Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-11-13, 00:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή ΚΩΤΣΟΣ

Παιδια καλησπερα , ειδα τον Κωτσο να γινεται Ντινα αλλα θα σας στεναχωρησω...

τελικα η Ντινα ειναι Κωτσος.

αυτοι οι αστακοι δεν εχουν καμια σχεση με τους αλλους αστακους που εχουν δυο μικρα ποδαρακια που ειναι το μοριο τους. οι αρσενικοι εχουν δυο μικρα σαν κερατακια κ οι θυλικιες εχουν δυο μικρες γουβες. Εκτος αυτου οι αρσενικοι στις δαγκανες τους εχουν το κοκκινο χρωμα ενω οι θυλικες δεν εχουν.
Ετσι η Ντινα ειναι Κωτσος .
παραπανω στοιχεια εδω... http://en.wikipedia.org/wiki/Cherax_quadricarinatus

επισης ειναι καλο να μην του βγαζεις τα πουκαμισα. οκ μπορει να ειναι ωραια για να τα φιλάς αλλα ο αστακος τα χρειάζεται πιο πολυ γιατι τα τρωει κ παιρνει απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για το νέο του καβούκι.
Κατα μέσω όρο μόλις βγει απο το παλιό του πουκάμισο ο όγκος του αυξάνεται απο 10% ως 20%. Τακτικές αλλαγές μπορεί να οφείλονται σε λάθος τροφές που αλλάζουν τον μεταβολισμό του κ βέβαια τον σοκάρει κ μειώνει την διάρκεια ζωής. το μέγιστο μήκος είναι περί των 36 εκ. αν κ έχω δει κ ένα τέρας 42εκ!!! οι δικοι μου ειναι ο ενας 32 κ οι αλλοι ειναι λοταρια 28,22 κ πολλα μωρά. Είναι ανθεκτικοί αλλα στο βρωμικο νερό εχουν δυσκολία σε αντίθεση με τους κοκκινους clarkie που ειναι πιο βρωμίλοι κ ζουν μεχρι κ σε βουρκο... καλη συνεχεια σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-11-13, 00:17
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αποφασιστε γιατι θα παθει κριση προσωπικοτητας το ζωντανο!
Παντως ετσι κι αλλιως ειναι πανεμορφος ..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-11-13, 01:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή ΚΟΥΚΛΟΣ ΕΙΠΑΜΕ

να σου πω... για πολλα πραγματα που δεν ξερω απλα κανω τον καλο ακροατή ή αναγνώστη αλλά για πραγματα που ξερω , αν δω κατι που δεν ειναι σωστο απλα κανω την παραθεση μου. εχω 8 ενυδρεία κ ειναι ολα με αστακους γαριδες κλπ χωρισμένα ανα ειδος βεβαια κ αυτοι ειναι οι αγαπημενοι μου αστακοι. Αρα ή ο Κωστας ειναι Κωτσος ή ο δικος μου ειναι ντυμένος θηλυκιά κ μου κανει αυγα για να μου σπασει τα νευρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-11-13, 01:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο γαριδα και σπανακι δεν κανει να του δινεις. Γενικα ειναι φυτοφαγος οποτε κυρια διαιτα με λαχανικα, αλλα θελει και πρωτεινη συχνα πυκνα. Μπορεις να του δινεις σαλιγκαρακια-λαθρεπιβατες ,bloodworms αποξηραμενα ή κατεψυγμενα, φιλετακια ψαριου κλπ

Μετα τα 12 εκ. ο P.clarkii θεωρειται ενηλικος και στο μεγεθος μεγαλωνει ραγδαια τους πρωτους μηνες της ζωης του.
Επειτα μεγαλωνει πολυ πιο αργα οποτε αραιωνουν και οι εκδυσεις.Λεγεται οτι μπορει να φτασει εως 30εκ μηκος.
Οταν προκειται να κανει εκδυση σταματαει να τρωει για 3-7 μερες.

