτρων πόσα ψάρια μετρίου μεγέθους μπορεί να μπούν όταν υπάρχουν περίπου 10 ασπόνδυλα;
Δυστυχώς το chelmon είναι εξειδικευμένος θηρευτής. Τρώει κυρίως aptasia (το χρειάζομαι επειγόντως) και μπορείς να δοκιμάσεις να το ταίσεις αρτέμια. Θεωρώ ότι δεν θα φάει οτιδήποτε άλλο. Οι coral band κατά την άποψή μου δεν είναι reef. Regal φυσικά, bicolor πιθανότατα το blueface βοήθησέ με λίγο γιατί δεν μου λέει τίποτα το όνομα. Το πρόβλημα όμως στο ενυδρείο σου (εκτός από το hawk που πρέπει να το ξεφορτωθείς) είναι ότι έχεις δύο πολύ επικίνδυνα ζώα. Δεν ξέρω αν έχεις συνηδητοποιήσει το μέγεθος που θα φτάσει η carpet. Μιλάμε για 40-50 cm διάμετρο άνετα. Και αυτό είναι ένα ζώο που τα ψαράκια τα κυνηγάει. Πιστεύω ότι πρέπει να φτιάξεις ένα ενυδρείο με έμφαση σε αυτή και να έχεις ελάχιστα ψάρια μέσα. Τα 10 ασπόνδυλα που λες είναι πολύ μεγάλο νούμερο. Οι ανεμώνες κάνουν βόλτες και αφήνουν νέκρα πίσω τους. Πρέπει να αφήσεις αρκετό χώρο για να υπολογίσεις τις μικρές μετακινήσεις και να ελπίσεις να μην βολτάρουν. Επίσης πρέπει να φροντίσεις να φτιάξεις προστατευικά στις εισόδους των φίλτρων και τω αντλιών γιατί αν πέσει η ανεμώνη μέσα θα βγούν όλοι οι κάτοικοι στον αφρό.
αν θέλεις τη γνώμη μου κάνε το species tank με έμφαση στις ανεμώνες και μην βάζεις άλλα κοράλια μέσα. Αλλιώς ξεφορτώσου τις ανεμώνες και βάλε συνδυασμούς που σκοτώνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-06-04, 23:35
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ενα από τα ομορφότερα πράγματα στα ενυδρεία μου είναι τα clown να χαιδεύονται μέσα στις ανεμώνες.Θα ρισκάρω να τις κρατήσω.
Σήμερα και στα 2 ενυδρεία έβαλα κάρβουνο και αύξησα την κυκλοφορία
στο 18χ λίτρα νερού/ώρα.Το blue face angel είναι το map ή maculosus
angel νομίζω.Διάβασα ότι πολύ χρήσιμα είναι τα scarlet hermit,τα nassarius
glams,τα Mexican red hermit και τα Emerald mythrax crabs.Είναι αλήθεια;
Μπορώ να τα βρώ και πού;Παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα με τα καλύτερα
μαγαζιά για reef με τηλέφωνά τους για να δώ αν μπορώ να παραγγέλνω
διάφορα.Επίσης γράψτε μου τίτλους βιβλίων στα αγγλικά που να τα έχουν όλα όμως καί οδηγίες για αρχάριους αλλά και όλα τα ψάρια καί τα ασπόνδυλα και τις απαιτήσεις του καθενός.Υπάρχει τίποτα στα ελληνικά;
Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας και να ειστε σίγουροι ότι
θα σας ενοχλώ πολύ συχνά. :P :P :P
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-06-04, 23:55
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Το blue face angel είναι το map ή maculosus angel νομίζω.
Όχι λυπάμαι δεν κάνει για reef
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
τα scarlet hermit,τα nassarius
glams,τα Mexican red hermit και τα Emerald mythrax crabs.Είναι αλήθεια;
Μπορώ να τα βρώ και πού;
Για τους ερημίτες πρέπει να σου πω ότι δεν τα συνιστώ μαζί με σαλιγκάρια. Είτε το ένα είτε το άλλο. Τα emerald είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. Δεν τα βλέπεις συχνά, αλλά όταν τα βλέπεις είναι πανέμορφα, τρώνε άλγη συνέχεια η μόνη αμφιβολία που εκφράζω είναι ότι λόγω μεγέθους και δύναμης ΜΠΟΡΕΙ τονίζω το μπορεί να ρίξουν κάτω κοράλια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Επίσης γράψτε μου τίτλους βιβλίων στα αγγλικά που να τα έχουν όλα όμως καί οδηγίες για αρχάριους αλλά και όλα τα ψάρια καί τα ασπόνδυλα και τις απαιτήσεις του καθενός.Υπάρχει τίποτα στα ελληνικά;
Στα Ελληνικά τίποτα λόγω αγοράς. Κάνεις λάθος ερώτηση. Δεν υπάρχει βιβλίο που να τα έχει όλα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πάρεις ένα. Ο λόγος είναι ότι ο κάθε συγγραφέας εκφράζει μία άποψη από τη δική του εμπειρία. Εκεί λοιπόν κάποιοι χαρακτηρίζουν το ίδιο είδος εύκολο, κάποιοι δύσκολο. Τώρα το αρχάριοι είνα σχετικό. Για εμένα ξεκίνα με το Reef notes I έως IV του Sprung. Είναι μία συλλογή των άρθρων στις στήλες του στο Fama από 92 έως 98. Κάποια άρθρα θεωρούνται ξεπερασμένα αλλά θα σου δώσουν υλικό να σκεφτείς. Από εκεί και πέρα συνιστώ συνδρομή σε περιοδικά.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-06-04, 02:29
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μα ρε μάνο , δε παιζεσαι ,έχεις επενδύσει στο χόμπι μερικες χιλιαδες ευρό και δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις ένα βιβλίο ή έστω κάποιο αξιοπιστο site ? Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να διαβάσεις καλήτερα τις οδηγίες χρήσης ενος φίλτρου r/o και ολα θα γίνουν πιο εύκολα . Η κρήτη έχει νερό ακατάληλο εξαιτιας της αυξιμένης αγροτικης δραστηριότητας και της υπαρξης βαρέων μετάλων και αλλάτων
ο clown σου , αν δεν κανεις κατι με τον φωτισμό δεν θα χαμουρευεται για πολους μήνες ακόμη , με φθωρισμού θες τουλάχιστον τρεις ακόμη λάμπες με ανακλαστήρες και πολες προσευχες , εγω σου προτίνω μια μικρη Metal Halide 75-120w αλλά και πάλι θα πρέπει να επέμβεις στο hood του ενυδρίου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-06-04, 02:51
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
εγω σου προτίνω μια μικρη Metal Halide 75-120w
OXI OXI OXI. Χωρίς διαστάσεις ενυδρείου μην προτείνεις λάμπα. Δεν ξέρεις αν είναι μακρόστενο οπότε θέλει μία λάμπα ανά 50-60 εκατοστά. Δεν ξέρεις πόσο βαθύ είναι και που είναι οι ανεμώνες. άρα μπορεί να μην έχει επαρκή διείσδυση φωτός. Μάνο πήγαινε σε T5. Οι mh είναι απαραίτητες σε ενυδρεία με clam και sps.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-06-04, 12:34
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Για Reef θα σου προτεινα το
Aquarium Corals : Selection, Husbandry, and Natural History του
Eric H. Borneman.
