Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-18, 22:05
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Exclamation Κάηκε το φωτιστικό!!ΣΟΣ!!

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου και ενώ όλα πήγαιναν καλά και ετοιμαζόμουν να βάλω ψάρια αυτές τις μέρες, σήμερα κάηκε το φωτιστικό του ενυδρείου. Επειδή έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά στα φυτά (που πηγαίνανε αρκετά καλά) και δεν θέλω να τα χάσω ούτε και να πάει πίσω το ενυδρείο, πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω. Η λάμπα ήταν μια 11w aquael που δεν βγαίνει νομίζω πιά, αλλά και να έβγαινε δεν νομίζω ότι θα έβαζα την ίδια που αποδείχτηκε μάπα. Εξάλλου κάποια στιγμή θα έκανα αναβάθμιση του φωτισμού. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να βάλω λεντοταινίες να πάρω καινούργιο φωτιστικό και αν ναι τι. Το καπάκι του ενυδρείου παρεμπιπτόντως είναι το απαράδεκτο λεπτό πλαστικό για όσους το ξέρουν και το μήκος του είναι 60 εκ.
Τα φυτά πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν χωρίς καθόλου φωτισμό;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  26,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  21,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-18, 23:01
Το avatar του χρήστη Baggelhs.
Baggelhs. Ο χρήστης Baggelhs. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

