Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-12, 20:33
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή απορία για εξασθένηση χρώματος σκαλαριου?

παιδια χτες εκανα μια αλλαγη νερο στο ενυδρειο μου και σημερα παρατηρησα το ενα αγγελοψαρο το ριγε που εχω χαθηκαν οι γραμμες του ηταν το μικρο της παρεας και οι τρεις γραμμές του σωματος του δεν μπορεις να τις ξεχωρισεις...γιατι αυτο? ειναι κακο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-12, 20:52
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια χτες εκανα μια αλλαγη νερο στο ενυδρειο μου και σημερα παρατηρησα το ενα αγγελοψαρο το ριγε που εχω χαθηκαν οι γραμμες του ηταν το μικρο της παρεας και οι τρεις γραμμές του σωματος του δεν μπορεις να τις ξεχωρισεις...γιατι αυτο? ειναι κακο?
εμενα μου κανει για στρεσσαρισμα. Ή η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης ή οι υπολοιπες παραμετροι (ph, σκληροτητες κλπ) δεν του εκαναν...
πως προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-12, 21:58
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου κανει για στρεσσαρισμα. Ή η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης ή οι υπολοιπες παραμετροι (ph, σκληροτητες κλπ) δεν του εκαναν...
πως προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης?
μπορει...γιατι ακομα κατεβαζω το ph κανω αλλαγες περιπου 20 λιτρα οσμωση 2λιτρα κανονικο νερο!

πρεπει να προσθετω τιποτα ουσιες αν βαζω μονο νερο οσμοσης?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-12, 23:57
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

αν βαζεις μονο οσμωση ναι πρεπει να προσθετεις ιχνοστοιχεια. Το νερο της οσμωσης το φτιαχνεις αρα οπως θελεις. Δεν ξερω απ'αυτα, δεν εχω δοκιμασει.αλλιως παιζεις με αναμειξη με βρυσης οπως τωρα.εγω αυτο κανω.καλο ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε βαρελι και να το δουλευεις και με τυρφη...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%F3%E9%E1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-12, 12:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εκτος απτις παραμετρους του νερου της αλλαγης και το αν ειναι κοντα σε αυτες του ενυδρειου,εμενα μου ακουγεται πολυ μικρη η αλλαγη 22 λιτρα που κανεις.ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τι διαστασεις εχει?
μετρησεις κανεις?και τι βρισκεις?και τις αλλαγες καθε ποτε τις κανεις?ειναι ευαισθητα ψαρια.
δωσε για αρχη νουμερα σε NH4/NH3,NO2,NO3,πεσμας και λιτρα,ρουτινες κλπ,αλλιως θα μαντευουμε.

μπορει και να τυχαινει στο συγκεκριμενο ψαρι,αλλα συνηθως τα προβληματα θα τα δειξουν πρωτα τα ψαρια που ειναι πιο "αδυναμα". γεννετικα δηλαδη.αυτα ειναι και τα ψαρια που τις περισσοτερες φορες στη φυση θα πεθαινανε.οπως γινεται και στα ενυδρεια.δεν καταφερνουνε να ζησουν ολα τα ψαρια,επιζουνε τα πιο δυνατα.αυτο ισχυει παντου στη φυση.αυτα θα στρεσσαρονται περισσοτερο,θαναι πιο επιρρεπη σε ασθενειες κλπ.στο ενυδρειο ενα τετοιο ψαρι μπορει να ειναι "δεικτης" προβληματος καπου.

παντως 22 λιτρα αλλαγη μου φαινονται πολυ λιγα,εκτος αν εχεις 60 λιτρα ενυδρειο(αντε 80 βαρια).αλλα σε τοσα λιτρα ειναι λογικο να εχεις προβληματα με σκαλαρια.θελουν πολυ περισσοτερα.αν το ενυδρειο σου ειναι μεγαλυτερο και ειναι καταλληλο για σκαλλαρια,τα 22 λιτρα αλλαγη δεν ειναι τιποτα.σαν να μην κανεις αλλαγη ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή χρώματος..αρρώστεια; lenia Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 16-06-11 14:42
φυλλο σκαλαριου panos84 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 11-01-06 11:56
Aλλαγή χρώματος και συμπεριφοράς 3leon Malawi 6 14-10-05 00:41
Αλλαγή χρώματος δίσκου johnny98130 Δίσκοι 6 23-10-03 20:05
Εξασθένιση χρώματος δίσκου thediscusman Δίσκοι 24 15-05-03 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03584 seconds with 15 queries