Ειναι στα Αγγλικα. Ειναι πολυ αναλυτικο οσον αφορα την φροντιδα των κοραλιών σε ενυδρεια. Καλύπτει πλήρως τα παντα γυρω απο Soft Corals - Hard Corals - Gorgonians. Οχι ανεμωνες ή αλλα ασπονδυλα.
Κατα την γνωμη μου δεν αναφερεται σε αρχαριους αλλα παρολα αυτα σου δινει να καταλαβεις τι γινεται στους τροπικους υφαλους και τι μπορει να κανεις εσυ στο ενυδρειο σου για να πετυχεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες. Αν ψαχνεις ενα βιβλιο για το πως θα αντιμετωπισεις την αλγη, πως θα κανεις αλλαγες νερου κλπ τοτε δεν σου κανει.
Παντως Μανο αν θελεις να κρατησεις ανεμωνες και κοραλια που φωτοσυνθετουν στο ενυδρειο σου τοτε ο φωτισμος που εχεις ειναι ανεπαρκεις. Δεν ξερω αν θα βαλεις ΜΗ ή Τ5 ή πολλες λαμπες φθωριου παντως να ξερεις οτι ενα ζωο που φωτοσυνθετει μπορει να κρατηθει σε ενυδρειο με μη επαρκή φωτισμο για αρκετους μηνες το τελος ομως ειναι προδιαγεγραμμενο.
Οσον αφορα τις Ανεμωνες ειναι απο τα πιο απαιτητικα ζωο σε φως. Απο αυτα που ξερω ειναι εξισου απαιτητικα με τα Clams και SPS.
Υπαρχουν παντως πολλα ειδη κοραλιων και ανεμονων που δεν φωτοσυνθετουν ή δεν εξαρτονται απολυτα απο την φωτοσυνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-06-04, 13:13
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα οι διαστάσεις των ενυδρείων μου είναι 150Χ50Χ55 και το μικρό 120Χ41Χ45 αι τα δύο είναι της JUWEL καί το πρόβλημα με τον
φωτισμό είναι τα καπάκια τα οποία παίρνουν μόνο 2 λάμπες φθορίου 40w
έκαστος και ανακλαστήρες.
Παιδιά και κάτι άλλο, για οξυγόνωση αρκεί ένας κυκλοφορητής να αναδεύει
την επιφάνεια ή χρειάζεται και παραγωγή φυσσαλίδων από έναν άλλο με
περιστρεφόμενη κεφαλή;
Την χρήση καραντίνας την θεωρείτε επιβεβλημένη σε νέα ψάρια και για πόσες μέρες;Σας ακούω να γελάτε ήδη
Πολλές φορές μετά από λίγες μέρες στην καραντλινα έχω χάσει αρκετά
ψάρια χωρίς αιτία (μετρήσεις όλες καλές.)
Στα ενυδρεία μου με 75 και 48 κιλά ζωντανό βράχο και με 6-7 ασπόνδυλα ήδη χωρίς τις γαρίδες και με 8 ψάρια μικρού και μεσαίου μεγέθους ΄πόσα
ψάρια και ασπόνδυλα μπορώ να βάλω ακόμα; Μήν με πυροβολήσετε.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-06-04, 14:03
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

καλημέρα παιδιά ,

Μια ανεμώνη δε χριάζετε πολλες ΜΗ για να διατηριθεί και μια 50αρα πχ χωράει μερικές φορές σε μικρα ενυδρία χωρίς ιδιετερη μετατροπή του hood , με μια 75άρα , σε μια ακτινα 20-30cm χωράει μια μεσαια ανεμώνη κσι δυο τρια κοράλια μέσων φωτισινθετικών απαιτίσεων μπορείς δηλαδή να χωρίσεις το ενυδρίο σε ζώνες και να τοποθετήσεις τα όπια ζωντανά ανάλογα με τις απαιτήσεις τους

Τώρα , το θέμα με την αναδευση είναι σχετικό , Αν καταφερεις να έχεις μια καλή ροή σε όλο το ενυδρείο με διαφορετικη κατα σημεία ταχυτητα νερού και το σκιμμερ δουλευει όλο το εικοσιτετραωρο τότε δε χριαζεσαι προσθετη παραγωγη φυσαλίδων , οι οποίες για πολλα ειδη οργανισμων και ιδιαιτερα σπόγγων είναι επικύνδινες
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-06-04, 14:10
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Παντως Μανο αν θελεις να κρατησεις ανεμωνες και κοραλια που φωτοσυνθετουν στο ενυδρειο σου τοτε ο φωτισμος που εχεις ειναι ανεπαρκεις. Δεν ξερω αν θα βαλεις ΜΗ ή Τ5 ή πολλες λαμπες φθωριου παντως να ξερεις οτι ενα ζωο που φωτοσυνθετει μπορει να κρατηθει σε ενυδρειο με μη επαρκή φωτισμο για αρκετους μηνες το τελος ομως ειναι προδιαγεγραμμενο.
Οσον αφορα τις Ανεμωνες ειναι απο τα πιο απαιτητικα ζωο σε φως. Απο αυτα που ξερω ειναι εξισου απαιτητικα με τα Clams και SPS.