τα 60αρακια ειναι απλα για την αρχη σε οτι αφορα το φωτιστικο τους 1) μπορεις να ψαξεις να βρεις ιδια λαμπα
2) μπορεις να βαλεις μια παρομοια ( χωρις μεγαλες αποδωσεις ομως)
-------------------------
3) μπορεις να παρεις ενα αλλο φωτιστικο με 40-50 ευρω ειτε ebay ειτε καποιο απο ελληνικο μαγαζι
4) λεντοταινιες δεν εχουν αποδοση καλη για φυτεμενα ( 6.5-10 χιλ Κ)
5) η και μια φωτοσωληνα τ5 απο καποιο μαγαζι με το μπαλαστ στα 50 ευρω και αυτο το σετακι , ελπιζω να σε βοηθεισα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Baggelhs. : 12-04-18 στις 23:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-18, 09:47
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Baggelhs. Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 60αρακια ειναι απλα για την αρχη σε οτι αφορα το φωτιστικο τους 1) μπορεις να ψαξεις να βρεις ιδια λαμπα
2) μπορεις να βαλεις μια παρομοια ( χωρις μεγαλες αποδωσεις ομως)
-------------------------
3) μπορεις να παρεις ενα αλλο φωτιστικο με 40-50 ευρω ειτε ebay ειτε καποιο απο ελληνικο μαγαζι
4) λεντοταινιες δεν εχουν αποδοση καλη για φυτεμενα ( 6.5-10 χιλ Κ)
5) η και μια φωτοσωληνα τ5 απο καποιο μαγαζι με το μπαλαστ στα 50 ευρω και αυτο το σετακι , ελπιζω να σε βοηθεισα
Ίδια λάμπα δεν υπάρχει πέρα από τον αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη από ότι μου είπαν αλλά δεν θέλω να βάλω γιατί θα ξανακαεί (όσες ιστορίες διάβασα σε φόρουμ για τον συγκεκριμένο τύπο λάμπας ήταν όλες απελπίστηκες). Παρόμοια λάμπα στο συγκεκριμένο φωτιστικό δεν μπαίνει καθώς είναι φιξ φωτιστικό-λάμπα-καλώδιο. Για να μπεί καινούργιο φωτιστικό δεν ξέρω ούτε πώς γίνεται ούτε λίγο που ρώτησα εδώ που είμαι έχουν. Το καπάκι είναι λεπτό τρισάθλιο (παρακάτω φώτο όπως είναι τώρα) αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα φωτιστικού που μπορεί να μπεί πείτε μου. Για παραγγελία από ebay θα κάνει 10-15 μέρες στην καλύτερη οπότε φυτά πάπαλα, άρα μόνο από Ελλάδα. Κάτι τέτοιοhttp://www.petsupermarket.gr/8201/πρ...stem-61cm.html προϋποθέτει να μην υπάρχει καθόλου καπάκι σωστά; Επειδή δεν μ αρέσει όμως να είναι ξεσκέπαστο υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  180
Μέγεθος:  26,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-18, 10:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ή βάζεις κάτι σαν κι αυτό που δείχνεις και το ενυδρείο μένει ανοιχτό
ή προσαρμόζεις άλλες λάμπες με πατέντα στο καπάκι που έχεις
ή φτιάχνεις άλλο καπάκι πχ από πλέξιγκλας με τις λάμπες που θέλεις
ή ψάχνεις για έτοιμο καπάκι με λάμπες στις διαστάσεις του ενυδρείου σου
ή αλλάζεις την λάμπα και όσο αντέξει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-18, 13:11
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή βάζεις κάτι σαν κι αυτό που δείχνεις και το ενυδρείο μένει ανοιχτό
ή προσαρμόζεις άλλες λάμπες με πατέντα στο καπάκι που έχεις
ή φτιάχνεις άλλο καπάκι πχ από πλέξιγκλας με τις λάμπες που θέλεις
ή ψάχνεις για έτοιμο καπάκι με λάμπες στις διαστάσεις του ενυδρείου σου
ή αλλάζεις την λάμπα και όσο αντέξει.
Από πατέντες στο υπάρχον και φτιάξιμο νέου
καπακιού δεν το έχω σίγουρα, εκτός αν υπάρχει κάποιος ή κάποιο μαγαζί που ασχολείται οπότε με χαρά να το ακούσω. Έτοιμο καπάκι μακάρι να βρώ αλλά είναι λύση μακροχρόνια που απαιτεί ψάξιμο. Σαν την παλιά λάμπα βρήκα μόνο σε ένα πετ που μαζί με τα μεταφορικά ξεπερνάει τα 25 ευρώ, οπότε για 11W και με το φόβο πότε θα ξανακαεί ξαφνικά δεν..Αν βάλω την λάμπα sun-sun ή τέτοιου τύπου και μπεί από πάνω κομμάτι τζαμιού ή πλεξιγκλάς που να στηρίζεται σε πλαστικά ή μεταλλικά κλιπ όπως στη φώτο γίνεται ή το φώς πρέπει να έρχεται απευθείας σε επαφή με τα φυτά-ψάρια;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  48,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-18, 17:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Γίνεται κι αυτό (το τζάμι βέβαια θα κρατάει υδρατμούς).
Τι διαστάσεις εξωτερικές έχει το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-18, 14:16
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται κι αυτό (το τζάμι βέβαια θα κρατάει υδρατμούς).
Τι διαστάσεις εξωτερικές έχει το ενυδρείο σου?
60 εκ μηκος-30 εκ πλάτος και 45 εκ ύψος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-18, 15:18
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Το φως περναει το πλεξι απλως οπως ειπε κι ο Κλεοβουλος πιανει υδρατμους απο κατω αλλα μικρο το κακο
Αλλα και πλεξι να βαλεις να κανει καποια τρυπα ή κενο να περναει και αερας
Μπορεις να βαλεις ενα πλατυ προφιλ αλουμινιου (ψαξε στο google τι ειναι) που εχει και καπακι απο τζαμακι και προστατευει την λεντοταινια
Μπορει να μπει και μονο του να παταει στο ενυδρειο (αν ειναι 2-3 cm μακρυτερο απο το μηκος του ενυδρειου) χωρις καπακι πλεξι
Χωρις καπακι ομως το χειμωνα κρυωνει γρηγοροτερα το νερο και ο θερμοστατης δουλευει περισσοτερο
Επισης για πιο δυνατο φως υπαρχουν τα led modules.
Πολυ δυνατοτερο φως απο ταινια led .