Ειναι θηλυκια γιατι...
1. λογω μεγεθους. οι αρσενικοι μενουν μικροτεροι
2. διαφερει το φυλο απο το κατω μερος. Οι αρσενικοι εχουν τα γονοποδια στο τελευταιο ζευγος ποδιων, εχουν αγκιστρα στα πισω ποδια που χρησιμευουν στο ζευγαρωμα, και εχουν επιπλεον 2 ζευγη πλεοποδων.
Το θηλυκο εχει στο κατω μερος μια οπη που λεγεται annulus ventralis

Η δικια σου:

Δες και μονος σου τις διαφορες σε αυτο το λινκ : http://www.arofanatics.com/forums/sh...324750&page=36
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω... για πολλα πραγματα που δεν ξερω απλα κανω τον καλο ακροατή ή αναγνώστη αλλά για πραγματα που ξερω , αν δω κατι που δεν ειναι σωστο απλα κανω την παραθεση μου. εχω 8 ενυδρεία κ ειναι ολα με αστακους γαριδες κλπ χωρισμένα ανα ειδος βεβαια κ αυτοι ειναι οι αγαπημενοι μου αστακοι. Αρα ή ο Κωστας ειναι Κωτσος ή ο δικος μου ειναι ντυμένος θηλυκιά κ μου κανει αυγα για να μου σπασει τα νευρα!!
Την εχει ηδη αναγνωρισει ο Raven ως θηλυκια !! (Κοιτα τα προηγουμενα ποστ!!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-11-13, 12:11
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή Γκωτσος!!!!

αδερφε καλημερα , μονο που το αυτο ειδος δεν ειναι clarkie αλλα Cherax quadricarinatus κ δεν εχει τα δυο εξτρα μικρα ποδαρακια για μοριο οπως οι clarkie. οι αρσενικοι σε αυτο το ειδος ειναι εξισου μεγαλοι με τις θηλυκές. οι δαγκανες ειναι σχεδόν ίδιες ενω στα clarkie οι αρσενικοι εχουν μικροτερο σωμα μεγαλύτερες δαγκανες. Αυτο που μπορει να γίνει την επομενη φορα που θα ερθω απο Κυπρο στην Ελλαδα , να φερω μια δικια μου να την δώσουμε στον Κωτσο-Ντινα κ να δουμε ποιος/ποια θα κανει αυγα...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-11-13, 12:21
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Κανε ενα νεο θεμα και βαλε καμια φωτο να καμαρωσουμε και τους δικους σου..Οταν λες για αυγα...αναπαραγονται στο ενυδρειο?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 23-11-13, 13:24
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

μολις παω κατω θα βγαλω φωτο κ τους μπλε Cherax_quadricarinatus κ τους κοκκινους clarkie. ναι κανουν μεσα στο γλυκο νερο , προτιμουν ζεστο κ σχετικια μαλακο νερο. τους εχω βραχακι κ σουλατσαρουν κ εκτος νερου. το βραδυ πολλες φορες βγαινουν κ ουρλιαζουν , κανουν ψηλους ηχους.
Η θηλυκιά μολις είναι ετοιμη βγαινει απο την φωλιά της κ αρχιζει να τεντώνει ποδια κ κανει σαν να αλλαζει πουκάμισο αλλα στην πραγματικότητα κατεβάζει τα αυγά της. τα αυγά κάθονται κατα μήκος της ουράς κ σπάνια βγαινει έξω ή όταν βγαίνει απο την φωλιά της ειναι με ερμητικά κλειστή την ουρα της για προστασια των αυγών. σε λιγες μερες αρχίζουν κ σκανε μύτη τα μικρά που παραμένουν στην μάνα κολλημένα κ μόλις μεγαλώσουν κ τα μικρότερα (τελευταία αυγά) τότε γίνεται της μουρλής στο ενυδρείο γιατι γεμίζει με μικρά κατσαριδάκια!!! βέβαια ενα μικρό αστακουδάκι είναι σαν μια καλή cherry γαριδουλα. βέβαια το ενυδρείο δεν εχει κανενα αλλο ειδος μεσα , μονο αστακους κ πολλές κρυψωνες , πετρες κλπ. γεννάει κανονικά σε γλυκό νερό , δεν θελει υφάλμυρο κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 23-11-13, 13:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Πολύκαρπε θέλουμε κανονική παρουσίαση και πολλές φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-11-13, 10:41
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα , ειδα τον Κωτσο να γινεται Ντινα αλλα θα σας στεναχωρησω...