Υπαρχουν παντως πολλα ειδη κοραλιων και ανεμονων που δεν φωτοσυνθετουν ή δεν εξαρτονται απολυτα απο την φωτοσυνθεση.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο φωτισμός είναι ανεπαρκής. Υποθέτω ότι το ύψος είναι 55. Εκεί αν οι ανεμώνες κάτσουν στο βυθό είναι αδύνατο να τις φθάσει η λάμπα φθορίου. Για ΜΗ δεν το συνιστώ για ανεμωνες σε καμία περίπτωση. Οι ανεμώνες χρειάζονται φωτισμό έντονο αλλά οι ΜΗ πιστεύω ότι θα προκαλέσουν εγκαύματα. Δεν γνωρίζω να υπάρχουν ανεμώνες που δεν φωτοσυνθέτουν. Οι ανεμώνες είναι από τα ζώα που συνδυάζουν φωτοσύνθεση και τροφή οπότε μπορείς με λίγο σχετικά φως να τις κρατήσεις αρκεί να εξασφαλίσεις ότι τρώνε. Πάντως δεν θα δοκίμαζα ποτέ να τις διατηρήσω μόνο με τροφή. Τα κοράλια τώρα που μόνο τρώνε θεωρούνται από τα πλέον δύσκολα για να τα συντηρήσεις. Αρα το συμπέρασμα είναι να επενδύσεις σε φωτισμό ενισχυμένου φθορίου. Αυτά είναι είτε vho (θεωρώ ξεπερασμένο) είτε Τ5 είτε power compact. Το τελευταίο είναι το επικρατέστερο στην Αμερική τα τελευταία χρόνια αλλά οι Τ5 είναι πιο σύγχρονες και ακούγονται καλά λόγια. Αν θες να πας στα σίγουρα παίρνεις PC 65 WATT που είναι κούκλα για το βάθος σου (δεν θα βάλεις όμως clams και sps).
Αφού έχεις καταντίνα βγάλε τα tang βάλε τα εκεί και δοκίμασε το hyposalinity (το έχω αναφέρει σε άλλο topic). Ξεκίνα άμεσα την επένδυση σε φως και περίμενε 2-3 βδομάδες αφού βάλεις τις καινούργιες λάμπες για να επιστρέψουν τα tang.
Όσο για το σχόλιο σου Μάνο για μετρήσεις θα σου πω ένα. Οι μετρήσεις είναι καλό να γίνονται αλλά η παρατήρηση των ψαριών σου είναι πολύ καλύτερη. Τα ζώα σου θα σου πουν πότε κάτι δεν πάει καλά. Εκεί λοιπόν έχεις ένα από τα καλύτερα όργανα που υπάρχουν. Τα tang σου λένε πέρα από κάθε αμφιβολία ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτό είναι δεδομένο. Εσύ πρέπει να βρεις τι δεν πάει καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-06-04, 14:33
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Νίκο όπως είδες έχω συγκεκριμμένο καπάκι με 2 λάμπες.Οι λάμπες που
αναφέρεις είναι φθορίου;Απλώς αντικαθιστώ τις παληές με αυτές;
Εάν ναί μόνο την power ή και την blue marine;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-06-04, 15:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Νίκο όπως είδες έχω συγκεκριμμένο καπάκι με 2 λάμπες.Οι λάμπες που
αναφέρεις είναι φθορίου;Απλώς αντικαθιστώ τις παληές με αυτές;
Εάν ναί μόνο την power ή και την blue marine;
Λυπάμαι αλλά το καπάκι πρέπει να φύγει.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-06-04, 16:49
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Kalhmera Mano,
Ti upostrwma exeis?Gia tis astheneies pisteuw pws grhgorh kai polu kalh lush einai oi garides katharistes, tis poies an tis baleis bradu endexomenws na min sou tis peiraksoun h psari giatros pou bebaia den antexei polu, alla tha dwsei kapoia bohtheia.
Gia tis allages nerou an emena dipla sth thalassa tha xrhsimopoiousa nero apo th thalassa me ligo sera, efoson bebaia exeis kai ena kalo skimmer h to proetoimazeis me kana mikro skimmeraki kana duo meres prin.Etsi apofeugeis ton ponokefalo tis saliniti kai tou ph kai mporeis xwris polla eksoda kai baboura na kaneis suxnwteres gia na peftei to nitrat{to opoio den nomi oti euthinetai gia ta tang}.An den exeis telos problhma entono me algoi shmainei pws ta tang sou den exoun polu sobaro problima akoma alla kati pou mporeis na diorthwseis.Episeis metra kai to ph an einai entaksei me kapoio kalo mixanima pou den kserw an mporeis na breis sta magazia stin Kriti giati gia na agoraseis den sumferei.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-06-04, 17:46
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να βάλω γαρίδες καθαριστές γιατί μου τις τρώει το Hawkfish.
Υπόστρωμα έχω αραγωνίτη ζωντανό, περίπου 8 cm ύψος
Σε παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-06-04, 17:58
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Το διαβασα ότι σου τισ τρώει αλλά αν τισ βάλεισ βράδυ, θα μπορέσουν να βρουν καταφύγιο.Με τόσο αραγονίτη μου κάνει εντύπωση το nitrat σου.Το βυθό τον καθαρίζεις ελαφρώς?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-06-04, 01:22
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Το διαβασα ότι σου τισ τρώει αλλά αν τισ βάλεισ βράδυ, θα μπορέσουν να βρουν καταφύγιο.Με τόσο αραγονίτη μου κάνει εντύπωση το nitrat σου.Το βυθό τον καθαρίζεις ελαφρώς?
Ο ζωντανος αραγονιτης ειναι πολυ ψιλος και δεν μπορεις να βαλεις σκουπα βυθου γιατι θα τον παρασιρει, ενω καταστεφεις με την αναταραξη του υποστρωματος το αναερωβιο που σχηματιζετε κατω κατω. Τα νιτρικα ειναι απολυτως λογικα οταν το skimmer ειναι τελειως ανεπαρκες, οταν το νερο της βρυσης ειναι ηδη πολυ βεβαρημενο κτλ κτλ...Και μην νομιζει κανεις πως το DSB ειναι πανακεια για 0 νιτρικα και φωσφωρικα γιατι απλα δεν ειναι , βοηθουνε αρκετα αλλα απλα βοηθουνε. Σταθεροποιη τις συνθηκες νερου περισοτερο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-06-04, 01:39
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
An den exeis telos problhma entono me algoi shmainei pws ta tang sou den exoun polu sobaro problima akoma alla kati pou mporeis na diorthwseis.