Αν βαλεις 5-6 στην σειρα βγαζουν παρα πολυ φως
τα 6 βγαζουν φως περιπου οσο 2 ταινιες led 1m
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-18, 17:44
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Θα τα κοιτάξω όλα όσα μου λέτε. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από ηλεκτρολογικά και επειδή με νερό και ρεύμα δεν παίζουν ελπίζω να βρω κάποιον σε κανα κατάστημα που να με βοηθήσει. Προς το παρόν απο χτες το βράδυ έβαλα το καπάκι από το παλιό ενυδρείο που έχει μια Τ8 25W. Είναι εντάξει να λειτουργεί έτσι για καμιά 10ρια μέρες μέχρι να δω τι θα κάνω ή θα υπάρχει θέμα με τα φυτά; Γιατί ίσως και να με ξεγελούν τα μάτια μου αλλά τα loumen που βγάζει η Τ8 σε σύγκριση με αυτή που κάηκε παρόλο που είναι υπερδιπλάσια τα βατ πρέπει να είναι πολύ λιγότερα καθώς βλέπω το φώς πολύ αδύναμο. Ίσως φταίει και η ζωή της λάμπας καθώς έχει δουλέψει στο παρελθόν γύρω στην 5ετια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-18, 18:30
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα κοιτάξω όλα όσα μου λέτε. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από ηλεκτρολογικά και επειδή με νερό και ρεύμα δεν παίζουν ελπίζω να βρω κάποιον σε κανα κατάστημα που να με βοηθήσει. Προς το παρόν απο χτες το βράδυ έβαλα το καπάκι από το παλιό ενυδρείο που έχει μια Τ8 25W. Είναι εντάξει να λειτουργεί έτσι για καμιά 10ρια μέρες μέχρι να δω τι θα κάνω ή θα υπάρχει θέμα με τα φυτά; Γιατί ίσως και να με ξεγελούν τα μάτια μου αλλά τα loumen που βγάζει η Τ8 σε σύγκριση με αυτή που κάηκε παρόλο που είναι υπερδιπλάσια τα βατ πρέπει να είναι πολύ λιγότερα καθώς βλέπω το φώς πολύ αδύναμο. Ίσως φταίει και η ζωή της λάμπας καθώς έχει δουλέψει στο παρελθόν γύρω στην 5ετια.
12volt ρευμα εχουν τα led k modules ,αφου παιρνουν απο τροφοδοτικο
Αρα ειναι τελειως ακινδυνα ακομα και νερο να παει
Αυτα τα παιρνεις ετοιμα απο μαγαζι με ηλεκτρικα δεν χρειαζεται να ξερεις απο ηλεκτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-18, 06:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφερει το ανοιχτο ενυδρειο, μπορεις να κοιταξεις για τα φωτιστικα της Chihiros, τα βρισκεις σε σχετικα καλη τιμη για αυτα που προσφερουν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-18, 12:32
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα για τις τελικές ερωτήσεις. Τελικά λάμπα Τ5 δεν μπαίνει στο καπάκι λόγω μεγέθους. Θα μπουν λεντ όπως αυτά στο λινκ https://leds4u.gr/led-%CF%80%CF%81%C...-rgb-5050l3rgb
Επειδή οι πωλητές στα ηλεκτρικά δεν ήταν και πολύ εξυπηρετικοί-γνώστες 2-3 ερωτήσεις:
1. Τα λεντ μπορούν κα κολληθούν απευθείας στο καπάκι ή υπάρχει θέμα με τη θερμοκρασία και τη στεγανότητα (IP65 είναι); Να τα κολλήσω καλύτερα πάνω σε αλουμινένιο πλαίσιο με διαφανές καπάκι;
2. Τα λεντ είχαν αυτοκόλλητες ταινίες πίσω. Μπορούν να κολληθούν έτσι ή παίζει να ξεκολλήσουν; Η ίδια ερώτηση ισχύει και αν μπεί πλαίσιο αλουμινίο. Μπορεί να μπει με ταινία διπλής όψης ή απο τους υδρατμούς θα ξεκολλήσει;
3. Για 70λίτρα περίπου ενυδρείο και καμιά 50αρια εκ απόσταση φως με πυθμένα πόσα βατ λεντ πρέπει να έχω για φυτεμένο ώστε και επαρκής να είναι ο φωτισμός και να μη γεμίσω άλγες; Έχω εύκολα φυτά τώρα αλλά στο μέλλον θέλω να πώ και σε λίγο πιο απαιτητικά.
4. Να πάρω ψυχρό λευκό στα 6000Κ είμαστε καλά ή θέλει παραπάνω Κέλβιν; Χρειάζεται για τα φυτά να μπούν και μερικά στα 4000Κ ή με ρόζ και μπλέ φωτισμό;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-04-18, 15:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πρόχειρα να σου απαντήσω ότι εάν θες να βαλεις απαιτητικά φυτά δεν υπάρχει απάντηση με βάση το φως μόνο. Υποτιθέμενα δύσκολα φυτά μεγαλώνουν και με μέτριο φωτισμό αρκεί να δίνεις co2 και λίπανση.

Εγώ σε ενυδρείο μικτά λίτρα 85 έχω 30 watt Τ8.

Επίσης σχετικά με τα Kelvin. 6500 Κ daylight είναι το πιο ωραίο στο ματι.

Δες και αυτό

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87554
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-18, 15:08
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ. Όσον αφορά για το σταθερό κόλλημα και το αν πρέπει να μπει αλουμίνιο ή κατευθείαν στο καπάκι;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-04-18, 15:53
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Ο εχθρος των λεντ ειναι η θερμοκρασια.Με το αλουμινιο πετυχαινεις μεγαλυτερη αποβολη αυτης αρα μεγαλυτερη διαρκεια ζωης των λεντ.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επειγον..sos μου κάηκε η λαμπα Yo13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 03-09-16 13:14
DIY Φωτιστικό LED nt7561 Φωτισμός 7 17-07-16 07:59
Φωτιστικό Rio 125 blacksun Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 12-03-15 22:53
diy led φωτιστικό g81gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 29-01-14 16:40
Φωτιστικό... QS-Plan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 21-01-11 09:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06699 seconds with 14 queries