Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-04, 17:28
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Προβλήματα με "blue acara"....


Γεια χαρά στην παρέα,
έχω ένα 120αρι και τρία Aequidens Pulcher ( Blue Acara ) κυνηγιούνται όλη μέρα... Πρέπει να είναι όλα αρσενικά...
Μήπως ο έμπορος έπρεπε να μου δώσει ένα αρσενικό και δύο θυληκά και όχι τρία αρσενικά; Ζουν σε ζευγάρια ; Εννοείται ότι ο λίγο μεγαλύτερος έχει επιβληθεί και οι ...πιτσιρικάδες κρύβονται..
Πως ξεχωρίζουμε τα θυληκά του συγκεκριμένου είδους ;
Μπορώ να βάλω scalaris αργότερα ;

Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-04, 14:54
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εινα πολυ μικρο για αυτο πεφτει κυνηγι.
Μη βαλεις σκαλαρια γιατι πρωτον δεν χωρανε και δευτερον θα τις τρωνε
σε καθημερινη βαση μεχρι που θα τα παρεις στα χερι.Οπως ολα σχεδον τα
Αμερικανικα πλην καποιων γεωφαγων πρεπει να ειναι μονογαμικα αλλα για περισοτερη σιγουρια γραψε σε μια search engine Aequidens Pulcher ( Blue Acara ) και θα μαθεις περισοτερα.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-04, 17:17
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Σχετικά με τα "Blue acara"...

Τελικά μου ...η φύση μου έλυσε κάποιες απορίες...
Από τα τρία ψάρια, το ένα είναι θυληκό. Είναι πιο σκούρο από τα άλλα δύο χωρίς να έχει τόσο έντονα χρώματα και η απόληξη του ραχιαίου πτερυγίου του δεν έχει το μήκος των αρσενικών.
Για το φύλο του είμαι σίγουρος διότι ... δεν νομίζω να κάνουν αυγά τα αρσενικά...(!!!)
Όντως παρατήρησα χθες περίεργη συμπεριφορά των ψαριών και αντιλήφθηκα ότι σε μία άκρη και πάνω σε ένα πλατύ φύλλο ενός υδροβίου φυτού που υπάρχει εκεί, η "μαντμαζέλ" είχε εναποθέσει καμμία 50αριά αυγουλάκια. Ο μεγάλος αρσενικός έκανε κάτι...περίεργες ( πονηρές ) βόλτες από πάνω - υπό την άδεια της - και τα άλλα δύο ψάρια του ενυδρείου ( ένα ζευγάρι "Convict cichlids ") απωθούνταν, άλλες φορές διακριτικά και άλλες όχι.
Τώρα μου περισσεύει ο μικρός αρσενικός, ο οποίος "τις τρώει" από όλους...
Μένει συνέχεια κρυμμένος οπότε δεν νομίζω ότι θα τον κρατήσω εντός του ενυδρείου.
Τώρα έχω νέα ερώτηση:
Με δεδομένο ότι υπάρχουν αυτά τα ψάρια, μπορώ να βάλω άλλα και ποιά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-04, 23:21
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Νεώτερα...

Τελικά, όχι μόνο δεν ήξερα τι φύλο είναι τα ψάρια αλλά μάλλον ούτε ..το είδος τους...Διαβάζοντας μία καταχώρηση λίγο παρακάτω από την δικιά μου, το μέλος "giorgos" ( συνονόματος αλλά...αυτός ξέρει από ενυδρεία ), με έβαλε σε σκέψεις σχετικά με το είδος του ψαριού. ...
Μετά από ψάξιμο σε κάμποσα sites, μάλλον τα τρία "blue acara" που μου πούλησε ο έμπορος είναι δύο "green terror" ( το ζευγάρι ) και ένα, όντως από το είδος που είχα επιλέξει να πάρω. Οπότε μάλλον " την κάτσαμε τη βάρκα " διότι ο "πράσινος τρόμος" δεν είναι και πολύ καλόβολο ον.
Πάντως τα "convicts"δεν κωλώνουν καθόλου και υπάρχει μία ηρεμία στο ενυδρείο.
Κάπου διάβασα ότι δεν γεννοβολάνε εύκολα τα "green terror". Εγώ 10 ημέρες τα έχω στο νεοστημένο ενυδρείο και βλέπω διάθεση... για τρελλίτσες...
( Εννοείται ότι τα ..θηρία μου ξεπέτσιασαν έναν καραβιδάκι που είχα βάλει μέσα από την αρχή. Είχε θαλάμι αλλά το έσκαψαν τα convicts και ...τέλος )...
Ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση σου για τα scalaris..
Byeeee......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-04, 01:16
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Ελπιζω να μην εχεις και τιποτα αλλα ψαρια εκει μεσα???
το κλυτερο νομιζω θα ηταν ναφταιξεις και αλλες κρυψωνες εκει μεσα (( π.χ απο κορμους ,, πολλους κορμους))
γαιτι αν αποφασισουν και τα convict να ζευγαρωσουν εκει να δεις καβγαδες.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-04, 18:04
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Ενυδρείο με convicts και green terror (?)