Δεν το κατάλαβα αυτό. Μπορείς να μας το εξηγήσεις;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Episeis metra kai to ph an einai entaksei me kapoio kalo mixanima pou den kserw an mporeis na breis sta magazia stin Kriti giati gia na agoraseis den sumferei.
Γιατί να το μετρήσει με μηχάνημα; Υπάρχουν αρκετά πολύ καλά τεστ που είναι φθηνά και αρκετά αξιόπιστα. Το ph βέβαια δεν πρέπει να το απασχολεί και πολύ αφού με τον αραγονίτη έχει ένα καλό buffer και στο κάτω κάτω τα λεφτά που θα δίνει σε υγρά καλιμπραρίσματος του μηχανήματος μπορεί να τα δίνει σε buffer και να έχει το μυαλό του ήσυχο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Gia tis allages nerou an emena dipla sth thalassa tha xrhsimopoiousa nero apo th thalassa me ligo sera, efoson bebaia exeis kai ena kalo skimmer h to proetoimazeis me kana mikro skimmeraki kana duo meres prin.Etsi apofeugeis ton ponokefalo tis saliniti kai tou ph
Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Πρώτα από όλα ανεβάζεις το salinity πιο υψηλά και από το φυσικό περιβάλον των κοραλιών και σε αντίθεση με τη συνήθη πρακτική που μιλάει για μικρότερο. Το Ph στηρίζεται στην ανθρακική σκληρότητα του νερού και αν έχεις reef οι απλές αλλαγές 40% σε εβδομαδιαία βάση θεωρώ ότι δεν θα ήταν αρκετές. Αν τώρα βάλεις και skimmer για να προετοιμάσεις το νερό θα πρέπει να κάνεις αρκετές προσθήκες στοιχείων στο νερό. Το sera τι χρησιμότητα έχει; Για πιο sera μιλάς;
Γιατί τη μία γράφεις Ellinika και την άλλη γκρικλισ;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-06-04, 13:06
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα. Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα το 15% περίπου
χρησιμοποιώντας πάντα την HYDRO CLEAN που συνδέεται με λάστιχο και ρουφάει νερό αναδεύοντας τον αραγωνίτη.Ρουφάει και λίγο αραγωνίτη
αλλά τον ρίχνω ξανά μέσα.Μετά βάζω σε γουβά χλιαρό νερό από την βρύση
και την κατάλληλη ποσότητα αλατιού της Red Sea ή της Sera και λίγο
αντιχλώριο, το αφήνω να δράσει λίγο και μετά 10 λεπτά το βάζω στο ενυδρείο.Ξέρω τώρα με πυροβολείτε όλοι αλλά δεν μπορώ και δεν έχω χρόνο να κάνω τις αλλαγές αλλοιώς.Σωστά αλλάζω νερό από τον βυθό;
Περιμένω σχόλια και υποδείξεις και όχι πολύ γκρίνια,σιγά σιγά θα βελτιωθώ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-06-04, 15:36
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Μια ερωτηση μόνο το αλάτι διαλύεται ή απλά κάθεται στον πάτο της λεκάνης?Έχω πάντως ακούσει και χειρότερα όπως ανακάτεμα σε μπουκάλι κοκα-κολα....
Για τις sera έλεγα to aqutan.Η αλμυρότητα δεν είναι τόσο προβλημα από τις θάλασσές μας.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-06-04, 15:39
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει πως τα ψάρια κανα δυο μέρς πριν αφήσουν τα εγκόσμια σταματάνε να τρώνε.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-06-04, 15:50
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
.Η αλμυρότητα δεν είναι τόσο προβλημα από τις θάλασσές μας.
΄θελεις δηλαδη να μου πείς οτι θα πάρει ο ανθρώπος να ρίξει μεσα ενυδρείο του που έχει 1023 νερο , νερο απο το ρεθυμνο απο την παραλια που έχει 1028-32
και χώρις να το περάσει πρώτα απο μια uv να ΄φαει τους τύχόν ασυμβατους οργανισμους με τα ήδη υπάρχοντα;

Για να κανουν παρτύ τα δικά μας βακτηρια στο νερο του;;;;

αν προλάβουν... Οτι έχει μέσα θα το σκοτώσει η αποτομη αλλαγη της συγκεντρωσης αλάτων στο νερο...

Ας προσεχουμε λίγο τι γράφουμε......


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-06-04, 16:24
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

H αλμυρότητα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη θερμοκρασία, γι΄αυτό όταν μετράς εδώ φαίνεται 1028!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-06-04, 18:26
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Μια ερωτηση μόνο το αλάτι διαλύεται ή απλά κάθεται στον πάτο της λεκάνης?Έχω πάντως ακούσει και χειρότερα όπως ανακάτεμα σε μπουκάλι κοκα-κολα....
Για τις sera έλεγα to aqutan.Η αλμυρότητα δεν είναι τόσο προβλημα από τις θάλασσές μας.
Κοιτα χειρότερα από τα δικά σου είναι δύσκολο.Το aqutan είναι αντιχλωριακό.Τι δουλειά έχει το αντιχλωριακό με το θαλασινό νερό; Η αλμυρότητα δεν είναι πρόβλημα; Μιλάς για αύξηση του 25%.Καταλαβαίνεις τη διαφορά;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
H αλμυρότητα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη θερμοκρασία, γι΄αυτό όταν μετράς εδώ φαίνεται 1028!
Λοιπόν αυτό το λένε τα βιβλία και τα βιβλία το αναφέρουν σε ίδιες θερμοκρασίες. Αρα διάβασε λίγο πρώτα.
Καλό είναι να διαβάσεις λίγο και να μην αναφέρεις πράγματα που μπορεί ΤΥΧΑΙΑ να συμβαίνουν σε εσένα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-06-04, 18:29
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

νικο βλεπω πας για δευτερη κιτρινη
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-06-04, 18:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
H αλμυρότητα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη θερμοκρασία, γι΄αυτό όταν μετράς εδώ φαίνεται 1028!
Δηλαδή θες να μου πείς οτι το ιδιο νερο στην γερμανια θα το μετρησουμε και λόγω θερμοκρασίας θα είναι 1023 και εδω στο Καφρίδισταν ( Ελλαντα )
λογω ζεστης μετραμε 1028-30;;;;

Δηλαδη όλες οι επιστημονικές μελέτες που τονιζουν οτι η μεσόγειος λόγο του κλειστου της χαρακτήρα έχει salinity 1031 σε 17-21 βαθμούς κελσιου μεση ετησια μεταβολη θερμοκρασιας (που σε κλειστους κολπουςε και παράλια πχ Κρητη κτυπαει γιατην πλακα του 31-32 βαθμους) είνια αχρηστες...