τελικα η Ντινα ειναι Κωτσος. Α ρε φωτιες που μου αναψες Πολυκαρπε

αυτοι οι αστακοι δεν εχουν καμια σχεση με τους αλλους αστακους που εχουν δυο μικρα ποδαρακια που ειναι το μοριο τους. οι αρσενικοι εχουν δυο μικρα σαν κερατακια κ οι θυλικιες εχουν δυο μικρες γουβες. Εκτος αυτου οι αρσενικοι στις δαγκανες τους εχουν το κοκκινο χρωμα ενω οι θυλικες δεν εχουν.Γιαυτο που λες εισαι απολυτος?Γιατι οταν την -τονπροτοπηρα,δεν ειχε την κοκκινιλα,μετα την απεκτησε.
Ετσι η Ντινα ειναι Κωτσος .
παραπανω στοιχεια εδω... http://en.wikipedia.org/wiki/Cherax_quadricarinatus

επισης ειναι καλο να μην του βγαζεις τα πουκαμισα. οκ μπορει να ειναι ωραια για να τα φιλάς αλλα ο αστακος τα χρειάζεται πιο πολυ γιατι τα τρωει κ παιρνει απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για το νέο του καβούκι.Εχεις δικιο,αλλα επειδη την -τονεχω σε μικρο ενυδρειο,με μικρο φιλτρακι,φοβαμαι μην μου πειραξει τις παραμετρους του νερου αρνητικα.Ανταυτου της -τουεβαλα πολλους λαθρεπειβατες μεσα,που τους τρωει,επισης κατα καιρους της-τουδεινω καμια γαριδουλα,με το τσοφλι της.
Κατα μέσω όρο μόλις βγει απο το παλιό του πουκάμισο ο όγκος του αυξάνεται απο 10% ως 20%. Εδω θα διαφωνισω μαζι σου,θα ελεγα 20% μα 30% .Τακτικές αλλαγές μπορεί να οφείλονται σε λάθος τροφές που αλλάζουν τον μεταβολισμό του κ βέβαια τον σοκάρει κ μειώνει την διάρκεια ζωής. Οταν την -τον πηρα,εκανε στις 3 μερες,μετα σε 17 μερες,1,5 μηνα,σε 3 μηνες,και τωρα τα τελευται δυ χρονια,εκανε αλλαγη καθε χρονο.Το θεωρεις τακτικο αυτο?το μέγιστο μήκος είναι περί των 36 εκ. αν κ έχω δει κ ένα τέρας 42εκ!!! Καηκα θα πρεπει να διαλεξω την-τονη την μεγαιρα γυναικα μουοι δικοι μου ειναι ο ενας 32 κ οι αλλοι ειναι λοταρια 28,22 κ πολλα μωρά. Είναι ανθεκτικοί αλλα στο βρωμικο νερό εχουν δυσκολία σε αντίθεση με τους κοκκινους clarkie που ειναι πιο βρωμίλοι κ ζουν μεχρι κ σε βουρκο... καλη συνεχεια σε ολους

Αυγα κανουν και οταν δεν υπαρχει αρσενικος μεσα?Γιατι εγω απο αυτην-τον δεν ειδα ποτε αυγα.

Θα χαρω πολυ φιλε μου,να μας παρουσιασεις αυτα τα πανεμορφα πλασματακια που φιλοξενεις.

Επισης να πω οτι για την ονομασια της -τουμαλλον εχεις δικιο,γιατι εγω που ηξερα οτι ηταν Procambarous Alleni,τωρα που κοιταω καλυτερα στο νετ,εσυ εχεις δικιο φιλε μου.Σευχαριστω παρα πολυ.

