Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-05, 19:15
unreg Ο χρήστης unreg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2005
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Εξαφάνιση Clown ...

Έχω στήσει εδώ και 2 εβδομάδες - μετά από 40 ημέρες στρώσιμο - ένα ενυδρείο 180λίτρα με 20 κιλά ζωντανό βράχο και 20 κιλά αραγωνίτη ψώφιο. Έχω skimmer KNOP internal, εξωτερικό χημικό φίλτρο 2224 eheim με κάρβουνο και αντιφώσφορο, και εσωτερικό βιολογικό με siporax.

Στην αρχή που είχα μόνο το βράχο είχα παρατηρήσει σε μια τρύπα κάτι που κρυβόταν και φαινόταν ελάχιστα σαν καβούρι, πράσινο ανοικτό σε χρώμα.

Έβαλα ψάρια εδώ 10 ημέρες και λόγω νέου βράχου έχω τα φώτα ανοιχτά μόνο 6-7 ώρες. Τα ψάρια που έβαλα είναι δύο clown ένας γιατρός και ένα royal gramma. Έπίσης έβαλα και δύο blue legged hermits.

Οι μετρήσεις του ενυδρύου είναι σχετικά καλές, αν εξαιρεσω το NO3 που είναι γύρω στα 20 λόγω νερού βρύσης - το RO θα το πάρω σε κάνα μήνα.

Το πρόβλημα είναι ότι από χθές το πρωί έχει εξαφανιστεί ο ένας clown και δεν τον βρήκα όσο και αν έψαξα...

Η ερώτηση είναι αν είχε ψοφήσει υπάρχει περίπτωση να μην τον βρίσκω για κάποιο λόγo ή να υποθέσω ότι έχω mantis?

Αν έχω mantis ξέρει κανείς πώς ετοιμάζω carbonated salted water??

Ευχαριστώ
Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-05, 09:47
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Re: Εξαφάνιση Clown ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από unreg
Αν έχω mantis ξέρει κανείς πώς ετοιμάζω carbonated salted water??
Τι ειναι αυτο, και ποια η χρηση του? Εχω την ελαφρια εντυπωση πως μαλλον κατι δεν διατυπωνεις σωστα. Γιατι εαν παρω κυριολεκτικα αυτο που λες δεν εχει καμοια σχεση με τον μαντη..
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-05, 12:13
unreg Ο χρήστης unreg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2005
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δες εδώ να καταλάβεις...

http://www.aquariumadvice.com/viewtopic.php?p=413820
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-05, 19:04
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

To ειδα. Δινει ομως τον τροπο να κανεις αυτο το νερο. Αλλα δεν βλεπω κατι διαφορετικο απο αυτο που νομισα στην αρχη. Θαλλασινο νερακι με πολυ αυξημενη αλκαλικοτητα. Λενε οτι θεωρητικα δεν βλαπτει τον ζωντανο βραχο. Αυτο ειναι αδυνατον. Ο βραχος και η ζωη σε αυτον στρεσσαρεται παρα πολυ. Καποια πραγματα μαλιστα μαλλον θα τα χασεις μονιμα.

Δοκιμασε το αλλα να ξερεις οτι δεν το εχω δει σε κανενα αλλο φορουμ, και δευτερον ειναι 100% πολυ στρεσσογονο για τον βραχο σου και μεταξυ μας, δεν νομιζω να κανει και την δουλεια που λεει...Για πολλους λογους.

Μην παραβλεπεις το γεγονος πως πολλα πραγματα που προτεινονται δενειναι και οτι καλυτερο παντα. Υπαρχει παραπληροφορηση σε πολλα αρθρα που εχω δει. Για αυτο παρακολουθω μονο τα ποιο "εγκυρα" φορουμ. Επειδη πολυ δυσκολα περναει κατι τετοιο χωρις τον απαραιτητο σχολιασμο. Εαν σου πω ατυχες παραδειγματα, θα ξημερωσει και εγω θα...γραφω ακομα.

Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03249 seconds with 14 queries