χμμμ
οκέϋ
Μπορω να έχω βιβλιογραφια γιαυτο που λες σε παρακαλω;;;;;

Και παρεπιπτωντως δεν πιστευω να ριξεις ακουταν στο θαλλασσινο



Σκοπευείς να ρίξεις πρωτα χλώριο μεσα στο νερο για απολύμανση;;;;
Γιατι μονο έτσι δικαιολογήται η χρήση αντιχλώριου σε reef....
(που βεβαια με την χρήση του χλώριου δεν θα μείνει τίποτα)



Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-06-04, 18:55
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
νικο βλεπω πας για δευτερη κιτρινη
Φίλε Γιώργο δεν ξέρω. Αλλά ίσως να είναι καλό να φυγω από εδώ. Όπως έχεις καταλάβει πιστεύω μου αρέσει πολύ το hobby και θέλω να επιτύχουν και άλλοι. Όμως post του τύπου κάνε αλλαγές νερού, βάλε aqutan και είσαι εντάξει με στέλνουν. Ας πούμε το βασικό. Παρέλειψε να πει αν προσθέτει και χλώριο πρώτα για να έχει κάτι να αφαιρέσει το aqutan. Άσε του κάνω μία τελευταία ερώτηση (σετ ερωτήσεων) πριν ο Θεός με κόψει.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-06-04, 19:47
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Μιστερ Niktso,επειδή πολύ κριτική έφαγα και δεν είχα σκοπό να σπαταλίσω το Σαββατοκύριακό σου να απαντάς σε μένα και τις ''βλακείες'' που κατ' εσέ γράφω,θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.Κατ' αρχήν ποτέ δε γράφω κάτι που δε το έχω δοκιμάσει ή τώρα ή στο παρελθόν ή το έχω δει να λειτουργεί σε άλλα ενυδρεία.Σε καμιά περίπτωση δε διεκδίκησα δάφνες αυθεντίας, ουτε το ''παίζω'' αλάνθαστος κ.τ.λ.Τρίτον δε είμαι ο Ωνάσης και γι' αυτό δε μπορώ για ένα μικρό ρεεφ να ξοδέψω τουλάχιστον 3000ευρώ,που πιστεύω πως το θεωρείς τουλάχιστον απαραίτητο, και να θέλω και κοντά τα 100 κάθε μήνα για αλλαγές, τροφές, βιβλία κ.τ.λ.
Έτσι λοιπόν προσπαθώ να βρω εναλλακτικές μεθόδους, να διορθώνομαι και να ακούω.Έχω δει αρκετά συστήματα και μάλιστα αρκετά μεγάλα σε διάφορα μέρη της Ευρώπης, πως λειτουργούν.
Από αυτά λοιπόν εκκινόντας διατυπώνω τισ απόψεις μου σε ένα φορθμ, νομίζω ελεύθερο, που δε συζητάνε μόνο οι 100 καλύτεροι ωκεανολόγοι του κόσμου.Σε εμένα μπορεί όλα αυτά να έγιναν από τύχη από την καλή μου την καρδιά, δεν ξέρω.Αυτό είδα, αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα.Δεν σκοπεύω να φέρω ποτέ στο ενυδρείο μου το πιο δύσκολο οργανισμό και ούτε και θέλω να πάρω αυτό το ρίσκο.Θα κρατήσω τα λεφτά αυτά να πάω να τον δω από κοντά.
Νομίζω πως και οι περισσότεροι που θέλουν να ασχοληθούν ή βρίσκονται ακόμα στα σπάργανα του Ηοββυ αυτού, και δεν έχουν τη δική σου γνώση-όχι υποτιμητικά-μοιράζονται το ίδιο άγχος.Αν αρχίσουμε να αποθαρρύνουμαι τον κόσμο δεν πρόκειται ποτέ να ανοίξει μαγαζί κοντά στο φίλο μας τον Κρητικό και αυτός κάποια στιγμή θα βαρεθεί.Για το νερό λοιπόν που σε εξόργησε τόσο το λέω επειδή έχω κάνει αρκετές ανάλογες αλλαγές μέχρι τώρα, χωρίς πρόβλημα.Για το ακουταν,ίσως θυμάμαι το όνομα λάθος.
Πάντως οι ''επιθέσεις'' σου αν και καταλαβαίνω πως εκκινούν και από τη δική σου θέληση να προαχθεί και να προαχθεί σωστά το χόμπι, εκνευρίζουν όταν πέρνουν τη μορφή προσωπικής κόντρας και αντιπαλότητας.Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου ούτε με κανέναν άλλο-εκτός ίσως από την ομάδα-και νομίζω πως δε θα ήταν τόσο καλό αν όλοι ρωτάγαμε εσένα και εσύ απαντούσες σε όλους.Μέσα στην απάντηση,τη γνώμη και την εμπειρία που θα μοιραστεί ο καθένας που αφιερώνει το χρόνο του για να γράψει σε συνδυασμό με την αντίθετη άποψη που θα εκφράση κάποιος άλλος, μπορεί ο καθένας να πάρει αυτό που θέλει και να επέλθει πρόοδος και αποτέλεσμα.Ιδίως όταν μιλάνε άτομα που δεν έχουν κανένα προσωπικό όφελος-όπως π.χ. να πουλήσουν τα μεγαλύτερα skimmer που έφεραν-ο διάλογος είναι πιο πραγματικός και ουσιαστικός.
Δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω , αλλα ούτε και εσύ εμένα.Καθείς κρίνεται για αυτά που λέει και κυρίως για το πως τα διατυπώνει.Ξέρεις ότι όποιος φώναξε πολύ συνήθως οι άλλοι φύγανε γιατι δεν άντεχαν το θόρυβο.
Ξέρω τα λιγότερα από όλους όσους γράφουν εδώ,οκ το δέχομαι, αλλά νομίζω πως έχω το δικαίωμα να λέω αυτά που νομίζω σψστά , έστω και για να αποτελέσουν εφαλτήριο να ειπωθεί κάτι το σωστό.
