Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-07, 12:18
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Είναι παράσιτο ;

Εδώ και μερικές μέρες είχα παρατηρήσει ότι ο κλόουν (clarkii) είχε ένα σημαδάκι άσπρο στη μία πλευρά και στο ύψος λίγο μετά τη κάτω άσπρη λωρίδα.
Υπέθεσα ότι κάπου θα είχε γδαρθεί αφού συνέχεια τρίβεται μέσα στην ανεμώνη του και ότι το έπαθε σε επαφή με το βράχο.
Όμως σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι στο σημείο που είχε αυτό το μικρό άσπρο γδαρσιματάκι ξεκινούσε (είχε φυτρώσει) κάτι σαν κλωστή 1-2 χιλιοστά στο μήκος και μοιάζει σαν να του έχει «φύγει κάποιος πόντος» αν υποθέσουμε ότι το δέρμα του είναι μάλλινο ύφασμα .
Η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει σε κάτι.
Το ψάρι βρίσκεται στο ενυδρείο περίπου ενάμιση μήνα.

Έχω ένα άδειο 50λιτρο που μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να βάλω το ψαράκι και να εφαρμόσω κάποια θεραπεία που θα μου υποδείξετε. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

πολύ πιθανό να είναι κανένα εξωπαράσιτο αλλα μην ανχώνεσε μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-07, 22:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις το ψαρακι ..αν τρωει και συμπεριφερεται καλα.

Παρακολουθα το συμπτωμα το οποιο πιστευω πως θα εξαφανιστει συντομα (2-3 μερες).
Αν οχι , το ξαναπιανουμε απο την αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-07, 10:32
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ναι το ψαράκι συμπεριφέρεται κανονικά όπως πρώτα, δηλαδή δεν ξεκολλά από την φίλη του, μία bubble ανεμώνη αφού απαρνήθηκε μία L.T.A με την οποία ήταν αγορασμένος εξαρχής, και είναι και οι δυο τους σε εμφανές σημείο μπροστά-μπροστά και έτσι μπορώ και το παρακολουθώ.
Αν δεν του πάω την τροφή πολύ κοντά στο στόμα του δεν ενδιαφέρεται, τόσο πολύ «απασχολημένος» είναι. Αυτό το βιολί το κρατά από την αρχή. Δεν περίμενα ότι αυτή η σχέση (κλόουν-ανεμώνης) θα ήταν τόσο πολύ εξαρτημένη.

Βασίλη αν θες μου λες κάποια καλά κλασικά φάρμακα για θαλασσινούς οργανισμούς μιας και εκκρεμεί μία παραγγελία από του Γιώργου (Ζωοφιλία) να του πω να μου βάλει στο πακέτο και αυτά που θα μου πεις, παράδειγμα για ich για βακτηριακές λοιμώξεις και παράσιτα.
Να σου θυμίσω ότι έχω ένα 50άλιτρο και ένα 20άλιτρο που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για θεραπείες.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περίμενα ότι αυτή η σχέση (κλόουν-ανεμώνης) θα ήταν τόσο πολύ εξαρτημένη.
Βασικα η σχεση τους ειναι συμβιωτικη τυπου αμοιβαιοτητας ...στη φυση ,ο κλοουν πηγαινει φαγητο στην ανεμωνη και αυτη -σε ανταλλαγμα- τον προστατευει ...η σχεση αυτη εχει περασει στο DNA του ψαριου ωστε ακομα και οι clown αναπαραγωγης που ποτε δεν ειδαν ανεμωνη στην ζωη τους να εχουν ανοσια στο τσιμπημα της ανεμωνης αλλα και να αναζητουν τη συντροφια της

Απο εκει και περα , θα συνιστουσα προσοχη στο στησιμο ενος φαρμακειου γιατι σε περιπτωση λαθους διαγνωσης, ο πανικος μπορει να οδηγησει το χερι μας στο κοντινοτερο φαρμακο.

Μπορεις να παρεις ευρειας χρησης φαρμακα οπως το MYXAZIN / OCTOZIN που ειναι ηπια και ασφαλη για τα ασπονδυλα/βιολογια.Καλο ειναι να υπαρχει υγρο σκορδο σαν το seachem garlic και βιταμινες πχ ΚΕΝΤ ΖΟΕ για ενισχυση του ψαριου.

Αλλα ,πιο δραστικα φαρμακα να τα αποφυγεις ...πχ ο χαλκος (seachem cupramine) που ειναι αποτελεσματικος σε περιπτωσεις ick απαιτει θεραπεια μονο σε καραντινα και πολυ προσεκτικη μετρηση της δοσης για να μην καταστρεψει το ψαρι.

Οι κλοουν πχ, υποφερουν απο μια αρρωστια που λεγεται brooklynellosis ...συμπτωματα θα ειναι η απωλεια χρωματος/ορεξης , η ταχεια αναπνοη και η ανοδο στην επιφανεια για αερα.Φυσικα υπαρχουν και δερματικες ενδειξεις Εκει συνισταται θεραπεια με formalin 37% παλι σε καραντινα και μονο.Φυσικα , η δοσολογια πρεπει παλι να ειναι προσεκτικη.

Γιαυτο σου ειπα να παρατηρεις προσεκτικα το ψαρακι σου και αν δεις οτι ''χανεται'' , το βλεπουμε αμεσα.

Και να θυμασαι πως οτι φαρμακειο και να φτιαξεις , καποια ψαρια ισως να μην τα καταφερουν για οποιοδηποτε λογο ...καπως σαν τους ανθρωπους στην τελικη ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παράσιτο Σε Φυτά; soupia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 15-01-07 12:03
κάποιο παράσιτο ? :( crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-10-06 16:28
βοηθεια,τι ειναι αυτο??? (Παράσιτο) rita Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 26-09-05 11:34
Παράσιτο? (Camallanus) qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 17-07-05 21:04
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03519 seconds with 13 queries