Θα ηθελα πολυ να ηταν στην παρεαμα ς τωρα ο Αλεξανδρος


Ρε παιδια ,τωρα τι εχω εγω,αγορακι η κοριτσακι
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 24-11-13, 12:49
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλημερα παιδια.

θα σας στειλω φωτο μεσω prntscrn για να ειναι οσο πιο ελαφρυ γινεται.
Δεν κανουν αυγα μονα τους ειδεμη θα ηταν βατραχια!!!
το κοκκινο το βγαζουν στις δαγκανες τους κατα την ενηλικιωση κ σαν ειναι ετοιμοι για ζευγαρωμα. Οσο για το πουκαμισο , αυτο ειπα κ εγω , σε αλλαγες νερου που αλλαζουν τρομερα τα στοιχεια , τοτε αλλαζει πουκαμισο γρηγοροτερα. βεβαια στο ενυδρειο μου προσπαθω να κραταω τις εποχες του Vivaldi , δλδ οταν εχει στην περιοχη του βροχες , τοτε μαλακωνω το νερο σε επιπεδο βροχινου (πιο μαλακο..) το καλοκαιρι ειναι αναγκαστικα πιο σκληρο λογο εξατμισης. κραταω τις θερμοκρασιες κοντινα στο περιβαλον του. εμενα μου αλαζουν περι 2-3 φορες το χρονο. Το κελυφος εχει τα ιδια συστατικα οπως τις γαριδας κ δεν επιρεαζει το νερο. δεν ειναι ψωφημι για να σου χαλασει το νερο.. οσο για την γαριδα , οκ η φρεσκα ειναι πιο οκ αλλα οχι για την γαριδα!!!
βεβαια στο φυσικο τους περιβαλον τρωνε τα παντα που κινουνται αλλα στην φυση τους ειναι κ οι ανθρωποι αλλα στα καρβουνα δεν θα τους φαω...
για το 10-20% ή το 30% δεν θα διαφωνησω. το ποσοστο που "φουσκωνει" ειναι αναλογα κ με την συχνοτητα που αλλαζει πουκαμισο. αν αλλαζει 2-3 φορες θα ειναι μικροτερη η αλλαγη του. βασικα φαντασου οτι ειναι κατι σαν να μεγαλωνει μεσα στο πουκαμισο του κ φτανει σε σημειο που δεν τον χωραει ο τοπος....
τα λεμε συντομα απο Κυπρο ξανα γιατι θα ειμαι μερικες μερες με τα πανω κατω λιγο off λογω δουλειας. ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 24-11-13, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανουν αυγα μονα τους ειδεμη θα ηταν βατραχια!!!
Τα ψαρια ή τα σαλιγκαρια, ειναι βατραχια που γεννανε αυγα χωρις την παρουσια αρσενικου?
Δεν ξερω για τους αστακους, αλλα πολλα ζωντανα του ενυδρειου, το κανουν.
Απλως μενουν αγονιμοποιητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-11-13, 15:18
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Και η κοτα δεν ειναι βατραχος,αλλα κανει αυγα δυχως τον κοκορα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-11-13, 15:36
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

παιδια... για να μην παρεξηγηθώ απο κανεναν... ο αστακος για να κανει αυγα κ να τα κατεβασει οπως λενε κοινως πρεπει να ειναι γονιμοποιημενα..
βεβαια τα ψαρια με τα ασπονδυλα εχουν τεραστια διαφορα. εδω αναφερομαστε για τον ΚΩΤΣΟ. οτι αναφερω εδω ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ σε καμια περιπτωση δεν θελω να ερθω σε κοντρα με κανενα... απλα εχω 8 ενυδρεία κ μια μουρλα με το αθλημα εδω κ 30 χρονια περιπου. η εμπειρια ειναι ενα οπλο που στον καθενα δουλευει διαφορετικα... τα παντα ρει