Κλείνωντας θα επαναλάβω πως δεν έχω κανένα δόλο ούτε αμέλεια να καταστρέψω το ενυδρείο κανενός.Λέω αυτό που έκανα και ίσως από τύχη, δε μου δημιούργησε πρόβλημα....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-06-04, 19:53
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αγαπητέ immerback. Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου διελευκάνεις τις απορίες; Ανοίγεις κάποιες πρωτοποριακές λύσεις τις οποίες θα ήθελα να εξηγήσεις.
Παράθεση:
H αλμυρότητα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη θερμοκρασία, γι΄αυτό όταν μετράς εδώ φαίνεται 1028!
Μάλιστα. Ως γνωστό όλα τα όργανα μέτρησης με τη χρήση της άνωσης λένε ότι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο κατεβαίνει η ένδειξη του οργάνου. Η ένδειξη κατεβαίνει όχι το salinity. Αν λοιπόν εγώ έχω ένα όργανο που δεν επηρεάζεται από τη θερμοκρασία οι μετρήσεις μου θα είναι όλες συγκρίσιμες σωστά; Επιπλέον η θερμοκρασία στίς τροπικές θάλλασες είναι υψηλότερη από τη δική μας ναι; Άρα θα έπρεπε να ανεβάσω το salinity που μέτρησα εδώ για να το συγκρίνω με εκείνο σωστά; Άρα με τη δική σου λογική η διαφορά μεγαλώνει και όχι μικραίνει. Σκέψου το. Α ναι και οι επιστήμονες που το κάνουν αυτό έχουν τα όργανα που μετράνε περιεκτικότητα νερού σε αλάτι δηλαδή δεν χρησιμοποιούν ΕΜΜΕΣΟΥΣ τρόπους όπως εμείς.
Παράθεση:
Gia tis allages nerou an emena dipla sth thalassa tha xrhsimopoiousa nero apo th thalassa me ligo sera, efoson bebaia exeis kai ena kalo skimmer h to proetoimazeis me kana mikro skimmeraki kana duo meres prin.
Τρεις ερωτήσεις χωρίς το aqutan. Παίρνεις το νερό και βάζεις skimmer για δύο ημέρες. Και μετά το ρίχνεις στο ενυδρείο. Πες μας τη ρουτίνα των αλλαγών (ποσοστό - συχνότητα), τι κάνεις για συμπλήρωση και τι πρόσθετα χρησιμοποιείς.
Αντε και μία τέταρτη. Πες μας τη χημική σύνθεση του νερού στο Αιγαίο και τη μέση χημική σύνθεση στον Ειρηνικό αφού τα περισσότερα κοράλια που πουλούνται στην Ελλάδα είναι από εκεί.
Πέμπτη. (τι να κάνω μου βγαίνουν). Να υποθέσω ότι ως επιστήμονας πήρες 10 σαρκόφυτα (που είναι από τα εύκολα και ανθεκτικά μαλακά κοράλια),τα αγόρασες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν προέρχονται από το ίδιο κόψιμο και επομένως δεν είναι γενετικά ίδια, ακολούθησες τη μέθοδο που είπες και είχες επιτυχία τουλάχιστο 80%;
Παράθεση:
Το διαβασα ότι σου τισ τρώει αλλά αν τισ βάλεισ βράδυ, θα μπορέσουν να βρουν καταφύγιο
Το hawk αφού έφαγε τις δύο πρώτες θα τρώει πάντα. Η φύση της γαρίδας αυτής είναι να τρώει στο φως αφού θέλει τα ψάρια να τη δουν και να έρθουν για να φάει τα παράσιτα από πάνω τους. Θα βγει επομένως σε καθαρό πεδίο για να φάει. Υπονοείς ότι με κάποιο τρόπο θα τις ειδοποιήσουν οι άλλοι κάτοικοι του ενυδρείου να μην βγουν έξω γιατί παραμονεύει το hawk; Η μόνη λύση είναι να φύγει το hawk.
Παράθεση:
suxnwteres gia na peftei to nitrat{to opoio den nomi oti euthinetai gia ta tang}.
Ποιό είναι το ανεκτό επίπεδο για τα tang;
Παράθεση:
Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ πιο καλό βράχο αυτών που θα μου πουλήσει ο έμπορασ που τον έχει μήνεσ αρκετές φορές στο ενυδρείο του και είναι βέβαιο πως τίποτα δε θα έχει μαζί του , εκτός από τα βακτηρίδια, που τα έχει και ο δικός μας βράχος.
Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πρακτική για το ζωντανό βράχο είναι. Αν έχει έρθει από τη θάλλασσα τότε τον πουλάω για uncured (μη στρωμένο) και τον στρώνεις εσύ ή τον στρώνει ο έμπορας και τον πουλάει με την ένδειξη cured. Όλοι λοιπόν οι Αμερικάνοι τέτοιο βράχο αγοράζουν γιατί το μάζεμα απο τη Φλώριδα έχει χαρακτηριστεί παράνομο. Γιατί λοιπόν διαμαρτύρονται ότι τους έρχονται λαθρεπιβάτες; Α να μην το ξεχάσω. Στείλε και ένα μύνημα στο Nikita ότι πρέπει να κυταχτεί γιατί βλέπει mantis στον ύπνο του. Α λύσε μου μία απορία.Έβγαλα από το ενυδρείο σκουλήκι γύρω στα 20 εκατοστά που είχε τυλίξει το σαλιγκάρι και το έτρωγε. Πώς ήρθε στο ενυδρείο μου; Δεν γεννήθηκε εκεί γιατί 20 εκατοστά σε έξι μήνες δεν φτάνει. Και αν γεννήθηκε πώς γεννήθηκε; Τώρα για τα βακτηρίδια. Θέλεις να πεις ότι αν παρω ένα βακτηρίδιο από τη θάλλασα στην Ανταρκτική και το πάω στη Παπούα θα επιζήσει; Μην ξεχνάμε ότι Ειρηνικός, Ινδικός και Μεσόγειος πριν κατασκευαστεί η διώρυγα του Σουέζ δεν επικοινωνούσαν. Μέσα σε 40 χρόνια έχει αλλοιωθεί τόσο η βιολογία των βακτηριδίων που από θερμοκρασία 28 βαθμών περνάνε σε 21 και αναπαράγονται αμέσως; Τότε γιατί εμείς οι βλάκες λέμε σε όλους όταν πάθουν ich να ανεβάζουν τη θερμοκρασία στους 31 γιατί δεν αναπαράγονται πια; Αφού έχουν τέτοια άμεση προσαρμοστικότητα τότε γιατί δεν προσαρμόζονται και αυτά; Άρα ότι αναφέρεται από όλους είναι ξεπερασμένο. Προσωπικά θα το ανακοίνωνα και στο www.reefcentral.com και σε όλα τα συναφή forum ώστε να μην προσπαθούν άδικα οι συνάδελφοι.