Ευχαριστώ Μάνθο,
δεν έχω άλλα ψάρια μέσα ( μόνο έναν μικρό πλακόστομο 4 εκατ. ) και δεν πρόκειται να βάλω άλλα...
Είναι όντως, οι κιχλίδες, πολύ "κτητικά" ψάρια και δεν σηκώνει και άλλα ο χώρος. Anyhow, και τα convicts την ψάχνουν για δικό τους χώρο. Αν τελικά επισυναφθούν οι φωτογραφίες, θα δεις ότι υπάρχουν τουλάχιστον τρεις περιοχές με θαλάμια στο ενυδρείο. Έχω χρησιμοποιήσει πέτρες λάβας με κενά από κάτω που δημιουργούν φωλιές. Βέβαια τα convicts δεν ..αφήνουν τον χώρο όπως είναι και τον σκάβουν συνέχεια ( δίκαιο αυτό διότι δικό τους είναι το ...μαγαζί ). Θα βάλω και κάποιες πλακέ πέτρες γιατί χρειάζονται λείες επιφάνειες για να ζευγαρώσουν. Αυτά, και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-04, 02:07
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Ετσι οπως βλεπω το ενυδρειο σου πιστευω οτι αν μπουν και αλλα Microsorium pteropus στην μεση και στην αριστερη πλευρα ,, θα τα εμποδιζε κατα καποιο τροπο να βλεπονται ,και θα λειρτουργουσε σαν κρυψωνα παραλληλα.(( ΙΜΟ))
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-04, 18:02
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Νεώτερα...

Μάνθο ευχαριστώ,
αλλά για τα φυτά δεν νομίζω να βάλω άλλα διότι όπως είδες το ενυδρείο βρίσκεται στο πάσσο της κουζίνας και δεν είναι η μία από τις δύο μεγάλες πλευρές το πίσω μέρος του ενυδρείου αλλά η μικρή πλευρά.
Οπότε, εάν βάλω φυτά, μου κόβει όλο το οπτικό πεδίο. Αύριο θα τραβήξω κάποιες φωτό τα θαλάμια έτσι ώστε εάν θέλεις να μου πεις τη γνώμη σου.
Σχετικά με τα αυγά, μετά από τρεις μέρες που έχουν περάσει, έχουν αρχίσει να γίνονται λίγο μαύρα, μάλλον είναι γονιμοποιημένα και μεγαλώνουν τα ...όντα μέσα...
Δεν έχω άλλο ενυδρείο για να βάλω τα πιτσιρίκια μέσα. Άμα τα καταφέρουν με τις υπάρχουσες κρυψώνες και με την προστασία των γονιών τους, έχει καλώς.
Μου περισσεύει ο μικρός αρσενικός. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει e-mail.
Ευχαριστώ

Μπάζιος Γεώργιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-04, 01:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γιώργο συγχαρητήρια.
Καταρχάς το ψάρι στην φωτογραφία είναι Aequidens rivulatus (green terror) και όχι Aequidens pulcher (blue acara). Τα δύο αυτά είδη παλαιότερα θεωρούνταν ένα είδος γι'αυτό τα αγόρασες για Aequidens pulcher (φταίει ο μαγαζάτορας που δεν έχει ενημερωθεί για το θέμα αυτό). Η κύρια διαφορά που έχει το ένα από το άλλο και φαίνεται από νεαρή ηλικία είναι ότι στο Aequidens pulcher, σε αντίθεση με το Aequidens rivulatus, η μαύρη γραμμή που έχει στο κεφάλι δεν διακόπτεται στο μάτι.
Το κακό είναι ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα ψάρια σου. Να φανταστείς ότι μόνο ένα ζευγάρι Aequidens rivulatus (και ένα γατόψαρο) απαιτούν ~250 λίτρα. Υπόψιν ότι ένας αρσενικός φτάνει τα 25-30εκ. Με τον χώρο που διαθέτεις δυστυχώς θα έχεις συνεχείς τσακωμούς ανάμεσα στα δύο είδη.
Και τα convicts αλλά και τα green terrors ζούνε σε ζευγάρια που σημαίνει ότι όντως σου "περισσεύει" ένα green terror.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-04, 02:22
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

αυτο το τελευταιο που λεει ο γιωργος το ξεχασα.....ενα green terror περισευει κα΄λυτερα θα ηταν αν μπορουσε να το διωξεις μην θρηνησεις κανα θυμα .
οσο γαι τα φυτα αφου ειναι σε πασο το ενυδρειο,, αφησε κενο στην μεση και ευσχησε με οσα φυτα μπορεις δεξια και αριστερα(( ελπιζω να τα αφησουν ησυχα και μην εχεις τιποτα αποψηλωσεις))
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-05-04, 13:06
Μπάζιος Γεώργιος Ο χρήστης Μπάζιος Γεώργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Ευχαριστώ παιδιά...

Ευχαριστώ παιδιά,
εχθές πήγα πίσω τον "μικρό" αρσενικό και έχω τώρα δύο ζευγάρια.
Άλλαξα εκ νέου την διάταξη του χώρου και έβαλα δεξιά και αριστερά τις πέτρες και τα φυτά ώστε να διαχωρίζεται ο "χώρος" τους. Έβαλα και ένα πήλινο δοχείο για σπίτι στα "convicts" τα οποία ομολογουμένως έχουν πιο πολύ αναπτυγμένη την νοοτροπία της οικογένειας.
Να δούμε αν θα πετύχει και θα έχουμε λιγότερους ...καβγάδες. Πάντως τα αυγά της θυληκιάς έχουν εξαφανιστεί. Ίσως τα έχει κρύψει. Δεν πείραξα την μεριά της κατά τη φάση των αλλαγών και ευελπιστώ να υπάρχουν ακόμα κάπου. Και η ίδια δεν έχει αλλάξει συμπεριφορά. Κάνει ...εργασίες εκσκαφής και φυλάει ...καραούλι μία γωνία του ενυδρείου.
Αυτά, και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05003 seconds with 12 queries