απλα επειδη παντα μεσα απο μια ερωτηση μπορεις να παρεις μια απαντηση που μπορει να ειναι σωτηρια απαντηση οσο κ λογος για μια νεα αναζητηση , ετσι κ εγω απλα ειπα να κανω μια μικρη παρενθεση κ ισως φανει καπου χρησιμο. για την ωρα ειναι καλο να ξερεις τον Κωτσο οτι ειναι αντρακλας κ οχι Ντινα!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 24-11-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νο προμπλεμ, κι εγω αυτο πιστευω (λογω διατηρησης γαριδων - συναφες ειδος).
Απλα το επιχειρημα με τα βατραχια ηταν ατυχες και μπορει να φερει συγχιση σε καποιους νεους αναγνωστες, σχετικα με τις αναπαραγωγες.

ΥΓ ακομα κι αυτο το επιχειρημα ομως (βατραχια) δεν στεκει, γιατι πχ υπαρχουν ειδη ψαριων, που αλλαζουν φυλο στη πορεια της ζωης τους (ελλείψη του αντιθετου φυλου) για να αναπαραχθουν και να διαιωνισουν το ειδος τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-11-13, 22:37
Το avatar του χρήστη Shichibukai
Shichibukai Ο χρήστης Shichibukai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2013
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Εγω δεν θα κοιμομουνα στο ιδιο δωματιο!!!
Θα πηγαινα να κοιμηθω αγκαλια με ενα ενηλικο νυστικο βοα!!!

Πραγματικα υπεροχα πλασματα!!! Σου ευχομαι να τα χαρεις οσο δεν παει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-01-14, 11:05
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Καλη χρονια σε ολες και ολους.με υγεια .

Σας χρωστουσα τις φωτογραφιες ,απο την τελευταια αλλαγη που ειχα.

Εδω ειναι η διαφορα απο την πρωτη,την προηγουμενη και την τελευταια αλλαγη,αισιος ευθασε στους 28 ποντους,με το συμπαθιο







__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 03-01-14, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε να μεγαλωσει λιγο ακομα και μετα εχεις δωρο
http://www.justbiz.gr/images/offers/20/20_1_photo1.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-01-14, 21:17
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Κτηνος εγινε.Ωραια και η μινι εκθεση που εκανες με τους προηγουμενους εξωσκελετους.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-06-14, 11:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Βρηκα μερικες καλες φωτογραφιες για το φυλο αυτων των ζωντανων,και θεωρησα καλο να τα βαλω στο θεμα ,για να υπαρχουν και αυτες.

Θηλυκο



Αρσενικο



Εδω φαινονται πολυ καθαρα τα πραγματα





Εδω τα γεννητικα οργανα του θηλυκου






Αρσενικο




Θηλυκο



Και εδω το πως ζευγαρωνουν


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω... για πολλα πραγματα που δεν ξερω απλα κανω τον καλο ακροατή ή αναγνώστη αλλά για πραγματα που ξερω , αν δω κατι που δεν ειναι σωστο απλα κανω την παραθεση μου. εχω 8 ενυδρεία κ ειναι ολα με αστακους γαριδες κλπ χωρισμένα ανα ειδος βεβαια κ αυτοι ειναι οι αγαπημενοι μου αστακοι. Αρα ή ο Κωστας ειναι Κωτσος ή ο δικος μου ειναι ντυμένος θηλυκιά κ μου κανει αυγα για να μου σπασει τα νευρα!!
Μαλλον ο δικοσου ντυνετε θηλυκος
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 02-06-14 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 02-06-14, 11:51
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Thumbs up

[QUOTE=kixlidatos;840632]Βρηκα μερικες καλες φωτογραφιες για το φυλο αυτων των ζωντανων,και θεωρησα καλο να τα βαλω στο θεμα ,για να υπαρχουν και αυτες.

Θηλυκο



Αρσενικο



Εδω φαινονται πολυ καθαρα τα πραγματα





Εδω τα γεννητικα οργανα του θηλυκου






Αρσενικο




Θηλυκο



Και εδω το πως ζευγαρωνουν


-------------------------


Ευχαριστούμε για πληροφορίες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08093 seconds with 13 queries