Παράθεση:
Τρίτον ό,τι βάλει κανείς στο ενυδρείο του, κατά βάσει το μεγαλύτερο μέρος θα φαγωθεί από τα ψάρια ή τις γαρίδες
Εκείνη η ριμάδα η ανεμώνη που ήρθε γιατί δεν έχει φαγωθεί ακόμη; Α και ο σπόγγος; Τα σκουλήκια; Έχεις δει ποτέ τι κάνει σε ένα ενυδρείο ο θάνατος της ανεμώνης; Και παρεπιπτόντως τα κουφάρια από το ενυδρείο (όλα τα κουφάρια) τα τρώνε οι αστερίες. Άρα αν μαζέψεις βράχο από τη θάλασσα. Σε 3 - 12 ώρες είσαι στο σπίτι. Είχε λαθρεπιβάτη και ψόφησε ποιος θα σε απαλάξει από τη σήψη; Νομίζω ότι η προσαρμογή που συνιστάς δεν βοηθάει σε αυτό.
Παράθεση:
νομίζω πως ξέρεις ότι στα αλλοδαπά φορυμ συζητήσεων γίνεται λόγως για βράχια που έρχονται απ' ευθείας από τη θάλασσα ωστα να έχουν μεγαλύτερη βιοποικιλία.Βέβαια αυτό είναι αδύνατο να γίνει εδώ
Στην Αμερική φαίρνουν βράχο από Fiji,Marchal και λοιπά. Οι ώρες πτήσης είναι λιγότερες από ότι Ινδονησία Ελλάδα. Γιατί λοιπόν είναι αδύνατο να γίνει εδώ; Μήπως τους Αμερικάνους τους κοροιδεύουν; Να ειδοποιήσεις και τους συναδέλφους στη Γερμανία να μην αγοράζουν ζωντανό βράχο γιατί τους κοροιδεύουν (αφού οι πτήσεις εκεί κρατάνε ακόμη περισσότερο χρόνο). Μην ξεχνάς ότι η χρήση του ζωντανού βράχου ξεκίνησε από Γερμανία έτσι;
Παράθεση:
Βέβαια υπάρχει και η λύση του μη ζωντανού βράχου ως βάση, ο οποίος νομίζω πως θα συμφωνήσεις πως δεν χρειάζεται να είναι εισαγωγής.
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μπορείς αντί να καταφύγεις στο κόπο να βουτήξεις να χρησιμοποιήσεις τούβλο ή κατασκευές από PVC. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Επίσης το pvc θα βοηθήσει και στη καλύτερη κυκλοφορία του νερού.
Παράθεση:
Ετσι και αλλιώς με την άνοδο της θερμοκρασίας των θαλασσών μας -εκτός από τα είδη που το έχουν κάνει ήδη-πολλά τροπικά ψαράκια σε καμιά 50ριά χρόνια θα τα ψαρεύουμε στις Κυκλάδες....
Αφού η θερμοκρασία των θαλασσών ανεβαίνει παγκόσμια η διαφορά θερμοκρασιών θα συνεχίσει να υπάρχει. Υπάρχει κάποια μελέτη που μου διαφεύγει που λέει ότι η θερμοκρασία στον Ειρηνικό ανεβαίνει με μικρότερο ρυθμό από ότι στη Μεσόγειο; Αν ναι μου λες που μπορώ να τη βρω γιατί πρέπει να υπολογίσω το νέο ΜΟ θερμοκρασίας που πρέπει να έχω στο reef μου.
Σε παρακαλώ απάντησε στις απορίες μου. Έχεις επαναστατικές απόψεις και φυσικά πριν τις ακολουθήσω θέλω να πειστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-06-04, 20:14
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Μιστερ Niktso,επειδή πολύ κριτική έφαγα και δεν είχα σκοπό να σπαταλίσω το Σαββατοκύριακό σου να απαντάς σε μένα και τις ''βλακείες'' που κατ' εσέ γράφω,θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.Κατ' αρχήν ποτέ δε γράφω κάτι που δε το έχω δοκιμάσει ή τώρα ή στο παρελθόν ή το έχω δει να λειτουργεί σε άλλα ενυδρεία.Σε καμιά περίπτωση δε διεκδίκησα δάφνες αυθεντίας, ουτε το ''παίζω'' αλάνθαστος κ.τ.λ.Τρίτον δε είμαι ο Ωνάσης και γι' αυτό δε μπορώ για ένα μικρό ρεεφ να ξοδέψω τουλάχιστον 3000ευρώ,που πιστεύω πως το θεωρείς τουλάχιστον απαραίτητο, και να θέλω και κοντά τα 100 κάθε μήνα για αλλαγές, τροφές, βιβλία κ.τ.λ.
Έτσι λοιπόν προσπαθώ να βρω εναλλακτικές μεθόδους, να διορθώνομαι και να ακούω.Έχω δει αρκετά συστήματα και μάλιστα αρκετά μεγάλα σε διάφορα μέρη της Ευρώπης, πως λειτουργούν.
Από αυτά λοιπόν εκκινόντας διατυπώνω τισ απόψεις μου σε ένα φορθμ, νομίζω ελεύθερο, που δε συζητάνε μόνο οι 100 καλύτεροι ωκεανολόγοι του κόσμου.Σε εμένα μπορεί όλα αυτά να έγιναν από τύχη από την καλή μου την καρδιά, δεν ξέρω.Αυτό είδα, αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα.Δεν σκοπεύω να φέρω ποτέ στο ενυδρείο μου το πιο δύσκολο οργανισμό και ούτε και θέλω να πάρω αυτό το ρίσκο.Θα κρατήσω τα λεφτά αυτά να πάω να τον δω από κοντά.
Νομίζω πως και οι περισσότεροι που θέλουν να ασχοληθούν ή βρίσκονται ακόμα στα σπάργανα του Ηοββυ αυτού, και δεν έχουν τη δική σου γνώση-όχι υποτιμητικά-μοιράζονται το ίδιο άγχος.Αν αρχίσουμε να αποθαρρύνουμαι τον κόσμο δεν πρόκειται ποτέ να ανοίξει μαγαζί κοντά στο φίλο μας τον Κρητικό και αυτός κάποια στιγμή θα βαρεθεί.Για το νερό λοιπόν που σε εξόργησε τόσο το λέω επειδή έχω κάνει αρκετές ανάλογες αλλαγές μέχρι τώρα, χωρίς πρόβλημα.Για το ακουταν,ίσως θυμάμαι το όνομα λάθος.
Πάντως οι ''επιθέσεις'' σου αν και καταλαβαίνω πως εκκινούν και από τη δική σου θέληση να προαχθεί και να προαχθεί σωστά το χόμπι, εκνευρίζουν όταν πέρνουν τη μορφή προσωπικής κόντρας και αντιπαλότητας.Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου ούτε με κανέναν άλλο-εκτός ίσως από την ομάδα-και νομίζω πως δε θα ήταν τόσο καλό αν όλοι ρωτάγαμε εσένα και εσύ απαντούσες σε όλους.Μέσα στην απάντηση,τη γνώμη και την εμπειρία που θα μοιραστεί ο καθένας που αφιερώνει το χρόνο του για να γράψει σε συνδυασμό με την αντίθετη άποψη που θα εκφράση κάποιος άλλος, μπορεί ο καθένας να πάρει αυτό που θέλει και να επέλθει πρόοδος και αποτέλεσμα.Ιδίως όταν μιλάνε άτομα που δεν έχουν κανένα προσωπικό όφελος-όπως π.χ. να πουλήσουν τα μεγαλύτερα skimmer που έφεραν-ο διάλογος είναι πιο πραγματικός και ουσιαστικός.
Δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω , αλλα ούτε και εσύ εμένα.Καθείς κρίνεται για αυτά που λέει και κυρίως για το πως τα διατυπώνει.Ξέρεις ότι όποιος φώναξε πολύ συνήθως οι άλλοι φύγανε γιατι δεν άντεχαν το θόρυβο.
Ξέρω τα λιγότερα από όλους όσους γράφουν εδώ,οκ το δέχομαι, αλλά νομίζω πως έχω το δικαίωμα να λέω αυτά που νομίζω σψστά , έστω και για να αποτελέσουν εφαλτήριο να ειπωθεί κάτι το σωστό.
Κλείνωντας θα επαναλάβω πως δεν έχω κανένα δόλο ούτε αμέλεια να καταστρέψω το ενυδρείο κανενός.Λέω αυτό που έκανα και ίσως από τύχη, δε μου δημιούργησε πρόβλημα....
Κοίτα να δεις φίλε immerback. Επειδή γράφαμε ταυτόχρονα ο ένας στον άλλο δεν θέλω να σε θίξω. Αυτό που θα με ικανοποιούσε ήταν : "Φίλοι θέλω να σας προτείνω μία νέα επαναστατική μέθοδο που δοκιμάζω για να γλυτώσετε λεφτά και στήσετε ένα reef. " Αν επιπλέον προσδιόριζες και τι σημαίνει για εσένα reef δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Γιατί μιλάς για reef πρωτάρη, "φτωχού" όπως θέλεις πες το με μερικά εύκολα μαλακά κοράλια, γοργονίες και mushrooms. Αν το προσδιορίσεις και αυτό τότε δεν έχω κανένα λόγο να ανάψω λαμπάκια. Μιλάς ομως γενικά για reef και φυσικά αν κάποιος το διαβάσει και πάει για δύσκολα κοράλια τότε θα αποτύχει. Όσο αφορά τη χρήση και απλού βράχου σε καμία περίπτωση δεν είπα όχι. Η ένστασή μου ήταν και είναι στη προσαρμογή. Η προσαρμογή πρέπει να κρατήσει εβδομάδες και όχι λεπτά. Επίσης το σχόλιο σου για το νερό και το κόστος. Πάλι εκεί πρέπει να αναφέρεις ότι δεν πας για πραγματικό Reef. Ανέφερέ το και τελειώσαμε. Όσο μιλάς για reef εξιτάρεις τη φαντασία κάποιου που είδε χθες ένα bubble πηγαίνει το μυαλό του στα λεγόμενά σου και λέει όπα αυτό θα κάνω. Για το κόστος συντήρησης δυστυχώς το χειρότερο είναι ο φωτισμός. Το αλάτι είναι φθηνό (30 € για 600 λίτρα) που με τις μηνιαίες αλλαγές 10% που κάνω είναι τίποτα. Όσο για νερό υπάρχει μία πολύ απλή πατέντα, φθηνή και οικονομική που δίνει κατά ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ (το τονίζω αυτό γιατί εδώ διαφωνώ μαζί σου, δεν είναι κάτι που θα δουλέψει σε όλους δουλεύει όμως σε εμένα) μπορεί να βοηθήσει. Ειλικρινά δεν θέλω να αντιπαρατεθώ. Θέλω να βοηθήσω κάποιον να μειώσει τις απώλειες του για να έχει από εκεί λιγότερο κόστος. Επιμένω ακράδαντα ότι αυτά που λες ανφέρονται σε reef που δοκίμασες με mushroom, γοργονίες και εύκολα μαλακά. Εκεί σε παρακαλώ πολύ αν έχω δίκιο διευκρίνισέ το. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος διαφωνίας μου. Μην βάζεις ταμπέλα σε όλα τα reef. Μείωσε το εύρος όπου απευθύνονται οι οδηγίες σου και ζητώ ταπεινά συγνώμη αν σε έθιξα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-06-04, 21:30
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά δεν χρειάζονται πολλές αντιπαραθέσεις όλοι αγαπάμε αυτό το χομπυ
και θέλουμε να πετύχουμε και να βάλουμε και άλλους να ασχοληθούν με
αυτό. Δεν μου απαντήσατε σε αυτά που ρωτάω.
Τρία ψάρια έχουν ακόμα άσπρα στίγματα τί κάνω τώρα;Εχω αυξήσει την
κυκλοφορία στο 18Χ.Να σταματήσω το Exodin, να κάνω αλλαγή 25%
με αντιχλώριο να βάλω μπρός το skimmer και την UV που τα είχα σταματήσει λόγω Exodin και ότι ζήσει έζησε;
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12413 seconds with 12 queries